De besluiten van het Italiaansche kabinet Landbouw-Crisis-Centrale De Kroosschouw Geen beslissing Polder Wieringerwaard Nieuwe verklaring van Mussolini over het geschil HET SPOOR VAN KLEIN DUIMPJE. De stranding van de Kalba. Het ongeluk op de Flores. van het Engelsche Kabinet Hoare brengt verslag uit. Thans gevestigd te Alkmaar. VARIA Advertentiën. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Marktberichten. MAATREGELEN TOT VERSTERKING VAN DE ITALIAANSCHE WEERMACHT. ROME: De besluiten, die de Italiaansche Mi nisterraad gister heeft genomen, hebben grootendeels betrekking op militaire aangelegenheden in verband met de troepenzendingen naar Oost-Afrika. Een der voornaamste besluiten is, dat alle dienst plichtigen van de lichtingen 1901 tot 1914, die tot nog toe uit gezondheids of andere overwegingen niet moesten opkomen, zich aan een nieuwe keuring moe ten onderwerpen. Een ander belangrijk besluit is, dat de dienst in de naar Oost-Afrika gezonden zwarthenxaen-divisies ge lijk wordt gesteld met die van het gewone leger. De hoogere officieren der fascistische militie krijgen al len automatisch den rang van reserve-officier. Voorts werden de tractementen der naar Oost-Afrika gezon den reserveofficieren gelijk gesteld met die der be roeps-officieren. De minist&rraad tot Zaterdag verdaagd. Daarop is de Italiaansche ministerraad verdaagd tot Zaterdag a.s. Mussolini heeft echter nog gelegen heid gevonden een nieuwe verklaring over het Ita- litansch-Ahessijnsche geschil af te leggen, waarover het officieele communiqué het volgende mededeelt: Mussolini bracht een kort rapport nit over de ontwikkeling van den politieken toestand van Zaterdag tot vandaag, waarbij hij consta teerde, dat Italië in Genève geen tegenvoor stellen heeft gedaan, maar alleen mondeling de motieven heeft doen uiteenzetten op grond waarvan de voorstellen van de commissie van vijf onaanvaardbaar waren. Alles wat se dert Zaterdag gebeurd is, vormt er een bewijs voor, dat de houding van de Italiaansche re geering niet anders kop zijn. In aansluiting daarop besprak Mossolini eenige artikelen van het Volkenbondspact met betrekking tot de mogelijkheid van de verdere ontwikkeling van den toestand en de houding, tie Italië al naar omstandigheden zal aannemen. Italiaansche persstemmen. Rome. Do Italiaansche pers acht de aankondi ging van een nieuwe kabïnetszitting op Zaterdag a.s. van groote beteekenis, en onthoudt zich in het alge meen van een beoordeeling van den huidigen stand van zaken en van de vermoedelijke perspectieven. De „Tribuna" gelooft, dat de krachtige en rustige houding van Italië een verandering heeft veroor zaakt in de houding van het buitenland, die tot nog toe zuiver negatief is geweest. Het „Giornale d'Italia" bespreekt voornamelijk het toestemmende antwoord van Abessinië aan Genève en verklaart, dat Abessinië de voorstellen van de Commisie van Vijf slechts accepteert, omdat deze in wezen het dubbele spel van Abessinië bevorderen en gericht zijn tegen de belangen en rechten van Italië. Merkwaardige pech van een dievenben de in een Belgisch grensplaaisje Een gat in de erwtenzalc. In het Belgische grensplaatsjo Santviiet is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken in een schuur van den landbouwer Heylaerts. De dieven maakten zich meester van een zak erwten, inhouden de ongeveer 100 K.G. en zij laadden de erwten in ■kleinere zakjes over. Ongelukkig voor hen zat in een dier zakjes een