Charles Rex s== De Langendijker Groentenveilingen. Ethel M« DelL Het blijft slecht voor de tuinders. Tegënslag op tegenslag. - De ver- wenschte protectie. - Aardappels iets naar beneden. - Aanvoer van verschillende soorten. - Koolsoor ten iets beter, althans roode en gele. - Witte kool liep iets in prijs achteruit. - Geringe aanvoer bloemkool. - Aanvankelijk veel lagere prijzen, die later wat ver beteren. - Geringe aanvoer van wortelen, slechte prijs. - Mindere aanvoer uien. - Iets betere prijs voor zilvernep. - Weinig bieten, lage prijzen. - Verbetering in den prijs der slaboonen. - Zeer slechte prijzen voor tomaten. Jammerklacht op jammerklacht krijgen we den laatsten tijd te hooren van de zijde der tuinders over den slechten-gang van zaken. De feiten en cijfers, die nu en dan worden gepubliceerd, demonstreeren troii- wens ook duidelijk, hoe slecht het wel gaat. Als over de eerste 7 maanden van 1935 do omzet aan den Noordenmarktbond weer met een 30 is teruggeloo- pen, in vergelijking met die van het overeenkomstig tijdvak van 1934 en in dit jaar de bouwers ook al ernstige reden tot klagen hadden, dan behoeft er geen verdere commentaar meer gegeven wordpn op de uitspraak, dat het in 1935 weer buitengewoon slecht gaat in den tuinbouw. De ellendige protectio nistische maatregelen bederven alles. Daaronder heeft de Langedijker tuinder in bedroevende mate te lijden. Slag op slag heeft in dit opzicht onze tuim bouw daarvan de noodlottige gevolgen ondervonden. Nu eens was het dit land, dan weer een ander. Nau welijks waren de contingenteeringsmaatregelen voor een of ander tuinbouwproduct genomen, of ras volgden er weer voor anderen. Thans is het weer Ierland dat ons bedreigt. Na de contingenteering van tomaten komt nu weer die van uien. De regee ring van dat land schijnt althans een verordening te hebben uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat de invoer van uien voortaan slechts in beperkte hoeveelheid is toegestaan. Als men bedenkt, dat van den totalen invoer van uien in Ierland, die do laatste 5 jaar ongeveer 8 millioen kg. per jaar bedroeg, Ne derland gemiddeld 25 pet. daarheen verzond, dan is de beperking van 25 pot. in dezen tijd, nu men niet v^eet, waar met zijn producten te blijven, een ernsti ge tegenvaller. Verwondering wekt het dan ook niet, dat de Ned. Tuindersbond de tuinders op gaat roe pen voor een demonstratie van den nood-toestand. Ook deze week was er aan onze groentenveilingen geen enkele straal van verlichting en opbeuring te constateeren te midden van de duisternis, die ons economisch leven omhult. Zoo goed als geen enkel product bracht een prijs op, die de exploitatiekosten vergoodt en dan nog een matige winst voor den tuinder over laat. Zoo was het met de aardappelen eer slechter dan beter, al kan niet worden gbzegd, dat de markt wordt overvoerd. Do middelgroote Schotsche muizen werden verkocht voor f 2.30f 2.90, partijtjes van prima kwaliteit brachten tot f3 of iets meer op. Voor grove werd f 1.90—f2.10 betaald. Drie lingen noteerden ongeveer denzelfden prijs als de laatste weken, nl. f 1.80f2.20. Overigens bestaat de aanvoer van aardappelen hoofdzakelijk in Eigen heimers. Blauwe Eigenheimers brachten f2f2.30 op, voor sommige uitgezochte partijen werd 20 fi 30 c.ent meer betaald. Witte Eigenheimers golden van f2.20—f2.50, met zeldzame uitzonderingen daarbo ven. Duken, meest voor export bestemd, werden voor f 1.3(k—fl.60 