Ministerraad van Bolzano Het officieele communiqué „Doodelijke Stralen" Het auto-ongeluk van Minister Fey Uiteenzettingen van Mussolini Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. Int. Telef. No. 20 Engeland heeft niets te vreezen De manoeuvres in Noord-Ilalië. EEN REDE VAN PAUS PIUSXI. Krentenboeren in Griekenland. Woesteling overmeesterd. Kerkdiefstal te Renkum. Botsing tusschen autobus en goederen trein in Duitschland. Donderdag 29 Augustus 1935 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 78ste Jaargang. No. 9796 Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlêN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent ibewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „Tegenwoordige en toekomstige behoeften van de oorlogsindustrie zullen den voorrang hebben boven de be hoeften van de vredes-in- dustrie." Rome, 28 Aug. (A.N.P.). Laat in den middag is in het raadhuis van Bolzano de met groote spanning in binnen, en buiten land verwachte Italiaansche Ministerraad onder voorzitterschap van Mussolini bijeen gekomen. Aanwezig waren 6 ministers en 13 staatssecretarissen. Het was de eerste maal, dat in het fascistische Italië een minister raad buiten Rome vergaderde. De zitting duurde anderhalf uur en was tegen half zeven geëindigd. Een officieel communiqué was vanavond nog niet uitgegeven, doch naar van wel-in gelichte zijde verluidt heeft Mussolini een uitvoerige uiteenzetting van den internationalen toestand gegeven, waar bij hij in het bijzonder het Italiaansche standpunt tegenover de mogelijkheid van het toepassen van sancties heeft uiteengezet en mededeelingen heeft gedaan omtrent de hoofdtrekken van het memorandum aan Genève. Een groote plaats heeft daarbij in genomen de vraag, welke houding Italië tegenover den Volkenbond zal innemen en wat men zal doen indien deze tot tegen Ita lië gerichte besluiten komt. Nader wordt uit Bolzona gemeld: DeDuce deelde mede, dat Italië zou deelnemen aan de zitting van den Volkenbondsraad van 4 Sept. De Italiaansche regeering zal haar standpunt inzake het Abessijnsche geschil uiteenzetten, opdat niet al leen de Volkenbondsraad, maar ook de geheele we reld dit eindelijk nauwkeurig zullen kennen. Zij zal verder een uitvoerig memorandum indienen, waarin de Italiaansch-Abessijnsche betrekkingen en de be trekkingen van Italië met de aan Abessynië gren zende staten gedurende de laatste 50 jaar uiteenge zet worden. Uit dit memorandum zal blijken, dat se dert het verdrag van Uccialli Italië steeds een „ko loniaal protectoraal recht over Abessynië" heeft be zeten. Het memorandum zal een kleine keuze geven van de meest recente buitenlandsche litteratuur, welke de cicilisatie van Abessynië belicht. Italië wil zijn opvattingen en zijn vitale belangen tot het uiterste verdedigen en ieder lid van den Volkenbond moet de verantwoordelijkheid voor de mogelijke ontwikkeling van de naaste toekomst dra gen. De regeeringschef behandelde vervolgens eenige Engelsche meeningen en verklaarde volgens den tekst van het officieele communiqué, dat Groot-Brit- tannië niets te vreezen heeft van de toekomstige po litiek van Italië jegens Abessynië. De politiek van Italië bedreigt noch direct noch indirect de belangen van het Britsche Rijk, zoodat de in vele kringen ont stane gealarmeerdheid absurd is. Italië heeft een kwestie met Abessynië op te los sen, maar bet heeft en wil geen kwestie met Groot- Brittannië bespreken, waarmede het in den wereld oorlog, in Locarno en kortgeleden nog in Stresa op een voor de Europeesche veiligheid ongetwijfeld be langrijke wijze heeft samengewerkt. De fascistische regeering gelooft, dat haar kolo niale politiek geen reacties op den Europeeschen toe stand mag hebben, tenzij men een nieuwen wereld oorlog wil ontketenen om te verhinderen, dat een groote mogendheid als Italië in een uitgestrekt land orde schept, een land, waarin de hardste slavernij en primitieve levensomstandigheden heerschen. Met betrekking tot de „sancties", die de Volken bondsraad eventueel zou kunnen aannemen, ver klaart de ministerraad aan het Italiaansche volk en aan de andere volkeren dat van sancties te spreken zoo veel boteekent als een hellend vlak betreden, waarop men in de moeilijkste verwikkelingen kan geraken. De fascistische regeering gelooft, dat zich in den Volkenbondsraad zich van hun verantwoordelijkheid