Nieuwe abonné s Schager Courant gratis prima Schapenvleesch Geen oorlog vóór midden October oe OMGEVING Marktberichten. Advertentiën. KOLHORN C. BERKHOUWER Werkloosheid maakt ziek. De Storm rA N N A P A U LO W N A IIOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Do afdeelingsvergadering van de H. M. v. L. in Veerburg gehouden, werd bij afwezigheid van den lieer C. «ezelman, geleid door den heer Iv. Brugman. Van de mededeelingen vermelden we alleen die, gedaan door den heer Raap, dat de aflevering van het slakkenmecl wat stropt, daar er vervalsching van deze, uit Frankrijk komende, meststof is gecon stateerd. Ken ingekomen schrijven was aanleiding, dat de secr. aanbood te onderzoeken, of het mogelijk is olie, onder zekerheid van levering van goede kwaliteit, gezamenlijk in te koopen. Notulen, overige mededeelingen en ingekomen stukken gaan we verder maar stilzwijgend voorbij, evenals den beschrijvingsbrief voor de algcmecne vergadering. De voor die vergadering ingezonden motie van do afd. Alphen aan den Rijn wilde men, hoe noodig het lot van den veeboer ook verbetering behoeft, in de gegeven redactie, die tweespalt tus- schen vee- en bouwboer zou brengen, niet steunen. De afgevaardigde, de heer K. Brugman, kreeg op dracht te trachten de motie in een anderen vorm te krijgen. Voorschriften tarwelevering. Door den heer J. C. Rus, deskundige der G.T.O., werd hierna een inleiding gehouden over „voor schriften voor de tarwelevering". Spr. zette uiteen, Dhoe in verband met de nieuwe regeling van leve ring de taxatie een andere beteekenis heeft gekre gen, waardoor deze meer bindend is geworden. In de getaxeerde klasse kan practisch geen verandering meer gebracht worden, wanneer de levering plaats l eeft ('t is nog slechts mogelijk in zeer bijzondere gevallen). De telers moeten dus zorgen, dat de par tijen goed zijn gemengd, zoodat deze precies met het bonster overeenkomen. Verder geeft spr. een over zicht van de nieuwe prijsschaal, gebaseerd op een gemiddelden prijs van f 10, waaruit blijkt, dat de ï.?ptemberprijs is bepaald op f 9.55 voor B kwaliteit met maandelijksche prijsverhoogingen oploopend en oen prijsverhooging tot A kwaliteit van 50 cents en Verlaging tot C ook van 50 cents, met daartusschen dr.n nog klassen van plus en min, die telkens 16 of 17 cent hooger en lager zijn. - Van dezen prijs moet voorloopig f 1.50 of f 1 per ICO Kg. worden ingebonden. Zeker is echter wel, dat dit later wordt nabetaald. Op d6ze regeling moet Van het Regeeringsbureau nog goedkeuring worden trkregen. deelde spr. mede en zoo ook op de schoo- rrngsregeling, waarbij aan telers-zelfschooners bo- vn de prijsschaal een bedrag van 15 cents per 100 Kg. wordt vergoed, terwijl aan hen, die de tarwe li aar een door de G.T.O. erkende opslagplaats ver- Vieren om te laten schoonen deze 15 cent niet wordt vergoed, doch de schooningskosten door de G.T.O. zelf aan den opslaghouder worden betaald. Deze te lers krijgen dus geen 15 cent, maar behoeven ook gA?n schooningskosten te betalen. De regeling der zaaitanve ondergaat weinig ver andering. Voor verkoop bestemde partijen moeten, onder inlevering van monster, worden „vrij-ge- vraagd" bij den distrctssecretaris. Zaaizaadverkoo- pors moeten een daarvoor bestemde lijst van ver- koopen bijhouden, of voor elke partij