Gevaarlijke situatie in Genève. Sparta I - DIE. 100 Modelkamers! M.KLERCQ Zoon Buitenland De Italiaaosche zenuwen te sterk geprikkeld. Noodweer in Maryland. Opvoering van de Engelsche vlootreserve Ontploffing doodt vijf soldaten. RUSLAND WIL BOVEN ALLES VREDE. VIJF ANTI-FASCISTEN VRIJGESPROKEN. Aardschok richt schade aan. MQDERIIE FOÏO's EN VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAK - Nieuwe Passagiersboot in moeilijkheden. Door een fanatieke menigte gedood. ZONDAG a.s. ALGEMEENE VERGADERING Zaterdag 7 September 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER COURA 78ste Jaargang. No. 9803 Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkoniend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen. 16 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De zaak uit de openbare zitting teruggeno men. - Een commissie van Vijf zal de kwestie verder onderzoeken. lil Genève wordt een gruwelijke strijd gestreden. Wel geen gevecht met de blanke wapenen, maar daar om niet minder ernstig, want het leven van duizen den, misschien tienduizenden menschen staat op het spel. 'Als het van Mussolini afhing, dan werd het bloed van een leger jonge menschen geplengd op het altaar van het vaderland. Maar gelukkig is er nog de Vol kenbond, die, hoewel als vredestichtend element lang niet volmaakt, toch voldoende kracht heeft om de al lerergste schokken op te vangen, waardoor althans de vredelievende staten gelegenheid krijgen om hun Bemiddelingspogingen voort te zetten. In de afgeloopen zittingsdagen van den Volken bondsraad heeft Italië bij monde van zijn vertegen woordiger Baron Aloisi de meest grove beschuldigin gen aan het adres van Abessynië geuit en op over tuigende wijze ti'achten te bewijzen, dat dit land een centrum van barbaarschheid en slavenhandel is. Natuurlijk kon de afgêvaardigde van Italië niet verhinderen, dat ook Abessynië gelegenheid kreeg om zijn stem te laten hooren. De Abessijnsche vertegenwoordiger* Prof. Jèze, heeft hiervan gebruik gemaakt om eens zijn licht over de kwestie te doen schijnen en hoewel hij veel be zadigder was danden Italiaan, was hij toch scherp en soms zeer ad rem. Toen hij naar aanleiding van al de naar voren ge brachte idealen der Italianen zeide, dat zijn, zooge naamd achterlijk land, toch in elk geval niet tot ideaal had om een militair regiem te vormen, dat al beslag legt op de kinderen zoodra ze kunnen loopen, werd het de Italiaansche vertegenwoordigers toch al te bar. Blijkbaar werkte dit onloochenbaar feit zoodanig od hun zenuwen, dat de delegate zeer démonstratief de raadszaal verliet. Trouwens prettig hadden de Italianen het aller minst, want ook hun oude vriend Rusland liet hun leelijk in de steek. Litwinof plaatste zich pal naast Engeland en drong aan op zuivere toepassing van het pact van den Volkenbond. Nu moet men niet denken, dat deze houding, even min als die van Engeland, voortspruit uit eerlijken vredeswil. Het ie duidelijk dat de handige Litwinof door versterking van de kracht van den Volkenbond, een dam tracht op te werpen tegen het Japansche ge- yaar, dat uit het Oosten nog steeds dreigt. Maar door welke motieven ook ingegeven, de Russische houding kwam Engeland, die er overigens de bittere bijsmaak ook wel van zal hebben geproefd, op dit oogenblik buitengewoon goed gelegen,- omdat de houding van Frankrijk's proletarische vriend er Laval te eerder toe zal brengen, de Engelsche poli tiek te steunen. En zoo zien wij, als resultaat der eerste Genève- dagen een versterking van de Engelsche positie en daardoor natuurlijk een mokkend Italië. Was Italië een