Plaatselijk Nieuws. Stoffelijk overschot Prins Hendrik SsviiÈÉïïiiraïS De documenten zijn gereed Donderdag 29 Augustus IS35. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9796 Ongeval op onbewaakten overweg. Ir. fflussert naar Nederland terug. Loonbijslag voor land- en tuinbouw. Brand op Texel. Bakkers en Koninginnedag. De Bilt seint Mussolini spaart zijn familie niet. Hierboven zien wij in het midden zijn beidt ondste zoons, Brune en Vitlorio en zijn schoonzoon, Graaf Giano (in zwart uniform) zich naar de boot begeven om ingescheept te worden naar Oost-Afrika. Naast Graaf Ciano (links) diens vrouw, Edda Mussolini. Italiaansche voorbereidingen voor de Raadsbijeenkomst, Londen, 2S Aug. De correspondent van de Daily Mail te Rome meldt, dat de documenten, welke Italië zal zenden naar de zitting van den Volkenbondsraad, welke op 4 September zal worden gehouden, en fo tografieën, o.m. aan de volgende kwesties gewijd zullen zijn:, 1. Overtredingen van Abessynië van de inter nationale verplichtingen. 2. Slavernij. 3. Barbaarsche onderdrukking van de gekleur de bevolking onder Abessijnsche heerschap pij. L Gebrek aan opheldering bij de rechtspleging, voor zoover deze niet heelemaal ontbreekt en 3. Buitengewoon laag peil der beschaving en wel zelfs bij de meest geavanceerde gedeelten der bevolking. Onderhoud van Laval met Britsch am bassadeur. Reuter meldt uit Parijs: Het verluidt, dat het on derhoud van den Duitschen ambassadeur Sir George Clark met den Franschen minister van buitenland- sche zaken Laval de bespreking van de Abessijnsche kwestie heeft betroffen. Men verklaart evenwel, dat de ambassadeur geen bijzondere, instructies van Lon den heeft ontvangen. Engelsche klachten over Italiaansche propaganda. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tele- graph" schrijft, dat Eden dezer dagen het rapport zal uitwerken over de mislukte driemogendheden- conferentie van Parijs en dit rapport zal voorleggen aan den Volkenbondsraad. Een deel van het rapport is de inhoud van de door Mussolini verworpen En- gelsch-Fransche voorstellen. Lieden, die onlangs in contact zijn geweest met Mussolini, verklaren, dat deze van geen verbittering jegens Engeland blijk heeft gegeven. Indien dit juist zou zijn, moet toch worden opgemerkt, dat het propaganda-instituut van zijn regeering een anderen koers volgt. Het groote radiostation Bari zendt iederen avond anti-Engelscihe propaganda-berichtan uit in een half dozijn talen, om aldus luisteraars in alle landen van Midden-Europa te bereiken. De diplomatieke correspondent van de „News Chro- nicle" brengt de op zichzelf betreurenswaardige nei ging der Europeesche pers te spreken over een En- gelsch-Italiaansch geschil in verband met de om standigheid, dat zeer vele lieden hopen op deze wii- ze het feit te verdoezelen, dat hun bij verdrag vast gestelde verplichting een Italiaanschen aanval te verhinderen even onvoorwaardelijk is als Groot Brittannië deze verplichting heeft. De correspon dent meent, dat een energieke verdediging van het Volkenibondshandvest door Engeland algemeen een krachtigen steun zou vinden. Hij noemt de Scandinavische landen en de Kleine Entente en zegt. dat in het uiterste geval ook Frankrijk zich zou uitspreken vóór den Volkenbond inplaats van voor Italië. De staten in Azië en Zuid-Amerika zijn een aanval van een groote Europeesche mogendheid op een zwakke niet-Europeesche mogendheid niet welgezind. Zelfs de niet tot den Volkenbond behoo- nende staten zouden liever een succes van den Vol kenbond dan van Italië zien. Deze overwegingen wij den erop, dat de Britsche regeering bij ieder initia tief