Het beslag op minerale rijkdommen van Abessynië. Abessijnsche bevestiging van de concessies. HE! W KIJKE ILI Wieringer Wielerbaan. Groote manoeuvres bij Reims. MOORDAANSLAG TE HAARLEM. HEVIGE BOTSING TE SANTPOORT. Tusschen vrachtauto en personenauto. Mussolini roept nogmaals 200.000 man onder de wapenen. Maandag 2 September 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGER 783te Jaargang. No. 979S COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Door Engeland en Amerika. Een kaakslag voor Mussolini die verkeerd aankomt. Petroleumstank om de Abessijn. sche kwestie. Nog oïj het allerlaatste oogenJblik konden wii In ons blad van Zaterdag het verrassende bericht op nemen, dat de Keizer van Abessynië aan een Ameri- kaansch-Engelscih concern, de helft van het groote Abessynische rijk ter beschikking had gesteld voor het boren naar petroleum en het ontginnen van mineralen en andere bodemrijkdoimimen en wel voor den tijd van 75 jaar. Voorwaar een brutaal stukje èn voor den Negus èn van den heer Ricket als vertegenwoordiger der kapitaaJgroep! 1 De overwegingen die de Zwarte Heerscher tot deze daad hebben gebracht zijn vrij duidelijk. Hij probeert Engeland en Amerika tusschen zijn land en de Italiaansche bedreiging te schuiven. Als wettig vertegenwoordiger van een vrij land is hij immers volkomen gerechtigd aan onderdanen van andere landen voorrechten (concessies) in be paalde streken van zijn rijk te geven en deze con cessies zullen volgens internationaal recht door een eventueele veroveraar zelfs bij een volkomen zege, dienen te worden geëerbiedigd, wil deze overwin naar niet in conflict komen met de landen der con cessiehouders. Haile Selassie heeft met deze daad Mussolini een ferme kaakslag willen geven, door hem reeds bij voorbaat zijn eventueele overwinning afhandig te maken. Hoe de Engelsch-Amerikaansche groep het durft bestaan om in een land. dat het onderwerp is van een der gevaarlijkste conflicten vaii de laatste ja ren, een claimpaal te slaan, is onbegrijpelijk, temeer daar de onderhandelingen volgens de Amerikaan- sche en Engelsch berichten geheel zijn gevoerd zon der modeweten van deze regeeringen. Als deze er werkelijk niets van hebben geweten, dan is het een der brutaalste stukjes, ooit door eenige finantieele groep uitgehaald en een zuivere speculatie op de Engelsch-Italiaansche tegenstellin gen. Is echter Engeland wel op de hoogte geweest, dan beteekent deze plotselinge manoeuvre weinig min der'dan dat Brittannië bereid is voor deze belangen te vecbtën. Want het is immers ondenkbaar, dat Mussolini, die een geweldige krijgsmacht in Oost- Afrika heeft opgehoopt, zonder meer plotseling zal wijken voor Amerikaansch-Engelsche kapitaal- lees: olie-belangen. Daar is het de man niet naar. 1 Voorloopig zijn wij niet geneigd om aan te nemen 'dat Washington of Londen achter deze transactie staan. Integendeel! Want vergissen wij ons niet, dan is de kaakslag, die de Negus aan Mussolini wilde toedienen, terecht Wat toch is het geval? Door strak op zijn stuk te blijven staan en handig manoeuvreeren was Eden er in geslaagd om belang rijke Fransche pacifistische groepen achter zijn poli tiek te verzamelen en het zag er naar uit of La val op de Volkenbondszitting vaa a.s Woensdag toch per saldo de zijde van Engeland tegen Italië zou kiezen. Dit zou allerlei minder prettige dingen voor Mus- golini beteelcend hebben. Maar het is duidelijk dat de olieconcessies aan