Revolveraanslag op Senator Huey Long Dinsdag 10 September 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 93 04 HAD RICKETT TEVOREN MET MUSSOLINI GESPROKEN? De 16e Volkenbondsvergadering Hervatting der Engelsche kolenleveranties Italië naar Trekt Amerika zich uit Rusland terug? Ook Engeland gaat groote manoeuvres houden. SALARISVERLAGING IN TAL VAN GEMEENTEN. SENATOR ZWAAR GEWOND; DADER GEDOOD. Uit New York" wordt gemeld, dat senator Huey Long, de groote tegenstander van Pre sident Roosevelt, Zaterdagavond in een cou loir van het parlementsgebouw van Louisiana door een onbekend man gewond is door een echot in de maagstreek. Zijn verwonding is levensgevaarlijk. De aanvaller werd door de particuliere lijfwacht van Long, bestaande uit twee gewapende mannen, onmiddellijk neer geschoten met een regen van kogels uit re- peteerpistolen. Een ooggetuige verklaarde dat het bloed uit Long's mond stroomde toen hij uit het gebouw gedragen werd. Teneinde het uiterste in het werk te stellen om het leven [van Long te redden, is men onmiddellijk tot een operatie overgegaan. Uit Baton Rouge wordt nog gemeld, dat een direct doodelijke verwonding van Long klaarblijkelijk daar door verhinderd is, dat een rechter, die zich in het gezelschap van Long bevond, den revolver van den aanvaller op het moment waarop deze vuurde, wist te grijpen, waardoor de richting van den kogel eenigszins gewijzigd werd. De aanvaller zelf viel door 40 kogels doorboord, tenvijl de menigte die van de galerijen van den Senaat en het Huis van Afgevaar digden kwam, in een wilde paniek uiteen stoof. In politieke kringen te Washington heeft het be richt van den aanslag groote opwinding veroorzaakt. De doodgeschoten aanvaller van senator Huey Long is en jonge arts uit Baton Rouge, een specialist voor k: -kten. A. C. Weiss Jr. geheeten. I ->en kortgeleden in den Senaat uitgespro ken redevoering heeft Long gezegd, dat hij op de hoogte was van het feit, dat er een samen zwering gesmeed werd tegen zijn leven. Op dat oogenblik had men echter deze uitlating niet au serieux genomen. De aanslag is gepleegd in een corridor tusschen de zittingszalen van den Senaat en het Huis van Afge vaardigden van den staat Louisiana in een wolken krabber van 33 verdiepingen. Een man in tropen klee ding vuurde uit een revolver een schot af dat Long in den maag trof. De beide lijfwachten, die Long wanneer hij in het openbaar verscheen, steeds bege leidden, legden den aanvaller neer met een regen van kogels uit „miniatuurmachinegeweren". Long's toestand wordt zeer ernstig genoemd. Ruim 100 aanhangers vaniLong hebben zich ter beschikking gesteld voor een bloedtransfusie. Er is een vliegtuig gehuurd om een chirurg ipl de staats universiteit van Louisiana te halen. Long was oorspronkelijk een aanhanger van Roose velt en van diens nieuwe economische politiek. Later oefende hij echter bittere critiek uit op den presi dent. Door handige politieke manoeuvres heeft hij zich in Louisiana de positie weten te scheppen van een ongekroond koning. De tegenwoordige gouver neur Allen is een intiem vriend van hem en de Wet gevende Vergadering van den staat is volkomen in zijn handen. De oppositioneele bladen zijn vrij wel geheel tot zwijgen gebracht en de verdeeling van baantjes en functies onder zijn aanhangers heeft hem de controle gegeven over het bestuur van den staat. Huey Long was voorstander van een liquidee ren van alle vermogens, die meer dan 3 of 4 millioen dollar bedroegen. Ieder gezin moest volgens hem een bepaald inkomen gegarandeerd hebben en bovendien de beschikking hebben over een auto en een radio toestel. De behandelende geneesheeren hebben heden be sloten een bloedtransfusie toe te passen waarvan zij zich een verbetering in den toestand van Long be loven. Het is gebleken, dat de kogel den maag door boord heeft. Er bestaat groote bezorgdheid aangezien men rekening houdt met de mogelijkheid dat de ko gel vergiftigd was, zoodat een bloedvergiftiging ont staan zou. De financieele agent Rickett, wiens Abessijnsche concessie zooveel stof heeft doen opwaaien, is eer gisteravond aan boord van het