De regeeringsvorm in Iran, Hed. vlieger in Turkije verongelukt. Zaterdag 7 September 1935. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9802 DE OSSCHE FILM DRAAIT VERDER. Nieuwe arrestaties en bekentenissen. Treinongeluk in Frankrijk. DE MOOISTE FOTO BOTSING IN DE LUCHT. NA DE TUNNELRAMP TE BERLIJN. Een kind verloren. Iets over xegeeringsvormen. - Wijze woor den van koning Salomo en van Cathe- rina de Groote.De politieke invloed van verkeerswegen* - Babbelen de en zwijgende heer- schers. (Van onzen reizenden correspondent.) Teheran. In Augustus. NU ik het oude Iraansche rijk, dat eenmaal in een grijs -verleden ontstond uit het rijk der Meden en Perzen, weldra zal verlaten, dien ik toch nog een onderwerp te behandelen, dat ik tot nu toe vermeden heb: het vraagstuk van den re geeringsvorm en ik meen dit vraagstuk met een groote onbevangenheid te kunnen beschouwen. Ik behoor niet tot eenige politieke partij en zelfs voor dat ik mijn veeljarige zwerftochten over deze rumoe rige wereld aanving, heb ik nimmer officieel tot eenige politieke partij behoord, al had ik dan wel enkele tamelijk vage sympathieën op politiek ge bied. De verschillende klassen der maatschappij heb ik door eigen ervaring leeren kennen. Ik heb met feestvierende ministers aan één tafel gezeten en met stervende soldaten in loopgraven gelegen: ik woonde in paleisachtige hotels, maar ook in armelijke matro- zenlogementjes in verre havensteden en in mijn won derlijk avontuurlijk leven heb ik steeds mijn oogen goed opengehouden en getracht zonder vooroordee- len mijn meening te vormen. Natuurlijk heb ik daarbij nooit den invloed van mijn opvoeding, ras eigenschappen, van voorouders geërfde voorliefden en antipathieën geheel uit kunnen schakelen. Vol maakt onbevooroordeeld is niemand Dit ter inleiding. Het huidige Iran is een absolute monarchie. Het is waar: het heeft een grondwet, het heeft een volks vertegenwoordiging, doch meestal komt het in de meeste landen niet zoozeer aan op de wetten, als wel op de uitvoering der wetten. In werkelijkheid ligt in Iran in belangrijke aangelegenheden de laatste en hoogste beslissing bij den vorst, bij den sjah-in- sjah. Hij „heerscht". Voor velen zal dit feit reeds voldoende zijn over den regeeringsvorm in Iran een oordeel uit te spre ken, hetzij gunstig, hetzij veroordeelend, wat af zal hangen, van de politieke instelling van den beoor- deelaar. Ik echter sta op een ander standpunt. Mijn veel jarige omzwervingen, mijn waarnemingen in tallooze landen hebben me daartoe gebracht. Inzake regee- ringsvormen geldt nog steeds het woord van den wij zen koning Salomo, die eens od een vraag, wal hij den besten regeeringsvorm achtte, antwoordde met een wedervraag: „Voor welk land, voor welk yolk en onder welke omstandigheden bedoelt ge?" Zeker, het Iraansche volk mist vrijheden, zonder welke wij ons niet gelukkig zouden gevoelen, o.a. de persvrijheid, maar hier denk ik aan n woord van Catherina de Groote van Rusland, die gezegd heeft: „De vrijheid wordt door de beschaving en niet de beschaving door de vrijheid voortgebracht De eene zonder de andere heeft steeds tot verwarring en anarchie gevoerd". Wat beteekent evenwel persvrijheid in een land, waarvan meer dan tachtig per honderd der bevol king nimmer een courant wil of kan lezen? Nu on der het krachtige en zelfbewuste bestuur van Reza sjah Pachlcvi overal in den lande duizenden scho len gebouwd zijn en nog worden, zal alles verande ren en na één, twee geslachten zal het vraagstuk der persvrijheid onder de oogen kunnen worden ge zien. Thans zijn er tallooze andere en dringender vraagstukken, die om oplossing roepen. Bestaat er in Iran een verlangen naar uitbreiding van den invloed der volksvertegenwoordiging en naar een beperking van de macht der kroon? Ook in ver trouwelijke gesprekken met vele Iraniërs heb ik daarvan niets bemerkt. De belangrijkste beteekenis der Iraansche volksvertegenwoordiging