Tekort van 119 millioen Bezuinigiigs-ontwerp is zeeypt Gedekt door bezuinigingsplan en nieuwe belastingen Begrootings-evenwicht bijna bereikt Opcenten op omzet-, dividend en tantième-belasting Prof. Aalberse legt verklaring af Bejaarde vrouw neergeslagen De actie der Fransche boeren Het ongeluk te Maastricht Het Tilburgsche textielconflict Woensdag 18 September 1935. Postrekening No. 23330 78ste Jaargang. No. 9810 Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Heffing van belasting op plezierreizen naar het buitenland Gisteren is de rijksbegrooting 1936 inge diend. De uitgaven voor den gewonen dienst zijn geraamd op 1701.944.662, de inkomsten op f601.988.638, zoodat een nadeelig saldo is ge raamd van f 108.956.024. Bij dit tekort dient te worden geteld de ver laging van den wijnaccijns, accijns op bier en gedistilleerden van de loodsgelden in totaal i 10.200.000.zoodat het te dekken tekort be draagt i 119.000.000. De Minister van Finantiën stelt voor dit te kort als volgt te dekken: 1. Verlaging van de openbare uitgaven 176.900.000 2. Verlaging annuiteit Invalidï. teitsfonds, Burg. Pensioens. fonds, enz. f 13.972.300 3. Uitstel opklimming salaris. schalen f 1000.000 4. Vermindering aantal wacht. gelders f 900.000 5. Heffingen ten bate van Werk- loosheidssubsidief onds a. 20 opcenten op de omzetbelasting f 12.000.000 b. 2q opcenten op rechten van succes, sie en schenking f 6.800.000 c. 20 opcenten op evenredige zegel rechten f 1.600.000 d. 20 opcenten op registratie-rechten f 2.000.000 e. 20 opcenten divi dend. en tantiè me-belasting f 1.800.000 f. belasting Op bui- tenlandsche plei- zierreizen f 2.000.000 Totaal opbrengst nieuwe heffingen f 26.200.000 Totaal opbrengst der vijf maatregelen f 118.972.300 De hoogere uitgaven zijn in hoofdzaak te wijten aan de verhooging van den post onderstand aan noodlijdende gemeenten en uitgaven wegens de ver snelde afvloeiing van boventallige onderwijzers, wier wachtgeld geheel ten laste van het Rijk komt. Ook de natuurlijke stijging van het aantal school kinderen brengt verhooging van de kosten voor on derwijs met zich. De stijging van de rentevoet voor kort geld brengt mede dat een belangrijk hooger bedrag moet wor den geraamd wegens interest op schatkistpapier. Ook het Spoorwegtekort nam nog weer toe en beinvloedde de begrooting nadeelig. Dat Sociale zaken meer zou vragen was te ver wachten. De hoogere raming heeft in hooldzaak be trekking op de hoogere bijdragen aan gemeenten we gens de exploitatie-tekorten van Woningwetswonin gen alsmede voor steun aan jonge werkloozen. Een groote tegenvaller is ook een geschatte lagere opbrengst der middelen en wel op f41 millioen. Zooals men weet, zal het bezuinigsontwerp, als het wordt aangenomen, een bezuiniging brengen van f 97 millioen, waarvan echter afgaat f 13 millioen van de ingetrokken instelling van het zgn. Kvveekelingenin- stituut met acte. Inplaats daarvan zal een algemeene salarisherzie ning voor jeugdige ambtenaren, onderwijzers en werklieden in overheidsdienst worden voorgesteld, die naar schatting f 850GOOO zal opbrengen, zoodat het dekkingsbedrag stijgt tot f92500000. Zonder voorafgaande wetswijziging werden reeds tal van bezuinigingsmaatregelen genomen, die reeds in de begrooting verwerkt 'zijn. tot een totaal bedrag van f 15.600.000, zood'at het totaal voor dekking be schikbare bedrag daalt tot f76.900.000. Als het bezuinigingsontwerp wordt aangenomen, dan zullen een tweetal uitgaven betreffende de finan ciering der sociale verzekering komen te vervallen, daar de wettelijke bepalingen, waardoor zij in 1935 van de begrooting zijn afgevoerd, slechts voor één jaar gelden. Het tekort vermindert daardoor met f 13.972.000. Het plan bestaat om alle salaris- en loonschalen met éénjarige opklimming te wijzigen in een twee jarige, echter met verdubbeling van het bedrag der periodieke verhooging. Besparing f 1 millioen. Het niet verplaatsbare deel der wachtgelders fcal zooveel mogelijk naar het pensioenfonds worden over gebracht, eendeels door strengere keuring, anderdeels door toekenning van een vervroegd, dus verlaagd ou derdomspensioen. De ze besparing zal f900.000.