Goudgravers onder de soldaten. Zaterdag 7 September 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9802 Een fantastische aanblik. Het Knippatronen-apparaat „Frohne". Theater Royal. Orkaan woedt thans boven Georgia. Weldadigheidspostzegels voor het kind. Niet zonder bestaansmiddelen naar Spanje De Bilt seint Het vliegongeluk van Jhr. Sandberg. Goud in de Italiaansche koloniën. IN HET LICHT VAN SCHIJNWERPERS GRAVEN MACHTIGE EXCAVATEURS HET TOEKOM STIGE KANAAL. Groote belangstelling aan den Lagedijkerweg. De voortvarende aannemers, die dag en nacht be zig zijn aan het graven'van het kanaal, dat straks via Schagen de hjiven van Kolhorn met het Noord- Hollandsch Kanaal zal verbinden, zijn thans begon nen met het graven van de zijarm naar de Schager haven. Het is bij avond een fantastische aanblik, deze goed geleide en uitmuntend georganiseerde werkzaam heden gade te slaan. Scherpe lichten werpen dan hun fel schijnsel op de donkere aarde, die bij hon- derde kilo's tegelijk „in één haal" wordt opgegra ven, om met één plomp in de wachtende kipkarren te worden gestort, waarvoor, tot werken bereid, zuch tend en steunend een dappere smalspoor locomotief ptaat te wachten. Tientallen Schagers wandelen de laatste dagen £an ook den Lagedijkerweg op, om van dit zeldzaam interessant gezicht te genieten. En wij zijn er van overtuigd, dat velen van hen, «ie zich niet zoo sterk rekenschap hebben gegeven van de beteekenis der kanaal werken,: door de mach tige en knarsende graafmachines en door de diepe voor, die daar in het land van Oud West Friesland wordt getrokken, zijn gaan begrijpen, dat er met Schagen wat gaat gebeuren, dat het verlost wordt uit zijn isolement. Of zij ook zullen begrepen hebben dat deze groote Verandering verplichtingen medebrengt? Dat voorloopig het oog dient gevestigd te zijn op aanpassing aan het nieuwe?, Wij .vreezen maar. EEN UITKOMST VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Dezer dagen waren we in de gelegenheid een de monstratie bij te wonen met het knippatronen-appa raat Frohne. Deze uitvinding, waaraan een langdu rig experimenteeren voorafging, kan een ommekeer genoemd worden op het gebied van patronen knip pen, die de huisvrouw in staat stelt zonder ook maar één kniples te hebben bijgewoond om zélf alles op maat te knippen. Bij het apparaat behooren mode 11 emboekenwelke de meeste gangbare en eenvoudigste modellen bevat ten, alsook de modernste creaties..' Bij al deze 'mo dellen zijn kleine patroontjes afgebeeld (mouw, voorpand, kraagje, enz), welke dan met behulp van het apparaat op de vereischte maat kunnen worden geteelcend. Men heeft dus van alle onderdeelen een patroon, een grondpatroon maken is dus overbodig geworden. Een van de bezoeksters nam de proef op de som, en knipte een willekeurige jurk op haar maat en in derdaad, het stond als gegoten. Wo kunnen daarom niet anders doen dan Iedere practische huisvrouw aanraden van dit apparaat kennis te nemen. En welke huisvrouw is niet pra'c- tisch? Lees daarom met aandacht de In dit nummer voor komende advertentie van de firma P. Dekker, Laan Schagen, die U over Frohne alles kan vertellen en laten zien, i WERK GEGUND. Het sloopen van bestaand pand, bewoond door den heer J. J. Castricum alhier en het ter plaatse bou wen van 3 woningen met bergplaats het een en ander voor rekening van den heer A. de Wit te Hoorn is gegund wat betreft het metsel- en timmerwerk aan den heer G. Koning voor f 7959 en het schilder werk aan den heer Goedhart voor f 630, De huizen worden gebouwd,e zooals men weet on der architectuur van den heer Jos. L. Overtoom te Baarn. