Demonstratie ZIJPER LOTEN OEIIIEFtEST Groot Voorwerk. Radio-toestellen PHILIPS Aubade VOETBALWEDSTRIJD Amerika doet afstaid van da vrijheid ter zee Advertentiën. CORNELIS HOOIJ, door de Gymn.Ver. „01K.E.V." te BREEZAND OflTVANGEN Fa. Schaafsma - Schagen te Breezand, Opstelling Oer Schoolkinderen bij de Muziektent, Volksspelen, Adverteert in dit blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. ONZE CRISIS-AMBTENAREN ZIJN NOG NIET KLAAR. Waaraan de boeren zich houden? Wolkbreuken in Amerika. Een laffe daad. HET CONFLICT IN DE WOLLENSTOFFEN- INDUSTRIE TE TILBURG. Marktberichten. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U kennis te geven van het overlijden van onzen besten Broeder, Behuwdbroeder en Oom, den Heer Weduwnaar van Guurtje Stam, Dijkgraaf van Zijpe en Hazepolder, in den ouderdom van ruim 64 jaren. Namens de Familie, HOOII. 't Zand N.H. 28 Augustus 1935. Geboren: WOUTER, Zoon van W. ZWAAN. T. ZWAAN—van Wageningen. Groote Keeten, 27 Augustus 1935. achter zaal BORST op Zondag 1 Sept. a.s. Aanvang half drie. Vrijen toegang. Bij ongunstig weer in zaal Borst. Na afloop der demonstratie BAL in zaal Borst Entrée f 0.40, bel. inbegrepen. Bij eiken soliden Lotendebi- tar»t zijn thans de èk. 50 cent, weder verkrijgbaar. Voor loten in depót wende men zich tot K. van LOENEN, Schagerbrug. PRIMA AMERIK. PETROLEUM, 43/4 cent per liter per vat. Aanbevelend, C. BRUGMAN, TeL 14, Schagerbrug. Schager Roosjes Voor direct gevraagd, wegens ziekte van den tegenwoordige, een Boerenknecht, (liefst bejaard), goed kunnende meikeu Adres: Wed. G. KATER, Callantsoog Te koop: 1 electr. Bandenpompje, 220-110 Volt. Prijs f 25.—, - C. MUL, Landbouwstraat, Schagen. Te koop gevraagd: 4 a 6 wagens best Landhooi, door C. BROENS, Schagerbrug. Gevraagd: een nette Knecht, die best kan melken. W. SCHOEN, Grootewal, Schagen. Te koop gevraagd: alle soorten Stroo. Ib. TESSELAAR, Heerhugowaard (N.) Mevr. JAJMSEN, Vogelenzang 6. ALKMAAR. Helderziende en Psychometriste, (Voorwerpenbehandeling). Consult van v.m. 9 tot n.m. 10 uur. Consult 50 cent. DE NIEUWSTE Zie de Etalage en vraagt Condities Binnen enkele dagen verwachten wij de nieuwste Telelunken Toestellen Aanbevelend, Zaterdag 31 Aug. 's Morgens kwart voor acht: om vervolgens met Auto Bussen van de Firma NAASTEPAD, te vertrekken naar de woning van den Burgemeester, waar om eirca kwart voor negen, een gebracht zal worden, hierna terug naar Breezand, waar met de Kinderen en Muziekver. „8.D.O." een rondgang wordt gemaakt, vervolgens naar het Feestterrein, waar de Kin derspelen gehouden worden. *s Nam. 2.13 uurs zooals Stoelendans, Ringsteken op de Fiets en Kinderwagen rijden, deze spelen voor Dames. Naar de trein op de Fiets, Hard- loopen met Hindernissen, Touwtrek ken en Tobbesteken, deze voor Heeren. Inleggeld voor alle spelen f O.IS. Zoowel voor Kinder-, als voor de Volksspelen, zijn schitterende prijzen beschikbaar gesteld. Zie Etalage bij den Heer Ib. BORST, 's Avonds na de Volksspelen: te geven door A.D.O. op eigen terrein. Van 8 tot 10 uur CONCERT in de Muziektent, 's Avonds half 11: Opgave voor spelen zoo veel moge», lijk v o o p den Feestdag bij PIE* TERSE. Werkt allen mede LANGEND IJ K NOORDSCHARWOüivE. Huldiging Willem Hespe Woensdagavond was het voor onze zangvereeni- ging „Crescendo", een bijzondere avond. Na gerui me a tijd ziek te zijn geweest, was voor het eerst de directeur, de heer Willem Hespe weer aanwezig. Te