Affondissements-Reclitbank Charles Rex te Alkmaar. OPMEER—SPANBROEK Floralia- en Huisvlijt» Tentoonstelling. Deze tijd van het jaar kenmerkt zich door de al- lerwege gehouden Floralia-tentoonstellingen. Opmeer —Spanbroek maakt hierop geen uitzondering en ook nu weer is onze tentoonstelling in alle opzichten geslaagd. Het bezoek had misschien iets drukker kunnen zijn, doch dit zal ongetwijfeld zijn oorzaak hierin vinden, dat ook elders dergelijke tentoonstel lingen werden gehouden. De verschillende uitslagen luidden als volgt: Geranium: le prijs T. Bosman, 2e prijs A. Mol, 3e prijs P. Loos. S al via: le prijs T. Bosman, Ze prijs J. Spruit, 3e prijs W. Schermerhorn. Dahlia's. Mis Belgum: le prijs S. Franke, Ze pr. T. Bosman, 3e pr. S. Bant. Ella Bruidegom: le pr. S. Bant, 2e pr. C. de Jong, 3e pr. S. Franke. Royal White: le pr. S. Bant, 2e pr. C. Laan. 3e pr. S. Franke. Binnenplanten: Groepsprijs: le pr. S. Bant, 2e pr. wed. Bant, 3e pr. J. Yeldstra. Buitenplanten: Groepsprijs: le pr. S. Bant, 2e pr. G. Laan, 3e pr. S. Franke, Binnenplanten: Ster: le pr. J. Lamberts, 2e pr. G. Laan, 3e pr. D. Koolhaas (Dorp); Varen: le pr. T. Bosman, 2e pr. J. de Bood, 3e pr. P. Helder. Begonia: lep r. T. Hogeterp, 2e pr. Waterhout, 3e pr. J. de Bood. Buitenplanten: Begonia: le pr. D. Koolhaas (Dorp); 2e pr. J. Veldstra, 3e pr. W. Schermerhorn. Bouquetten: le pr. Mej. Kuiper, 2e pr. J. Veld stra, 3e pr. D. Koolhaas (Dorp.) Bloemstukken: le pr. T. Bosman, 2e pr. G. Laan. Kamerplanten: le pr. W. Schermerhorn, 2e pr. D. Waal. Cactussen: le pr. Rood (Toevlucht), 2e pr. F. Kos. Kinderplanten. Leeuwenbek: le pr. Fokje Bant, 2e pr. Wiepkje Grouwstra, 3e pr. Trijntje Bos sen. Margriet: le pr. Annie Mol, 2e pr. Jeltje Bos man, 3e i)r. Harmke Bosman. Petunia: le pr. Jelle Bousma, 2e pr. Annie Moeijes, 3e pr. And. Agema. Fruit. Allerlei eigengekweekt fruit: S. Franke, le prijs. Peren: le pr. S. Agema, 2e pr. C. de Jong, 3e pr. P. Sijm. Handwerken. Meisjes van 67 jaar: le prijs Fokje Bant; 2e prijs Nellie Franke; 3e prij$ Nellie de Jong. idem 8—12 jaar: le prijs Antje Veen en Marie de Rooij; 2e prijs Inna Koeiemeij, Ma de Jong, Aaltje Bosman, Geertje Koeiemeij en Marie Wit; 3e prijs Dieuwertje Koolhaas, Jeltje Bosman, Nel Hage en Marie Wonder. Fraaie handwerken. Meisjes van 12—18 jaar: le prijs Betsie Stapel; le prijs Tr. Waterhout; le prijs Alie Boes. Nuttige handwerken: le prijs Tr. Wa terhout; 2e prijs Greetje Mooij: 2e prijs Annie Hou- ter; 3e prijs Ma Bos; 3e prijs Wil Boes. Breiwerk: 2ep rijs Trien Schagen. Jongens van 7 tot 9 jaar, Houtzaagwerk: le prijs Abe Agema; 2e prijs Roel Bosman. Jongens van 10 tot 14 jaar, Sleutelrekken: le prijs C. Moeijes; 2e prijs C. Wit; 3e prijs K. Bart. Lampjes: le prijs And. Agema; 2e prijs Koen Bart; 2e prijs Kees Moeijes. Houtzaagwerk, 14 jaar en ouder: le prijs Cor Groot; le prijs W. Pallada; le prijs Corrie v. d. Ree. Kartonwerk: lep rijs Wies Hartog; 2e prijs Corrie [V. d. Ree. Rietwerk: 3e prijs Corrie v. d. Ree. i Mecanowerk: 2e prijs J. Agema. Schilderwerk (vakwerk): 2ep rijs T. Bosman. Teekenwerk (vakwerk): le prijs Kees Franke; 2e prijs Meine Franke. i Timmeren (vakwerk): le prijs M. Franke. Huisvlijt, Dames boven 18 jaar. Vloerkleeden: le prijs Mej Boes; 2e prijs Mej. Klaver. Kussen: le prijs Mevr. Veldstra. Fijn haakwerk: le prijs Gré Loos; 3e prijs Juffr. P. Loos. Borduurwerk: 2e prijs C. Donker—Gutker; 2e prijs A. Pallada; 3e prijs L. Voorn. Lingerie: le prijs Wies Hartog; le prijs A. Klaver- Koopman; 2e prijs L. Schipper. Tule-doorstopwerk: 2e prijs Gré Hartog. Spreien: le prijs N. de Jong—Hartog; 2e prijs Juffr. Helder. Grof breiwerk: le prijs Mej. Beemsterboer; 