verkocht, Souvenir voor f 1.90, Cres voor f150. Blauwe aardappelen liepen van f 1.80 'f3. De aanvoer beliep 12 spoorwagens. Iets minder slecht liep het met de koolsoorten. De vorige week en ook in den aanvang van deze week was de roode kool aardig in prijs achteruitgeloopen; sommige aanvoeren draaiden zelfs door. Voor de sor teering van gemiddeld 3 pond werd nu f2.40— f3 be taald; grootere werden voor f 1.30—f 1.70 verkocht In totaal beliep de aanvoer 20 spoorwagens. Gele kool kwam in het bijzonder aan de de Broe- ker veiling. Deze week was naar dit product een vrij levendige vraag, zoodat de ten vorige week in getreden verlaging nu weer te niet werd gedaan. Kool van 3 tot 4 pond bracht nu f2.80—3.30 op. soms zelfs iets meer. De grootste werden voor f2.50 f 2.70 verkocht, met uitzondering van het begin der week. Witte kool daalde iets in prijs. Er werd nu fl.30 f 1.80 besteed, voor sommige uitgelezen partijtjes iets meer. Voor de bloemkool schenen de goede dagen weer voorbij; de hooge prijzen van vorige weken kwamen althans niet meer voor. Aanvankelijk brachten de mooiste en grootste van de eerste soort f5f6.50 op, kleinere f3.904.50. Later werden deze prijzen wat beter en werd voor de eerste f8 a f 10 betaald en voor de andere f5.50 tot f8. De aanvoer bleef gering. Voor tweede soort was de prijs laag, nl. f 1.50f3. De aanvoer van wortelen was ook al kleiner ge worden; desniettemin brachten ze lage prijzen op, nl. f 1.70—f2. De aanvoer van uien is ook aan het verminderen; de prijsstijging houdt daarmee allicht verband. Zil vernep, die aanvankelijk f3.90 tot f4.50 opbracht, werd op het eind der week voor ruim f6 verkocht. Drielingen daarentegen daalden van fl.90 f2.20 tot f 1.20 f 1.60. Zilveruien brachten 60 a 70 cent op. Gele uien bleven ook laag geprijsd, n.1. f 1.40 tot f2.40, drielingen fl.40f2 en nep van f2.30 tot ruim f3. Bieten werden er deze week maar weinig aange voerd. Dat is maar gelukkig, want er was zeer wei nig vraag. De prijzen liepen van f 1.80—f2.50 voor kleine en van flfl.60 voor groote. Met de slaboonen is het al weken slecht geloopen; sommige partijen waren zelfs onverkoopbaar. Daar in is nu verbetering gekomen, zoodat mooie partijen voor f6—f8 konden worden verkocht. Mindere kwa liteit bracht f4—f5 op. Voor snijboonen werd f4 of iets meer betaald. Bedroevend slecht ging het met de tomaten. Bracht A aanvankelijk nog tot boven de f5 op, wat al een bijzonder lage prijs is, later liep deze tot beneden f4. Met B ging het op dezelfde wijze, C bracht onge veer f3 en CC ruim f2, den minimumprijs. Ook de druivenkweekers hadden een slechte week. Voor Frankenthalers werd f23f27 betaald, voor Alicante ongeveer f20. I U,T DE OMGEVING 'ANNA PAULOW NA Koninginnefeest, 's Morgens acht uur reeds, terwijl de klokken beierend den verjaardag van H.M. de Koningin in luidden, trokken de kinderen van alle scholen op naar de burgemeesterswoning om daar bij den ver tegenwoordiger der Koningin in de gemeente, een aubade te brengen. Nog hield het weer zich goed toen de fleurige stoet van kinderen zich voor de ambtswoning in rijen opstelde om onder begeleiding van de muziek van S.D.G. het Wilhelmus te zingen; ook nog toen de heer Van der Linden, voorzitter van de Oranjevereeniging te Breezand, in een korte toe spraak voor de medewerking, vooral van de firma Naastepad, die mogelijk maakte, dat ook dit iaar weer kon geschieden, wat spr. een mooi en inzet van het koninginnefeest