de AmerikaanschEngelsche groep Parijs kopschuw zullen maken. Ja sterker. Het kon wel eens blijken, dat de mach tige vredelievende groepen in Engeland zelf, die steeds pal achter de regeering hebben gestaan, door de petroleumstank, die plotseling van de Abessyn- sche kwestie afslaat, zich terugtrokken. De haast, waarmede èn Londen en Washington hebben verklaard, niets, maar dan ook niets van de onderhandelingen te hebben afgeweten, doen dan ook vermoeden dat de Engelsche en Amerikaansche regeeringen het geval alles behalve prettig vinden. Waar nog bijkomt, dat ook voor Genève de zaak plotseling veel moeilijker is geworden, omdat onge twijfeld de Italianen aan de andere raadsleden goed onder het oog zullen brengen, dat deze zich door 'n eventueele anti-Italiaansche houding, zullen opwer pen als beschermers van Engelsch-Amerikaansche oliebelangen. Er is in den loop der jaren reeds zooveel geschre ven over de gevaren, die de jacht naar petroleum voor de volkeren medebrengt, dat geen volk ter we reld bereid is daarvoor goed en bloed van zijn beste zonen te offeren. Parijs zal onder deze omstandigheden zeker niet bereid blijken het risico van een eventueele oorlog met Italië te loopcn, terwijl de Engelsche regeering zich verstoken zal zien van den pacifistischen steun in eigen land. En wij gelooven dan ook zeker te mogen voorspel len dat vooral de Engelsche regeering zich haasten zal om nog vóór a.s. Woensdag uitdrukkelijk te ver klaren dat zij de tot stand koming van de concessie De grootste van na den oorlog. Parijs. In de omgeving van Reims zijn Zondag de groote manoeuvres begonnen, die tot het einde der week zullen duren. In welingelichte kringen zegt men, dat deze ma noeuvres de grootste zijn, die na den oorlog in Frank rijk gehouden zijn. Vier divisies op oorlogssterkte, aangevuld met re servisten, zullen elkaar bestrijden. De strijdkrach ten zijn mecrendeels gemotoriseerd. ten zeerste betreurt en er niet aan denkt nu en in de toekomst voor deze economische rechten door middel van haar militaire macht op te komen. Een of ander smoesje waardoor deze afwijking van internationale usances wordt goedgepraat, is ge makkelijk te vinden. Maar hoe men overigens het geval ook keert of wendt en welke maatregelen de Engelsche regeering ook nog inderhaast moge nemen, het geval blijft een groot buitenkansje voor Mussolini. De Engelsche regeering raadt den Negus aan de concessies op te schorten. EEN STORM VAN VERONTWAARDI GING IN ITALIë. In een Zaterdagochtend te Addis Abeba gepubli ceerd communiqué wordt medegedeeld, dat de re geering van Abessinië een verdrag heeft ondertee kend met een Amerikaansche maatschappij, waarbij aan deze maatschappij de exploitatie van de petro- leumbronnen in een uitgestrekt gebied langs Ita- liaansch Somaliland en Eritrea wordt gegund. Het toegestane' gebied omvat bijna, de helft van Abessinië. Nadere bijzonderheden van de concessie. Omtrent de concessie van de Amerikaansche maatschappij wordt nader gemeld, dat het stamka pitaal is vastgesteld op 50 millioen dollar. Bovendien is in het bedrag bepaald, dat de regee ring van Abessinië jaarlijks, tot de ontginningsinstal laties geheel gereed zijn, 3 millioen dollar ontvangt. De maatschappij zal van de olievelden een buis leiding ter lengte van ongeveer 500 K.M. van Ge- ludia over Harar naar de zee laten leggen. De kosten van het aanleggen der olieleiding wor den op 15 millioen dollar geschat. De