2e prijs Mej. Bossen; 2e prijs Mej. A. Boonekamp. Van oud nieuw maken: le prijs Mej. Beemster boer; 2e prijs Mej. C. Stam—Hendriks; 3e prijs Mej. Waterhout; 3e prijs Mej. M. Boonekamp. Bovendien had er een verloting plaats. DONDERDAG 19 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Gram.pl.; 9.00 Ensemble Rentmeester; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Ensemble Rentmeester; 11.00 Voordracht O. Zeegers en Fransche chansons door Elisabeth de Haan; 12.00 Cantabilé-orkest olv. E. Beeckmann en de Two Hodlars (accordeon); 2.00 Gram.pl.; 2.153.45 Omroeporkest olv. A. van Raai te; 4.00 Voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gram.pl.; 4.45 Radio-tooneel voor de kinderen; 5.30 Gram.pi.; 5.40 De AVRO-Deci- bels olv. Eddy Meenk; 6.30 Sportpraatje H. Hollan der; 7.00 H. v. d. Vegt (viool) en N. Wagenaar (pl ano); 7.30 Gram.pl.; 7:40 Loewe-Balladen door 'Cv. Striensz (bas); 8.00 Berichten; 8.10 „De zorgen aan den kant", gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos' orkest, Luciano (mondharmonica, de Song-Singers en Louis Noiret; 9.30 Vierde episode van „De blauwe smaragd", spel van L. Willink. Leiding: Kommer Kleyn; 9.5 Het Omroeporkest olv. Ignaz Neumark, m.m.v. Ignaz Blochmann (piano); 11.00 Berichten; 11.10—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM (301 M.) 8.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00^-9.15 en 10.00 Gram.pl.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.pl.; 11.00 Dito; 11.30—12.00 Godsd. half uur; 12.15 Gram.pl.; 12.30 Orkestconcert en Gram.pl; 2.00 Handwerkcursus; 3.003.45 Gram.pl.; 4.00 Bij bellezing, m.m.v. bariton en orgel; 5.00 Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Gram.pl.; 6.00 Jo Juda (viool) en A. Juda (piano), 7.00 Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Re portage; 7.30 Journ. weekoverzicht; 8.00 Berichten; Gram.pl.; 8.30 Causerie Dr. J. Karsemeijer; 9.00 Orgel concert H. Loohuys; 10.00 Berichten; 10.05 Gram.pl.; 10.15 To v d Sluys (sopraan) en B Renden (piano); 11.0012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH (1500 M.) 10.3510.50 Morgenwijding; 11.05 Letzing; 1150 Or gelspel N. Elms; 12.05 Het Rutland Square en New; Victoria-orkest olv. Austin; 12.50 Gram.pl.; 1.35 Patti" son's Salon-orkest; 2.35 Gram.pl.; 3.20 Vesper; 4.10 Het Harrogate Spa-orkest olv. L. Cohen; 5.05 Orgel concert T. W. North; 5.35 Het Elman-sextet; 6.20 Berichten; 6.50 Scarlatti-concert (sopraan, viool en cembalo); 7.15 en 7.50 Leringen; 8.20 Hughie Green en zijn ensemble; 8.50 Norman Long in zijn reper toire; 9.05 BBC-Theaterorkest olv. S. Robinson; 10.00 Berichten; 10.30 Korte Kerkdienst; 10.50 L. Bridge- water's Harpkwintet m.m.v. Fr. Hatfield (zang); 11.3512.20 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. RADIO PARIJS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl., 12.35 Kamermuziek olv. Doyen 5.05 „Bérénice", spel van Racine; 8.05 Gram.pl.; 9.05 Nat. orkest olv. Inghelbrecht; 11.10 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 12.202.20 Concert uit Rest. ,Ritz"; 3.055.05 Om roeporkest; 8.30 Idem; 9.40 Reportage; 10.10 Cambalo- recital; 10.45—11.30 Pop. concert. KEULEN (456 M.) 6.50 Concert uit Hamburg; 12.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt; 2.35 Gram.pl.; 4.20 Omroepkoor olv. Breuer; 5.10 Pianorecital; 520 Omroeporkest olv. Kühn; 8.30 Meisjeszang; 9.00 Weragkamerorkest, Radiokoor en solisten olv. Breuer; 11.20 Hedendaag- sche Duitsche muziek uit Breslau olv. Ernst Prade; 11.5512.20 Populair concert. ROME (421 M.) 9.00 „Samson et Dalilah", opera van St. Saëns. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Omroeporkest olv. Ga- son; 1.502.2Ó, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pl; 820 Caba ret; 9.20 Omroeporkest olv. Gason; 10.3011.20 Gr. pl.; 484 M.: 12.20 en 1.30—2,20 Gram.pl.; 5.20 Dans muziek; 6.20 Zang; 6.50 en 7.05 Gram.pl.; 820 Salon orkest; 9,20 Revue-programma; 10.3011.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.30 Vocaal concert; 8.50 Voordracht; 9.05 Berl. Phil- harm. orkest; 10.20 Berichten; 10.50 Liedjes bij de luit; 11.00 Weerbericht; 11.10—12.20 Zie Keulen. Door paddenstoelen vergiftigd. Vier dooden. Potsdam. In Treuenbrietzen zijn drie volwas senen en een kind na het gebruik van giftige pad denstoelen overleden. Men had de vrouw, die de paddestoelen bereid had er nog opmerkzaam op ge maakt, dat zij giftige paddenstoelen onder handen had. VOOR DEN POLITIERECHTER. STRAFZITTING VAN MAANDAG 16 SEPTEMBER Enkhuizen. EEN DUIVENDRAMA TE ENKHUIZEN. Er schijnt in Enkhuizen een ware duiven- epidemie te heerschen, tot groot verdriet van de geachte inge zetenen, die geteisterd worden door onsmakelijke uit de lucht gedeponeerde souvenirs. De klankgaten van de Zuiderkerk zijn er door verstopt en zelfs de organist achter het orgel is niet veilig voor deze be zoeking. Het is daarom dan ook, dat hoofdagent Ubels, 'n goed schutter, met toestemming van den burgemeester, is belast de lastige zwervers neer te schieten en bereids reeds een duchtige opruiming heeft gehouden. Nu vermeende echter bakker Juriaan de Wit, *n nogal quaerulante deegbewerker en juist geen harts tochtelijk vriend van de gemeentepolitie, dat Ubels op zijn wilde duivenjacht in den omtrek van de St.- Pancraskerk en Koggehuis, ook 'n paar duiven, die hem in eigendom toebehoorden, had weggeschoten en in verband daarmede had hij dien ambtenaar ten aanhoore van diverse nieuwsgierigen venveten dat hij die duiven ook nog zou hebben gestolen, "n insinuatie, waarmede Ubels geen genoegen beliefde te nemen, zoodat tegen den grootmondigen brood bakker een strafvervolging inzake eenv. beleediging werd ingesteld en hij deswege heden terecht, stond. Deze onbeduidende zaak was reeds de vorige week aangebracht, doch wegens ontstentenis van den niet gedagvaarden getuige Ubels aangehouden, mede in verband met de omstandigheid dat de verdediger mr. Thomas, een tweetal dames als get. décharge gehoord wenschte te zien. Het geheele. stelletje was dan heden compleet, werden diverse partijen om standig gehoord en tenslotte dezen bakker, die veel „zuur" roggebrood schijnt te verbakken, wat vermoe delijk slecht op zijn humeur werkt, aangezien hij op 27 Juni ook al veroordeeld werd tot f 12 boete of'10 dagen, wegens beleediging van den agent Koorn, veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen, met de meae- deeling dat eventueele herhaling een veel hoogere boete noodzakelijk zou maken. De verdediger, mr. Thomas, vermeende dat zijn cliënt het zoo kwaad niet had bedoeld en had een geringe straf geconcludeerd. Den Helder. DE NIEUWE RIJKSADVOCAAT STELT ZICH VOOR. Tot groote voldoening van de pers verscheen heden op de zitting de nieuwe rijksadvocaat, mr. A. H. Seijlhouwër. 'n imposante figuur, benoemd in de plaats van zijn zoo goed als onverstaanbare voor ganger mr. Asser junior, welke nieuwe functionaris met zijn duidelijk en helder orgaan 'n ontegenzeg gelijke verbetering beloofde. Alvorens tot de behan deling van de eerste en eenige zaak. contra den niet verschenen belastingwet-overtreder Hendrik L. uit Den Helder werd overgegaan, werd hij vriende lijk verwelkomd door den politierechter Mr. Lede- boer, voor welke aangename toespraak Mr. Seijl- houwer wederkeerig hartelijk dank bracht. Tegen den delinquent, die een motor had bereden, waarvoor de verschuldigde cijnspenning niet was voldaan, werd gevorderd f 6 boete of 1 dag hechtenis, tegen.welke 1 dag de Officier bezwaar maakte, om dat deze geringe straf motief kon zijn voor den ver dachte om dan te gaan zitten, wat het Rijk op groo te last en schade zou zijn komen te staan. Gerequi- reerd werd dan door den Officier f6 boete of 3 da gen, waartoe genoemde Hendr. L. dan ook werd veroordeeld. Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting der zitting. Na de overstroomingsramp in China. DE NIEUWE STROOMBEDDING VAN DE HOANG HO. Peking. De mogelijkheid van herstel van den dijk door de catastrophe over groote afstanden ver nielden dijk van de Hoang Ho lijkt zeer twijfel achtig. Uitkomst voor de door de overstrooming ge troffen gebieden van de provincie Sjantoeng lijkt alleen nog maar mogelijk door den Hoang Ho onge hinderd een nieuwe stroombedding te laten zoeken. De watermassa's beginnen reeds naar het Oosten op te dringen, klaarblijkelijk in dezelfde richting waar in tot 1852 de oude stróombedding van de Hoang Ho liep. De nieuwe loop van de rivier zou dan ongeveer langs den 34sten breedtegraad naar de Oostkust gaan en ten Zuiden van Tsingkau in zee uitmonden. Tot aan de catastrophe liep de Hoang Ho in het laatste derde gedeelte van zijn bedding in Noorde lijke richting naar de Gele Zee, ongeveer langs den 118den breedtegraad. De provincie Sjantoeng staat voor het feit, dat het door de overstrooming gevormde reusachtige meer nog verscheidene jaren zal blijven staan. Dringender is op het oogeniblik echter de vraag hoe voorzien kan worden in den nood van de door den rampspoed ge troffen bewoners. Men zal namelijk minstens een half millioen menschen tot het voorjaar van 1936 uit openbare middelen in het leven moeten houden. De provinciale regeering van Sjantoeng gelooft met anderhalven Mexicaanschen dollar per hoofd en per maand in het levensonderhoud van de ongelukki- gen, althans eenigermate te kunnen voorzien. Een zoodanige last zou echter voor de openbar© middelen van deze provincie die eerst kortgeleden begon eenigszins te herstellen van de gevolgen van het slechte bestuur onder Han Foetsjoe veel te zwaar zijn. Het eenige lichtpunt in deze ellende is, dat tot dusverre epidemieën uitgebleven zijn en dat de be volking met wonderbaarlijk geduld haar lot draagt. De actie der Fransche boeren. Het boerenfront roept op tot belasting staking. Parijs. Gisteren heeft het boerenfront zijn nieu we richtlijnen voor de verdediging der agrarische belangen bekend gemaakt. Het roept de boeren op alle aanslagbiljetten der belasting naar hun organi satie op te zenden en de betaling der belastingen tot nader order te staken. Verder moeten de boeren hun tot een minimum beperkte inkoopen alleen plaatsen bij die kooplieden en industrieelen die zich verplich ten de politiek van verbetering der prijzen voor landbouw-producten te steunen. Vijf Alpinisten verongelukt. In den sneeuwstorm om het leven geko men. Milaan.Naar uit Sondrio gemeld wordt, is in Val Malino een groep Milaneesche Alpinisten bij den terugkeer van een beklimming van de 3328 M. hoo- ge Punta Rasica door een sneeuwstorm overvallen. Een aantal Alpinisten konden niet meer vooruit ko men en moest onder de open lucht achterblijven en overnachten, terwijl de anderen, wien het gehikt was. een.onderdak te bereikep, reddingscplonnes alar meerden en (Je hulpactj© organiseerden. Intusschen waren echter vijf achtergebleven bergbeklimmers doodgevroren. Tram op koeien ingereden. Een drietal koeien gedood. Sn eek. Gister te ongeveer middernacht is de tram van Heerenveen. naar Sneek op de grens deizer gemeente op een zestal koeien van den veehouder S. B. ingereden. De dieren waren door een sloot ge waad en op de rails gekomen. De tram geraakte uit de rails en had daardoor drie uur vertraging. Een drietal koeien werd gedood, terwijl twee zoodanig gewond waren, dat zij zullen moeten worden afge maakt. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. FEUILLETON door Ethel M. Dell. 62. Tot op zekere hoogte drong dat feit ook tot het publiek door. Ze vermoedden, dat ergens in de na bijheid der danseres, die vreemdeling, dien niemand kende, toefde en haar gadesloeg. Want al zag men hem niet, door de danseres heen, voelde men zijn tegenwoordigheid. Toen die dans, het aanbreken van den morgen, was weggestorven, keek iedereen rond, zichzelf af vragend, wie en waar hij was. Maar niemand wist het en ofschoon de nieuwsgierigheid groot was, zou die, naar het zich liet aanzien, dien avond niet wor den bevredigd. Op de gaanderij haalde Toby diep adem, als ont waakte ze uit een zwaren slaap en wendde zich tot den man naast haar. Het licht beneden in het salon was weer aangedraaid en scheen op haar bleek en vermoeid gezichtje. „Ze heeft dus weer een ander slachtoffer gevon den," zei ze. ,Dat schijnt zoo!" hernam Saltash. Ze keek hem aan. „Wist je, dat kapitein Larpent hij haar was?" i „Neen" zei Saltash. Hij boog zich plotseling voor over en keek haar aan. „Wist jij 't?" Ze schrikte op. „Natuurlijk niet! Natuurlijk niet! Wat wat zou ik omtrent haar weten?" Hij leunde weer achterover en stak een nieuwe sigaret op. Na verloop van eenige seconden verbrak Toby, die haar vingertoppen zenuwachtig tegen elkaar drukte, het stilzwijgen en vroeg: „Zou zou je 't erg vinden als ik tijdig heen ging. Ik ik ben moe." Juist werden de lichten uitgedraaid en Saltash' gezicht was in 't duister, maar zijn stem klonk riendelijk, hoewel beslist: „Na dezen dans, chérie, als je graag wilt." De muziek zette weer in, somber en treurig en een gemompel ging door de zaal. Dit was haar meest beroemde dans, de Doodendans, „het verschrikkelijk ste", zei men, „wat ooit door een danseres was ver toond." Ze kwam op 't tooneel als een pijl uit een boog, in 't wit gekleed, bezaaid met gitten, die schitterden bij iedere beweging. En toen begon de dans, die wonderschoone dans, dien ieder graag van haar wil de zien. Eerst konden de oogen haar bijna niet volgen, zoo snel waren haar bewegingen, een onbeschrijfelijkë waanzin, vreeselijk om aan te zien, maar waarvan toch geen enkel toeschouwer de oogen kon afwen den. Zelfs Saltash, die in den vorigen dans weinig belang had gesteld, boog zich voorover en keek met alle aandacht toe. Het vreeselijke ervan scheen een bijzondere aan trekkingskracht te bezitten. Men zag als 't ware den doodstrijd van een wezen, dat nog van levenslust blaakte en dat zich met alle kracht verdedigde tegen den onzichtbaren, maar wreeden en onvermijdelijken vijand. Degenen die dezen dans van Rozelle hadden ge zien, vergaten het nooit weer en er was bijna geen vrouw onder de toeschouwers, die niet rilde, wan neer zij het weer in haar gedachten terugriep. Het maakte een overweldigenden indruk. Sommigen be gonnen te snikken van schrik en afgrijzen en ver langden naar het einde, om niet langer te behoeven te kijken naar iets, waarvan zij de oogen niet kon den afwenden en dat hun toch het bloed in de ade ren deed stollen. Maar het eind was zóóals niemand had verwacht. Juist toen de vreeselijke angst op zijn hoogst was, juist toen de gevreesde crisis naderde en men rillend en bevend het oogenblik tegemoet zag, waarop de onverbiddelijke vijand zijn slachtoffer zou overman nen, juist, toen ze met smeekend gebaar