gaatje, met het gevolg, dat zich, toen zij de boerderij verlieten, een spoor van erwten vorm de.. Toen de landbouwer gistermorgen den diefstal ont dekte, waarschuwde hij de politie van Santviiet, die gemakkelijk werk had, doordat zij dit spoor van klein duimpje maar had te volgen. Zoo kwam zij in de woning van een der dieven, een zekeren H. uit 'Santviiet, die op den zolder van hun huis werd aan getroffen, in gezelschap van zijn medeplichtigen, van -L., eveneens uit Santviiet en den Nederlander H. uit Ossendrecht. Do politie vond op dezen zolder de erw ten en bovendien een groote hoeveelheid fietsonder- ■deelen en koffie. De drie mannen werden gearresteerd Men vermoedt, dat nog meer arrestaties zullen vol gen, daar de inbrekers handlangers moeten hebben. H. is uitgeleverd aan de marechaussee te Ossen drecht. Het onderzoek wordt door de Belgische en de -Nederlandsche politie gezamenlijk voortgezet. Het lijk aangespoeld. Aan het strand te Domburg is het lijk aangespoeld van den schipper eigenaar H. Bakkér van het mo torschip Kalba, dat verleden week Dinsdag is ge strand, na door de bemanning verlaten te zijn. Kapitein Bakker verdween bij het aan wal gaan voor den Westkapelschen dijk in de diepte. Het lijk zal naar Groningen, de woonplaats van den overledene, worden gebracht. ROEMEENSCH WATERVLIEGTUIG VERNIELD. Boekarest: Bij een noodlanding op een meer in de nabijheid van Konstanza, werd een watervliegtuig vernield. De bemanning van drie personen, werd gedood. EEN GEZIN PLEEGT ZELFMOORD. Een uit vier menschcn bestaand gezin te Lodz heeft zelfmoord gepleegd, omdat het jongste kind, een meis je van tien jaar, door een gevaarlijke hersenziekte was aangetast. UIT ONZE OOST. Twee nog onopgehelderde fouten. Omtrent het ongeluk op de Flores meldt het Bat. Nbl. nog de volgende bijzonderheden: Terwijl men op het voordek bezig was met de lichten van het anker, werden bij een kanon van 15 c.M., dat naar het voordek gericht stond, door een onderofficier hulzen gepast Bij dit type geschut zijn n.1. springlading en projectiel gescheiden en de be trokken hulzen bevatten dus wel kruit, het z.g. ma- caroni-kruit, doch het projectiel zat er niet aan. Die hulzen komen af en toe van den pyrotechnischen dienst teneinde te onderzoeken of zij-precies passen; dit is het z.g. mallen. Een onderofficier was dus met dit mallen bezig. Het pleegt te geschieden zonder dat de hulzen voorzien zijn van een slagdop, zoodat er geen gevaar voor ontbranding bestaat. Nu wilde echter het ongeluk, dat door een nog niet opgehel derde oorzaak een der hulzen wel een slagdop had. Hier kwam nog het noodlottige toeval bij, dat juist toen deze gevaarlijke huls in het kanon zat, op eveneens onopgehelderde wijze, een electrische ont steking tot stand kwam, hetgeen normaal bij afwe zigheid van een slagdop op zichzelf niets gegeven zou hebben. Nu echter ontbrandde het kruit in de huis. Het mondstuk schijnt nog op de tromp gezeten te hebben en werd meegesleurd. Voorts schijnt een stuk vóór het kanon meegesleurd te zijn, De man nen, die. op het voordek bezig waren met het anker, werden getroffen. Dc overleden matroos werd door deze meegesleurde vaste deelen eft het kruit zwaar verminkt: de onmiddellijke doodsoorzaak moet scheu ren van de lever geweest zijn. De rechterhelft van het gelaat van den schiper van Baars werd deerlijk verminkt, terwijl hij ook ernstige verwondingen aan ledematen en romp kreeg. De twee gewonde Inland- sche