Roodvonk en dysenterie in Sjensi. DE VERKLARING VAN MUSS0LIN1. Fransche persstemmen. De staking in de Tilburgsche wollen stoffenindustrie. Vrachtauto verongelukt. Nieuwe arrestaties te Oss. Autobus-ongelukken in Frankrijk. Texas wordt droog. De natuur is grillig. ZES MAANDEN IN HET OERWOUD IN BRAZILIË. Vergadering van den Raad op Dinsdag 27 Augustus 1935, des namiddags half 3. Voorzitter de heer G. G. Loggers, burgemeester; tevens secretaris. Allen aanwezig. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen is; schrijven van den Minister van Soc. Zaken, hou dende vaststelling van de bijdragen wegéns extra Kersttoeslag 1934; alsvoren betreffende voorschot kosten werkverschaf fing Jan. t.m. April 1935; alsvoren betreffende Mei én Juni 1935. Voorts is ingekomen: besluit van den Minister van Financiën, als bedoeld in art 36, 11e lid, van het fi- nancieele verhoudingsbesluit. De commissie tot wering van schoolverzuim zond het jaarverslag over 193-4 in. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen be treffende goedkeuring verlaging van de jaarwedde der wethouders. Ook zonden Ged. Staten een schrijven betreffende de vaststelling der gemeenterekening 1933. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer W. J. Blaauboer kwam een schrij ven in, houdende mededeeling, dat hij wegens ver trek uit de gemeente bedankt als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. stellen voor de vacature in de commissie niet in te vullen, daar de heer Kooijman, Haringhui- zen, reeds vertegenwoordigd. Allen voor. Vastgesteld wordt de tweede suppletoire begrooting dienst 19® tot een bedrag van f3800.—. Allen voor. Verhuring school en onderwijzerswoning te Haringhuizen. B. en W. stellen voor: te besluiten tot onderhand- sehe verhuring van school en onderwijzerswoning te Haringbuizen. De Raad gaat voor dit punt in comité. Na heropening wordt met algemeene stemmen be sloten de woning en school te verhuren aan den heer D. Blom, directeur der Crema, voor f6.per week. Onderhoud voor huurder. Rondvraag. De heer Burger vestigt de aandacht op de wo ning F 71, in verband met de afgekeurde woningen. Deze woning was met ongedierte bezet. Spr. vraagt, hoe het nu met die woning is, of deze al is gezuiverd. Voorzitter zegt, dat de woning nog niet gezuiverd is en er geen kans tot bewoning is voor en aleer de woning gezuiverd is. De heer Burger vraagt naar de 2e woning van Hos sen. Deze draagt nog het bord afgekourd en is vol doende gerepareerd. Voorzitter: Wie zegt, dat die woning voldoende is gerepareerd? De heer Burger zegt, dat er een nieuwe vloer in gemaakt is, een nieuw voorschot, de portalen zijn geschilderd, licht is aangebracht. Voorzitter zegt, dat deze zaak hier niet thuisbe- hoort. De eigenaar had bij Ged. Staten voor de af keuring in beroep kunnen gaan. Spr. heeft hem dat zelf gezegd, maar er nooit iets van te hebben behoord. Maar ondanks de verbetering is het nog niet vol doende. De heer Burger vestigt de aandacht op den brand bij Kaan in den polder. Toen was er weer onvol doende water. Kan daar, vraagt spr. geen afdoen de verandering in worden gebracht? Voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak dadelijk hebben behandeld. Er is nu in zekeren zin in voor zien, B. en W. hopen dat het goed is, garandeeren kunnen ze evenwel niet. De heer Schenk wijst op den Leekerweg, die ge teerd is. De toestand is daar verslecht, inplaats van verbeterd. Ook die losse hoopen zijn gevaarlijk. Voorzitter