noemde en men niet gaarne zou missen, n.1. dat de schoolkinderen op deze wijze den Burgemeester komen feliciteeren met den verjaar dag van de Koningin. Maar na een tractatie en juist toen Burgemeester Lovink, met zijn vrouw staande op het balkon, de kinderen en andere aanwezigen toe sprak, kwam de regen afbreuk doen aan dit gedeelte van het feest. Na dank gebracht te hebben aan allen, die aan de organisatie van de aubade hadden deel genomen, speciaal het gestuur van de Oranjevereeni ging en het onderwijzend personeel, welke mede werking hij op hoogen prijs stelde, wees spr. o.a. op de eenheid van het Nederlandsche volk, die, hoe veel verschil van meening er ook anders moge zijn, op den verjaardag der Koningin tot uiting komt. Het verheugde hem dan ook de kinderen van alle scho len, openbare en bijzondere thans vereenigd te zien. Juist voor de vrijheid, die voor het verschillend den ken ruimte laat, en ieder de gelegenheid geeft de vergaderingen te bezoeken, die hij wenscht, heeft Oranje gestreden en staat de Koningin nu nog op de bres. „Jongens en meisjes", eindigde spr. ongeveer, „leest en leert onze geschiedenis en je zult weten, dat Nederland en Oranje bij elkaar hooren". Door de welwillendheid van de heeren Slikker en Borst, vonden de kinderen voor den regen, die in etroomen begon neer te vallen, een schuilplaats in hun zaal en toen het weer ongunstig bleef, werden de spelen, diè nu zouden volgen, grootendeels uitge steld tot Woensdagmiddag. Gelukkig klaarde het weer 's middags op en kon den de volksspelen in Breezand doorgaan. Vrij veel bezoekers hebben daar vaak geschaterd om de kod dige situaties, die bij die spelen ontstonden en voor al om het bad, dat zoo menig tobbesteker en -steek- ster kreeg. S.D.G., dat zich des morgens reeds goed had geweerd, luisterde ook nu weer met muziek de spelen op. De uitslagen hiervan waren: Behendigheidswedstrijd voor jongens op de fiets: 1. P. Bergman; 2. J. Ligtendag; 3. P. Koster. Hardloopen voor dames met kiüderwagen: 1. C. van Eeten; 2. T. Mosk; 3. N. van Balen Blanken. Hardloopen met hindernissen voor heeren: 1. C. Prins; 2. P. Koster; 3. J. v. d. Goes. Stoelendans: 1. P. de Jager; 2. C. Bent; 3. P. Ouds hoorn. Ringsteken op de fiets voor dames: 1. M. Kruithof; 2. P. de Jager; 3. T. v. d. Linden. Tobbesteken: 1. K. Hoogschagen; 2. A. Hulst; 3. P. de Jager. Touwtrekken: le prijs de ploeg, bestaande uit de heeren: C. Blaauboer, H. Veenstra, K. Hoogschagen; 2e prijs A. Boer, P. Schouten, en I. Groenvelt. Ook het concert, dat gedeeltelijk door Concordia, anderdeels door S.D.G. werd gegeven, trok flink be langstelling, doch het vuurwerk, waarmee de vie ring van het Koninginnefeest besloten werd, had te weinig bezoekers om de groote onkosten, daaraan verbonden, te dekken. Er is dan ook kans, dat een volgenden keer dit slot wel eens van het program ma geschrapt kan worden, tenzij degenen die nu het vuurwerk buiten het terrein gade sloegen, ook daar voor hun penningske als entrée willen offeren. Als onderdeel van het programma was intusschen op het A.D.O.