democratie dan zouden wii od dit oogenblik de toekomst met groot optimisme tege moet zien. Het moet immers ieder duidelijk zijn, dat Italië bezig is zich geheel te isoleeren en als er een land is, dat zich deze luxe niet kan veroorlooven, dan is het wel dat van Mussolini. Italië is èn wat crediet èn wat grondstoffen en levensmiddelen betreft te zeer afhankelijk van 't bui tenland om lang de rol van uitgestootene te kunnen volhouden, zoodat rustige overweging de macht hebbers te Rome tot groote voorzichtigheid zou stem den. Helaas is Italië niet langer een democratie en dat Ocean City. Een der hevigste stormen, die hier sedert 20 jaar zijn voorgekomen, heeft heden de om geving zwaar geteisterd. Er viel zoo ontzaggelijk veel regen, dat overslroomingen ontstonden, terwijl voorts nog door een stormwind, die 'n snelheid van 40 mijl per uur had zeer veel schade werd aange richt. Groote stukken van Princess Anne County staan van vier tot acht voet onder water. Verschii- lende steden en dorpen zijn geheel van het ver keer afgesneden, daar de wegen onbegaanbaar zijn geworden. Tientallen gezinnen hebben voor het hoo- ge water moeten vluchten naar de tweede verdieping hunner huizen, vanwaar zij thans niet weg kunnen. juist maakt de situatie zoo geweldig gevaarlijk. Hier beslist de stemming, de meening van één man over het wel en wee van Abessynië,. ja mis schien wel over dat van geheel Europa. Niet dat nu juist een wereldoorlog uit deze peri kelen behoeft te worden geboren, maar de elemen ten, die thans de beslissing in Europa in handen heb ben, zijn veel moeilijker te beinvloeden. De tegen woordige dictators immers zijn veel absoluter al- leen-heerschers dan de meest autocratische voor- oorlogsche keizer of koning. Algemeen voelde men in Genève dat de openbare behandeling van het conflict niet bepaald bevorder lijk was voor de goede afloop. Men begreep, dat de harde .woorden, die bij een openbaar debat nog onvermijdelijk zouden vallen, niet een gunstige oplossing in de hand werkten, on geacht natuurlijk nog het gevaar, dat Mussolini er op een gegeven moment de brui aan zou kunnen ge ven en er op los trekken. Daarom heeft men, na eenig tegenstribbelen van Italië, thans een Commissie van Vijf benoemd, be staande uit Engeland, Frankrijk, Polen, Spanje en Turkije, die de Abessijnsche kwestie in haar geheel zal onderzoeken en trachten om een vreedzame op lossing te vinden. Dit was nog de eenige mogelijkheid die overbleef nu Italië weigert om nog langer met Abessynië op gelijken voet aan de raadstafel te verschijnen* Er loopen geruchten te Londen. Het gerucht gaat, dat de Engelsche regee ring voornemens is om, mochten de omstan digheden dit eischen, een beroep te doen op de reserve van de vloot, welke bestaat uit manschappen en kader, die te werk zijn ge steld in arsenalen en havens en elk jaar 14 dagen doorbrengen aan boord van een oor logsbodem. Het was totnogtoe niet mogelijk, bevestiging van dit gerucht te verkrijgen. Twee vliegtuigen in brand gevlogen. Nabij Abbotabad, op 50 mijl van Rawalpindi in Britsch Indië is èen bom, welke uit een vliegtuig werd geladen, ontploft. Vijf personen werden gedood waarvan drie Britsche soldaten en 30'personen wer den gewond, waarvan 6 Engelschen. Twee vliegtui gen vlogen in brand en zijn geheel vernield. Wij hebben meer dan Komt U ook eens kijken. Pracht gelegenheid voor jongelui die trouwen gaan. COMPLETE MEUBILEERING. SPOORSTRAAT 8—10. r Tel. 206. DEN HELDER. 