Zal k Negus zijn troepen in bedwang kunnen houden? De deur is dicht Rome verwerpt de voorstellen TREINBOTSING BIJ TOULON. DE NOODLANDING VAN DE PK-AKV DE STAKING TE TILBURG. GROOTE BRAND TE WORMER. Nederlandsch vaartuig schipbreuk geleden. Scheepsbotsing op de Parana-Rivier. Ernstig spoorwegongeluk in Dresden- Neustadt. Voorkoming van executies. Maandag 23 September 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGEB Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. 78ste Jaargang. No. 9813 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wil Missiliii liet wijkn? maar toch nog niet geheel en al gesloten PARIJS ZIET NIEUWE MOGELIJKHEDEN TOT ONDERHANDELEN. Zaterdag heeft dus de Italiaansche minister raad de voorstellen van de Commissie van Vijf definitief verworpen. Deze officieele mededeeling houdt voorts in, dat de ministerraad tegen morgen, Dinsdag, opnieuw is bijeengeroepen, bij welke gelegen heid de ontwikkeling van den politieken toe stand verder zal worden bestudeerd en de nog op de agenda staande bestuurswetten zullen worden afgehandeld. Na deze weigei'ing van Italië is er tot nu toe weinig verandering gekomen in den internationalen toestand. Niettemin is de stemming in de verschillende hoofd steden en in Genève iets hoopvoller dan aanvankelijk mogelijk scheen na de afwijzing van Rome. Italië heeft thans gezegd, wat het op het hart heeft. Titans'ligt het'op den weg van de mogendheden of van den Volkenbond nieuwe voorstellen te doen, die zich beter aansluiten hij de Italiaansche wenschen. Dit is. mogelijk, want er is geen breuk. In deze bewoordingen werd Italië's standpunt van gezagheb bende zijde uiteengezet in een gesprek met den cor- respondent van Reuter. In Genève is men van oordeel, dat het besluit van de Italiaansche regeering nog ruimte voor onderhan delingen overlaat. Officieus wordt in Rome gezegd, dat Italië de uitnoodiging tot een drie partijen-confe rentie zou verwelkomen. Dit wordt evenwel niet be vestigd. Parijs ziet nieuwe mogelijkheden tot on derhandelen. Parijs: Het feit, dat de Italiaansche delegatie te Genève den leden van de Commissie van Vijf het besluit van den Italiaanschen ministerraad met een speciale mondelinge toelichting heeft overhandigd, be schouwt men te Parijs met voldoening als een teeken, dat verdere onderhandelingen nog mogelijk zijn. Men legt de houding van Italië aldus uit, dat het de tot nog toe door de Commissie van Vijf gedane voorstel len weliswaar afwijst, doch dat het een nieuwe basis voor onderhandelingen poogt, te vinden, waarbij de Italiaansche delegatie heeft, verwezen naar de terri toriale eischen van Italië. De besprekingen van Aloisi met. den voorzitter van de Commissie van Vijf, De Madariaga, interpreteert men in zeker opzicht als de erkenning van Italië van de competentie van de Com missie van Vijf. De hoop op een vreedzame oplossing wint weer terrein. Men verheelt niet, dat het moeilijk zal zijn tot overeenstemming te komen, aangezien de betrokken partijen zich reeds verstrekkend gebonden hebben. Een Havas-bericht uit Rome somt de volgende pun ten op, die naar Italiaansche opvatting grondslag voor nieuwe onderhandelingen zouden kunnen zijn: 1. Er moet onderscheid gemaakt worden tusschen het eigenlijke Abessiniö en de door Abessinië verover de gebieden, waarop alleen Italië aanspraak schijnt te maken. 2. De ontwapening van Abessinië moet gegaran deerd worden en' is slechts mogelijk onder Italiaan sche controle. 3. Men zal er van moeten afzien, Abessinië een uitwég naar zee aan te bieden, aangezien de ontwa pening van Abessinië daardoor onmogelijk zou wor den. In 1931 heeft Italië Abessinië een uitweg naar zee in Eritrea geweigerd, en thans kan het niet toe laten, dat Abessinië een dergelijken uitweg op het ge bied van een andere mogendheid krijgt. 