Het plan van opmarsch lier Italianen. Wilde steking in Tilburg breidtjicb uit. Groote verontwaardiging ie KIJKEI1 isKO0PEFhij(LOE(K De geestelijkheid adviseert tot werkhervatting. Ongewenschte gezanten. Engeland waakt! Fabrieksongeval. De valsche rijwielplaatjes in het Gooi. Auto botst tegen kermiswagen. Baby valt uit raam van 2e étage. Botsing tusschen vliegtuigen. Maandag Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regeJ meer 15 cent Cbewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eerst de smaad van hun nederlaag bij Adoea uitwisschen. Uit Addis Abeba worden de volgende bijzonderhe den gemeld omtrent het vermoedelijke plan van den Itaiiaanschen opmarsch. De Italianen zouden van plan zijn, eerst in het Noorden bij Adoea aan te vallen, teneinde de smaad van hun nederlaag van 1896 uit te wisschen. De aanval op deze plaats zou met alle moderne hulpmiddelen als tanks, pantser auto's, gas en vliegtuigen geschieden. Ook zouden zeer groote vliegtuigen voor troepentransport worden gebruikt. Van Adoea uit zou men dan een aanval willen doen op Aksoem, waar de Abessijnsche troe pen zich verzamelen. Aan Italiaansche zijde zou in dezen sector het commando in handen zijn van Ge neraal' ide Bono, aan Abessijnsche zijde van Ras Seyoem. Er zouden hier 35.000 Abessijnen komen te ptaan tegenover 100.000 Italianen. Pas na afloop van deze operaties in het Noorden Zouden de Italianen tot een aanval in het Zuiden willen overgaan, onder bevel van generaal Graziani. Generaal Graziani zou slechts langzaam optrekken en men zou verwachten, dat hij pas bij Harrar op groo teren tegenstand der Abessijnen zou stuiten. Pessimisme in Frankrijk. De ParijscïTe Zondagsbladen toonen zich zeer pes simistisch ten aanzien van de ontwikkeling van het Italiaansch-Abessijnsche conflict te Genève en ge- looven, dat de instelling van een Commissie van Vijf niet meer nut zal hebben dan de Commissie van Drie, en dat Mussolini de zaak slechts op de lange baan wil schuiven tot het einde der Volkenbonds- Assemblée te Genève. De „Petit Parisien" schrijft, dat men steeds min der gelooft in de vermijding van een oorlog. Te Ge nève verwacht men niet, dat Mussolini de voorstel len van dc Commissie van Vijf zal aannemen, zelfs niet indien zij, wat logischerwijs te verwachten is, verder gaan dan die, welke te Parijs zijn gedaan. Men .verwacht, dat hij, na de eerste militaire successen in 'Abessynië die als een genoegdoening: voor de neder laag van Adoéa beschouwd zullen worden, wel tot (Onderhandeling bereid zal zijn. De „Matin is van meening, dat' men, indien Mus solini weigert, de dingen hun vrijen loop moet la ten en pas kan ingrijpen nadat de Italianen voldoe ning voor Adoea hebben gekregen, Italië zal wachten, zoolang beraadslagin gen voortduren. De Engelsche avondbladen berichten uit Genève, 'dat de commissie van vijf van Mussolini de toezeg ging heeft verkregen, dat Italië geen oorlog in Abes synië zal beginnen, zoolang de beraadslagingen te .Genève worden voortgezet. Evenzoo is sterk de aandacht getrokken door een bericht, als zou het voornemen bestaan, een confe rentie tusschen Engeland, Frankrijk en Italië te Stresa ,te houden. Tot dusverre is dit bericht van Engelsche zijde niet gedementeerd. TILBURG, 7 September. Dc staking in de wollen- stoffenindustrie heeft zich heden weer met 167 man uitgebreid. Het aantal stakers bedraagt thans meer dan 4000. De Deken en de Pastoor van Tilburg hebben heden 'de volgende verklaring gepubliceerd: „Naar aanleiding van de bijzondere gebeurtenissen In de textielindustrie meenen wij verplicht te zijn onze groote bezorgdheid te uiten over de ernstige ge varen, die dc geestelijke en tijdelijke belangen onzer stad bedreigen. Na alles, wat wij gehoord en gezien hébben, moeten Wij de navolgende feiten constateeren: lo. Vaststaat, dat de erkende arbeidersorganisa ties al het mogelijke hebben gedaan om de belangen' der werknemers te behartigen