vens werd het feit herdacht, dat de heer Hespe twin tig jaar geleden tot directeur werd benoemd. Afgehaald vanaf het station te Alkmaar door eeni ge bestuursleden, werd de geziene Directeur ontvan gen in het vereenigingslokaal met een welkomstlied door de vereeniging gezongen, en welk lied gemaakt was door Mevr. Bos-Wardenaar. De directeur dankte ontroerd daar hij deze ont vangst niet had verwacht. Hierna zat men een poos je gezellig bijeen, terwijl de voorzitter de heer J. Langedijk den heer Hespe in sympathieke bewoor dingen toesprak, waarna de secr. de heer K. de Vries het woord verkreeg. Deze memoreerde in het kort wat er zoo in deze twintig jaren was voorgeval len. Hij schetste het feit hoe de heer Hespe voor het eerst in Noordse!)arwoude kwam en de eerste uit voering gaf op 20 Dec. 1915. Verschillende wedstrij den werden herdacht en uit alles sprak een warrne sympathie voor den directeur. Als aandenken werd hem een muziektasch met inscriptie aangeboden. Nadat door een der leden het feit van het 20-ja- rig directeurschap nog in dichtvorm was herdacht, werd met de gewone repetitie een aanvang genomen Na afloop dankte de heer Hespe nogmaals voor de ze voor hem onvergetelijken avond. BARSINGERHORN De Minister van Sociale Zaken heeft de regeling tot het opnemen van Arbeiders in Landbouwbedrij ven door het geven van bijslagen van Overheidswege ook voor deze Gemeente geldig verklaard. SINT MAARTEN Nu de een kermis in deze gemeente ten einde is, staat men al weer klaar om Zondag en de beide vol gende dagen opnieuw kermis te gaan vieren. De kermis zal zich meer bepalen tot den draaimo len met een paar kramen voor de jeugd en een ge zellig dansje voor de ouderen, maar bovendien zal Jong Leven bij den heer Schrijver optreden, terwijl in het lokaal Zwakman de plaatselijke tooneelver- ecniging zich van haar beste zijde zal laten zien, met de opvoering van het tooneelstuk „Frans knapt het op." VALKKOOG. Onze jaarliiksche kermis is weer ten einde en mede dank zij het vrij goede weer kon het bezoek goed worden genoemd, terwijl de toon gezellig was. Maandag en Dinsdag werden de kinder- en volks spelen gehouden, waarbij de manlijke jeugd van 0— 10 jaar als de bolleboozen in het tonrollen uitkwa men en wel als le Jb. Groot; 2e A. Boontjes Az. 3e P. Zwaan; 4e C. Brouwer; 5e A. Borst; 6e P. Borst en 7e P. Bronder; en van 1014 jaar: le Ab. Breed; 2e C. Eenhoorn; 3e K. Boontjes; 4e J. Wit; 5e J. Boon tjes en 6e T. Donselaar. De jongedames mochten kegelzetten en hierbij kwamen als de vlugste naar voren; 610 jaar; le G. Borst; 2e Corrie Erilcs; 3e Tr. Wit; 4e D. Borst; 5e T. Kaptein; 6e C. Witte en 7e J. Bij post; 1014 jaar, welke om het vlugst de wasch moeste?» ophangen: le G. Eriks; 2e Tr. Kuiper; 3e Gré Zwaan; 4e H. Wie- dijk; 5e Rie Kaptein; 6e Lena Tesselaar; 7e Neli Breed. Door het killere weer op den laatsten dag moesten de spelen voor de ouderen in het. café van den heer Kuiper plaats vinden en werd aldaar ge legenheid tot kegelkooien gegeven Van de 36 man lijke deelnemers waren prijswinnaars de h\eren H. Tesselaar le. Jb. Breed 2e, A. Eriks 3e, Jn. Stins 4e, B. Boontjes 5e; Tobias Bakker 6e; R. Bij post 7e en P. Eenhoorn 8e. Bij de 18 dames kwam naar voren als le G. Boon tjesKoopman; 2e r. SchutBronder; 3 T. Doekes Miel; 4. een logé van den Dominé en als 5e M. Bórst- Mul. De prijzen voor de ouderen bestonden uit con tanten. Ons kermisoverzicht zou onvolledig ziin. als