-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen A.D.O. en IJ.V.C. I uit IJlst (Friesland) waarvan het verloop als volgt was. Om 6.30 floot scheidsrechter Dol de elftallen in het veld. IJ.V.C. was volledig, A.D.O. kwam uit met een invaller. In de eerste tien minuten zien we een heen en weer getrap en blijft het bij een wederzijds verken nen en zoeken naar zwakke plekken. Wel blijkt uit een doelpunt door den middenvoor gescoord, dat A.D.O. in deze periode het sterkst is. De Breezanders meenen dan dat ze genoeg gedaan hebben en IJ.V.C. komt meer en meer opzetten. Toch gaat buiten ieders verwachting de rust in met een 10 voorsprong voor A.D.O. Na de rust is A.D.O. steeds in den aanval, maar de voorhoede houdt het spel te kort, er wordt niet op de vleugels gespeeld en steeds stranden de binnen- spelers op de IJ.V.C. verdediging. De halflinie van A.D.O. blijft bovendien te veel achter en zoodoende is er een te groote tusschenruimte tusschen deze linie en de voorhoede. Door een fout van een der A.D.O. backs weet IJ.V.C. den gelijkmaker te scoren, waardoor er weer wat meer spanning komt. Uit een corner brengt de A.D.O.-rechtsbinnen met een mooien kopbal den stand op 21. IJ.V.C. komt er steeds beter in. Het spel van de Friezen is veel vlugger, het schot en het plaatsen veel beter dan bij A.D.O. Succes blijft niet uit, het wordt 22 en zelfs als we reeds meenen, dat de stand zoo zal blijven, maakt IJ.V.C. nog een derde doelpunt. A.D.O. zet nu alles op alles, maar de voorhoede, die prachtige kansen krijgt, weet die niet te benutten en de wedstrijd ein digt in een 32 overwinning voor de Friezen. De voorzitter van de Oranjevereeniging reikte na afloop met eenige toepasselijke woorden den be schikbaar gestelden lauwertak uit. BREEZAND. D.O.K.E.V.-demonstraties. D.O.K.E.V., dat naar oude gewoonte, den Zondag na Koninginnedag een gymnastiekdemonstratie gaf, deed dit thans niet op het gewone feestterrein, maar achter de lokaliteit van den heer B'orst. Waren daardoor geen athletiekwedstriiden mogelijk, die het publiek altijd graag ziet, anderzijds was het een knus, luw plekje, waar het nu de prestaties van D.O.K.E.V. kon volgen. Er was aardig was belangstelling en de accordeon- muziek van den heer Rijkers verhoogde de gezellig heid niet weinig. Met aandacht werden de oefeningen van de dames-, meisjes-, heeren- en jongensafdee- lingen gevolgd, en dat vele daarvan gewaardeerd werden, bleek uit het applaus, dat vaak opklonk en dat toch in den regel buiten niet zoo gul geschon ken wordt als bij een optreden in een zaal. Speciaal de vrije oefeningen dames en meisjes, het werken aan de ringen van dames en heeren en de sprongen over het paard, die aan het eind van de demonstratie gemaakt werden, vielen in den smaak. Zonder elk der oefeningen in het bijzonder te noe men, volstaan we met als onze meening uit te spre ken, dat D.O.K.E.V. op dezen middag een goede pro paganda voor de gymnastiek heeft gemaakt. ANNA PAULOWNA. Piet van Duin en Simon Kooij, leerlingen "can school I, zijn toegelaten tot de Mulo-school te Den 'TZAND. Zaterdag werden, m verband met den verjaardag van H. M. de Koningin, diverse feestelijkheden ge houden. O.a. was een etalagewedstrijd voor de in wonende winkeliers georganiseerd. De uitslag hier van was: le prijs Huib Kooij met 54 pnt.; 2e priis K. Zwart en Zn. met 51 pnt.; 3e prijs G. Zomerdijk met 49 pnt. en 4e prijs C. Johannes met 49 punt. Een eervolle vermelding behaalden J. Hottentot met 44, P. Zomerdijk met 42, Th. Tesselaar met 42 en J. Oostwouder met 41 punten. Tevens werd een wedstrijd gehouden met ver sierde fietsen voor jongens. Uitslagen: le prijs Alb. Oenema, 2e prijs Jan Filmer. 