4-. De nieuwe voorstellen zullen rekening moeten houden'met de territoriale réchten van Italië over eenkomstig het drievoudig verdrag, wat tot nogtoe door de Commissie van Vijf over het hoofd schijnt te zijn gezien. De Engelsche pers over den toestand. In tegenstelling met de Fransche opvatting waren de Engelsche bladen van Zondag van meening, dat door de Italiaansche afwijzing de mogelijkheid van een vreedzame oplossing uiterst gering is geworden. De diplomatieke medewerker van de „Sunday Ti mes" meldt uit Genève dat men een aanval op Abes sinië thans onvermijdelijk acht. De eerste gevolgen te Genève zullen waarschijnlijk zijn, dat de Volken bondsraad voor de eerste maal toepassing van arti kel 15 zal overwegen en zelf een rapport zal uitbren gen. Deze voorstellen zouden dan waarschijnlijk min der gunstig voor Italië uitvallen dan die van de Com missie van Vijf. Het blad bepleit krachtig sanctie maatregelen, en schrijft, dat de eenige manier tot be houd van den vrede is, Mussolini ervan te overtuigen Vechtlustige troepen teruggetrokken. De Reuter-correspondenten in de grensge bieden tusschen Abessynië en de Italiaan sche kolonies Eritrea en Somaliland achten het voor de komende weken beslissend, of de Negus er in zal slagen zijn troepen aan de grens in bedwang te houden, nu Italië de voorstellen van de commissie van vijf heeft verworpen. Vele jonge stamhoofden in het noorden en zuiden zijn moe van het wachten op een Ita liaansche aanval en zij zouden niets liever willen dan de Italianen onmiddellijk te lijf gaan. Daarom hebben de commandanten in het noorden het besluit genomen de voorposten van het Abessijnsche leger twintig mijl terug te trekken. In het grensgebied patrouilleeren alleen nog maar posten voor de grensbewa king. De Negus zelf heeft tot alle comman danten het bevel gericht, dat zij in geen ge val agressieve maatregelen mogen nemen. Hij is zood ver gegaan te bevelen, dat zelfs wan neer de Italianen aanvallen, de Abessijnsche troepen moeten terugwijken tot bekend is, welke politiek de Volkenbondsstaten zullen aannemen. dat sancties onvermijdelijk zijn wanneer bij niet wenscht toe te geven. Engelsche torpedojagers met onbekende bestemming uit Singapore vertrokken. Uit Singapore wordt gemeld, dat Britsche torpedo jagers Zondagmiddag de vlootbasis Singapore met onbekende bestemming hebben verlaten. Generaal Virgin keert naar Zweden te rug. Wegens achteruitgang van ge zondheidstoestand. Addis Abeba. De gezondheidstoestand van den eenigen tijd geleden ziek geworden Zweedschen ge neraal Virgin, die tot de voornaamste adviseurs van Keizer Hail Selassi behoort, gaat met den dag ach teruit. In verband hiermede zal generaal Virgin op 1 October a.s. uit Addis Abeba vertrekken en via Zuid-Afrika naar Zweden terugkeeren De troepentransporten naar Oost-Afrika. Heden Maandag zullen opnieuw zeven stoomsche pen naar Oost-Afrika vertrekken met 5000 soldaten en 1100 arbeiders, zoomede een groote lading oorlogs tuig aan boord. Uit verschillende deelen des lands worden te Napels troepen verwacht. DERTIG GEWONDEN. PARIJS. Bij Hyères in de huurt van Toulon, is Zaterdagochtend een goederen trein in botsing gekomen met, een motorwa gen. Dertig personen werden gewond, van wie twaalf ernstig. De materieele schade is aanzienlijk. Do motorwagen is bij de botsing bijna geheel vernield. Uit Toulon is direct geneeskundige hulp op de plaats van het ongeluk aangekomen. De gewonden zijn naar een ziekenhuis te Tou lon overgebracht. NOG TWEE SPOORWEGONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Parijs. De D-trein StraatsburgWiesbaden is gisteren op 200 meter afstand van het station Hage- nau met een locomotief in botsing gekomen. Er werden 21 personen gewond, waarvan twee ernstig. De meesten hadden hoofdwonden opgeloopen en moesten naar liet ziekenhuis te Hagenau worden overgebracht, waar zij werden opgenomen. De mate rieele schade is zeer groot. Nabij Metz is de sneltrein BazelOstende bij een spoorwegovergang op een vrachtauto ingereden. Aangezien de D-trein een snelheid van 100 K.M. per uur had, was de hotsing zeer hevig. De vracht auto werd eenige kilometers meegesleurd en de bei de inzittenden werden gedood. De machinist en de stoker liepen door het ontploffen van de benzinetank van de aangereden auto brandwonden op, Ook het toestel niet beschadigd. Nade re bijzonderheden. Amsterdam, 2i S.ept. Uit nadere telegrammen, door de K.N.I.L.M. van kapitein Koppen ontvamgen, blijkt thans, dat de P.K.