Fransche stoomschip „Porthos" uit Djiboeti in Suez aangekomen, waar hij terstond door talrijke journalisten met vragen werd bestormd. Gemeld wordt dat de vraag of Rickett een onder houd met Mussolini gehad had voor hij naar Abes synië ging, den financier scheen te verrassen. Na eenig aarzelen zou hij hebben geantwoord: „Ik kan u op deze vraag geen antwoord geven". Hij heeft ge weigerd op verdere vragen te antwoorden, zeggende dat hij wanneer hij te Londen zou zijn aangekomen, d.w.z. omstreeks 15 September, een zeer uitvoerige verklaring zou afleggen. Rijke petroleumbronnen waarschijnlijk een fabel. De concessie door Abessynië aan den heer Rickett verleend, heeft de vraag doen rijzen of Abessynië in derdaad rijk aan petroleum is. In 1921 verwierf de Anglo-American Oil Company, een dochtermaatschap pij van de Standard Oil Company of New Jersey een concessie voor den tijd van 50 jaar in een Oostelijk ge bied van Abessynië, doch nadat gedurende ander half jaar geologische onderzoekingen waren gedaan, werden geen olievelden aangetroffen, clie op winstge- venden basis te ontginnen zouden zijn. In deze con cessie werd niet ver van de grens van Britsch So- maliland echter wel petroleum aangetroffen. Het was echter duidelijk, dat indien velden zouden worden gevonden, welke op winstgevenden grondslag zouden kunnen worden geëxploiteerd, het noodzakelijk zou zijn een pijpleiding naar de kust aan te leggen. Een dergelijke leiding zou een lengte van ongeveer 300 mijl moeten hebben, en de constructie daarvan zou naar berekening ongeveer 3.000.000 kosten. Boven dien zouden waarschijnlijk omvangrijke voorbereiden de werkzaamheden moeten worden verricht. Waar tot dusverre weinig is vernomen, waaruit de gevolg trekking zou kunnen worden gemaakt, dat Abessy nië een rijk petroleumland is, zal men voorloopig be ter doen alle mededeelingen, omtrent rijke petroleum- Velden onder het noodige voorbehoud te aanvaarden. Benesj tot voorzitter gekozen. Do 16e Volkenbondsvergadering is gisterochtend geopend door den voorzitter van den Volkenbonds raad en gedelegeerde van Argentinië Guinazu, die een onge.woon korte en zeer voorzichtig gestelde ope ningsrede uitsprak. Van de 59 volkenbondsstaten zijn 54 vertegenwoordigd. Behalve Duitschland en Paraguay, die hun uittreden uit den Volkenzond hebben aangekondigd, ontbreken alleen de Domini- caansche republiek Guatamala en Salvador. De Ita- liaansche delegatie is aanwezig, ondanks het feit, dat ook een Abessijnsche delegatie in de zaal zit. De Volkenbondsvergadering koos Benesj tot voor zitter met 49 van 53 geldig uitgebrachte stemmen. De Volkensbondsvergadering besloot evenals in 1933 en 1934 het aan het bureau over te laten een voorstel te doen of het gewenscht is een derde commissie in het leven te roepen, die zich met het ontwapenings- vraagstuk zal hebben bezig te houden. De vergadering koos den Nederlandschen gedele geerde prof. dr. J. P. A. Frangois tot lid van de uit zeven leden bestaande voorstellencommissie, die Motta tot voorzitter zal hebben. Er worden op het oogenblik pogingen in het werk gesteld om den kolenexport naar Italië te hervatten. De Italiaansche staatsspoorwegen hebben den mijneigenaars medegedeeld, dat zij groote hoeveel heden steenkolen noodig hebben en deze in Enge land willen koopen, indien betaling wordt geaccep teerd volgens de Italiaansch-Engelsche betalingsover eenkomst. De mijneigenaars hebben hierop geant woord, dat tengevolge van de groote verplichtingen der Italiaansche afnemers, alleen contante betaling kan worden aanvaard. Men heeft evenwel goede hoop, dat een speciale regeling zal worden getroffen om de moeilijkheden te overkomen, anders zal men alle orders in de toe komst naar Duitschland en Polen zien gaan. DRAISMA-vanVALKEMBURQ'S- e A mLEVERTR/ Gezant der Vereenigde Staten voor onbe- paalden tijd met vacantie, Bullitt, de gezant van de Vereenigde Staten 'te Moskou, heeft Zaterdag Moskou verlaten om met vacantie te gaan. De duur van zijn afwezigheid is niet bekend. Hij werd vergezeld van den tweeden en derden secretaris van de legatie, die eveneens voor langeren tijd met vacantie gaan. Gezantschapsraad Wiley van de Amerikaansche ambassade is als con sul-generaal overgeplaatst naar Antwerpen. Er is voorloopig nog niets bekend over een benoeming van een opvolger voor hem. Een van de twee secretarissen van de legatie Hen- derson, zal na het vertrek van den gezantschapsraad als Amerikaansch zaakgelastigde fungeeren. 