voorbereiden de werkzaamheden der geologen voor de horingen beginnen reeds over eenige-weken. De Engelsche regeering weet nergens van. Zij raadt den Negus aan de con cessie op te schorten. Volgens een officieele mededeeling van het Engel sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft, de Britsche regeering nog geenerlei bevestiging van het persbericht over de verleening van een concessie tot exploitatie van petroleum en mineralen in Abessinië. Zij heeft het evenwel noodig geacht, inlichtingen in te winnen bij het Britsche gezantschap te Addis Abeba en aan dat gezantschap mee te deelen, dat dergelijke concessies voor de Britsche regeering on getwijfeld aanleiding zouden zijn met de Fransche en Italiaansche regeering overleg te plegen krachtens art. II van het verdrag van 1906. In deze omstandigheden is het Britsche ae- zantschap te Addis Abeba gemachtigd om, als de persberichten juist blijken, den negus te verwittigen, dat de Britsche regeering hem moet adviseeren, de concessie op te schorten. Bijzonderheden omtrent de maatschappij die de concessies in handen heeft. De correspondent van den „Petit Parisien" te New York deelt het volgende mede over de Amerikaan sche maatschappij, die in Abessynië concessies heeft verworven. De „African Exploitation and Develop- ment Corporation" is op 11 Juli 1935 in den staat Delaware ingeschreven in het handelsregister. Doel van de onderneming is de exploitatie en gebruikma king van de natuurlijke schatten in den bodem van Afrika. Het kapitaal der maatschappij bestaat uit 5000 aandeelen van 100 dollar elk. Als oprichters zijn genoemd Arthur Britten, Edward Williams en Vin cent Westrup. Echter zijn de hoofdaandeelhouders, die zij vertegenwoordigen, niet genoemd. De Engelsch man Francis Riclcett is in Amerika weinig bekend. De financieele adviseur van den Negus, die de on derhandelingen heeft geleid, is de Amerikaan Eve- rett Andrews Colson. Hij heeft den opdracht aan vaard de financiën van Abessynië op een nieuwe basis te plaatsen en de valuta te steunen. Sedert 1930 reeds is Colson adviseur van den Negus en heeft hij grooten invloed op den Keizer, welken invloed hij meerendeels in gunstigen zin uitoefent. Enkele Italiaansche persstemmen De „Lavore Fascista" plaatst het bericht, uit Lon den onder het opschrift: „Het ware gezicht van het Engelsche imperialisme onder het Volkenbondsmas ker" „Een Engelsch consortium maakt de Abes- sinische regeering een concessie voor de exploitatie der bodemschatten van Abessinië afhandig", doch geeft overigens zelf geen commentaar. De „Tribuna" plaatst boven het berioht het op schrift „Het gaat om petroleum en niet om den Volkenbond" en herinnert aan de bekende uitspraak over de Engelschen: „Zij zeggen Christus en be doelen katoen". Uitdrukkelijk wijst het blad erop. dat deze En- gelsch-Amerikaansohe overeenkomst meer Engelsch dan Amerikaansch is. om niet te zeggen uitsluitend Engelsch. Door deze overeenkomst wordt, vooral ook het beroemde voorstel van Eden, den haven van Zeila aan Abessinië te geven, in een nieuw, origineel en veelzegend licht, geplaatst. De totstandkoming van de overeenkomst., aldus de Tribuna, beteekent een slag voor de Italiansche belangen en heeft juist in den bijzonderen toestand van het oogenblik geheel het karakter van een vuistslag in den rug van Italië, zoowel van de zijde van den Negus, als van Engeland. De gisteren tot stand gekomen' overeenkomst legt een wespennest