M* L G A* roeven in Zaterdag 7 September 1935. SCHAGER COURANT. De Nationale Mid denstandsweek in zicht* Z o'n pijn! GEEN BEVROREN APEN EN MENSCHEN Onbewaakte overwegen. Vertrek van H. M. de Koningin f uit St. Fillans. Kanon uit elkaar gesprongen. Omdat kij Koningin Astrid verdedigde. De uitkomsten. Schagen. FEEST EN JOLIJT OP HET PROGRAM. SCHAKELEN DE DUITSCHE JODEN DEN MIDDENSTAND UIT? BAKKERSACTIE TE WACHTEN. Zonderlinge houding van de Nieuwe Nie- dorper Middenstandsvereeniging gelaakt. Algemeene vergadering van de Schager Handel drijvende- en Industrieele Middenstandsvereeniging op Donderdag 5 September, 's avonds 8 uur in het lokaal van den heer J. Iv. Boontjes. Voorzitter de heer M. C. Tuinman; Secretaris de heer W. D. Niestadt. De Voorzitter opent tc circa half negen de vrij goed bezochte vergadering, met een woord van wel kom. Hij had gehoopt op een grootere opkomst, om dat punt 7, de bespreking over de te houden Natio nale Winkelweek toch van groot belang is en als poging om de zaken weer nieuw leven in te blazen, ieders belangstelling verdient. De notulen werden onder dankzegging aan den 2en secretaris, voor de correcte redactie, goedge keurd. Ingekomen zijn drie mededeelingen van B. en W., resp. inzake vent verboden, verkorting kermis en demping Noord. Het college deelt mede dat zij noch tot het instellen van ventverboden nóch tot verkor ting der kermis voorstellen zal doen, terwijl zij ver der naar aanleiding van het door de vereeniging ge zonden adres mededeelt, dat de Raad besloten heeft niet over te gaan tot demping van het Noord, doch wel tot maken van een aansluiting Noord-Halerweg. Verder was binnen gekomen van de Commissie van Overleg tusschen de drie landelijke Midden- standsvereenigingen, een missive, waarin te kennen wordt gegeven, dat met het oog op de tegengestelde economische belangen, het niet wenschelijk is dat filiaalhouders van grootbedrijven lid zijn van mid- denstandsvereenigingen. Naar aanleiding van het periodiek aftreden van den heer C. H. Th. Schmalz, als lid van de Kamer van Koophandel spreekt, de Voorzitter woorden van liuldo en dank voor de wijze waarop deze al sinds jaren de belangen van onze plaats en district in dit lichaam behartigt. Hij stelt voor den heer Schmalz wederom af te vaardigen, hetgeen algemeene instemming verwerft. De rekening en verantwoording van de Woning bouwvereniging „Schagen" werd zonder verdere bespreking goedgekeurd. Wij ontleen en daaraan nof dat het afgeloopen boekjaar een verlies heeft opgeleverd van f 1059.12, terwijl de begrooting voor het thans loopende jaar vak sluit met een nadeelig saldo van f 714.53. Daar echter de gemeente alle risico draagt, spruiten hier uit geen nadeelen voor de vereeniging voort. De Voorzitter brengt daarna verslag uit over het te Apeldoorn gehouden congres, waarheen hijzelf en de heer Mr. Df\ Buiskool waren afgevaardigd. Tijdens de algemeene bondsvergadering, die aan het eigenlijke congres voorafging, bleek dat het bondsblad in finantieele nood verkeert. Het bondsbe- stuur wekt alle middenstanders op om zich op dit aardige leerzame blad te abonneeren. Vervolgens trad de Voorzitter in enkele beschou wingen over de op het congres behandelde prea-ad- viezen, door Jhr. Dr. v. d. Vose en Ir. H. Steketee. waarvan de eerste de moderne bedrijfsvoering voor den Middenstand en de tweede dat zelfde onderwerp speciaal voor de klein industrieelen