langs organisatori- 6chen weg; 2o. Vaststaat, zooals uit verschillende publicaties bekend is, dat de Vereenigïng van Tilburgsche fabri kanten van wollen stoffen, geen enkele wijziging zal aanbrengen in de loonregeling van 19 Augustus j.1., die ten slotte dan ook door de erkende organisa ties is aanvaard; 3o. Vaststaat, dat dé organisatie geen enkele uit- keering kan of zal geven aan hen, die zich aan hare leiding onttrekken. Uit deze vaststaande feiten blijkt, dat het verzet, ontketend door communistische elementen, in geen enkel opzicht heil kan brengen, maar bij verder voort duren de betrokkenen slechts bloot kan stellen aan feteeds grootere lichamelijke en geestelijke ellende: Om dat alles te voorkomen moeten wij in alle ernst en geheel uit eigen beweging alle textielarbeiders vriendelijk en dringend verzoeken zich te bezinnen en zoo spoedig mogelijk het werk te hervatten. Wij dur ven hierbij de hoop uitspreken dat allen aan ons welgemeend verzoek zullen gehoor geven en terug- keeren naar de leiding van de eigen organisatie. Prof. Aalberse zal niet bemiddelen. De houding van het stakingscomité maakt optreden met kans op succes onmogelijk. De Rijksbemiddelaar in het vierde district, prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft aan het stakingscomité in de textiel-industrie te Tilburg het volgende telegram gezonden: „Na uw antwoord ontvangen te hebben en ook van andere zijde inlichtingen te hebben ingewonnen, zie ik, vooral op grond van uw advies aan stakers om, ondanks schriftelijke verbintenis om op 3 Sept. ar beid te hervatten, dit in werkelijkheid na te laten, geen mogelijkheid in dit stadium met ook maar eeni- ge kans van slagen bemiddelend op te treden." Ook de Burgemeester lingspogingen. staakt bemidde- De burgemeester van Tilburg heeft geweigerd ver der in het conflict te bemiddelen wegens gebleken onbetrouwbaarheid van de arbeidersleiders. Deze hebben de arbeiders aangespoord om door hun handteekening te bekrachtigen, dat zij weer aan het werk zouden gaan, waardoor de werkgevers 60 pet. van het ingehouden loon hebben uitbetaald. Achteraf bleek, dat zij later de stakers hebben aaji gespoord deze schriftelijke belofte niet na te komen. Meeningsverschil tusschen België en Duitschland. Reuter seint uit Brusselï In hun commentaar op aanstaande wijzigingen bij de bezetting van verschillende Belgische diplomatie ke posten maken de bladen alhier melding van een zeker verschil van meening tusschen België en Duitschland aangaande de benoeming van hun we- derzijdsche vertegenwoordigers respectievelijk te Ber lijn en te Brussel. De Belgische regeering wenschte tot haar gezant te Berlijn te benoemen zekeren Forthomme, maar Berlijn heeft het agrement geweigerd, omdat Fort homme indertijd hooge commissaris voor het bezette Rijngebied is geweest. Aan den anderen kant heeft de Duitsche regeering als gezant to Brussel baron Lancken voorgesteld, te gen wiens benoeming België zich verzette, omdat hij de chef van de Duitsche politieke afdeeling tijdens de bezetting van België was. Vliegmachines patrouilleeren. Reuter seint uit Alexandrië: Op het oogenblik verblijven 24 oorlogsschepen en hospitaalschepen in de haven van Alexandrië. Een militair vliegtuig patrouilleert voortdurend in de buurt van Alexandrië en het depot van Aboekir. Er heerscht volkomen rust. Nog een oorlogsschip naar Malta Reuter seint uit Gibraltar: Het Engelsche oorlogsschip „Bahram" Is hier he denochtend van Plymouth aangekomen en hedenmor gen weder naar Malta vertrokken. Het moest onge veer een maand te Gibraltar verblijven, maar men meent te weten, dat het vanmorgen instructies kreeg om onverwijld naar Malta te vertrekken. OVER DE GERECHTELIJKE UITSPRAAK INZAKE DE RELLETJES BIJ DE „BREMEN". DE DUITSCHE REGEERING PROTESTEERT. De Duitsche ambassadeur Dr. Luther heeft gister staatssecretaris Huil het protest der Duitsche regee ring tegen de verklaringen van den New