schepelingen waren door den luchtdruk op het dek gesmakt. De inlandsche schepelingen zijn er betrekkelijk goed afgekomen. Verzwakt Engeland in zijn houding tegen over Italië? De zitting van het Engelsche kabinet heeft gister bijna twee uren geduurd Omtrent het resultaat der bespreking werd geen enkele officieele mededeeline gepubliceerd. De besluiten, aldus de Londcnsche corr. van het „Alg. Ilsbl." van den kabinetsraad van he den, een der krïtiekste sinds den grooten. oorlog, worden hier met groote spanning tege moet gezien. Er heerscht in politieke krin gen, vooral in die der ernstige aanhangers van den Volkenbond, onrust over het gerucht dat de B'rilsche regcering haar houding tegen over Italië eenigszins zou beginnen te ver zwakken. De oorsprong van dit gerucht is moeilijk na te gaan; het wordt in regeerings- kringen met de meeste stelligheid ontkend. Het feit, dat het kabinet gister betrekkelijk kort bijeen is geweest, wordt in welingelichte kringen aan gezien als een aanwijzing, dat geen beslissing is ge nomen. Men gelooft, dat de ministers nadere mede- deelingen willen afwachten uit Genève, en zelfs ook uit andere hoofdsteden. Deze veronderstelling wordt gesteund door het feit, dat. voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om de mi nisters op ieder gewenscht oogenblik weer bijeen te kunnen brengen. Alle ministers vertoeven te I.onden. Volgens Press Association heeft het kabinet het op treden van Hoare en Eden algemeen goedgekeurd. ITot kabinet heeft, geen nieuwe beslissingen genomen. Volgens Reuter heeft Hoare rapport uitgebracht over dc situatie. Voorts heeft het kabinet kennis genomen van den tekst van het antwoord der Britsche regeering op de vragen van den Franschen ambassadeur, die, zoo- De instelling zal naar de hoofdstad verhuizen. Reeds eenigen tijd onderhandelde de direc tie van de Landbouw-crisiscentrale in Nrd.- Holland thans gevestigd in het Landbouw- huis te Alkmaar met het Amsterdamsche gemeentebestuur over het huren van een ge meentegebouw, waarin deze centrale zich zou kunnen vestigen. De daarover met den dienst van Publieke Werken gehouden besprekingen, aldus lezen we nu in het „Alg. Hsbl." leidden tot dit resultaat, dat bedoelde directie bereid wa sop de condities in te gaan indien de regeering haar daartoe machtigde. Dit is thans gebeurd. De minister heeft toestemming verleend. Over eenigen tijd waarschijnlijk reeds in Octo- ber a.s. zal deze crisis-organisatié dus uit Alk maar naar Amsterdam verhuizen. Het bureau zal worden gevestigd in het oude Zusterhuis van het Binnengasthuis, een perceel, vroeger behoord heb bende aan de Otterstichting, gelegen aan den Klove niersburgwal. Het gebouw is gehuurd 'voor f3000 per jaar. als hekend betrekking hebben op de kwestie van het standpunt van Groot-Brittannië tegenover zijn Volkenbondsverplichtingen in geval van een agres sie in Europa. Het verluidt, dat dit. antwoord cincïe dezer week zal worden gepubliceerd nadat het de Fransche regeering zal zijn overhandigd. Reuter meldt voorts, dat volgens berichten, welke het kabinet hebben bereikt de. Volkenbondsraad Don derdagochtend zal bijeenkomen. De Volkenbonds raad zal tusschen twee wegen kunnen kiezen: óf hij zal moeten optreden overeenkomstig artikel 15 van het Volkenbondsstatuut en een rapport aanne men, óf hij zal de politiek van verzoening moeten voortzetten om na te gaan of niet toch nog een an dere basis zal kunnen worden gevonden dan is voor gesteld