De verborgen schatten van Ahessynië. Uit Bergen. g ot OMGEVING Paardensport Predikbeurten. GEMEENTERAAD. Zooals wij reeds hebben gemeld, komt do oude raad dezer gemeente Maandagmiddag om half drie voor de laatste maal in openbare zitting bijeen, ter behandeling o.m. van de 'onder volgende agenda: Schrijven van den heer Den Das, houdende ver zoek aan den raad en aan B. en W. een zevental vra gen te mogen stellen, naar aanleiding van een door de Burger Sport Vereeniging gehouden kermis. Schrijven van de Raadsleden, de heeren L. den Das en dr. Hemelrijk, houdende verzoek aan den Raad om aan B. en W. de navolgende vraag te mogen stellen: Wat heeft B. en W. ertoe bewogen het fietspad ter hoogte van Café „Rustwat" niet naast den hoofd weg te laten aanleggen, maar met een omweg langs dit café? Achten B. en W. dit niet een ongewenschtcn toe stand en zijn ze bereid do werkzaamheden aan dit deel van het fietspad stop te zetten en het even wijdig langs den hoofdweg te doen aanleggen? B. en W. antwoorden hierop, dat met den café houder, den heer G. van den Berg bij de onderhande lingen tot aankoop van den voor de strekking van den Bergerweg benoodigden grond, mondeling werd overeengekomen, dat het rijwielpad langs het café zou worden aangelegd. In verband met dezo toezegging, achten B. en W. het niet mogelijk tot stopzetting van het werk op dracht te geven en zijn zij van oordeel dat een kleine ombuiging van het rijwielpad geen enkel be zwaar oplevert en niet als een ongewenschten toe stand beschouwd kan worden. Schrijven van Ged. Staten van Noordholland, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de gratifica tiën aan ambtenaren, geraamd in het betreffend Raadsbesluit tot af- en overschrijving van en op eenige uitgaafposten der gemeentebegrooting 1935. De Raad kende deze gratificatiën toe, omdat hij het onbillijk achtte, de reeds uitgekeerde vergoedin gen wegens verhoogde pensioensbijdragen terug te vorderen. Ged. Staten zijn van oordeel dat, nu de Raad echter heeft verklaard, dat de jaarwedden van het gemeente-personeel, ook bij een verhaal van pen sioensbijdragen van 10 pet. niet te laag moeten wor den geacht, deze bedragen in strijd met de wet zijn uitgekeerd en het toekennen der bedoelde gratifi catiën niet verdedigbaar is. B. en W. stellen voor, aan het verlangen van Ged. Staten gevolg te geven en de suppletoire gemeente- begrooting voor 1935 te wijzigen en de door de ge meente-ambtenaren in 1934 genoten gratificatiën van hen terug te vorderen. Voorstel van B. en W. tot aankoop van „de Erven Marijtje Stadegaart" van een strook grond langs den Heeren weg, groot c.a. 317 M2. tegen den prijs van f 1 pér M2. Verzoekschrift van den heer A. M. de Moor, hou dende verzoek hom met ingang van 15 September a.s. te ontslaan van de huur van de aan de ge meente toebehoorende woning aan de Karei de Groo telaan no. 15. B. en W. stellen voor, in verband met de finan- cieele omstandigheden van huurder, 't verzoek in te (Willigen. Ook Dinsdag vergadert do raad, doch dan in zijn nieuwe samenstelling. De agenda voor deze bijeen komst, welke 's middags om 3 uur aanvangt, bevat jondermeer Benoeming van twee wethouders. Benoeming van verschillende commissies. Kweekelinge aan de O L. S. Door B. en W. is aan Mej. A. Heutink ontslag ver leend als kweekelinge met acte aan de Openbare La gere school en als zoodanig toegelaten mej. J. J. Mulder. Jeugdige boefjes. Door de politie is een drietal jongens aangehouden Jdat er werk van maakte in verschillende winkels, artikelen weg te kapen. Zij hadden zich op onrecht matige wijze meester gemaakt van eenige meloe nen, een flesch uitjes, appelen, peren en reepen chocolade. De jongens zijn door de politie over hun gedrag érnstig onderhouden, terwijl proces-verbaal werd opgemaakt. Schennis der eerbaarheid. Op de Doorntjes heeft gister een manspersoon Bchennis der eerbaarheid gepleegd. Toen de politie gewaarschuwd was en ter plaatse verscheen was de dader verdwenen en kan tot op heden nog niet op gespoord worden. Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld. Nog goed afgeloopen. Onze courantenbezorger K. reed gister per fiets 5n de Dorpsstraat ter hoogte van de Karei de Groo- ielaan achter een groentenwagen. Toen hij achter den wagen vandaan kwam bemerkte hij te laat, dat .van de andere zijde een autobus naderde. Ofschoon de chauffeur van do bus de tegenwoordigheid van geest had, dadelijk te stoppen, kon hij een aanrijding loch niet voorkomen. De bus kraakte de fiets volkomen, doch de berij der bleef wonder boven wonder ongedeerd. Het wiel van de auto stond tegen K's been aan, zoo dicht, dat d ms broek er onder zat en de man zich niet ver- ïren kon. Het was dus wel op 't kantje af. VEREENIGING V. VREEMDELINGENVERKEER Indische dansavond, onder leidina van Raden S. Hardjo dirinqgo in de Rus tende Jager. Het is zonder eenigen twijfel een groote verdien- t "5 van het bestuur der V.V.V., dat het Bergen ae- zta Indischen dansavond heeft gebracht: dat het 't (talrijk opgekomen publiek de gelegenheid heeft ge beden een. zij het vluchtigen blik, te werpen in het zicleleven van den Javaan en het heeft doen genieten Van de primitieve en daardoor zoo levensivare ui- iting van een volkskunst, welke ver uitsteekt boven die der Westerschc landen. De sympathieke leider opende met een declamatie Van Multatuli's Saïdia en Adinda. Ongetwijfeld heeft zijn wijze van zeggen velen wel zeer vreemd in de ooren geklonken, doch de manier van aan voelen moet toch zeker elkeen dieo hebben getrof fen, door de soberheid en het waarachtig ware. Zijn beheerschte bewegingen, zijn aristocratische manieren; het was af tot in de puntjes. Maar het best was Raden Hardiodiringgo in zijn verheerlij king van de mysterieuze Indische natuur, als de eerste zonnevonken door den nachteliiken hemel bo ren en de nieuwe tropendag ontwaken gaat. Ook in verschillende dansen was Rsden Hardjo- 'diringgo buitengewoon goed. Van deze dansen be koorden ons de klassieke wel het allermeest. De volksheld Ardjoeno deed hij voor ons leven, op een wijze, zooals alleen een Javaan het aanvoelen kan. De strijd tusschen het goede en het slechte waarbij het goede steeds weet te zegevieren, neemt ln Ar- djoeno's legende altijd weer een vooraanstaande plaats in. Dc Striiddans tusschen Adrjoens en do 'demonen waarmede het programma sloot, was bui- tongewoon door de fijne nuanceering eenerziids en de primitieve, brute kracht aan den anderen kant. Y/ij voor ons meenen, dat het slechte weer ditmaal een gelukkige omstandigheid kon worden genoemd, omdat o.i. deze kunst beter tot haar recht is geko men op het tooneel dan in de openlucht. Al zou. dat geven we gaarne toe. de muziek van den gamelan, op een fraai en zomeravond en de kleurige kleedii, belicht door schijnwerpers ons een illusie van een tropenavond hebben kunnen geven. De schetterende muziek van de Rambling Sere- naders. dadelijk nadat het doek was gesloten, ver stoorde hinderlijk de devote stemming waarin we gevangen waren. DOODELIJKE AANRIJDING. Onvoorzichtig oversteken van de Eeuwï- gelaan eischt een slachtoffer. Gistermiddag om kwart voor vier reed de 