Raad Wieringerwaard. Charles R ex 23SSS Wat gebeurt er met de oude toestellen? RAM®. Ethcl M. Dell. Vergadering van den Raad op Vrijdagavond 8 uur, onder leiding van burgemeester Haringhuizen, te- yens secretaris. Allen present. Medegedeeld werd at goedgekeurd is terug ont vangen de supplctoire begrooting dienst 1934. bene vens enkele af- en overschrijvingen. a. Ingekomen is een verslag van den Keurings dienst voor waren, dienst 1934; b. Een verslag van de op 13 Augustus gehouden vergadering van den Vleeschkeuringsdionst en de begrooting 1936 van dezen dienst. In verband met de begrooting merkte wethouder Sleutel op, dat ondanks eenige verlagingen, toch aan een persooa een verbooging is toegekend. Spr. vond dat men in dezen tijd eerder moest verlagen dan verhoogen. Op verzoek van Voorzitter werd door den heer Koster toegelicht dat dit. betreft den keurmeester Keetman. Deze persoon bekleedt een bijzondere po sitie en heeft, grootc verantwoordelijkheid. Hij zou desnoods nog hoogerc reohten kunnen doen gelden. Voorzitter lichtte nog toe dat geen gratificatiën meer werden gegeven. De heer F. Visser had zich de mogelijkheid al eens voorgesteld om de functien van 3 personen door één persoon te laten vervullen. De heer Koster zeide dat ook hierover al eens ge sproken was, doch het meerendcel der commissie vond dit niet gcwcnscht. De stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Op voorstel van B. en W. werd een verordening vastgesteld op de heffing van besmettelijke ziekte- gelden. Volgende punt was een voorstel van B. en W. tot plaatsing der gemeente in de 7e klasse der perso- neele belasting. Door Voorzitter werd de volgende toelichting ge geven. Memorie van toelichting, behoorende bij de veror dening tot regeling van de classificatie der gemeente voor dc heffing der personeele belasting naar den grondslag huurwaarde en meubilair. Bij dc verordening vastgesteld 22 Juli 1930 werd de gemeente voor de heffing der personeele belasting ingedeeld in de 8e klasse. Gedurende de laatste ja ren zijn de inkomens en de draagkracht der ingeze tenenbelangrijk verlaagd, terwij 1de huurwaarde der woningen niet in gelijken tred een verlaging lieeft ondergaan. Dientengevolge drukt mede in ver band met dc heffing van 200 opcenten deze belas ting zwaar. Dit geldt in de le plaats voor dc arbeiders, en wel vooral voor hen, die vroeger wegens te geringe huurwaarde hunner woningen vrijgesteld waren van de betaling van personeele belasting en in de 2e plaats voor de landbouwers. In het algemeen staan in deze gemeente op de boerderijen flinke behuizin gen, terwijl de belastbare opbrengst der landerijen destijds hoog werd gesteld. De landbouwers hier betalen als gevolg daarvan veel belasting. Door plaatsing der gemeente in de 7e klasse wordt de belastingdruk over het. algemeen eenigszins verlaagd en zullen bovendien een aantal arbeiders wegens het onbelastbaar worden hunner wopingen geen personeele belasting meer behoeven te betalen. Dc levensstandaard en omstandigheden in deze gemeente zijn vrijwel gelijk aan die in An na Paulowna, Wicringen en het. landelijk gedeelte van den Helder in de 7e klasse gerangschikt, zoodat een. plaatsing, van Wiorihgcrwaard in, do 7e klasse daarmede in overeenstemming