een afleverings" bewijs aanvragen. Voor door de N.A.K. goedgekeur de partijen is geen vergunning noodig. De prijs yan zaaizaad is geheel vrij; verkoopers dienen er ivckerting mede te houden, dat op deze tarwe geen nabetalingen zullen volgen. Eenij# vragen werden door den inleider naar ge noegen beantwoord, terwijl de heer N. Raap de te- Iers nog eens attent maakte op goede naleving der .administratieve voorschriften, waarbij hij er speci aal op aandrong, bij het opgeven van den naam te vens het orgnisatienummer te vermelden om naams Verwarring te voorkomen. Met dank aan den heer Rus voor zijn uiteenzetting sloot voorzitter daarop de vergadering. WIERINGERMEER De najaarsstorm. Ook over de Wieringermeer heeft gisteren de he vige najaarsstorm geraasd. Woest gierde de hevige windvlagen door onzen polder. De losgebroken ele menten bliezen ettelijke toppen van hooi- en graan- sclielven weg, terwijl op sommige plaatsen dakpannen werden afgelicht. Bij het Jodenkamp te Nieuwersluis woeien onderscheidene eterniet-dekplaten af, welke als veeren door den wind werden weggeblazen. Een auto kreeg door een zijwind het zoo kwaad, dat hij de zwakke wegberm moest kiezen en aldaar vastraakte. Behulpzame handen verlosten den wagen uit zijn be narde positie. Een karos, waarvoor een paard gespannen, geraak te in een bermsloot. Politie. Gevonden: rijwielbelastingmerk en een zakkamme tje. Inlichtingen en terug te bekomen Politie, Midden- meer, Havenstraat. Het hoci uit de Wieringermeer voor export. .Vaar verluidt zijn belangrijke partijen hooi voor ex port bestemd naar Duitschland. Het heet dat met het daarvoor benoodigde persen een aanvang zal worden gemaakt. WINKEL Voor liet ingetreden vierjarig tijdvak van de zit ting van den Raad, is de vervanging van den Burge meester bij afwezigheid, ongesteldheid of ontstentenis, geregeld als volgt: Allereerst zal optreden de heer D. Brugman Jbz., wethouder, daarna de heer P. van Zoo- nen, wethouder en vervolgens de leden van den Raad in volgorde van hun leeftijd. Door Burgemeester en Wethouders is aan den heer O. Schaap, vergunning verleend om op het erf van zijn boerderij in den Groetpolder een wagen schuur te doen bouwen. W I E RI N G E N Hollandsche Mij. van Landbouw. Algcmecne vergadering van de afd. Wieringen van do lloll. Mij. van Landbouw, in café Centraal op jl. Dinsdagavond. De voorzitter, de heer O. J. Bosker, opent met wel kom deze eerste herfstvergadering. In het bijzonder worden de jongeren welkom geheeten. Thans wordt getracht weer een landouwcursus te organiseeren. Spr. spoort de aanwezigen aan daar voor belangstelling op te wekken. Er moeten ten minste 16 deelnemers zijn om den cursus te doen doorgaan. Als leeraar zal weer fungeeren de heer Heering uit de Wieringermeer. m.. De notulen. worden gelezen cn onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen wordt medege deeld, dat de daarin genoemde ruilverkaveling nu niet van de baan is, doch dat dit onderwerp weer regeéringsbelangstelling heeft. Behandeling beschrijvingsbrief algemeene verga dering op 18 September te Alkmaar te houden. Als afgevaardigde naar deze vergadering werd benoemd de 1 C'. Mulder. Deze zal voor do motie stemmen Van de afd. ALphen aan den Rijn. Is ingekomen een brief van de Vereeniging van Vee-anbitrage, met verzoek