het gelaat ophief, de laatste hoop liet varen en gelaten neer zonk aan de voeten van den geweldenaar, flitste er plotseling een heldere lichtstraal door het salon en de groote kroon, die aan 't uiteinde der gaanderij hing boven de plaats waar de man en het meisje zaten, wierp een hel en stralend licht over die beiden. Iedéreen keek onwillekeurig dien kant uit en To by, nauwelijks wetende wat ze deed, maar, met een sterken aandrang tot vluchten, sprong op. Op dat oogenblik, terwijl zij in het volle licht stond sloeg ook de danseres de oogen op en zag de slanke, jonge gestalte. Een oogenblik later weerklonk door het salon een wanhoopskreet, zoo vreeselijk, zoo doordringend, dat de vrouwen rilden en beefden en niet wisten waar zich te bergen. Een seconde later was 't licht weer verdwenen en de gaanderij weer in 't duister gehuld. Maar op het tooneel riep een vrouwenstem tot driemaal toe: „Toinette, Toinette, Toinette!" en uit die stem sprak al de ellende van een moeder, die haar gestorven lieveling roept en toen heerschte op het tooneel een doodsche stilte, een stilte, welspre kender dan woorden de dood had zijn werk ge- gedaan. En gedurende die stilte, baande een man zich vastberaden een weg door de zaal, liep het tooneel over tot waar de danseres was neergevallen en droeg haar in zijn armen weg. HOOFDSTUK VI. DE NIEUWE MINNAAR. Het was reeds heel laat in den avond eer de men- schenmassa, die de voorstelling van Rozelle Daubini had bijgewoond, uiteen ging, angstig fluisterend en zeer onder den indruk van het gebeurde. Twee mannen kwamen de trap af, die naar de vestibule leidde en bleven onderaan staan. „Gaat ge Parijs weer verlaten?" vroeg Saltash. De ander knikte. Zijn gezicht stond strak en hij staarde voor zich uit als een zeeman, die den ver ren horizon zoekt. „Niets bindt me hier", zei hij en nam achteloos een sigaret, dien Saltash hem voorhield. „Ik heb altijd een hekel gehad aan steden. Ik kwam alleen..." hij zweeg een oogenblik. Saltash had de oogen op hem gevestigd, begrijpend maar zonder eenigen spotlust. „Je kwam, omdat men je geroepen had." Larpent knikte tweemaal, in gedachten verdiept, meer in antwoord op hetgeen in zijn hoofd omging, dan op de woorden, die waren gesproken. Hij streek een lucifer af en hield die Saltash voor. En toen hij ook zijn eigen sigaret had aangestoken, zei hij tus- schen twee trekken in: „Er was maar één ding op de wereld, dat me hier kon doen komen." „Ja," zei Saltash, en ging in een stoel zitten op de manier van iemand, die al den tijd heeft, maar hijsprak op doodgewonen toon. Hij vroeg geen ver trouwen. Larpent stond nog steeds voor hem en of schoon hij rookte, staarde hij peinzend voor zich uit. „Er was maar .één reden!" herhaalde hij en 't was nog, alsof hij met zichzelf sprak. „Ze was ster vende en verlangde naar me." Hij zweeg een oogen blik en beefde. „Na twintig jaren", ging hij voort, als verwonderde dat hem zelf. Saltash keek hem aan. „Dat heb ik meer gehoord", zei hij. „Degenen, die Rozelle eenmaal voor zich had gewonnen, voelden zich voor altijd aan haar gebon den. Geen andere vrouw dan Rozelle zou zooiets waard zijn!" Larpent wrong onwillekeurig de handen en SaN tash ging op denzelfden toon voort: „Maar mij heeft ze nooit ingepalmd, mon ami. Ik heb haar te laat in mijn leven ontmoet, toen ik er zoo zachtjes aan genoeg van begon te krijgen. Ik vond haar allerbe koorlijkst, maar ze liet me koud." „Maar u hebt haar niet gekend in haar jeugd", zei Larpent en er kwam in zijn oogen een zonderlin gen gloed, als van een die ontwaakt is. „Hoe zag ze er dan toen uit?" vroeg Saltash. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7