Ontvoering. Raad Callantsoog Raad Harenkarspel. Kort verhaal De Raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmor gen tien uur in zijn nieuwe samenstelling. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; secre taris de heer G. H. Essing. Voorzitter heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder de oud-leden, die reeds vele jaren hun krach ten aan de gemeente hebben gegeven en vervolgens de nieuwe raadsleden de heeren P. de Jong, Molenaar, J. Blokdijk en Bcemstcrboer. Beëediging raadsleden. Hierna had de beëediging plaats van de leden van den Raad. De heeren De Jong en Doekes legden de belofte af. Kan de heer Blokdijk raadslid zijn? Voorzitter merkte op, dat volgens art. 26 van de Gemeentewet de leden van den Raad middellijk noch onmiddellijk mogen deelnemen aan onderhandsche verpachtingen van gemcentegoederen, of inkomsten aan leveringen of aannemingen ten behoeve der ge meente. De heer Blokdijk heeft vóór twee jaar een stuk grond van de gemeente gepacht. Deze pacht loopt vier jaar en is dus nu nog geldig. Naar Voor zitters meening en een tweetal Kon. Besluiten is het niet geoorloofd, dat binnen den duur van de pacht zitting wordt genomen in den gemeenteraad. Na de beëediging begint dit beletsel te werken en kan wor den gesproken van een conflict tusschen den Voorzit ter en den heer Blokdijk. Het is geen persoonlijke kwestie, doch alleen van zakelijken aard. Voorzitter stelde voor den heer Blokdijk te schorsen als raads lid. De heer Francis vroeg of er nog verschil wordt ge maakt tusschen een loopend contract en een nieuw contract. Dat zal toch nog wel verschil uitmaken? Voorzitter: Dat is juist het punt waar het om gaat. De geleerden zijn het er niet over eens. Als voor beeld noemde spr. een tweetal beslissingen van de Kroon. Het ecne had betrekking op de stroomlevering aan een gemeente, het andere over het onderhoud van een weg. De deelname aan het contract duurt voort tijdens het zitting hebben in den Raad. Volledigheidshalve deelde Voorzitter echter mede, dat verschillende colleges van Ged. Staten een ander standpunt hebben ingenomen dan deze beide beslis singen. De heer A. Dekker zeide, dat de betrokkene hier niet kon bedanken voor het belemmerende contract, omdat hij daardoor nog twee jaar gebonden was. Spr. had liever gezien, dat een hoogere instantie besliste. Voorzitter antwoordde, dat als de Raad zijn voorstel aannam, de heer Blokdijk in beroep kon gaan bij Ged. Staten. Wanneer de Raad niet tot schorsing besluit, zal de Voorzitter in beroep gaan, omdat hij zich ver plicht gevoelt als uitvoerder van de wet. Na nog een opmerking van den heer Francis werd tot stemming overgegaan, waarbij de heer Blokdijk zich van stemming onthield. Met 7 tegen 3 stemmen werd het voorstel van den Voorzitter verworpen. Te gen stemden de heeren Dekker, Beemsterboer, De Jong, Molenaar, Bakker, Doekes en Burger. De Burgemeester zal dus in beroep gaan. De notulen van de vergadering van 20 Augustus J.l. werden door den Secretaris voorgelezen. Deze wer den zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en vast gesteld. Benoeming Wethonders. Twee R.