Yorkschen rechter Brodsky bij de uitspraak in het proces in zake het incident met de „Bremen" overhandigd. Staatssecretaris Huil verklaarde, dat hii een offi cieel- rapport van Lehman, den gouverneur van New York, zal vragen. Duitsche juristen houden een protest vergadering. De Rijksjuristenleider en Rijksminister Dr. Hans Frank, voorzitter van de Duitsche Academie voor het Recht, heeft onmiddellijk na het bekend worden van de verklaring van den New Yorkschen rechter Brodsky ter gelegenheid van de vrijspraak der bij de pnlustejr aan boord van de „Bremen" betrokken Amerikaansche anti-fascisten, een vergadering bijeen geroepen van vooraanstaande personen uit de Duit sche wereld van het recht en vertegenwoordigers van verschillende juridische beroepsstanden. In zijn protestrede verklaarde Frank o.a.: „Rech ter Brodsky is Jood en kan noch onze vlag. noch het nationaal-socialistische Duitschland op eeniger- lei wijze beleedigen. Dat een Jood het eerekleed van rechter in de cultureel zoo hoogstaande Vereenigde Staten misbruikt om de onmachtige haat van zijn ras tegen het herboren nationaal-socialistische Duitschland te uiten, is echter een ernstig en be- truerenswaardig feit. Doch noch het eerlijke volk der Vereenigde Sta ten, noch ook de terecht zoo hoog aangeslagen ju stitie van Noord-Amerika hebben iets met dit exces te maken. Het is daarom te betreuren, dat deze uit lating van een Jood kon geschieden onder de be scherming van de Amerikaansche wet." Tenslotte herinnerde Dr. Frank aan het officieele protest, dat onmiddellijk van Duitsche zijde tegen de uitlating van rechter Brodsky en tegen de vrijspraak van de schenfclers der Duitsche vlag was ingediend en sloten de aanwezigen zich met klem bij dit pro test aan. Duitsche persstemmen. De uitspraak van den New Yorkschen rechter Brodsky in het proces betreffende de incidenten bij de „Bremen", heeft in de Duitsche pers een storm van verontwaardiging tengevolge gehad. De Deutsche Di- plomatisch-politische Korrespondenz schrijft, dat een beleediging van de Duitsche vlag op Amerikaansch gebied een exces is, dat ook volgens de bedoelingen van de relletjesmakers buiten de grenzen der Ver eenigde Staten reacties moet veroorzaken en dus des te meer moet worden gebrandmerkt als een ma noeuvre, die de verstoring der internationale betrek kingen ten doel heeft. Het Berliner Tageblatt en de Deutsche Allgemeine Zeitung spreken in dergelijke bewoordingen. Arbeider gedood. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur werd de ruim 50- jarige P. Kronenburg in de papierfabriek „De Een dracht" van de firma van Gelder en Zonen zoodanig door een, uit een takel losschietend balkje, getroffen, dat de ongelukkige op slag dood was. Hij laat een gezin achter. De werkplaats ontdekt. Verscheidene ar- xestaties verricht. In aansluiting op de berichten omtrent, de valsche rijwielbelastingmerken.welke vooral in de buurt van het Gooi worden aangetroffen, kan thans worden medegedeeld, dat de Larensche politie erin geslaagd is het fabriekje, waarin deze plaatjes vervaardigd worden, op te sporen. Zij deed n.1. een inval bij den ciseleur J. W., die sinds korten tijd te Laren woon achtig is. Een uitgebreide huiszoeking werd inge steld. waarbij inderdaad aan het licht kwam, dat J. W. een dergelijke werkplaats had. Verschillende be wijsstukken werden in beslag genomen, o.a. een groote looden ponsplaat, waarin ponsgaatjes werden gevonden. Tevens vond de politie strookjes koper, waarvan de plaatjes weren vervaardigd, benevens snippers, die precies pasten in de uitsnijdingen der belastingmerken. Het is niet gelukt de matrijzen od te sporen. Tenslotte werden nog gearresteerd L. G. Z. en J. H., beiden woonachtig te Laren. De laatste is degeen. die de rijwielmerken en gros afnam. Bij zijn aanhouding werd nog een zestigtal valsche mer ken op hem gevonden. De verdachten in de zaak' van de valsche rijwieï- belastingmerken hebben allen