storm raast over het land Motalioener verongelukt De storm in Engeland Mussolini zegt nogmaals zijn meening. Stad en land geteisterd Woensdag 18 September 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9810 Vil De Bilt seint Engelsche oorlogsschepen naar Grieksche havens. Tenten van tentoonstellingen te Leiden, Gro ningen en Teterïngen de lucht in. In de boomgaarden groote schade aangericht. Een najaarsstorm van ongekende kracht heeft gis ter over ons land geraasd en daarmee heeft de herfst wel heel plotseling zijn intrede gedaan. Aanvankelijk was het een fiksche bries, die er woei, maar gestadig aan nam de Zuid-Wester in kracht toé en bereikte weldra de kracht van een orkaan, die stad en land teisterde. De wind nam steeds in hevigheid toe en gister ochtend seinde het lichtschip Noord Hinder, dat windkracht 12 was geconstateerd, hetgeen wil zeggen: orkaankracht. Deze kracht wordt slechts zelden waar genomen. Op alle plaatsen langs de Noordzee werd windkracht 10 tot 11 geconstateerd. Zeer zware stoo- ten zijn geregistereerd, waarbij stooten van 85 kg. pei* M2. Leidsche landbouwtentoonstelling geteis terd. Tenten en zeilen de lucht in. Te Leiden, waar met het oog op de ingebruikneming van de nieuwe veemarkt een groote vee- en zuivelten- toonstelling wordt gehouden, heeft de storm al heel erg huis gehouden. Drie van de vijf groote zeildoek- tenten, die op het Schuttersveld stonden, zijn door den wind opgenomen en ver van de plaats, waar ze ston den, neergesmakt. In vrijwel alle tenten waren de inzendingen reeds geheel of gedeeltelijk opgesteld. De eerste tent, welke zich begaf, was een groote driemaster. Hierin waren ondergebracht de model stal, het laboratorium voor zuivelbereiding, de wol stands, de inzendingen .veehoeder enz. Een model van een Verdekkerde molen, die eveneens in deze tent was opgesteld, is de eenige inzending van deze tent die gespaard is gebleven. Het scheen alsof deze schik in het voorval had, want hij draaide door den krachtigen wind lustig voort. Van de andere inzendin gen is nagenoeg niets gespaard gebleven. Kort nadat deze eerst tent het luchtruim inge gaan was, volgde een tweede, n.1. die voor algemeene inzendingen als landbouwwerktuigen enz. Deze tent was ook nagenoeg geheel ingericht. Ook hier werden de inzendingen wijd en zijd over het Schuttersveld verspreid. Vervolgens heeft de zuiveltent het moeten ontgel den. Ook deze werd eenige meters ver weggeslingerd. Deze tent diende voor zuivelproducten als boter, kaas enz. Er zijn maatregelen genomen dat de ten toonstelling toch vandaag zal worden ge opend. -Gistermorgen is ook nog de groote tent voor groen ten, fruit en bloemen neergesmakt. Dank zij de krachtige medewerking van den bur gemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, kon het groote en ruime schoolgebouw, grenzend aan het ten toonstellingsterrein, ter beschikking van het bestuur worden gesteld. Bovendien heeft men nog beslag kun nen leggen op twee nieuwe tenten. Gisternacht en vandaag brengen de exposanten hun stands in ge reedheid, zoodat de tentoonstelling in haar vollen luister Donderdagochtend geopend zal kunnen wor den en de verschillende punten van het programma ongewijzigd zullen kunnen worden afgewerkt. Schade in de Betuwsche boomgaarden. In de Over-Betuwe is veel schade aan het harde fruit toegebracht, doordat veel vruchten zijn afge waaid. Dit is des te meer te betreuren, omdat het fruit zich de laatste weken nog prachtig had ont wikkeld en de kwaliteit zeer was toegenomen. Het opmerkelijke verschijnsel doet zich voor, dat bespo ten en goed genieste boomgaarden den winddruk het best weerstaan. Duizenden kilo's onrijp ooft afgewaaid. Uit Maas en Waal uit de Over-Betuwe en uit het Rijk van Nijmegen zijn, in aansluiting op het reeds gemelde, tal van berichten ontvangen, over de scha de, aangericht in de boomgaarden, waar vele boomen zijn omgewaaid of van hun kruin beroofd. Duizen den kilo's fruit zijn onrijp afgewaaid, hetgeen voor de fruitkweekers tamelijk veel schade beteekent. Landbouwtentoonstelling te Groningen erg gehavend. De stad