— be dragen. Verder zal wijziging worden gebracht in de wet op het werkloosheidssubsidiefonds. De controle van rijkswege op werkloosheidsuitga ven zal worden verscherpt. Het Rijk zal f53 millioen in het Werkloosheidssub sidiefonds moeten storten. Zonder eenige versterking der middelen door verhoogde belastingheffing, is dat echter niet mogelijk. Daartoe zal worden geheven 20 opcenten op de omzetbelasting, 20 opcenten op de suc cessierechten, 20 opcenten op de zegelrechten en boeten van registratie en 20 opcenten op de dividend- en tantièmebelasting, terwijl de regeering tenslotte zal komen met een voorstel tot heffing van een belasting op bui- tenlandsche plezierreizen. Door al deze maatregelen wordt een besparing ver kregen van f 118972.300. In haar toelichting gewaagt de regeering van de tallooze moeilijkheden waarvoor zij, bij het sluitend maken der begrooting steeds wordt gesteld. Van belastingverlaging kon helaas geen sprake zijn. Integendeel moest tot verhooging worden overgegaan. Wel zijn deze belasting verhoogingen zoo gekozen, dat de vermeerderde druk zooveel mogelijk verdeeld is, maar toch is het jammer dat hiertoe moest worden overgegaan. Hierdoor, toch wordt de aanpassing, de regeering er kent dat volmondig, min of meer bemoeilijkt. De belastingverhooging bedraagt f 26 millioen, de accijnsverlaging circa f10 millioen, zoodat f 16 mil lioen door verzwaring van lasten wordt verkregen. De regeering wijst het advies tot het voeren van een „vlotte leeningspolitiek" met beslistheid van de hand. Zoo'n politiek zou ons in zeer korten tijd in moei lijkheden brengen, want nooit moet worden vergeten, dat om vlot te kunnen leenen, er een tegenpartij moet zijn, die het gevraagde geld wil verschaffen. Om door eèn „vlotte leeningspolitiek" credieten van grooten omvang voor allerlei doeleinden beschikbaar te stellen, acht de regeering weinig minder dan fu nest. Bij al wat wij doen tot verdere industralisatie zul len wij er op bedacht moeten zijn, dat al deze maat regelen leiden tot vergrooting der werkgelegenheid, daar zij anders op den duur ook tot deviezenmoeilijk- heden in Nederland zouden leiden. Op dit terrein zal voortvarendheid met groote voor zichtigheid gepaard moeten gaan. Per saldo draait alles om de vraag hoe de totale koopkracht van het geheele volk kan worden ver meerderd. Dit kan alleen bereikt worden door een grootere export van goederen en diensten en daarop moet dus aller aandacht zijn gevestigd. Meerdere export vraagt echter lagere prijzen en hierbij belandt de regeering weer bij het uitgangspunt van haar beleid: de aan passing. Aan de begrooting van het Zuiderzeefonds on'tlee- nen wij, dat zoo spoedig mogelijke voortzetting yan de inpoldering gewenscht is. Men is bezig aan de voorbereiding van een plan, waardoor de kosten van grondwinning niet hooger zullen komen dan f2500.per H.A. Voor de mondelinge behandeling van dit plan zal de regeering aan de Tweede Kamer een uitvoerige nota doen toekomen, waarin het geheele project wordt uiteengezet. Tweede Kamer. In de gister gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de R.K. Staatspartij aangedron gen op een zoo spoedig mogelijke hervatting van