zie ik op dit oogenblik in haar functie van „opvoedingsmiddel". In de bladen worden van de parlementszittingen steeds korte verslagen gegeven en deze verslagen brengen er een voorloopig nog klein deel van het volk toe belang te gaan stellen :n de openbare aan gelegenheden, een belangstelling, die nog slechts weinige jaren geleden zoo goed als volkomen ontbrak. Zonder zulk een belangstelling is evenwel een par lementair regeeringsstelsel volkomen onmogelijk. Ge In een der oude keizerlijke paleizen te Teheran. brek aan verkeerswegen en -middelen was de oor zaak, dat nog in een nabij verleden in Iran een gevoel van saamhoorigheid vrijwel niet bestond. Men houde daarbij in het oog de geweldige uitgestrektheid van het land, dat ruim vijf-en-twintig maal zoo groot is als België en Nederland tezamen. De Iraniërs, wo nend aan de Kaspische Zee, wisten niets van hun landgenooten aan de Perzische Golf en omgekeerd. Nog slechts weinige jaren geleden was de reis van de eene kust naar de andere een avontuurlijke tocht van vele weken, tenminste in het gunstige jaarge tijde, want in den wintertijd was zulk een tocht vrij wel geheel onmogelijk. Hierin is reeds verandering gekomen en deze verandering zal nog ingrijpender zijn als de trans-Iraansche spoorweg, die vijftienhon derd kilometer lang wordt en waarvan reeds een der de deel gereed is, geheel voltooid zal zijn. Dan ont staan tusschen de bewoners in het noorden en het zuiden gemeenschappelijke belangen (men denke slechts aan invoer, uitvoer en doorvoer) en door deze gemeenschappelijke belangen zal ook het saamge- hoorigheidsgevoel nog aanmerkelijk groeien. Om een land en een volk te leeren begrijpen, moet men hun geschiedenis kennen. Het eigenaardige in Iran is, dat ook de ongeletterde, de analphabeet, op de hoogte is van de geschiedenis van zijn land, zelfs van de oude geschiedenis. Men mag hierbij niet uit het oog verliezen, dat het Iraansche volk is een volk met een poëtischen aanleg. Oude gedichten, behan delend stof uit de geschiedenis, zijn algemeen be kend. De eenvoudigste boer, de herder uit de ontoe gankelijkste gebergten weet te vertellen van Darius, van Xerxes, van Abbas den Grooten, van bloedige veldtochten en van droomende Iraansche dichters uit een grijs verleden. Deze kennis van de geschiedenis brengt mij tot de overtuiging, dat een volksvertegenwoordiging in Iran niet spoedig tot een populaire instelling zal worden. H. v. d. V., bijgenaamd de Snep, die als hand langer diende en bij zichzelf liet inbreken. Donderdagmiddag is door de Kon. marechaussee te Oss gearresteerd de 48-jarige fabrieksarbeider H. van der V.. bijgenaamd de Snep. uit Berghem. De aangehoudene wordt verdacnt van medeplichtigheid aan verschillende misdrijven, gepleegd in 1934. Van der V. geniet in arbeiderskringen een gunstige repu tatie en dientengevolge werd hij door de leden van de r.k. werklieden'/ereeniging te Berghem tot pen ningmeester van de onderafdeelïng ziekenfonds aan gesteld. Door veelvuldig bezoek aan verschillende herbergen kwam hij in connectie met twee van de meest beruchte lieden van het Ossche dievengilde, namelijk den dikken Toon de Soep en Bijs de Sijp, aan wien hij inlichtingen moet hebben verstrekt, waardoor inbraken bij goed gesitueerde lieden te Berghem mogelijk werden gemaakt. Hij wordt ver dacht van medeplichtigheid aan een inbraak bij den landbouwer v. d. Kamp te Berghem in 1934. Van der V. was ervan op de hoogte, dat v. d. K. er warmpjes bijzat en tezamen met de Soep en de Sijp was hij overeengekomen den landbouwer van zijn spaarduit jes te ontdoen. Het drietal was echter niet fortuinlijk de bewoners werden bij de nachtelijke inbraak door gestommel der inbrekers gewekt en de indringers moesten hals over kop de vlucht nemen. De buit was uiterst schraal en bestond slechts uit een wekker. Even later werd een nieuwe inbraak op touw gezet, waarbij succes verzekerd was. Van der