zal ziin. De financieele gevolgen zullen blijkens ingesteld onderzoek ziin als volgt: a. van de thans belaste perceelen worden 58 vrij; b. van 22 perceelen wordt liet meubilair onbelast, hetgeen een lagere opbrengst tot gevolg beeft van f 88.50 in hoofdsom; c. de opbrengst van de grondslag huurwaarde ver mindert met f 733.50 in hoofdsom. In totaal betalen de ingezetenen inbegrepen de opcenten p.m. f 2560 minder belasting. Hiervan derft de gemeente f 1S10 en her Werkloosheidssubsidiefonds f 750. Alle leden vonden het volkomen gerechtvaardigd zoodat het met algemeéne stemmen werd goedge keurd. Verder werd opnieuw een verordening vast gesteld tot heffing van 75 opcenten op de gemeontc- fondsbelasting. Punt 5. Dc rekening Burgerlijk Armbestuur over 1934, nagezien door dc hoeren P. Visser Az. en J. F. Goosens, werd op voorstel van de Commissie goed gekeurd. Ontvangsten f 10126.09; uitgaven f 9945.24, saldo f 180.S5, Eveneens werd goedgekeurd de ba lans cn winst en verliesrekening van Volkshuisves ting. De gemeenterekening was nagezien door de beeren C. J. Blaauboer, H. Sijbrands en P. Nieuweboer. Eerstgenoemde deelde mede alles in orde te hebben bevonden. Ontvangst gewone dienst f 65238.26, uitga ven f 58274.48, saldo f 6963.78. Kapitaaldienst ont vangst f 2980.S0, uitgaaf f 300, saldo f 26S0.80. Gead viseerd werd tot voorloopige vaststelling, waartoe werd besloten onder dankzegging aan de commissie leden en aan de administrateur voor de wijze, waar op de rekeningen zijn voorgelegd. Enkele af- cn overschrijvingen der begrooting 1935 werden na toelichting goedgekeurd. Dan werd aangeboden de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1936. Deze sloot op een bedrag van f9510. Onder de ontvangsten was een post van f9000 uitgetrokken als subsidie uit de gemeentekas. De gemeentebe- grooting 1936 gaf een eindbedrag van f 63042.09' met een post onvoorien ad f 2337.83. Een en ander in handen eesteld van de Commissie bestaande uit de Raadsleden. Rondvraag. De heer Goosens vroesr hoe of B. en W. dachten over de a.s. werkloosheid en of er nog werkobiecten in zicht waren. Voorzittter had ook al gedacht dat we dit iaar wel eens eerder werkloosheid konden hebben. Op ce begrooting is een hooger bedrag uitgetrokken. Over werkobiecten wil Voorzitter met den nieuwen Raad overleg plegen. Alvorens tot sluiting over te gaan, zeide Voorzit ter hét volgende: Met het eindigen van deze vergadering sluiten wij weer af een 4-jarig zittingstiidvak van den Raad. Het 'is voor ons Bestuur een tijd van zorgen geweest, waar wij hadden te voorzien in de nooden der werkloozcn cn wc er-steeds op bedach. moesten zijn zoo te behceren. dat de gemeente niet financi eel zou vastloopcn en haar zelfstandigheid verlie zen. Gelukkig bobben wij de moeilijkheden het hoofd kunnen bieden, hoewel de belastingen enorm moesten worden verhoogd. Bij het begin der zittings periode behoorde de gemeente nog tot de laagst bclastingbeffende gemeenten van Nederland; nu heffen wii mee de hoogste belastingen. Dit is te begrijpen, wanneer men bedenkt, dat de gemeente zonder steun van het rijk alle kosten van werkloozenzorg heeft af te staan voor de werk loosheidsuitgaven van andere gemeenten. Op onze aanvrage om een belastingbiidi'agc ten