het bezuinigingsontwerp. Op deze zelfde voorwaarde ziet de S.D.A.P. voorloopig van interpellatie af; de communisten zijn van an dere meenïng. Bij den aanvang van de vergadering is koningin Astrid van België herdacht. Aanbieding Rijksbegrooting. De Minister van financiën, mr. Oud, biedt vervol gens de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936 met de daarbij behoorende millioenennota aan, welke op de tafel van den voorzitter worden gedeponeerd. Op de nominatie van het voorzitterschap der Twee de Kamer worden geplaatst: 1. Jhr. Ruys de Beeren- brouck (R.K.); 2. J. J. C. van Dijk (A.R.); 3. W. H. Vliegen (S.D.) Geen adres van antwoord? De voorzitter geeft daarna het woord aan den heer Aalberse. De heer Aalberse (R.K.) zegt, dat na het communiqué van 3 Augustus, sprekers frac tie heeft overwogen, aan de Kamer heden voor te stellen, de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Beter echter acht zij het, dat de geschorste behandeling over het wetsontwerp inzake ver laging der openbare uitgaven zoo spoedig mogelijk wordt hervat. Spr. zal daartoe de regeling van werkzaamheden afwachten, en dan, zoo noodig, een voorstel hiertoe doen. De heer Albarda (S.D.) zegt, voornemens te zijn* geweest, een interpellatie aan te vragen over de Ka binetsformatie. Nu echter de heer Aalberse een even tueel voorstel tot spoedige behandeling van het be- zuinigingontwerp in uitzicht heeft gesteld, zal spr. heden geen interpellatie aanvragen, doch hij maakt het voorbehoud, dat de behandeling van dat ontwerp dan ook moet geschieden vóór de behandeling van de Rijksbegrooting. Communisten in oppositie. De heer De Visser (Comm.) kan zich hiermee niet vereenigen en acht aanleiding aanwezig om de Troon Parijs—Rome—Express verongelukt. PROF. AALBERSE. rede te beantwoorden met een adres, waarin wordt geprotesteerd tegen voortzetting van de aanpassings politiek, welke in de Troonrede is aangekondigd, te gen de bedoeling van de meerderheid der Kamer in. Verder wcnscht spr. een interpellatie aan te vragen over de sociaal-economische gevolgen van het con flict tusschen de Kamer en de vorige Regecring-Co- lijn, en de daarmee samenhangende procedure. De heer Sneevliet (Rcv. Soc.) zet uiteen, dat het in de gegeven omstandigheden beter is, het voorstel, door den voorzitter bij de regeling van werkzaam heden te doen, af te wachten. Over het verzoek van den heer De Visser tot het houden van een interpellatie zal in de volgende ver gadering worden beslist. Te 5.15 wordt de vergadering verdaagd tot Don derdag a.s. te één uur. De Gordon Bennett wedstrijd Weer twee ballons gedaald. Warschau, Terzelfder tijd als de ballon Deutschland, is de ballon Alfred Hildebrandt met Otto Bertram en Prernm aan boord te Kritsjef (ten Oosten van Mohylew (Wit-Rusland) gedaald. Evenals de meeste andere ballons was ook deze naar het Zuid-Oosten afgedreven. De Duitschers werden door de bewoners van het. dorpje hartelijk verwelkomd en vingen direct na de berging van de ballonhuls den terugweg aan. De ballon van de Amerikaansche marine is bij Rzew ten Westen van Moskou gedaald. Bijzon derheden ontbreken» Dertig personen, onder wie twee Fran- schen, gewond. Reuter seint uif Genua: In de nabijheid van Nervi is de sneltrein Parijs-Rome op een goederentrein ingereden. Bij de botsing werden dertig personen, on der wie twee Franschen, gewond. Drie wagens van den goederentrein ont spoorden. Brutale overval met berooving te Rotter dam. De daders ontkomen. Gisteravond heeft de 62-jarige vrouw J. P. K., die in een woning van een hofje, dat op de Kruiskade te Rotterdam uitkomt, woont, een haar onbekenden man, die van een vrouw vergezeld was, in