noemt het teren van dezen weg ook niet succesvol. Men zegt dat door de warmte de teer te dun was, de bazalt niet hield. Het is niet in optima forma. De heer Schenk zegt daarna het volgende: M. de V., waar dit de laatste vergadering is, dat ik zitting in den raad heb, zou ik nog gaarne iets willen zeggen. M. de V., ik dank U voor de aange name samenwerking en uw perfecte leiding. U stond altijd klaar voor alle mogelijke inlichtingen en U is nooit iets te veel in 't belang van de gemeente! Ik ben er dan ook blij om, tot de raadsleden te be- hooren, die al 't mogelijke hebben gedaan om U benoemd te krijgen tot burgemeester. Want dit was een zegen voor onze gemeente. Het ging hier om 't belang van onze gemeente en dan moet men 't eigen belang uitschakelen als goed raadslid. Ik hoop dan ook, dat U nog jaren aan het hoofd van onze ge meente mag staan. Al zal U ook wel niet vrij blijven van critiek, U zal niet anders werken dan in het belang van gemeente en burgerij. Waar ik moeilijk allen persoonlijk kan toespre ken, daar dit te lang zou duren, wil ik danken den beer Kistemaker als eerste wethouder en Burger als oudste lid van de S.D.A.P., voor de aangename sa menwerking. Kistemaker, dat u benoemd werd als wethouder, wist ik wel zeker, dat u de rechte man op de rechte plaats was. Ondanks uw druk bedrijf is u niets te veel, als het is in het belang van de ge meente. Niet alleen in den raad, maar ook voor alles wat in de gemeente gebeurd, vooral in het vereeni- gingsleven en op maatschappelijk gebied geeft u uw steun en dit is in een kleine gemeente zeker veel waard. U is niet alleen een man van woorden, maar van daden. Al wordt ons veel geregeerd van boven af, kan je, zonder dat de burgerij het bemerkt, toch zooveel voor het belang van de gemeente doen. Ik hoop, Kistemaker, dat u nog jaren le wethouder mag blijven, want daar zal onze gemeente wel bij varen. En Burger, al waren wij 't niet altijd eens, onze verhouding is nooit scherp geweest: Ik heb respect voor uw eerlijk en oprecht oordeel. U houdt niet al leen het belang van uw partij, maar het belang van de geheele gemeente in het oog. U zou wel gaarne meer willen bereiken dan door de omstandigheden mogelijk is. Laten wij hopen, dat bij betere tijden uw wenschen in vervulling komen. Verder mijn dank aan alle gemeente-ambtenaren voor de aangename samenwerking. M. de V., mijne heeren, dat het u en de gemeente goed mag gaan en ik hoop dat er voor de gemeente weer een betere tijd mag komen, zoodat de gemeente raad weer meer vrijheid van handelen krijgt. De heer Vries informeert naar de levering aan de school en vraagt of het prijsverschil zoo hoog was en wat katoen of de heer Schmalz heeft geleverd. Voorzitter zegt: de dure soort, de Everlasting en nog was zij het laagst. De heer Kistemaker dankt den heer Schenk voor zijn vriendelijke en waardeerende woorden en het doet spr. leed dat Barsingerhorn u als raadslid zal moeten missen, in alle opzichten als ge steeds de be langen der gemeente hebt behartigd. Voorzitter zegt, dat dit de laatste vergadering is van den Raad in zijn tegenwoordige samenstelling. Spr. dankt allen hartelijk voor den arbeid in die 4 jaar verricht in het belang der gemeente. Er heersch- te in de vergaderingen steeds een geest van samen werking en al was er verschil van meening, dan was er toch een geest van wederzijdsche welwillend heid en het oog gericht op de belangen der gemeente. Allen zullen hier door de wisseling van het politiek