EXPOSITIE Falcon en Martini Regenjassen en Mantels Ch. H. Th. B. W. G. LIENESCH Optocht IDDAGBAL Noodkreet van de tuinders Wieringermeer. Optocht Oudduis. ONZE GRATIS-DAG Lenghaus 3 Co. Winkel. BELASTING vastgesteld op 5 Sept., K. ROGGEVEEN Vergadering te Alkmaar Een druk bezochte protestvergaderïng in de Harmonie te Alkmaar tegen den ern- stigen toestand in den tuinbouw. Zaterdagmiddag had in de groote zaal van de Harmonie te Alkmaar een protestvergadering plaats uitgeschreven door het district Noord-Holland van den Ned: Tuindershond, om te hespreken den bui tengewoon ernstigen toestand in den tuinbouw. De opening. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld, toen de voorzitter, de heer V. Schermer uit Hoogkarspel, «illen hartelijk welkom heette. Spr. verheugde zich over de groote belangstelling; hl het hij zonder heette de voorzitter welkom de drie sprekei*s, de vertegenwoordigers uit de provincies Zuidholland, Friesland, Groningen en Utrecht, den heer v. d. Wielen, vertegenwoordiger van den Mo dernen Landarbeiders Bond, de journalisten, den voorzitter en den secretaris van het Hoofdbestuur <!ii een gezelschap van 39 personen, uit Hoogezand- Sappemeer, dat de verre reis uit het hooge Noorden had willen ondernemen, oui hier aanwezig te zijn. Spr. stelde deze sympathieke geste zeer op prijs. (Langdurig applaus.) De voorzitter zette vervolgens het doel der protest vergadering uiteen en wees erop, dat ofschoon men nieenen mocht, dat protesteeren niets helpt, er niet temin diende te worden volgehouden. Vergeten mocht niet worden, dat de tuinders veel te-laat wa ren begonnen hm te strijden voor hunne belangen; de Tuindersbond nu zal trachten verbetering te bren gen voor de toekomst. Spr. spoorde alle aanwezi gen aan daaraan mede te werken. Helaas aldus spr. heeft de Regeering nog niet ingezien, dat pro ductiesteun moet worden gegeven, welke voldoende Is. Dat is thans nog in het geheel niet het geval. Laten wij hopen, dat de Regeering een anderen weg zal inslaan, om ons te helpen, maar dan dient er een aanvullende steun te komen, wil de tuinbouw gehandhaafd blijven. Lr zal teeltbepehking moeten komen; voorts is do. bloembollensaneering absoluut onvoldoende in haar uitvoering. Spr. constateerde, dat de tuinbouw stiefmoederlijk werd behandeld in vergelijking met landbouw en veeteelt en meende, dat dit niet mocht blijven voort duren. Nu is er uitputting en verarmging in den tuin bouw, omdat de uitkeeringen absoluut onvoldoende zijn. Maar wij mogen eischen een gelijkwaardige be handeling; laten wij trachten een grootere export mogelijkheid voor den tuinbouw te vinden. Naar Duitscbland. b.v. leek dit spr. niet onmogelijk. Maar dan dient de regeering te helpen, wil zij dat niet doen, dan moet zij dit ronduit zeggen. Maar dan zal het gevolg zijn, dat het leger werkloozen nog be langrijk zal worden uitgebreid. Wij roepen daarom de regeering toe: helpt ons, laat deze vergadering een noodkreet doen booren, maar laat ze dat correct doen, M.et den wenscb, dat de protestvergadering haar behooren zou slagen, ein digde spr, zijn openingsrede, (Applaus), Slopen en bouwen. De heer N. Kaan uit Oudkarspel kreeg daarop ge legenheid tot het houden eener inleiding, welke hij genoemd had; slopen en bouwen. Wij stippen hier uit bet volgende aan: Met slopen noemde spr het gevolg van de regeer- ringsmaatregelen. Wel heeft de regeerirrg getoond, onzen tuinbouw door den crisis heen te sleepen, doch het geld