hier een lezing te hou den over bovengenoemd onderwerp. Dit zal op de eerstvolgende vergadering plaats vinden. Naar aanleiding van de bespreking beschrijvings brief hierboven genoemd, komt de regeling contri butie nog ter sprake. Deze is thans f5 per lid. Bij de nieuwe regeling zou dat worden voor leden met in getoruik 15 H.A. land f3, met 5—10 1I.A. f4, met 10—30 H.A. f5, met 30—50 H.A. f0, boven 50 H.A. f7.50. Voor onze afdeeling zal het weinig of geen verschil uitmaken, welke contributie wordt gelieven, omdat zoo goed als alle leden tusschen 10 en 30 H.A. land gebruiken- Lezing door Dr. Hoedcmaker over het onderwerp: „Besmettelijke veeziekten en voorbereidende entin gen". Wij kennen Dr. Iloedemaker, onze plaatse lijke veearts, als een aangenaam spreker en deze had dan ook een aandachtig gehoor. De lezing was zeer interessant en leerzaam, het is zeer zeker een belangrijk onderwerp, dat gekozen is door den spr. De besmettelijke ziekten zijn in zoowel goede als in geen goede tijden en van de grootste plagen op de boerderij. Spr. heeft het over ziekten veroorzaakt door bacteriën en door filtreerbare smetstof, en zet uiteen hoe deze er uitzien en hóe deze werken. Wij hooren dan dat er ook honderden bacteriën zijn wel ke nog nooit oorzaak van een ziekte zijn geweest. Spr. noemt dan enkele ziekten, als b.v. Miltvuur, Boutvuur, droes bij paarden, vlekziekte bij varkens. T.b.c,, horstziekte bij paarden enz., welke veboorzaakt worden door bacteriën en dat. mond- en klauwzeer, pokken bij mensch en dier, varkenspest, honden- en kattenziekten enz., veroorzaakt worden door filtreer bare smetstof. Spr. noemt de verschillen tusschen bacteriën en fil treerbare smetstof, en hoe deze werken. De uiteen zetting over de bestrijding hiervan is wel zeer inte ressant, en het verkrijgen van tegengif is wel het meest aandachtige gedeelte. Ook wordt behandeld het enten van gezonde die ren voordat de ziekte er is. Tot slot deelde spr. me de, dat het tot voor korten tijd nog niet was gelukt de smetstof van het mond- en klauwzeer kunstmatig te kweeken. Het is kort geleden in het Rijksonderzoe- kingsinstituut te Rotterdam gelukt dti wel te vinden wat spr. een stap in de goede richting vindt. De lezing is hiermede ten einde en wordt met ap plaus beloond. Rondvraag. De heer S. Lont vraagt over verdeeling zuivelpot. De afgevaardigde ter algemeene vergadering zal de ze vraag daar ter berde brengen. De heer C. Mulder zou op een eerstvolgende verga dering de heer Lienesch willen vragen, te komen spreken over „Groenvoedergewassen" en zoo ook de heer S. Veerdig Sz. over landbouwgewassen. Dr. Hoedemaker ziet er geen behoefte in dat hier een lezing komt over vee-arbitrage, omdat practisch gesproken hier geen koopkwesties voorkomen. De voorzitter geeft dienaangaande een andere toe lichting, zoodat dat toch wel zal geschieden. Naar aanleiding der gehouden lezing worden den heer Hoedemaker nog enkele vragen gesteld, dien aangaande, welke vragen naar genoegen worden be antwoord. De heer Hoedemaker geeft toezegging in den loop der komende maanden nogmaals een lezing te hou den. De heer J. C. Kooij vraagt of er niets is te doen tegen de hier bestaande toestanden betreffende de steunmaatregelen. Men wordt er nl. van hoogerhand toe gedwongen meer landerijen te scheuren, terwijl