Nachten in Moskou Politiehonden- Demonstratie K HEATER HOYAL Zijpe en Callantsoog één. CINEMA DE HAAN De Familie van 9 mijn Vrouw Cebuto naar Brussel Lange Baan - Draverijen Revolvers te huur Jubileum-programma! lederen avond optreden van de 2 WILBURV'S, Bezoekt Zondag 1 Sept. 1935 de Met 2 VOLLE DAGEN 31 Augustus1 September, 4—5 Sept.É 1 geheel verzorgd voor slechts .1 I I" I W le dag: vroegtijdig lunch te Breda, bezoek Schelde- tunnel te Antwerpen,vervolgens naar Brus sel, diner en logies, 's Avonds bezichtiging van de schitterende verlichting der Wereld tentoonstelling. .lag: na het ontbijt groote stadstoer, daarna be zoek aan dé tentoonstelling, alwaar tevens de lunch wordt gebruikt. Des namiddags ver trek uit Brussel naar Breda, alwaar het af scheidsdiner plaats vindt. Thuiskomst ca. 12 uur. Aanmeldingen bij: Sig. Mag. „HARTLAND", Hout- til 9, Telef. 3594, Alkmaar. WIERINGEN TELEF. 7 Vrijdag, Zaterdag en Zondag 8 uur het Komische Hollandsche Filmwerk: met de Hollandsche Artisten SYLVIAN POONS. CISSY VAN BENNEKOM, JOHAN KAART enz. enz. en Nederlands eerste Filmbaby in een film vol dwaze kluchtig heden. Een pikante Iachgasbom. 's werelds meest bekende trapeze-werkers. Toegang 16 jaar. Zaal f 0.50 en f 0.75, Balcon f 1.— ZONDAG BAL NA. Zondagmiddag 3 uurt Een SPANNENDE Wild-West-Film. De Directie biedt ter gelegenheid van het Jubileum ieder kind een verrassing aan. Zaal f 0.25 Balcon f 0.50 Bezoekt de ORANJEFEESTEN te Alkmaar op 31 AUGUSTUS a.s. 2.30 uur namiddags RUITERFEEST LANDEL. RIJVEREENIGINGEN in het Gemeentelijk Sportpark en te 4.30 uur n.m, VOETBALWEDSTRIJD L.V.V. Friesland (Noordel. le kl.) Alcraaria Victrix 8 uur n.m. Avondfeest Muziektuin Muziek, Zang, Gymnastiek en SCHITTEREND VUURWERK. Toegang voor het Sportterrein f 1.-—, f 0.50 en f 0.25 en voor het Avondfeest f 0.50, alleen Vuurwerk f 0.25. w.o. 2 heats, der N.V. Kennemer Sportclub in liq. te Alkmaar, op de baan op het SFORTPARK, aanvang s middags half twee, Toegangsprijzen 1ste terrein i 3belasting 2de terrein i 1.20 inbegr. Dames alsmede kinderen beneden 10 jaar op beide terreinen half geld. BEZOEKT A.S. ZONDAG DE te WIERINGERWAARD (Sportveld) Aanvang 2% uur N.T. Entrée f0.15. biedt Zaterdag, Zondag en Dinsdagavond het machtige filmwerk: met in de hoofdrollen de beroemde Fran- sche spelers: HARRY BAUR en ANNA CELLA. Een zeer bijzondere film, welke een diepe indruk bij U achter zal laten. TOEGANG BOVEN 18 JAAR. Zondagmiddag voor de jeugd: LANE CHANDLER in een spannende cowboy film, getiteld: Entrèeprijzen vanaf 15 cent. - Weekavonden Zaal 40 ct. CALLANTSOOG Dinsdag ten lokale van den heer Jb. v. Scheijen vergaderde de Burgerkiesvereeniging ter bespreking van het rapport over een eventueele samenvoeging - van de gemeenten Zijpe en Callantsoog. Voorzitter de heer M. Vries. Het spijt voorzitter dat niet meerderen opgekomen zijn, want het gaat om een heel belangrijke zaak. Alvorens do besprekingen op 30 Augustus in de beide Raden een aanvang namen, leek het 't bestuur der kiesvereeniging wenschelijk, om eventueele wenschen van de leden te vernemen. Spr. dringt op openhartigheid aan. De heer Mr. D. Breebaart, die als gewoon lid aan wezig is, verzoekt spr. zoo noodig een uiteenzetting te geven. De bespreking vanhet rapport. De heer Vries leest de inleiding van het lijvige rap port voor en concludeert dat de begrooting van de fictieve nieuwe gemeente op een solide basis rust; de geraamde voordeelen zijn niet ruim genomen, in tegendeel. Verhooging van belasting door de kanaal- werken? Met alles is in de begrooting rekening gehouden, zoo is het b.v. onjuist, als beweerd wordt, dat Cal lantsoog bij eventueele samenvoeging een belasting- verhooging zou krijgen door de bijdragen voor de ka nalisatie-werken. Hiermede is immers bij het opma ken der begrooting ten volle rekening gehouden; de bijdragen hiervoor zijn er juist in verwerkt. Persoonlijk voordeel? De heer Breebaart het woord verkrijgend, merkt op dat het heel gemakkelijk zou zijn geweest om in plaats van f7000.