einde de reserve niet geheel uit te putten, moet nog antwoord worden ontvangen. Voor de goede samen werking in het beleid zeg ik U allen dank. In het bijzonder wil ik mii daarbii wenden tot de aftredende leden, de heeren Sleutel en Nieuweboer. De beer Nieuweboer is slechis ruim een iaar raads lid geweest, een korten lijd dus. tekort feitelijk om zich in tc werken. Niettemin heeft U, mijnheer Nieuweboer gedaan wat U kon doen en met be langstelling en goeden wil deelgenomen aan do beraadslagingen. Ik zeg U dank voor Uwe mede werking. U. mijnheer Sleutel, die wegens Uwen 81-jarigen leeftijd zich niet meer voor herbenoeming beschik baar wilde stellen, zal het vreemd ziin hier niet meer terug te keeren. Ruim 39 iaren maakte U deel van den Raad uit en U kunt bogen op een goeden staat van dienst. Van April 1896 tot Janu ari 1911 vervulde U de functie van administrateur armvoogd. 3 Aug. 1896 werd U raadslid; vele iaren was U lid van het College van zetters, van de Com missie tot wering van schoolverzuim en van de Schaltingscommissie voor de inkomstenbelasting. Hoofdingeland en Heemraad van den polder, ter wijl U voorts heeft medegewerkt in verscheidene plaatselijke vereenigingen. 3 Mei 1905 werd IJ Wet houder. Het is vooral in die betrekking, welke U van dien tiid af zonder onderbreking heeft bekleed. dus ruim 30 jaar dat U nafir Uw'beste in zicht en krachten de belangen der gemeente hebt behartigd en hoeft medegewerkt aan de totstand koming van nuttige werken. Meermalen heeft U mij vervangen en steeds ging dit op lofwaardige wiize. Altijd stond IJ klaar; in dat opzicht heeft U het mii wel gemakkelijk ge maakt. Overigons was U niet altijd meegaande. We ver schilden nog al veel van inzicht en we stonden wel eens scherp tegenover elkander. Dit noemt echter nog niet weg. dat met het belang der gemeente voor oogen de goede samenwerking niet heeft ont broken en dat wii nu in zeer goede en vriendschap pelijke verstandhouding gaan scheiden. Tk zeg U en ik maak mii daarbii tot tolk vön den Raad en ik mae wol zeggen van de burgerü. hartelijk dank voor hel vele waf U in die lange reeks van iaren voor de gemeente en de gemeen schap heeft' gedaan. Wii meencn onze erkentelijkheid niet bii woorden le moeten laten en U namens de gemeente een stot- fcliik blijk van waardeering te moeten aanbieden, bestaande uit een -schilderij, voorstellende het raad huis. Van harte wensch ik U toe dat dit U nog verscheidene iaren met voldoening zal doen herin neren aan Uw werken voor de gemeente en aan de ontelbare vergaderingen in het raadhuis bijgewoond Wethouder Sleutel: Ik dank U hartelijk voor de gesproken woorden; het heeft me heel wat moeite gekost om te besluiten, mii niet meer bcsohiklbaar te stellen als lid van den raad. Eindelijk heeft de hooge ouderdom den doorslag gegeven. Vroeger was het een prettig werk, maar nu met de crisis en sociale wetgevingen is er niet veel mooi meer aan. Ik heb altijd getracht de gemeenschap in veilige haven te doen landen We hebben de eerste iaren nog geen last, doch als de crisis nog lang moet du ren. ziet het er ook hier niet mooi uit. Om al die redenen besloot ik dan ook om daaraan niet meer mee te doen. Ik bob altijd gezegd: geen lasten verhoogen. doch we worden van hoogerhand