DAMESSCHORT. VKK 1736. Zoo'n klein schortje is ge makkelijk om even aan te doen bij allerlei klei ne werkjes, als niet bepaald een overall noodig is. Het bovenstuk wordt in ronde lijn opgeknipt aan de voorzijde en is aan de rug zijde recht, sluit daar met knoo- pen en knoops gaten, zoodat een deel van de ja pon geheel be dekt is. De ban den worden aan de voorzijde op gestikt en aan de rugzijde opge knoopt. Patronen in 42 en 44 voor 36 ct. KLEINE WONDEN. In het bijzonder moet een huisvrouw aandacht schenken aan kleine wondjes, dio door steken, snijden, of schaven ont staan zijn, daar zij door hare bezigheden met alles in aanraking komt, wat het ge nezen kan vertragen, doch zelfs infectie kan bevorderen. Bloedt een wond erg, dan is medische hulp noodig, doch zoolang de arts nog niet aanwezig is legt men er een stevig verband om en houdt het gebles seerde lichaamsdeel in de hoogte. Kleine wondjes worden eerst goed schoongemaakt en daarna bestreken met verdunde jodium tinctuur, die men bij den apotheker in speciale druppel-fleschjes kan koopen. Bij het bloeden worden de ziektekiemen als het ware weggevoerd, daarom is het niet goed, om een wond onder de kraan te hou den, doch eerst moet men de plek even la ten uitbloeden, daarna schoonmaken met boorwater of waterstof en vervolgens be strijken met jodium. Ouderwetsche menschen legden wel eens spinncwebben op 'n open wond. Het be hoeft wel geen betoog hoe verkeerd zulks was, evenals het uitwasschen met carbol- water of het leggen van pleisters op een open wond(je), die ten overvloede nog vaak met speeksel vochtig wordt gemaakt(l). Al deze dingen bewijzen, dat met weinig ver stand te werk wordt gegaan en dat men weinig begrip heeft, hoe deze dingen infec ties in de hand kunnen werken. Brandwonden vereischen een bijzondere behandeling, vooral als de wond diep is doorgebrand. Heeft men door het branden slechts een roode, pijnlijke huid verkregen, dan zijn omslagen met eau de Gonlard of met boorwater reeds voldoende. Ook kleine blaren kan men op deze wij ze behandelen, doch nimmer moet de leek een blaar zelf doorprikken, aangezien men het indringen van ziektekiemen hierdoor bevordert. Bij min of meer ernstige brandwonden, waarbij zich groote blaren vormen, kan de Brandbinde uitstekende diensten bewijzen. De zekerste weg is echter steeds om brand en andere wonden steeds door den huis arts te laten behandelen. MODEGRILLEN. Kleeding voor oudere dames. Het is van veel be lang, dat oudere dames de noodige zorg aan hare kleeding blijven besteden. Juist de vrouw op middelbaren leeftijd en ouder kan zoo'n buitengewoon prettigen indruk ma ken, als zij hare klee ding in overeenstem ming met hare persoon lijkheid en in onderlin ge harmonie weet te kiezen. Oudere dames moe ten vooral stoffen van goede kwaliteit kiezen, daar de hoedanigheid hiervan de modellen veel mooier coupe geeft en de kleuren mooier en dieper zijn. Duurzame stoffen kunnen ook gemakke lijk nog eens gemoder niseerd worden, daar om is het bij het koo- A 1. pen van japonstof al tijd verstandig een halve nieter meer te nemen. A 1. De linker japon kan als middag-, doch ook als wandel toilet gebruikt wor den, met koude dagen wordt een bont over rug en schouders geslagen. Het model kleedt zeer af en sluit hoog aan den hals, waar een zijden plissé als garneering wordt aangebracht. A. 2. De middelste japon is wijnrood met een gestreept bovenstuk, (voor oudere da mes wordt een zwart-witte combinatie ge- 0, WEE, EEN INKTVLEK! Uit waschgoed verwijdert men inktvlek ken met behulp van citroensap. De min of meer goede uitslag