1 Minuut vanaf het Station. De vastberadenheid van Litwinof ten zeerste toegejuicht. Moskou: De „Iswestia" wijdt een hoofdartikel aan het door Litwinof in de zitting van den Volken bondsraad uiteengezette standpunt van Sovjet-Rus land tegenover het ItaliaanschAbessijnsche conflict en verklaart dat de Sovjet-regeering daarin haar prin- cipieele houding uiteen zet tegenover een imperia listische koloniale politiek en de voorzorgen van de Sovjet-regeering voor de handhaving van den vrede tot uitdrukking brengt. De Sovjet Unie, aldus het blad, zal alle maatrege len steunen welke ten doel hebben den vrede te handhaven. Het blad wijst eroD. dat imperialisti sche veroveraars nooit en nergens het initiatief heb ben genomen voor de vooruitgang van „achterlijke" landen en schrijft voorts dat de volksmassa's der Sovjet Unie zich er zeer wel rekenschap van geven, dat èen in Amerika begonnen oorlog gemakkelijk de betrekkingen der geheele wereld zou kunnen schaden. Daarom juicht de openbare meening in de Sowjet Unie de duidelijkheid en vastberadenheid, waarme de Litwinof het standpunt der Sovjet-Unie uiteen zette ten zeerste toe. Bij de beoordeeling van het Italiaansch-Abessijn- sche conflict gaat de openbare meening in de Sovjet- Unie niet uit van de binnenlandsche toestanden, die in Italië heerschen, doch van de voorzorgen voor de handhaving van den vrede.. Het blad besluit dat dit standpunt ook in overeen stemming is met de belangen van het Italiaansche volk. Scherpe uitspraak van Amerikaansch rechter tegen Hitler-regiem. Naspel van incidenten op de „Bremen." Reuter seint uit New York: Vijf verdachten, beschuldigd van het verwekken van wanordelijkheden bij het vertrek van het s.s. „Bremen", op 27 Juli 1.1., werden vrijgesproken. Een zesde zal zich nog te verantwoorden hebben wegens het toebrengen van lichamelijk letsel en het dragen van verboden wapenen. De rechter Brodsk gispte op de zitting het Hitier- regime. Hii zeide o.a. dat het in ton voeren van de Swastica-vlag in de New Yorksche havens door de verdachten en andere burgers kon worden beschouwd als „een noodeloos uitdagend laten wapperen van een embleem, dat het symbool is voor het tegen overgestelde van Amerikaansche idealen, en dat een atavistisch terugvallen naar middeleéuwsche, zoo niet -barbaarsche toestanden, vertegenwoordigt." De rechter besloot met te zeggen: „Ik wil echter niet, dat mijn woorden uitgelegd zullen worden als een sanctioneeren van onwettige handelingen. BANDIETEN PLUNDEREN EEN DORP. En schoten 5 personen dood. A.N.P. meldt uit San Jeronimo (Mexico): Mexicaansche bandieten hebben Donderdag op de ze plaats een overval met roof gepleegd, waarbij zij drie personen gewond en vijf gedood hebben. De vijf gedoode personen waren kooplieden, die op de vlucht sloegen, toen de bandieten het plaatsje plun derden. Twee andere kooplieden werden ernstig ge wond. De bandieten ontvoerden voorts twee jeugdi ge onderwijzeressen. Een van de meisjes werd ver moord, het tweede wordt nog vermist, doch men vreest, dat ook zij gedood zal worden. Federale ca valerie volgt de bandieten met de opdracht ze dood of levend mee te brengen. Athene,,6 Sept. In de buurt van Margarita hij Preveza op den Balkan, heeft men Donderdag aard schokken waargenomen. Volgens tot nu toe ontvan gen berichten zijn 60 k 90 huizen ingestort. Gelukkig zijn geen menschenlevens te betreuren. Het bericht is pas laat ontvangen, aangezien de verbindingen verbroken waren. Addis Abeba, de hoofdstad van het zwarte keizerrijk Abessynië, waarop thans de belangstelling van geheel de wereld gevestigd is, biedt nog maar weinig van de gemakken, die men in het algemeen in hoofdsteden vindt. Om iets te noemen zijn er nog slechts een paar geasphalteerde straten, die