65-jarige II. v. R., wonende op bet oude Hof per rijwiel op 't fietspad langs de Eeuwigelaan uit de richting Ber gen aan Zee. Bij de oprijlaan naar het Hof gekomen, wilde de heer v. R., die oprijden en kwam plotseling tusschen de boomen door van het fietspad op den rijweg om dezen over te steken. Op hetzelfde moment naderde, eveneens van Ber gen aan Zee, een luxe auto, bestuurd door een zeke ren W. uit Hilligersberg met matige snelheid. Of schoon de bestuurder signalen gaf, reed de heer v. R. door. Er stond den automobilist niets anders te doen, dan naar rechts uit te halen. Maar hetwas al reeds te laat. De wielrijder reed namelijk in volle vaart tegen den linker portierkruk op, waarna hij van zijn rijwiel viel en bewusteloos liggen bleef. In de auto van den heer W. bevond zich toeval ligerwijze een dokter, die onmiddellijk hulp verleen de. Ook dr. Blok was zeer spoedig ter plaatse en liet den ongelukkige, die een ernstige schedelbreuk bekomen had, naar zijn vlakbij gelegen woning vervoeren. Zonder tot. bewustzijn te zijn gekomen is de heer v. R. kort daarop overleden. ANNA PAULOWNA Vergadering Mïddenslandsvereen. Op de bij den heer Slikker gehouden vergadering van den Middenstandsvereenigïng, werden na ope ning door den heer C. Kaan en goedkeuring der no tulen, eenige ingekomen stukken behandeld. Bij behandeling van het schrijven van het Comité van Actie voor het Middenstandsbedrijf, werd be treurd dat niet alle leden de bespreking van dit belangrijke punt der agenda meemaakten. De twin tig aanwezige middenstanders namen met algemee- ne stemmen het bestuursvoorstel, dat'op dit schrij ven betrekking had, aan en besloten de niet aanwe zigen leden nog tot Vrijdag gelegenheid te geven zich daarvoor bij den secretaris aan te melden. Ook het bestuursvoorstel om f 2.50 bij te dragen, voor een gedenkteeken op het graf van den heer Ingenool, oud-directeur van het bureau van den Middenstandsbond, werd aangenomen. Een aanwezig oud-lid der afd. schonk voor dit doel eveneens een bijdrage. In verband met de aankoopen door middel van het Werktuigenbureau van de H. M. v. L. zal een schrij ven gericht worden aan het hoofdbestuur. Een in gekomen stuk inzake dienstregeling der spoorwegen, gaf aanleiding te verzoeken alle goedkoope treinen ook in Anna Paulowna te doen stoppen voor het op nemen van reizigers. Tenslotte werd nog met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aangenomen om Mr. Dr. J. A. E. Buiskool te verzoeken een lezing te willen houden voor de afdeeling en daarvoor verschillende organi saties uit de gemeente en middenstandsvereenigingen uit de omgeving uit te noodigen, waarna sluiting volgde. FLORALIA, MIDDENSTANDSTENTOON STELLING EN GONDELVAART. Op de Floralia-tentoonstelling. die op 7 en 8 Sep tember bii den heer Slikker gehouden wordt, zullen waarschijnlijk heel wat planten en bloemen inge zonden worden. Er zijn althans veel plantjes ter opkweekeling uitgereikt, vooral in Breezand. Het plan is niet alleen de jeugdige inzenders en inzendsters des Zaterdags vrijen toegang te verleenen, maar ook de twee hoogste klassen van iedere school tot een gratis bezoek uit te noodigen. De 14 stands van middenstanders-ingezetenen en van den heer Geel uit Schagen zullen zeker, even als de bloemen en planten, veel belangstelling trek ken. temeer daar er ook weer een gratis koffie- en theeschenken! bii zal zijn en muziek de gezellig heid zal verhoogen. Als bijzondere attractie wordt nog des Zondags avonds (8 Sept.) in de Molenvaart een gondelvaart gehouden van versierde en verlichte kano's, waar