De orkaan op Florida. Bliksem slaat in een werkkeet. laiKWiBüW/iajimwan Na de uitvaart van Koningin Astrid. Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Het lot van de „Dixie". Het lijk van Maurice Wilson gevonden. Drie arbeiders gedood. Koning Leopold naar Italië Donderdag 5 September 1935. 78ste Jaargang. No. 9801 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De gevolgen blijken veel ernstiger te zijn, dan men aanvankelijk vermoedde. Er schij nen meer dan 1000 slachtoffers te zijn. Tc Miam! Kecft men tal van berichten over de uitwerking van den orkaan ontvangen, die in de somberste kleuren gesteld zijn. Op de Key-eilanden, die door een spoorweg onder ling verbonden zijn en die in een boog in de richting van Cuba loopen, moet de verwoes ting ontzettend zijn. Van den laatsten trein, die nog getracht heeft Key West het eind punt van de lijn te verlaten, staat, halver wege, de locomotief nog overeind, alle volg- wagens en de tender zijn te water geraakt en sommige wagons zijn afgedreven. Een vliegtuig van de kustwacht, dat een verken ningstocht heeft ondernomen, rapporteerde overal verwoesting in den ergsten graad. Van de kampen, waar oorlogsveteranen met wegen aanleg bezig waren, viel niets meer te bespeuren en van de 500 man zijn er 20 verdronken en worden er meer dan de helft vermist. Op de geheele reeks ei landen wordt het aantal slachtoffers reeds op 500 geschat, maar er is een stadje bij, dat 1200 inwoners telde, en waar geen steen op elkaar is blijven staan. Het is nog niet gelukt, daar te komen en gevreesd wordt, dat er ten minste 1000 slachtoffers zullen zijn. Ook Tampa en St. Petersburg zijn getroffen, maar niet door de volle kracht van den orkaan. Ook daar zijn echter slachtoffers en vermisten te betreuren. Meer dan 2000 slachtoffers? Nader meldt ment Men vreest dat het aantal slachtoffers van den orkaan in Florida de 2000 zal overtreffen. Men is van meening dat de ramp, als haar volle omvang bekend zal zijn, die van 1926, toen er bijna 2000 slachtoffers gevallen zijn, nog zal overtreffen. Bijzonderheden. Een hulp-colonne bevestigt het bericht, dat op de Florida Key eilanden door den tornado ongeveer 500 personen zijn omgekomen. Een vliegtuig, dat de getroffen streek heeft overge vlogen, deelt mede, dat het kamp van de oudstrijders, die te werk waren gesteld aan een weg op het eiland Matmatecumbe, geheel is vernield. Een trein met elf rijtuigen, welke hulp kwam bieden, is door den he- vigen wind in zee gewaaid. Een draadloos bericht bevestigt, dat 75 oudstrijders, die op dc Florida Key eilanden een weg aanlegden, tengevolge van een tornado om het leven zijn geko men, terwijl 47 werden gewond. Naar de overlevenden zijn schepen met drinkwater en levensmiddelen gezonden. President Rooscvelt heeft bepaald, dat leger, vloot en Roode Kruis alle mogelijke hulp moeten bieden. Van het eiland Islamorada hebben slechts 25 bewoners zich kunnen redden. Men heeft reeds 150 lijken gevonden, men vreest dat er op dit eiland meer dan 200 lijken onder het puin van ineen gewaaide woningen lig gen. Men heeft op verschillende punten hulp posten ingericht om gewonden te verzorgen. Verschillende inwoners hebben zich weten te redden, door zich aan boomen vast te klemmen. Er is een geval bekend, geworden van zes geredden, die kans hebben gezien eenige vrouwen te redden door hen aan hun ceintuur vast te houden. Men gelooft, dat er in het kamp van oorlogsveteranen meer dan 200 dooden te betreuren zijn. Een ooggetuige verklaarde het volgende: Reus achtige watermassa's stroomden over het land. Op sommige punten waren do watermuren eenige meters hoog, zoodat de huizen als kartonnen doozen in el kaar werden gedrukt en menschen bij tientallen in zee werden gesleurd. Volgens de laatste berichten van het Roode Kruis werden in het dorp Tavernier op het eiland Planta- tion ongeveer 100 menschen gedood, terwijl te Rock