was er niet, om ons inderdaad te helpen. Er is echter iets niet in den haak. omdat tuinbou wers ook Nederlanders zijn, die prijs stellen op een blijven in hunne bedrijven. Maar dan moet er heel wat .gebeuren! Nu zijn de oplossingen waarom ge vraagd werd, ten halve gekomen of in bet geheel niet. Men onthoudt ons werkelijk, datgene dat ons toe komt. In 1932 werd ons. 60 procent, in 1933 50 pro cent onthouden van een zeer matig berekenden steun. Maar de fout ligt niet geheel hij de regering, meen de spr., want lang niet alle tuinders zijn doordron gen van het recht, 't welk zij kunnen doen gelden. Daarvoor moeten alle Nederlandsche tuinders trach ten elkander te vinden. Alleen dan komt er mis schien voor ons een bestaansrecht. Het tweede punt, waarop spr. den nadruk legde, was het feit, dat binnen afzienbaren tijd als het tenminste zoo voort duurt, de Nederlandsche tuinder naar de werkverschaffing zal moeten verhuizen. Want met al hun moeiten kunnen de tuinders niet op de been blijven. De tuinbouw moet loonend worden gemaakt, maar dan zal er heel wat veranderd moeten worden. Wij nemen genoegen met een sober bestaan, omdat wij niet uit het bedrijf geduwri willen worden, omdat wij niet den arbeidersstaf vrijwillig willen opnemen. Er dient dus een aanpassing te komen in onze kosten. Spr. noemde het treurig, hoe er met de export goederen werd omgesprongen. De bedrijven moeteü loonend worden gemaakt; er dient arbeidsgelegenheid te worden gesteld. En dat is voor do Regeering mo gelijk, misschien wel met opzij de-stelling tijdelijk van andere belangen. Maar dan moeten wij tuinders af- - stand doen van veel wat slepend werkt. Wanneer wij niet behandeld worden zooals het behoort, dan dienen wij ons recht te krijgen langs organisatorischen weg. En dan in samenwerking met andere groepen. Spr. wees er op, dat allereerst de grenzen open moesten om voldoende lucht te krijgen; voorts moest de steun worden verhoogd, anders zijn er binnenkort geen tuinders meer. Spr. geloofde niet, dat de Re- geering meer steun zou weigeren, maar 't heeft er toch allen schijn van. (Applaus.) Is het wonder, dat wij in deze moeilijkheden opstandig worden? Laten wij vooral niet vergeten, dat ons nu onrecht wordt aangedaan? (Langdurig applaus.) De moeilijkheden zijn voor onze regeering zeer groot, doch laten wij niet vergeten, dat ook de tuin der in nood verkeert. Laten wij hopen, aldus eindigde spr., dat de Regeering inziet, dat de tuinbouw onmis baar is en laten wij trachten schouder aan schouder in de toekomst ons een bestaan te verzekeren. (Appl.) Een kreet nit Aalsmeer. Vervolgens werd den beer A. v. d. Zwaard Jzn., ge legenheid gegeven te spreken over den moeilijken toe stand van de kweekers in Aalsmeer. Spr. wilde een noodkreet doen hooren, omdat de moeilijkheden niet langer te dragen waren. Immers geld is er niet meer; we kunnen niets meer beginnen. Wij worden ge trapt en geslagen door het noodlot: velen zijn aan gewezen op crisis-comité of Armbestuur. Spr. dcecl een beroep op de Regeering en op allen om den tuinder te helpen. Tot nu toe wordt er weinig van eenige hulp ge merkt. Als wij geen bestaan meer vinden, wat dan? Moeten wij dan stempelen? Spr. vroeg zich af of de bloemisterij niet te hel pen was en beantwoordde deze vraag bevestigend. Er moeten middelen worden gevonden, om tegen een la- geren prijs te produceeren en die middelen zijn er aldus zeide spr. Nu gaan de kapitalen, welke in de bloemisterij zijn