— voordeel, een bedrag van f20.000 te verkrijgen. Er is beweerd, dat spr. alleen persoon lijk voordeel nastreeft. Spr. wil hier verklaren, dat een dergelijke houding niets meer of minder dan die van een schurk zou zijn. Inderdaad zijn er func- tionnarissen.die hun jaarwedde verhoogd zullen zien Maar als het omgekeerde het geval zou zijn, zou „men" daar dan ook zoo zwaar aan tillen? Is het een annexatie? Er is van annexatie gesproken. Theoretisch is hier van geen sprake en practisch ook niet. De beide gemeenten zullen opgeheven worden en alle verordeningen zullen vervallen. Daarom kan er ook niet gesproken worden van Callantsoog als „een lap die er bij hangt". Wachtgelden. Hij, dio zijn betrekking verliest, zal schadeloos ge steld worden. Aan den Burgemeester-Secretaris van Callantsoog wordt uiteraard geen wachtgeld ver leend,; in verband hiermede wijst spr. op het tijd stip voor de bespreking van een eventueele vereeni- ging en het aanhangig maken daarvan bij de betrok ken lichamen. Dit spaart een bedrag aan wachtgeld van f2850, plus f1500. Daarom is nu juist de ver- eenigingskwestie te berde gebracht. Aan de hand van de voorlezing van het rapport worden ecnigo belangrijke zaken door Mr. Breebaart uiteengezet. Be vervanging der gemeente-vroedvrouw. Velen meenen, dat nu, eventueel, het werk van de gemeente-vroedvrouw door den gemeente-arts zal worden waargenomen, de „kleine luiden" het dokterstarief niet zullen kunnen betalen. Do heer Breebaart wijst er op, dat het thans geldende tarief der vroedvrouw ook zal gevolgd worden door den gemeente-geneesheer. De schoolartsendienst. Naar aanleiding van een opmerking hierover zet de heer Breebaart uiteen, dat die dienst voor Cal lantsoog onveranderd blijft, dus dat Callantsoog zal aangesloten blijven bij de Districtsschoolartsen dienst „Den Helder", die tot volle tevredenheid van alle ouders werkt. De Wijkverpleging. In de toekomst zal Callantsoog eventueel genieten kunnen van de wijkverpleging. De verpleegster van het rayon N.-Zijpe zal Callantsoog, zulks is na in gewonnen advies gebleken, gevoegelijk bij haar wijk kunnen nemen. Op de vraag of 2 verpleegsters voor de nieuwe gemeente voldoende is, antwoordt de heer Breebaart, dat Z.-Zijpe met - verpleegster, op het oogenblik als maatstaf genomen kan worden. Daar kan het wel. Spr. haalt hierbij aan de gemeenten Anna Paulowna, en Wieringerwaard; de nieuwe ge meente zal wat dit punt betreft, de toets der verge lijking kunnen doorstaan. Zij die in het fonds van den heer Vonk zijn, kunnen daar natuurlijk in blij ven; de heer Vries merkt hierbij op, dat er toch veel vrouwen zullen zijn, die een verpleegster bo ven een verpleger prefereeren. De brandweer. Ook de eventueele reorganisatie van dezen dienst lokte een geanimeerde bespreking uit. Het rapport geeft als nieuwen toestand: één motorspuit voor de geheele nieuwe gemeente.De geraamde kosten zijn f500. Verschillende aanwezigen opperen hierover bezwaren. Wat moet er gebeuren, als er op meerde re plaatsen tegelijk brand uitbreekt? En zal de mo torspuit langs, de smalle, onbeharde wegen, zooals die in Koegras nog voorkomen, wel op tijd kunnen zijn? De heer Breebaart antwoordt het volgende: De toestand van dezen dienst in Callantsoog is op het moment onvoldoende, de handbrandspuiten zijn niet opgewassen tegen een feilen brand en bovendien kan men niet op tijd zijn. De auto-brandspuit is veel sneller. Bovendien be staat er een regeling, waarbij de omliggende ge meenten elkander helpen zullen tegen kostprijs. Rukt de Heldersche brandweer uit, dan blijft Sclia- gerbrug thuis en de kosten blijven gelijk. In Cal lantsoog heeft men bovendien brandkranen, die op de motorspuit aangesloten kunnen worden, zoodat bij watergebrek dit middel te baat genomen kan worden. Dit is in Petten beproefd. De badplaats Callantsoog. Enkele leden opperden de vraag of Callantsoog als badplaats niet evengoed floreeren zou, wanneer de tegenwoordige toestand bestendigd bleef. De heer Breebaart meent, dat Callantsoog veranderd is en steeds bezig is vooruit te gaan. Er ziin thans pl.m. 40 zomerwoningen .In