fortuin niet terugkeeren en de heeren Blaauboer en Schenk zullen niet in den nieuwen Raad zijtting heb- ben. v Spr. herinnert er aan hoe de heer Blaaubtoer vaiaaf 1921 onafgebroken lid van den Raad is geweest en 3rij al die. jaren met volle ambitie en op serietize wi^jze de belangen der gemeente lieeft behartigd, 't Kan niet anders of hij had steeds belangstelling voor de publieke zaak, die hij als geërfd bad, want hij was de Opvolger van zijn grootvader, die jaren lang in dezen Raad zitting heeft gehad. Spr, zegt -den beer Blaauboer hartelijk dank vöör alles wat hij beeft gedaan. De zittingsperiode van den heer Schenk .is, van korter duiir, eerét van 19241927 en toen van 1931— 1935, dus 7 jaar. In dien tijd hebben wij hem loeren kennert als iemand met een helder oordeel, met Initiatief en actie, die een steun is geweesi voor Raad en B. en W. Hij was niet gewond om zijfti mee ning onder stoelen of banken te steken, maar'daarbij was hij open voor and er er meening. Samen hebt ge gewerkt in het belang der gtemeente en het zij u een eer dat nooit uw drijfveer is geweest uw eigen populariteit te zoeken, maar alleen het be lang dei' gemeente. Spr. eindigt met hen daar hartelijk voor te be danken. De heer Blaauboer brengt op zijn beurt dank. voor de vriendelijke en waardeerende woorden. Het is voor spr. geen aangenaam oogenblik om na jaxen lang hier gezeten te hebben, door het politiek onfortuin op zijde te worden gesteld. Spr. dankt Voorzitter voor zijn bereidwilligheid en toegevendheid, vterder alle heeren voor hun eerlijke en trouwe medewerking. Spr. richt zich tot den heer Burger tot den oud-wet houder Engel en dankt hen voor hun vriendschap pelijke samenwerking. Wij waren het niet steeds eens, maar wisten eikaars meening te waardeereu. Voorzitter sluit hierna de vergadering, nadat hij namens zichzelf en de raadsleden had bedankt voor de waardeerende woorden tot hem gericht. WILDE ZWIJNENPLAAG IN WOLHYNIë, Warschau. Het wild in het Poolsche gebied Wolhynië heeft zich dit jaar zoo sterk verniénigvul- digd, dat de oogst in gevaar wordt gebracht. Reeds thans is een belangrijk deel van do graan- en aard appelvelden door de wilde zwijnen vernietigd. De dieren zijn zelfs bij klaarlichten dag doorgedrongen tot hot plaatsje Poryck, waar zij een paniek bij de bevolking verwekten. HET NOODWEER IN NOORD-ITALIë. Milaan. Het aantal slachtoffers van de orkaan te Genua is tot 6 gestegen, daar een der 30 gewon- don is overleden. Ook uit andere deelen van Noord- Italië komen berichten omtrent zware stormschade binnen. Talrijke rivieren zijn buiten hun oevers getreden. Op verschillende plaatsen heeft het nood weer nog meer slachtoffers geëischt. DONDERDAG 29 AUG. 1935. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.00 Omroep orkest olv. Gerharz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. pl.; 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Voordracht Ed. Palmers. 11.20 Piano-recital P. Palla. 11.40 Gram. pl. 12.(j0 Cantabilé-orkest olv. Beeckman en Gram.pl. I.30 Vioolspel M. Groen, a. d. vleugel: E. Veen. In de pauze: Voordracht B. v. Loersum. 2.15 Voordracht B. v. Leersum. 2.303.45 De Octophonikers olv. B. Drukker en Gram.pl. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Gram.pl. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.05 Om roeporkest olv. A. v. Raai te. 8.00 Berichten. 8.05 Om roeporkest olv. A. v. Raalte, mmv. J. du Chastain tpiano). 