bewuste mannen zullen bevinden, die ieder gevaar lijk sanctievoorstel tegen Italië zullen afwijzen. De fascistische regeering vervult echter haar plicht door het Italiaansche volk mede te deelen, dat de kwestie der sancties door de hooge militare in stanties van alle gezichtspunten is bestudeerd en dat reeds sedert geruipien tijd alle maatregelen zijn genomen om aan sancties van militairen aard het hoofd te kunnen bieden. Alle problemen zijn bestudeerd, die den economi- schen weerstand van Italië en de beveiliging van de levensbehoeften van het Italiaansche volk betreffen. De Voedingsmiddelen zijn veilig gesteld door de bui tengewoon goede oogst. Wat voor de industrie noodzakelijke grondstoffen betreft, heeft de ministerraad besloten, dat de tegen woordige en toekomstige behoeften van de oorlogs- ROME, 28 Augustus (A.N.P.): Na beëindiging van den ministerraad te Bolzano hedenmiddag, is een uitvoerig officieel communiqué opgesteld, dat even voor middernacht alhier nog niet volledig was ontvangen. In den ministerraad zijn een reeks uiterst belang rijke besluiten genomen, die o.m. de volgende punten betreffen: 1. Italië zal onder alle omstandigheden zijn vitale belangen tot het uiterste verdedigen. 2. Het zal voor den Volkenbond het bewijs leveren, dat Abessynië inbreuk heeft gepleegd op zijn internationale verplichtingen en dat in het bijzonder de slavernij in dat land in grooten omvang bestaat. 3. Engeland zal van het Italiaansche op treden in Abessinië niets te vreezen hebben. 4. De Italiaansche regeering is er van over tuigd, dat het bij het Abbessijnsche probleem gaat om een koloniale aangelegenheid, die geen reactie heeft op Europa. 5. De overtuiging wordt uitgesproken, dat de toepassing van sancties tot groote moei lijkheden zou kunnen leiden. De Italiaansche regeering heeft echter reeds van te voren te genmaatregelen onder oogen gezien. Voorts is tijdens den ministerraad besloten tot het nemen van een reeks hoogst belangrijke economische maatregelen, die op 1 September van kracht zullen worden. industrie den voorrang zullen hebben boven de be hoeften van de vredesindustrie. De minister van financiën stelde in aansluiting op deze uiteenzettingen de volgende vier wetsontwerpen voor, die door den ministerraad werden aangenomen: 1. Gedwongen everdracht van buiten landsche waardepapieren en van de Ita liaansche buitenlandsche leeningen aan de staatskas. De staatskas geeft daarvoor schat kistbiljetten met een looptijd van negen jaar uit, die een rente dragen van 5 pet. 2. Tijdelijke verlaging van de dividenden der handelsmaatschappijen. 3. Een belasting van 10 pet. op dividenden, renten en winsten uit aandeelen. 4. Verplicht gebruik van Ersatzbrandstof- fen voor alle in openbaar en particulier be drijf gebruikte auto's. Voor 31 December 1937 moeten alle auto's omgebouwd zijn voor het gebruik van Er- satz-brandstof. GISTERMIDDAG BEëINDIGD. VERKLARING VAN GENERAAL AGO BOLZANO. Gistermiddag zijn de Italiaansche manoeuvres in de Alpen beëindigd. Donderdagmid dag zullen de troepen rust hebben. Vrijdagmiddag vinden schietoefeningen met scherp plaats van ar tillerie en infanterie, terwijl Zaterdag alle troepen- eenheden, die aan deze manoeuvres hebben deelge nomen, een groote parade zullen houden. Generaal Ago, die de manoeuvres geleid heeft, heeft gistermiddag in aanwezigheid van Mussolini. de chefs van de buitenlandsche militaire missies, de ministers, alsmede senatoren en afgevaardigden, verklaard, dat de tactische oefeningen bewezen had den, dat de „snelle divisies" en de gemotoriseerde divisies van Trentino zich op bevredigende wijze in het zware Alpengebied kónden voortbewegen. De generaal gaf verder zijn volle tevredenheid te kennen over de beslissingen, die de generale staven van Roode en Blauwe Partij hadden genomen, ter wijl hij ook wees op de houding der troepen. Ver volgens verklaarde hij nog geen bijzonderheden over de troepenbewegingen te kunnen geven, aangezien daarvoor nog de rapporten van de scheidsrechters moeten worden afgewacht. Ook de beide leiders der twee partijen. Bobbio en Tua legden korte verklaringen af over hun beslis singen tijdens den strijd. Teneinde den ministerraad, die te Bolzano moest bijeenkomen niet al te zeer te vertragen, bekortte generaal Ago zijn toelichtingen, aangezien Musso lini hierbij twee uur t.e