behandelde. Ook een beschouwing van den Hoofddirecteur der Nederlandsche Middenstandsbank bracht hij nog even naar voren. Daaruit bleek dat van de vele duizenden aanvra gen om crisiscredieten slechts een zeer gering per centage kon worden toegewezen, omdat de meeste aanvragen kwamen van zaken, die al geheel aan den grond zaten en niet meer te redden waren. Over de van 14 tot 26 October a.s. te houden Na tionale Winkelweek, kortweg M.I.C.A., ontspon zich een levendig debat. Allereerst wees de Voorzitter op de wenschelijk- heid van eensgezinde medewerking en deelde mede dat alle leden kunnen deelnemen, terwijl grootbedrij ven uitgesloten zijn. De Voorzitter meent dat plicht tegenover den bond medebrengt om spontaan achter de M.I.C.A. te gaan staan, terwijl trouwens ook het eigenbelang meedoen eischt. De omliggende gemeen ten, waar ook middenstandsvereenigingen zijn geves tigd, zouden anders in een bevoorrechte positie ko- unen. Maar als Schagen meedoet, dan moet dat zijn op waardige, zoo mogelijk grootsche wijze. Het be stuur meent dan ook, dat in deze verkoopdagen een extra attractie de menschen naar Schagen moet lok ken en stelt daarom voor gedurende de M.I.C.A.-da- gen een middenstandstentoonstelling te organisee- ren. Hij vraagt daarover de meening van de leden. De heer Schene acht een tentoonstelling geen at tractie. Zonder nu direct andere voorstellen te kun nen doen, wil hij er toch op wijzen, dat de M.I.C.A. is bedoeld om menschen in de winkels te krijgen. Een tentoonstelling brengt mede, dat een gedeelte van het winkelpersoneel aan de normale verkoop in den winkel wordt onttrokken. Spr. ziet weinig voordeel en veel last en kosten in het bestuursvoorstel. Hij acht festiviteiten als attractie veel beter. De heer Niestadt. zag de .tentoonstelling als kern, waaromheen zich de feesten zouden eroepeeren. Daarentegen meende de heer Schene, dat de ver- koopweek de hoofdzaak moest blijven. Wij moeten geen koude tentoonstelling, maar veel beweging, veel muziek, kortom feest! Tal van aanwezigen mengden zich nog in het de bat, doch hoewel de Voorzitter met hardnekkigheid het bestuursvoorstel bleef verdedigen, bleek toch wel dat in het algemeen voor een Middenstandstentoon- etelling, of Verkoopbeurs, zooals zij later werd ge noemd, niet veel wordt gevoeld. Nog werd het plan geopperd, om een door de voet balvereniging „Schagen" te houden fancy-fair als attractie in te lasschen, doch ook dit idéé kon geen genade in de oogen van de aanwezigen vinden. De heer Kosson meende dat een Verkoopbeurs bij slagen niets anders dan onaangenaamheid zal geven Daar slechts een beperkt aantal winkeliers kan me dedoen, met het oog op de beschikbare ruimte, zal Hier pijn en daar pijnl Aspirin is de pijnstiller bij uit nemendheid. 1 a 2 Aspirin-fabletten verjagen Uw pijnen. Verwonderd zult U mompelen: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 fabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. a 10 cfs. de rest gaan mopperen. Slaagt de opzet niet, dan krijgen we ook last. De heer Schene wil plaatselijk nog prijzen bijgeven. Doordat de verkoopweek landelijk is, zullen de prij zen wel zéér groot kunnen zijn, maar niemand kan de zekerheid geven, dat er ook maar een enkele in Schagen terecht komt. De heer Niestadt betwijfelt of men als vereeniging wel afzonderlijk prijzen mag beschikbaar stellen. De heer Schene vindt het, een bezwaar dat de op lossingen