door de commissie van vijf. Het kabinet heeft vólgens Reuter met voldoening vastgesteld dat in de betrekkingen tusschen Enge land en Italië na de publicatie van de Britsche com- muniquo over de vlootbewegingen. zoomede na de persoonlijke boodschap van Hoare aan Mussolini, 'n zekere ontspanning is ingetreden. De Engelsche avondbladen hebben groote aan dacht gewijd aan de berichten aangaande de Itali aansche kabinetszitting. Volgens Evening Standard zal Eden mogelijk naar Londen terugkeeren om persoonlijk rapport uit te brengen aan het kabinet DE L.T.M. te HOORN. De groote fokveedag op Maandag kreeg een druk bezoek en het aangevoerde fokvee was van uitste kende kwaliteit. Van de toegekende bekroningen vermelden we: H/2-jarige stieren: Athleet II van H. C. Kooij, Ha renkarspel; 31^-jarige stieren en ouder le prijs a, Hendrik van W. Jimmink Hz. e.a. 't Zand. Rammen, geb. in 1934 F 1379 van M. Kant, Winkel; rammen, geb. in 1933 of vroeger: F 1209 van II. J. E. van Hoorn, Wieringerwaard; beeren, geb. na 31 Dec. 1933: 784 van P. Borst, te Heerhugowaard Noord; drachtige zeugen, geb. na 1 Sept. 1933: 2000 van P. Borst, Heerhugowaard Noord; Zeugen, geb. na 1 Maart 1933: 1926 van M. Kant, Win kel. HET GEHEIM DER GEBAARDE MANNEN. Dc Amerikaansche ethnograaf Hyatt Verrill, die in opdracht van het „Museum of American Indian" een studiereis van vier jaar heeft ge maakt door het Indianengebied van Peru en Bolivia, is met een rijke verzameling van archaeologisch en ethnografisch materiaal terugge keerd. Belangwekkend zijn vooral zijn mededeelingen over het geheim zinnige volk van de gebaarde Indi anen, die een moeilijk toegankelijk gebied van Bolivia bewonen en die zich tot dusver wisten te onttrekken aan het wetenschappelijk onder zoek. De Amerikaansche ethnograaf is de eerste geleerde, die met deze geheimzinnige stam in nauwere aanraking is gekomen. „Van wetenschappelijk standpunt beschouwd", zoo schrijft Hyatt Ver rill in een Amerikaansch tijdschrift, „verdienen dc gebaarde Indianen reeds de bijzondere belangstelling, omdat zij een vingerwijzing kunnen zijn voor de oplossing van de gehei men, omtrent den oorsprong van de eerste bewoners van Zuid-Amerika. Ik ben reeds geruimen tijd van mee ning geweest, dat dc Indianen in het Westen van Zuid-Amerika meer van Australische dan van Aziati sche afkomst zijn en ik hen over tuigd, dat een nauwkeurig onder zoek van deze stam, mijn meening zal bevestigen. Het feit op zichzelf, dat dc mannen een baard dragen, is volstrekt niet het voornaamste ken merk, ofschoon hêt dadelijk de at tentie trekt van hen, die deze In dianen ontmoeten. Bijna alle Indianen hebben het begin van een baardgroei, doch heb ben de gewoonte de haren van den baard uit te trekken of ze weg te scheren en wanneer een hunner een poging doet om zijn baard te laten staan, dan bestaat die baard uit wat enkele spaarzame haren, die dun en stekelig zijn. De baarden van de „gebaarde Indianen" daarentegen zijn weelderig, ruig en de haren glanzen als zijde en zijn licht ge kruld als het hoofdhaar der wil den. In lengte overtreffen zij, gemid deld, de bosch-indianen van Zuid- Amerika. Ze zijn donkerder ge kleurd, de tint van het gelaat is meer bruinachtig -en okerkleurig dan rood. Ze vormen een op een zeer primi tieve trap van beschaving staand menschenras, gaan spiernaakt, we ten niets van spinnen en van we ven en kennen zelfs niet den uit boom vervaardigde schortel doek, die wel bij andere stammen