"VROUW, W/X\ODL EENVOUDIGE JAPON VAN WOLLEN STOF. VKK 1745. Dunne soepel wollen stof is voor dit eenvou dige, doch goed kleedende model 't meest geschikt. De garneering bestaat uit afste kende ronde knoo- pen en verschei dene rijen stik sels aan het aan sluitende boord en de manchetten. De rok heeft achter één baan en aan de voorzijde twee banen, waarvan de rechter dicht langs den kant is opgestikt. Split aan den zijkant (naad). Sluiting bovendeel met drukknoopen, ter wijl 't midden van boven en rok cl ce len één rechte lijn vormt. Patronen in de maten 40 en 42 verkrijgbaar. JAPON VOOR GEZETTE DA- VKK 1743. De lange, puntig toeloopende lijn van deze japon vermindert de om vang van het fi guur. Om den hals aan de ach terzijde is een smalle kraag, die eindigt in volants aan weerszijden van het lichte vest. Aansluiten de mouwen. Zes- baans rok, die naar den zoom toe wijder wordt. Smalle ceintuur om het middel. Patronen in de maten 4850 en 52 verkrijgbaar. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst), voor slechts 58 cent. Een zeer groot aantal modellen zijn afge beeld in het fraaie Herfstmodejournaal „Herfstkeur", dat gaarne na inzending van 12 cent porto kosteloos aan lezeressen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans bin nen 3 dagen worden afgehandeld. MODEGRILLEN. Japonnen, welke op verschillende manie ren gedragen worden. Wij hooren menig maal de verzuchting slaken, dat men niets heeft om aan te trek ken. Slechts één en kele japon? Och, le zeressen, indien de tijdsomstandigheden 't noodig maken bezuini gingen aan te brengen, dan tóch is het nog mogelijk telkens met iets anders voor den dag te komen. Wij ge ven hier een voorbeeld van een aardige een voudige herfstjapon van gestreepte stof die men zoowel overdag kan dragen als voor meer gekleed, terwijl de werkende vrouw er tevens aardig uitziet als zij het bovendeel draagt bij een effen rok. De linker afbeelding geeft de japon weer als eenvoudig model. Het bovendeel wordt apart gemaakt, sluit aan den rug met een splitje en is mouwloos, terwijl er losse pofmouwen in bevestigd worden met druk knoopen. Om den hals wordt een eenvou dig batisten garnituur gedragen. De blouse heeft een platte piqué kraag met smal WAT IS „HERFSTKEUR?" EEN FRAAIE PREMIE VOOR LEZERESSEN. Kosteloos verkrijgbaar. Een welkome verrassing voor onze le zeressen biedt onze moderedactrice door 't fraaie najaarsmodeblad „Herfstkeur" ver krijgbaar te stellen voor alle dames, die gaarne goed en... toch goedkoop gekleed willen gaan. „Herfstkeur" biedt niet alleen een zeer ruime keuze van herfstmodellen en prac- tische wenken op het gebied van najaars- kleeding, het geeft ook een schat van lec tuur, waarvan onze lezeressen héél wat profijt kunnen trekken, door het vele geld, dat ze er door kunnen uitsparen. „Herfstkeur" is in alle opzichten iets bij zonders. Het is een prachtige aanvulling van hetgeen wij in deze rubriek geven, waarin uiteraard slechts een beknopt over zicht kan worden gegeven van alles wat er op modegebied plaats vindt. Indien wij U vertellen, dat „Herfstkeur" het mooiste en meest practische modeblad is, dat wij hier in ons land kennen, zeggen wij niet te veel. Overtuigt U echter zelf, door nog vandaag twaalf cent porto over te maken op postrekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage of in postzegels op te zenden aan het adres van onze moderedactrice, Muzenstraat 5b, Den Haag. U ontvangt het dan overmorgen reeds en kunt dan door dit schitterend blad een echt gezelligen avond hebben. Wij hopen, dat wij U door het verkrijg baar stellen van deze fraaie premie een dienst hebben bewezen. Gaarne zal onze moderedactrice bij ge legenheid eens van U