hangt evenwel veel al af van de samenstelling van de inkt en van het korter of langer aanwezig zijn van de vlek. Nieuwe vlekken kan men altijd eerder verwijderen dan oudere. Inplaats van citroensap ka» men ook kristalletjes citroenzuur oplossen of men strooit er en kele op de vlek en giet er warm water op, terwijl men er een schoteltje onder plaatst. Verder krijgt men inktvlekken uit wasch goed met warme azijn en een scheut ben zine; in dit mengsel laat men de vlek 10 minuten weeken; men zorgt evenwel, dat er geen licht in de omgeving is. Meermalen krijgt men vlekken uit wit waschgoed met gesmolten reuzel. Uit pluche en fluweel kan men inkt met niet alle chemische preparaten verwijde ren, daar hierdoor de kleuren zouden kun nen verbleeken. Inkt op pluche tafelklee- den moet men onmiddellijk uitmaken. Men plaatst een schoteltje onder de plek en druppelt er citroensap of azijn op, daarna uitwasschen met zeep en navegen met een spons, gedoopt in schoon water. Van de vingers verwijdert men inkt met citroensap of met waterstof, soms gebruikt men ook wijnsteenzuur in poedervorm. Men wrijft dit op de plek en wascht deze met schoon water na; vooraf moet de plek niet vochtig gemaakt worden. Inktvlekken in wollen stoffen worden in melk geweekt en daarna met spiritus uit gewreven. Op houten vloeren kan men verdund zoutzuur gebruiken en daarna schrobben met zand en soda of zeep. KEUKENWENKEN. Melk en room worden minder gauw zuur indien men den toevoer van lucht voorkomt. Het best kan men ze na het ko ken in goed afgesloten flesschen bewaren, die men in koud water of een koele kel der plaatst. Melk moet nimmer weggezet worden in de pan, waarin ze gekookt is. Boter kan het best bewaard worden in potten van poreus aardewerk, terwijl een natte doek in zout water gedompeld en flink uitgewrongen goede diensten bewijst. Eieren bewaart men in een pot met zout en wel zóó, dat zij er voor de helft in ge plaatst worden. Brood wordt in een vochtigen doek be waard, liefst in een steenen pot. Koekjes blijven langer versch, indien men ze in goed afgesloten trommels be waart, afgedekt met perkament of boter hampapier. kozen). Het model is bijzonder geschikt voor gezette figuren, door de lange vóór- en achter- en verkorte zijbaan, terwijl om de hals een shawl van de hoofdkleur wordt gedrapeerd. Crêpe satin is zeer mooi als materiaal voor deze japon. A 3. Een fluweelen manteljapon met zij den vest kleedt eveneens mooi, afgewerkt met zijden plissé's aan revers en drie kwart lange mouwen. Patronen verkrijgbaar uitsluitend in de maten 44 en 48 voor slechts 58 ct. HET PRACTISCHE HUIS. J Geborduurde kinder- kleeding. Handwerken zijn weef in eere hersteld en wor den maar al te gaarne door moeders, oma's en tante op baby- en kin- derkleertjes toegepast. Te verwonderen is dit geenszins, want het maken en versieren van al die kleine kle dingstukken is zoo bij zonder animeerend. Als er een baby in de familie is, worden ijve rige handen in 't werk gesteld om allerlei moois te maken en zelfs voor de grootere kinderen zijn er zoo heel veel lieve kleine dingen te maken. De versieringen be hoeven allerminst in gewikkeld te zijn, zelfs met enkele rechte in steelsteek gewerkte lij nen en kleine moesjes bereikt men reeds zoo'n aardig effect. Mouseline is een uit stekend werkmateriaal, dat in veel mooie tinten verkrijgbaar is; de strengen bestaan uit zes draden en kunnen gesplitst worden. Kleine mutsjes in wit borduurwerk staan alleraardigst, evenals korte mantel tjes met een smal strookje langs den bui tenomtrek. Speelpakjes met eenvoudige bloemenmo- tieven, jurkjes