3e prijs Simotn Zo merdijk, 4e prijs Frans Droog, 5e prijs Jo SI ijker man en 6e priis Piet Smit. De hierna te houden wedstrijden voor de kinde ren der R.K. en O.L. school werden door de Comm. wegens den neerstortenden regen afgelast. In den namiddag konden de volksspelen op het nieuwe voetbalveld van Geel Zwart, aangezien het weer inmiddels weer aardig was opgeknapt, door gang vinden. Een wedstrijd voor schoolvrije meisjes tot 16 iaar, hardloopen met kousen ophangen, had den volgenden uitslag: le Trien Schilder Ld.; 2e Annie Schilder Thd.; 3e Marie de Wit Wd.; 4e Marle Louwen. De uitslag van hardloopen met kinderwagens voor meisjes en vrouwen luidde: le priis Truus Slij- kerman, 2e Nel Schilder. 3e Trien Strooper Jd., 4e Marie Bakker Xd. Voor jongens boven de school jaren tot 16 iaar was hardfietsen georganiseerd. De uitslagen hiervan waren: le priis J'b. Oostwouder, 2e Jan Bakker, 3e Nic. v. d. Linden. 4e G. Zomer dijk en 5e Arie Zeeman. De wedstrijd hardloopen met hindernissen gaf den volgenden uitslag: le priis Arie Broersen. 2e Jan, Slijkerman Az., 3e Mart.. Pronk en 4e Klaas van Diepen. Hierna werd tot slot nog een gecostumeerde voet balwedstrijd gehouden, waarbij om de gekke aan kleeding der spelers en de dolle capriolen welke hierbij werden gemaakt, onbedaarlijk is gelachen. De prijsuitreiking had des avonds plaats in café de Wit onder overweldigende belangstelling, het geen mede zijn oorzaak zal hebben gevonden in het feit dat dit gebeurde door onzen oud-plaatsgenoot Dr. Oterdoom. die voor dit doel speciaal uit Hilver sum was overgekomen. Op de hem bekende vlotte en geestige wijze stelde dokter elke winnares en winnaar in het bezit der prijzen welke uit contanten bestonden. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik ge maakt om den nieuwen Burgemeester van Zijp», Mi*. D. Breebaart, welke hierbij was uitgenoodigd, met zijn echtgenoote. een welkom toe te roepen. Dr. Oterdoom sprak hen toe. namens de bewoners van 't Zand. de wijken I. en K. Pastoor Van Zuijlen sprak hierna tot den Burgemeester namens de R.K. parochianen van Noord-Zijpe en beloofde trouw aan het gezag sprak aldus Mr. Breebaart toe als wettigen vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Een spreekkoor, bestaande uit meisies-leden van de Kath. vereen, „de Graal" onder leiding van Mei. M. Meijer sprak vervolgens in denzelfden geest. Een overweldigend druk bezocht bal volgde hier na bij de Wit. In deandere café's werd, hoewel daartoe wel vergunning was, geen dansen gehou den. in verband met de hoofdzakelijk roomsdhe be langstelling welke voor deze feestelijkheden bestond*, SINT MAARTEN: STROET. Zondag j.1. had in de Ringsloot te Schagerwaard wederom een hengelwedstriid plaats. De vangst was ditmaal bevredigend; in totaal werden 278 stuiks ge vangen, waaronder 5 maatfoaarzen. Reeds in het 2e halfuur wist H. de Pee er een uit te slaan van 28.7 c.M., met welke baars hij de leiding hield. Het was de voorzitter Bijpost die wou laten zien, dat hij ook hengelen kan. Deze wist er in totaal 28 te bemachtigen. De prijswinnaars waren resp.: H, de Pee, G. Bij- post, J. Bakker, A. Sijbrands, J. Prosper, J. Winkel, K. Wit, C. Blokker en C. Bèsman. Voor de goede stemming deed G. Keetman, „onze humorist", weer zijn best; hij verscheen deze keer met een hoofddeksel uit het jaar 1871. Ook de niet-vangers waren optimistisch gestemd, terwijl W. Brommer voor de kermis er al vast een: paling uithaalde. FEUILLETON door 51. Zijn eigen drift bedaarde. Saltash bemerkte zijn yoordeel en maakte daar gebruik van. 1 „Als Jake hi<* was. zou