Groningen, ter gelegenheid der tentoon stelling feestelijk versierd, heeft veel van zijn tooi verloren. Niet alleen echter versieringen, vlaggen en illuminaties, moesten het ontgelden, ook de op het stadspark gehouden landbouwtentoonstelling bleef niet vrij. Tegen den middag werd de toestand der mate kritiek, geoordeeld, dat de burgemeester in overleg met cle brandweer de tentoonstelling tijdelijk liet sluiten. Vooral de groote ingangspoort, die da nig werd gehavend, leverde groot gevaar op, terwijl ook van enkele der open stands bet mastieke dak werd afgerukt, zoodat regen ruim kon toevloeien. Van den 38 M. hoogen lichttoren, die ter gelegen heid van de tentoonstelling Noorderlicht op de Groo te Markt te Groningen is opgebouwd, zijn eenige re clameletters afgewaaid. De politie heeft daarom de stalletjes in den omtrek het was gister juist markt dag laten verwijderen. De toren zelf loopt geen gevaar. Toen de storm wat bedaard was en de bedreigde punten waren gestut, werd de tentoonstelling weer geopend. Andere tentoonstellingen De tuinbouwtentoonstelling te Paterswolde, die a.s. Vrijdag geopend zou worden, kreeg dusdanige scha de, dat het te bezien staat, of de opening'op dien dag wel door zal kunnen gaan De enkele dagen geleden opgerichte tent waaide omver, terwijl aan de verschillende stands vernielingen werden toege bracht. Gisterenmorgen is de tentoonstelling voor land en tuinbouw op het terrein nabij de kerk te Tete- ringen door den storm geteisterd, meldt het „Dtol. van N.-Brb." Talrijke tenten zijn omver gewaaid. De stand van do Jonge Boeren heeft het 't hardst te verduren ge had. Het tentoonstellingsterrein biedt een troosteloo- zen aanblik. De tent voor de collectieve inzendingen van de af- deelingen vap den Boerenbond is geheel verwoest. Ook de tribune is totaal vernield. De consumptietent is behouden gebleven, doch veel glaswerk is ge broken. De andere tenten moesten in haast worden ont ruimd. Niets is tegen stormschade verzekerd. Het risico is voor de eigenaars der tenten en de inzenders. Auto door een a/waaiende boomtak ge troffen. De bestuurder ernstig gewond. Op den rijksweg tusschen Breda en Tilburg reed gistermiddag ter hoogte van Dorst de heer Gossink uit Arnhem, met zijn auto. waarin zijn echtgenoote en de heer en mevr. Lizee, eveneens uit Arnhem, zaten. Een afwaaiende zware boomtak verbrijzelde de voorruit van den auto en trof den heer G., die bewusteloos raakte, waardoor de auto tegen een' boom botste en over den kop sloeg. De overige pas sagiers werden gewond en zijn na voorloopig te zijn verbonden, naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda gebracht. De heer G. bleek een schedelbreuk te heb ben opgeloopen. De toestand van de drie andere pas sagiers is naar omstandigheden redelijk. Door een vallenden boomtak getroffen en gedood. Bij de werkverschaffing van den dienst der plant soenen aan de Marlotlaan in Den Haag, is gistermid dag een doodelijk ongeluk gebeurd. De 44-jarige werklooze stucadoor N. J. C. uit de Lidewijdestraat, was daar bezig met het omhakken van een boom. Daarbij moest een boomtop worden uitgehakt. Hij kwam naar heneden, N. J. C. zag het aankomen en liep weg, maar struikelde, zoodat hij den boomtop op het lichaam kreeg, met het noodlot tige gevolg dat hij werd gedood. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft zijn lijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar het zal worden geschouwd. Tribune vernield. De tribune op het achterterrein van het gemeente lijk sportpark te Hilversum, is gisterenmiddag door den wind opgenomen en vernield. De storm heeft be halve de tribune en een consumptietent een groot deel vaneen betonnen schutting weggerukt, waardoor al les op het voorterrein werd neergesmakt. De schade bedraagt duizend gulden. TER HOOGTE VAN WEST CAPELLE OP DE NOORDZEE VERGAAN. KAPITEIN VERDRONKEN. Gistermiddag gedurende den hevigen Zuidwester storm dreef de „Calba", een motorschoener, afkom stig uit Groningen, op de Noordzee voor de kust, ter hoogte van Westcapelle hulpeloos rond. Kort nadat men het schip had opgemerkt, zag men een