-K. Wethouders. Allereerst wordt overgegaan tot de verkiezing van oen wethouder in de vacature A. Dekker. Gekozen werd de heer A. Dekker met 8 stemmen. Drie brief jes werden blanco ingeleverd. Vervolgens moest worden voorzien in de vacature- De Vries. Gekozen werd de heer A. Duijves met 6 stemmen. De heer De Vries had 1 stem, S. Burger 1 stem en 3 blanco. Beiden namen hun benoeming aan. Voorzitter feliciteerde de heeren met de benoeming en hoopte, dat de samenwerking in het belang der gemeente goed zal zijn. Hieraan is verbonden een af scheid van den heer De Vries, die gedurende vier jaren op boven spr.'s lof verheven wijze, gewerkt heeft voor de gemeente. Het spijt Voorzitter, dat de heer De Vries zijn zetel niet meer kan erlangen. Voor zitter dankt den heer De Vries voor hetgeen deze in het belang der gemeente heeft gedaan. Voorzitter hoopte, dat de heer De Vries nog vele jaren ondanks de teleurstelling van hedenmorgen, de belangen der gemeente zal behartigen. De heer De Vries dankte voor deze woorden. Het was voor hem geen verrassing dat hij niet terug komt. Het doet spr. goed, dat de Voorzitter zegt, dat hij zijn best heeft gedaan en hij zal doen wat hij acht dat in het belang der gemeente zal zijn. Vaststelling rekeningen 1934. Aan de orde is hierna de voorloopige vaststelling van de rekeningen 1934, n.1. van de gemeente, het gem. electriciteitsbedrijf en van het Burg. Armbe stuur.. De heer Francis bracht namens de commissie tot nazien van deze rekeningen rapport uit en brengt alle lof voor de accurate wijze van werken van den gemeente-ontvanger. De administratie was keurig in orde, gaf blijk van een terzake kundig en met ambitie gevoerd beheer. Ten aanzien van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd de aandacht gevestigd op de restant landhuur ad f768.60. De commissie zou B. en W. wil len uitnoodigen er hun best voor te willen doen, dat de gelden binnen komen. De gemeentefinanciën zijn van dien aard, dat geen inkomsten kunnen worden gemist. Wat. de gemeenterekening aangaat is opge vallen de groote kosten van de brandweer hij den brand bij H. de Vries te Kalverdijk op Kerstmis. Spr. vroeg wie het toezicht had op de aanstelling van de brandweer op dat moment. De Voorzitter dankte voor de lof op den gcm.-ont- vanger. Dit is alleszins verdiend. Ten aanzien van do landhuur antwoordde Voorzit ter, dat de posten die kunnen worden geincasseerd. zullen worden ingevorderd. Er ziin er wel bü welke niet zullen binnenkomen. De kosten van de brandweer waren voor den brand De Vries wel hoog. De brandweer werd dien idag geleid door nieuwe brandmeesters op dezen bij- izonderen dag. Deze bijzondere omstandigheden heb ben er aanleiding toe gegeven, dat de kosten wat hoog zijn, We moeten de brandmeesters er niet lastig om vallen. Ze verdienen lof voor het krachtig aan vatten van het blusschingswerk. De heeren Duijves en Burger lichtten toe, dat het 'een duro brand was. Het was een sterke wind. Er moest veel worden gedaan om uitbreiding te voor komen. iDe beer Da Vries merkte op, dat het was opgeval- Jen dal cr zoo veel personeel bij was geweest. Spr. geloofde, dat de brandmeesters hieruit wel een lee- ïlng gullen l$jben getrokken. Kosten onderwijs. De heer Francis vestigde de aandacht op de groote uitgaven, gevorderd door de bijdrage aan de gem. •St. Maarten voor het bezoek van de kinderen van Tuitjenhorn op de bijz. school te Het Rijpje. Deze kosten 'waren f22.93 per leerling. Wanneer ze op on ze eigen school komen, te Tuitjenhorn, zouden de kosten f 8 bedragen. De Voorzitter antwoordde, dat men hierop geen pressie zou kunnen uitoefenen. De ouders zijn vrij hun kinderen naar de school te sturen, waar ze wil len. De kosten zijn wel hoog. Het zal echter zoo zijn. Wanneer de kinderen naar de school te Tuitjen horn worden gezonden (het zijn er elf,) dan zouden de kosten misschien nog hooger worden, omdat men dan wel tot uitbreiding van die school zou moeten overgaan. Voorzitter zegde een onderzoek toe. De heer K. Doekes vond, dat het een moeilijke tijd was om de landhuren in te vorderen. Het zou er