thans een volledige bekentenis afgelegd. Verder is gebleken, dat W. behalve zijn eigen werkplaats er nog een filiaal op na hield en wel ten huize van den schoenmaker V. op den Klooster- weg te Laren, waar een apparaat ter vervaardiging van de valsche plaatjes werd gevonden. De politie arresteerde den schoenmaker en nam de machine in beslag. Ook kwam aan het licht, dat een groot aan tal valsche plaatjes verstopt was in een holle boom aan den Doodweg te Laren. Op aanwijzing van H. werden op de bewuste plek inderdaad de plaatjes gevonden. Ook is komen vast te staan, dat de ciseleur voor het vervaardigen van de valsche belastingmerken geen matrijzen gebruikt heeft, doch zich bediende van echte plaatjes, waar van hij afdrukken in lood maakte. De verdachten M. uit Ankeveen, H. uit Blaricum,, L. G. Z. en V. uit La ren zijn op vrije voeten gesteld, daar hun aandeel in deze zaak van ondergeschikt belang was. De hoofddaders de ciseleur J. W. en de verkooper van de plaatjes J. H. zullen ter beschikking van den officier van justitie te Amsterdam worden gesteld. Drie gewonden. In den afgeloopen nacht is een personenauto op weg van Roosendaal naar Bergen op Zoom op den Wouw- schenweg tegen een onverlichten kermiswagen gere- reden. In de auto waren gezeten de heeren Raats, van Wijk en Van Steen, allen uit Bergen op Zoom. Zij liepen alle drie min of meer ernstige verwondin gen op en zijn op advies van een te hulp geroepen ge neesheer naar het Gasthuis Charitas te Roosendaal, overgebracht. De heeren Raats en van Wijk werden in het zieken huis verbonden en zijn daarna naar hun woningen vervoerd, terwijl de heer Van Steen ter verpleging is opgenomen. De auto is vrijwel geheel vernield en is later weg gesleept. Geheel ongedeerd. Zaterdagmiddag is een baby van bijna een jaar uit het raam van de tweede étage van perceel Kort- huizers'traat 13 te Amsterdam gevallen. De onmiddellijk gewaarschuwde Geneeskundige Dienst kon tot aller verwondering geen enkel letsel constateeren. Een toestel valt midden in de stad en veroorzaakt brand. Drie dooden. Boven Blackpool in Engeland is een sportvliegluig in botsing gekomen met een toestel, dat deel uit maakte van een militair eskader. Het legervliegtuig kon gelukkig landen, doch het sportvliegtuig stort te brandend op de huizen der stad neer. Uit het sportvliegtuig viel een vrouw, die in de boomen bleef hangen en om het leven is gekomen. Het toestel viel eerst op het dak van een kerk en gleed daarna op het dak van een huis, dat in brand geraakte. Tenslotte kwam het op straat terecht. De bestuurder werd dood onder de puinhoopen gevon den. Een vrouw, die zich op straat bevond, werd door vallende dakpannen gedood. De bewoners van het in brand geraakte huis kwamen met den schrik vrij. IS EX-KONING ALFONSO GESCHEIDEN? Uit Rome wordt gemeld, dat de geestelijkheid haar goedkeuring zou hebben gehecht aan de ontbinding van het huwelijk van den vroegeren koning van Span je, Alfonso, Don Alfonso was op 31 Mei 1906 te Ma drid in het huwelijk getreden met Victoria-Eugenie. prinses van Battenberg. MASSA-VERBRANDING DER SLACHTOFFERS VAN DEN ORKAAN. Kolvers vormen eon eerehaag bij ontvangst van den voorzitter Dr. van Balen Blanken tijdens de Groote Nationale K elfwedstrijden te Grootebroek» 1 Wegens gevaar voor epidemie. Op aanwijzing van den gouverneur van Florida is op de eilanden der Florida-Keys een aanvang ge maakt met de verbranding van het stoffelijk over schot der slachtoffers van de orkaanramp, nadat te voren de geestelijken van verschillende belijdenis hun werk hadden verricht. President Roosevclt had opdracht gegeven, de slacht offers uit de kampen der oudstrijders te hegraven, doch men is tot verbranding overgegaan, omdat het tropische klimaat de snel tot ontbinding overgaande lijken een gevaar voor de gezondheid doet zijn, ter wijl overigens op deze koraaleilanden geen plaats voor graven is»

Schager Courant | 1935 | | pagina 1