wii niet melding maakten van de opvoering van het tooneel stuk „Dr. Bavino" door het gezelschap Loevens, in het lokaal van den heer Schoorl. De vertolking van de figuur van Dr. Bavino door den heer Loevens was in één woord af, terwijl ook de verdere medespelenden goed spel te zien gaven De aanwezigen hadden een kostelijken avond. HEERHUGOWAARD Goed afgeloopen. Tijdens het korte, doch hevige onweer, dat zich vergezeld van een plasregen, gistermiddag onge veer twaalf uur boven een deel van onze gemeente ontlastte, wilde de landbouwer A. Does aan den Jan Glijnisweg alhier zijn zoontje van de school af halen. Toen het jongetje zijn vader zag aankomen, stak het onverwachts den weg over en kwam daarbij on der de juist passeerende auto van den vrachtrijder Kloosterhof, die het kind over het lichaam ging. Bloedend en aan het gelaat gewond werd het kind opgenomen en in een naastbij gelegen woning bin nengedragen. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts eenige kwetsuren van lichten aard vaststellen. Bij de gecombineerde Ned. Herv. Gemeente Heer- hugowaard-Veenhuizen is tot predikant beroepen de cand. I. H. Dienst L. J. v. d. Kam te Oosterbeek (Gl.) Dinsdagavond vergaderde de afd. der Holl. Mij. v. Landbouw in lokaal Rus. De voorz. de heer D. de Jong opende en wees er op dat de bedrijfsresultaten dezen zomer gunstig waren geweest. Hierna hield spr. een beschouwing over de beper king van den melksteun, waarvan z.i. door nog slechts zeer weinigen de draagwijdte werd aange voeld. Na de voorlezing der notulen volgde mededeeling der talrijk ingekomen stukken. Door de Ver. Landbouw en Maatschappij werd een bijdrage gevraagd voor het Jan Smid-fonds (doel economische en politieke scholing van den plattelan der). Besloten als blijk van sympathie f 5 toe te staan. Langdurige besprekingen ontlokte de in alle land- bouwkringen met spanning gevolgde quaestie tus- schen regeeririg en Wolmerstett. Men is in landbouwende kringen hoogst onvoldaan over het regeeringsantwoord aan den heer Weit- kamp, dat men zeer zwak noemt tegenover de posi tieve verklaringen van den heer Wolmerstett. Eveneens was men onvoldaan over de houding van het hoofdbestuur van de Maatschappij, dat naar het inzien der meesten niet met alle kracht gestreefd had om klaarheid in deze zaak te brengen toen klaarheid nog voordeelen af had kunnen werpen. Van den beschrijvingsbrief voor de algemeene 140e Jaarvergadering der Mij. den 1 Sept. te Alkmaar te houden vond het punt wijziging der contributie grondslag algemeen bijval. Tevens kwam naar aanleiding hiervan in bespre king de begrootingspost salaris, welke nimmer ge specificeerd wordt. De heer van Graft informeerde naar het totaal salaris van den secretaris, waarop voorz. het juiste antwoord moest schuldig blijven. Algemeen was men van opinie, dat de leden recht hebben de juiste splitsing van dezen post te weten. Gevraagd werd of het niet wenschelijk was, dat de afgevaardigden dit punt op de algerneene ver gadering te Alkmaar ter sprake brachten, daar als de begrooting voor 1936 behandeld werd, dit jaar alreeds weder eenige maanden oud zou zijn. Voor de aftredende en niet herkiesbare bestuurs leden P. Beers, H. Reijne Jr. en P. Molenaar Kz. wer den gekozen de heeren G. Kooij Az., C. Kuiper en H. A. M. Wuis. Tot financieele commissie voor 1935 werden ge noemd de heeren Mr. Blauw en P. L. van Graft. Na bespreking werd besloten een der veeartsen uit den omtrek uit te noodigen tot een lezing over de oorzaken van het „verwerpen" en het „niet bestand" geraken bij het rundvee, en deze lezing te verbinden aan de in Januari te houden voorjaarsvergadering. Hierna sluiting. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Woensdag 28 Aug. Uitspraak in de zaak van Josef Kos en Hendrik Tammer, beiden gedetineerd, als verdacht van dief stal met braak op 6 Juni i.1. te Rustenburg, gem. Ursem, in de woning van Comelis Petiet. aldaar. Ieder 1 iaar en 6 maanden gev. De eisch was 1 jaar voor Kos en vrijspraak voor Tammer. Volgende week is de vacantie geëindigd en wor den weer de gewone wekelijksche zittingen ge houden. DE MELKSTEUNBEPERKING ZAL NIET VOOR DECEMBER INGAAN! Hoewel de melksteunbeperking officieel reeds sinds drie maanden is ingegaan, zijn de Landbouwcrisis- organisaties nog steeds niet met hun berekeningen klaar, zoodat de veehouders niet weten hoeveel melk per bedrijf voor steun in aanmerking zal komen. Beloofd was, dat ieder zijn gegevens op 1 Septem ber zou thuis hebben, maar nu deze datum nadert, blijkt, dat de berekening zoo ingewikkeld is, dat het nog wel enkele maanden zal duren alvorens de boe ren zullen weten waaraan zij zich zullen hebben te houden. Ondertusschen gaat de melkproductie vrij haar gang, doch wij gelooven dat de veehouders zéér ver standig zullen doen ooi toch maar alvast de melk- opbrengst te gaan verminderen. In Colorado is door zware wolkbreuken, die vele dagen achtereen hebben geduurd, groote schade aan gericht. Doordat de in de nabijheid van het stadje Holly in Oost-Colorado nog in aanbouw zijnde dam bezweek, kwam deze plaats vele meters onder water te staan. Daar de autoriteiten nog tijdig de bevolking konden waarschuwen, kon deze zich nog in veiligheid bren gen. De verbindingen met de geteisterde streken zijn volkomen verbroken. In Kansas is de spoordijk naar Santa Fé door het water ondermijnd. Vele bruggen werden weggesleurd en vele wegen door het water overstroomd. DE INSTORTING TE BERLIJN. Het elfde slachtoffer geborgen. Gisteravond tegen half acht heeft men in de Her- mann Goeringstrasse het elfde slachtoffer geborgen. Het lijk kon worden geïdentificeerd. Ter gelegenheid van de bijzetting der slachtoffers zal Vrijdag de vlag halfstok waaien van de openbare gebouwen. In den Hongaarschen Nationalen Schouwburg te Budapest, waar thans in den aanvang van het sei zoen, herstelwerkzaamheden verricht worden, is gis terenmiddag om half zes de 600 Kg. wegende kroon luchter, die boven, de toeschouwersruimte hing, naar beneden gestort. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat onbekenden de op den zolder aangebrachten metalen draden, waaraan de luchter hing, waren doorgevijld. Men zoekt thans naar de daders. Aanzienlijke uitbreiding van de staking. Ondanks het door de werkgevers aan de arbeiders gestelde ultimatum, heeft de wilde staking in de Til- burgsche wollenstoffenindustrie zich gisterochtend nog vrij aanzienlijk uitgebreid. Op het oogenbïik zijn van de 39 wollenstoffen-fa- brieken er twintig geheel of gedeeltelijk stilgelegd. De R.K. Textielarbeidersbond „St, Lambertus" de Algemeene Nederlandsche Bond van Textielarbei ders „De Eendracht" hebben op werkhervatting aan gedrongen en medegedeeld dat de stakers geen uit- keering uit de strijdkassen der bonden zullen ontvan gen. De Vereeniging van Fabrikanten van Wollen Stof fen te Tilburg heeft ter kennis van het personeel van