De Engelsche oorlogsvloot Auto met S personen in een sloot gereden. Italië antwoordt volgende week. in de Middellandsclie Zee. KIJKEIl Rome gaatleenen Reeds 144 schepen aanwezig? GRAAF DE MARCHANT ET D' ANSEMB0URG. HET BEZUINIGINGSONTWERP. Verdere mobilisatie. Een leger van 30 a 50.000 muizen. OM DE VERZEKERINGSPREMIE. De dreiging van het Fransche Boerenfront. Donderdag 19 September 1935. Postrekening No. 23330 SCHtGEB 78ste Jaargang. No. 9811 COURANT. Int, Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags., Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs pei 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlèN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewtjsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Naar het Zuiden inplaats van naar Schot land, Koortsachtig werkt men aan de versterking van Gibraltar, Reuter seint uit Londen: Het bericht dat het grootste gedeelte der Britsche thuisvloot te Gibraltar zou zijn aan gekomen, wordt bevestigd noch ontkend. Men gelooft dat de Admiraliteit een nadere mede- deeling zal doen, waarin de bewegingen der vloot waarschijnlijk als normaal zullen wor den voorgesteld. In verband hiermede zij eraan herinnerd, dat de thuisvloot in de Schotsche wateren manoeuvres bad moeten houden. Haar aan wezigheid te Gibraltar is echter in verband met het Italiaansch-Abessynisch geschil van zekere beteekenis. Nader wordt gemeld dat de publicatie der tele grammen uit Gibraltar over de aankomst van het grootste deel der thuisvloot iri Engelsche politieke Jcringen verrassing heeft gewekt. Er wordt /ie groot ste geheimhouding betracht ten aanzien van de be wegingen van dit eskader, dat. naar voorgegeven werd. voor de iaarlijksche manoeuvres naar Schot land was vertrokken. Volgens berichten uit de Middellandsche Zeeha vens zijn de eenheden der thuisvloot, die in de Mid dellandsche Zee zijn samengetrokken, de Bahran, liet vliegtuigmoederschip Courageous, de. slagkrui sers Hood en Renown. van het eerste eskader, voorts het tweede eskader kruisers, behalve het admiraal schip Leander, dat gerepareerd wordt, en zes vaar tuigen behoorende tot het, zesde flotille torpedoja gers. Maandag waren bovendien reeds vier torpedo jagers 'van de thuisvloot te Gibraltar aangekomen, namelijk de Viceroy, Vega, Valorious en Venetia. Vrijwel de geheele „homefleet" zou derhalve thans in de Middellandsche Zee zijn geconcentreerd. Vliegtuigen kruisen geregeld in de omgeving van Gibraltar. Naar vernomen wordt, verwacht men Woensdag avond te Algeciras een Spaansch vliegtuig-eskader dat belast zou worden met de bewaking van de Straat van Gibraltar en de Spaansche kusten. De levensmiddelenprijzen te Alexandrië zijn sterk opgeloopen. Op de kleine eilanden voor de Golf van Akaba worden nieuwe depots aangelegd voor de Engel sche vloot. De wegen welke daarheen leiden door het schier eiland Sinai worden hersteld en nieuwe waterde pots langs de wegen aangelegd. Niet minder dan 144 Britsche oorlogsschepen, waaronder talrijke tot de z.g. „Home Fleet" behoo rende eenheden zijn volgens het te Cafro verschij nende blad „Ahram" reeds in de Middellandsche Zee aanwezig. Hiervan liggen er 28 te Alexandrië, 20 aan de Palestijnsche kust, 6 te Suez, 20 te Aden en 70 te Gibraltar. Zijn al of niet-toelating tot lid van de Eerste Kamer in verband met den twij fel die gerezen is of hij Nederlander is. Bij het gisteren gehouden onderzoek naar de ge loofsbrieven van de nieuw gekozen leden van de Eerste Kamer is twijfel gerezen of graaf de Mar- chant. et d'Ansémbourg, de N.S.B.