vernemen'of U der gelijke attracties op prijs stelt! Vergeet vooral niet Uw aanvrage nog heden te posten. Het blad ontvangt U dan omgaand! MOET MEN HAAR DIKWIJLS WASSCHEN? Op de vraag, of men het haar dikwijls moet wasschen, zullen zeer uiteenloopende antwoorden worden gegeven. Velen zijn de meening toegedaan, dat ook hier overdaad schaadt, aangezien te veel vet aan de huid wordt onttrokken, de haren min of meer stug worden, er niet gezond uitzien en uit vallen. Sommige beweren, dat één maal was schen in de paar weken voldoende is, ter wijl anderen, die zich regelmatig laten on- duleeren, b.v. iedere week het haar dan tevens laten wasschen. Het is echter geheel en al een persoon lijke quaestie, die verband houdt met de vraag of men haar heeft, dat spoedig vet is of niet en of men bezigheden verricht, die er toe bijdragen, dat het spoedig vuil en stoffig is waardoor het uiterlijk aan zien vermindert. Bij sommige dames is het haar na drie of vier weken nog in het minst niet vet, terwijl andere eenvoudig wanhopig zijn, omdat zulks na drie of vier dagen het ge val is. Heeft men lang haar, dan is het veelvul dig wasschen, althans om het zelf te doen, niet gemakkelijk. Het drogen blijft altijd een bezwaar, tenzij men een Fön heeft. Een of ander alcoholhoudend toiletwater ont neemt het vet, doch is niet bevorderlijk voor de ondulatie. Voor de werking van de huid is het ze ker noodig, dat het haar iedere maand ge- wasschen wordt. Men gebruike de een of andere goede haarwaschpoeder en heet water, waardoor het vet grondig verwij derd wordt. Is het water erg hard, dan doet men er wat borax bij, spoelt het warm en later lauw na, terwijl ten slotte het haar overgoten wordt met y2 L. lauw wa ter met sap van y2 citroen of een kopje azijn. Heeft men daarentegen een zeer droge huid, dan moet deze met de vingertoppen en een weinig brillantine gemasseerd wor den, want ook dit kan het afbreken der haren bevorderen. boordje, terwijl dezelfde japon voor meer gekleede doeleinden eenige batisten bloe men langs den hals heeft en de pofmouwen worden vervangen door volants van or- gandië. Om het middel wordt een brcedc fluweelen ceintuur gestrikt, welke vervan gen kan worden door satin ciré. MIDDAGJAPON. VKK 1735. Kunstzijde wordt zelfs in den herfst nocr veel ge dragen en staat in bedrukte motieven altijd aardig. Het model leent zich evenwel ook om van fluweel gemaakt te worden, terwijl de garnearing in dit ge val van georgette of kant wordt gewerkt. De wijde pofmouwen zijn tot even boven den elleboog en worden met een smal boordje of elastiek afgewerkt. De rok heeft korte zijbanen en wordt op kniehoogte iets wijder, terwijl de ruimte van het bovendeel gelijk matig aan de zijkan ten wordt verdeeld bij het aanzette# van de rok. Patronen in de ma ten 42 en 44 verkrijg baar. GEKLEEDE BLOUSE. VKK 1740. Het model dezer blouse leent zich bij uitstek om gedragen te worden voor da mes, welke in de grootere maten vervallen. Het geheel kleedt zeer af en kan van dunne wollen stof, doch beter nog van effen of bedrukte zijde gemaakt worden. Voor fluweel en satijn leent deze blouse zich eveneens bijzonder goed. Om een mooie lijn aan het figuur te ge ven worden in de zijnaad een paar pos tuurnaadjes aangebracht. Patronen in de maten 46 en 48 voor 45 cent. GELEGENHEIDSKOOPJES. Inderdaad kan men soms gelegenheids koopjes doen en wel wanneer een winke lier zijn zaken van kant doet en alles véél billijker verkoopt, dan normaal het geval zou zijn of wel iemand is genoodzaakt een of ander van de hand te doen door plaats gebrek of anderszins en verkoopt dit arti kel zeer billijk. Deze soort gelegenheids koopjes hebben wij echter thans niet op het oog, daar