belegd, absoluut verloren. Maar de finantieele lasten, welke drukken op het bedrijf, zijn zoo zwaar, dat ze niet meer te dragen zijn. Wij kweekers dienen allen gezamenlijk aan te dringen bij de regeering op afdoende verbetering. Al leen dan kunnen wij succes hebben. Spr. wees er op, dat de opbrengst van snijbloemen in Aalsmeer in 1929 6 millioen gulden bedroeg, in 1934 was deze opbrengst tot de helft teruggebracht. Is het wonderlijk, vroeg spr., wanneer wij om hulp vragen? Daarom wilde spr. een luid protest doen hooren, omdat ook de bloemkweekei's recht hebben op een menschwaardig bestaan. (Langdurig applaus.) Aanpassen of uitzieken. Tenslotte sprak de bondsvoorzitter, de heer W. J. van Kampen uit Voorburg, met als onderwerp: „Aan- van Kampen uit Voorburg, met als onderwerp: „Aan passen of uitzieken." Spr. begon met er op te wijzen, dat de Ned. Tuin bouw in ontzaggelijken nood verkeerde en oogen- schijnlijk werd er niets bereikt. Dé tuinbouw noemde spr. een zeer gevaarlijke patiënt voor de gemeen schap. Aanpassen aldus spr. hebben wij getracht te doen, zonder alleen te zien naar het belang van den tuinbouw, doch veeleer naar het algemeen belang. Men moet zien over de heining van dezen tijd naar de toekomst. Wij moeten voort en nu is de crisis ge komen als een intermezzo, het is de taak van het ge- heele volk om door dezen moeilijken tijd te komen. De crisis heeft de tuinbouw zeer zeker in ernstige mate aangetast. Maar als er én is, die zich heeft willen aanpas sen, dan is het zeker de kweeker geweest, omdat hij weet, dat de tijd aanpassing noodig heeft. De factoren zijn moordend voor alle groepen van producenten, het zou belachelijk zijn te zeggen, dat de tuinbouw alleen slachtoffer is. De samenleving rust niet meer op den grootsten gemeenen deeler van den producent; daar zit de kneep. Het gevolg is, dat de tuinbouw heeft moeten afsnij den, wat hij zelf niet wil, maar omdat hij niet an ders kan. Het wordt vervelend de Regeering telkens weer te vragen, geeft ons eenige belooning voor onzen ar beid. Eén lid der familie is ziek maar de dokter komt niet. En als de patiënt is overleden, dan zullen groote kapitalen zijn verwoest en heeft de Nederland sche Staat een enorm verlies geleden. En dan te weten, dat de mogelijkheid voor den Ne- derlandschen tuinbouw zoo enorm groot is. Uit nood zal men internationaal elkander de hand moeten reiken. Wij pleiten niet alleen bij de Regeering om ons in stand te houden, maar wel omdat het hier geldt een groot algemeen belang. Spr. wees erop, dat de steun aan den tuinbouw was opgebouwd op factoren welke veel te laag zijn. Wij weigeren immers als een groote, belangrijke groep te sterven. Langzaam evenwel voltooit zich 't sloopingsproces. Maar dat proces is zonder lijn en wij wenschen dat de Regeering die lijn duidelijk uit stippelt. Dan willen wij gaarne de lasten meedragen. Wij vragen ons met verbazing af: waarom wordt de tuinbouw zoo geweldig bekort? Waarom kan de Regeering ons niet met een 20 millioen helpen; dat bedrag zou zeer goed zijn besteed, zoo kunnen we niet meer, dat staat wel vast. De heele tuinbouw wordt een ordelooze bende. De aanpassing nu doet sterk gelooven aan een voor den arbeid zelve. Spr. toonde dit met verschillende voorbeelden aan. De tuinbouw mag niet verloren gaan. Wij zien nu het uitzieken; akkers en tuinnen liggen braak. Wat moeten wij doen? Wij kunnen nog één poging wa gen, doch dan hebben wij den steun der Regeering noodig. Maar die