de herfst zal, als er niets tusschcn komt, met den bouw van het nieuwe bad hotel begonnen worden. Petten is thans zoover als Callantsoog circa tien jaar geleden was. Juist door de uitbreiding van de badplaats Callantsoog zal de zelfstandige gemeente een te klein budget hebben om de vooruitgang van deze badplaats naar bchoo- ren te bevorderen. Een gemeente van 6400 inwoners zal dat beter kunnen dan één met 1000 inwoners. De vrees wordt geuit dat men minder vrij zou zijn. Niets is echter minder waar. Onder het bestuur der nieuwe gemeente zullen èn de badplaats Callants oog, èn Petten èn St. Maartenszee tot grootere bloei komen. De heer Sleutel is bevreesd, dat. in verband met den ongunstigen tijd. de bloei der badplaats wel eens tot een tè groote hoogte zou kunnen stijgen; dan zouden de meerdere bemoeiingen der plaatse lijke overheid tot belastingverhooeing kunnen leiden De heer Breebaart antwoordt hierop, dat hij de vooruitgang op gepaste wijze wil bevorderen en dat het College van B. en W. en den Raad met. wijs beleid zullen moeten optreden. Deze kwesties zijn echter alle nog toekomstmuziek, maar bij een rap port als het onderhavige moet het belang toch uit eengezet worden. Over het punt onderwijs wordt in het rapport de wenschelijkheid geuit om de leerlingen uit Cal lantsoogKoegras, die in Den Helder (Julianadorp) ter school gaan, voor zoover zij binnen een afstand van 5 K.M. (de wettelijke grens) van de o.l.v. te 't Zand verwijderd zijn, naar deze school over te plaatsen Hierdoor zou een bezuiniging worden verkrijgen, maar bovendien zou de school te 'tZand weer tot een driemansschool verheven worden, het geen paedagogische voordeelen heeft. Hierover blijkt bii de inwoners van Koegras ontevredenheid te be staan. De heer Lakemond vindt dat dit voor jonge kinderen die meer dan 4 K.M. moeten loopen, om de school te bereiken, geen toestand is. Spr. meent tevens dat alle inwoners van Koegras er zoo over denken. Hét zou te betreuren zijn, als deze regeling een feit werd. Bijna nergens behoeven de kinderen zoo ver te loopen. Ook enkele andere leden spre ken in dezen geest. De heer Breebaart antwoordt, dat het rapport met deze maatregel niet staat of valt. Wanneer het inderdaad al te bezwaarlijk is, zou spr. ervoor ziin om dit gedeelte uit het rapport te lichten. Het Koegras-gedeelte bij Den Helder? Eenige leden blijken nog steeds de hoop te koes teren, dat het Koegras, zooals verzocht, bij Den Helder geannexeerd zal worden. Mr. Breebaart ant woordt, dat afgezien van het feit, dat de gemeente Den Helder er weinig voor zal gevoelen, de vereeni- ging van Zijpe en Callantsoog hiermede staat of valt. Spr. ziet er ook geen voordeel in. (Wij bren gen hierbij in herinnering, dat bijna alle inwoners van Koegras een verzoek aan Gedeputeerden hebben gericht om geannexeerd te mogen worden bij de ge meente Den Helder. Indien zulks onmogelijk was, zoo berichten de verzoekers, dan waren zij onvoor waardelijk voor een vereeniging bij Zijpe). De reorganisatie van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Er zal één ambtenaar worden belast met de admi nistratie van dezen dienst, die het Armbestuur, de Werkloozcnzorg en de Arljeidsbemiddeling zal om vatten. Hierover worden geen opmerkingen gemaakt. De heer Breebaart zegt nog, dat de werkverschaffing in Callantsoog niet van aard zal veranderen. De Callantsooger werkloozen zullen dus niet te werk gesteld worden bij de werkverruimingsobjecten van de tegenwoordige gemeente Zijpe, zij blijven in hun oude gebied. Is Schagerbrug het middelpunt der even tueel nienw te vormen gemeente? De heer Lakemond meent, dat zulks niet het ge val is. Hij vindt het bezwaarlijk, dat velen, bij aan giften voor geboorten of overlijden naar het gemeen tehuis te Schagerbrug moeten. De heer Breebaart merkt hierbij op, dat voor de inwoners van Koegras, die naar Callantsoog moeten, die afstand ook al groot is. Volgens spr. is Schagerbrug wel degelijk het centrum. Er zal echter aan deze bezwaren tege moet worden gekomen, door dat er: le. een bode te Callantsoog