wel van kunnen komen, dat het land braak zou ko men te liggen. Het zal moeilijk zijn, andere huurders te krijgen die wèl betalen. Voorzitter meende, dat men nog nooit het iemand erg lastig had gemaakt. Men is wel soepel. Ue heer De Vries was het met den Voorzitter eens, dat er op de lijst staan, die met eenigen goeden wil wel zouden kunnen betalen.' De heer Bakker was het met den heer De Vries eens, Spr. zou wel ecnige wijziging willen aanbren gen in de lijst van oninbare posten. Er zal een onderzoek worden ingesteld. Voorzitter dankte de commissie voor den verrich ten arbeid. Men besloot tot voorloopige vaststelling. De commissie, belast met de schouw der gemeen- telanderijen, bracht rapport uit Alles was in orde bevonden. Eén stuk bouwland was groen gemaakt. De heer Blokdijk, wien het betrof, gaf ecnige toe lichting. Spr. had gedacht dat geen vergunning hier voor moest worden aangevraagd. Voorzitter merkte op, dat dit wel het geval was. Men besloot, op de gemeentelanderijen een beton nen paaltje als kenteeken te plaatsen. Aan het instituut voor Arbeidersontwikkeling, afd. St. Maarten-Harenkarspel, werd een schoollokaal ter beschikking gesteld. Personeele belasting. Indertijd is het tarief voor niet-koetspaarden ge bracht op het wettelijk tarief. Luxe paarden zijn er niet meer. Wanneer het tarief voor de luxe paarden wordt verlaagd tot het wettelijk tarief, krijgt men weer een luxe paard in de gemeente. Me besloot na eenige bespreking het tarief te ver lagen van f45 op f25; 2 paarden van f108 op f60; 3 paarden van f 189 op f 105 en vervolgens voor elk paard meer f50. Rondvraag. De wethoadersverkiezing. Bij de rondvraag merkte de heer Francis op, dat hij het verloop van deze vergadering betreurde, voor namelijk de wethoudersverkiezing. Een katholiek en een protestant wethouder is altijd een goede keuze geweest. Het zou niet alleen billijk zijn, maar het is tevens gewenscht dat de verantwoordelijkheid wordt gedragen door alle groepen der bevolking. Ook voor de samenwerking zou het beter zijn geweest. De R.K. hebben gemeend, het nrotestantsche deel der bevol king te moeten uitsluiten. Dat is heelemaal niet be vorderlijk voor de samenwerking. De r.k. tasten mis, als zij denken dat hiermee het gemeentebelang is gediend. Als de r.k. niet willen samenwerken is dit de weg. Een deel van de protestantsche raadsleden zal hieruit de consequenties trekken. De heer Dekker dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Er is over de wethouderskwestie bij de r k. ook gesproken, zooals nu door den heer Francis de wenschelijkheid naar voien wordt gebracht. Na langdurige besprekingen was men van oordeel, dat, nu de protestantsche raadsleden nog uit drie partijen bestaan, het beter is dat de r.k. twee wethouders benoemen. Spr. betwijfelt of het zoo n verkeerde uit werking zal hebben. De anderen zitten toch niet in den raad om struikelblok te zijn. Acht jaar terug hadden de r.k. ook twee wethouders: snr. herinnert zich niet, dat het toen ook verkeerd is gegaan. De heer Duijves dankte voor de benoeming tot wethouder, al spijt het spr.. dat de heer De Vries heen zal moeten gaan. Het oude college bestond uil twee ambtenaren en één tuinder en men meende, dat het andersom moest zijn. De heer De Jong hoopte, dat de verhouding in den nieuwen raad evenzoo mag zijn als in den ouden raad. De heer De Vries betreurde het besluit van de kath. fractie, dat de protestanten uitschakelde van den wethouderszetel. Het ging niet om het principe, maar om de tuinders in het college. Een ambtenaar weet wel eens te veel. was het motief. Het is jammer dat het daarop