haar huisje opgenomen. Het tweetal had haar om nacht verblijf verzocht en daar de oude vrouw medelijden met hen had, verstrekte zij hun dit. Toen de oude vrouw al te bed lag is de man op haar toegekomen en heeft hij haar met een kolenschop een paar klap pen op het hoofd gegeven. Daarna hebben de man en de vrouw de vlucht genomen, met medeneming van f 140, het spaargeld van de oude vrouw. De vrouw is, toen beide lieden weg waren, om hulp gaan roepen, waarna buren de politie hebben gewaarschuwd, aldus de N.R.Ct., De vrouw, die een ernstige hoofdwonde had gekregen en bovendien zeer overstuur was geraakt, is doord en G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij is opgenomen. Haar toestand was van dien aard, dat zij nog niet gehoord kon worden. De onbekend gebleven overvallers hebben in de woning een guitaar achtergelaten. Zij hadden voor gewend tegenover de vrouw, dat zij rondreizende mu zikanten waren. Oproep tot alle leden om de betaling der belastingen tot nader order te staken. Parijs. Gisteren zou, zooals op een masa-de- monstratie der Fransche boeren werd aangekondigd, de campagne tegen de regeering een aanvang nemen Het schijnt inderdaad meenens te worden. Het boerenfront heeft zijn nieuwe richtlijnen voor de verdediging der agrarische belangen bekend ge maakt. Het roept de boeren op, alle aanslagbiljetten der belasting naar hun organisaties op te zenden en de betaling der belastingen tot nader order te sta ken. Verder moeten de boeren hun tot een minimum beperkte inkoopen alleen plaatsen bij die kooplieden ■en industrieelen, die zich verplichten, de politiek van verbetering der prijzen voor landbouwproduc ten-te steunen. De verwondingen van sommige slachtof fers blijken van ernstiger aard te zijn. Maastricht. Omtrent het instorten van het scheeepsdek langs de Maas op Maandagmiddag is door de justitie een onderzoek ingesteld, waarbij is komen vast te staan, dat de schipper het scheepsdek niet verhuurd had en zelfs herhaaldelijk gepoogd heeft de menschen van het schip te doen wijken. De verwondingen, die de slachtoffers opliepen, zijn achteraf van ernstiger aard goblekefi, dan aanvan kelijk werd verondersteld. De Geneeskundige Dienst, welke onmiddellijk hulp verleende, behandelde ln totaal twaalf gewonden. Daarbij werd in drie geval len een zeer ernstige gecompliceerde beenbreuk ge constateerd en een bekkenfractuur, terwijl een man een paar ribben gebroken had en een kind een lichte schedelfractuur opliep. Een der gewonde vrouwen bekwam een bekkenfractuur en een bovenbeenbreuk, Hef antwoord van de stakers is afwijzend, Tilburg. 17 September. In een viertal ver gaderingen der stakers is besloten het volgende ant woord te zenden aan den heer P. W. de Jong van den Heuvel, die een bemiddelingsvoorstel had ge daan: De stakers en het stakingscomité deelen in antwoord op uw schrijven mede. dat zij afwijzend op uw voorstel moeten beschikken. Daar zij uw be middeling echter zeer waardeeren, willen zij u het volgende tegenvoorstel formuleeren: le. de arbeid wordt onverwijld hervat op de voorwaarden van de oude loonregeling met een ga rantietermijn van drie maanden, te rekenen van den dag der werkhervatting: 2e. de arbeidersorganisaties houden, zoodra de ar beid is hervat, vergaderingen met haar leden, zoowel de werkenden als degenen, die werkloos zijn; 3e. de fabrikanten verplichten zich tot uitbetaling van de 40 pet. van het loon over de dagen, op welke alsnog werk is verricht, en tot uitbetaling van de vacantiedagen. Tevens moeten wij er van verzekerd zijn. dat geen rancunemaatregelen zullen worden genomen tegenover de stakers.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1