de voornaamste pleinen verbinden. De huizen bestaan op een enkele uitzondering na, alle uit één verdieping met zinken platen afgedekt. Straatverlichting vindt men er niet. Echter weer wel een verkeers-politie, die men op den voorgrond onder het zonne-afdak ziet opgesteld. van buitengewone kwaliteit. Ook 's Zondags geopend. Met 400 passagiers aan boord. Londen. De passagiersboot .Whippingham" van de Southern Railways, welke gisteravond 400 passagiers aan boord had voor een uitstapje van Portsmouth naar Bornemouth heeft in de Christ Church Bay met slecht weer te kampen gehad, waarbij een schroef brak. De reddingsboot van Yarmouth (eiland Wight) en stoombooten uit Bornemouth en Southampton voe ren ter assistentie van het schip uit. Door het ruwe water gelukte het hun niet de „Whippingham" op afdoende wijze te helpen, doch dit schip dat. geen water maakte, kon op sleeptouw worden genomen en naar kalmer water worden overgebracht, waar de passagiers werden overgenomen door een andere boot van de Southern Railwav. Gisterochtend is de „Whippingham" te Ports- mouth binnen gesleeüt. Protestantsche evangeliste in Mexico het slachtoffer. Een Protestantsche evangeliste te Texayuca is gis ter door een fanatieke menigte gedood, terwijl acht van haar begeleiders gewond werden. Inwoners der stad hadden de evangeliste Concepsion Miranda, reeds gewaarschuwd, dat niet geduld zou worden, dat er in deze stad een z.g. revival-meeting zou worden georganiseerd. Toen zij zich daaraan niet stoorde en haar evangelisch werk desondanks ook hier wilde uitvoeren, bestormde een fanatieke menigte de mee« ting, waarbij verscheidene schoten werden gelost. Een predikant van het gezelschap werd op wonderbaar lijke wijze gered, doordat een op hem gerichte kogel bleef steken in een dikken bijbel, die hij in zijn zak droeg. De autoriteiten hebben verklaard, dat zij de aanvoerders van dezen godsdienstrel wegens moord zullen laten vervolgen. Amsterdam Aanvang 2 uur. Spoedeischende van LEDEN en DONATEURS van „SPARTA," en „GEEL ZWART", op MAANDAGAVOND 9 SEPTEMBER, in Café RAVEN. Aanvang 8uur. Aller opkomst beslist dringend gewenscht. Zeer.belangrijke besprekingen. Bestnur „Sparta" en „Geel Zwart". PRAIRIEBRAND IN ZUID-AMERIKA. Reuter meldt uit Buenos Aires: De groote prairiebrand in de provincie Entre Rios is opnieuw opgelaaid en is overgeslagen op andere gebieden. FOKKER NIET GEARRESTEERD GEWEEST. De Amerikaansche affaire. Havas seint ons uit. Washington, d.d. 6 dezer: In tegenstelling met zekere geruchten kan worden mee gedeeld. dat de vliegtuigbouwer Fokker, niet gear resteerd is geweest. Hij wordt alleen te Washington verwacht, om door den voorzitter van den Senaatscommisie inza ke de wapen-licjuidatie Nye en senator Bone. lid van deze commissie, ondervraagd te worden. VOORMALIGE „KLIPFONTEIN" VERTROKKEN. Onder Italiaansche vlag. Amsterdam. Het stoomschip „Gloria Star", de voormalige „Klipfontein" van de Vereen. Nederland- sche Scheepvaart Maatschappij, is gistermorgen te elf uur onder Italiaansche vlag en met een Italiaan sche bemanning naar zee vertrokken. Vóór de reis naar Italië wordt voortgezet, zal het schip te Rot terdam bunkeren. BAKKERSCURSUS IN ALKMAAR. Wij verwijzen gaarne naar de advertentie in dit nummer, waarin leerlingen worden opgeroepen voor de, gedurende de komende winter, in Alkmaar te houden bakkerscursus. In de afgeloopen jaren zijn deze cursussen zulk een succes gebleken, dat wij de bakkerszoons en ge zellen uit onze streken gaarne op deze mogelijkheid wijzen om .hun vakkennis te verhoogen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1