gestrand is. Spr is echter niet ne- ringziek. Het is alleen jammer, dat de fractie geen ander standpunt heeft ingenomen. Daarna sluiting. THOMAS BROWN had ziin besluit genomen. Nooit was het bij hem opgekomen om zich ten koste van anderen op wederrechtelijke manier te verrijken. Maar deze kans mocht hij niet langer laten gaan: zij werd hem als het ware opgedrongen. En bovendien, wat zou er van hem te recht komen, als hij die mooie gelegenheid liet gaan? De volgende week zou hij op straat staan; na drie jaren trouwen dienst als bediende in de universiteitsclub, was hem zijn baantje drie weken geleden op gezegd. Mooi, dat ze hem nog een maand hadden gehouden, daar niet van. Maar het was toch hard en hij voelde zich allerbehalve vrien- dellijk gestemd iegens de gelukkigen, die niet zooals hij, in de zorgen maar kalm aan de ar moede ton prooi, die fijne dames en heeren, waarvoor hii zich had uitgesloofd en gebogen, heel nederig, als hij 'n fooitje kreeg, 'n Noodzakelijke aanvulling van zijn karige tractement, daar werd geen rekening mee gehouden! Een fooi blijft een fooi en wie hem aan neemt, moet buigen en dankbaar kijken. Op zijn kamertje haalde hij, direct nadat hij thuis gekomen was. het schrijven aan John Williams voor den dag. Hij wist wat er in stond. Het gesprek tus schen Maud Williams, de eenige dochter van den millionnair en haar tante, had hij woord voor woord gehoord, terwijl hij op een kleinen afstand van het tafeltje, waaraan de beide dames zaten te lunchen op verdere orders gewacht had. Het meisje had haar vader geschreven, dat zij met tante meeging en over een dag of tien terug kon zijn. Het motorjacht zou haar naar Florida brengen, heen en terug; hoogstens een dag of twee zou ze bij tante logeeren, want het was meer om een zeetochtje te doen dan om iets an ders De frissche lucht, zou haar zeker op knappen; 'n pracht gelegenheid dicht voor het 1 examen. Een sluitende begrooting. De heeren Kruisveld en Kooger tot wethouders her. kozen. Vergadering van den raad op Dinsdag 3 Septem ber, des voormiddags 10 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, loco-burgemeester Kruisveld, opent de vergadering en heet allen welkom. Hij stelt onmiddellijk aan de orde punt 2 der agen da, de beëediging der raadsleden. Een tweetal legde inplaats van den eed, de vereischte belofte af. Hierna installeerde de heer Kruisveld de nieuwe raad, de hoop uitsprekend, dat zijn arbeid tot zege voor de gemeente mag strekken. Tot wethouders werden bii eerste stemming ge kozen de heeren H. Kruisveld en S. Kooger, beiden met vijf van de zes stemmen en één stem blanco. Na overleg tusschen de wethouders, werd besloten, dat de heer Kruisveld opnieuw als loco-burgemees ter zal fungeeren. De Voorzitter doet daarna mededeeling dat het Centraal Stembureau besloten heeft den heer Arend Kruit Gzn. benoemd te verklaren tot lid van den Raad. Zijn geloofsbrieven werden in orde bevonden. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. Uit de ingekomen stukken bliikt. dat de nadere ra ming van de vermogensbelasting bedraagt f 180, con form de voorloopige cijfers, terwijl de nadere ra ming van de gemeentel, fondsbelasting een verliesje bracht van f200, met een schatting van f2200. (f2400). Dankbetuiging was binnengekomen van den heer Boerma te 't Zand voor zijn voorloopige benoeming als gemeente-arts, terwijl de Secretaris mededeeling deed va ndeo ntvangst van enkele jaarverslagen .o.a. van den Vleeschkeuringsdienst, het Prov. Electrici teitsbedrijf en den Keuringsdienst voor Waren. Van den heer J. H. Kaakebeeke was verzoek inge komen, tot ontheffing van