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien wordt van week tot week grooter. De handel was iets beter: er was wel kooplust en veel koopers. Prijzen pl.m. 25 ets, voor de beste kwaliteit. De handel in gelde- en kalfkoelen was matig. Graskalveren lang niet druk. Nuchtere kalveren goed. De handel in paarden was heel goed. De paardenkoopman Stammes van Heerhugowaard verkoclit 4 veulens en 9 paarden, dat wil wat zeg gen. In een paar dagen verkocht genoemde heer 28 stuks paarden: zooiets kan gemeld worden. Oude slachtschapen tot f 18. hoogste noteering. Jonge vette schapen handel matig, van f 1216. De handel in magere schapen was stil. Lammeren voor de weide f 47, voor den dood f 6S. handel matig. In bokken en geiten was weinig te doen. De handel in biggen en schrammen was. goed. Vette varkens duur, er was weinig aangevoerd, tot 22 ets. Onbegrij pelijk dat er zoo weinig kippen hier worden aange voerd. Naar de koopers ons meldden, kunnen er wel meer aangevoerd worden, ze willen ze graag koopen. SPARTA-NIEUWS. Was voor Zondag a.s. de'wedstrijd Sparta IH.E. D.W. I (Amsterdam) eerst vastgesteld, doordat H.E. D.W. voor denK.N.V.B-beker moest spelen, ging dit niet door Deze vereeniging was echter zoo sportief een andere Amsterdamsche vereeniging uit te noo- digen voor Sparta. zoodat wij nu de 3e kl. K.N.V.B.- cr O.D.E. I op bezoek krijgen. Volgens nadere In lichtingen, welke wij bekwamen, is dit een uiterst snel elftal, wat technisch zeer goed speelt. Daar Sparta I echter volledig uitkomt, zal het dus aan spanning niet ontbreken. De opstelling der elftallen is: O.D.E. I: J. I. Furth; Daaf F. Hermans. J, Loon- stijn; J. Polak, Elly Baimlberger. Sal Rooselaar; Ben ny .Prijs, Jac. Cardozo, L. Coppenhagen, H. Reis, S. van Locheon. Sparta: D. Arnoldus: V. Vlottes. P. Boon: S. Groo- tes, R. Rus, E. Rus, C. de Moor, D. Schoorl G. J Boontjes, D. Ruig W. Rus. Zoo men ziet is P, Boon die de laatste wedstrijden in Sparta 2 uitkwam weer naast Vlottes geplaatst wat gezien zijn goede spel van den laatsten tiid en jarenlange routine wel was te verwachten. VAN DE WALMAAR NIET TE WATER. De heer W. reed dezer dagen met zijn automobiel in onzen nieuwen polder met een kalm gangetje in de richting Nieuwersluis. Hij wilde een stilstaande automobiel passeeren, doch juist op het moment dat de heer W.- dezen stilstaanden auto naderde, werd deze in beweging gezet en een aanrijding volgde. De heer W. kwam inet zijn voertuig in een naast den weg loopende droge, sloot terecht. De auto had een verbogen spatbord, terwijl er ook iets aan de stuurinrichting haperde. De lieer W. zelf bekwam geen letsel. Met vereende hulp haalde men de auto weer op den weg. De Spionne van Stamboul, met Myrna Loy en George Brent in de hoofdrollen een zeer spannen de en boeiende film, die deze week in Theater Royal draait. Deze episode uit den-wereldoorlog vangt, aan in een Zwitsersch sanatorium, een zenuwpatiënte, die van een langdurigen aanval van krankzinnigheid nog niet geheel is hersteld, eiken dag aan de binnenzijde van het hek hunkerend staat uit te zien naar de komst van den man, dien zij liefheeft en dien zij denkt in den dood te hebben gedreven. In den wereldoorlog was deze Duitsche vrouw be roemd als spionne onder den naam van Fraulein Doktor. Eindelijk ziet zij op een dag een jongen man naderen. Zij gelooft, dat het Beall is, haar geliefde uit de oorlogsdagen, die tot haar terugkeert. En ze heeft goed gezien, haar hoop, dat hij nog leeft, is be waarheid. Thans krijgen wij het verhaal van de schokkende gebeurtenissen, welke tot haar geestes stoornis aanledir.gr raven. Een armelijk gekleede vrouw werd in 1915 aan de BelgischDuitsche grens op vermoeden van spion- nage gevat en naar Berlijn gevoerd, waar zij voor baron von Sturrn, den chef van den Duitschen spion- nage-dienst, wordt