dit practisch gesproken eigenlijk niet mogelijk is. Als hoofdzaak der onmogelijkheid wordt genoemd ten eerste, dat het land zeer versnipperd door elkander ligt en ten tweede de ongunstige waterstanden in de Koogen. Een goede bemaling voor het grasland werkt funest op het bouwland en omgekeerd werkt een* goede bemaling voor het bouwland slechts voor het grasland. Pe voorzitter zegt toe, dat we hier zeer zeker voor moeilijke problemen komen te staan, welke niet ge makkelijk op te lossen zijn. Een bijzondere regeling zou voor Wieringen zeer zeker gewenscht zijn en er is meer dan eens aandacht aan besteed. Er bestaan in deze echter geen wettelijke regelingen, zooals vroe ger met de soheurwet. Verder niets aan de orde, wordt de vergadering ge sloten. De weersgesteldheid was echter zoo slecht, dat van een behoorlijk naar huis gaan geen sprake was. HEEREÜ00 WAARD Storm. De storm, die hier gisteren tusschen twaalf en een uur zijn hoogtepunt bereikte, heeft in de boomgaar den groote schade aangericht, terwijl bij meerdere woningen boomen zijn ontworteld en antennepalen afgebroken. Bij den landbouwer K. den Hartigh, kwam een der groote iepenboomen op het dak terecht en viel daar doorheen. De Edelachtbare heer Sutman Meijer, Burge meester der gemeente, die tot nog toe de pastorie te Oude Niedorp bewoonde, vestigde zich Dinsdag alhier in de nieuwe ambtswoning. ïepziekte. Door den ingenieur van het Staatsboschbchecr Beunders, werd een inspectietocht door de gemeente gehouden en tallooze iepen „gekruist". PURMEREND, 17 September 1935. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld IS partijen, wegen de 41.000 Kg., handel goed. Hoogste prijs f22. 14 par tijen kleine boerenkaas f20, handel vlug; 1 partij Goudsche kaas; volvette kaas f22 per 100 Kg. 1296 Kg. boter f 1.50—1.60 per Kg., Runderen, totaal 661 stuks; 385 vette koeien 4250 ct. per Kg., handej stug; 116 gelde koeien f 80—120 per stuk, handel mar tig; 90 melkkoeien f 110—165 pers tuk, handel matig; 90 melkkoeien f 10165 per stuk. handel matig; 70 stieren 32—36 ct. per Kg., handel stug; 9 paarden f_130 per stuk, handel stug; 206 vette kalveren 30— 45 ct. per Kg., handel matig; 222 nuchtere kalveren: voor de slacht f 5—11 per stuk. handel vlug; voor de fok f 2—13 pers tuk. handel vlug; 136 vette varkens voor de slacht 4246 ct. per Kg., handel stug; 61 magere varkens f 10—30 pers tuk. handel matig; 328 biggen f 10—17 pers tuk, handel matig; 817 schapen f 817 per stuk, handel matig; 37 bokken f 310 p. stuk, handel matig: 812 lammeren f 6—1 ner stuk, handel vlug; kipeieeren f 2.90—3.40, eendeieren 1.8' peer 100 stuks: pipkuikens 5455 cent per Kg. oude kippen en hanen 20—30 cent per Kg., koniinen 30 ct. tot f 1.65 per stuk; eenden 15—60 ct per stuk: duiven 40 cent per paar; 1390 eendeieren A 2.15. 1317 kip eieren A f 3—3.40 per 100 stuks; 110 kipeiren B 1.90 per 100 stuks. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. afdee ling eieren: 120.000 eendeieren f 1.252.35 per 100 stuks; 60.000 kipeieren: 7080 Kg. 3.70—4.50, 65—f! Kg 3.50—4.60. 63-6-4 Kg 3.30—3.50, 60-62 Kg. 3—3.30. 58—59 Kg 2.90-3.10, 56—57 Kg 2.80-2.90. 53—55 Kg 2.60—2.80, 50—52 Kg 2.50—2.60. 