per post moeten worden opgezonden, waar op de heer Niestadt de idéé oppert, een ruilbeurs te organiseeren en daaraan een soort postkantoortje te verbinden. Ook de heer J. K. Boontjes is voorstander van at tracties en meente dat een paardespel zeer geschikt zou zijn. Nog tal van argumenten tegen een verkoopbeurs worden ter tafel gebracht., maar tenslotte wordt, zonder dat men tot een definitief besluit over den aard der te houden attractie is gekomen, overgegaan tot benoeming van een Commissie van drie, die tot taak zal hebben niet een door de Hanze te benoemen driemanschap, de moeilijke puzzle on te lossen om tijdens de M.I.C.A. veel menschen naar Schagen te brengen. Gekozen werden de heeren J. H. Schene. C. Schmalz en W. van Geelcn. De heer Van Geelen meende zich. wegens drukke werkzaamheden, niet beschikbaar te kunnen stellen, waarop de heer Roggeveen voorstelde om den Voorzitter aan te wij zen, hetgeen bij acclamatie geschiedde. Deze gemakkelijke wijze om aan een schriftelijke stemming te ontkomen, was de vergadering blijkbaar zoo goed bevallen, dat zij den heer G. Molenaar, van de firma Molenaar en Kouseband. bij acclamatie als lid aannam. Bij de rondvraag wees de heer Legui^ er op, dat de Duitsche Israëlieten in het z.g. Jodenkamp, direct van den groothandel betrekken. De firma Grunwald uit Den Helder levert alles tegen grossiersprijs en gebruikt een winkelier uit den omtrek als strooman, teneinde, haar handelwijze te camoufleeren. Deze krijgt daarvoor 1 van den omzet. Ook bestaan in het kamp plannen om een dubbele heetelucht-oven te bouwen, teneinde zelf brood te gaan bakken. Spreker wekte op tot verzet tegen dit streven om den Middenstand uit te schakelen. De zaak wordt op voorstel van den Voorzitter in handen gesteld van den heer Niestadt in zijn kwa liteit van Districtsvoorzitter, die scherpe actie toe zegde. De heer Schene had in de Schager Courant een verslag gelezen der Middenstandsvereeniging te Nieuwe Niedorp, waarin de meening werd uitgespro ken, dat Schagen op unfaire wijze de districtszetel bad bemachtigd. Ook de her Niestadt had het verslag gelezen, doch zich van antwoord in het openbaar onthouden, omdat hij geen polemiek wenschte. Hij zal de zaak wel t.z.t. in de districtsvergadering uitvechten. Wel noemde hij het een wonderlijke zaak. dat de heer Van der Stok. die in de Nieuwe Niedorper vereeni ging de zaak aansneed, zelf ziin stem vóór Schagen heeft gegeven, terwijl Nieuwe Niedorp tot driemaal' toe op Schagen heeft gestemd. De heer v. d. Stok heeft, volgens den heer Niestadt nota bene nog mede- geholpen bij de afbakening der grenzen van het Schager district, terwijl Nieuwe Niedorp ook op de voorvergadering aanwezig was en daar Schagen steunde. De Voorzitter wees er op, dat de. dorpen zelf hebben te kennen gegeven, Schagen als districtszetel te wenschen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de zeer geanimeerde vergadering. Fantastisch gerucht tot de werkelijkheid teruggebracht. Dc medische medewerker van het „ALg. Hdbld." schrijft: Onlangs stond in de dagbladen oen onwaarschijnlijk bericht over een Amerikaansch arts die er in geslaagd was een aap in te vriezen tot hij geheel stijf was en hem dan na drie dagen "Weer levend te maken. Blijkens een aan mij gerichte vraag achten leeken dit niet onmogelijk; de medicus, die weet welke ge volgen zoogenaamd bevriezen heeft het lichaam is a.1 lang dood, vóór de