tot verhindering van een gevaarlijken oorlog krachtg zou worden geholpen. De vertegenwoordiger van de „Times" te Alexan- rdrië spreekt in een bericht, over Italiaansche pro paganda in Egypte, doch gelooft, dat de Egyptena- r,en over het algemeen geen begrip hebben voor de gedachte zich onder een Italiaansch protectoraat te zien inplaats van onder een Britsch. Onlangs hebben de Italianen hijn wijze van pro paganda gewijzigd en thans publiceeren zii onder het mom van een Egyptisch nieuwsbureau in het Fransch berichten uit Europa, welke Italië gunstig beoordeelen en waarin anti-Engelsche persuitla tingen worden geciteerd. De bladen ontvangen deze berichten gratis. De groote verspreiding ervan wekt eenig onbehagen over de houding van Egypte in het Italiaansch-Abessijnsche geschil. Motorrijder gedood. Schalkwijk, Gistermorgen tegen half acht heeft op den onbewaakten overweg bij wachtpost 10 onder de gemeente Schalkwijk een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Door den sneltrein, die om 7.11 uur uit Utrecht was vertrokken, is de 23-jarige motor rijder M. Mulleners, wonende te Greven- bicht, landmeter van beroep, die in de om geving werkzaamheden verrichtte, gegrepen en vrijwel onmiddellijk gedood. De trein had ruim twintig minuten vertraging. Aneta seint uit Medan: De heer Mussert zal 29 Augustus per vliegtuig van Medan naar Holland vertrekken. Thans voor het gehcele land ingevoerd. Aan de besturen van 63 gemeenten in Noordholland en 161 gemeenten in Zuidholland, heeft de Minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat ook in die ge meenten van 15 September a.s. af de loonbijslag voor den landbouw kan worden toegepast. Gelijk bekend is deze regeling reeds ingevoerd in het Westland, de bollenstreek en De Streek, zoodat aan de gemeente besturen van die gebieden thans geen aanschrijving is gezonden. Aan het voorafgaande kan nog worden toegevoegd, dat thans de loonbijslag-regeling voor land- en tuinbouw voor het geheele land is inge voerd. In bronzen kist gelegd. Gisterochtend heeft in den Koninklijken grafkel der in de Nieuwe Kerk te Delft de overlegging plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Prins Hendrik in een bronzen kist. Door de begrafenisonderneming van den heer Innemée te 's Gravenhage werd gisterochtend vroeg de bronzen kist per auto naar Delft gebracht en in het Koor van de Nieuwe Kerk geplaatst. Omstreeks kwart over tienen arriveerde in een hofauto do opperceremoniemeester en grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin, graaf J. H. F. du Monceau. In het kerkgebouw werd de voorname bezoeker ontvangen door den burgemeester van Delft en com missaris van den Koninklijken grafkelder, mr. G. van Baren en den opzichter, den heer D. Hout zager. De bronzen kist werd vervolgens in den grafkel der neergelaten, waar door het personeel van den heer Innemée het stoffelijk overschot van den Prins daarin werd gelegd. De kist werd vervolgens dicht gesoldeerd. Te omstreeks 12 uur verliet graaf du Monceau de kerk. waarna hij eenigen tiid ten stad- huize vertoefde. Boerderij door bliksem getroffen. Gistermorgen omstreeks half elf is tijdens een ««ware onweersbui de bliksem ingeslagen in de groote boerderij „Jachtlust", gelegen in den polder Eierland onder Den Burg op Texel, eigendom van baron van T:uyl, en bewoond door het gezin Van Maldegem. In minder dan geen tijd stond de groote schuur, die geheel gevuld was met graan, in brand. Ook zes» van de zeven graanklampen, die zich in de nabij- neid bevonden, vatte weldra vlam. Toen de motor spuiten van Oosterend en Den Burg arriveerden, was alles een groote