-afgevaardigde voor Zuid-Limburg, wel Nederlander is. De commissie heeft onderzocht, of hij zijn Neder landerschap verloren heeft, door zijn zelfstandige na turalisatie in Pruisen in 1912 gedurende zijn minder jarigheid.'Zij meent, dat een minderjarige niet door zelfstandige naturalisatie zijn Nederlandschap ver liest, maar alleen door een naturalisatie van zijn va der of moeder. Daargelaten, dat aanvaarding van een andere nationaliteit op een bedenkelijk gebrek aan vaderlandsliefde wijst, moet de commissie con- cludeeren, dat een minderjarige door zelfstandige naturalisatie het Nederlanderschap niet verliest. Minderjarige Nederlanders volgen den status van hun vader of moeder. Bovendien moet worden aange nomen, dat iemand zijn Nederlandschap niet ver liest, tenzij dit ontwijfelbaar vaststaat. Graaf de Marchant et d'Ansembourg is in 1914 in Pruisischen krijgsdienst getreden. Maar zijn in diensttreding was niet vrijwillig, want als Duitsch onderdaan was hij ertoe verplicht. Men verliest zijn Nederlanderschap door zich in vreemden krijgs dienst te begeven, en dit woord drukt iets vrijwil ligs uit. Toen hij zich in Pruisischen lcrijgdienst be gaf, had hij zoowel de Duitsche als de Nederland- sche nationaliteit. In 1920 heeft hij hernaturalisatie aangevraagd, maar volgens minister Heemskerk wés hii Nederlander. De commissie concludeert, dat graaf de Marchant et d'Ansembourg tot de Kamer behoort te worden toegelaten, maar stelt voor, haar verslag naar de De voorzitter van de Tweede Kamer zal vandaag hervatting van de beraadslagin gen op Dinsdag 24 September voorstellen. Bij de regeling van werkzaamheden in de .vergadering van.de Tweede Kamer zal de voorzitter vandaag voorstellen de beraad slaging over het wetsontwerp betreffende ver laging van de openbare uitgaven te hervat ten in een op Dinsdag 24 September te één uur te houden openbare vergadering. afdeelingen te verzenden, omdat het hier een be langrijke rechtsvraag betreft, waarvan de bijzonder heden moeten worden bestudeerd. Graaf de Marchant et d'Ansembourg kan dan desgewenscht nog nadere gegevens verstrekken. De Kamer besloot in dezen geest. Verklaring van mr. Van Vessem Mr. van Vessem deelt aan het A.N.P. mede, dat hij als protest tegen het uitstel van de toelating van graaf de Marchant et d'Ansembourge die, naar zijn meening aan alle vereischten voor het lidmaatschap en in het bijzonder aan die betreffende het Neder landerschap voldoet en doorh et Nederlandsche volk op wettige wijze tot. lid der Kamer is gekozen verhinderd is geweest gisteren aan de zitting der Kamer deel té nemen. Mr. van Vessem heeft aan den voorzitter der Kamer bericht gezonden van de re den van zijn verhindering. OP DE VOORSTELLEN DER COMMISSIE VAN VIJF. ONZEKERHEID EN BEZORGD HEID TE GENEVE. EEN ZWAAR EN EEN LICHT GEWONDE. Gistermiddag heeft op den weg Amster dam—IJmuiden een auto-ongeval plaats ge had, waarbij één dame ernstig werd gewond, terwijl een andere dame licht gekwetst werd. Een familie uit Rotterdam, bestaande uit 6 personen (vier dames en twee heeren), wa ren gisteren naar Amsterdam gekomen om af scheid te nemen van een familielid, dat per boot naar het buitenland zou vertrekken. In IJmuiden zouden zij hem nog een laat- sten groet brengen. Om dit voornemen uit te voeren, huurden zij een A.C.O.