de bij deze werkgeversvereniging aangesloten bedrij ven gebracht, dat deze fabrieken op Donderdag 29 Augustus zullen zijn gesloten, om opnieuw te wor den aangezet op Dinsdag 3 September te 8 uur des morgens. Aan de arbeiders die tot en met gisteren, Woensdag 28 Augustus hun arbeid in de fabrieken hebben voort gezet., resp. den arbeid na een tijdelijke onderbreking gistermorgen hebben hervat, zal over Donderdag 29 Augustus ü1/?. maal het minimum uurloon worden uitbetaald, voor zoover althans deze arbeiders op 3 September a.s. op het aangegeven uur den arbeid hervatten. Hierbij valt op te merken, dat Tilburg van Vrij dag tot en met Maandag kermis viert, gedurende welken tijd de fabrieken gewoonlijk gesloten zijn» De neutraliteifswet aangepast aan de tegenwoordige omstandigheden. President Roosevelt heeft thans de wet onderte kend, waardoor de neutraliteitspolitiek van de Ver- eenigde Staten een grondige wijziging ondergaat en o.a. het beginsel van de vrijheid ter zee over boord wordt geworpen. Mede onder den invloed van de moeilijkheden die zich in de laatste dagen in de Middellandsche Zee hebben voorgedaan, heeft Roosevelt zich tenslotte accoord verklaard met de wet, die hem aanvankelijk in het geheel niet beviel. In wel-ingelichte kringen verklaart men echter, dat de President thans zicht baar is opgelucht, dat zijn vele zorgen niet vermeer derd worden door een verwikkeling in het conflict tusschen Italië en Engeland. Roosevelt heeft dan ook gister verklaard, dat de wet uiterst bevredigend is, aangezien zij voldoet aan de eischen die de huidige situatie stelt. Hij betreur de slechts, dat niet ook nog credieten en leveringen aan oorlogsvoerenden verboden waren. Zou de toe stand zich echte ingrijpend wijzigen, dan zou het probleem opnieuw aan de orde gesteld kunnen wor den wanneer het Congres in Januari a.s. weer bij eenkomt. Inden loop van deze week zal Roosevelt de laat ste wetten, die nog op zijn handteekening wachten, afdoen en zich dan voor geruimen tijd op reis be geven, o.a. naar de groote tentoonstelling te San Diego. Tegen het einde van October zal hij via het Panama-kanaal naar Washington terugkeeren. De boerenstaking in Littauen Uitbreiding. De boerenstaking in Littauen breidt zich thans vol gens te Tilsit ontvangen berichten, ook uit over Oost en Noord-Littauen. Naar verluidt is het in de distric ten Rossieniai en Kedaniai benevens in andere plaatsen tot samenscholingen gekomen. Onruststokers veroordeeld. Treedt mi nister van landbouw af? De garnizoenscommandant van Kowno heeft gis ter langs administratieven weg reeds een negentien tal onruststokers veroordeeld. Het aantal arrestaties bedraagt thans ongeveer 60. In den loop van den dag zijn onder de boeren we derom vlugschriften verdeeld, waarin als voorwaarde voor het bijleggen van de staking verschillende ei schen aan de regeering gesteld worden. Deze eischen zijn verlaging van de grondbelasting met 50 ver laging van den rentevoet voor landbouwcredieten tot 3 opheffing van de monopolies en aanpassing van de prijzen voor landbouwproducten aan de prijzen voor industrieproducten. Naar verluidt zal de president der republiek in verband met de gebeurtenissen een oproep aan de bevolking uitvaardigen. Geruchten doen de ronde, volgens dewelke de mi nister van landbouw, die deze functie thans reeds verscheidene jaren bekleedt in verband met de on geregeldheden zal aftreden. In zijn plaats zou de te genwoordige minister van opvoeding en vroegere di recteur van de landbouwacademie, Tolkunas, op treden. Ter opheldering van den oorsprong der boerenon- lusten is een streng onderzoek ingesteld. O.m. is he den ook de leider der volkssocialisten en vroegere minister-president, Slescevicius, aan een verhoor onderworpen, De weg naar Kowno, die eveneens door stakingsposten bezet was, is thans door politie-af- deelingen geheel gezuiverd. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Bernardus, zoon van Nicolaas Waij en van Catharina Kos. POLITIE. Verloren: een horloge en 'n rijwielplaatje. SCHAGEN, 29 Aug. 8 paarden f 150—350, 7 veulens f 60—140, 5 gelde- koeien, mag. f 70—110, 58 idem, vette f 140—210. 5 kalfkoeien f 110—150, 12 graskalveren f 20-36, 47 nuchtere kalveren f4—12, 180 schapen, vette f 12 16, 92 lammeren f 69.50, 25 varkens, vette, per lcg< f 0.380.40, 74 biggen f 1214, 9 konijnen fÓ.501.50* kippen f0.300.50, haantjes f0.150.40. EIERVEILING SCHAGEN, 29 Aug. Aangevoerd: 55000 stuks kipeieren, 500 eendeieren» Prijzen kipeieren f 1.55—2.85, eendeieren f 2. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nr. van a.s. Zaterdag. WINKEL, 28 Augustus 1935. Appelen fl5, peren f 0.50—5.50, pruimen f5—10, aalbessen f 6.507, druiven f 1415. slabooncn f 2 3, snijboonen f4—7. aardappelen f 0.80—1.20. uien; fl.502 per 100 pond; andijvie f22.20, meloenen f 10—14, komkommers f 1.80—2.30 per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 28 Augustus 1935. Schotsche muizen f2.70. id. grove f2.10, id. drieh f2.302.50, gele nep f2.60. uien f2. id. drielingen fl.60, slaboonen f6.506.80. Aanvoer: 1300 Kg. aard appelen, 525 Kg. gele nep. 725 Kg. uien. 160 Kg. sla boonen. ALKMAAR. 28 Augustus 1935. Aardappelen f 1.60—2.80. aardbeien 25 cent; aal bessen 52—56 ct., andiivie f 0.50—2.20. apelen f 28, augurken f 10-15.50. bloemkool I f 9—11.50, II f 3— 6.50, bieten 2.30, doperwten 4.50, druiven f 1014, gele kool 3.30, groene kool 1.504.00, kropsla f 0.50 2,80, komkommers 11.50. meloenen f 515. peren; 2—7, prei 4.20—5.30. peterselie 2.50. postelein 1530, rabarber 24, roode kool f 0.30—2.50. selderie f 0.50 1.20. spinazie 1652 ct.. snijboonen 2—6.50. enkele spercieboonen 0.85—1.10. dubbele idem 0.60—1.35, tomaten 1.504. uien 1.602.20. wortelen 25.50. NOORDSCHARWOUDE, 29 Aug. Aangevoerd: 10800 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 2.10—3, grooten f 2.10, r. Duken f 1.50—1.60» eigenh. f 2.40, bl. dito f 2,10—2.40, hl. dito f 2.10— 2.40, driel. f 1.90—2.30, uien f 2.10—2.30, drielingen f 1701.90, gele nep f 2.903.10, aanvoer 4400 Kg. 1000 Kg. zilveruien f 0.60, driel. f 1.10—1.20, zilvernep f 5.10—5.40, 12000 Kg. spercieboonen f 47.70, snijboo nen f 44 40, kroten f 2.50, 2000 Kg. roode kool f 1.90 —2.50, 13600 Kg. witte kool f 1.60—1.90, 2000 Kg. gele kool f 3.203.30. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Aug. 5000 Kg. aardappelen: eigenh. f 2.50—2.70, bl. dito f 2.70—2.90, driel. f 2.10, 3200 Kg. uien f 2.10, driel, f 1.501.70, gele nep f 2.703.20, zilvernep f 4.40, 2100 Kg, spercieboonen f 4—6.90, 400 Kg. snijboonen f 4—4.70, 38000 Kg. roode kool f 1.60—3, 30000 Kg. wit te kool f 1.70—2.20, 4500 Kg. gele kool f 2.80—3.90, 750 stuks bloemkool f 7.70—8.10, 2e soort f 3.20, 3000 Kg. tomaten A f 5.30, B f 5.40, C f 3.90, CC f 2.20, 1800 Kg. druiven Frankenthaler f 22.50—23.30, Alio. f 19.70-21.50.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3