40—49 Kg L6O-2.90. NOORD$CHARWOUDE, 18 Sept. Aanvoer 5900 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 2.10, grooten f 2.10, r. Duken f 1.80, bl. dito f 1.70— 2.10, driel. f 1.601.70, 6000 Kg. uien f 1.401.70, drie lingen f 0.70—0.80, grove f 1.80, gele nep f 2.30—2.40, 2300 Kg. spercieboonen f 6.70—10.90, 6200 Kg. roode kool f 3,70—4.70, 20.000 Kg. witte kool f 2.20—2.50. Aan allen die blijken van deel neming hebben betoond bij de ziekte en het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder, betuigen wij onzen harte- lijlcen dank. Fam. DE VRIES. Wieringen, Sept. 1935. 4 pond m. Paardenlappen f 1.04 2V2 pond Biefstuk f 1.04 3 pond-Ossenlappen f 1.04 Schapenvleesch 25-30-35 ct, p. pond Prima Metworst 25 ct. p. pond Boterhammenworst 10 ct. p. ons Ontbijtspek 10 ct. p ons Beleefd Aanbev., S. HOUTKOOPER Vanai heden verkrijgbaar vanaf 25 ct. per pond per 5 pond voor f 1.04 1. Lamsvlcesch vanaf f0.25 p. pond 5 pond f 1.04 Rundvlcesch vanaf f0.42 p. pond 3 pond f L10 Paardenvlecsch v.a. 25 ct. p. pond 5 pond f 1.04 Beleefd aanbevelend, J. ZWAGERMAN, N.-Niedorp, Leeraar Handelskennis L.O. geeft BoekHoudlessen tegen zeer billijk tarief. Schager Roosjes. Te koop bij 1. v. d. HAM, Zwinweg Anna Paulowna een stuit beste Koemest en een stuit Hokkemest. Gevraagd: Flinke Smidsjongen voor tijdelijk bij GROOT, Smederij Laan 203, Schagen Aangeboden, door de N.A.K. goed gekeurde JULIANA en EMMA ZAAITARWE. f10 per 75 Kg. inclusief, bruto voor netto, franco één veer. G. H GEERLIGS. Kneesweg 8, Anna Pau lowna, Tel. 51. TE KOOP: Een best Rij- en Werkpaard Bruine bles met twee W. d. V. bij D. EECEN, Oudkarspel. Te koop: 1 BOERENWAGEN met achterbord en penenborden en ,een driswielde kar, beiden met breedo wielen en in goeden staat en een platte wagen op luchfb., draagverm. 2 ton en lichter. C. KOOPMAN, Stroomcrlaan 15, Ber gen. Te koop: 25 mooie jonge Witte Leghotn Hennen. E. BARTEN, Stroet, St. Maarten. Te koop; Goed onderhouden Motorbakiiets met tiekhouten bak of ruilen voor Luxe or bestelwagcntje, G. A. WIT, Mo» lenkade B 40, Lutiewinkel H.H. Landbouwers en Bloemisten, nog eenige prima Werkkrachten aanwezig. Te bevragen bij den Penn, N.C.L.B., den heer A. VERSCHOOR Gz.; Klaverstraat 5, |ulianadorp. Gevraagd: EEN WERKMAN, Jb. BUNING, Tweewegen, Wierdn» gerwaard. VIER ITALIAANSCHE CONSULS HEBBEN HUN POST NOG NIET VERLATEN. Reuter seint uit Londen: Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat vier Italiaan- sche consuls, namelijk die te Dessie, Gondar, Makale en Debra Markos hun standplaatsen nog niet hebben verlaten. Zij zullen naar schatting niet minder dan drie weken noodig hebben om de hoofdstad te bereiken; men gelooft in verband hiermede, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Abessinië niet voor de tweede week van October verbroken zullen worden. Nervositeit, hartkwalen en andere onge makken. New York: Een zesde deel van het aantal New .Yorksclic werkloozen, gelijk staande met 40.000 man, bleek lichamelijk ongeschikt te zijn geworden voor werken, toen men hen inplaats van te laten stempelen „relief work" wilde laten verrichten. Velen bleken te lijden aan zenuwziekte, hartkwalen en andere ongemakken en grootendeels is hun licha melijke ongeschiktheid direct te wijten aan onder voeding. Dat zijn de verwoestingen van de depressie, verklaarde miss Anna Rosenberg, een assistente van generaal Johnson, die belast is met de controle