Regeering zegt, dat er geen geld is, om den tuinbouw te redden. Maar dat is niet waar! Arm vaderland waar geen gerechtigheid is. (Dave rend applaus). Als de hulp der Regeering niet komt, dan zal die Regeering een misdaad begaan tegenover het gan- sche Nederlandsche volk. (Applaus). Daarna werd de volgende motie onder applaus door de pl.m. 800 aanwezigen aangenomen. „De vergadering besprekende den nood in den tuinbouw en in de bloemisterij; Van oordeel dat voortzetting van het tuinbouwbe drijf en de bloemisterij in deze omstandigheden on mogelijk, ja in zeer vele gevallen zelfs iimoreel is, dat de Regeering nu maar eens ronduit moet zeg gen, of zij a.1 dan niet genegen is den tuinbouw en bloemisterij op doeltrefende "wijze te steunen, door bijvoorbeeld naast de 100 procent productiesteun een absoluut noodige aanvullende steunregeling in het leven te roepen, protesteert tegen de onzekerheid waarin de tuinders steeds worden gelaten, wat be treft de te hunnen gunste te nemen maatregelen te gen de achterstelling van den tuinbouw en bloemis terij tegenover den akkerbouw, waartegenover wij 'n "•elükwaardige behandeling eischen te<mn de onjuis te uitvoering van verschillende getroffen maatrege len, verzoekt de Regeering spoedig tot daadwerkelij ke, krachtige steunverleening over te gaan, tenein de absolute ondergang alsnog te voorkomen, besluit deze motie ter kenis te brengen van Koningin, Re- peering en Pers en gaat over tot de orde van den dag Nieuwe maatregel voor den middenstand Verlaging van de erfpachtscanon. Om tegemoet te komen aan de moeilijkheden, wel ke de middenstand in de Wieringermeer in zijn strijd om het bestaan ondervindt, zou thans besloten zijn om dé erfpachtscanon over de jaren 1935 tot en met 1939 met 20 pet. te verminderen voor de erfpach ters, die de erfpachtsovereenkomst getrouw nakomen De canon voor verhuurde perceelen zal alleen dan worden verlaagd,, indien de erfpachter bereid is het bedrag der verlaging in mindering op de huursom te brengen. Groote ontslagaanzegging. Aan pl.m. 330 personen, tijdelijk werkzaam bij de Cult. Mij is wegens vergevorderd seizoen met inacht neming der gebruikelijke termijn ontslag aangezegd Hoewel het meerendeel der ontslagenen bestaat uit vrijgezellen uit diverse deelen vam het land. zijn er ook onderscheidene gezinshoofden onder uit de rand gemeenten. Beroep aangenomen. Cand. Van der Vliet, hulpprediker te Slootdorp— Middenmeer en beroepen pred. bij de Ger. Kerken aldaar, heeft dit beroep aangenomen. Ook de Wieringermeer door de luis ge teisterd. Op verschillende plaatsen in den Polder heeft de koolluis zijn vernielzucht bot-gevierd. De prachtige, welig groeiende sluit- en dekbladeren zijn totaal ver schrompeld. Gelukkig wordt in den Polder kool voor eigen gebruik geteeld, doch de aantasting be wijst wel hoe sterk de luizenplaag dit iaar de kool- bouw teistert. NOORDSCHARWOUDE 16 September 1935. Schotsche muizen f2.30, grooten f2, bl. dito fl.60, drielingen f 1.60, uien f 1.101.50, drielingen 6070 ct., gele nep f 2.102.20, spercielroonen f 4.309.40, witte kool f 1.70—2. Aanvoer: 9500 Kg. aardappelen, ">700 Kg. uien, 4100 Kg snerc'eboonen. 