temperatuur op het vries punt is aangekomen kan op zulk een bericht slechts met een schouderophalen reageeren. De redactie van het „Journal of American Mediral Association" heeft de moeite genomen, nader te in- formeeren naar den zoogenaamden ontdekker, daar toe vooral aangespoord door een bericht, dat een man zich reeds had aangeboden dezelfde proef te onder gaan als de aap. Ziehier de resultaten van dc enquête. De ontdekker is dr. Ralph Stanley Willard, die ge promoveerd is aan een niet-besfaancle universiteit, het zoogenaamde „Tiflis University College of the City of New York". Ook zou hij examen hebben gedaan aan de wèl bestaande Columbia Universiteit. Maar dit. laatste bleek een leugen. De heer Willard bleek geen medicus te zijn, maar een apotheker, die in 1927 in Kansas City geassoci eerd was in een kwakzalversfirma. Hij heeft zich ook uitgegeven voor prins Raphael Napoleonovitch Lubo- mirsky, afstammeling van een Franschen markies, die in 1812 door Napoleon in Moskou was achterge laten. In 1933 werd hij veroordeeld in Californië wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Men vermoedt, dat de heer Willard met een bekend goochelkunstje den doodèn aap tegen een levende heeft ingewisseld. De vrijwilliger, bereid om bevroren te worden, was een schrijver voor de bioscoop, Stephen Simkhovitch geheeten; hij had reeds de toestemming van zijn ver loofde gekregen om zich aan de proef te onderwer pen. Drie honderd Californiërs zouden zich reeds hebben aangeboden Simkhovitch te volgen. Gelukkig hebben de autoriteiten voor de heele zaak een stokje gestoken; interessant blijft de quaestie voor de massapsychologie, de zucht naar iets nieuws, en de goedgeloovigheid van de menigte. Auto tusschen Hoorn en Schellinkhout door den trein gegrepen. Eergistermiddag om ruim vijf uur is op den onbe- waakten overweg aan den Lageweg tusschen Hoorn en Schellinkhout een auto, bestuurd door den brood bakker Buis, uit Blokker, door een motortrein, komen de uit de richting Hoorn, van achteren gegrepen en in dc Wal geworpen. De wagen, waarin naast den bestuurder een zekere mej. Leegwater was gezeten, werd geheel vernield. Ook de motortrein werd tame lijk beschadigd. Deze laatste kon echter met eenige vertraging de reis voortzetten. Wonderlijk genoeg kwamen de heide inzittenden er met betrekkelijk lichte kwetsuren af. Een tocht door Engeland» St. Fillans: Naar verluidt zal H. M. de Konin gin morgen uit St. Fillans vertrekken per auto en een paar dagen besteden aan het maken van een tocht door Engeland, alvorenseen bezoek te brengen aan den Graaf en Gravin Athlone in Sussex. H. K. H. Prinses Juliana is reeds vertrokken en zal zich bij graaf Athlone weer bij H. M. de Koningin voegen. Bij een openluchtspel. Bij de opvoering van een historisch openluchtspel tc Zwartsluis is een ernstig ongeval gebeurd. In het laatste bedrijf, waarbij de intocht van Koning Wil lem I werd voorgesteld, zouden n.1. vreugdeschoten worden gelost, voor welk doel bij de geïmproviseerde stadspoort oen houten kanon was opgesteld. De schoten zouden worden afgevuurd door den heer J. de Goede aldaar. Toen na het eerste schot de kruit damp was opgetrokken, bleek de schutter, die dc lont had aangestoken, roerloos op den grond te liggen. Het kanon was uit elkaar gesprongen, en de weggevlogen stukken hout hadden hem ernstig aan het hoofd ver wond. Het spel is daarop direct gestaakt. Nadat