dit inderdaad koopjes kun nen zijn. Men treft twee soorten van menschen aan, die inderdaad een „zwak" hebben voor koopjes. De eersten gaan naar de markt of naar de stad en willen a tout prix koop jes doen. Zij laten zich dit of dat aanprij zen en zijn ten slotte vast overtuigd, dat zij een koopje hebben. De andere categorie bestaat uit menschen, die altijd op zoek zijn naar gelegenheidskoopjes en niet koo- pen omdat zij een artikel noodig hebben, doch enkel en alleen omdat zij het „goed koop" vinden. Zij letten meer op de prij zen, dan op de artikelen zelf en het wordt als het ware een ziekte om de dingen te koopen. Nu speelt deze eigenschap voor menschen die over genoeg geld beschikken geen rol van eenige beteekenis, doch an ders wordt het, indien men met het geld moet woekeren om uit te komen en dan is ieder „koopje", dat niet strikt noodig is, niet voordeelig te noemen. De gevolgen, die uit deze koopzucht voort vloeien, kunnen dan ook zeer onaange naam zijn en menigmaal weet de huis vrouw, die zich hieraan te buiten gaat niet, hoe zij het geld moet vinden voor levens middelen e.a. noodzakelijke uitgaven. On tevredenheid en huiselijke oneenigheid zijn het gevolg en hadden kunnen worden voorkomen, indien de huisvrouw standvas tiger waren geweest. Alleen koopen, indien men werkelijk iets noodig heeft en dan daarbij tevens uit zien naar een bijzondere aanbieding kan de huisvrouw inderdaad een gelegenheids koopje bezorgen. Versch vleesch" kan men zelfs ïn het warme jaargetijde frisch houden, indien men het in een in azijn gedrenkten doek bewaart. Lichtblauwe waschbare kleedingstuk- ken moet men naspoelen in sterk gekleurd blauwsclwater, terwijl gele stukken ge spoeld worden in water, waaraan oker is toegevoegd. UITSTEKENDE KNIPPATRONEN. Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu zenstraat 5 b. Den Haag. (Girorek. 191919 t.n.v. de Knippatronendienst). Een zeer groot aantal modellen zijn af gebeeld in het zomernummer van „He Practisch Modeblad" dat gaarne na Inzen ding van 10 ct porto kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. MORGEN JAPON. VKK 1744 Een morgenjapon van waschbaar flanel of katoen mouseline is zeer practisch en weer iets gekleeder dan een overall. De revers loopen tot het middel door, terwijl het bovenstuk een weinig ruim aan de rok gezet en de naad met een ceintuur bedekt wordt. Blousomouwen met rechte man chet, waaraan naar verkiezing 'n kap gezet wordt Zesbaansrok. Patronen ver krijgbaar in de maten 46 en 48. VERKEERDE ZUINIGHEID. Zuinigheid kan een groote deugd zijn^ doch mag in den zomer niet te ver dooi* gedreven worden, waar het betreft de vei» werking van etensresten. Wat in normale' gevallen als verkwisting aangemerkt kani worden, kan op warme dagen een geheel andere beteekenis hebben en slechts een gevolg, van het groote gevoel van verant* woordelijkheid, dat men tegenover de g&* zinsleden gevoelt. Het is daarom noo* dig om 's zomers niet meer te kokeiï dan strikt noodig is. Het wanne hapje, dat 's winters voor de koffietafel de huisge* nooten vaak verrast kan vervangen wou» den door een of ander slaatje. Zelfs aardappelen zijn in den zomen den volgenden dag reeds minder frisch erï of zij nu verwerkt worden tot purée dan wel gebakken worden, als zij meer dan' twaalf uren hebben gestaan, blijft zulks gewaagd, zelfs voor aardappelen in del schil gekookt. Met visch', vleesch en conserven is Het nog meer noodzakelijk om voorzichtig ts zijn, daar deze levensmiddelen zeer ont* vankelijk zijn voor bacteriën. Champig* nons en leverworst kan men zelfs in het geheel niet bewaren, daar deze zéér spoe« dig aan bederf onderhevig zijn. Wil men inderdaad zuinig zijn op dfll juiste