voor de opgave bij den heer B. Bon openstaat en een drietal prijzen beschikbaar zijn gesteld. BREEZAND. Het a.s. Konlnginnefeest. Het programma van feestviering ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin is dooi de Oranjeverecniging op ongeveer dezelfde wijze samengesteld als vorige jaren. Des morgens brengen do kinderen een aubade bij den Burgemeester, maken in Breezancl een rond gang met muziek en kunnen daarna aardige prij zen winnen bij de kinderspelen. Des middags worden eerst volksspelen gehouden en daarna op het A.D.O.-terrein, de reeds door ons aangekondigde voetbalwedstrijd. Een concert in de muziektent en tenslotte een groot vuurwerk vullen het programma van den avond. De gymnastiekvereniging D.O.K.E.V. zal op den Zondagmiddag, na Koninginnedag een demonstratie geven achter de zaal van den heer Borst. De le zers vinden nadere bijzonderheden over een en ander in een adverentiee. Tot opvolgster van mej. A. Pranger, als leidster van de bewaarschool, is benoemd mej. J. Hoveling van Den Helder. HOOGWOUD WAAR EEN STOEL VOOR GEBRUIKT KAN WORDEN. Woensdagmorgen vervoegde een woonwagenbewo ner zich bij den Burgemeester en vroeg vergunning om te venten, wat geweigerd werd, omdat juist van te voren aan een ander vergunning was verleend mu ziek te maken. Dit stond den woonwagenbewoner niet aan, dreig de eerst met zijn wagen voor de woning van den bur gemeester te gaan staan, en zeide daarna, dat bij dan toch maar ging venten, wat hij ook deed. De burgemeester waarschuwde den gemeente-veldwach ter Bood, die even later met den venter weder op de secretarie kwam. Dc man had werkelijk gevent en zou daarvoor bekeurd worden. De venter weigerde echter zijn naam op te geven en wond zich zoo op, dat hij een stoel opnam om daarmede van zich af te slaan. Hier had hij echter buiten Bood gerekend, die hem direct aangreep, hem den stoel ontnam en hem eens liet voelen, hoe het ging, wanneer men met een stoel geslagen werd. De venter, die hierop niet gerekend had, liep op een draf van de secretarie den Boekeiweg op, gevolgd door Bood, met den stoel in de hand. De venter keerde zich zoo nu en dan eens om, om Bood te lijf te gaan, maar kreeg dan voort durend met den stoel op zijn hoofd. Eindelijk gaf de man zich gewonnen, die ter kalmeering het ca chot in ging. De stoel scheen geholpen te hebben, want na ongeveer Vfó uur in het cachot te hebben gezeten, wist hij precies zijn naam enz. op te geven. HARENKARSPET HARENKARSPEL. (Dirkshorn.) De Hengelvereeniging „De Dobber" alhier, heeft Zondag j.1. wederom een Wedstrijd gehouden, met den navolgenden uitslag en waaraan door een 16-tal per sonen werd deelgenomen. Ie prijs L. Meinema, 2& Hulshof, 3e D. de Wit, 4e J. Rijs, 5e P. de Vries, 6e R. IJpma, 7e H. Rentenaar, 8e W. Go vers, 9e P. Stroet, 10e C. Stroet, 11e P. Keetman, 12e W. Kiste- maker, 13e A. v. d. Sluis, 14e P. Dam. W 1 E RIN GE N Jubileum. Blijkens een advertentie in dit nummer zal het heden 15 jaar geleden zijn, dat voor het eerst regel matig bioscoopvoorstellingen werden gegeven in Ho tel de Haan. Hoe vooruitstrevend aan dit bedrijf is gewerkt, behoeft geen betoog. Men kan zich thans overtuigen wat er van is gegroeid. We wenschen de ondernemende familie de Haan vanaf deze plaats van harte geluk met haar onderneming en wenschen haar nog tal van jaren voorspoed in zaken. 