hij kunnen vertellen dat Tk de waarheid spreek. Je bent op een verkeerd spoor. Wat mij betreft mag je gerust Je gang gaan. Ik ben aan dergelijke aardigheden van m'n vrien den gewend, maar 't kind laat ik niet zonder eenige reden trappen. Versta ie dat. Benny?" En hij schud de zijn arm, ,dan zie ik jou liever eerst naar de hel loopen!" Benny deed een wanhopige poging om te glim lachen. „Daar ben ik nü al," zei hij. „Wat duivel! Waarom luisterde je er naar! Hoor eens, we moeten deze zaak uit de wereld helpen, laat een van de knechts mijn paard maar brengen en wandel jij met me door het park." Hij had het zoover gebracht door zijn voortdu rend aanhouden, dat wist hij wel en Benny wist het ook en verwenschte zichzelf, dat hij zoo zwak was geweest, toen hij aan zijn verzoek voldeed. Saltash had hem pijn gedaan en toch kon hij zijn Tegenwoordigheid verdragen. Hij ging zwijgend met iflem mee en verwenschte den magnctischen invloed waaraan hij geen weerstand kon bieden. Ze gingen door de boschjes die het huis omrlne ïfen en zoo naar de duinen. Daar begon Saltash op z'n gewone plo'sel!'^- krachtige manier, zijn verdediging. ,,'t Is mijn gewoonte niet," zei hij, n*>-> ':- me c:-d,crvraagt te antwoorden, maar jij. je hebt mr geen vragen gesteld en daarom zal ik je de waar heid vertellen. Sheila zag Toby als picolo in het Casino-hotel te Valrose, is 't niet zoo? Dat dacht ik wel, dat is de heele geschiedenis! Ik moet haar ook gezien heb ben maar ik sloeg er geen acht op, voor deji laat sten avond van m'n verblijf aldaar. Toen trof ik Antonio, die bezig was om in den tuin de arme stakkert af te ranselen en ik maakte er een eind aan. Dat zou jij ook gedaan hebben! Later op den avond ging ik aan boord van mijn jacht en vond haar daar als verstekeling* 't Jacht had al zee gekozen, ik had terug kunnen gaan, maar dat deed ik niet Jij zou 't ook niet ge daan hebben. Ze had bij mij bescherming gezocht en ik gaf haar die. Ze kwam naar me toe als jongen en ik behan delde haar als zoodanig." „Wist je dan viel Benny hem in de rede. Saltash glimlachte heel even. „Ik veronderstel alleen, mon cher, maar bekende 't niet eens aan mezelf. Ik nam haar als kamerdie naar. Ik liet haar m'n schoenen poetsen en mijn kleeren schoonhouden en regeerde haar soms hiermee en hij liet zijn rijzweep zien. „Dat geloof ik niet!" zei Benny. Saltash haalde de schouders op. „Dat staat aan je beleefdheid, mon cher, ik vertel ie alleen de waarheid. Ik behandelde haar als een longen hond; ik was vriendelijk, maar eindelijk besloot ik dat het tijd werd om terug te keeren, vant geen spelletje kan altijd duren. Daarom aan -«nrdden we de thuisreis en in onzen laatsten narh» zee werden we aangevaren en zonk het jacht. Daf luarb* mijn plannen in ^e war, of liever ver dte die. We werden gered. Wij beiden samen do' gaf aanleiding tot het schandelijke praatje dat er een vrouw aan boord van het jacht was." Even klonk zijn stem vroolijk. „Je ziet, mon cher, hoe een klein vonkje kan wor den aangeblazen tot een groote vlam! Tot zelfver dediging moest ik iets verzinnen en dat deed ik vlug. Ik zei dat ze Larpent's dochter was. Ik ben benieuwd of jij daaraan zou hebben gedacht! In dat geval, wil ik wedden dat je hetzelfde had ge daan!" Hij keek met iets van triomf in zijn oogen naar den jongen, die zwijgend naast hem liep, maar Ben ny keek hem niet aan. Hij staarde recht voor zich uit en zijn gelaat stond in-droevig. „Nu!" zei