wijze, dan kookt men niet meer dan strikt noodig is, hetgeen de ervaren huis» vrouw door de practijk wel ongeveer kan benaderen. KATTENVELLEN, ANGORA-WOL, RHEUMATIEK. Vrij algemeen hechten de menschen veefl waarde aan het gebruiken van kattevelleni bij rheumatiek, op grond van de electro* magnetische eigenschappen. Menige die» renvriend moest ten koste hiervan onvrij» willig zijn kat als offer zien vallen, want nog maar al te vaak zijn er gewetenlooza menschen, die katten trachten te vangen^ om het huidje te verkopoen. Om nu te trachten, de pijn, veroorzaakt door rheumatiek, jicht of ischias te vermin* deren, behoeft men 't koopen. van katten* vellen, waardoor een nuttig huisdier het leven benomen moest worden, zeker nietf in de hand te werken. De angorakonijntjes, waarvan de fokk'e» rij steeds op grooter schaal plaats vindt, leveren prachtig ruw materiaal, dat ver* werkt kan worden tot wol en zelfs meer* dere electro-magnetische eigenschappen bevat. Het is een uiterst licht materiaal, zeer zacht en warmtegevend en kan op de huid gedragen worden, terwijl het aantal grammen, dat men noodig heeft, beduidend minder is dan van gewone wol om een of ander kleedingstuk te breien. Niet alleen lijden aan bovengenoemde ziekten bewijst angorawol uitstekende dien* sten, doch ook in geval van pijn ontstaan door kouvatten. HUISHOUDELIJK ALLERLEL Indien de handen er leelijk uitzien na het verrichten van een of ander werk, wrij- vp. men een koude, gekookte aardappel fijn met de handen, waarna zij zacht en schoon worden. Vruchten, waarvan men compote wïï maken, moet men niet met water opzetten* doch de goed gewasschen versche vruch ten worden eerst om en om geschud met suiker, daarna op een lage pit verwarmd. Indien men tevergeefs tracht een spijker in den muur te slaan, daar men geen voeg kan vinden, doch op de steen afstuit, moet men eerst met een naald de goede plaats trachten te vinden. Men krijgt dan geen onnoodige gaten in het behangsel. Mouwplankjes gaan bij het strijken meermalen uit elkander, hetgeen men kan voorkomen, door rondom den uitersten achterkant een strookje ijzerband te spij keren, waardoor de levensduur aanmerke lijk verlengd .wordt. WAT BRENGT DE MODE ONS VOOR NIEUWS? Overwegend zwart-wit. Ontegenzeggelijk zijn de mode invallen zeer grillig te noemen en nimmer kunnen wij een of ander als van zelfsprekend verwach ten. Nu weer geldt zwart-wit als een der nier cri en er is nau welijks één kleuren combinatie te noemen, die zóó practisch en te vens zóó flatteus is als deze. zoowel voor een voudige, als meer ge kleede modellen. Hoe gemakkelijk kan men een zwarte japon op smaakvolle wijze mo- derniseeren door b.v. aan de halsuitsnijding eenige witte bloemen aan te brengen. Een breede witte shawl, ceintuur en mouw opslagen met rijen zwarte stiksels van dik ken machinezijde geeft een buitengewoon apart aanzien aan een overigens sober zwart japonnetje, terwijl een zwart gebor duurde letter zeer origineel staat. Heel ge makkelijk is zoo'n garnituur om zelf te ma ken, daar het uit rechte stofreepen wordt samengesteld; wit laken of satin is b.v. heel mooi en gekleed. Restjes witte zijde worden verwerkt als kleine .volants aan mouwen en passende cape, welke uit een klein rugstuk en ïwee voorstukken bestaat, die aan een recht boord gestikt worden. Met een ceintuur van hetzelfde materiaal vormt het een chique geheel voor een wandeljapon. Zwart-wit en witte kragen van stijf uit staand glasbatist, zwarte fluweelen en lee- ren ceintuurs, met witte bloemen versierd, zwart-witte monogrammen en nog veel meer maken thans onderdeelen uit aan de komende mode, waarbij zwart-wit d<> mineert.^, - - •-

Schager Courant | 1935 | | pagina 8