24600 Kg. witte. BROEK OP LANGENDIJK, 16 September 1935. Schotsche-muizen 2.20. bl, dito 1.60—2.10, bl aardap pelen 2.60, uien 1.401.60, drielingen 60—70 ct.. gro ve f 1.902. gele nep f 2.102.30, peen 1.30, spercie- boonetr 4.50—8.70, kroten f 22.50, roode kool 3.10 4.40, wite kool 1.602, gele kool 3.90—4.30, bloem kool 1.504.20, 2e soort 1.50. u DER NIEUWE MODELLEN VOOR HET A.S. HERFST- EN WINTERSEIZOEN LANGESTRAAT 41-43-45 ALKMAAR TELEFOON 2782 Hiermede vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het overlijden, in het Marine- Hospitaal te Den Helder, van onze geliefde Dochter, Zuster en Be huwdzuster Johanna Maria de Smit Echtgenoote van Jb. Briezee, in den ouderdom van 50 jaren. Namens haar diepbedroefde Vader en Familie: J. DE SMIT Sr. A. DE SMIT. H. DE SMIT—Hoogmoed W. DE SMIT. DE SMIT— van Ijzendoorn, Van Ewijcksluis, Sfept. 1935. Algemeene kennisgeving. V erloofd: BETTY VAN DER SLOOTEN PHYS. CANDe. en Dr. P. I. HARINGHUIZEN. Amsterdamsche straatweg 281 v. Limburg Stirümstraat 24 )uirecm IN PLAATS VAN KAARTEN. M. SCHOUTEN—Jes en - P. SCHOUTEN geven hiermede kennis van de ge boorte van hun Dochter CORNELIA. Wieringerwaard, 15 September 1935. Zondagmiddag 22 Sept te 2.30 uur n.t., hoopt het Bestuur van „Burgerkring" een te houden van versierde Rijtuigen, Fietsen, Autopeds, Kindertrekwagens, enz. enz. Inleggeld voor volwassenen 25 cent Schoolgaande kinderen 10 cent. Aan gifte voor 12 uur n.t. bij den Heer BUISMAN, waar 4 uur prijsuitreiking plaats heeft, waarna gehouden wordt. 's Avonds plm. 9 uur: VERLOTING, en tevens in de Zaal Champagne-Bal. Entrée 35 cent per persoon. 99* Muziek van de Wiering'er Jazz-Band. Gevraagd: eenvoudig kosthuis voor leerling R.L.W.S., 4 dagen per week (geen beroeps). Brieven met prijsopgaaf aan D. MANT JE, Oude- schild, Texel. Schager Roosjes Te koop gevraagd: goed onderhouden Kinderwagen Brieven onder No. 20, Bureau van dit blad. TE KOOP: beste Biggen, bij Jb. K U U T Pz., Stroeërweg 37, Wieringen. Biedt zich aan: Gedipl. Kraamvrouwverpleegster eenige maanden vrij. Fr. br. letter P H., Hulppostkantoor Oudkarspel. Door den WelEdelen Heer G. J. van Leersum' Notaris te Winkel, is ieder, die op dezen dag bij ons gekocht heeft kan op vertoon van bon dezelfde waarde aan goederen ontvangen. Aanbevelend, Alléén verkrijgbaar bij SCHAGEN Reclames tegen te hooge aanslagen Succesvolle behandeling - Billijke tarieven LAAN D 123 SCHAGEN N.V. BE HELDERSCHE GRAAN- EN KUNSTMESTHANDEL. voorheen C. R. KEYSER Co. Binnenhaven 64 DEN HELDER - Tel. 106. Vrijblijvende noteering af magazijn; Laplatamais Maismeel Gerstemeel, van zware Inlandsche gerst Paardenboonenmeel Voertarwe, Inlandsche i Haver, Inlandsche Chevaliergerst, geschoond Voerrijst incl. Gemengd Kippenvoer OCHTENDVOER CRK. Varkensmeel, A. Varkensmeel, B. Kal vermeel, A. Kalvermeel, B. Koeienmeel, 20—22 Murwe Lijnkoek W.L., eiwit, 5—7 vet in kisten, netto f5.20 5.50 5.50 6.30 6.20 6.70 5.20 6.80 6.00 8.00 6.50 6.10 8.20 8.10 6.25 7.60 Gemengde Koekjes YV.L., 35—37 eiwit en vet 6.80 L.B. KOEKJES „DE PIJL" Met voederzouten incl. Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek Lijnzaadschilfers, SYPES1EYN incl, Gebr. Grondnotenkoek, 55 Gebr. Cocoskoek,blanke MEXO Soyaschroot, Inlandsche incl. Gebr. Palmpitkoek Gebr. Sesainkoelc. het voer voor JONGVEE Tarwezemelen en Tarwegrind, Vleeschbeendermeel, incl. 5.80 Vischmcel ca. 65 eiwit, 8—10 vet, max. 2 zout incl, Carnarina, N.S. incl. Diermeel, SCHAGEN Phosforzure Voederkalk, DELFTSCHE, incl. TURFMOLM per pak Alles per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. Emballage op rekening. Betaling contant en verder AIIV.- en onze bekende condities. 6.70 6.30 6.50 6.10 6.70 5.80 5.20 6.50 5.70 .50 9.00 incl. 7.50 7.00

Schager Courant | 1935 | | pagina 3