't Zal ook heden, mede daonk zii 't uitst. program ma dat getoond wordt, niet aan belangstelling ont breken. „Herwonnen Levenskracht", afd. Wieringen, ont ving als baten van de wedstrijden op j.1. Zondag f70.55 in kas. Zeker een mooi resultaat. Openbare verkooping. Dinsdagavond j.I. had alhier in café Veerdig een openbare verkooping plaats ten verzoeke van de heeren Jb. en S. Doves alhier, van een woonhuis, staande aan de Klieftstraat. Kooper werd de heer G. Tiisen Pz. voor f 2040. KORTEBAANDRAVERIJ TE ZAANDAM. Veel publiek, mooi -weer en veel goede paarden, dit zijn drie factoren, die een draverij doen slagen. Al deze drie hebben gisteren in Zaandam hun volle medewerking verleend. Het weer dat zich 's mor gens nogal bedenkelijk liet aanzien, veranderde des middags in ideaal harddraversweer. De baan was» zooals we dat in Zaandam gewend zijn, prima in orde, de regeling uitstekend. Te ongeveer 2 uur begon de draverij, waaraan 27 paarden deelnamen. Deze cours is na harden strijd door de trouwe The Gleaner gewonnen. Dit paard dat kort geleden het kampioenschap langebaan van Nederland behaalde, blijkt ook een goed kortebaan- paard te zijn, hoewel het jammer is dat 'n dergelijk langebaancrack naar de kortebaan verhuist. In de eerste omloop won Oaklancl Baron B (310 M.) in 2 ritten van Rentner (315 M.) Johanna M (320 M.) in 3 ritten van Calumet Contender (315 M.); Fatima (320 M.) in 2 ritten van Quita (325 M.); Our Dream (320 M.) in 3 ritten van Atelha (310 M.); Our Uhlan B 310 M.) klopt in 2 ritten Anna Bradford's Guy (320 M.); Occasion (315 M.) in 2 ritten Marie P (310 M.); Bctty Worthy (320 M.) klopt Monte Carlo (310 M.); Rose Morgan 320 M.) N&varra (315 M.); The Glea ner (315 M.) in 3 ritten Sister Patrick H (320 M.); Mixerin (315 M.) klopt Edna M (320 M.); Rolls Royd (320 M.) in 3 ritten Nordeck (315 M.); Lady Bond 325 M.) klopt Miss Everharda (310 M,); Sally Har- vester (325 M.) in 2 ritten The Great Eva (315 M.) Up to Date (310) stilstaand rit. Tweede omloop: Our Uhland B verliest in 2 snelle 'ritten van Lady Bond. The Gleaner heeft weinig moeite met Up to Date. Mixerin verliest van Our Dieam. Oakland Baron B van Sally Harvester. Fati ma van Betty Worthy. Rolls Royd won met over macht van Occasion. Rose Morgan klopt in 3 scherpe ritten Johanna M. Derde omloop: Rolls Royd wint na oneindig ge draai in 3 ritten van Sally Harvester. Rose Morgan die dezen middag goed op dreef was. klopt in drie ritten Lady Bond. The Gleaner is 3 ritten Our Dream Betty Worthy stilstaand paard. Vierde omloop: De frissche Betty Worthy slaat In 2 snelle ritten Rolls Royd. The Gleaner in 2 ritten Rose Morgan. Om prijs en premie liepen The Gleaner en Betty Worthy welke in drie snelle ritten in het voordeel van The Gleaner eindigde. Om de derde en vierde prijs won Rols Royd in 2 ritten van Rose Morgan. De uitslag luidt: 1. f 400 The Gleaner. 315 M.. eig. W. H. Geersen te Hilversum, ber. J. M. v. d Berg; 2 f 150, Betty Wortby. 320 M„ eig. S. van der Oort te Haarlemmermeer, ber. eig.. 3. f 50 Rolls Royd 320 M., eig. stal H. te Heerenveen. ber. H. de Vries; 4. f 25, Rose Morgan. 320 M„ eig. K. Wijk .Tz. te Ha ren (Gr.), ber. B. Bolwijn Jr. Het was reeds twintig over acht toen starter Vaan drager met een krachtig ..ia" voor het laatst de roo de vlag zwaaide. De goed geslaagde draverij was ten einde. Wedstrijden op de Wieringer Wielerbaan van gepasseerde» Zondag. In ons verslag staat dat bij de eerste sprint Rus saarts was No. 1 en Bak No. 2. Dit moet zijn S. Brak No. 1 en Hussaarts No. 2. AMSTERDAM. 28 Augustus 1935. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 276 vette kalveren: le kw. 4218 ct., enkele hooger; 2e kw. 36—40 ct., 3e kw. 30—34 ct. per Kg. levend gewicht; 63 nuchtere kalveren f 4—7 per stuk; 210 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 4849 ct., zware varkens 4748 ct.. vette varkens 4647 ct, per Kg. slachtgewicht. Marktoverzicht: vette kalve ren. ruime aanvoer, handel stug, prijshoudend. Var kens, korte aanvoer, weinig handel, prijshoudend. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Wethoudersbenoeming. Naar ons wordt medegedeeld, ligt het in de bedoe ling van de R.K. Staatspartij, den heer Bommer can- didaat te stellen voor het wethouderschap. ZUIDSCHARWOUDE WETHOUDERS. De R.K. Raadsfractie heeft een schrijven gericht aan die der Vooruitstrevenden, waarbij zij meedeelt van oordeel te zijn, dat aan ieder der 2 grootste frac ties een wethouderszetel behoort te worden toege kend. Harerzijds wordt daarvoor aangewezen de heer J. Groen Az. De fractie van de Vooruitstrevenden zal dit standpunt nader bespreken. Zij zal harerzijds den heer Du Burck als candidaat voor het wethouder schap voordragen. K O E G R A S RIJKDOMMEN, WAARVAN DE WERELD GEEN BEGRIP HEEFT. De schatkamer van de koningin van Saba. Platina, mica, kali en zwavel. Een land zonder behoorlijke we gen. Van tijd tot lijd kan men in de couranten lozen, dat ergens op on zen aardbodem goud gevonden is. Of het nu op Nieuw-Guinea of op de Fidsji-eilanden is, tot in de afgele- genste hoeken van de wereld drin gen de moderne schatzoekers door Ofschoon dikwijls beweerd wordt dat het zwarte werelddeel voor de mijnbouwkundige ingenieurs geen geheimen meer heeft, zoo moet hier evenwel één belangrijke uitzonde ring genoemd worden: Abessinië. Omtrent de schatten, die zich in Abessinische bodem bevinden, loo- pen de meeningen wel eenigSzins uit elkaar en zijn zelfs in sommige opzichten lijnrecht met elkaar in te genspraak. Reeds in de Bijbel kom het goudt van Ethiopië ter sprake. De veronderstelling, dat de Konin gin van Saba haar goud ergens in het stroomgebied van de Nijl uit den grond liet halen en dat Egypte s rijkdommen hoofdzakelijk afkom stig zijn van alluviaal goud, ligt voor de hand. Ook thans nog, zij1 het dan in bescheiden mate, wordt in Abessinië goud gedolven. Volgen1: een publicatie var het Amerikaan- sche gezantschap te Addis Abeba werd tot 1927 in het Westelijk ge deelte van Abessinië jaarlijks voor ongeveer 700.000 dollar aan allu viaal goud gewonnen. Dat goud nie: het eenige metaal is, dat de aard bodem van Abessinië oplevert, blijkt uit het feit, dat in 1929 de Engel sche ingenieur H. P. Robertson in het gebied, waar de Nijl ontspringt, platina heeft gevonden, terwijl dezer dagen de wereld verrast werd door het bericht, dat een Italiaansch of ficier in het Abessinische grensge bied diamant heeft gevonden. Volgens de berekeningen van Ro bertson kan de hoeveelheid platina in Abessinië geraamd worden op een half gram per kubieke meter, hetgeen zelfs bij de huidige lage platinakoers een fantastische rijk dom vertegenwoordigt. Ofschoon «ie inboorlingen zich van de allerprimi- tiefste werktuigen bedienen, raamt Robertson de jaarlijksche productie van platina op 350.000 gram. Robertson is var meening, dat de rijke goudaders in Abessinië nog uit den tijd van de Koningin van Sa ba dateeren en misschien nog wel uit vroegere perioden. Keizer Haile Selassie heeft slechts enkele concessies aan het buiten land verleend en dan nog slechts aan weinig kapitaalkrachtige on dernemingen. Tengevolge van het ontbreken van goede transportwe gen was het den mijnbouwondemc- mingen niet mogelijk zich van mo derne installaties te voorzien, zoodat de goudproductie uiteraard zeer be perkt bleef. Behalve goud en platina brengt de bodem van