Harbor het aantal dooden op 75 wordt geschat. Een juist overzicht van den omvang van de ramp en van het aantal dooden is moeilijk te krijgen, ten gevolge van het feit, dat alle verbindingen met het geteisterde gebied vernield zijn. Een journalist die de geteisterde landstreek heeft overgevlogen deelde mede, dat niets meer overeind staat en dat niets gespaard bleef. Versplinterde hui zen en vernielde schepen liggen in stapels langs de kust. Volgens medcdeelingen ontvangen van regeerings- schepen die een onderzoek hebben ingesteld op de eilanden, moet het aantal gewonden zeer groot zijn, Het lot van de „Dixie". Nadere berichten omtrent de „Dixie", het Ameri- kaansche schip met 400 passagiers aan boord, mel den, dat alle pogingen, om de passagiers te redden opgegeven zijn, zoolang de zee nog zoo buitenge woon woelig is. Het schip zit echter muurvast op een koraalrots, en de gezagvoerder heeft geseind, dat voor het oogenblik geen direct gevaar bestaat. Het schip is gelukkig niet lek geslagen, ondanks het feit, dat een der scherpe rotspunten naar binnen gedron gen is. Zes stoomschepen bevinden zich thans in 'de na bijheid. Men verwacht, dat door deze schepen tegen den morgen een poging zal worden gedaan de 381 opva renden aan boord te nemen. Omtrent de oorzaak van het op het rif loopen van dit stoomschip kan worden medegedeeld, dat het ongeluk geschied is, doordat het met groote snelheid voor den orkaan uitgedreven werd. terwijl 'n dichte mist ale uitzioht belemmerde. Nader wordt nog gemeld: De schepen die zich in de buurt van het in nood verkeerende passagiersschip bevinden, hebben, vol gens de berichten, ondanks de nog zeer hooge golven, hun reddingsbooten te water gelaten om de passa giers van dit schip van boord te halen. De passagiers wachten de reddingspogingen in kalmte af. Nog een schip in nood. De tornado heeft ook de noordkust van Florida geteisterd, waar het s.s. Capulet S.O.S. seinen uit zendt. Van het schip St. Petersburg, dat eveneens nood signalen uitzond, heeft men niets meer vernomen. Een slachtoffer van de Mt. Everest. Een verkenningsgroep voor de aanstaande Mount Everest expeditie heeft het lijk gevonden van kapitein Maurice Wilson, die verleden jaar naar Britsch-In- dië was gevlogen in de hoop op den Mount Everest te kunnen landen ten einde dan verder te voet den top te bereiken. Aangezien de autoriteiten hem geen vergunning gavei om zijn plan ten uitvoer te leggen, veranderde hij dit. Hij vertrok in het geheim te voet met 4 dra gers van Darieeling. Op een bepaalde hoogte zond hij zijn dragers terug en ging alleen verder. Thans is zijn lijk gevonden, 100 meter boven «kamp 3, dat op een hoogte van 6300 meter hoven den zeespiegel ligt. Acht arbeiders in de werkverschaffing, die in een keet voor het noodweer waren gaan schuilen, door het hemel vuur getroffen. Gistermiddag is bij de werkverschaffing der Maas-kanalisatie-werken te Megen N.-Br., een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Tijdens een kort, doch hevig onweer, dat zich boven deze streek ontlastte, sloeg de bliksem in een werk verschaffingskeet in, waar acht menschen een schuilplaats hadden gezocht. De gevolgen wa ren ontzettend. Alle tewerkgestelden, die in de keet aanwezig waren, werden door het hemel vuur getroffen en vielen neer. Nadat een ge neesheer gehaald was, kon bij drie van hen slechts den dood geconstateerd worden. De vijf anderen bleken ernstig te zijn gewond en naar het' St. Anna Ziekenhuis te Oss over gebracht, waar zq ter verpleging zijn opgeno men. Omtrent de toedracht van dit noodlottig ongeluk worden nog de volgende bijzonderheden, gemeld: Omstreeks vijf uur brak boven het Maasdorpje een hevig onweer los, dat gepaard ging met zwaren regen val. De werkzaamheden aan de Maas-kanalisatie-wer ken, aan de Oostelijke zijde van het dorp, waren nog in vollen gang. Circa 150 tewerkgestelden uit Noord- Brabant