met zig-zag-rand en kleine Fransche knoopjes in mooie kleuren, het een is al aardiger dan het ander. Tot slot noemen wij nog even de snoe zige gehaakte korte manteltjes met bijpas sonde mutsjes van zachte wol, welke zoo heerlijk zijn in deze herfstmaanden. Veel behoeven wij niet meer te zeggen over het versieren van kinderkleeding, want alleen het zien van deze aardige jurkjes, manteltjes, baretjes, speelpakjes e.a. wekt ongetwijfeld op tot het maken ervan. EENVOUDIGE BLOUSE. VKK 173S. Waschzijde of vyella leenen zich uitste kend voor deze eenvoudige blouse, waar van de revers gevormd worden door de te- gengevoerde blousedeelen; smal opgeknipt boord. De ruimte aan de schouders wordt ingehaald op de breedte van de schouder rugzijde. Bij dunne weefsels kan men vier of vijf rijgdraden onder elkander maken en deze inhalen. Blousemouw met man chet en knoopsluiting. Patronen in de maten 44 en 46. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst), voor slechts 58 cent. Een zeer groot aantal modellen zijn afge beeld in het fraaie Herfstmodejournaal „Herfstkeur", dat gaarne na inzending van 12 cent porto kosteloos aan lezeressen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans bin nen 3 dagen worden afgehandeld. VRUCHTENGEBAK. Voedzaam en smakelijk. Voor vruchtengebak wordt in den regel eerst de bodem gebakken, die daarna be legd wordt met versche of gedroogde vruch ten ook wel met geconserveerde. De bodem wordt liefst in een springvorm gebakken van zandgebak, dat vooral niet te zwaar mag zijn. De belegging met appelen is zeer smakelijk en men kan de bodem, nadat deze gaar is, vullen en weer in den oven plaatsen. Gedurende de 10 a 15 min. nadat men appels geschild heeft, worden deze ge raspt, daarna klopt men voor elke appel één eiwit stijf, klopt de eierdooiers met suiker en kaneel en mengt appelen, eiwit ten en dooiers met wat gemalen amande len luchtig dooreen; vult de bodem en 1 plaatst deze in een matig warmen oven. DAMESROK. VKK 1746. Blouses en jumpers vieren hoogtij, daarbij is een goed model rok onmisbaar. Dit model kleedt bijzonder af, be staat uit twee banen met in het midden een diepe plooi, welke tot op 35 a 40 c.M. van de zoom af wordt opge stikt, daarna flink in persen. Sluiting op zijde met split of ritssluiting. Patronen verkrijgbaar voor 45 cent in de ma ten 46 en 4S. VKK. VERFRISSCHENDE DRANKEN, DIE TEVENS GEZOND ZIJN. Indien men dorstig of warm is, knapt men heerlijk op door het drinken van een glas limonade van versche vruchten. Men stampt vruchten naar keuze fijn en ver mengt ze met suiker, laat dit eenige uren staan en zeeft de sap door 'n netcldoeksch lapje, vult daarna het glas (de glazen), die aangevuld wordt(en) met water, mi neraalwater of melk, hetgeen de drank aanmerkelijk voedzamer maakt. Men kan zoowel koude gekookte of flesschen-melk gebruiken, als karnemelk. Gekookte melk kan het nadeel hebben, dat zich vellen ge vormd hebben, die de rietjes, waarmede de limonade gedronken wordt, verstoppen. De mogelijkheden, om melk te mengen met vruchtensappen of andere toevoegin gen, zijn nagenoeg onbegrensd. Het meng sel wordt in het glas goed geschud, waar door de melk en overige ingrediënten zich! goed verbinden, hetgeen noodzakelijk is. Vruchtenmelk. Versche vruchten (perzi ken, pruimen, abrikozen of andere) wor den door een paardeharen zeef gewreven, of in een vruchtenpers geperst, daarna in een glas gedaan, dat men hiermede voor 1/3 vult en hierbij 2/3 volle- of karnemelk! voegen, suiker naar smaak en flink klop pen. IJscrême-limonade. Men doet twee eetle pels geslagen room