hondenbelasting voor het laatste kwartaal 193-4, omdat hij in die periode zijn hond slechts enkele dagen heeft gehouden. Op voorstel van B. en W. wordt op dit verzoek af wijzend beschikt. De heer Jan Mooij maakte in een adres bezwaar tegen zijn schoolgeldaanslag en vroeg teruggave van het reeds betaalde, omdat hij nóch in de inkomsten- nóch in de vermogensbelasting is aangeslagen. Met het oog op de resultaten van het gehouden onderzoek adviseeren B. en W. ontheffing te verlee- nen. Aan J. v. d. Vlies, inmiddels verhuisd naar Helder, wordt ontheffing verleend voor een half iaar honden belasting. B. en W. stellen daarna voor. over te gaan tot ge wijzigde voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over den dienst 1933. Oorspronkelijk was aan de wethouders f8 presen tiegeld toegekend als voorzitters van de stembureaux. Hiertegen hadden Ged. Staten bezwaar gemaakt en was de rekening conform dezen wensch veranderd. Thans echter neemt men in Haarlem weer een ander standpunt in, zoodat de wethouders hun f8 toch nog ontvangen. Voorloopige vaststelling dienst 1934. B. en W. stellen voor, over te gaan tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over den dienst 1934 en tot goedkeuring van de rekening van het Al gemeen Armbestuur over datzelfde jaar. Uit de voorlezing der cijfers door den secretaris, den heer Mr. D. Breebaart, bleek, dat de inkomsten van den gewonen dienst in dat tijdvak hebben be dragen f 43534.20, de uitgaven f 39149.82, zoodat het batig slot bedraagt f4384.38. Van den kapitaaldienst bedroegen in dit tijdvak de ontvangsten f5643.50, de uitgaven f5599.50, het batig saldo f44. De rekening van het Algemeen Armbestuur over 1934 sluit met een batig saldo van f668.63. De ont vangsten bedroegen f4932.36, de uitgaven f4263.73. Aanbieding gemeentebegrooting en die van het Armbestuur over 1936. De Voorzitter stelt voor. om alle raadsleden met. uitzondering van beide wethouders te benoemen tot leden van de raadscommissie tot het nazien der ge meentebegrooting 1936 en de begrooting van het Algemeen Armbestuur over dat zelfde jaar. Als secretaris van deze commissie zal de heer Mr. Bree baart fungeeren. Deze nieuwe begrooting opent met een voordeelig saldo van f 4000.63 van den vorigen dienst en sluit in ontvangst en uitgaaf met een cijfer van f 47663.52. In de uitgaven is een bedrag van f783.40 voor onvoor zien uitgetrokken. Toen het briefje gereed was en in een enveloppe gesloten, had Miss Williams hem gevraagd om het even in de postbus te doen en hij had er op dat mo ment geen oogenblik aan gedacht wat een pracht kans hem daar geboden werd. Pas op 't laatste oogen blik, toen hij op het punt stond om de opdracht uit te voeren, had hij opeens 'n helder oogenblik ge kregen. Brown wierp het briefje ongeopend in de branden de kachel en zag het in vlammen opgaan. Een voor zorgsmaatregel; je kon nooit weten. Nu kon niemand bewijzen, dat het niet op de post verloren was gegaan. Hij ging aan tafel zitten en schreef een kort epistel aan den ouden heer Williams. Vanzelfsprekend niet met zijn gewone hand, maar met een soort druklet ters. 