sloep dobberen op de golven met vijf personen er in. Een der vier riemen brak en ging verloren. De po sitie van de boot, die steeds dichter den dijk naderde, werd alras zoo precair, dat Bonninga, die een zwem vest aan had, overboord sprong en zwemmende den clijk wist te bereiken, aldus de N.R.C. De boot sloeg even daarna om; de 4 andere mannen konden zich aan de kiel vasthouden en dreven toen met de om geslagen boot naar den dijk toe, waar deze tegen de paalhoofden stuk sloeg. De kapitein verdween onmiddellijk in de diepte, doch de drie andere man nen konden door Westkapelsche dijkwerkers, die op den dijk het gebeurde op zee hadden gadegeslagen, aan wal worden getrokken en naar het dorp worden overgebracht, waar bleek dat een van hen, de kok Boenders, vrij ernstige wonden aan het lichaam had gekregen, doch de drie anderen kwamen er vrijwel met den schrik af. De echtgenoote en het 6-jarig dochtertje van den kapitein, die als regel den tocht medemaken, waren in Engeland achtergebleven, om dat het dochtertje een blindedarm-ontsteking had en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het schip zelf, dreef, nadat de bemanning nog een sleepanker had uitgeworpen, onbeheerd op zee rond in de richting van Domburg, waar het ter hoogte van het dorp op het strand werd geworpen. Van den wal af hoorde men de machines nog werken en de scheepsbel, die door den wind heen en weer bewogen werd, luidde, De kapitein van een ander schip, even eens uit Groningen, die te Vlissingen was, is naar het schip toegegaan en heeft zich met een ladder aan boord kunnen begeven en de machines stop kunnen zetten. Het leek hem dat het schip weinig schade heeft opgeloopen. Het is nu aan de kust vastgelegd met ankers en kettingen en zal met laag water wel geheel vrij komen. Een der geredden vertelt. Een der geredden van de Calba heeft aan een cor respondent van het A.N.P. van zijn ervaringen ver teld. Vanmorgen aldus deze zegsman vertrokken wij uit Londen; toen wij de Theems af waren, stak de storm op. Wij probeerden naar Ramsgate te gaan maar het was met de woeste branding onmogelijk de kust te naderen, zoodat wij wel zee moesten kie zen. Tegen den middag kregen wij Westkapelle in het zicht en wij besloten hier het schip voor anker te leggen. Wij lagen toen ongeveer anderhalf mijl uit de kust. De zee was echter zoo woest, dat wij het schip moesten verlaten. Het zal omstreeks half twee zijn geweest. Wij gingen in de sloep en hebben daarin een uur rondgezwalkt. Telkens kwam er wa ter in de boot en na een uur. zoowat 'n mijl uit de kust, sloegen wij om en lagen wij met z'n vijven in zee. Met z'n vieren zagen wij kans om de kiel van de omgeslagen boot te klimmen, terwijl nummer vijf, die een zwemvest aan had, probeerde naar land te zwemmen. Op de omgeslagen boot dreven wij naar de kust en kwamen bij den vuurtoren in het staketwerk terecht Juist op het oogenblik, dat wij gered zouden worden viel de kapitein in het water; hij schoot onder de boot en verdronk. Groote schade aangericht SCHEPEN GEHAVEND, ZES JACHTEN VERLOREN VERSCHEIDEN KLEINE BOOTEN EN EEN VISSCHERSVAARTUIG GEZONKEN. Reuter seint uit Londen: Uit alle deelen van Engeland komen berichten binnen omtrent de door den storm aangerichte scha de. Vele boomen zijn ontworteld en tal van daken weggevaagd. Aan de Zuidkust heeft men in twintig jaar niet ,zulk een Levigen storm meegemaakt. Vele scheepvaartlijnen over het Kanaal hebben af vaarten moeten annuleere'n, terwijl talrijke vliegtui gen niet konden vertrekken. Het stoomschip „Crack shot" bevindt zich ter hoogte van Ouessant in nood De Belgische mailboot „Princesse Astrid" is, ko mende van Ostende, drie uur te laat te Dover aan gekomen, na geworsteld te hebben tegen een storm zooals de kapitein in geen 15 jaar had meegemaakt. De nachtboot van Hoek van Holland kwam twee uren te laat te Harwich aan. De nachtmailboot van Duinkerken, die om kwart over vijf te Folkestone had moeten aankomen, bevond zich om 10 uur nog in het Kanaal, waar het schip, dat 71 passagiers aan boord heeft, nabij Deal schuilde. Gisterochtend werden noodseinen