geleid. Deze baron heeft zooeven een onderhoud gehad met de generaals der opperste legerleiding. Men heeft ontdekt, dat via de Turlcsche stafofficieren geheimen zijn uitgelekt naar Engeland, betreffende de verdediging der Dardanellen. Thans herkent von Sturm in de bewuste vrouw zijn beste medewerkster, de beroemde spionne Fraulein Doktor. Hij wensclit den spion Krüger naar Konstantinopel te zenden ter ontmaskering van den Turkschen ver rader, doch Fraulein Doktor wantrouwt Krüger.Deze blijkt inderdaad een Engelsch spion te zijn. Bij zijn gevangenneming ten huize van een tandarts, wordt ook een Amerikaansch student in de medicijnen, Douglas Beall geheeten, als verdachte gearresteerd. Hij wordt, vrijgelaten, doch Annemarie (Fraulein Doktor), die als Madame Helena Bohlen bekend staat, zal zich van zijn schuld of onschuld moeten vergewissen. Zij weet door een list in een café zijn aandacht te trekken en begeleidt hem naar zijn wo ning. Hij wordt smoorlijk verliefd op haar, doch He lena herinnert zich het lot van haar collega Mata Hari, die door haar liefde voor een man den dood zal vinden. Helena, die zich als Engelsch spionne voordoet, vertrekt met haar dienaar Karl naar Stamboul. Beall volgt haar en zij kan hem maar niet kwijt raken. De trein wordt uit de lucht door bommen bestookt en Heiena's hart wordt vermurwd als zij en Beall tezamen de gewonden bijstaan. Bij de Turksche grens zendt zij Karl naar Berlijn terug en laat zij Beall voor dezen doorgaan. Spoedig weet Helena met den opperbevelhebber der Dardancllentroepen, met Ali Bey, die in Berlijn 't sterkst verdacht wordt, in aan raking te komen. Om haar geheimzinnige afwezig heid, te verklaren, geeft zij. tegenover Douglas voor, een oom in Constantinópel te hebben, dien zij gun stig moét stëmmen Voor hun huwëlijk. Doch spoedig ontdekt Beall, dat Ali Bey en zijn geliefde elkaar ontmoeten. Thans erkent Helena, dat zij een spionne is, doch zij weigert met Douglas mee te gaan. Zij laat hem door von Sturm, die inmiddels ook gearri veerd is, gevangen nemen om te beletten, dat hij Turkije verlaat. Helena smeekt von Sturm een Fran- schen spion, die gearresteerd is, bij de executie voor Beall te laten doorgaan, om Ali Bey, die jaloersch is op den Amerikaan, gunstig te stemmen. Doch Ali Bey gelast de executie, hoewel hij niet weet, dat de Fransche spion in de plaats van Beall is gezet. Wan neer von Sturm later echter aan Helena mededeelt, dat de persoonsverwisseling niet is gelukt, en dat Beall dood is. terwijl hij in werkelijkheid dezen met een Grieksch schip liet weggaan, wordt zij krankzin nig en brengt een paar jaar door in een Zwitsersch sanatorium, voordat haar geliefde, die de wereld naar haai* heeft afgezocht, haar vindt OPENING NIEUWE ZAAK. Vandaag zal aan het einde van het Noord een nieuwe zaak worden geopend in melkproducten. De heer Jb. Renooii zal in zijn zaak verkoopen alle door de E.S.M.I. vervaardigde producten. Met het oog op de kamende haven etc. zal een daar ge vestigde» zaak wel in een behoefte voorzien. De kleine Joego Slavische koning Peter II vierde gister, den 6den September, zijn 12den verjaardag. Voor bijna een jaar terug, 10 Oc- tober 1934, werd hij koning, toen zijn vader, koning Alexander, als slachtoffer viel van den lafhartigen aanslag te Marseille. IS HIJ LINDBERGH'S ZOON? De verdediger van den, wegens ontvoering van de Lindbergh-baby. ter dood veroordeelde Bruno Richard Hauptmann, be weert thans, zooals we in de couranten hebben kun nen lezen, dat het zoontje van Lindbergh nog in le ven is. Hij zou 't geadopteerde kind zijn van een echt paar Broeder, dat in Long Island woont. Op grond van deze bewering wordt naar een hernieuwde behan deling van het