ge dwongen. Ik dank de leden van den Raad voor de steeds goede harmonie. In 't bijzonder den Burge meester en Wethouder Koster. Met den Burgemees ter heb ik 39 jaar samengewerkt. Altijd is alles in orde gebleven en dit zal wel zoo blijven ook. Zoo lang ik met Koster heb samengewerkt, heb ik ook veel medewerking ondervonden en bedank ik hem dan ook zeer voor de betoonde welwillendheid. Wethouder Koster zeide. ongeveer 12 jaar met den heer Sleutel te hebben samengewerkt. U was aldus de heer Koster, altijd de man uit het oude tijdperk. Wanneer er eens verschil van meening was. dan vond dit zijn oorzaak veelal, omdat wii de zaken eenigszins andere bekeken. Ik heb in U bewonderd, dat U als man van 't oude regiem veelal in ons College met ons mee kon gaan. Dan was U niet iemand die dat oude vasthield. U hadt altijd een open oog en open oor wat betrof dc belangen der gemeente. Dat verdient de volle waardeering van alle gemeentenaren. Ten slotte bedankte de heer Sleutel nog voor het mooie schilderij, waarna sluiting volgde. DINSDAG 3 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. S.00 Gram.pl.: 9.00 Omroepor kest olv. N. Treep; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram. pl; 10.30 Kovacs Lajos cn ziin orkest'. 11.00 Mevr. R. LotgeringHillebrand: Eten koken (I); 11.30 Or gelconcert P. van Egrnond Jr. m.m.v. W. Schans man (tenor); 12.30 De Octophonikers olv. B. Druk ker; 1.30 Voordracht B. van Lonkhuvzcn en Viool spel door R. Bergmann: 2.304.00 De Kapel der Kon. Marine olv. L. H. F. Leistikow cn Gram.pl.; 4.15 Gram.pl.; 4.30 Radiokinderkoorzang olv J. Ha mel; 5.05 Voor kleine kinderen; 5.35 Lyra-trio; 6.20 Kovacs Laios en zijn orkest; 7.30 Gram.pl.; 7.45 Cau serie J. J. Koning: 8.00 Bcriohtcn; 8.05 Mededeelin- gen; 8.10 Omroeporkest olv. Nico Treep m.m.v. G. WeynschenkHogcnbirk (sopraan) en II. Viskil (tenor); 9.05 „U bent geld te wachten", spel van P. Florin. Bew.: J. C. v. d. Horst. Leiding: K. Kleijn; 9.35 Disconieuws; 10.05 Omroeporkest olv N. Treep; 10-30 Zuid.Amei'ikaansche muziek (gr.pl.); 11.00 Berichten; 11.1012.00 AVRO-Decibels. HILVERSUM (301 M.) K.R.O.-uitzendi-ng. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl.; 11.3012.00 Godsd. halfuur; 12.15 Gram.pl. en Schlagermuziek; 2-00 Voor de vrouw; 3.00 Gram.pl.; 3.104.00 en 4.15 Orkestconcert, en gram.pl.; 6.15 Schlagermuziek; 7.15 Int ex-view; 7.35 Gram.pl. (Om 8.00 Berichten); 8.15 Ox-keslconcex-f, en lezing; 10.00 Populair' concert; 10.30 Berichten; Gram.pl.; 10.50 Populair concei't; 11.3012.00 Gramofoonrduzxek. DRQITWICH (1500 M.) 10.35—10.50 Morgenwijding; 11.05 Causerie; 11 20 Or gelspel S. Tox-ch; 11.50 Graxn.pl.; 12.20 BBC-Nortbem- ox-kest olv. Morrison; 1.20 Jack Wilson en zijn en semble: 2.20 Gram.pl.: 3.05 Alfredo Campoli's orkest; 4.35 V. Kastelian (zang) en het Phillips Sti'iikkwax'* tet; 5.35 Schwiller Strijksextet; 6.20 Bex-iohten; 6.50 Manlovani's Tipica-orkest; 7.35 Joe Loss en ziin Band; 8.29 Syniphonie-orkesf olv. Sir Henry Wood, m.m.v. Th. Reiss (cello). L. Pouishnofï (piano) en Marcel Dup^é (oi'gcl); 10.00 Berichten; 10.20 BBC- Orkest olv. C. Ravbould m.m.v. H. Wcndon tenor); 11.3512.20 Jack Jackson en ziin Band. RADIO PARIJS (1648 M.) 7.20 en S.20 Gram.pl.; 12.35 Orkestconcert