en het Land van Maas en Waal zijn daar een gedeelte van de oude Maas aan het dichten. Met kipkarren wordt de benoodigde grond daarvoor aan gebracht en men was hiermede druk bezig toen het noodweer zich boven het dorp begon te ontlasten. Een opzichter der werken gaf de tewerkgestelden toestemming den arbeid te onderbreken en zij spoed den zich ijlings naar de zich op het terrein bevin dende schuillceten. Deze gebouwtjes welke van hout zijn opgetrokken en afgedekt zijn met gegolfd plaat ijzer, bieden een schuilplaats aan tien a twaalf per sonen. Het onweer nam voortdurend in hevigheid toe en de bliksemschichten waren niet van de lucht. Plotseling weerklonk een hevige knal. Een aantal arbeiders die in de dichtstbijgelegen keet schuilden, snelden toe om te zien wat er gebeurd was. Ze trachtten de deur van de ge troffen schuilkeet te openen, doch tot hun ontzetting bemerkten zij dat de toegang was afgesloten. Bovendien kregen zij op hun her haald geroep geen antwoord. Onmiddellijk rees het vermoeden, dat hier een ontzettend ongeluk moet zijn gebeurd. Met vereende krachten poogde men de deur te forceeren, doch dit gelukte niet. Er was geen andere oplossing mogelijk, dan het gebouwtje te ver nielen, teneinde aldus zekerheid omtrent het lot der slachtoffers te verschaffen. Toen de mannen na veel moeite de plan ken aan een zijkant hadden verwijderd, ont waarden zij een ontzettend schouwspel. De 8 arbeiders lagen bewegingloos op en over el kaar op den grond uitgestrekt. Allen bleken door het hemelvuur te zijn getroffen, terwijl slechts enkele van hen zwakker teekenen van leven gaven. Onmiddellijk werd burgemeester van Vlokhoven uit Megen van het gebeurde in kennis gesteld, die op zijn beurt onverwijld geneeskundige hulp ont bood. Inmiddels had men ook geestelijke hulp inge roepen. De te hulp gesnelde opzichter en arbeiders hadden intusschcn zooveel als mogelijk was, hulp aan de slachtoffers verleend. Men kwam spoedig tot de ontdekking, dat drie slachtoffers direct door den bliksem waren gedood, terwijl de andere vijf getrof fenen bewusteloos waren. Onmiddellijk paste men kunstmatige ademhaling toe en het mocht geluk ken bij deze laatste vijf de levensgeesten weer op te wekken. Toen dr. Stoltz uit Oss per auto op de plaats des onheils arriveerde, kon hij bij drie der slachtoffers slechts den dood constateeren. Het bleken te zint de circa 35-jarige J .M. Arts uit Oss, die een vrouw met 3 jonge kinderen achterlaat, de 50-jarige J. v. d. Boogaerd uit Horssen. gehuwd en vader van een kind, en de 43-iarige H. Arntz eveneens woonachtig te Horssen, gehuwd en vader van 5 kinderen. De vijf anderen, die versuft waren, bleken te zijn ge wond. Ze hadden verschillende brandwonden opge- loopen, terwijl er onder hen eenige waren wier lede maten verlamd bleken te zijn. Zekere J. G. van der Vondervoort uit Oss. gehuwd en vader van 6 kin deren bleek er het ernstigst aan toe te zijn. De on gelukkige had zware brandwonden en zijn toestand was van dien aard. dat hij nog ter plaatse van de sacramenten der stervenden werd voorzien. Minder ernstig gewond waren R. C. Ploegmakers, G. A. Boeyen, N. v. d. Wielen en A. L. van Orsouw, allen uit Oss. Burgemeester van Vlokhoven reciui- reerde direct alle beschikbare auto's om de gewon den naar het St. Anna Ziekenhuis te Oss te doen. overbrengen. Daar zijn ze ter verdere verpleging op genomen. De lijken van de omgekomenen werden per brancard naar het Liefdegesticht ter plaatse overgebracht. Later op den avond zijn de stoffelijke hulsels door de justitie vrij gegeven en naar Oss en Horssen vervoerd. Het ongeluk veroorzaakte diepe verslagenheid in 't anders zoo rustige dorpje Megen. De smart van een eenzamen vorst. Woensdag had de hoofdstad, na de rouw- stemming der vorige dagen, nagenoeg haar gewonen aanblik teruggekregen. Aan de ge vels van de officieele gebouwen, van vele winkelpanden en talrijke