'n Paar zinnen, maar volkomen duidelijk. Miss Williams was in goede handen, schreef hij; maar als haar vader haar gezond en wel wilde terug heb ben, moest hij over twee dagen, precies, om 2 uur 's jpiddags een enveloppe met honderdduizend dollar persoonlijk komen brengen op een hei eenige uren afstand van de stad. De plek was nauwkeurig omschreven; 'n kruis punt van twee paden, waar geen woning of boschje te bekennen viel. De enveloppe waarin Brown het briefje stak, werd daarna door den amateur-ontvoerder, van 't adres voorzien; 'n leelijke vierkante poot, maar duidelijk. Toen alles gereed was, deed Brown zijn overjas aan en ging hij het op de post brengen. Zijn hand beefde niet, toen hij het in de bus liet vallen; er was immers geen gevaar bij. Den dag daarna dacht hij veel na over zijn kansen en hij deed zijn werk in de club werktuigelijk. Hoe wel hij niet bang was, dat zijn plan zou mislukken, toch kon hij een zekere onrust niet van zich afzetten Je las immers zoo dikwijls, dat de een of andere waaghals, door een klein foutje in de gevangenis terecht was gekomen. En stel voor, dat ze hem eens te pakken kregen? In ieder geval niet de doodstraf. Want hij had Miss Williams immers niet ontvoerd. Het was hoogstens afdreigen en al stond daar gevangenisstraf op, hoe lang, wist hij niet eens dan had hij gratis onder dak eigenlijk een buitenkansje in dezen crisistijd. Tegen den avond ging hij zijn best doen om een zoo'n goed mogelijken lijdenden indruk te maken. Hij klaagde over zware hoofdpijn, stofte opvallend en zakte herhaaldelijk op een stoel neer. 'k Zou maar inrukken, zei de chef, toen het spel letje een paar uur geduurd had. Brown dankte de chef met lijdende stem en slofte weg. De Secretaris deelt mede, dat. hoewel het ope ningssaldo circa f2000 hooger is dan dat van het vo rige jaar, de begrooting toch geen voordeeliger cij fers geeft, omdat de rijksuitkeering wederom f600 minder is en de belastingopbrengst door den inspec teur ook lager is geraamd. De begrooting van het Algemeen Armbestuur sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f4647, waarin is begrepen een subsidie van de gemeente ad f £400. Rondvraag. Van de rondvraag maakten de heeren Kooger en het nieuwe raadslid, de heer Van der Graas, gebruik om aan te dringen op blijvende onderlinge samen werking. Hierna volgt sluiting. Schenking-manie in Amerika. New York. Nu de Senaat de wet heeft aange nomen, waardoor de groote vermogens door zeer zware belastingen worden getroffen, worden de rijke Amerikanen eensklaps bezield door een ware schen» kingmanie. Rockefeller heeft reeds enorme bedrar gen geschonken voor de publieke weldadigheid en onderwijsdoeleinden. Andrew W. Mellon, een der riiksten onder de rij ken in de V. S., heeft 1.840.000 dollar weggegeven; Mevr. Katharine Harvev 763.000 dollar: Edward Cor- nell meer dan 700.000 dollar: Mevr. Mary L. Bok, weduwe van den bekenden uitgever in Philadelphta, 400.000 dollar: Charles T Newberry 300.000 dollar; R. H. Dunham 250.000 dollar. Deze schenkingen hebben alle. volgens officieele opgaven, plaats gehad in de weken, waarin het Congres beraadslaagde over de nieuwe wet. Het gevoel van een blinde man. Zelfs ziin afgewaaide hoed kon hii te rugvinden. Sydney (Australië). Henrv Ashford. een 70- iarige vetweider is te Scone in Nieuw Zuid Wales overleden en hij heeft een ongekend fiin gevoel, dat hij als blinde had in ziin graf meegenomen. Wanneer hij een vruchtboom naderde, kon hii zeggen of deze al of niet vrucht droeg. Wanneer zijn hoed afwoei, kon hij haar volgen en ophalen. Hii kon een goed stuk werk verzetten op de scha penfokkerij. waar 1000 schapen rondloopen. en htf kon altijd alleen zijn weg vinden in het heuvelland van het parkdistrict. Onlangs kocht hii op de jaarmarkt te Svdney een ram voor zijn fokkerij en kwam met den verkooper overeen, dat het dier hem thuisgezonden zou wor den. Er kwam een ram in goede orde aan, maar de oude Ashford betastte hem met ziin merkwaardig gevoelige vingers en kwam tot de conclusie, dat het niet het dier was. dat hii oorspronkelijk had uitge zocht. Zijn neef, die bii hem