8.45 Uit de Nwe. Doelenzaal, Rotterdam: Aanwijzing der winnaars v. d. 3de Slipjacht door G. de Clercci mmv. Kova.cs Lajos' orkest. 9.15 I-let Re- nova-kwintet. 10.00 Vervolg van 8.45. 10.30 Gram.pl. II.00 Berichten. 11.20—12.00 De AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk. HILVERSUM (301 M.) 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgendienst olv. Ds. H. C. v. d. Brink. 10.45 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en Orkestconcert. 2.00 Gram.pl. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30—3.45 Gram.pl. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30—3.45 Gram.pl. 4.00 Bijbel lezing Ds. T. Kloosterman mmv. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelconcert E. A. Vos. 6.43 Causerie A. Stapelkamp. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Be richten. 8.05 NCRV-orkest olv. P. v. d. Hurk mmv. L. Bogtman (bas). 0.00 Causerie Prof. Dr. H. C. Dels man. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten). 10.30—11.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH (1500 M.) 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Gram.pl. 11.25 Orgelspel H. Croudson. 12.05 Het Rutlapd Square en New Victoria-orkest o.l.v. Austin. 12.50 Gram.pl. 1.35. Pattison's salon-orkest olv. N. Stanley. 2.35 Gram.pl. 3.20 Vesper. 4.10 Sted. Orkest Ilarrogate olv. Cohen. 5.05 Orgelconcert E. Morgan. 5.35 J. Reijnders en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Marius B. Winter en zijn Band. 7.35 Theaternieuws. 7.55 Het New Georgian Trio. 8.20 BBC-Symphonie-orkest olv. Sir Henry J. VVood, mmv. E. Schumann (sopraan) en M. Harri- son (viool). 10.00 Berichten.- 10.20 „Rocking Horse Winner", spel van Lawrence, bew. Levvis. 10.40 Het Olof-Sextet. Mmv. L. Keyes (sopraan). 11.3512.20 Het Casanicluh-orkest olv. Kuuz. RADIO PARIJS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Kamermuziek olv. Doyen. 3.50 Orkestconcert. 5.10 „Rodogune", spel van Cor- neille. 8.00 Gram.pl. 9.05 Kamermuziek olv. Rhené- Baton. 11.1012.35 Dansmuziek. KALUNDBORG (12èl M.) 12.10—2.20 Strijkorkest olv. Thyregod. 3.20 Zang en piano. 3.'59—5.05 Concert uit Rest. „Ritz". 8.20 Hart- mann-concert olv. Gröndahl. 9.05 Reportage. 9.35 Noorsch-Zweedsche muziek. 10.05 Koorconcert. 10.50— 11.25 Omroeporkest olv. Launy. Gröndahl. KEULEN (456 M.) 6.50 Orkestconcert. 10.45 Concert. 12.20 Concert uit Munchen olv. K. List. 2.35 Gram.pl. 4.20 Piano-recital. 5.20 Het Weragkamerorkest. 7.20 Het Radio-kwintet. 8.30 Sted. orkest Gelsenkirchen. 11.00 Cembalo-reci tal. 11.2012.20 Omroeporkest, koor en solisten. ROME (421 M.) 9.00 „La Serva pardrona", opera van Pergolesi. Lei ding: Santarelli. 9.55 „La fiamminga", opera van Do- naudy. Leiding: Santarelli. BRUSSEL (322 en 484 M.) 3.22 M.: 12.20 Salon-orkest en Gram.pl. 1.30—2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Salon-orkest olv. De- joncker. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 m.: 12.20 Gram.pl 1.30—2.20 Salon-orkest. 5.20 Gram.pl. 6.50 en 7.35 dito. 8.20 Omroeporkest olv. Gason. 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.30 Herdenking v. d. eerste Duitsche Spoorweg. 9.20 Het Berl. Philh. orkest olv. Tadeusz Jarecki. 10.20 Berichten. 10.50 Xylofoon- en pianosoli. 11.00 1 Weerbericht. 