laat aankwam. Onmiddellijk na de besprekingen verliet Mussoli ni per auto. waarin ook de secretaris-generaal van de fascistische partij plaats genomen had. het ter rein der manoeuvres. Mussolini was Woensdagmid dag in het gevolg van den Koning op het terrein ge arriveerd. Talrijke hooge Italiaansche officieren, als mede buitenlandsche officieren en journalisten volg den vanut de observatiepdst van den Koning en Mussolini de laatste bewegingen van de Roode en Blauwe Partij. Vervolgens begaf Mussolini zich naar Fondo, waar de Duitsche. Amerikaansche. Zuid-Sla vische en Oostenriiksche officieren en de Duitsche en Amerikaansche journalisten aan een door Musso lini aangeboden lunch aanzaten, Marconi geïnterviewd Iets is reeds bereikt, doch daarover zal pas later gesproken worden, als de noodige beschermende maat regelen zijn getroffen. Rome. (A.N.P.). De „Lavoro Fascista" publiceert een interview met den grooten Italiaanschen uit vinder Marconi, dat als opschrift de reeds bekende mededeeling draagt, dat Marconi als vrijwilliger bij de Italiaansche vloot zat dienstnemen. De vertegenwoordiger van het genoemde blad vroeg Maconi, wat er waar was van de sensationeele berichten, die men in den laatsten tijd in de Ita liaansche en in de Engelsche pers had kannen le zen, dat hij een apparaat zou hebben uitgevonden dat de motoren van vliegtuigen in de vlucht tot stilstand zou kunnen brengen. SENATOR MARCONL Marconi bevestigde de geruchten van de laatste dagen, dat hij voornemens is als vrijwilliger dienst te nemen bij de zeemacht, waar hij den rang van kapitein-ter-zee zal krijgen. In elk geval zal hij ech ter tevoren op 10 September met een officieele mis sie naar Brazilië vertrekken, op uitnoodiging van de Braziliaansche regeering, om de officieele opening bij te wonen van het nieuwe, zeer sterke Brazilaan- sche zend-station. Na een verblijf van ongeveer een week in Zuid-Amerika zal hij naar Italië terug kee- ren om dienst te nemen. Ten aanzien van zijn proefnemingen met ultra korte golven verklaarde Marconi, dat de voorberei dende maatregelen geëindigd waren en dat de of ficieele proefnemingen waarschijnlijk nog voor zijn vertrek zouden plaats hebben. In antwoord op de vragen, over zijn z.g. „geheime' experimenten zeide hij, op het oogenblik daaromtrent nog geen mede deelingen te kunnen doen. De werkzaamheden hier aan werden nog steeds voortgezet en iets had men reeds bereikt, doch daarover zou hij pas spreken, als het werk beëindigd en beproefd was en als de noodige beschermende maatregelen waren genomen. New York, 28 Aug. (A.N.P.) In de laatste dagen hebben verschillende Amerikaansche dagbladen op de voorpagina sensationeele berichten gepubliceerd over de proefnemingen van Marconi met micro-gol ven. In wetenschappelijke kringen verklaart men, dat verschillende Amerikaansche laboratoria, waar onderh et laboratorium van een der grootste electri- citeitsondernemingen, in het afgeloopen jaar tal van proefnemingen op dit gebied hebben gedaan, zon der echter eenig resultaat te bereiken, dat lijkt op de uitwerking van de z.g. „Doodende Stralen", die machines tot stilstand zouden kunenn brengen. Uit Pittsburgh wordt gemeld, dat in het laborato rium van de Westinghous Electric Comp. Dr. L. W. Chubb erin geslaagd is een vliegtuigmotor tot stil stand te brengen, die op zeer korten afstand stond. De straal ging door een aluminium plaat van eenige dikte, doch verloor reeds op enkele inches afstand in de lucht zijn kracht, ondanks de groote energie. De actie geëindigd. Alle communisten ge arresteerd. Athene, 2 Aug. Op den Peloponesos is overal de orde hersteld; de krenten-kweekers hebben het werk hervat. Alle communisten, die als agitatoren optraden konden gearresteerd worden. Zij zullen worden ver oordeeld tot zware straffen of uitgewezen worden. Over het ItaliaansohAbessijnsch conflict. ROME, 28 Aug. (A.N.P.)Bij de ont vangst van de deelneemsters aan het Inter nationale Congres van Katholieke Verpleeg sters op zijn buitenverblijf Castel Gandolfo, heeft Paus Pius XI gisteren twee belangrijke redevoeringen gehouden. De eene was een scherpen aanval op het materialisme en het heidendom, terwijl Z. H. in zijn tweede rede voering op buitengewóón duidelijke wijze stelling nam inzake het ItaliaanschAbes sijnsche conflict. De Paus herinnerde aan den gruwel van den laat sten