60 oorlogsbodems geconcentreerd en voor een tocht van twee maanden uitgerust. Reuter seint uit Londen: Met het oog op de groote manoeuvres van de thuis- vloot, welke 10 September a.s. beginnen, zijn meer dan 60 oorlogsbodems geconcentreerd te Portland en in de baai van Weymouth. De „Daily Telegraph" meent te weten, dat de sche pen zullen worden uitgerust voor een tocht van meer dan twee maanden. Ook de groote legermanoeuvres worden voorbereid, welke binnen tien dagen in Hampshire zullen be ginnen. Er zullen 50.000 man, 300 tanks en 80 batte rijen artillerie aan deelnemen. HONDERDSTE OCEAANTOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN." De „Graf Zeppelin" is gisteravond, onder bevel van kapitein Pruss, ondanks zeer krachtige wind, voor de twaalfde maal in dit jaar van Friedrichshafen naar Zuid-Amerika vertrokken. Op de terugreis zal de „Graf" voor de honderste maal over de Oceaan gaan De Fransche Minister van oorlog Jean Fabry neemt aan de groote manoeuvres in Champagne deel. De minister (in burger) bij de brooduitdeeling aan de soldaten. Commandant van de luchtvloot tegen Abessinië. Naar verluidt wordt de luchtvloot in Eritrea uitgebreid. Terwijl vorig jaar slechts drie luchthavens en tien landings terreinen aanwezig waren, vindt men er heden negen luchthavens en zesentwintig landingsterreinen. (Van een V.D.-correspondent)^ Het is bijna twee jaar geleden, dat generaal Italo Balbo even plotseling als onverwachts tot gouver neur van Lybië benoemd werd. Deze „degradatie" was zelfs voor de ingewijden een onoplosbaar raad sel. Aan een prachtige carrière scheen plotseling een einde gemaakt te zijn. Op alle mogelijke wijze tracht te men te verklaren waarom de jongste luchtmaar- achalk ter wereld, de man, die naast Mussolini het populairst in binnen- en buitenland was, als het wa re verbannen werd. Heden, na twee jaren, begint er licht in deze geheimzinnige kwestie te komen: het opperbevel over alle Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika werd, gelijk bekend, opgedragen aan den gouverneur van Eritrea, generaal De Bono, terwijl tot commandant der troepen in Somaliland generaal Graziani, de bedwinger van Lybië, werd uitverko ren. En naar thans bekend wordt, is tot opperbevel hebber van de luchtvloot, die een beslissende rol bij een eventueelen krijg tegen Abessinië, vervult, gene raal Balbo benoemd. GENERAAL BALBO, In den herfst van het jaar 1933 hield de openbare meening zich nog niet bezig met Abessinië. Dat was een land waaraan men nimmer dacht. Alleen de du- ce moet indertijd reeds zijn groote plannen voorbe reid hebben. En daarom stuurde hij een van zijn trouwste strijdmakkers naar Afrika, opdat deze daar tijd en gelegenheid zou hebben, land en volk te lee- ren kennen, en alle mogelijke dingen voor te berei den, opdat men paraat zou zijn, wanneer het oogen blik gekomen zou zijn. Engeland bereidt zich op alles voor. Onze foto toont een gedeelte der oorlogshaven Malta met de daarin aanwezige Engelsche oorlogsschepen. Musolini en ook generaal Balbo hebben twee jaar lang gezwegen over de oorzaken van de plotselinge „ongenade". Thans begint de wereld in te zien, dat de mutatie van Italo Balbo naar Lybië geen degra datie, maar voorbereiding tot een nieuwe opkomst was. Balbo's carrière doet een modern sprookje aan. De achttienjarige nam als vrijwilliger dienst in het leger en viel weldra door zijn dapperheid op, werd herhaaldelijk gedecoreerd en bevorderd tot luitenant Na het einde van den oorlog werd de jonge luitenant journalist, en raakte verzeild in de kringen van Mus solini, die onmiddellijk de buitengewone kwalitei ten van den jongen man erkende. Toen Balbo vijfen twintig jaar was, moest hij zijn baard laten staan, want het ging toch niet aan, dat de leider der