een plaatselijke arts de eerste hulp had ver leend, is het slachtoffer per auto naar het R.K. Zie kenhuis te Zwolle overgebracht. De politie, welke dc toedracht der zaak onderzoekt, heeft het kanon in beslag genomen. Hdbld. EEN LAFFE MOORDAANSLAG. Harlan: Donderdagmiddag zijn vier personen in arrest gesteld, die men er van vqrclenkt een dyna- mietpalrbon te hebben geplaatst o. d. starter van de auto van den districtsattorney Middleton. Middleton werd bij de ontploffing, die ontstond, Zoodra hij den voet op den starter plaatste, opslag gedood. De moordaanslag is, naar men stellig meent te weten, gepleegd tengevolge van oneenigheden, die tijdens verkiezingen alhier ontstaan waren. Pool in de straten van Valenciennes gedood. Dinsdag j.1., om ongeveer negen uur des avonds, liep een stroovlechtersechtpaar, Abel Lefèbvre en zijn vrouw, naar de Brusselsche „Standaard" meldt, in de Rue de 1 'Intendance te Valenciennes te wandelen. Al voortgaande liet Lefèbvre, die zeer slecht bekend staat on reeds een 15-tal veroordeelingen wegens dron kenschap en diefstal achter den rug heeft, zich be- leedigend uit over koningin Astrid. Zijn woorden wer den opgevangen door een passeerenden Pool, die het dadelijk voor de betreurde doode opnam. De twist liep zeer hoog en op een bepaald moment gaf dc Pool, vrouw Lefèbvre een vuistslag in het gelaat. Nu werd ook Lefèbvre woedend. Hij trok een mes en plofte liet zijn tegenstander in de borst. Eenige oogen- blikken later gaf deze den geest. De politie werd gewaarschuwd en nam het lijk van den Pool, die een weduwe en vier kleine kinderen achterlaat, in beslag. De moordenaar werd in zijn woning aangehouden. Het wapen der misdaad werd op zijn bed aange troffen. Lefèbvre poogde de schuld te werpen op zijn vrouw, doch alles wees er op dat hij de dader was. Landbouw Met diverse Wintertarwe» rassen. Evenals in voorgaande jaren kunnen wij ook nu weer, vooruit lopende op een eventueel verschijnend jaarverslag, een kort overzicht geven van enkele be langrijke uitkomsten van de proefvelden met win- tertarwerassen vergelijkingen. De productiecijfers zijn omgerekend op de op brengsten per are; de hectolitergewichten zijn be paald met behulp van een V\ liter apparaat. Taxatie cijfers omtrent de kwaliteit zijn nog niet bekend. Waar in samenwerking met de zaaizaadtelersver- enigingen, naast de nu gangbare rassen enkele nieu wigheden zijn geprobeerd, worden tevens enkele cij fers medegedeeld van de beste van de nieuwe rassen. Bij de beoordeeling van het hier volgend materiaal dient men in het oog tc houden, dat een vergelijking van de drie proefvelden met elkaar slechts ten dele mogelijk is, onder andere ten gevolge van de uiteen- Totale veldindruk Korrel in kg/a Stro in k g/a H.1. gewicht i in kg. Rassen. I II III I II III I II III Juliana 35,4 47,0 27,4 40,0 60.8 niet 80,2 71,0 75,9 Wilhelmina 37,7 48,3 40,4 67,8 bepaald 78,0 73,7 - Imp. Ha 38.9 46,6 79,1 Emma 37,5 42,0 42,9 68.1 78,7 71,2 1 Wilobo 35,4 44,1 77,2 Carstens V 37,8 47,3 42,2 70,6 79,5 73,0 Invicta 34,5 25,4 42,4 76,0 71,9 Vilmorin 27 39,9 46,1 27,5 35,3 57,2 79,5 73,9 74,2 Vilmorin 23 Vilmorin 29 J X W Wald Pyrmont Regentes Millioen II W X Mi 11 I E.W.C. 2a Trifolium Providence 38,0 36,5 37,0 34,2 40,2 40,0 31,7 40.3 41,9 48,1 45,6 32,0 31,8 25,1 28,4 lopende kwaliteit der proeven. Wel is juist een verge lijking van de rassen, ieder proefveld op zichzelve