opgevangen van het stoomschip „Mary Kingsley". Er bevinden zich thans verschillende schepen in de nabijheid van het schip, van welks bemanning drie personen gewond zijn. De weersomstandigheden zijn eenigszins ver beterd, en het schip zal trachten Falmouth binnen te loonen. De torpedojager .Sardonyx" heeft gemeld, dat hij zich in de nabijheid van de „Bromton Manor" bevindt, in afwachting van de komst van een sleep boot. De te Southampton voor anker liggende schepen hebben veel van den storm geleden. Vele ervan zijn op het strand gezet en minstens zes jachten zijn verloren. Te Ramsgate zijn 15 kleine scheepjes en een vis- schersvaartuig gezonken. Sancties zouden de Europeesche kaart wijzigen." land- Parijs. Mussolini heeft den in Italië vertoeven- den correspondent van de „Matin" een interview toegestaan, waarin hij de Italiaansche politiek tegen over Engeland bespreekt en tenslotte vraagt hoe Frankrijk zich tegenover Italië zal houden. Mussolini verklaarde, dat de krachten van het in ternationalisme in de persoon van Italië het fascis me willen vernederen. Het is dezen krachten echter slechts gelukt het te prikkelen. De wrevel van Italië zal lang aanhouden, want al is het Italiaansche volk ook ontvankelijk voor vriendschap, het heeft belee- digingen toch nooit kunnen vergeten. Italië heeft den vrede lief, maar wil slechts een op rechtvaardig heid gegrondveste vrede. Italië heeft voor het Engel sche volk een oprechte en in den loop der jaren trouwe vriendschap gevoeld. Het vindt het echter nu afschuwelijk, dat het Engelsche volk, dat de wereld beheerscht, het een armzalig stukje grond onder de Afrikaansche zon weigert. Hij, Mussolini, heeft altijd en in iederen vorm Groot Brittannië de verzekering gegeven, dat zijn belangen in Abessynië, concien- tieus gewaarborgd zouden worden. Maar de belan gen om cler wille waarvan Engeland zoo scherp in cle oppositie gaat tegenover Italië, strekken zich tot iets anders uit en dat bekent Engeland niet. Het gaat niet om een spelletje poker, maar Italië heeft in zijn* spel een kaart, die den inzet vormt van zijn geheele leven en het zal deze kaart uitspelen. Italië volgt zijn rechten weg. Nooit zal het tegen een Europeesche natie een vijandige handeling begaan. Wanneer men echter tegen Italië een oorlogshande ling pleegt, goed, dan beteekent dat oorlog. Italië wil hem niet, maar heeft er ook geen vrees voor. Wil men dan inplaats van de verliezen, die een ko loniale operatie met zich meebrengt, zooals Enge land en Frankrijk die na elkander hebben onderno men, dat het aantal dooden in de millioenen zal loo- pen? Dan moeten ook zij, die de catastrophe ont ketend hebben voor de geschiedenis cle verantwoor delijkheid daarvoor dragen. Hij, Mussolini, begrijpt die lieden niet, die een heele stad in brand willen steken, omdat een huis in brand staat. Italië wil door zijn koloniale operatie veiligheid en expansie mogelijkheden voor zijn sterk toenemende bevol king. De geweren zullen daar in het Zuiden volko men vanzelf afgaan, aangezien er immers 400.000 gewapende Abessijnen en 250.000 Italianen staan, die allen geweren hebben. Voortgaande wees Mussolini op de in Italië heer- schende rust en op de mobiliseeringsmogelijkheden van het nieuwe Italië. Een millioen is gemobiliseerd. Binnen een dag kan hij 10 millioen van cle politieke strijdkrachten mobiel maken zonder daarbij cle voor cle landsverdediging werkende arbeiders uit hun fa brieken te moeten nemen. Wanneer men het waagt, militaire sancties tegen Italië te nemen, zal Italië nog meer kunnen presteeren. Wil Frankrijk welks vriendschappelijke gevoelens voor Italië en welks Europeesche streven hij erkent der gelijke sancties? Dat is alles wat hij met het oog op de précaire positie van Frankrijk van dit land wil weten. De anderen mogen het zich echter voor gezegd houden, dat sancties het gevaar met zich mede zouden brengen van een volkomen wijziging van de landkaart van Europa. Dat zou het duidelijkste resul taat zijn, dat diegenen zouden bereiken, die uit egoisme Italië het recht om te leven wil len weigeren. Het zou echter toch van belang zijn en politiek veelbeteekcnend, Italië te stellen aan den kant van de landen, die den huidigen toestand willen behou den. Men zou echter integendeel ervaren wat het kost wanneer men Italië zou drijven naar de gele deren van hen die een andere verdeeling en wie weet misschien meer rechtvaardigheid eischen. Verwachting: Krachtige tot matige, meest Wes- telijke wind_, zwaar bewolkt met opklaringen» waarschijnlijk nog regenbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: tijdelijk afnemend buiig. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 755. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 15 gr. C. 59 gr. F. MOTTEN kunnen geen kwaad, als U Uw zomergarderobe opbergt in onze anti-motzak. Zoowel stof- als motvrij. Prijs f 1. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen, Het scheepvaart- en luchtverkeer via het Kanaal en de Noordzee zijn gedesorganiseerd. In Londen: Schuttingen, winkelluiken, boomen en hekken wer den in tal van deelen der stad. toen de storm zijn hoogtepunt had bereikt, afgerukt. Het hoofdpostkantoor heeft medegedeeld, dat 19.000 telefoonlijnen over het geheele land tengevolge van den storm eestoord zijn. De schepen in het Kanaal hebben alle scbade opgeloopen. Het verkeer in cte stad en de omgeving werd ernstig door vallende boomen belommerd. De expresstrein van Schotland" naar Londen had met geweldigen tegenwind te kam pen. I-Ict telefoonverkeer met het eiland Wight Is onderbroken Stagnatie der vliegdiensten. Het A.N.P. meldt uit Brussel: In verband met, het hevige stormweer werden gister in België allo vliogdienstén gestaakt. Het gewono Bepische lijnvliegtuig was echter reeds naar Duitse!ïland gestart en had den wind in den rug. Het Engelsche toestel, dat met 32 passagiers ver trokken was naar Londen, moest twee uur vliegen, alvorens het Ostende bereikte. Hier bleef het, daar de wind boven het Kanaal een uursnelheid bereikte van 100 K.M. Het Fransche toestel, dat uit Nederland was ge komen, is te Evere gebleven. Het Duitsche vliegtuig kwam uit Berlijn te Brus sel aan, doch had onderweg met hevige rukwinden te kampen gehad. Athene. Volgens een mededeeling van den Griekschen minister van binnenland- scfie zaken worden in eenige havens aan de Grieksche westkust Engelsche oorlogsschepen verwacht, en wel zullen reeds op 20 Septem ber in Korfoe, Argostolion en Navarino resp. 't eerste, derde en vierde Engelsche destroy- er flottille aankomen. De destroyers zullen waarschijnlijk begeleid worden door andere Engelsche oorlogsschepen. ROMEINSCHE BEGRAAFPLAATS ONTDEKT. Rome. In het heuvelland nabij het, Italiaan sche dorp Tombolina hebbeneenige boeren bij don landarbeid, overblijfselen van oen Romeinsch kerk hof gevonden Het blijkt dat de betreffende graven dateeren uit den tijd der Republiek, en het is waar schijnlijk, dat men hier te doen heeft met een be graafplaats voor de gesneuvelden in den beslissen- den slag bij den Metaura, tusschen Romeinen en Carthagers, in het jaar 207 voor onze jaartelling. Boerderij door den bliksem getroffen. Groningen. 18 September. Tijdens .een kort maar hevig onweer, dat gisteravond omstreeks half elf boven de stad en provincie Groningen woedde is de boerderij van den landbouwer van Zanten te Roderwolde (gem. Roden) door den bliksem getrof fen en tot den grond toe afgebrand. In een oogwenk stond het gebouw in lichte laaie. De bewoners wis ten zich nog bijtijds te redden, van den inboedel kon zoo goed als nietsw orden gered. Verzekering dekt de schade. Het vuur woedde zoo hevig, dat de Groningsche brandweer op het punt stond uit te rukken, daar zij van meenings wasdat de brand in de onmiddellijke nabijheid van Groningen was uitge broken. Het plaatsje is echter een vijftiental kilome ters daarvan verwijderd. BOTSING TUSSCHEN BOEREN EN GENDARMEN IN JOEGOSLAVIË. Belgrado. - Bij een botsing tusschen boeren en gendarmen zijn in Kroatië twee boeren gedood, ter wijl bij een andere vechtpartij een gendarm door een steenworp en en boer door een kogel doodelijk ge wond raakten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5