fas cisten in Midden-Italië en de bevelhebber der partij militie er uitzag als een van de schoolbanken weg- geloopen jongen. Drie jaar later werd Italo Balbo onderstaatssecre taris van het Italiaansche Industrie- en Handels museum. En nog een jaar later wordt hem een an dere taak toebedeeld. Het is geen overdrijving, wanneer men beweert, dat Italo Balbo de schepper der moderne Italiaansche luchtvloot is. Hij is het geweest, die voor de Italiaan sche luchtmacht een eigen ministerie en en eigen generale staf schiep en daardoor de luchtvloot op hetzelfde niveau bracht als het leger en de marine. Maar hij is het ook geweest, die een pilotencorps op bouwde, dat eenig in zijn soort is. Zeer strenge se lectie, zeer strenge vooropleiding zijn de voorwaar den voordat men zijn intrede kan doen in Balbo's luchtlcgcr. Tot zijn dertigste jaar mag de Italiaan sche piloot niet trouwen; ook voor de hoogste mili taire functie wordt de maximumleeftijd van veertig jaar streng gehandhaafd. Alle oudere vliegerofficie ren worden naar het landleger overgeplaatst. Iedere militaire vlieger moet maandelijks een bepaalde prestatie verricht hebben en moet verscheidene me len zelf gevlogen hebben. Als luchtvaartmaarschal; hield Generaal Balbo zelf zich stipt aan deze rege! en vaak zag men hem in de vroege ochtend naar 't vliegveld rijden om voordat hij zijn werkzaamheden op het. ministerie begon, nog twee a drie uren te vliegen, daar hij zijn maandelijksch kwantum nog niet bereikt had. Strenge discipline, Spartaansche eenvoud en onvoorwaardelijke kameraadschap zijn de drie voornaamste eischen, die Italo Balbo aan zijn vliegers stelt. De Italiaansche luchtvloot is dan ook een élitecorps en het is een eer daarvan deel uit te maken. Italio Balbo is thans negenendertig i'aar. Wederom heeft Mussolini hem voor een groot doel uitverkc ren. Evenals bij de historische marsch naar Rond waar naast De Bono, De Yecchi en Michele Bianck ook Italo Balbo aan de spits der fascistische schare: marcheerde, zoo zal hij thans, indien dit noodig is aan de spits van zijn luchtvloot in den strijd trekker voor Italië's roem en eer. De Minister dringt aan op het brengen van overeenstemming tusschen Rijks- en Gemeentelijke salarissen. Zooals bekend is, achtte de regeering het in ver band met den financieelen toestand des lands nood zakelijk dat met ingang van 1 Januari a.s. op het totaal bedrag der wedden en loonen van het rijks personeel ongeveer f10 millioen zou worden bezui nigd, hetgeen zou neerkomen op een verlaging dier wedden en loonen met ongeveer 5 Met andere eveneens noodzakelijk geachte bezuinigingsmaatre gelen was ook dit voornemen der regeering aange kondigd in het algemeen bezuinigingsontwerp, dat inmiddels nog bij de Staten Generaal aanhangig is Daar de regeering van oordeel blijft, dat voor het sluitend maken van het budget bovenbedoelde kor ting niet kan worden gemist, heeft de minister van Binnenlandsohe Zaken, teneinde de wenschelijk ge achte overeenstemming tusschen rijks- en gemeente lijke salarissen te behouden, in verband met de voor genomen verlaging der rijkssalarissen aan 200 ge meentebesturen een missive gericht, waarin in over weging wordt gegeven, maatregelen te nemen, opdat ook in die gemeenten met ingang van 1 Januari a.s. een salarisverlaging worde toegepast. Het betreft hier die gemeenten, in welke door een verlaging met ZVz a 5 de gewenschte overeen stemming tusschen rijks- en gemeentelijke salaris sen na 1 Januari 1936 zal kunnen worden bereikt. De overige gemeenten, waarin de salarissen reeds op zoodanig peil staan, dat verdere verlaging niet wel mogelijk meer moet worden geacht, vallen bui ten deze circulaire. EEN REMBRANDT NAAR AMERIKA. Uit Cannes meldt het A.N.P.: Op een schilderijenveiling tc Cannes heeft een Am rikaan een portret van Rcmbrandt gekocht voor on geveer f50.000. Het portret, dat de vader van den schilder uit beeldt, is ongeveer 45 bij 30 c.M. Het is een plankje. Vijf deskundigen hebben de echtheid van de schilderij vastgesteld. Het stuk was verzekerd voor anderhal vb ton.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5