11.20—12.20 Concert uit Keulen, Vele slachtoffers. Sjanghai. In het zuiden van de Chiaee- sche provincie Sjensi zijn roodvonk- en dy- senterie-epidemiën uitgebroken, die reeds honderden slachtoffers hebben geëischt. De - ziekenhuizen zijn overvol en duizenden zie ken kunnen niet worden opgenomen. Alleen in de stad Hsingan zijn honderden kinderen aan dysenterie bezweken. In Toengning heeft de roodvonk meer dan 500 dooden ge- eischt. De meeste slachtoffers zijn kinderen. Parijs, 27 Augustus. De ochtendbladen beste den exoote aandacht aan de verklaringen, welke Mussolini gisteren heeft, afgelegd tegenover een ver tegenwoordiger van de ..Daily Mail" inzake zijn standpunt in het. Italiaansch-Ahessijnsche geschil. „Le Jour" meent te weten, dat eenige leden van het Kabinet, in de eerste plaats Herriot, bepleiten., dat Frankrijk te Genèvc sanctie-maatregelen tegen Italië zal voorstellen. Ook Flandin verklaart zich voor een nauwe samenwerking met Engeland. De communistische .Humatié" trekt evenwel uit de verklaring van Mussolini de conclusie, dat de Duce in volledige overeenstemming handelt met den Franschen minister-president. Hij heeft ver klaard, dat het Fransch-Italiaansch verdrag van 7 Januari alle meeningsverschillen tusschen beide landen uit den weg heeft geruimd. Volgens het blad beteekent het niets anders, dan dat hij in overeen stemming handelt met de Fransche regeering. Léon Blum stelt in de socialistische ..Populaire" de vraag, wie van de beide regeringschefs onwaar heid heeft gesproken: Mussolini of Laval. Men her innert zich nog, aldus Léon Blum. dat na den te rugkeer van Laval uit Italië in politieke kringen van Frankrijk geruchten in omloop zijn geweest, volgens welke de Fransche minister-prsident als te genprestatie voor een nauwe Fransch-Italiaansche vriendschap in Europa Mussolini in Afrika volko men vrije hand heeft gelaten. Bij de Kamerzitting, waarin de overeenkomst van Rome werd afgehan deld, heeft een socialistisch afgevaardigde nadruk kelijk de vraag gesteld of Laval dergelijke tegen prestaties heeft gedaan. Laval heeft dit gedemen teerd en hij. Léon Blum heeft hem geloofd. Hai heeft het dementi van den minister-president ook bij ge legenheid van het congres der socialisten te Mul house ter sprake gebracht om zich te verdedigen tegen het verwijt, dat de socialistische Kamerfractie het verdrag van Rome niet heeft afgehandeld. „Le Jour" meent, dat men aandacht moet schen ken aan de Engelsche berichten inzake een nieuwe verdeeling van de koloniën. Juist het feit, dat een Engelsch blad zelve den Franschen minister dergelijke gedachten toeschrijft, bewijst, dat men zich aan Engelsche zijde voor deze kwestie schijnt te interesseeren. De bijzondere correspondent van de „Echo de Paris" te Londen wijst erop. dat liet grootste deel der Engelsche openbare meening de neutraliteit van Engeland eischt. Sir Samuel Hoare m N.eville Ghamberlain deelen volgens het. blad niet het jeug dige enthousiasme te Genèvc voor den Volkenbond. Bij verschillende fabrieken wilde sta king uitgebroken. T i 1 b ur g, 27 Aug. De loonsverlaging in de Til burgsche wollen stoffen-industrie, "welke Maandag is ingegaan, heeft geleid tot een wilde staking. Des middags werd reeds aan de fabriek van Thomas de Beer het werk neergelegd. Gistermorgen had de sta king zich uitgebreid over tien van de negenendertig fabrieken. Gestaakt wordt thans, behalve bij de reeds genoemde firma, bij nog 8 andere fabrieken. Het aantal stakers bedraagt ruim duizend. De stakers hebben gistermorgen personeelsvergadering gehouden. De toestand is rustig. Men verwacht, dat de staking zich nog wel zal uitbreiden over meer dere fabrieken. De stakingsleiders zijn hoofdzakelijk communis ten. De bestuurder op slag gedood. Noordwijk (Binnen). Gisterochtend om kwart voor elf is op den Gooweg ter hoogte van de R.K. Begraafplaats een vrachtauto, bestuurd door den bloemenkoopman Glasbergen uit Rijnsburg, komen de uit de richting Haarlem, tegen een tweetal hoo rnen opgereden. De wagen werd geheel vernield. De bestuurder was op slag dood. Een tweede inzitten de kwam er met eenige schrammen af. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan hét feit, dat de bestuurder door slaap werd overmand. Thans vrouw wegens heling aangehouden. De gemeentepolitie te Oss heeft gisternacht gear resteerd, als verdacht van heling, de huisvrouw V. uit het Vierhoekje, een wijk in deze gemeente. Zij legde reeds spoedig een bekentenis af en verklaarde o.m. van het reeds geruimen tijd geleden gearresteer de viermanschap van Lieshoudt, Ulijn, Van Baard wijk en Lamers, gestolen goederen te hebben opge kocht. Zij blijft voorloopig in hechtenis. MISLUKTE AANSLAG OP MAARSCHALK FENG. Sjanghai. Volgens een bericht uit Tsingtau is te Tajan Foe (West Sjantoeng) een aanslag gepleegd op den Ch istelijken generaal maarschalk Feng. De aanslag m.slukte. De maarschalk verdeelde levensmiddelen aan vluchtelingen uit het overstroomingsgebied. toeri plotseling verscheidene schoten op hem werden ge lost. Feng bleef ongedeerd. Zijn lijfwacht beant woordde het vuur. Bij deze schietpartij zouden tien personen zijn gewond. Volgens de Japanschc bladen draagt de daad een politiek karakter. Meer dan 40 gewonden. Parijs. Op het traject St. Julien-Annecy (de partement Haute Savodc) is een autobus, waarin zich meer dan 30 personen bevonden, in een ravijn gestort. De wagen sloeg eenige rnalen over den kop. De reizigers werden ten deele zeer ernstig gewond. De schuld berust bij den bestuurder van een van de andere zijde naderende auto, die niet genoeg rechts hield en daardoor den chauffeur van de bus dwong teveel langs den kant te rijden. Een dergelijk geval heeft zich eveneens afgespeeld tussehen Grenoble en St. Pierre-de-Chartreuse, waar een autobus, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting in een afgrond stortte. Tien inzit tenden werden gewond. Twee hunner verkeeron in levensgevaar. New York. Dezer dagen is een referendum ge houden in Texas aangaande het al of niet droog zijn van dezen staat. Het resultaat was, dat de bevol king zich heeft, uitgesproken voor een intrekking der beperkende bepalingen, zoodat opnieuw ©en der federale staten „nat" is geworden. Hoewel de telling der stemmen nog niet geheel gereed is, kan thans reeds worden vastgesteld, dat de wet ingetrokken zal moeten worden, aangezien 259.218 stemmen wer den uitgebracht vóór intrekking en 203.869 voor het behoud van de wet DE PRAIRIEBRAND IN DE PROV. ENTRE RIOS. Buenos Aires. De groote prairiebrand in de Ar- gentijnsche provincie Entre Rios woedt onvermin derd voort, temeer daar hij door een krachtigen storm voortdurend wordt aangewakkerd. Dc vonkenregen doet de brand steeds weer over slaan. De provinciale regeering heeft uitgebreide hulpmaatregelen voorbereid voor honderden fami lies, die dakloos zijn geworden en al hun have heb ben verloren. Vier en dertig graden midden in den winter. Buenos Aires. Cordoba, de hoofdstad van de ge lijknamige provincie in Midden-Argentinië werd ge teisterd door een buitengewone hittegolf en dit on danks het feit, dat het daar thans winter is. Maandag werd een temperatuur van 34- graden C. genoteerd. Dit is te