van het „relief work" in New York. De toestand is niet erg hoopvol, verklaarde gene raal Johnson zelf in een interview. Wij staan voor het droevige feit, dat deze menschen waarschijnlijk nooit meer zullen kunnen werken en een blijvenden last zullen vormen voor de gemeenschap. De jaren van depressie en langdurige werkloosheid hebben hun gezondheid voor goed geknakt. Stormschade op Texel. Texel: Tijdens den hevigen storm, die hier Dinsdag woedde, is een windhoos over het eiland Texel ge streken. Vooral in den polder „Het Noorden" werd ernstige schade aangericht. Zoo moest speciaal de boerderij „Nieuw Zeeland" het ontgelden. Twee hoo rnen, die bij de boerderij stonden, werden ontworteld. Verderop werden van een schuur de pannen gescho ven en van een andere schuur het rietendak aan een zijde weggerukt. Een groot aantal kippenhokken wer den omver geworpen en in den aangrenzenden polder een kapberg vernield. Zeedijk op Ameland beschadigd. Nes: De hevige Zuidwesterstorm heeft vrij ern stige schade aangericht aan den zeedijk op het ei-1 land Ameland. Bij Nes zijn over een afstand van on geveer 35 M. stukken afgeslagen van den dijk, die daar het waterschap Nes—Buren beschermt. Men is 'hans met man en macht bezig, de bedreigde plaatsen ie versterken, met groote zeilen en zandzakken. Men wil daarmede gereed zijn, vóór de vloed zijn hoogste punt zal hebben bereikt, hetgeen vannacht te half twee het geval zal zijn. Dc postboot, die gistermiddag te 12 uur van Ame land naar Holwerd vertrok, is eerst te zeven uur te ruggekeerd en heeft dus den afstand heen en terug afgelegd in zeven uur, terwijl de normale tijd twee- en-een half uur bedraagt. MEDEMBLIK, 17 Sept. Witvleezigc aardappelen f 0.850.90. Borgers f 1—1.15, uien f 0.700.75, gele nep f 1.05—1.10, per Kg. slaboonen f 0.70—0.75 per 15 Kg. WARMENHUIZEN, 17 Sept. Aanvoer: 0200 Kg. aardappelen eigenheimers f 1.70 —2, gele nep f 2—2.30. S200 Kg. roode kool f 3.304.50, 750 Kg. gele kool f 4.50, 17000 Kg. witte kool f 2.20— 2.50. 230 Kg. slaboonen 6.30—8.60, 2175 Kg. gele nep. WINKEL, 17 Sept. Appelen f 1—9, peren f 1=9, pruimen f 610, drui ven f 10—12, tomaten f 34, slaboonen f 2—4, snij- boonen f 2—6, aardappelen f 0.80—1.30, bieten f 0.80 1, uien f 1—1.40 per 100 pond, meloenen f 4—8, komkommers f 0.50—1.60 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDÏJK, 18 Sept. Aangevoerd: 8400 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f 2.60, grooten f 2, eigenh. f 2.10, bl. dito f 1.60— 1.90, bl. aardappelen f 2.30, drielingen f 1.20—1.30, Souvenir f 1.50, 7000 Kg. uien: f 1.70—1.90, drielingen f 0.60—0.70, grove f 2, gele nep f 2.30—2.60, 1000 Kg. spercieboonen f 6.90—10.20, 3000 Kg. kroten f 2.60— 2.80, 8000 Kg. roode kool f 3.90—4,80, 35000 Kg. witte 'mol f 1.30—2.70, 7000 Kg. gele kool f 3.90—4,80, 2500 Kg. D. witte kool f 2.10-2.30, 3000 stuks bloemkool f 2.50—5.50, 2e soort f 1.56. krijgen vanaf heden de SU tot 1 October MEDEDEELINGEN VAN DEN PLANTENZIEKTEN- KUNDIGEN DIENST. Het is zoo langzamerhand de gewoonte geworden, op deze plaats jaarlijks erop te wijzen, dat op het oogenblik nog geen afdoende maatregelen genomen, kunnen worden tegen de verschillende ziekten in Gladiolen. Het uitzoeken van de kennelijk zieke exemplaren tijdens den groei is een begin. Voldoen de is dat echter