olv. La- bis; 9.05 „La gazette de Montmartx-e", vi-ooliik pi'O- gramma: 11.19—12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 12.592.20 Concext uit rest. „Ritz"; 3.205.20 Om roeporkest: 8.20 Concert uit Zwitsei'land: 8.50 Re portace; 9.50 Pianorecital; 10.3511.25 Omroepor kest olv. Reesen. RADIO, ZIJ WORDEN TEGEN LAGE PRIJZEN VERKOCHT OF AAN ARME LIEDEN GESCHONKEN. EEN GESPREK MET EEN ENGELSCH RADIOHANDELAAR. LONDEN. Het geweldige aanbod van nieuwe i'adiotoestellen op de tentoonstelling Radio Olympia en de voox-tdurende technische veibeteringen. lei den vanzelf tot de vraae. wat er met de oude toe stellen gebeux-t. In den loop van een gespx-ek met een radiohande laar op de Engelsche tentoonstelling vertelde- deze ons van de methode, volgens welke de oude toe stellen vex-kocht kunnen worden. Wat gebeurt er met de oude radiotoestellen? Deze vraag doet zich vóór. wanneer men steeds weer nieuwe modellen op de markt van de radio industrie ziet verschijnen. In steeds vex,beterden vonn worden apparaten met luidsprekercombinaties, allstroom-inrichtingen, dus toestellen, die zoowel voor wissel- als gelijksti-oom geschikt zijn en piok- ups te koop aangeboden. En vele lieden voelen daar bii de gedachte bii zich opkomen: „Had ik nog maar een iaartie gewacht, alvorens een nieuw toestel te okopen.' Bii automobielen is het zoo, dat men ziin ouden; wagen in betaling kan geverx. wanneer men een nieuwen koopt. In den radiohandel gaat deze wilze van verx-ekening niet zonder moeilijkheden gepaard Meestal doet men dan ook zoo. dat de radiohande laar het oude toestel van ziin klant tracht te ver- koopen en de opbrengst daarvan dan met den klant veri'ekent. Dat de firma echter het oude apparaat eenvoudig overneemt, komt dus veel minder voor. Toestellen van niet meer dan vijf iaren her ziin over het algemeen op het oogenblik nog zoo goed, dat zij nog steeds voor den verkoop geschikt ziin. Ook toestellen van firma's, die niet meer bestaan, gaan nog. Het meest interessante is echter eens na te gaan, naar wie de oude toestellen hu.n weg vin den. Grootendeels worden zij weggeschonken aan ziekenhuizen, kindertehuizen, enz., terwijl door mid del der liefdadigheidsvereenigingen vele oude toe stellen hun weg naar de huizen der armen vinden* De prijzen, die de radiohandelaar voor de oude toe stellen kan maken, liggen een eind onder den prijs van het goedkoopste nieuwe-toestel. Oude toestellen worden verkocht tegen een prijs van 25 a 30 gulden, want een ie'dér, dié slechts over een weinigje geld te beschikken heeft, koopt liever eexx goedkoop nieuw toestel, omdat mexi dan de verzekering heeft, dat het toestel prima is en onder garantie vei'kocht wordt. Nieuwe toestellen gaan het beste in den prijs van 100 a 150 gulden. De moeilijkheid om grootere en duurdei-e apparaten aan den maxi te brengen, is voor de radiohandelaars aanleiding om zich bijna hoofd zakelijk op de kleinere toestellen toe te leggen. KEULEN (456 M.) 6.50 Ox-kestconcert; 12.20 Uit, Leipzig: Dresdensch Philh. Orkest en solisten; 2.35 Gram.pl.; 4.20 Zang en piano; 5.20 Concert; 8.35 Rijkszending; 9.20 Sted. Orkest van Bochum; Hierna berichten en tot 11.20 Cursussen. ROME (421 M.) 9.00 Gevax*. voncei't; 10.20 Cello en sopx-aan. I DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.35 Rijkszending; 9.20 Noorsche, Spaansche en Itali- aansche volksliederen; 10.20 Berichten; 10.50 OrgeJ spel; 11.05 Weexbericht; 11.20 Kamerrouizek. door 50. I Toby cn dc twee kinderen liepen het terras met hem af, allen tegelijk pratend. Ze scheen in een dolle bui te zijn en Saltash schei'ste en lachte mei haar alsof ze inderdaad nog het kind was dat ze scheen. Maar toen ze afscheid namen en zij al dan sende wilde heengaan, hield hij haar met een enkel woord terug. „Nonette!" Ze stond stil als op commando. Er was iets dwin gends in zijn toon. Hij keek haar niet aan en de glimlach die om zijn lippen speelde was geheel in tegenspraak met de woorden die hij sprak. „Wees voorzichtig, ga niet te ver. En tracht Ben ny te vermijden tot ik hem gesproken heb." Toby haalde diep adem Ze stond als een steenen beeld. De beide kinderen hadden haar handen ge grepen. Ze was doodsbleek en zag hem met haar blauwe oogen vragend aan. t „Waarom, waarom?" vroeg ze eindelijk, f „Dat meisje herinnert zich je. Ze zal hem wel in lichten. Daar is ze op het oogenblik zeker al mee bezig. Maar ik zal met hem spreken en hem zoo noodig, de waarheid vertellen. Laat dat in ieder ge- yal aan mij over." ,,Hem de waarheid vertellen?" riep ze bijna snikkend, uit en ze keek hem verschrikt aan. 1 Hij gaf haar met een gebaar te kennen dat ze moest heengaan. „Ga nu, kind, ga nu, wat ik ook doe, as voor jou bestwil. Ik help je, maar ga nul" FEUILLETON Dat was een bevel. Ze keerde zich om en ge hoorzaamde. De kleine meisjes klemden zich aan haar vast. In 't volgende oogenblik liep ze hard met hen terug en Saltash ging in tegenovergestelde richting en verdween uit het oog, toen hij den hoek van het huis omsloeg en zich naar het plein bij de stallen begaf. HOOFDSTUK XIII. De waarheid. Hij liep op z'n gewone onverschillige manier en floot een deuntje, waarop in dat seizoen half En geland danste. Z'n donker gezicht had een half boosaardige, half vroolijke uitdnxkking, waannce hij gewend was de wereld te tarten of voor den gek te houden. Nle- man wist wat achter dat onverschillige uiterlijk verborgen was. Alleen zeer enkelen vermoedden dat het niets was dan de geniale slechtheid van een bijzonder aantrekkelijk type. Zijn sporen rinkelden op de witte steenen en Sheila Meh'ose, die in de schaduw naast haar vaders wa gen stond,-keerde zich plotseling om en zag hem. Haar gelaat was bleek en strak. Maar toen ze hem gewaar werd, ki*eeg het een andere uitdrukking. Ze keek hem koel verachtelijk aan, evenals toen ze hem temidden van die luidruchtige menigte te Val- rose had ontmoet. Benny stond over den wagen gebogen, maar werd Saltash op hetzelfde oogenblik gewaar. Hij richtte zich op en keek hem pal aan. Sheila was bleek, maar hii zag wit en zweetdrop pels parelden op zijn voorhoofd. Z'n oogen schoten vuur toen hij Saltash aankeek. Saltash vexlrok geen sp*er toen hij dichter bij den wagen kwam. Hij floot niet meei\ maar de trek om z'n mond bleef. Hij deed alsof hij niets van de lieerschende spanning merkte. „Alles in oi'dc?" vroeg hij vriendelijk, „kan ik nog een handje helpen? Dc Generaal wordt onge duldig!" Sheila keei'de zich om zonder een woord te spre ken en stapte in den wagen. Ook