opmerkelijker, daar pas zeer on langs in deze stad 12 er. koude heerschte. OP ZOEK NAAR OVERSTE FAWCETT. Vergif in de Groene Hel. Twee Engelschen, de gebroeders Ulyatt, hebben een half jaar geleden een expedi tie ondernomen in het Braziliaansche oerwoud van Matto Grosso, om te trach ten, den verdwenen Engelschen overste Fawcett op te sporen. Ziehier een kort verslag van hun gevaarlijke onderneming. RIO DE JANEIRO, 26 Aug. 1935. (V.P.B.): Zes maanden geleden waren twee Engelschen, de gebroe ders Patrick en Gordon Ulyatt, het oerwoudgebied van Matto Grosso binnengedrongen, om, naar zij be weerden, een onderzoek in te stellen naar het voor komen van delfstoffen. Daar men geruimen tijd zon der eenig bericht van hen was gebleven, vreesde men dat zij den dood hadden gevonden in dit, voor een deel nog door geen blanke betreden gebied, waar een moordend klimaat en Indianenstammen, gewa pend met vergiftige pijlen, den indringer in de groe ne hel met den dood bedreigen. Thans zijn de beide broeders onverwacht in Buenos Aires opgedoken en hebbén een spannend verhaal gedaan van hun avonturen. Om te beginnen hebben zij bekend, dat hun hoofddoel was geweest het op sporen van den verdwenen overste Fawcett, wijl zij overtuigd waren, dat hij nog in leven was. Ook thans zijn zij daarvan nog doordrongen, na alles, wat zij te weten zijn gekomen; zij hebben hem evenwel niet kunnen opsporen. De beide Engelschen zijn van de Noordwestelijke zijde het Matto-Grosso-gebied binnengedrongen, omdat zij meenden, dat deze weg gemakkelijker zou zijn, dan die over de Cordilleras, van Bolivië uit. Zij gebruik ten een kleine kano en voeren eerst de Jamary-rivier op, van Porto Velho af. De Jamaiy mondt uit in de Madeira-rivier, een zijrivier van de Amazone-rivier. Het laatste beschaafde punt, dat zij aantroffen, was een dorpje, dat den naam draagt van Papagaios, be volkt door aftappers van caoutchouc. Hier gaf men hun den goeden raad, niet verder te trekken, omdat de Indiaansche stammen, waarmede zij in de wilder nis van Matto Grosso ongetwijfeld kennis zouden ma ken, den blanken vijandig gezind en zeer gevaarlijk zijn. Het duurde dan ook niet lang, of zij maakten voor het eerst kennis met hen. Zij ontdekten een verlaten en geheel vernield kamp van rubber-tappers, die door de inboorlingen, naar men hun reeds had verteld, allen waren vermoord, op één na. Spoedig daarop za gen zij zich omringd door een troep Indianen, die geheel naakt liepen, doch tot de tanden gewapend waren. Zij bevonden zich in een gevaarlijken toë- stand, te meer daar de Indianen met onmiskenbaar vijandige bedoelingen met pijl en boog manoeuvreer den. Zij gaven den Engelschen eerst te verstaan, dat men niet zou dulden, dat zij nog verder trokken. Doch men wilde hen blijkbaar ook niet zonder meer terug laten gaan, want de Indianen legden een buiten gewone belangstelling aan den dag voor hun bagage. De zaak eindigde met een smadelijke capitulatie van dc beide Engelschen, die genoodzaakt waren, alles wat zij bezaten in handen van de Indianen achter te laten. Alleen hun geweren mochten zij behouden. Zoo aanvaarden zij den terugtocht. Toen hun schoe nen stuk waren, wikkelden zii hun voeten in b'arie- '*en van bananen. Doch het doel van hun reis had- j -'en zij in zooverre bereikt, da' gummi-tappers hun j had-ten medegedeeld, dal naar hun beste weten over- i ste Fawcett door de Indianen was gevangen geno men en iiog leefde.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7