van politieke en juridische kwes ties bloot. Wellicht, waren het juist,, van een Gordi- aanschen knoop te spreken, die selchts het zwaard doormidden gehakt kan worden. Man lost een revolverschot op zijn vroe gere echtgenoote. Be vrouw slechts licht gewond. Haarlem: De 44-jarige S. heeft in dén nacht van Zaterdag op Zondag een revol verschot gelost op zijn vroegere echtgenoote, de 33-jarige mej. B., van wien hij gescheiden is. Toen de vrouw zich omstreeks twee uur naar haar woning in de Amsterdamstraat begaf, werd zij daar opgewacht doorS., die plotseling een revolver trok en een schot op haar loste. De kogel trof haar in den linker bovenarm en veroorzaakte een niet ernstige wonde. Buren, die door het schot waren gewekt, waar schuwden de politie en den Ongevallen Dienst. Na verbonden te zijn, kon de vrouw naar haar woning worden overgebracht. De dader, die na den aanslag gevlucht was, is Zondag door de politie aangehouden. Hoewel de vrouw hem positief herkend heeft, ontkent hij op haar geschoten te hebben. De revolver is niet op hem bevonden en evenmin bij een onderzoek in zijn woning aangetroffen. De man is in bewaring ge steld en zal aan de justitie worden overgeleverd. Twee personen door glasscherven gewond. Zondagavond om 6 uur, had op den Rijks weg te. Santpoort een hevige botsing plaats tusschen een vrachtauto cn een personenauto. De inzittenden van deze laatste, een heer en een dame uit Bloemendaal, werden vrij ern stig door glasscherven gewond. De vrachtauto reed, uit het dorp komende, den SlaT>érsdij'k op. Juist toen de wagen den Rijksweg overstak, om bij het benzinestation ter plaatse te tanken, naderde met groote snelheid uit de richting Velsen een personenauto, waarvan de bestuurder een botsing niet meer kon voorkomen. De wagen bitste met groote kracht tegen het linker voorwiel van den vrachtauto, maakte vervolgens een buiteling en kwam vervolgens in de langs den weg loopende sloot terecht. De inzittenden, een dame en een heer uit Bloemendaal, bleken vrij ernstig door glasscherven te zijn gewond. Na verbonden te zijn, werden zij naar hun woning overgebracht. De auto was zeer ernstig beschadigd en ook de vrachtwagen bleek onbestuur baar te zijn geworden. De chauffeur van den vracht auto kwam er goed af. „Wij zullen alle strijdkrachten der natie op het maximum van macht brengen". De Italiaansche manoeuvres in het gebied van Balzano hebben Zaterdag hun hoogtepunt bereikt in een geweldige parade in het dal van de Non. Acht divisies in volle wapenrusting hadden zich met artillerie en tanks opgesteld en paradeerden voor den Koning en den Duce. Niemand van de hoogwaardigheidsbekleeders ont brak. Na het défilé van de gemotoriseerde af deeling Trento trad Mussolini op de ballustrade van de tri bune. die vanuit 't geheele dal ichtibaar was. terwiil luidsprekers zijn woorden in alle richtingen deden klinken. Hij hield een toespraak tot het leger, waarin hij zeide: „Officieren, onderofficieren, soldaten en zwart- hemden, kameraden, zoo sprak hij, de koning heeft mij gelast u zijn waardeering uit te drukken voor het bewijs van de krachtige en soldateske deugden, welke gij te zien hebt gegeven. Aan de woorden des konings, waarop gij bijzonder trotsch moogt zijn, voeg ik de mijne als minister van oorlog toe. Deze lof geldt ook voor de divisies, die in het gebied van Fraul en Sannio hebben gemanoeuvreerd. Met deze groote parade ijn de manoeuvres van het dertiende jaar