Duistere machten. Italiaansche inval in Abessynië? Een ernstig geval van menschenroof Postrekening No. 23330 Int. Tel ei No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Eden, de veel geplaagde. Italië grijpt zijn kans. Amerikaansch vliegtuig neergestort. Ontploffing eischt 23 menschenlevens. Mgr. J. D. Aengenent overleden Overstroomingen in Japan HEVIGE AUTOBOTSING Het weer in Augustus. In dienst van de Duitsche geheime politie STORM OVER KENT. Na de overstroomingen in China. Dinsdag 3 September 1935. SCHAGEH 78ste Jaargang. No. 9799 COURANT. Dit blad vorschljnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst Uitgave der N.V. vi. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wie zitten achter de Abessijnsche petroleumconcessies? In de beschouwingen die wij gisteren gaven over de Abessijnsche petroleumconcessies aan de Ameri- kaansche groep van den heer Ricket, hebben wij trachten te bewijzen dat de kaakslag, bedoeld voor Mussolini, terecht was gekomen midden in het ge laat van s Engeland. Door het wegvallen van een tweetal regels is onze beschouwing ietwat verminkt, maar de aandachtige lezer zal onze bedoeling volkomen hebben begrepen. Dat de slag inderdaad is aangekomen en duchtig door Engeland wordt gevoeld, blijkt ten duidelijkste uit het Engelsche advies aan den Negus om de con cessie op te schorten en ook uit de officieele Britsche verklaring, dat de regeering een gestreng onderzoek zal instellen, om na te* gaan of er rechtstreeks of middellijk Engelsch kapitaal bij de concessies is be trokken. De Koning der Koningen heeft al verklaard, dat hij er niet aan denkt om de concessie ongedaan te maken. De zaak is, volgens hem, na zorgvuldige voorbereiding tot stand gekomen, hij acht ze in het belang van zijn land en zal zijn belofte tegenover de African Exploitation and Development Corporation nakomen. Was de zaak niet zoo hoogst ernstig, dan zou ze zijn om te schateren. Het machtige Engeland tracht met allerlei slim migheidjes de Abessijnsche kwestie bij den Volkeren bond onder te brengen, het groote Frankrijk weifelt tusschen Genève en de nieuweltaliaansche vriend, Mussolini, sleept met veel moeite een geheel leger met vliegmachines, kanonnen en wie weet. al niet meer, naar Oost-Afrika en plotseling verkoopt die rakker van een keizer z'n land. Is het eigenlijik niet om te gieren?, In tusschen is de jacht op den heer Ricket en de zijnen ontketend. Wie is Ricket? Wat is de African Exploitation en Development Corporation? De beantwoording van deze vragen is niet zoo ge makkelijk. Vast is komen te staan, dat de Maat schappij eerst in Juli van dit jaar, dus eenige maan den geleden, in den Amerikaanschen staat Delaware in het, handelsregister is ingeschreven. Natuurlijk zijn de oprichters bekend, maar deze namen zeggen niets. Wie zitten achter de schermen?, Wie zijn de groote financiers? En hoe de journalisten ook vorschen, welke moeite de regeeringen kwasi of in ernst ook doen, om de ware gangmakers te vinden, het blijft tot dusverre al les te vergeefs. De Engelsche regeering heeft ten stelligste eenige betrekking tot de concessionarissen ontkend en heeft een. grondig onderzoek ingesteld, waaruit zou zijn gebleken dat geen der vijf groote Engelsche banken (the big Five), die tot een dergelijke groote transac tie in staat zouden zijn, met den heer Ricket in be trekking staan. Meer en meer helt men er toe óver, de geheele mise en scène als een politieke concessie te zien, waartoe zich Amerikanen hebben geleend. Dit klemt temeer, omdat volgens goede kenners van Abessynië het be staan van olie in den bodem zeer dubieus is. Intusschen is het morgen reeds 4 September, de dag waarop de Raad van den Volkenbond zich be zig zal houden met de Italiaansch-Abessiinsche kwestie. EDEN. Eden is reeds afgereisd en is nog even bii Laval aangewipt, alvorens zieh naar Genève t.e begeven. Arme Eden! Hij had de actie tegen Italië zoo zorgvuldig voor bereid, dat een échec vrijwel uitgesloten kon wor den geacht. Frankrijk, en met hem de Kleine Entente, helde naar de Engelsche denkbeelden over. de geheele wereld begon zich tegen Italië t,e verzetten en het leek er op, dat Genève, ondanks het te verwachten felle Italiaansche verweer, tot een veroorueeling van Mussolini's