Abessinië nog andere minerale rijkdommen voort. In de districten Harrar en Wologda wordt mica van uitstekende kwaliteit vonden. Vooral ten Noord-Westen van Italiaansch Somaliland komt dit mineraal in groote hoeveelheden voor. Ook hierbij is het het gebrek aan goede wegen, dat een groot scheepsche productie in den weg heeft gestaan. Zoo niet, dan ware Abessinië heden ten dage het be langrijkste mica-produceerende land ter wereld. Niet ver van de grens van Eritrea verwijderd, bevindt zich de zout vlakte van Asal. Aldaar heeft een groote Italiaansche maatschappij een concessie voor kaliwinning. In de nabijheid hiervan wordt even eens zwavel gevonden. Ook hier is het gebrek aan goede wegen een groote handicap om de productie le stimuleeren. Voorts komen in het land rijke sleenkolenbekkens, koper- en an dere ertsen voor, terwijl geologische onderzoekingen hebben uitgemaakt, dat de aardbodem in Ethiopië bo vendien nog ijzer, lood, kwikzilver, wolframiet en tin bevat. Doch steeds is het hetzelfde argument, dat een loonende exploitatie in den weg staat: gebrek aan goede wegen. Of het nu tot een oorlog met Italië zal komen of niet, vroeg of laat zal de dorst der wereld naar nieuwe rijk dommen bewijzen machtiger te zijn, dan alle geografische hindernissen en de wil van Abessinië orn in zijn isolement te volharden. JULIAN AD ORP. Concert van „Kunstzin". Der gewoonte getrouw, zal evenals vorige jaren, door de Harmonie „Kunstzin", onder leiding van haar directeur, den heer J. van Glabbeek, een concert iii de muziektent gegeven worden, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Gaarne had men dat op Zaterdagavond gedaan, doch vele leden hadden hiertegen bezwaren, en werd dit concert vast gesteld op Vrijdagavond om 8.30 uur. ZONDAG 1 SEPTEMBER. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen. voorm. 10 uur. Ds. Eikema, Barsingerhorn. geen dienst. Nieuwe Nïedorp. geen samenkomst. Winkel, voorm. 10.30 uur. Ds. de Leeuw. Dirkshorn, geen samenkomst. Burgerbrug. zie St.. Maartensbrug. Den Helder, voorm. 10.30 uur. Ds. Witkop. Doop. St. Maartensbrug, voorm. 10.30 uur. Ds. Vorstman. Oudesluis, nam. 2.30 uur, Ds. Eikema, Petten, geen dienst. Schagerbrug. zie Oudesluis. Anna Paulowna, voorm. 10 uur. de heer Joh. Men- sink. Eenigenburg. voorm. 10.30 uur. Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur. Ds. Van Beek. Doop. Westerland. nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Valkkoog, voorm. 10.30 uur. Ds. Tinholt. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur. Ds. Deelman. Wieringerwaard, voorm. 10.30 uur. Ds. v. d. Poel. Hoogwoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Reddingius. Aartswoud. voorm. 10.30 uur. Ds. Riikx. Oude Niedorp. voorm. 10.30 uur. Ds. Van Baaien. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn. geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10.30 uur. Ds. R. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp. voorm. 10.30 uur. Ds. Haars. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur. ds. S. Gosses. her. pred. te MedemblikTwisk. Dinsdag 3 Sept. 8 uur Zusterkring. GEREF. KERK. Kolhorn, voorm. 10 uur en nam. 3 uur. de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur. Ds. ter Linden, van Am sterdam. Bediening H. Doop. Mnandcollecte. Breezand. voorm. 10 uur. do heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur. de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSXON. Julianadorp. voorm. 10 uur en nam. 7.30 urn*, de heer Th. Looij van Rotterdam.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2