wordt ge bruikt. Hun hutten zijn niet veel meer dan een uit struikgewas en slroo ruw samengevoegde schuil plaats, waarin de leden eener fami lie onder het hoofd der familie hui zen. Er zijn geen dorpen noch opper hoofden. Zoo ver ik heb kunnen vaststellen, zoo schrijft Hyatt Ver rill, zijn godsdienst en huwelijk on bekende dingen voor hen. Hun re ligieuse voorstellingen beperken zich tot het geloof, dat ieder levend en levensloos voorwerp een goeden en een kwaden geest herbergt. Ei gen aardig zijn hun begravenisge bruiken. De dooden worden in ruw getimmerde kisten uit boombast in de aarde begraven. Na het beëindi gen van het ontbindingsproces wordt het gebeente opgegraven en gereinigd. Het skelet wordt dan in een uit bast en twijgen gevlochten net aan een boom opgehangen. De taal van deze „gebaarde Indianen onderscheidt zich in ieder opzicht van die dqr naburige stammen. Ze vertoont in de woordvorming een opvallende gelijkenis met de dialec ten van do bevolking der eilanden groepen in de Zuidzee. Zelfs enkele woorden komen volmaakt overeen en hebben dezelfde beteekenis. Dat geldt overigens niet uitsluitend voor den stam der „gebaarde Indianen" want in vele Indianendialecten in het Westelijk deel van Zuid-Ame rika vindt men dezelfde overeen komst, zoodat dit tot bewijs kan strekken, dat alle deze Indianen stammen nakomelingen zijn van immigranten uit Occanië, die zich meer of minder met de stammen der oorspronkelijke bewoners heb ben vermengd. zal worden gehouden op ZATERDAG 12 OCT. e k. HET BES1UUB. Schager Roosjes Billijk aangeboden: prima jonge Fokschapen en Rammen (Volbloed Texelscii) DAAN KAAN, Wieringerwaard. Te koop: een nog" nieuwe Electra-lamp, wegens afschaffing electrisch. Adres: Schagerbrug E 216. Te koop: Mooie kerngezonde W.L. Hennen, 4' 2 maand, als broedei betrokken van erkend fokker uit Noord-Holland. H. RENTENAAR |z.f Woudmeer, Harenkarspel. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 24 Sept. Uitspraak van 17 Sept. Meindert de Vries, slager te IJmuiden. Het toebren gen van zwaar lich. letsel door schuld (Eisch f 200 boete subs. 60 dagen): 3 weken hechtenis voorwaar delijk. Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Liefhebbers van tooneelspcl staat op Maandag van kermis weer een mooien avond te wachten. Wij ver namen n.1. dat de tooncelver. „Jong Leven" van Oud karspel dan zal optreden met liet prachtige blijspel: „Als je maar een. verleden lietr'. De yers, schreef hierover: Er is gebruld van het lachen door de vele staaltjes van sprankelende humor en oerkomische situaties. Een ware ovatie viel den spelers ten deel. Velen met ons zullen het optreden van „Jong Leven" onder bekwame leiding van den regisseur Fi. Slikker met groot genoegen vernemen, zeer gunstig als deze vcroeniging hier bekend staat. Wij twijfelden dan ook niet of de spelers zullen optreden voor een uit verkochte zaal. Nadere bijzonderheden zullen per advertentie in dit blad bekend gemaakt worden. BERKEN PROMOTIE. Bij beschikking van den Commissaris dor Ko ningin in de Provincie Noord-Holland is per dato 21 September 1935, niet ingang van 23 September 1935, de heer K. Boltjcs benoemd tot gemeente-veld wachter in vasten dienst. Met ingang van denzelfden datum is hem door den loco-burgemeester eervol ontslag verleend als tijdelijk dienaar van politie. PURMEREN'D, 24 September 1935. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 1 3partijen, we gende 31.0CO kg., handel vlug, hoogste prijs f27. 