veroveringspogingen zou komen. Weg thans die verwachtingen! Weg die zoete hoop om den Italiaanschen dictator schaakmat te zetten! Een onbekende, een zekere Mijnheer Ricket zei aan het trotsche Alhion de voet dwars en gooit roet in het eten. En natuurlijk grijpt Italië deze gelegenheid met graagte aan. Een waar spervuur van verdachtmakingen en in sinuaties is op Engeland losgelaten en hoe Londen zich ook keert of wendt, elke ontkenning wordt met nieuwe venijnigheid beantwoord. Dat het een Amerilcaansche maatschappij is. dat men in Engeland nooit van den heer Rickett heeft gehoord, nóch iets met de geheele affaire te maken heeft, al die argumenten worden met hoongelach ontvangen en men blijft in Italië voortgaan om de Abessijnsche kwestie met petroleum te overgieten, overtuigd als men is dat de stank, die er vanaf waait, zeer bevorderlijk is om de eigen imperialis tische belangen te dienen. Onder de leuze: „Engeland zegt Volkenbond en be doelt petroleum" wordt de strijd thans door Italië gevoerd. Arme Edenl Vechten tegen de weerzin, die alom m de wereld tegen de jacht op olie bestaat, is zeer moeilijk. Hii zal het morgen in Genève dan ook niet ge makkelijk krijgen. Alle Inzittenden om het leven gekomen. LOS ANGELES A.N.P.)Een vliegtuig van de Western 4-ir Express is gisteren, kort na dat het van het vliegveld was opgestegen met bestemming naar Salt Lalce City, in aanra king gekomen met een hoogspanningsleiding, klaarblijkelijk, doordat het tengevolge van een motordefect terug moest lceeren en geen hoog te kon houden. Alle inzittenden, waaronder een stewardess, kwamen om het leven. Het vliegtuig was onmiddellijk na het in aanra king komen met de hoogspanningsleiding in brand gevlogen. 15 dooden. Nader blijkt, dat behalve den eersten en tweeden bestuurder en de stewardess, 12 pas sagiers in 't vliegtuig zaten. Zij allen zijn om het leven gekomen. Opslagplaats van dynamiet in de lucht gevlogen. In den Mexicaanschen staat Luis Potosi heeft te Villa de la Paz een hevige ontploffing plaats gehad in een opslagplaats van dyna miet. De ontploffing die door kortsluiting werd veroorzaakt, werd gevolgd door een he- vigen brand. Een handelsgebouw werd geheel vernield, evenals een aantal magazijnen en woningen. Men vreest dat er verschillende dooden gevonden zullen worden onder de puinhoopen. De schade is zeer groot. Een nader bericht maakt melding van 23 dooden. HAARLEM. Na een langdurige ziekte is hedennacht omstreeks half twee in de Ma- riastichting alhier overleden, mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. 130 mijnwerkers verdronken^ Uit Tokio wordt gemeld, dat hevige stortregens het dorp Horobetsu in het Zuiden van Hoklcaire over stroomd hebben. 130 mijnwerkers zijn verdronken en 600 huizen staan onder water. Osaka opnieuw geteisterd. Ongeveer 33.000 huizen overstroomd. Tokio: Naar „Rengo" meldt, is Osaka opnieuw door hevigen regenval geteisterd. Ongeveer 33.000 hui zen zijn overstroomd. Vrachtauto met steenen door luxe wa gen van den weg gedrukt. Verscheid ne gewonden. Gisteimiddag om ongeveer vijf uur is op de krui sing WoudenbergschewegJagersingel te Zeist een botsing geschied tusschen een Duitschen auto en een met. steenen geladen vrachtauto. De inzittenden van de Duitsche auto, de Duitsche familie R., be staande uit twee dames en drie kinderen, werd evenals de chauffeur, door den gemeentelijken ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. Hun toestand laat zich niet ernstig aan zien. De chauffeur van de vrachtauto, Kraay, die bij de botsing onder de van den wagen gestooten steenen werd bedolven, is eveneens naar het ziekenhuis ge bracht. Hij had een ernstige hoofdwond opgeloopen en klaagde over inwendige pijnen. De in de cabine gezeten ondernemer, van Deventer, schijnt niet ern stig gewond te zijn. De botsing was zoo hevig, dat de personenauto van voren totaal werd vernield. De vrachtauto kwam in het bosch terecht en werd geheel in elkaar ge drukt. Het is dan ook een wonder, dat er geen ern stige persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Veel zon en erg warm. Laatste dagen brachten toch nog niet „genoeg" regen. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de och tend-temperatuur een halven graad boven normaal. In de eerste en tweede dekade week de gemiddel de temperatuur weinig af van de normale. In de derde was hij anderhalven graad boven normaal. De groot ste afwijkingen kwamen voor op den lsten en den 23sten resp. 3 graden beneden en 4 graden boven normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was 2 graden, het gemiddelde minimum 1 graad boven normaal. Het aantal dagen met maximum tempera tuur boven 25 graden bedroeg te De Bilt 11 tegen 4 normaal. De neerslag was over het geheele land be neden normaal. In Friesland en de Wadden-eilanden viel ongeveer 25 pet., in Zeeland en West-Brabant ongeveer 10 pet., en in het overige deel des lands 20 tot 30 pet. beneden de normale hoeveelheid. Te De Bilt werden 203 uren zonneschijn waargenomen tegen 190 normaal. Volgens een onbevestigd bericht zouden 1000 Italianen en 1500 Inlandsche soldaten over de grens getrokken zijn. EET BERICHT OOK WEER TEGEN GESPROKEN. Biredaoea. Volgens een onbevestigd be richt zouden 1000 Italiaansche soldaten en 1590 inlandsche soldaten de Abessijnsche grens ten Westen van Assab in Exithrea hebben overschreden en bij Danakil zijn door gedrongen op Abessijnsch grondgebied. De bewoners van Danakil zonden in allerijl de vlucht hebben genomen. Besliste tegenspraak in Rome. Rome. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt een besliste tegenspraak gepubliceerd betreffende het in een buitenlandsch bericht gepubliceerde ge rucht, volgens hetwelk sterke Italiaansche troepen contingenten na en kort incident, waarhij een kleine Italiaansche wachtpost door Abessijnen zou zijn overvallen, Abessijnsch gebied zouden zijn binnenge drongen. Op het tegenwoordige oogenblik kunnen geenerlei dusdanige voorvallen in welke gebieden ook tus schen de Italiaansche koloniën, in Abessinië, gemeld worden. De Negus bereidt zich voor. Cairo. Volgens alhier ontvangen berichten heeft Keizer Haile Selassie gister ruim 100.000 man troe pen gemobiliseerd in afwachting van den thans on vermijdelijk geachten oorlog met Italië. Een afdee- lïng van de keizerlijke garde, verscheidene duizen den soldaten sterk, is in allerijl uit Addis Abeba naar het spoorwegstation Diredaoea gezonden. Zij treffen bij alle bruggen voorbereidingen tegen de mogelijkheid van luchtbombardementen. Te Agaden nabij Italiaansch Somaliland worden thans 25.000 man geregelde en 50.000 man ongeregelde troepen geconcentreerd. Verscheidene dezer soldaten zhn nog met oude musketten gewapend. Hier ziin be richten ontvangen, die inmiddels door Rome zijn te gengesproken, dat de Italiaansche aanval vanuit Erythrea reeds zou zijn begonnen. Voorzorgen van de Britsche admiraliteit. Op vele Engelsche vaartuigen, die in reserve lig gen, maakt men zich gereed eventueel den actieven dienst te hervatten. De kruisers „Queen Elisabeth" en „Barham" zullen over veertien dagen naar de Middellandsch Zee vertrekken. Beide schepen heb ben manschappen en materieel aan boord ter verster Icing van het garnizoen van Malta. De „Matin" schrijft,d at. de schepen der Britsche marine voor het eerst sedert het einde van den oor log in staat zijn op elk uur van den dag, waar zij zich ook bevinden, te vertrekken voor een reis van verscheidene maanden. De Paus biedt bemiddelingsdiensten aan. Het Vatieaan heeft gister stappen gedaan ter voorkoming van een oorlog tusschen Italië en Abes sinië. De Paus. die te Caste Gandolfo verblijf houdt, verklaarde n.1. dat hii de diensten van ziin organen aanbood als verzoeningsvoertuig.Alle invloed en alle macht van de katholieke kerk zal. ter voorkoming van een oorlog, ter beschikking gesteld worden van le Italiaansche regeering aldus de Paus. Hii voegde hieraan toe. dat alle pausen altiid den oorlog had den veroordeeld en dat hii ziin plicht zou verzaken wanneer hii ziin afkeuring van het dreigende con flict niet. uitsprak. Drie Duitsche emigranten over de Tsjechisch-Duitsche grens gelokt en zonder eenigen vorm van proces doodgeschoten. De Praagsche politie blijkt in een man, die aan vankelijk haar hulp inriep, een gevaarlijken agent van de Gestapo te hebben ontdekt, die wegens men schenroof en medeplichtigheid aan moord thans zal worden vervolgt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, aldus de Praagsche corr. van de N.R.Ct., verscheen een zekere Berthold, die