—A.K.V., het De Havilland Dragon Rapide-vliegtuig, dat een noodlanding heeft moeten maken, gelijk we Zaterdag meedeelden, onbe schadigd is. Gisterochtend is .het van de plaats, waar de noodlanding is verricht, het strand van Haingyi ten Zuiden van Bassein, opgestegen en naar Ran- goon gevlogen. De drie leden van de bemanning, de Engelsche kapitein E. Fulford, de Nederlandsche luitenant-vlieger J. Vonk én de Engelsche werktuig kundige S. J. Cope,- waren door de uiterst slechte communicatiemiddelen niet in staat geweest eerder iets van zich te doen hooren, ten gevolge waarvan de spanning over de onzekeheid van hun lot voort durend toenam. Naar kapitein Koppen nog seinde, waren de vlieg tuigen op hun vlucht van Akyab naar Rangoon bij Bassein wegens het buitengewoon slechte weer uit elkaar geraakt. De leider van de vlucht, de Engelsche kapitein Cox, landde het eerst te Rangoon, daarna kwamen kapitein Koppen met zijn machine en bracht het uitblijven van de machine van kapitein Fulford groote ongerustheid in het kamp der vliegers te weeg. Het zoeken naar het vermiste vliegtuig, waar mede dadelijk begonnen werd, moest daarna wegens de overmacht der woedende elementen worden op gegeven. De vijfde week gaat in. Tilburg, 22 September. Omtrent de staking in de wollcnstoffenindustrie kan worden gemeld, dat de nieuwe bemiddelaar, die na de mislukte poging van den heer De Jong, zou optreden, zich nog niet ge manifesteerd heeft. Gistermorgen is een auto met levensmiddelen uit Amsterdam voor de stakers aangekomen. In de te Tilburg gehouden stakersvergadering heeft het Comité de stakers opgewekt, vol te houden eh niet de fabrieken in te gaan vóór hun gerechtvaardigde eischen zijn ingewilligd, zoodat er weinig kans is, dat het werk Maandag wordt hervat. Thans gaat de vijfde week van de staking in. Pakhuis uitgebrand. Duizenden kilo's cacaoboter verloren gegaan. f 75000 schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een deel van de N.V. Gerkens Olieraffineerdcrij aan den Ring dijk te Wormerveer door brand vernield. Te circa half twaalf ontdekte een monteur be zig met het installeeren van enkele nieuwe machine rieën,, dat brand was uitgebroken in het als opslag plaats dienst doende pakhuis „De Herder". Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, doch inmiddels stond het van hout gebouwde, 4 verdie pingen hooge pand., dat scheel gevuld was met uiterst brandbare grondstoffen voor de naastliggende raffi^eerderij „De Mol", zooals cacaoboter, traan en andere mechanische vetten en oliesoorten, reeds in lichte laaie. De vrijwillige brandweer te Wormer was spoedig ter plaatse. Weldra sloten zich hierbij aan 3 auto-spuiten van het Gemeentelijk Vrijwillig Brand weercorps te Wormerveer en de autospuit van de gemeente Oost Knollendam, zoodat binnen het kwar tier meerderde duizenden liters water per minuut in den vuurhaard werden geworpen. Door via eenige schuitjes, liggende in de Zaan, aan welks oever het. fabriekscomplex gelegen is. ecnisce slangen aan te voeren, kon het vuur van alle kan ten worden aangetast. Om half één brand meester. Na verloop van ongeveer een half uur behoefde voor verdere uitbreiding niet meer gevreesd te wor den en bleek, dat de brandmuur, welke de raffineer derij „De Mol" van het pakhuis „De Herder" scheidt zich goed had gehouden en de eigenlijke fabriek waaraan men juist door verbouwing en verdere mechaniseering uitbreiding had gegeven vrijwel niet had geleden. De vermoedelijke oorzaak De vermoedelijke oorzaak van den brand meent men te moeten wijten aan de omstandigheid, dat in den middag bij het pakhuis met een laschapparaat werkzaamheden zijn verricht. Afspringende vonken zouden onder het pakhuis zijn geraakt en de vette vloer hebben doen smeulen, waarna tenslotte de vrij sterke Oostenwind het onheil verder bewerkte. De schade aan de gebouwen en grondstoffen be loopt minstens f 75000, o.m. gingen eenige duizenden kilogram cacaoboter verloren. Deze schade wordt door verzekering op beurspolis gedekt. Zeer waarschijnlijk zal het bedrijf in korten tijd weer op den ouden voet kunnen worden voortgezet. BLOEDBAD TE SAN JOSé DE GRACIA. Mexico City: Uit Universal (staat Guadalejare) wordt gemeld, dat in het plaatsje San José de Gracia roovers de bewoners hebben overvallen, verscheidene hunner hebben neergeschoten en tenslotte eenige no tabelen hebben ontvoerd, o.m. een advocaat en een griffier van de rechtbank. Troepen hebben een ver volging ingesteld. JAPAN PROTESTEERT TEGEN NEDERLANDSCHE MAATREGELEN. Op de Noordzee qekapseïsd en qezonken. - -Bemanning door Russisch schip opgepikt. Rotterdam. Blijkens ontvangen telegra fisch bericht van het Russische stoomschip „Lensovel," is Zondag op de Noordzee op 51 gr. 19 min. N.B. en 2 gr. O.L. tijdens een he vige storm het Nederlandsche motorschip „Minna" gekapseisd en gezonken. De uit zeven koppen