-wagen. Toen deze achter de Ford-fabriek bij de Hembrug was gekomen, nam de chauffeur de bocht te groot, de wagen kwam daardoor op de berm van den weg terecht en verdween voorover in de sloot. Door de schok werden de inzittenden door elkaar geworpen. Al spoedig konden een paar zich uit den wagen werken en met behulp van anderen werden tenslotte allen weer op den beganen grond gebracht. Vier van hen kwamen er goed af. Een dame van 53 jaar echter was bewusteloos. Zij had een groote wond aan het hoofd, terwijl een andere dame haar arm had gebroken. De hulp van den Geneeskundi gen Dienst werd ingeroepen. De bewustelooze dame bleek niet alleen een hoofdwonde te hebben, maar ook een schedelbreuk te hebben gekregen. Beide ge wonden zijn naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De bewustelooze dame, wier toestand ernstig is, werd opgenomen, de andere kon na verbonden te zijn, zich weer bij het gezelschap voegen. De tocht naar IJmuiden werd niet voortgezet. Er heerschte gisteravond te Genève een stemming van onzekerheid en bezorgdheid; men neemt alge meen aan, dat Abessynië de voorstellen van de com missie van vijf, die door Madariaga aan de gedele geerden der beide partijen zijn medegedeeld, zal aan vaarden, doch dat Italië zich er niet mee zal vereeni- gen. De Italiaansche delegatie heeft naar men meent drie dagen uitstel gevraagd in verband met den kabinetsraad van Zaterdag. Het ant woord van Abessinië en Italië op het rap port der commissie is derhalve niet voor het begin van de volgende week te verwachten. Laval schijnt Aloisi te hebben verzocht naar Rome te gaan en het oordeel van Mussolini persoonlijk te vragen; het is nog niet zeker of Aloisi dit zal doen. Lichting 1910 der transportdiensten op geroepen. Rome. De onderoficieren en manschap pen van de lichting 1910, die deel uitmaken van de transportdiensten van het leger, zijn afzonderlijk gemobiliseerd. De Italiaansche militaire toebereidselen. De Parijsche bladen puhliceeren alle uitvoerige mededeelingen over de Italiaansche en Abessijnsohe militaire maatregelen. Volgens berichten in de Paris Soir en de Intransigeant beschikt het Italiaansche leger over 5 millioen geweren, en over 125 millioen patronen, verder over 2000 machinegeweren met maximaal 10.000 schoten per geweer. Een correspondent van de Temps meldt uit Asma- ra, dat het geheele gebied tusschen Asmara en de grens van Abessinië bezet is door Italiaansche troe pen. Men heeft legerwegen aangelegd tot aan de Abessijnscbe grens. De versterkingen die men ge maakt heeft, zijn naar Italiaansche officieren die in den slag van Adoea gevallen zijn genoemd. De be waking van het terrein, van deze versterkingen tot de Abessijnsche grens geschiedt door Inlandsche troe pen onder het bevel van Italiaansche officieren. Aan den anderen kant van de grens zijn de Abessiniërs bezig met het aanleggen van versterkingen om een eersten aanval te kunnen keeren. Men heeft op de verschillende bergtoppen wachtposten geplaatst, die zoodra daar reden toe is de rest van het leger door het aanleggen van groote vuren zullen alarmeeren. Voor de expeditie naar Oost-Afrika. De Italiaansche ministerraad heeft gister ochtend besloten een vijfprocentsleening uit te schrijven ter bestrijding van de kosten van „de verdediging der koloniën in Oost Afrika" Deze leening is vrijgesteld van iedere tegen woordige of toekomstige belasting. De uit gifte geschiedt tegen 95 pet. Ten einde de houders van 3pet. rentende stuk ken te animee.ren, is besloten, dat deze stukken voor de inschrijving zullen worden geaccepteerd te gen 80 pet. van de nominale lire-waarde. De leening zal worden geplaatst door een consor tium onder leiding van den gouverneur van de Banca d'Italia. De datum van inschrijving zal later worden be kend gmaakt. Andere maatregelen. De ministerraad heeft voorts maatregelen seno- men. welke betrekking hebben op een omzetbelas ting, inkomstenbelasting, een belasting op het trans port van goederen per auto en een belasting op de spoorwegtarieven. Door deze maatregelen zal het de regeering mogelijk zijn de ontvangsten te ver meerderen en het begrootingstekort aanzienlijk te verminderen. Te