vuurzee. Men is erin geslaagd het woonhuis en een graan- klamp te behouden. Ook is de bliksem in een andere boerenschuur in de omgeving geslagen, doch hier werd geen schade aangericht. Het bestuur van de veilingsvereeniging De Noor- dermarktbond vergaderde Woensdagmiddag in het Betaalkantoor te Noordscharwoude. De opkomst was goed. Op een na alle bestuursleden waren aanwezig, toen de voorzitter, de heer J. Ootjers de vergadering opende met woorden van welkom. De notulen werden goedgekeurd. De inhouding van gelden. Voorzitter deed eenige mededeelingen ten opzichte van de vordering van den advocaat tot toepassing van de cessie op de uit te betalen gelden.. Van Mr. Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau, schreef naar aanleiding daarvan dat 8 dagen uitstel moest worden gevraagd, omdat het C. B. deze zaak in onderzoek had. Nader was bericht van het C. B. ontvangen, dat het adviseerde, dat aangezien deze vordering aan twijfel onderhevig was, men het in rechten zou willen uitzoeken. Den advocaat is dit geschreven, maar er is nog geen nader antwoord of iets ontvangen. De Vereeniging De Koophandel verzocht de maat regel te willen nemen, dat wanneer twee partijen door elkaar worden geveild, de koopman die partij kan afnemen, welke hij wenscht. Thans is dit niet mogelijk. Voorzitter zou dit verzoek willen inwilligen. Er is meer vóór dan tegen te zeggen. Het is geen voordeel voor den tuinder dat strak aan den ouden regel wordt gehouden. Het bestuur vereenigde zich met dit voor stel. Men zou „met de keur" kunnen veilen. Aan den heer P. Hemlce als nurnrn eraf gever op de veiling, werd eervol ontslag verleend, terwijl hij in het genot werd gesteld van f 300.per jaar als een z.g. pensioen. Het ontslag gaat in als de nieuwe func- tionnaris in dienst treedt. Sollicitanten voor een nieuwen functionnaris zul len moeten worden opgeroepen. Het bestuur stelde voor den nieuwen nummerafge- ver met f800.— te honoreeren. Zoo'n persoon moet steeds aanwezig zijn. Uit het bestuur kwam naar voren dat dit teen Zaterdag vroeg versch brood. De Minister van Sociale Zaken heeft onder bepaal de voorwaarden vergund, dat in verband met de vie ring van den verjaardag van H. M. de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Zaterdag 31 Augustus 1935 om 12 uur des nachts met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Boven dien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eer ste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend op Vrijdag 30 Augustus 1935, te 10 uur des namiddags, met ar beid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen. Voorts mag op Zater dag 31 Augustus a.s. deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigendag gebakken of op gewarmd is van 7.30 uur des voor-middags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de brood- bakkerij bevindt, worden vervoerd en van 8 uur des voormiddags af verkocht of afgeleverd. EEN ORIGINEELE RECLAME. Maggi's producten. Neen, de wereld is niet vol egoisme en eigenbaat. Er zijn inderdaad nog weldoeners en weldoensters in dit ondermaansche tranendal. Wij mochten dat gisterenmiddag ondervinden, toen wij, vermoeid van een drukken werkdag, ons op maakten om het redactiebureau, met zijn altijd iet wat jachtige atmospheer te gaan verwisselen voor de rustige rust van onze huiskamers. Plotseling als een fee stond daar een jongedame in onze bureaux en bood ons allen met een prettige glimlach een waarlijk verrukkelijk smakende kop soep aan. Als verjongd namen wij toen natuurlijk gaarne de uitnoodiging haar naar buiten te volgen aan en aldra stonden wij in ëen keukentje, waar naar menige huisvrouw ongetwijfeld met een begee- rig oogje zou hebben gekeken. Wij waren namelijk op handige wijze binnenge loodst in de demonstratieauto van de Maggi-produc- ten, die reeds enkele dagen Schagen en naaste om geving doorkruist en nog een veertiental dagen in onze Noordpunt van Noord-Holland denk te blij ven. Doel van deze demonstratieauto is om onze dames maar ook de heeren te overtuigen van de voortref- laag salaris is. Het is nog geen f 16.