was. toen hii den ram kocht, was er zeker van. dat het het gekochte dier was. Binnen een week stelde, de verkooper zich in verbinding met Ashford om haar leedwezen te be luigen. dat zii bii vergissing het verkeerde dier hadden gezonden. De bevolkings-statistiek in Duitschland. Aantal huwelijken neemt nog steeds toe. Berlijn. Tn het derde kwartaal van 1934 Is het aantal huwelijken in Duitschland opnieuw aanzien lijk toegenomen en in vergelijking met hst tweede halfjaar 1933 zijn het tweede halfjaar 1934 11.500 of 6 meer huwelijken gesloten. Vooral nam het aan tal geboorten in het tweede halfjaar aanzienlijk toe, In het eerste half jaar was het aantal levendgebo renen 44.400 of 25.6 procent grooter geweest dan het eerste halfjaar 1933. terwijl in het tweede halfjaar 1934 in de steden 64.300 of 37.7 procent meer kinderen werden geboren dan in de overeenkomstige periode van het vorige iaar. Deze sterke toeneming van het aantal geboorten in 1934 had tot gevolg dat het in wonertal der groote steden dit jaar voor het eerst weer gestegen is. hoewel aan den anderen kant een aanzienlijk verlies moet worden toegeschreven aan vertrek naar elders. Het aantal inwoners van 52 groo te steden is gestegen van 19.810,300 tot 19.836.300. Daar riep hij een taxi aan en thuisgekomen zette hij zich neer in een diepe stoel en dronk een paar cognacgrogjes en dacht na over zijn kansen. Hij ging dien avond vroeg naar bed om den vol genden morgen beter voor zijn zwaren taak berekend te zijn. Op het bepaalde uur wandelde hij stevig door over het pad op de hei, dat naar de bepaalde plek voerde Hij kwam een kwartiertje vroeger, dan kon hij het slagveld beter overzien en zich overtuigen of er zich geen rechercheurs of politieagenten verdacht opge steld hadden. Hij keek scherp rond, maar geen mensch was er op de verlaten hei te bekennen, en toen hij op het kruispunt kwam, zette hij zich rustig neer op een steen en keek uit. Want uitkijken, was de boodschap. Zou Williams komen? Natuurlijk! Geen lolletje als je zoo'n brief krijgt. Het was wel een paardemiddel, maar enfin, aan terugkeeren was geen denken aan en over een paar dagen kwam het meisje weer ge zond en wel thuis. Heel in de verte kwam iemand aanstappen. Willi ams natuurlijk. Over een minuut of tien zou hij bij het kruispunt zijn. Brown liet geen oogenblik van de naderende gestalte afdwalen en het duurde niet lang of hij zou snel hier zijn. Het was een deftig, oude heer met een houding als een militair. Eindelijk kwam het groote moment. Hij trad op den wandelaar toe en deze keek hem aan zonder een spoor van woede. Hij overhandigde hem het pakje en keerde zich toen om om den te rugweg te aanvaarden. Brown deed eenige passen in de tegenovergestelde richting. Zou hij het pakje openmaken? Hij scheur de het pakpapier open en vlak eronder zag hij eenige bankbiljetten. In orde dus. Straks zou hij ver der kijken. Op zijn kamer deed hij het pakje nogmaals open. Tientallen Jriijetten kwamen cr te voorschijn Op eens, wat was dat? Een papiertje ertusschen gescho ven? Wat stond er op? zoo flitste het door zijn brein. Zijn hand trilde, toen hij het las. Waarde Brown, Mijn dochter begreep direct hoe de vork in de steel zat. De oude dame, met wie zij op reis zou gaan, kreeg toevallig een aanrijding en ligt in het ziekenhuis. We maken geen werk van het zaakje,e omdat we niet weten of U misschien mach tige connecties met de onderwereld heeft. De ingesloten biljetten wilt U wellicht wel acceptee ren als een troostprijs. Je moet maar pech hebben! zei Brown woedend. zaten. Ze lieten hem toch

Schager Courant | 1935 | | pagina 12