oorlog, die juist op de verpleegsters, die daarbij geweest waren, een afschrikwekkenden indruk had achtergelaten. Daarom moest met alle middelen naar vrede gestreefd worden. In het belangrijkste gedeelte van zijn rede zei do Paus, dat men in het buitenland van een verove- rings- en aanvals-oorlog spreekt. Zulk een oorlog noemde hij een onrechtvaardige daad, die buiten het menschelijke voorstellingsvermogen staat en onbe schrijflijk treurig en verschrikkelijk is. Al sprak men in Italië ook van een rechtvaardigen oorlog ter ver dediging van de veiligheid van de grenzen, die noo- dig was voor de expansie en om te voorzien in do materieele behoeften van het land, toch sprak de Paus den dringenden wensch uit; dat men de be staande moeilijkheden zou oplossen met middelen die geen oorlog beteek enen. Al was dat niet gemakkelijk, onmogelijk was het niet. Bij alle ei kenning van da expansiebehoefte van Italië, moest men het recht van den aangevallene tot verdediging van zijn gren zen erkennen. De Paus riep tenslotte op tot een gemeenschap pelijk gebed tot verbetering van de betrekking tus- schen de menschen, opdat dezen het ware geluk zou den vinden. TWEE AGENTEN MET EEN MES AANGEVALLEN EN GESTOKEN. Dinsdagmiddag om 6 uur werd politie-assistentie gevraagd door het gezin W., wonende in de nood woningen aan de Wiekslooterweg te Soest. Tweo agenten van politie begaven zich naar het opge geven adres en troffen W. op den openbaren weg voor zijn woning aan. Op een gestelde vraag, gaf hij te kennen dat er van twist geen sprake was. Hij noodigde hen uit mee naar binnen te gaan. opdat zij van zijn vrouw konden hooren. dat wat hij zeide waar was. Beide agenten gingen mee naar binnen en nadat hij de kamerdeur had gesloten ontstak W. in woede, trok zijn mes en sloeg er als een razende mee op de agenten in. Er ontstond een vechtpartij, waarbij beide agenten door het. mes bloedend wer- dien gewond, terwijl ook hun kleeding op verschil lende plaatsen werd stukgescheurd. Na een hevig gevecht gelukte het den agenten W. te overmeesteren waarna om nieuwe politie-assistentie werd gevraagd Onmiddellijk begaven zich nog twee agenten per auto naar het huis van W„ die daarop Kon worden ingerekend. Een van heide agenten met wie W' had gevochten, was zoodanig gewond, dat hij zich onder behandeling van een dokter moest stenen. Gebleken is dat W. zich schuldig heeft gemaakt aan het plegen van ontuchtige handelingen met zlln minderjarige dochter. W. heeft een volledige beken tenis afgelegd. Hij zal ter beschikking worden ge steld van den Officier van Justitie. W. staat bekend ais een gevaarlijk individu, die ai verscheidene vonnissen achter den rug heeft. Een aanzienlijk bedrag als buit. In den nacht van 26 op 27 Augutsus hebben dieven zich toegang verschaft tot de Nederduitseh Hervorm de kerk te Renkum, waarbij zij een aanzienlijk be drag wisten buit te maken. Waarschijnlijk zijn zij met behulp van valsche sleutels binnengedrongen, waarna zij een ijzeren branddeur forceerden van een kast, waarin zich de opbrengst der collecten bevond. Van de ijzeren kistjes, waarin de geldstukken in lin nen zakjes opgeborgen waren, knepen zij de hang sloten af en wisten zich zoo van de buit meesier te maken. Hoewel hun signalement men vermoedt dat zij met z'n tweeën waren bij de politie bekend is, is men er nog niet in geslaagd eenig spoor van de daders te ontdekken. Zijn verwondingen zijn zeer ernstig. Ter rechtstelling van het uitgegeven officieele I communiqué wordt in een officieele mededeeling verklaard, dat de verwondingen van minister Fey van zeer ernstigen aard zijn. De minister heeft een hersenschudding, een neusbeenfractuur en zware hoofdwonden opgeloopen, maar geen zenuwschok gekregen. Voorloopig moet hij nog in het ziekenhuis blijven. Hij mag nog geen bezoeken ontvangen. Al leen hondskanselier dr. Schuschnigg heeft een j oogenblik aan zijn ziekbed vertoefd. Een doode, negen gewonden. In de Blankenhurgerstrasse in Berlijn-Heiners- dorf is gisteravond omstreeks negen uur een auto bus van lijn 42 in botsing gekomen met een goede rentrein van de, de Blankenhurgerstrasse kruisende, industrielijn Tegel-Friedrichsfelde. De autobus viel orn. Een persoon werd gedood, negen anderen be kwamen verwondingen. Zij werden naar het zieken huis overgebracht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1