in geen geval. Het meest afdoende is nog wel het vroeg rooien. Hierdoor wordt bereikt, dat de ziekte, die zich eventueel meester heeft ge maakt van de plant, nog niet tot de knollen is door gedrongen. De plant kan dus ziek zijn, terwijl dan toch nog een redelijk gezonde knol wordt geoogst. Die knok daar is het ons nu juist om te doen. Wol verkort men door het vroeg rooien natuurlijk den groei tijd en oogst men dus kleiner knollen en een kleiner aantal kilo's maar beter weinig gezonde knollen met handelswaarde dan veel en groote knollen die geen handelswaarde hebben. Snel dro gen na het rooien en dan koel en droog bewaren is de beste handelswijze. Niet in kuilen op het land bewaren dus. Het zijn geen aardappelen (die echter ook zeer dankbaar zijn voor een goede behandeling). Omdat de gladiolen niet onder de saneering val len, worden die knollen op het oogenblik door ieae- ren tuinder geteeld met het gevolg, dat vele men schen geen goede bewaarplaats hebben. Een goed droog, tochtig afdak is echter zeer goedkoop en kan van wat rietmatten reeds gemaakt worden. Daar worden de gladiolen onder gezet in bakjes, niet te dik op elkander. Het spreekt wel vanzelf, dat men volgend voorjaar bij het uitplantcn van gezonder pootgocd ook weer een voorsprong heeft. Bedenk, dat geen enkele ont smettingsmethode nog afdoende resultaten gegeven heeft. Pootaardappe 1 e n. Terloops hadden wij het reeds over aardappelen, ook over de bewaring daarvan is nog wel wat op te merken. Toegegeven moet worden, dat men daar aan wel zorg tracht te besteden. De afgeloopen peri ode heeft ons echter doen zien, dat onze bewarings- methoden nog wel voor verbetering vatbaar zijn. Be halve dan wellicht die poters, die in glazen bewaar plaatsen worden overwinterd. Het schijnt in ieder geval dat hij die poters minder onderzeeërs voor kwamen. Een nadeel van onze poterbewaarplaatsen thuis is wel, dat het veelal zeer moeilijk is invloed uit te oefenen op de temperatuur en de belichting. De tem peratuur moet zoo laag mogelijk zijn en de belich ting zoo hoog mogelijk. Nu hangt het in onze gewo ne, min of meer primitieve potcrbewaarplaatsen ge heel van het weer af, of beide factoren gunstig dan wel ongunstig zullen werken. Toch kan men hier mede wel degelijk rekening houden en waar noodig zal men moeten overgaan tot het aanbrengen van meer ramen en van ventilatiemogelijkheden. Verder kan men de omstandighedén zoo regelma tig mogelijk maken door meer om te zetten dan men gewoon was. In verschillende hoeken van de be waarplaatsen is immers de belichting en de tempe ratuur niet hetzelfde. Door veel omzetten voorkomt men dus onregelmatigheden. In korte woorden komt het er dus op neer. zooveel mogelijk zorg te dragen, dat sterk spruiten voorko men wordt. Men behoeft dan vanzelf niet zooveel af te spruiten. Afspruiten schijnt n.1. de onderzeeër- vorming in de hand te werken. Poters in kuilen bewaren lijkt ons wel geheel uit den booze. Inlichtingen over de meest gunstige inrichting van poterbewnarplaatsen en alle verdere inlichtingen op plantenziektenkundig gebied worden door onderge* teekende verstrekt. De Ambtenaar b. d. Plantenz.k. Dienst, VAN HERWIJNEN. St. Pancras. WOENSDAG 18 SEPTEMBER V. C. J. B. Anna Paulowna, hedenavond half 8 Bijeenkomst

Schager Courant | 1935 | | pagina 2