geëindigd, in andere tijden zou op deze ma noeuvres het afzwaaien van de troepen zijn gevolgd. Dit jaar geschiedt zulks echter niet. In den loop van September zullen opnieuw tweehon derdduizend man onder de wapenen worden geroepen, om den stand van het effectief op de voorziene hoogte van een millioen man te brengen. De wereld moet nog eenmaal weten, dat zoo lang men op absurde en een uittar- tende wijze van sancties zal spreken, wij niet afstand doen van een enkele soldaat, van een enkele matroos en van een enkelen vlieger, maar dat wij integendeel alle strijdkrachten der natie op het maximum van macht willen brengen. Kameraden! De bewijzen van lcrijgsvaardigheid, die ge hebt gegeven, maar vooral de geest der troe pen. verschaffen ons de zekere waarborg, dat gij, wanneer het vaderland u morgen tot het vervullen van zwaro plichten roept, met geestdrift, moed en vastberadenheid in uw krachtsinspanning tot het uiterste zult gaan. Kameraden, groet den Koning! Met een daverend evvia dat uit het dal tegen ao hoogten opschalde, gav ende 120.000 aan deze uit* noodiging gevolg. De Koning dankte trotsch en ge- roerd. Voor zijn vertrek riep Mussolini de buiten landsche correspondenten bij izch om hen te dan ken voor hun objectieve berichtgeving Daarna ver trok de Duce en zijn gevolg in de richting van Trento. Zondagmiddag jl. zijn er alhier op de Wielerbaan groote wielerwedstrijden verreden. Hieraan werd onder andere deelgenomen door Stapensia uit Menal- dum, Gaston de Bruycker, Selsaete, België, Stehr van Alkmaar, K. Dietvorst uit Bergen op Zoom Van Isselt uit Klundert en nog vele andere renners van naam, niet te vergeten Kuiper en Klink, de fa vorieten. De wedstrijden werden begunstigd door uitstekend weer en er was een overweldigende belangstelling. Te twee uur werd een aanvang gemaakt. Van te voren kreeg het publiek echter de groeten van Buschman, die het zeer goed maakt en allen werden uit zijn naam bedankt voor de betoonde belangstel ling. Deze boodschap werd beantwoord met een don derend applaus. Toen kregen we allereerst de strijd'IA., de le rit der omnium, nl. Sprintseries over 3 ronden. De uit slag luidt: le serie: no. 1 Stapensia, 14 sec.; 2. J. v. d. Stel. 2e serie: no. 1 A. Willemse, 13,2 sec.; 2. K. Dietvorst. De uitslag der finale sprintomnium is: Serie I, om de 3e en 4e plaats: no. 1 Dietvorst, 14.4 sec.; 2. v. d. Stel. Serie II, om de le en 2e plaats: no. 1 Willemse, 13,8 sec.; 2. Stapensia, Totale uitslag: No. 1. Willem se; 2. Stapensia; 3. Dietvorst; 4. J. v. d. Stel. Wedstrijd no. 1 B, was een omnium Tijdrace, één ronde vliegend. Het haanrecord is 12.5 sec., Willemse Do uitslag is: C. Stapensia, 13,5 sec.; J. v. d. Stel, 13,8, K. Dietvorst 13,8 en A. Willemse 12,8. Bravo Willemse! Het record staat dus nog op naam van Willemse. Wedstrijd no. IC, was een Omnium Achtervolging over 15 ronden. Er werd gestart door Stapensia, Dietvorst, v. d. Stel en Willemse. De uitslag was. Stapensia had na pl. 7 ronden rijden v. d. Stel en Dietvorst gepasseerd en na 10 ronden Willemse, dus no. 1 Stapensia; 2. Willemse; 3. v. d. Stel; 4. Diet vorst. De totale uitslag der omnium is: No. 1. Sta pensia, 12 punten; 2. Willemse, 11 p.; 3. en 4. v. d. Stel en Dietvorst elk met 4/^ punt. Wedstrijd no. 2 was een klassement race voor Nieuwelingen over 30 ronden, met 3 klassementen. Er werd gestart door 9 renners, Kreijger had echter al dadelijk pech, zoodat die dén strijd moest