particuliere wonin gen staken, weliswaar de vlaggen nog halfstok uit, doch het leven van de groote stad ging weer zijn gewonen gang. De houten afslui tingen van de straten van de bovenstad, de rouwversiering van de kerk van St. Goedele, de zwarte voiles, die gaslantaarns bedekten zijn thans weggenomen. Voor het koninklijk palcis blijft nu niemand meer staan. Alleen is opgemerkt, dat te Laeken, vóór de gesloten deur van de crypt, aan de achterzijde van de kerk, af en toe menschen, meestal vrou wen uit het volk, een kort oogenblik kwamen knielen en bidden voor de zielerust van de zoo diep en algemeen betreurde koningin. Naar verluidt, zou koning Leopold, zoodra hij zich van zijn verwondingen heeft hersteld, gedurende en kele weken de hoofdstad verlaten om rust te nemen. Het behoort tot de mogelijkheden, dat hij zich naar Italië zal begeven. Koningin Elisabeth zou besloten hebben zich weer definitief te Brussel te vestigen, indien haar gezond heid dit toelaat, om haar zoon bij te staan in de moeilijke dagen, die hem nog in de groote eenzaam- Op de plek aan het Vierwoudsteden-meer, waar Koningin Astrid op zoo tragische wijze om het leven kwam, is een klein gedenkkrois opgericht. heid der paleizen van Brussel en Laeken te wach ten staan. De gezondheidstoestand van den koning. De bovenmenschelijke krachtsinspanning, die de jonge Koning Dinsdag deed, door, zijn gebroken rib en andere verwondingen ten spijt, geheel alleen het bijna 5 kilometer lange traject tusschcn de hoofdkerk en de kerk te Laeken, te voet achter den staatsielijk wagen af te leggen, blijkt geen ernstige gevolgen voor zijn gezondheidstoestand te hebben gehad. Dinsdagavond constateerden de dokters wel ecnigo koorts, maar Woensdag bleek deze weer grootendeèls te zijn geweken. De droefheid van den zoo zwaar be proefden vorst blijft echter, naar ik van iemand uit de hofhouding moclit vernemen, hartverscheurend om aan te zien. Na de uitvaart is de Koning, die er sedert de ramp te Küssnacht, slechjs één enkele maal was geweest, om zijn kinderen terug te zien, naar het idyllisch gelegen kasteel Stuivenberg, waar alles hem van zijn geliefde gemalin moet spreken, te ruggekeerd. Men verneemt thans, dat enkele uren voordat het stoffelijk overschot van koningin Astrid in de kist werd gelegd in dc rouwkapel door den aalmoeze nier van het hof een H. Mis werd opgedragen, waar bij alleen de koning, vier officieren van de eere- wacht en nog twee andere dignitarissen aanwezig waren. De koning knielde op een bidstoel naast do koningin, wier handen hij voortdurend in de zijno hield. Ilij weende niet maar wendde den blik niet af van zijn doodc gemalin. Toen hij weer in de ka mer terugkeerde, brak hii zóó in snikken los. dat men zijn kreten kon hooren in het groote gebouw. Naar verluidt, zullen de koninklijke kinderen na eenigen tijd het land verlaten, om een paar maan den te gaan doorbrengen bij prinses Margaretha, zuster van wijlen koningin Astrid. De meeste vreeemde prinsen, die de begrafenis hebben bijgewoond, hebben gister Brussel verlaten. Heden zullen prins Olav van Noorwegen en zijn ge malin prinses Martha per vliegtuig vertrekken. In de kathedrale kerk van Mechelcn word gister met pontificale assistentie door kardinaal van Roey een plechtige H. Mis van Requiem ongedragen voor de zielerust van wijlen koningin Astrid. Plotseling overlijden tijdens de uitvaart. Tijdens do uitvaart van Koningin Astrid zakto Dinsdagochtend op het Paleizenplein de Russische kolonel Oesakof. voorzitter van de in België geves tigde vereeniging van Russische oudstrijders uit het gewezen keizerlijke leger, plotseling in elkaar. Hij bevond zich in 't gevolg van den Russisclien groot hertog Dimitri. die de lijkbaar van de Koningin volgde. Naar zijn wonng overgebracht, bleek kolonel Qesjakof bij zijn aankomst aldaar, overleden te zijn.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1