bestaande bemanning onder commando van kapitein de Ruyter is door het Russische stoomschip gered. De „Minna", die kortgeleden gebouwd is en haar vijfde tocht maakte, was Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur uit British Ferry nabij Swansea in Wales ver trokken met een lading Wales-anthraciet bestemd voor de Rotterdamsche Kolen-centrale te R.'dam. Gp de tocht naar Rotterdam ontmoette het vaar tuig hevige stormen. Hoe het ongeluk is geschied, is nog niet komen vast te staan. Uit de radioberichten van het Russische stoom schip is gebleken dat het scheepje, dat geen radio aan boord had, omgeslagen is en gezonken. Vier dooden. Buenos-Aires. Bij een scheepsbotsing op de Parana-rivier dicht bij de stad Cörrien- tes, in Argentinië, zijn vier personen om het leven gekomen. Nader uit Buenos Aires: Zaterdagavond^ zijn op de Parana', ongeveer 800 K. M. ten Noorden van Buenos Aires, twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen, wat vier menschen- levens heeft gekost. Het groote passagiersschip „Ciu- dad Corri.entes" kwam in aanvaring met het vee schip „Duke of Athoi", dat met aanzienlijke averij aan den grond moest worden gezet. Vier leden der 'bemanning van de „Duke of Afhol" die in het logies in het vooronder hadden liggen slapen, werden ge dood. Verscheidene stuks vee kwamen om het leven. Het passagiersschip kon na een oponthoud van vier uur zonder belangrijke schade de reis voorzetten. Leege trein op extra kindertrein gereden. Dresden. Zaterdagmorgen tegen 8 uur is in Dresden aan den uitgang van het station Dresden— Neustadt een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een leege trein reed daar een extra-kindertrein, geheel bezet met schoolkinderen, in de flank. De materiaal- trein van de brandweer benevens doktoren en eer ste hulp-personeel werden ijlings naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd. Zeven wagens zijn gekanteld. Er zijn één persoon gedood, zes zwaar gewond en zes licht gewond. Al cleze slachtoffers zijn schoolkinderen uit Dresden. Tengevolge van het ongeluk waren verschillende rails een tijd lang versperd. De schoolkinderen waren in verband met den algemeenen vacantiedag onder weg voor een reisje naar Bautzen. Autobus door den trein tweemaal aangereden. Tokio: Het verluidt, dat het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken zal protestecren bij het gouverne ment van NederlandschOost-Indië tegen het verbód van kustvaart voor Japansche stoomschepen. Een meisje ernstig, vier kinderen licht gewond. Auto versplinterd. Zwolle, 21 Sept. Zaterdagmorgen is op den on- bewaakten overweg te Berkum, ligginde in den weg naar Dalfsen, een autobus van den dienst op Ommen, door den sneltrein uit Groningen, die te 8.06 uur te Zwolle moet arriveeren, aangereden. De autobus is op de rails er ligt daar dubbel spoor moeten blijven staan. Bij deze botsing werd de autobus licht beschadigd. De chauffeur van de bus, waarin onge veer achttien schoolkinderen zaten, had de tegen woordigheid van geest het noodluik en de achter deur te openen. Alle kinderen konden toen de bus verlaten of werden er uit gehaald. Het bleek, dat een meisje een ernstige hersenschudding had opgeloo pen, terwijl zij tevens een gebroken arm had. Vier kinderen hadden snijwonden bekomen. Een oogenblik, nadat allen de bus hadden verlaten, is deze door den trein uit tegenovergestelde richting, die te 8.00 uur van Zwolle naar Groningen vertrekt, gegrepen en totaal versplinterd. Door minnelijk overle^ Geruimen tijd geleden hebben de Ver. van directcu ren van hypotheekbanken, de broederschap der no tarissen in Nederland, de Ver. tot bevordering van het levensverzekeringswezen, de Ned. Spaarbank hond, de Ned. Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers en de Ned. Bond van bouwonderne mers, in verband met de verschillende moeilijkheden op het terrein van de exploitatie van onroerend goed, zich met elkaar verstaan en is besloten tot de vor ming van een contact-commissie, welke o.m. ten doel heeft het door minnelijk overleg zooveel mogelijk voorkomen van executies. Te dien einde is thans besloten voorloopig als proef drie bemiddelingscommissies in te stellen, resp. te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het secretariaat der contactcommissie wordt waar genomen, door mr. J. Hazeberg, Tournooiveld 3 te 's aGravenhage,

Schager Courant | 1935 | | pagina 1