proces gestreefd. Hierboven zien wij den jongen, die voor het zoontje van de voor een paar jaar terug zoo zwaar getroffen ouders wordt uit gegeven. Een beslissing in deze is nog niet door de justitie genomen. Een breed spoor van vernielde oogsten en beschadig de huizen. Vierhonderd dooden op de Key-eilanden. Miami. De orkaan, die zulke reusachtige verwoes tingen heeft aangericht in Florida en daarbij zooveel slachtoffers heeft gemaakt, heeft heden zijn weg naar het Noorden voortgezet door Georgia heen. Of schoon de kracht van den stormwind door de hinder palen op het land veel aan snelheid had ingeboet, wordt toch zijn weg aangegeven door een breed jspoor _van, vernielde oogsten en aan huizen toege brachte schade. In het Zuiden van Georgia is zeer veel schade aangericht aan, de katoenoogsten, terwijl vele steden in het donker gehuld werden, tengevolge van het feit, dat de storm verschillende electriciteits- geleidingen vernielde. Een Reuter-bericht meldt nog nader, dat de torna do ook groote schade heeft aangericht in Noord-Flo- rida en in Noord- en Zuid-Carolina. De tornado heeft thans Virginia bereikt, waar een vrouw werd gedood en verscheidene personen werden gewond. De oogst is ernstig beschadigd en op sommige plaatsen geheel vernield. Vermoedelijk zal de tornado heden in kracht af nemen. 400 oud-strijders omgekomen. Jack'sonville. Bevestigd wordt, dat 400 oud-strij ders zijn omgekomen bij de tornado op de Florida- Kev-eilanden. De eilanden zijn gedurende den nacht verlicht door de brandstapels, waarop de lijken van de slacht offers worden verbrand, hetgeen noodig is door het gebrek aan doodkisten. Men stelt alles in het werk, om te voorkomen, dat nog niet herkende lijken wor den verbrand. De leden van het Roode Kruis, die op last van president Roosevelt hulp zijn gaan verleenen aan de slachtoffers va!n de tornado in Florida deelen offi cieel mede. dat het aantal geïdentificeerde lijken 256, en het aantal gewonden 252 bedraagt. De „Dixie" verloren. New York'. De eenige dagen geleden aan de kust van Florida gestrande „Dixie" wordt door de bergingsmaatschappijen, welke bergingsvaartuigen" naar het schip liadden gezonden, als geheel verloren beschouwd. Ruim f 122.000 uitgekeerd. De Centrale Propaganda Commissie verzond dezer dagen aan de instellingen, die misdeelde kinderen verzorgen, de opbrengst van de postzegels, brief kaarten en kalenders, welke van 10 December tot 10 Januari j.1. werden verkocht. Uitgekeerd werd: aan 21 instellingen voor achter lijken samen f 12.113.84; aan 78 instellingen voor zieken en zwakken (vacantïe-kolonies) samen f 76.296.37aan 12 instellingen voor doofstommen, blinden, gebrekkigen samen f6.661.67; aan 349 in stellingen in totaal f 122.116.45. Het A.N.P. meldt: Naar gebleken is. komt het in den faatsten tijd herhaaldelijk voor. dat Nederlanders zich zonder middelen van bestaan via Spanie naar Afrika bege ven, ten einde te trachten aldaar werk te vinden en zich op de heen- of terugreis om onderstand wenden tot de Nederlandsche consuls in Spanje. Aangezien deze ambenaren aan dergelijke lieden geen onder stand uit 's lands kas mogen verstrekken, is de kans groot, dat zij in handen vallen van de Spaansche politie, wat tot hun opsluiting in een gevangenis kan leiden. In verband hiermee wordt er nogmaals ernstig gewaarschuwd tegen het zich zonder vol doende middelen van bestaan op reis begeven oui werk te zoeken. TOENEMENDE KANS OP REGEN. Verwachting: Matige tot zwakke Noordweste lijke tot Westelijke of Zuidwestelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, koude ochtend, later iets warmer, Verdere vooruitzichten: Krimpende wifid, toenemende regenkans. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 769. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 14 gr. C. 57 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen. Istanboel, 6 September: Uit Ankara wordt gemeld, dat Jhr. Mr. G. Sandberg, die Donderdag met den jager-verkenner C. 10 voor de Turksche autoriteiten demonstreerde en daarbij om het leven is gekomen, (zie ook elders in dit nummer), zich op ongeveer 3.000 meter hoogte bevond, toen deskundigen tot hun ontzetting bemerkten hoe de vleugels van de machine naar boven samenklapten en het toestel als een steen viel. DE LIRA KAN DIEN STEUN GOED GEBRUIKEN. Volgens berichten uit Erythrea is het werk in de Italiaansche goudontginningen in deze kolonie niet onderbroken door de militaire toebereidselen. Tegenwoordig zijn er meer dan twintig goudmijnen in bedrijf. Het. is in Europa nog lang niet van algemeene be kendheid, dat Italië zijn hoop, dat de bodem van AbeSsynië rijk zal blijken te zijn aan goud, grondt op de ervaringen, opgedaan in de goudontginningen in de kolonie Erythrea. Dit oude goudland, hetwelk reeds bij de Egyptenaren als zoodanig bekend stond, is de laatste jaren door de Italianen aan een grondig onderzoek onderworpen met het oog op de goudpro ductie. Al zijn de resultaten, in algemeenen zin spre kende, nu niet zoo schitterend, zooveel is toch zeker dat de maatschappijen, die een concessie hebben verworven, hun uitgaven ruimschoots gedekt zien door de opbrengst aan edel metaal. De Italianen in Erythrea hebben zich er in de eerste plaats op toe gelegd, een der inheemsche stammen af te richten tot arbeiders, die goede diensten zullen kunnen be wijzen als men Abessynic onder de knie heeft. Zij verdienen slechts een gering loon, zoodat de exploitan ten groote winsten in het verschiet zien. Reeds in het jaar 1896, onmiddellijk na de verove ring van Erythrea, ging men in de jonge kolonie ijverig op zoek naar goud. Men bepaalde zich daar bij in hoofdzaak tot de oude vindplaatsen, waar de Egyptenaren, Grieken en Romeinen reeds ontginnin gen hadden aangelegd. Tevens maakte men gebruik van de door de Portugeezen achtergelaten werken, die in de:18de eeuw in deze omgeving reeds verschil lende mijnen hadden geëxploiteerd. Daar de regee ring evenwel niet voldoende steun verleende, verliep de goudgraverij langzamerhand. Eerst op het einde van 1931 kwam er een opleving, toen in de nabijheid van Asmara goud in vrij groote hoeveelheden werd ontdekt. Vroeger won men het goud op de allereenvoudig ste wijze, door het erts in het vuur te verhitten en dan met koud water te begieten, waardoor het gesteente sprong. Thans echter gebruikt men moderne machi nes. Men is doorgedrongen tot een diepte van 45 me ter; op een enkele plaats zelfs tot op 130 meter. De fascistische regeering verleende krachtigen steun, o.a. door den vrijen invoer van de benöodigde ma chinerieën en het beschikbaar stellen van toelagen voor den aanleg van wegen en het oprichten van in stallaties. Over het algemeen hadden de concessïonna- rissen negen maanden den tijd voor het doen.van de noodige proefboringen enz. Vervolgens werden dan de grenzen van de concessie afgebakend en de re sultaten over twee jaar vergeleken. Op grond daarvan werd dan de te betalen som aan den Staat bepaald en de concessie verleend, gewoonlijk voor den. duur van 30 jaar. Vooral aan de kleinere ondernemingen werd krachtige steun verleend. Tengevolge van do goedkoope arbeidskrachten werkten deze onderne mingen bijna alle met flinke winst. Op grond van deze resultaten moet de Duce het besluit hebben ge nomen, verder naar het Westen door te dringen en de Italiaansche belangensfeer uit te strekken tot het goudland Abessynië.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9