V. wordt er ernstig van verdacht, dat hij met de beide genoemde boeven is overeengekomen, dat zij te zijnen huize zouden komen inbreken. Het doel was de inhoud van de kas van het ziekenfonds, welke gelden van der V. onder zijn beheer had. Inderdaad had de inbraak plaats in den nacht van 30 op 31 Mei 1934. De inbre kers verschaften zich toegang tot de woning van van der V. door uitsnijding van een ruit en poetsten de plaat met de gelden van het ziekenfonds ten be drage van f 90. De indringers haalden het geheele huis overhoop, terwijl geforceerde kastladen achter de woning werden teruggevonden. Het geheel wekte den indruk, dat de dieven lang hadden moeten zoeken, vooraleer zij 't bewuste geld hadden ontdekt. Begrijpelijkerwijze hadden de be woners niets van het gebeurde bemerkt en eerst den volgenden ochtend werd aangifte bij cle politie ge daan. De buit zou het trio gelijkelijk hebben ver deeld. Destijds werd de inbraak niet opgehelderd, doch de marechaussee beschikt thans over zoodani ge aanwijzingen, dat de medeplichtigheid van van der V. volkomen vaststaat. De verdachte is Don- De groote tijden van hét eeuwenoude Iran zijn steeds gekenmerkt door den naam van een krachtig, moedig en wijs vorst. En een volksvertegenwoordiging heeft, (anders dan b.v. in Engeland, Frankrijk of Neder land) in de geschiedenis van Iran nimmer een rol gespeeld. Daarbij komt, dat het eerste optreden van een volksvertegewwoordiging in Iran een hopelooze mislukking werd, fiadat aanvankelijk deze nieuwe in stelling met uitbundige geestdrift was begroet. Dit geschiedde in 1906, toen eindelijk het volk van den toenmaligen sjah uit een ander huis dan het thans heersehende, oen grondwet en een volksvertegenwoor diging had afgedwongen. Het volk wilde een einde zien aan het wanbeheer van den toenmaligen sjah en zijn hebzuchtige en omkoopbare ministers. Met de samenkomst van een volksvertegenwoordiging zou een nieuwe, betere tijd aanbreken, zoo geloofde men, doch al spoedig bleek, dat de meeste volksvertegen woordigers nog slechter, nog omkoopbaarder, nog on bekwamer, nog baatzuchtiger waren dan de gedeelte lijk van hun macht beroofde ministers en de toen malige sjah. Deze snijdende teleurstelling na de al te groote illusies is ook nu nog niet vergeten. Voor een werkelijke zelfregeering heeft een volk een langdurige opvoeding noodig en ik geloof, dat deze opvoeding bij den huldigen sjah in uitstekende handen is, ware het alleen reeds om zijn on-Aziati sche energie, zijn doorzettingsvermogen en zijn zelf tucht. Strenge eischen stelt hij aan zichzelf en strenge eischen stelt hij aan anderen. Een enorme invloed gaat van hem uit ook op den geest in het land. In weinige jaren is hij er in geslaagd de los aan elkan der hangende massa, die Iran bewoont, tot een „ge heel", tot een „volk" om te smeden, waarin verschil len van ras en van godsdienst niet meer gelden. Aan dezen breeden, menschelijken geest zou men in een zeker Europeesch land, dat zich tot de beschaafde staten rekent, een voorbeeld kunnen nemen. Hoogst sympathiek onderscheidt de huidige heer- scher in Iran zich van de dictatoren in Europa, die steeds maar babbelen, babbelen, babbelen en daarbij met een hand. in de lucht of met de handen in de zijden een soort heldenpose aannemen, die beden kelijk naar het theater riekt. De heerscher van Iran steekt niet te gelegener en te ongelegener tijd groote redevoeringen af; hij houdt niet van lawaai, ge schreeuw en uiterlijk vertoon en hij laat niet door de bladen en door schreeuwende volgelingen op straat en in vergaderingen steeds weder reclame voor zich maken, maar overal waar men in Iran komt of gaat ziet men zijn werk, wegen, bruggen, scholen, zieken huizen, fabrieken, die alle onder zijn bestuur aange legd of gebouwd wérden. Zegenrijk werkt dit toch zeer zeker niet democra tische bestuur in Iran en ik zou me in de tegenwoor dige omstandigheden en bij de huidige ontwikkeling