16 partijen kleine boerenkaas f 25 per 100 kg. met r.m. Volvette kaas f 26 per 100 kg. met rijksmerk; 1052 pond boter f 1.551.65 per kg. 594 runderen: 365 vette koeien 4252 ct. per kg., handel vlug: 101 gel de koeien f 80110 per stuk, handel matig; 70 melk koeien f 110170 per stuk. handel matig: 5S stie ren 3236 ct. per kg., handel matig; 13 paarden f60 —130 per stuk, handel stug: 181 vette kalveren 30 45 ct. per kg., handel stug; 285 nucht. kalveren: voor de slacht f 511 per stuk. handel stug; voor de fok f S13 per stuk. handel stug; 105 vette varkens voor de slacht 40—49 ct. per kg, handel matirf: 74 magere varkens f 1017 per stuk. handel matig; 692 schapen f S18 per stuk, handel matig; 60 bokken f39 per stuk, handel matig; 872 lammeien f 611 por stuk. handel matig; kipeieren f 3.253.75 per 100 stuks; eendeieren f 2 per 100 stuks; piepkuikens 50 60 ct. per kg., oude kippen en hanen 2030 ct. per kg., konijnen f 0.301.50 per stuk; eenden 1560 ct. per stukduiven 40 ct. per paar: 231 eendeieren A f 1.752.25, 1113 kineieren A f 2.303.70 per 100 st. Coop. Centrale Eierveiling Pui-merend. Aanvoer 130.CC0 eendeieren f 1.75—2.30: 60.000 kipeieren: 70— 80 kg f3.70— 4.70, 65—60 kg f 3 50—3.70. 03—64 kg. f 3.50-3.60. 60—62 kg f 3.40-3.50. 58—59 kg. f 3.30— 3.50. 56—57 kg. 3.20—3 30. 53—55 kg f 2.90—3.10. 50— 52 kg f 2 70 -2.80, 40- 49 kg. f 1.S0—2.60, per 100 st. AMSTERDAM, 24 September 1935. Aardappelen: Zeeuwsche Bonten f 3—3.30, ideir* Blauwen f 33.30, idem hl. Eigenheimers f 2.40 2.80. idem Eigenh. poters f 2.20—2.40. id. Blauwen poters f 2.40— 2.80. id Bonten poters f 2.40—2.80. id. Bevelanders f 220—2.40. idem Bonken f 2—2.40, IJ- polder Eigenheimers f2.20—2.80, bl. Eigenheimers t 2.40—2.80. id. Eigenheimer poters f 2.20—2.40, idem Bevelanders f2.20-2.40, id. Bonten f3—3.30, idem drielingen f 2.40—2.80. Andiiker Blauwen f 3—3.2(1 id. bonten f 33.20. Anna Paulowna Zand f 34 Hillcgommer 34, Noordw. zandaardappelen f 45, Dn>n|crho nin.(.nhr;mprs f 2.80—3.50 per 100 kg. MEDEMBLIK, 24 Sept. Schotschc muizen f 1—1.05, witvleezigc aardappelen f 0.75—0.S0, borgers f 1—1.05, uien f 0.35—0.80, gele nep f 1—1.05 per 50 Kg., witte kool f 2, roode kool f 3.40—3.70, gele kool f 3.40—3.50, kroten f 1.50—1.60, wortelen f 1—1.80 per 100 Kg., slabooncn 60—80 ct, p. 15 Kg. WARM ENHUIZEN, 24 Sept. Aangevoerd: 21175 Kg. aardappelen drielingen f 1.90, eigenheimers f 1.30—2.10, blauwe aardappelen f 2.50, 3350 Kg. gele nep f 2.10—2.20, 3650 Kg. uien f 1.602, drielingen f 0.60—0.70, grove f 2, 4900 Kg. roode kool f 2.30—3.S0, 500 Kg. gele kool f 3.70, 35600 Kg. 'witte kool f 1.60—2.30, 1910 Kg. slaboonen f 4— 8.90. 1200 Kg. bieten f 1.30—1.90. NOORDSCHARWOUDE, 25 Sept. Aangevoerd: 11000 Kg. aardappelen: Schotsch'e muizen grooten f 2, r. Dukcn f 1.30, egienli. f 2, bl. dito f 2—2.10, 10800 Kg. uien f 1.10—1.80, driel. f 0.60 —0.80, grove f 2.10, gele nep f 2.20—2.40, 800 Kg. peen f 1.30, 3700 Kg. spercieboonen f 48.30, 8000 Kg. roo de kool f 2.90—3.50, 38000 Kg. witte kool f 1.10—1.30, 2000 Kg. gele kool f 3.20—3.50. 900 Kg. D. witte kool f 2, BROEK OP LANGEXDIJK 25 September 1935. Bevelanders 1.50, grooten 2.10, 1)1 eigenheimers 2.10—2.40. uien 1.50—1.70, drielingen 00—70 ct., gro ve f 22.10, gele nep f 2.102.30, sporeieboonen 4 .20, roode kool 2.10—3.80. witte kool 1—2.40, gele kool f 2—1.20, bloemkool f 2.60—1.30. 2e soort I 1.50.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3