— per week. Men kan er niet van komen. Voorzitter antwoordde, dat met het oog op de gel dende loonen geen laag loon wordt aangeboden. Wan neer er weer andere tijden komen, kan het salaris weer worden herzien. Na nog eenige besprekingen besloot men sollicitan ten op te roepen voor deze functie op het genoemde salaris. De witte koolregeling. Hierna werd verslag uitgebracht van de Vierbonds vergadering omtrent de witte koolregeling. Voorzitter herinnerde aan de witte koolregeling van 1933. De situatie is echter thans anders. Er zou heelemaal een koninklijk besluit voor noodig zijn, omdat het voor het geheele land zou moeten gelden. In 1933 wa ren er wel enkele zouters geweest in sommige deelen van het land, die zich er niet aan hebben gehouden. Een aanvoerregeling zal weer noodig zijn, evenals ver leden jaar. De inventarisatie was verleden jaar heel onzuiver bij de N.M.B. Dat is jammer geweest. Voor zitter drukte de besturen op het hart om zeer se rieus de gegevens te verzamelen als het aanstonds weer noodig is. Op de vergadering van de Prov. Comm. achtte men de Deensche witte kool wel wat benadeeld bij de regeling 1932. De zouters waren op de Vierbondsvergadering eerst tegen de witte koolregeling, doch later gevoel den de ter vergadering aanwezige fabrikanten de voordeelen van de regeling. De bezwaren van de fabrikanten tegen het inma ken door de regeering konden wij billijken. Ten slotte is men overeengekomen op een prijs van fl waarvan f0.90 uit te betalen en de resteerende f0.10 te reserveren voor evt. uitbetaling van niet voor zuurkool gekochte witte kool. De Deensche witte kool moet worden bijbetaald tot f 1.20 per 100 Kg. In de vergadering van de zouters was men beslo ten met algemeene stemmen hieraan mee te doen. zeide voorzitter. De zouters hebben echter aan den secretaris van den Vierbond geschreven, dat men niet was overeengekomen dat de f0.10 ook door de zuurkoolfabrikanten zou moeten worden betaald van eigen- of contractteelt. Dat is een misverstand. Een der bestuursleden wilde vasthouden aan de f 10, te betalen door den fabrikant. Voorzitter vestigde er de aandacht op, dat het ook een regeeringsbelang is, als de witte kool op deze NOG EENIGE REGEN. Verwachting: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke of Noordwestelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijn lijk eenige regenbuitjes, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 754. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 19 gr. C. 68 gr. F. BESCHERMT UW HUID. Zonnebrandcrême, Nivea- olie, Notenolie, Sparta-olie en Crème Amilda-zonne bruin. Verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE 103 SCHAGEN. felijke kwaliteiten der Maggi-soepen, en zij doet dat door met milde hand aan elke gegadigde een kop soep uit te reiken. Het is waarlijk verbluffend te bemerken op welk een ingenieuze en keurige wijze deze „huis aan huis" reclame door de Maggi-fabrieken is verzorgd. In een ruime, fraai beschilderde auto is een knus keukentje ondergebracht, waar in enkele fraaie aluminium pannen op gastoestellen verschil lende soepsoorten staan te trekken. Een tank van 100 liter water zorgt voor het be- noodigde nat, terwijl het gas wordt verkregen uit een cvlinrler, met Butagas, een nieuw product van de Shell. Opvallend is de eenvoudige en veilige wijze, waarop het meegevoerde aardewerk tegen breuk wordt beveiligd en wij kunnen ons de trots voorstel len, waarop de leidster der demonstratietocht ons wees op de fraaie en hygiënische inrichting van haar rijdende keuken. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat velen zich in de komende dagen zullen laten over halen een kopje Maggi-soep te nuttigen en gelooven vrij te mogen zeggen, dat proefname met deze soe pen tot verder verbruik zal leiden. Ze zijn in één woord verrukkelijk! PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. N.V.V. IISchagen II. Aanvang 12.30 (n.t.) N.V.V. aSchagcn a. Aanvang 11 uur. Vertrek per rijwiel Schagen II 11.30. Schagen a 10 uur. Schagen II: J. Everts; P. Boontjes. A. Slikker; W. Moransart, S. Breebaart, Jb. Molenaar; S. Paulus- ma. J. Peetoom, G. Paulusma, P. de Vries, J. Fran- zen. Res.: J. Boontjes, J. Gelder. Schagen A: J. J. Slikker; W. Geerts, A. Molenaar; C. Slikker, G. Koch, G. Schouten; C. de Jager, J. Heemsbergen, J. P. Wit, P. Slik. A. v. d. Pijl Res.: J. van der Ben. Donderdagavond 8.30 uur. Jaarvergadering ten huize van den heer H. Raven. Donateurs en suppor ters hebben ook toegang. RECTIFICATIE BURG, STAND. Ondertrouwd: Johan Abraham Ootes. straatma ker. oud 24 jaar en Dina Snijders, oud 21 jaar, zon der beroep, beiden wonende te Schagen. manier buiten de steunregeling wordt gehouden. Er moet worden aangedrongen, dat ook de fabrikanten de f 10 betalen. Men ging met het voorstel accoorcL Voorzitter sprak de hoop uit, dat deze regeling een gunstig onthaal mag hebben. De omzetten .Heel laag. Hierna werden eenige belangrijke mededeelingen gedaan omtrent den omzet van de veiling. In de maand April was voor f67.490,54 geveild. Aan steun was gedurende die maand f 176.914.29 uitgekeerd. Aan extra-korting, van niet-leden en van verkoo- pen uit de hand was f 334.58 ontvangen. De omzet van Mei bedroeg f20564.78; Juni slechts f 11417.35. In do ^ïaand Juni 1934 was dit f91168. Dit vindt niet zijn oorzaak in de lage prijzen, maar in den gerin gen aanvoer. Juni 1935 werden 17 wagons aardappe len geveild tegen het vorige jaar 200. In Juli werd voor f 114.810.84 geveild. Deze cijfer3 vergeleken met die van verleden jaar, geven een heel weinig bemoedigend resultaat. In de eerste zes maanden van 1935 bedroeg de omzet f544.862.97, over hetzelfde tijdvak van 1934 f 852.888,86, De teruggang is dus f 308.025,89 in dit half jaar. En dat in dezen slechten tijd. De seizoenomzet overl934—'35 was f 1.136.381.55. In de eerste 7 maanden van 1935 was de omzet f659.073. In dezelfdem aanden van 1934 f 1.010.000. Er werd aangedrongen op goed toezien dat do le den niet naar andere veilingen gaan met do slaboo- nen. Er zal zeer streng door de regeering worden opgetreden. Het schijnt dat er nogal misbruik van wordt gemaakt. De straf hierop is dat men van alle steun kan worden uitgesloten. Degenen, die verleden jaar toestemming hebben gehad van de veilingsvereeniging, moeten dat nu nog eens aanvragen bij de Groenten- en Fruit-Cen- trale. De zieken in de ingekuilde aardappelen zullen worden gecontroleerd en moeten worden bewaard. Er liereen heel wat van deze aardappelen opgeslagen /oor den N.M.B. Men zal verzoeken in de nieuw te bouwen sluis drie stel deuren fe doen plaatsen. Gewezen werd nog op den handel ln pootaardap- pelen. Door den verkoop uit de hand worden velen tekort gedaan. Het geld komt niet terecht waar het behoort.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5