in een glas, voegt hier bij drie eetlepels vruchtensap en vult het aan met mineraalwater. WAT IS „HERFSTKEUR?" EEN FRAAIE PREMIE VOOR LEZERESSEN. Kosteloos verkrijgbaar. Een welkome verrassing voor onze le zeressen biedt onze moderedactrice door 't fraaie .najaarsmodeblad „Herfstkeur" ver krijgbaar te stellen voor alle dames, die gaarne goed en... toch goedkoop gekleed willen gaan. „Herfstkeur" biedt niet alleen een zeer ruime keuze van herfstmodcllen en prac- tische wenken op het gebied van najaars- kleeding, het geeft ook een schat van lec tuur, waarvan onze lezeressen héél wat profijt kunnen trekken, door het vele geld, dat ze er door kunnen uitsparen. „Herfstkeur" is in alle opzichten iets bij zonders. Het is een prachtige aanvulling van hetgeen wij in deze rubriek geven, waarin uiteraard slechts een beknopt over-, zicht kan worden gegeven van alles wat er op modegebied plaats vindt. Indien wij U vertellen, dat „Herfstkeur* het mooiste en meest practische modeblad is, dat wij hier in ons land kennen, zeggen wij niet te veel. Overtuigt U echter zelf, door nog vandaag twaalf cent porto over te maken op postrekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage of in postzegels op te zenden aan het adres van onze moderedactrice, Muzenstraat 5b, Den Haag. U ontvangt het dan overmorgen reeds en kunt dan door dit schitterend blad een echt gezel ligen avond hebben. Wij hopen, dat wij U door het verkrijg baar stellen van deze fraaie premie een dienst hebben bewezen. Gaarne zal onze moderedactrice, bij ge legenheid eens van U vernemen of U der gelijke attracties op prijs steltl Vergeet vooral niet Uw aanvrage nog heden te posten. Het blad ontvangt U dan omgaand! ALLERLEI. Indien men iets in de oogen krijgt, moet men vooral niet beginnen te wrijven, daar men dan de kans loopt het oog te bezeeren, hetgeen meermalen een ontsteking tot ge volg heeft. Men sluit het oog en wrijft heel voorzichtig met een zakdoek van den kant der slapen naar de neus. In de meeste ge vallen zal men het ongewenschte stofje op deze wijze kunnen verwijderen. Men bereikt zulks ook wel eens door krachtig te snui ten, waarbij men dan het neusgat dicht houdt, aan den kant van het betrokken oog. Na het verwijderen sluit men het oog eenige oogenblikken en neemt daarna een oogbadje, waarbij men de oogen opent en sluit in het water. VERANDERING VAN GEBOORTEDATA. Naar wij vernemen heeft men in Turkije een nieuwe bron van staatsinkomsten ver kregen. Men kan tegen betaling van een bepaald bedrag zijn geboortedatum veran deren en zich naar willekeur ouder of jon ger maken. Het eerste kan noodig zijn, in gevallen, dat jonge meisjes den bij de wet voorge schreven leeftijd om te huwen nog niet be reikt hebben. VOOR ONZE KINDEREN. Kinderspeelgoed. Kinderen hechten bui tengewoon veel waarde aan speelgoed, dat ze „zien" maken. Heerlijk als vader of moeder op oen regenachtigen mid dag met hen knutselt en van zuinig bewaarde lucifersdoosjes 'n trein voor hen maakt. We beginnen met de locomotief, die uit één doos bestaat, welke met zand gevuld wordt, zoo dat hij goed zwaar is. Het achterdeel wordt van een uitgesneden half doosje gemaakt, zooals fig. 2 aangeeft. De stippellijn is een insnede, waarin het bovendeel geplaatst wordt. De schoorsteen is een rolletje stevig papier. Afb. 1 geeft duidelijk te zien op welke wijze de kartonnen wieletjes met een ijzerdraadje bevestigd worden. (Afb.) Voor de kop pelingen wordt een haarspeld gebruikt, die aan het uiteinde omge bogen wordt en die met papier opgeplakt wordt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8