eenige maanden geleden uit Dresden. naar Tsjechoslowakije was gekomen, op den poli tiepost van een der buitenwijken. Hij verzocht om hem en zijn vrouw te hulp te komen, daar zij door. drie mannen waren overvallen. Den volgenden dag ontbood men Berthold op de politieke afdeeling van het hoofdcommissariaat van politie, waar hij zoo'n verward verhaal ten beste gaf dat men hem en zijn vrouw aanhield. Hij beweerde door twee Duitsche emigranten in een auto te zijn gestopt en daarna door dezen te zijn afgeranseld. Inmiddels was de politie echter opmerkzaam ge maakt op een artikel in de communistische Rote Fahne, waarin Berthold als agent van de Duitsche geheime staatspolitie werd gebrandmerkt. In op dracht van deze had hij begin Juli contact gezocht met tegenstanders van het Hitler-regime. Hij wist te Teplitz het vertrouwen te winnen van drie anti fascistische emigi'anten, door voor te geven een ge regeld transport van anti-fascistische blaadjes over de Tsjechisch-Duitsche grens te willen organiseeren. Hij lokte de drie emigranten op Duitsch gebied, waar hij hen aan een zoogenaamden vertrouwensman voorstelde. Op het oogenblik dat zij dezen het meegebrachte materiaal overhandigden, klonk het bevel: handen hoog. De drie emigranten zagen zich door S.S.- mannen omsingeld. De vertrouwensman bleek niemand anders te zijn dan de Gesta- pocommissaris Geissler, die het drietal voor de oogen van Berthold zonder eenigen vorm van proces liet neerschieten. Berthold kreeg hierop nieuwe instructies en trok met zijn vrouw over Reichensberg andermaal Tsje choslowakije binnen. Het was de politie aanvankelijk niet mogelijk deze gegevens te toetsen. Een aantal emigranten werd aan gehouden, doch kort daarop weer losgelaten en een huiszoeking bij de redacties van een paar anti-fas cistische bladen leverde evenmin iets op. Na een hernieuwd kruisverhoor van ettelijke uren heeft Berthold hierop bekend den menschenroof van Te plitz te hebben gepleegd. Hij bevestigde het verhaal van de Rote Fahne in alle details, doch verklaarde niet te hebben geweten dat Geissler, die hij onder 'n gefingeerd adres herhaaldelijk informaties had gezon den, het plan had de drie emigranten te dooden. Hij dacht, dat zij in het ernstigste geval in een concen tratiekamp zouden kunnen komen. De bekentenis van Berthold heeft aanleiding gege ven tot de arrestatie van nog een ande echtpaar uit de buurt om Praag. Ook dit tweetal schijnt in dienst van de Duitsche geheime politie te staan. Vijf steden in diepe duisternis. Het A.N.P. meldt uit Londen: Vijf steden in de Engelsche graafschap Kent, o.m. Margate, waar thans het vakvereenigingscongres wordt gehouden, zijn gisterenavond onverwachts in diepe duisternis gehuld, toen een geweldige storm, een der hevigste van dit ihar, raasde over het Zuid-Oosten des lands. Het electrischc licht op straat, in de huizen, de ho tels, bioscooptheaters ,en ziekenhuizen ging uit', ter wijl de trams niet verder konden rijden. Een van de hoogspanningskabels tusschen Dover en Folkestone was door den bliksem%getroffen, waar door het electrisch net werd gestoord. In een kwar tier tijds was het euvel verholpen en kon te Dover het licht weer aan, terwijl het in de andere plaat sen wat langer duurde, doch nergens langer dan een uur. In de ziekenhuizen, waar. gelukkig geen opera ties werden verricht, werden snel kaarsen ontstoken, terwijl in een van de bioscooptheaters een oude va- riété-artist voor het „voetlicht" werd gehaald, om het publiek bezig te houden. Aan verschillende huizen werd schade aangericht, terwijl hier en daar straten onder water werden ge zet. Een jongen, dio bij Derby onder een boom stond te schuilen werd door den bliksem getroffen en gedood, terwijl twee meisjes, die bij hem waren, verwondin gen opliepen. Dertig millioen dollar schade. In de door overstroomina aeteisterde provincies Honan, Hopei en Shanfoeng. Shanghai: Naar de organisatie voor de hulpver lening in het overstroomingsgebied meedeelt, be draagt de door het water aangerichte schade alleen in de provincies Honan, Hopei en Shantoeng ruim 30 millioen dollar. In weerwil van de onmiddellijke krachtige hulp heerscht onder de 5M> millioen vluchtelingen een ont zettende nood.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1