Benny zweeg. Hij stond als uit steen gehou wen en Saltash pakte met ecxi grootsch gebaar het liandle en zette den motor in gang. Het meisje aan 't stuur bedankte hem niet eens. Ze keek over hem heen. Hij ging opzij en toen ze wegreed, wendde ze zich speciaal tot Benny. „Goeden dag!" ITij maakte een plotselinge beweging cn hun oogen ontmoetten elkaar een oogenblik. „Je schrijft me dus," zei hij. Zijn keel scheen als saamgeknepen en de wooi'den kwamen slechts met de grootste moeite over z'n lippen. Ze boog het hoofd tot antwoord en reed txisschen hen door, het groote hek uit en den weg op, die rond het huis liep. Saltash wendde zich tot Benny. „Wandel met me mee tenxg, dan kunnen we pra ten," zei hij. Benny maakte een afwerende beweging, maar sprak geen woord. Hij staarde Saltash aan en beef- rle van 't hoofd tot de voeten. „Doe toch niet zoo dwaas,' zei Saltash en zijn stem klonk bijzonder vriendelijk, zelfs medelijdend, „je bent toevallig iets te weten gekomen, wat ten slotte zal hlijken op leugens te berusten. Maar alles is in orde en ik zal je de zaak wel uitleggen." Benny deed alle mogelijke moeite om bedaard te blijven. Hij was doodsbleek, maar kon tenminste weer spreken. „Je kunt je vervloekte leugens wel voor je hou den!" zei hij. „Ik hegeer er niets van te hooren!" Een slag met een rijzweep tusschen zijn schou ders deed hem opspringen als een paard dat de sporen voelt. Maar Saltash lachte alleen. „Daaxwoor zul je me wel uitdagen!" zei hij. „Ik zal je niet aanraken," antwoordde Benny. „Niet!" en Saltash keek hem spottend aan, „dan zul je je beleedigende woorden terugnemen en je excuses maken!" „Excuses tegen jou?" vroeg Benny. „Of vechten!" hernam Saltash, ,'k geloof dat dét je meer goed zal doen dan 't andere, maar jij mag kiezen!" „Tk doe 't geen van heide," zei Benny en keei'do zich hij die woorden om. „Ik wil niets meer met je te maken hebben!" „Je doet verkeerd," zei Saltash, „je moet het on der de oogen zien en niemand dan ik, kan je de waarheid vertellen. Dat meisje weet niets, Benny!" en in zijn stem klonk iets dat slechts weinigen, daarin hadden gehoord. „Keer om! Hoor je me niet! Keer om, verdomme. Als je 't niet doet dan geef ik je een trap!" Benny keerde zich om. Hij kon dit niet laten. Ze stonden nu van aangezicht tot aangezicht. Alle spot was uit Saltash' gelaat vei'dwenen. Hij strekte de hand uit en pakte hem bij den arm. 't Was als ging er een electrische stroom van Hem uit en op dat oogenblik alleen, was hij gevaarlijk. Z'n handeling had iets van den sprong van een tij ger. „Jou vervloekte dwaas," zei hij tusschen zijn tanden, „dacht fe dat ik tegenover fou tot zooiets ge meens in gtaat was?" „Laat me gaan," zei Benny, „feiten zijn feiten!" Saltash hield hem nog altijd stevig vast, „waar is Jake?" „Jake is weg!" „Verduiveld! Net nu ik hem noodig heb!" Sal- tash's blik werd zachter. „Nu, luister dan. Ik zweer je hij al wat je heilig is, dat je Je vergist Sheila heeft je iets verteld wat waar is, tot. op zekere hoog te, maar je hebt je verbeelding laten werken en 'de ~est. is leugen!" Hij sprak met overtuiging, en kreeg daardoor overwicht en zelfs Benny kwam onwillekeurig on- der den indruk. Wordt vervoted.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2