staken. Uitslag le klassement: J. Smit, 4 p.; Snoodijk, 3 p.; N. Bakker, 2 p.; S. Lont Gz., 1 p.; 2e klassement: J. Smit, 4 p.; Ottens, 3 p.; N. Bakker 2 p.; Stroom- bergen 1 p. 3e klassement: J. Smit 8 p.; M. Hoep 6 p., N. Bakker 4 p.; S. Lont Gz. 2 p Totale uitslag: J. Smit 16 p.; N. Bakker 8 p. en M. Hoep 6 p. J. Smit heeft in deze race nog 2 palings als pre mie gewonnen, beschikbaar gesteld door de fa. Konijn, Den Helder. Wedstrijd no. 3, was een klassement-race voor amateurs en onafharikelijken over 50 ronden met 5 klassementen. 8 renners startten. De uitslag van het le klassement is: v. Isselt 4 p.; Sther 3 p.; Heijselaar 2 p.; Homan 1 p. 2e klassement: v. Isselt 4 p.; Homan 3 p.; Sther 2 p. en G. de Bruijcker (België), 1 p. 3e klassement: ten Boom 4 p.; v. Isselt 3 p.; de Bruycker 2 pt. en v. Beek 1 p. 4e klassement: de Bruyeker 4 p.; Sther 3 p.; ten Boom 2 p., v. Isselt 1 p. Bruyeker 4 pt. en Sther 2 p. 5e klassement: Heyselaar 8 p., v. Isselt 6 p., de Bruycker 4 p. en Stehr 2 p. Totale uitslag: no. 1 G. de Bruyeker, 11 p., 1 ronde voor; 2. Van Isselt, 18 p.; no. 3 en 4 Sther en Heijse laar, elk 10 punten. No. 5 ten Boom, 6 p.; no. 6 Ho man, 4 p. Wedstrijd no. 4, Achtervolging over 5 K.M., d.i. 25 ronden,, tusschen D. Klink en B. Dekker. Deze is gewonnen door Klink. Dekker was na 22 ronden door Klink ingehaald in een tijd van 6 m. 10 sec. Wedstrijd no. 5 was een Ploegachtervolging over 20 ronden, tusschen KuiperBol en JansenLode- wijks. Winnaar werd Kuiper—Bol. t Hierna had een korte pauze plaats. De tot dusverre gereden wedstrijden waren allen zeer spannend en mooi en valpartijen kwamen er bijna niet voor. Na de pauze kregen we een: Koppelwedstrijd voor Nieuwelingen, over 100 ron den, d.i. 20 K.M., met 2 klassementen. Deze race is in een V& uur gereden, voorwaar een prestatie. Er werd door 7 koppels gestart. De totale uitslag luidt: No. 1. J. DerkseJ. Pronk (bravo jongens), 8 punten; no. 2. HegemanMeijer, deze laatste viel echter uit door pech, hiervoor viel Bakker in, mot 6 punten; no. 3. L. Prinz—J. Schipper op 1 ronde met 4 punten; no. 4. DeijkesKossen op 1 ronde, met 0 punten. De laatste wedstrijd was een koppel wedstrijd voor amateurs en onafhankelijken over 50 K.M. (250 ron den) in 5 klassementen. Gestart werd door Stapen siaKuiper, zwart; De BruijekerKlink, wit; Dekker v. d. Stel, rood; Dietvorstvan Isselt, blauw; Bol— Stehr, groen Ten BoomHeijselaar, bruin en Jan senLodewijks, geel. De wedstrijd werd in 1 uur, 10 m., 23 sec. gereden, hetgeen ook zeer snel is. Uilslag le klassement Dietvorstv. Isselt, 4 pt,., Stapensia—Kuiper 3 pt., Bol—Stehr 2 pt., Jansen— Lodewijks 1 pt., 2e klassement: de BruyckerKlink 4 pt., ten Boom—Heijselaar 3 pt., Dietvorst—van Isselt 2 pt., StapensiaKuiper 1 pt. 3e Klassement: Dekkerv. d. Stel 4 pt., BolStehr 3 pt., ten Boom Heijselaar 2 pt., Jansen—Lodewijks 1 pt. Het 4de klassement is vervallen. We laten hier dan de totale uitslag volgen: No. 1. Jansen—Lodewijks, no. 2 Dekker—Stel, no. 3. Sta pensiaKuiper 0 pt., op 1 ronde; no. 4. Dietvorst v. Isselt, no. 5 de BruyckerKlink; op 2 ronden volg de het groene en bruine koppel. In dezen wedstrijd zijn ook nog vele premies ver reden. Deze wedstrijden waren ook allen spannend, het publiek heeft dan ook zeker waar voor zijn geld se- had. We vonden het een zeer symphatieke daad vap da directie om de Belgische vlag halfstok te hangen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1