van bet Iraansche volk (men denke aan de woorden van den wijzen koning Salomo) en met aan het hoofd een vorst als Reza sjah Pachlevi geen beter regee ringsvorm kunnen voorstellen, waarmede ik even wel niet wil beweren, dat ik dezen bestuursvorm over al zou willen ingevoerd zien. Afgezien van het feit, dat men niet overal een man als Reza sjah Pachlevi ter beschikking heeft (in Europa redt men zich daar om hiér en daar mét „babbelaars"), zijn b.v. de lan den van West-Europa aan zulk een systeem ont groeid, ook al is er dan hier en daar een groep men- schen, die zichzelf zoo minderwaardig gevoelen, dat zij schreeuwen om een dictatuur, om een „onder curateele stelling", J. K. BREDERODE. derdagavond naar de marechaussee-kazerne overge bracht, waar hij aan een streng verhoor wordt onder worpen. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet. De Ceel stichtte brand, om ergens anders in te breken. De beruchte bendeleider, de wielrenner J. C. uit Oss, bijgenaamd de Ceel, schijnt nog steeds niet aan het einde van zijn bekentenissen te zijn gekomen. Donderdag heeft hij in het huis van bewaring in Den Bosch voor marechaussee uit Oss opnieuw een mis drijf bekend. Het onderzoek der marechaussee inzake de vele verdachte branden in Oss en omstreken le verde bewijzen op, dat C. betrokken zou zijn bij een brandstichting, welke in 1930 heeft plaats gehad. Hij werd omtrent deze affaire danig aan den tand gevoeld en tenslotte gaf hij toe. dat hii zich aan het bewuste feit had schuldig gemaakt. Volgens zijn ver klaringen heeft hij in 't voorjaar van 930 een kapi tale boerderij in brand gestoken. Hij had reeds ge- ruimen tijd het plan opgevat een inbraak to plegen bij een goed gesitueerd persoon, die in de buurt van de Kapelstraat te Oss woont, Teneinde zijn slachtoffer het huis uit te lokken, besloot hij brand te stichten. Het stond vrijwel vast, dat de geheele buurt dan ver laten zou zijn, omdat allo bewoners naar den brand zouden gaan kijken. Dan zou het oogenblik gunstig zijn, om zijn slag te slaan. C. was evenwel niet for tuinlijk. Hij stelde zich bij de woning, waar hij wilde binnensluipen, op, doch de bewoner ging niet naar den brand kijken, zoodat het plan van den boos wicht mislukte. Inmiddels was de boerderij in de asch gelegd. Vijftien reizigers gewond. Parijs: De sneltrein ParijsBarcelona is Don derdagmorgen tegen zeven uur op 10 KM. van de stad Narbonne in botsing gekomen met een goede rentrein. De machinist ep 15 reizigers werden gewond. Nadere bijzonderheden omtrent het ongeluk zijn nog niet bekend geworden. Nadere bijzonderheden. Inzake het treinongeluk worden thans dc volgende bijzonderheden bekend: Volgens verklaringen van den machinist moet het ongeluk geweten worden aan het weigeren van dc seininstallaties. De sneltrein had een snelheid van 120 KM, per uur en alleen door de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die onmiddellijk z.g. tegenstoom gaf, kon de snelheid tegen het moment van de botsing verminderd worden tot ongev. 50 km. Gelijk reeds gemeld zijn ongeveer 15 reizigers licht gewond. Zij konden hun reis echter voortzetten. Twee goederenwagens zijn volkomen vernield. De puinen der wagens versperren een deel van de lijn. Sandberg bij een vliegdemonstrafie te Ankara in Turkije naar beneden gestort en op slag gedood. De Nederiandsche luitenant-vlieger, Jhr. Mr. G. Sandberg, die in het bijzijn van tal van Turksche autoriteiten te Ankara (Tur kije) een demonstratie zou geven met het militaire Fokker-vliegtuig van het nieuwe type C. 10, is tijdens deze vlucht afgegleden en neergestort. Het vliegtuig werd geheel vernield en luitenant Sandberg werd op slag gedood. De le luitenant Jhr. Mr. G. Sandberg was een 'der bekwaamste Nederiandsche vlieger-officieren, die se dert 1922 verbonden was aan de militaire Luchtvaart Afdeeliug te Soesterberg. Hij kwam daar als reserve,- officier en voltooide zijn rechten-studie, waarna