De s Rijksdagszitting te Neurenberg Textielstaking te Tilburg Opwinding te Genève iiïïm Het einde van den zomertijd* Het Gemeentepersoneel gaat zich verweren* Maandag 16 September 1935. 78ste Jaargang. No. 9808 Postrekening No. 23330 SCHAC Int, Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5* regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Geen bemoeienis met de Italiaansche kwestie FELLE AANVAL TEGEN LITTAUEN EN DE SOVJETS, DRIE NIEUWE WETTEN AFGEKONDIGD. Do gisteren ïn den Rijksdag te Neurenberg 'door Hitier gehouden rede was geheel gericht tegen het Communisme, Littauen en het Jodendom. Met grooten nadruk verklaarde Hitier dat Duitsch- land zijn leger slechts had voor de verdediging van het vaderland en er niet aan dacht zich in allerlei b'uitenlandsche avonturen te storten. Hier doelde de Leider zeer duidelijk op de ItaliaanschAbessinische kwestie. Met verontwaardiging keerde Hitier zich tegen Littauen. Overigens diende de rede van Hitier om nog eens het gevaar van het Jodendom te onderstrepen en een drietal nieuwe wetten bij den Rijksdag te introdu- ceeren. De rede van den Führer werd met een langdurig en daverend Heil-geroep beantwoord. DE WET TOT BESCHERMING VAN HET DUITSCHE BLOED EN VAN DE DUIT- SCHE EER. Deze wet, die tegen de Joden is gericht, ver biedt het huwelijk tusschen Duitsche onderda nen en Joden, terwijl ook buiten-echtelijk ge slachtsverkeer verboden is. Joden mogen geen vrouwelijke onderdanen van Duitsch of aanverwant bloed onder den leeftijd van 45 jaar in hnn huishouding te werk stellen. Ook is het aan de Joden verboden om Rijks- en nationale vlaggen te hijschen. Wel is toegestaan het toonen der Joodsche kleuren. Op overtreding staat gevangenis- en tucht huisstraf. DE RIJKSBURGERWET. Volgens 'deze nieuwe wet kan slechts Duitsch staatsburger zijn hij die door zijn gedrag bewijst be reid en geschikt te zijn om getrouw het Duitsche volk. en'Rijk te dienen en natuurlijk van Duitsch of aanverwant bloed is. De Rijksvlaggenwet. Bij deze wet worden de rijkskleuren vastgesteld op zwart—wit—rood, terwijl de hakenkruisvlag de Rijks- nationale- en handelsvlag is. De vorm van de Rijksoorlogs- en Rijksdienst vlaggen wordt door den Leider bepaald. De wedstrijd om den Gordon Bennett=Beker Bij den start maticje wind. Warschau. In aanwezigheid van den Poolscihen president en vele leden der Poolsche regeerine1 heeft gister de start plaats gehad van den ballonwedstrijd om den Gordon Benmett-beker, waaraan ook Neder land dit jaar deelneemt. Het was gister zonnig herfst weer, terwijl er een matige wind stond. Alle dertien ingeschreven ballons waren aanwezig Voortgestuwd door den kalmen wind dreven de bal lons langzaam in Zuid-Oostelijke richting naar Leun berg weg. I-Iet zal afhangen van de windrichting1 in de hoogere luchtlagen of de ballons in Zuid-Rusland dan wel in Roemenië zullen kunnen landen. De belangstelling van de zijde van het publiek was buitengewoon groot. Naar schatting waren om streeks 40.000 belangstellenden naar het terrein van den start gekomen. notities van amundsen gevonden. Moskou. Op het eiland Starokodaimski, op 60 K.M. afstand van Kaap Tsjeljoeskin is een notitie gevonden van Amundsen, zorgvuldig verpakt en weggeborgen op een plaats die kenbaar geamakt was door een hoop op elkaar gestapelde steeen. De notitie bevat een plaatsopgave van de expeditie, ge dateerd 11 April 1919. Een tweede notitie met gelij ken inhoud is op Kaap Moguihiy gevonden. Aanrijding met doodelijk gevolg. Nijmegen. Zondagochtend omstreeks tien uur is een zekere A. uit. Melden, die per fiets uit een zij- straatk wam en de Mooksch Baan wilde oprijden, door een auto aangereden. De wielrijder was ou slag dood. De auto. welke een tamelijke vaart bad. reerl na de aanrijding van den weg af en botste tegen twee zware boomen. De beide spatborden en de wie len werden totaal vernieeld, terwijl ook een zijde van de auto geheel werd ingedrukt. De inzittenden kwamen er goed af. Alleen de bestuurder kreeg een lichte wonde aan den arm, OP 6 OCTOBER A.S. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebe sturen er nader de aandacht op gevestigd, dat dit jaar de zomertijd zal eindigen op 6 October des voormiddag 3 uur. Groote ontstemming over de komende salarisverlaging. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren de in de pers gepubliceerde circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken behandeld, waarin deze er bij de gemeentebesturen op aandringt om de wed den en loonen van het' personeel opnieuw met 5 te verlagen. Tegen deze poging bleek zeer groote ontstemming in de kringen van het Gemeentepersonel te bestaan en men besloot met kracht tegen deze nieuwe in komstenverlaging op te komen. Onbewaakte overwegen het buitenland in Zes dooden in Amerika. Een familie uit Philadelphia, die in de omgeving had gepicnict, reed per auto naar de stad terug en kruiste daarbij een onbewaakten overweg op het zelfde moment, dat een exprestrein met groote snel heid naderde. De auto werd door den trein gegrepen en alle zes inzittenden, allen behoorende tot hetzelf de gezin, werden op slag gedood. Vijf dooden ïn Duitschland. Stuttgart'. Zondagavond te ongeveer 8 uur is op een onbewaakten -overweg nabij Detiingen-unter-Teck een vrachtauto met S.A.-mannen, die op den terug weg naar Goeppingen waren, in botsing gekomen met den personentrein Tuerkheim-Ober Lcnningen. De vrachtauto werd geheel vernield en van de in zittenden werden vijf personen gedood, vijf zeer ernstig en twee licht gewond. De gewonden werden naar het zeikenhuis te Tuerkheim-Teck overge bracht, terwijl eerste hulpdiensten uit de omgeving onmiddellijk assistentie verleenden. Het eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat de ma chinist van den trein alle voorgeschreven fluit en lichtsignalen heeft gegeven. DOOR EEN MOLENWIEK GETROFFEN. Droevig ongeval te Gent (Betuwe) Een droevig ongeluk is gebeurd in het plaatsje Gent in de Over-Betuwe. Het 8-jarig zoontje van den heer Hoogveld speelde daar op den omloop van een molen toen de wieken in beweging werden ge bracht. Het jongetje werd door een der wieken ge troffen en overleed vrijwel onmiddellijk. Stennactie over het geheele land in voor bereiding. Leiding is bereid den burge meester excuus aan te bieden. Zaterdagmiddag hebben de stakers te Tilburg we derom een vergadering gehouden,, waar do heer Coolen mededeelde, dat bet comité bezig is aan de voorbereiding van een steunaotie over het geheele land onder eigen leiding. Ook de heer Spijkers voerde het woord en noemde de kwestie der loonuitbetaling voor de kermis en het daarop gevolgde advies om niet aan het werk te gaan, een misverstand. Mocht de burgemeester van meening blijven dat van misleiding door de sta kingsleiding sprake is geweest, dan zou er aanlei ding kunnen zijn om de geëischte verontschuldiging alsnog aan te bieden. Nog werd medegedeeld, dat de stakingsleiding uit drukkelijk verlangd had, dat het N.A.S. zich geheel zou onthouden van inmenging in de leiding der staking. Moordaanslag te Den Bosch Op zijn vrouw geschoten. Zaterdagavond heeft in de Van Tul derstraat te 's-Hertogenbosch, een 37-jarige man eenige schoten gelost op zijn 28-jarige vrouw, welke echter geen doel hebben getroffen. Twee leden der marechaussee, die juist in de buurt patrouilleerden, hebben den man onmiddellijk ge arresteerd. Hij zal ter beschikking van de justitie wor den gesteld. Het echtpaar Overdreef genaamd, leefde geruimen tijd in onmin. De vrouw vertoefde met een zekeren Vos, slager van beroep, in een logement in de Tol- burgstraat. Daar was de man, die te Nijmegen had gewoond, zijn vrouw komen halen. Besloten werd toen, dat de drie personen naar Nijmegen zouden te- rugkeeren. Op weg naar het station heeft Overdreef toen plotseling een revolver voor den dag gehaald en de schoten gelost. De vrouw en Vos sloegen toen dadelijk op de vlucht en werden niet door de kogels geraakt. Windhoos te Bergsche Hoek Groote schade aangericht. Zondagavond te omstreeks zeven uur woedde bo ven Bergsche Hoek bij Rotterdam een onweer, dat slechts enkele minuten duurde, doch hevige schade heeft aangericht. Een windhoos vernielde vele hon derden ramen bij verschillende tuinders. Een wa renhuis van wethouder Mostert werd grootendeels vernield. De ramen werden honderden meters weg geslingerd en vernielden op hun beurt weer ramen in andere tuinen. Van