Saltash, „dat is alles! Ik heb je alles gezegd. Je weet nu de waarheid, eenvoudig en on opgesmukt zooals Sheila Melrose haar in al haar eenvoud niet kent en als ze dat deed, toch waar schijnlijk niet zou begrijpen!" „Laat er haar buiten!" zei Benny met trillende stem. „De gevolgtrekking lag voor de hand!" „Zoo, zoo, lag die voor de hand?" Z'n stem klonk spottend. „Alleen wie jong en onschuldig is, kan met eenige overtuiging zeggen, wat de gewone ma nier van doen van deugnieten is. Jij weet het niet en ik weet het ook niet! Alle redeneeringen en be rekeningen van deugdzame menschen kunnen om ver worden gesrooid wanneer een deugniet één en kele edelmoedig ingeving krijgt. „Benny, Benny, wat ben je toch dwaas om je zoo te laten opwinden. Zie je niet, dat je een lot uit de loterij hebt getrokken, aanvaard het jongen en wees er dankbaar voor!" Benny maakte een afwerend gebaar, en Saltash keek hem meewarig aan; als een kind dat een stuk s. eelgoed heeft gebroken en hij was overtuigd, dat hij nog veel verder was gekomen. Maar ofschoon verslagen, was hij daarom nog niet overwonnen. Saltash moest nu ziin eigen zaak nog 'n 't reine brengen. Hij had tot op zekere hoogte 'rohy vrijgepleit, maar dat was niet alles. Rnnnv stond stil en keek hem aan „Waarom heb zoo je best gpdean om haar met mij te doen -uwen? Dat wil ik weten!" Hij begreep dadelijk, dat Saltash hem een n!w;i md antwoord zou geven; ofsrhoon hij hem recht aankeek toen hij zeide: „Wel, mon ami, dat mag je weten. Ik koester voor jelui beiden een vader lijke belangstelling." Benny aarzelde even, omdat iets ïn dat antwoord hem had getroffen en vroeg toen: „Is dat alles?" „Dat is alles!" zei Saltash en glimlachte even. Benny keek hem een oogenblik aan, ernstig en bedroefd. Tot nu toe had hij hem, hoewel tegen zijn wil, geloofd, maar nu geloofde hij hem niet langer. Maar hij zag de waarheid onder de oogen, hoe bitter die ook wezen mocht. Hij voelde zich als een, die een tweegevecht heeft aangegaan met een be kwaam tegenstander en zich zijn machteloosheid bewust is. lederen slag, dien hij trachtte toe le brengen, zou de ander pareeren. „Wou je mij vertellen, dat je nooit hebt gemerkt, dat ze van je hield?" zei hij plotseling en er sprak innige droefheid uit den toon, waarop die woorden over zijn lippen kwamen. Hij wist, dat hij nu den slag moest verwachten, dien hij had uitgelokt. Maar Saltash stootte niet toe. Een oogenblik toon de hij eenige verbazing, en liet toen plotseling zijn wapen zakken. Hij keek Benny vriendschappelijk, glimlachend aan. „Eerlijk gezegd, Benny!" zei hij, „is me dat nooit opgevallen, maar al had ik het gemerkt, zou dit voor mij geen verschil hebben gemaakt. Op mijn leeftijd voelt men niets voor sentimenteele aanbid ding. Ze is voor mij nooit meer geweest dan een aardig jong hondje, dat met je hand speelt." „O," zei Benny en keerde zich af. „Zoo beschouw je ze zeker allemaal. Voor jou zijn ze allen gelijk." „Niet in ieder opzicht," zei Saltash. „Tk zou zeg gen, dat Toby wel eenigermate een uitzondering maakt. Ze weet spel van ernst te onderscheiden." „Inderdaad?" zei Benny. Hij zweeg een oogenblik, als om kracht te verzamelen en wendde zich toen weer tot Saltash. •.Tk ga nu terug. Ik kan niet met je meegaan <on ofschoon ik geen twist wensch Maar je '!t - je moet begrijpen, dat ik voortaan meer van je kan aannemen, 't Spijt me, maar k kan niet!" Wordt vervolgd

Schager Courant | 1935 | | pagina 2