gevestigd zal worden, 2e. de gemeente-ontvanger houdt er een zitdag; 3e. zal er te Callantsoog een agentschap voor Ar beidsbemiddeling gevestigd zijn. Na de behandeling van het rapport vraagt de heer Slot, of alles wat in het raport vermeld staat, waar is. De heer Breebaart antwoordt, dat. met dit rap port sprekers goeden naam op het spel staat. Zonder voorbehoud kan hij verklaren, dat alle cijfers over voordeelen aan den lagen kant zijn geraamd en de toets der kritiek ruimschoots kunnen weerstaan. Er zijn echter menschen, die tégen de vereeniging zijn, omdat ze er nu eenmaal tégen zijn. De heer Kuiper vraagt of alles zoo uit zal komen, als het rapport dit weergeeft, waarop de heer Bre®. baart antwoordt, dat, afgezien van maatregelen va$ hooger hand, die dan echter ook voor de beide afr zonderlij ke gemeenten zouden gelden, de weergeg» ven voordeelen een juist beeld van de (toekomstige},' werkelijkheid zullen blijken te zijn. Hierna sluiting. Tot Heemraad van den polder Callantsoog werü heden bij enkele candidaatstelling gekozen de heer W. Zeeman alhier. ALK UIAR KONINGINNEDAG-VIERING. Voor het eerst zullen dit jaar de feestelijkheden hïj gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin worden georganiseerd door de beide Oranje- vereenigingen tezamen. Voorheen bestond er wel een min of moer harte lijke verstandhouding tusschen de (algemeene:) Oranjevereeniging en de Christelijke Oranjevereem» ging, maar tot een gezamenlijke feestviering was het nog nooit gekomen. Dat voor dezen zoo bii uitstele nationaïen dag de eenheid (voorzoover dan mogelijk) in onze stad bei- reikt is, stemt tot onrechte vreugde. Moge de bui> gerij haar waardeering hiervoor toonen door met dezelfde eensgezindheid de festiviteiten mede te vieren Aan het programma van den feestdag ontleenen wij het volgende: Op Vrijdagavond 30 Augustus heeft in de Kapel- kerk van 8 tot 9 uur een wiidingssamenkomst plaats speciaal belegd door de Christelijke Oranjevereen. Zaterdagmorgen 31 Augustus is Voor de jeugd stemd. Dan komen de leerlingen der hoogste klas sen van de Openbare en Bijzondere lagere scholen aan den burgemeester, als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, een aubade brengen. Dit zal plaats hebben des morgens te half elf in de Lange- straat voor het Stadhuis. Er vóór en er na zullen deze kinderen in twee groepen kunnen genieten van een filmvoorstelling in de „Harmonie", waar een leuke Engelsche ge luidsfilm, speciaal voor kinderen vervaardigd, en „Scippy" genaamd, zal worden vertoond. Van 11 tot 12 uur houdt „Soli Deo Gloria" een; muzikale wandeling door de stad. In den namiddag ziin er groote sportfeesten op het Gemeentelijke Sportpark. Eerst, te half drie. worden groote ruiterdemonstra*- ties gegeven door de Landelijke Rij vereenigingen van Schagerbrug. Midden-Beemster. Barsingerhorn en Winkel, onder leiding van den heer J. C. Veth- man te Kolhom. Op de tonen der muziek zullen door ongeveer 40 paarden een 12-tal schitterend® nummers worden uitgevoerd. Hierna, het zal dan ongev. half vijf zijn, wordt een groote voetbalwedstrijd gehouden tusschen Aio maria en L.V.V. „Friesland", de Noordelijke eerste klasser. Beide vereenigingen komen met haar sterk ste elftal en het zal zeker den duizenden voetballief. hebbers interesseeren de krachtmeting te zien tuo schen de westelijke tweede klasse en de noordelijke eerste klasse. Voor dezen wedstrijd is een fraaie beker uitgo loofd. Des avond te acht uur wordt een groot tuinfeest gehouden in den Stedelijken Muziektuin, waar als sprekers zullen optreden de heeren Mr. W. C. Wei> delaar, lid der Tweede Kamer en oud-burgemeester van Alkmaar en G. C. Dun, voorzitter der Christe lijke Oranjevereeniging. Deze redevoeringen zullen worden afgewisseld met muziek, zang en gymna- stiek, terwijl tot slot om tien uur een schitterend vuurwerk wordt afgestoken. Voor alle verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de aanplakbiljetten en het dezer dagen verschij nende officieele programma.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4