eenige huizen werden de zin ken daken weggerukt. Op de hoeve der melkstal „De Vaam" werd de kap van een hooiberg weggerukt en een kar weggeslingerd. Op het Italiaansche memorandum GENèVE, 25 September (A.N.P.) Het antwoord van Abessinië op de Italiaansche aanklacht is hier van nacht gepubliceerd. Het beperkt zich tot een voor- loopig standpunt en kondigt een uitvoerige weer legging door de regeering te Addis Abeba aan, zoo dra het Italiaansche memorandum daar zal zijn. aangekomen en- bestudeerd. De Abessijnsche delega tie verwijt het Italiaansche memorandum een vol komen 'wanbegrip van de politieke en sociale toe standen in Abessinië, alsmede een meer dan ten dentieuze verwisseling der rollen, waardoor de Abes- synsche regeering verweten wordt, de internationale verplichtingen te hebben geschonden op een tijdstip, dat de Italiaansche regeering zich zelf aan een schending schuldig maakt. Het Italiaansche memorandum tracht minder de rechters te overtuigen dan de openbare meening ver steld te doen staan. Zooals steeds tijdens de onder handelingen der laatste maanden, heeft Italië zijn argumenten op het laatste oogenblik te berde ge bracht, om aan de tegenpartij de beantwoording moeilijk te maken en het proces op de lange baan te schuiven. Wat de slavernij betreft moge slechts verwezen worden naar de besluiten van den Negus, waaruit diens oprechte bedoeling blijkt de menschelijke vrij heid te waarborgen. De slavenhandel wordt tegen woordig streng gestraft Zelfs kan de doodstraf door ophanging worden uitgesproken. Wanneer de Itali aansche regeering de onveiligheid aan de grenzen van het Abessijnsche keizerrijk tot een speciaal ver wijt maakt, moge er aan herinnerd worden, dat het hier om gebieden gaat, waar het niet mogelijk is staatsgezag uit te oefenen. Abessinië beschouwt overigens het geheele land tot aan de zee als zijn staatsgebied, Wanneer Italië de aanvechtbare stelling verkondigt, dat de Abes sijnsche grensgebieden eigenlijk slecht koloniën zijn van het kernland, kan van de Abessijnsche regeering niet verlangd worden, dat zij in deze „koloniën" een grootere verantwoording op zich neemt, dan de Eu- ropeesche mogendheden in hun Afrikaansche ge bieden. Het antwoord spreekt verder over onophoudelijke Italiaansche pogingen om in Abessinië afbrekend werk te doen erf onrust te zaaien en eindigt met de verklaring, dat Abessinië in den geest van den Vol kenbond en in overeenstemming met zijn innig godsdienstige geestesgesteldheid en zijn Christelijke cultuur, niet anders wenscht dan dat de huidige po ging om ziin onafhaonkelijklheid te bestoken, zoo spoe dig mogelijk vergeten mag worden. GROOTE PETROLEUMBRAND IN BALTIMORE. Baltimore. In den petroleuimopslag van de Standard Oil Company heeft een geweldige brand gewoed, waarbij de vlammen honderd meter omhoog schoten. Vrijwel het geehele brandweercorps van Baltimore hielp bij het blusschingswerk, dat 15 uur vorderde. De schade wordt op 50.000 dollar geschat. De overblijfselen zijn nog te heet voor de reddings ploeg om hen te naderen. De Italiaansche ministerraad acht het ge schil, na de genomen maatregelen, niet meer vatbaar voor oplossing door een compromis en helt de vraag overwogen, wanneer Italië nit den Volkenbond moet treden. ITALIë VOOR IEDEREN STRIJD GEREED. Rome. Mussolini heeft aZterdag in een zitting van den Italiaanschen Ministerraad uitvoerig rapport uitgebracht over den militairen en den politicken toestand. In het politieke gedeelte van zijn betoog ging Mus solini daarbij in op de vorming van de Commissie van-Vijf en op de redevoeringen van I-Ioare en Laval. Deze redevoeringen, aldus de Duce, hadden, gezien de houding van Engeland en Frankrijk tegenover het Volkenbondspact onder de gegeven omstandighe den niet anders kunnen uitvallen. Ze kunnen der halve door de verantwoordelijke kringen van Italië en door de groote massa van het Italiaansche volk met de grootste kalmte worden opgenomen, en zij zijn met de grootste kalmte opgenomen. De Ministerraad neemt evenwel met genoegdoening kennis van de hartelijke woorden welke minister president Laval in zijn rede aan de Italiaansch- Fransche besprekingen van Januari jl. en de daar door bezegelde