hij echter toch de militaire luchtvaart koos voor zijn ver dere carrière. Reeds verscheidene jaren was hij op Soesterberg als instructeur werkzaam en hij tallooze gelegenhe den is hij opgetreden als invlieger voor de Fokker- fabriekenj als hoedanig bij thans ook de reis naar Turkije heeft ondernomen, die hem helaas noodlottig is geworden. Reeds eerder heeft luitenant Sandberg voor de Fokker-fabrieken in liet buitenland demon straties met nieuwe typen vliegtuigen gehouden, o.a. in Roemenië en eenige jaren geleden zelfs in China- De overledene, die 36 jaar oud was en te Amersfoort woonde, was gehuwd en vader van één kind. De C. 10, waarmee het ongeluk is geschied, was een der nieuwste typen militaire vliegtuigen der Fok ker-fabrieken, een twee persoons-jager-verkenner, uitgerust met een Rolls-Royce-motor van het model Castrel 5 met een capaciteit van ca. 600 PK. Een aan tal vliegtuigen van dit type is reeds geleverd aan het Nederlandsch-Indische leger, terwijl een aantal vlieg tuigen van het model C. 10 voor het Nederlandscho leger in bestelling is en waarschijnlijk over eenige maanden zal worden afgeleverd. De Turksche regeering overwoog de aankoop van eenige dezer nieuwe Fokkermachines, waartoe luite nant Sandberg met een C. 10 te Ankara zou demon- streeren. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat - DEN HELDER Ontzettende vliegramp in Frankrijk. Tien dooden. Twee Fransche militaire vliegtuigen, die deelnamen aan de Fransche najaarsmanoeu- vres, zijn tengevolge van den nevel met elkaar in botsing gekomen. Het eene vliegtuig stortte brandend neer op het gemeentehuis van Saint Jean dichtbij Rethel. Het andere viel even buiten de kom van de gemeente. Elk vliegtuig had vijf man aan boord, zoo dat tien menschenlevens te betreuren zijn. Beide vliegtuigen behoorden tot het lucht vaartregiment van Nancy en kwamen uit de richting van Reims. Het ongeluk had plaats tegen het vallen van den avond. De erkende regelen van de bouwkunst veronachtzaamd. VIER PERSONEN GEARRESTEERD. De persdienst van de justitie te Berlijn deelt mede: Zooals indertijd reeds werd medegedeeld, heeft de justitie direct na het ongeluk bij den bouw van den ondergrondschen spoorweg in de Hermann Goering- straat, waarbij 19 personen om het leven zijn geko men, een onderzoek ingesteld naar een eventueele schuldvraag. Het onderzoek werd geleid door dr. Rei- mer, tevens had men een commissie van deskundigen benoemd bestaande uit twee professoren, resp. van de technische hoogeschool te Berlijn en te München en eenige vooraanstaande bouwkundigen. Het onderzoek is intusschen zoover gevorderd, dat op aanstichting van het O. M. gisteren arrestatiebe velen zijn uitgevaardigd tegen: Hugo Hoffmann, di recteur van de Berlijnsche bouwmaatschappij; ir. Karl Rath, technisch adviseur van deze maatschappij, de opzichter ir. Fritz Noth en Reichsbahnrat Wilhelm Weyher. Zij zijn alle vier gearresteerd. Zij worden beschul digd van dood door schuld, omdat zij bij de uitvoe ring van het bouwwerk tal van technische eischen hebben veronachtzaamd, waardoor zij in de eerste plaats de verantwoordelijkheid voor het ongeluk heb ben. Men verwacht dat de deskundigen binnen een week hun definitief rapport zullen hebben opgesteld. Slapende van een vrachtauto gevallen. De familie Z. uit Hoogkarspel, die met een vracht auto, waarop het gezin en de inboedel waren gela den en op weg was naar Keulen, heeft bij de politie te Venlo aangifte gedaan, dat op den weg Nijmegen- Venlo hun 9-jarig zoontje, dat naast een zusj'e achter op den auto lag te slapen, zonder dat zulks was op gemerkt, van den auto was gevallen. Bij aankomst te Venlo sliep het zusje nog. Dc jongen was echter ver dwenen. De verschrikte ouders hebben onmiddellijk den terugtocht aanvaard om hun zoontje op te spo ren. Het. onderzoek had gisteravond laat nog geen resultaat opgeleverd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13