zijner tijd zal dan een sluitende begrooting kunnen worden verwacht. Verklaard wordt, dat de opofferingen, welke men een jaar geleden niet heeft kunnen vragen, thans wèl gevraagd kunnen worden wegens de vermin derde werkloosheid, de hervatting van de industri- eele activiteit van handel en industrie, en de verbe tering van de situatie in den landbouw, hetzii door overvloedige oogtsen, hetzii door het prijsniveau. Gisterochtend i6 voorts goedgekeurd een decreet, dat voorziet in den aanleg en aanvulling van voor raden vloeibare brandstof voor de behoeften der ma- rine, waarvoor een crediet van 337 millioen Lire zal worden verleend. Trekt midden door de stad Tsjengsjong Reuter meldt uit Foetsjau: De stad Tsjengsjong, in de provincie Foeki'en, is geteisterd door een leger muizen, ten getale van tusschen de 30 en 50.000, die hun verblijfplaats ver legden en daartoe midden door de stad trokken. Katten en honden zochten een goed heenkomen voor de enorme overmacht en de bewoners sloten ramen en deuren. Het duurde 12 uur alvorens de laatste muis de stad had verlaten. Enorme hoeveelheden voedsel hadden zij in dien tijd aangevreten. DERTIGDUIZEND ITALIAANSCHE SOLDATEN NAAR LYBIë? De Daily Express heeft heden morgen vroeg uit Rome het bericht ontvangen, dat 30.000 Italiaansche soldaten, die Zondag uit Napels, naar het scheen naar Oost-Afrika, vertrokken waren, naar Lybië (de Italiaansche kolo nie, die grenst aan Abessynië), zijn gezonden. Uit Cairo verneemt het blad, dat Italië reeds 80.000 man in Lybie heeft. Hierboven zien we een Italiaansche kameeltroep, die in een even- tueelen oorlog een groote rol zou spelen. Nog een geval van zelfverminking te Oss. - De Ceel bekent op verzoek een vinger van een kameraad te hebben afgehakt voor de verzekeringspremies. Gistermorgen heeft de beruchte misdadiger- wielrenner J. C., bijgenaamd de Ceel, uit Oss, voor de marechaussee opnieuw een bekentenis afgelegd. Het blijkt dat het geval van zelf verminking, dat hij destijds op zichzelf heeft toegepast met het doel de verzekeringssom in handen te krijgen, niet op zich zelf stond. Volgens zijn verklaring heeft een zijner ka meraden, zekere L. v. d. W., bijgenaamd Bijs de Brommert, na het succes dat (de Ceel) met het afkappen van een zijner vingers had ge had, besloten zich op dezelfde wijze geld te verschaffen. Hij had zich evenals de Ceel op een groot aan tal tijdschriften geabonneerd, waaraan een verzeke ring br ongevallen was verbonden. Op het critieke moment ontbrak hem echter de moed, de Ceel ver klaarde zich bereid het werkje voor hem op te knap pen en koelbloedig hakte hij met een bijl een wijs vinger van zijn vriend af. Niemand vermoedde, diat er opzet in het spel was. Het plan lukte en do diverse verzekeringssommen werden aan v. d. W. uitbetaald. Naar aanleiding vand eze bekentenis in de Konink lijke marechaussee overgegaan tot arrestatie van be doelden L. v. d. W. uit Oss, die aangehouden is en naar de marechausseekazerne overgebracht, waar hij aan een streng verhoor werd onderworpen. Hij blijft echter ontkennen, v. d. W. is een bekende figuur uit het Ossche milieu, hij heeft reeds verscheidene vonnissen achter den rug wegens moordaanslagen, diefstallen, inbraken enz. De marechaussee heeft hiermede dus weer een goede vangst gedaan. De minister van financiën zint op maat regelen. De minister van financiën, Marcel Régnier, is gis termiddag met zijn medewerkers in vergadering bij een gekomen, teneinde te beraadslagen over de maatregelen, die genomen zullen moeten worden met het oog op het dreigement van het boerenfront, de belastingbetaling te staken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1