vriendschap heeft gewijd. Deze vriend schap wilde Italië ontwikkelen en versterken, niet al leen in het belang van beide landen, doch ook in het belang van de Èuropeesche samenwerking, welke niet door een geschil van kolonialen aard of door het gebruik van sancties vernietigd kan worden, ge lijk zij in vroegere, nog veel ernstiger conflicten tus schen leden van den Volkenbond nooit in détails zijn uitgewerkt. In dit verband heeft de ministerraad, meldt het officieele communiqué, verder, de vraag overwogen wanneer de verdere aanwezigheid van Italië in den Volkenbond onmogelijk zal worden. De Ministerraad heeft verder vastgesteld dat rond het Italiaansche geval zich op het ocgenblik alle krachten van het antifas cisme in het buitenland samentrekken. Hij voelde zich verplicht ten stelligste te ver klaren, dat het Italiaansch-Abessijnsche vraagstuk, na de geweldige inspanningen en offers, welke Italië op zich genomen heelt en na de onweerlegbare bewijsvoering van het door Italië te Genève gedeponeerde me morandum, compromisoplossingen niet toe laat. De voorbereidingen in Oost-Afrika worden met de grootste spoed voortgezet om Italië tegen de supe rieure Abessijnsche strijdkrachten, welker mobilisa tie doorgevoerd is, veilig te stellen. Met het oog op cle klaarblijkelijke onrust, welke in kringen van politieke vluchtelingen in de Cyrenaica lieerscht, is ter verdediging van de Italiaansche ko lonie Lybië versterking onderweg. Aan de hand van statistisch materiaal heeft Mussolini gezien dat de gebiedssterkte van de Italiaansche weermacht te land, te water en in de lucht zoo groot is, dat elke bedreiging, van welke zijde zij ook komen mocht, van repliek kan worden gediend. De speciale correspondent van Havas te Genève deelt mede, dat de tijding, dat de Italiaansche mi nisterraad in zijn bijeenkomst van Zaterdagmiddag overwogen zou hebben zich eventueel uit den Volken bond terug te trekken, te Genève bekend werd bij het begin van de Volkenbondsvergadering, van Za terdagmiddag. Zij veroorzaakte daar vanzelfsprekend groo te opwinding. Na de rede van Laval had zich in Volkenbondskringen 'n gevoel van ontspan ning geopenbaard en men geloofde er alge meen, dat Laval's oproep tot een verzoenings gezinde houding te Rome weerklank zou vin den. Met die gedachte verdubbelde de commis sie van vijf dan ook haar activiteit en zij was dan ook juist aan het werk toen de tij ding uit Rome binnenkwam. Ook was tegen het einde van den dag de publicatie aangekondigd van een Ethiopisch memorandum in antwoord op het Italiaansche, Het spreekt vanzelf dat indien cle Italiaansche leiders zouden breken met den Volkenbond, deze houding ernstige terugslag zou hebben op de ontwikkeling van de onderhandelingen, welke thans gaande zijn. Een nieuw plan van de Commissie van Vijf. Volgens een Reutcrbericht, seint de speciale ver slaggever van Havas uit Genève, dat de Commis sie van Vijf het voorstel overweegt van een interna tionale economische hulpverleening aan Abessynië met Italië als uitvoerder. Men acht het echter niet waarschijnlijk dat de Ne gus een dergelijke oplossing zal aanvaarden. Zijn weigering echter om zich aan de beslissing van den Bond te onderwerpen, zou hem formeel in het onge lijk stellen. Of Italië met deze oplossing accoord zal gaan is ook nog zeer de vraag. NEDERLAND ALS SCHOENPOETSER VAN DE BRITSCHE LAARS. Wij wenschen ons mooie' buikje te be houden. Het was te verwachten, dat aan de verklaring van onzen minister de Graeff de noodige critiek in de Italiaansche bladen niet zou worden onthouden. De „Gazette del Popoio" sprekend over Nederland en België, zegt: dat zij spreken als twee schatrijke menschen van om en bij de vijftig, die geen durf meer hebben en er slechts op uit zijn hun mooie buikje te cultiveeren,. en hun bezittingen te behouden De „Stampa" noemt Nederland en België twee met koloniën verzadigde landen, die in dezelfde positie verkeeren als Engeland. Het blad spreekt als haar meening uit, dat slechts vrees en slaafschheid ons doen afdalen tot schoenpoetsers van de Britsche laars die ons in den loop der geschiedenis al menigmaal gevoelig heeft getrapt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1