beschouwd. Eenvoudigheidshalve zijn de drie proefvelden ge nummerd. Proefveld I is geëxploiteerd op het bedrijf van den Heer P. J. Waiboer te Anna Paulownapolder. Grond soort klei; de stand van het gewas bleek aan de dunne kant te zijn. overigens goed gezond. Proefveld II was aangelegd bij den Heer J. Veth- man te Groetpolder. Grondsoort vrij zware klei; de stand was hier wat dichter, het stro was veel grover dan op I: legering deed zich hier ook niet voor. Proefveld III was aangelegd op het bedrijf van den heer Th. Knook te de Purmer. Grondsoort zware klei; de stand van het gewas liet veel te wensen over. Dit was mede een gevolg van de slechte struc tuur van het zaaibed, late zaai en de voorvrucht In tegenstelling met de beide andere proefvelden was hier gezaaid op wintertarwestoppel, dus tarwe op tarwe. Gevolg was een vrij sterke voetziekte aan tasting. Waar bovendien nog klaver was ingezaaid, welke zich tengevolge van de dunne stand van de Stro-lengte Vroegrijpheid Rassen. I II III I II III I II III Juliana 7 7 5 5/6 6 is 7 7 is Wilhelmina 7 8 6 en hier 7 7 liier Imperiaal Ila 8 6/7 niet 7 niet Emma 7/8 8 en 6/7 bepaald 7/8 en bepaald Wilobo 7 en 7 Carstens V 7/8 9 6 6/7 7 7 Invicta 8 5 7 7 Vilmorin 27 8 7 5 6 6 8 8 Vilmorin 23 i 6 Vilmorin 29 6 J X W 7 i 8 6 Wald Pyrmont 8 7 7/8 8 8 8 Regentes 8 7 7 8 7 7 Millioen II 7 7/8 7 W X M. MI W X Millioen I 8 8 7 7 7 7 E.W.C. 2a 8 8 7/8 7/8 7 7 Trifolium 7 i 5 7 7 Providence i —i 5 10 gunstig 10 lang stro. 10 vroeg rijp. 39,o 41,5 42,5 4G.7 43,5 45,7 39,7 73,1 68,1 70,0 75,5 78,2 78.7 77,0 76.8 79.0 75.1 75,3 74,6 67,4 71,0 71,9 73.2 73.3 tarwe voorspoedig ontwikkelde, zijn hier de stro-op brengsten niet betrouwbaar te achten en om die re den zijn deze laatste cijfers dan ook niet opgenomen. Alvorens de productie-cijfers weer te geven volgt hier eerst nog een kort overzicht van enkele aante keningen welke in de loop van de groei-periode wer den verzameld. (Zie den staat links onder). Duidelijk komt hier uit dat proefveld no. III te wensen heeft overgelaten. Een nadere beschouwing van de „beoordelingscij- fers" wordt aan iedere belangstellende overgelaten en aanbevolen. Typisch is te zien dat de Wilhelmina het dit jaar in „totaal indruk" won van de Juliana. In de op- brengstcijfers komt dit ook naar voren. Zo spreekt ook de kortheid van stro voor rassen als Juliana en Vilmorin no. 27 hieruit. Van de nieuwigheden komt de gunstige veldindruk overeen met de dorsresultaten voor rassen als W X Millioen én E.W.C. 2a. Vervolgens een overzicht van de eigenlijke dors resultaten. (Zie den staat hierboven.) - Enkele punten uit deze gegevens-verdienen de aan dacht. Allereerst dat bij I en II Wilhelmina het beter deed dan Juliana. Vervolgens de grote productie van de rassen W X Millioen I en E.W.C. 2a, terwijl ook de Vil morin 27 een uitstekend figuur maakt. Bij vergelij king met de andere rassen moet men er om denken dat zowel de Vilmorin 27 als de Carstens V gerekend moeten worden tot de tarwerassen met rode korrel- kleur. Opvallend Is verder dat de vroegrijpende rassen Vilmorin 23 en 29 van proefveld III het nog zo goed deden op dit „zieke" proefveld. Dat overigens de kwaliteit van het zaad, afkomstig van proefveld I verreweg het beste is, komt duidelijk naar voren bij de h.1. gewichten. De Rijkslandb'ouwconsulent voor Noord-Holland, Ir, G. J. LIENESCH.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5