Z.W.-Starm loeit over ons land Zeiljacht op het lisselmcer vergaan K1JKEI) is KOjPPEfl tii CLOECK Telegram van de Negus Weer een lijk aangespoeld. ORKAANRAMP OP CUBA. AUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Door zijn eigen lijfwacht doodgeschoten? Aan den Volkenbond AANVARING OP DE NOORDZEE. Ernstige vechtpartij te Nijmegen. Moord in den D-trein Boekarest—Parijs? Chauffeur betrapt inbreker. Maandag 30 September 1935. 78ste Jaargang. No. 9818 Postrekening No. 23330 SCHAGER Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot •s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENi TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Opnieuw angst en vrees in vele gezinnen voor de betrek- hingen op zee Een nieuwe depressie, welker nadering Za terdag reeds door de meteorologen was waar genomen, is van de Golf van Biscaye om hoog gekomen en heeft, nadat Zondagmiddag tijdens het onweer de wind van Z.O. naar Z.W. omsloeg, waarbij gedurende vijf minu ten een windkracht van 17 meter per sec. optrad, in de avonduren een hevige Z.W.- storm over ons land doen losbarsten, waar door opnieuw in vele gezinnen angst en vrees is gebracht voor de betrekkingen op zee. Maar ook in steden en dorpen en de open wegen loerde het gevaar; zoo gierde in de steden de storm langs straten, grachten en pleinen, zweepte hij in het havengebied het water tot wilde golven op en joeg hij kort na negenen zware regenvlagen .voor zich uit. De Filiaal Inrichting van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut noteerde tussehen 20.55 en 21.15 uur een windkracht van 19 Meter per seconde, ongeveer de snelheid, welke de Z.W.-storm van 17 September behaalde en iets zwaarder dan den N.W.storm van verleden week. De storm op het ÏJsselmeer. -Amsterdam. Door het slechte weer van gister middag schijnen verschillende vaartuigen op het ÏJsselmeer in moeilijkheden te zijn geraakt. Binnen komende 'schippers, hebben o.a. gerapporteerd, dat bij het Fort, Pampus een vijftal zeiljachten in nood verkeerde. Twee booten van de"haven-politie zijn van de Oranjesluizen vertrokken om eventueel as sistentie te verlefenén. Nader uit 'Amsterdam? In den loop van den avond werd, de ïïulp van de gemeentepolitie ingeroepen voor een aantal in nood verkeerende vaartuigen op het ÏJsselmeer, welke deelgenomen hadden aan de sluitingswedstrijden van de Kon. Nederl. Zeil- en Roeiver. Vijftien sche pen kwamen in. dezen wedstrijd uit. Gezamenlijk werd de terugtocht naar Amsterdam aanvaard. Door de plotseling opkomende Zuid-Wester storm verrast werd de ploeg uit elkaar geslagen en verspreid over het woelige ÏJsselmeer. De „Schol levaer". een boeier van zestien meter lengte, eigendom van de firma Bruynzéel te Zaandam, bereikte om ongeveer zes uur na een moeilijken tocht de Oranjesluizen, met aan boord de bemanning van een der kleinere vaar tuigen, de „Fink II" uit Amsterdam. De „Schollevaer" had dit scheepje op sleeptouw genomen, doch vermoedelijk omdat de afstand te kort was gehouden, stootte: het scheepje tegen den hoeier aan. De boegspriet brak met het gevolg, dat ook de mast over boord slingerde. De inzittenden konden overgenomen worden, terwijl het vaartuig losgelaten moest worden. Tegelijketijd kwamen even eens verschillende andere vaartuigen binnen, w.o. de „Frida" van den voorzitter van de Kamer van Koophandel, den heer Crone, alsmede de „Fram" en de „Tarakan". Op de Sixhaven ontving men inmiddels bericht, dat de ,Ondine" van notaris Jansen en de „Ibis" van no taris Labberton, de haven van Volendam binnenge- loopen waren. Ook de „Noorman", een boeier van vijftien meter lengte, die door den heer Moes ge charterd was om aan den wedstrijd deel te nemen, en bestuurd door den heer D. Groenhof vond een schuil plaats in de haven van Volendam. In onzekerheid verkeert men nog over de „Onrust" van den heer Lan- genaar uit Baarn, waarvan om elf uur nog niets naders bekend was. De gemeentepolitie passeerde om zes uur met twee booten, onder leiding van inspecteur De Groot, de Oranjesluizen. Vier uur lang werd het gebied tus sehen het eiland Marken en de vuurtoren bij Dur- gerdam met behulp van zoeklichten afgezocht. Het eenige wat men vond, was een omgevallen jachtje, vermoedelijk het, wrak van de „Fink II". dat naar den dijk van den polder IJdoorn was gedreven. Van de „Onrust" werd echter niets gezien. Verschil lende informaties hij schippers leverden evenmin resultaat op. Slechts even over tijd kwam de „Kas teel Staverden' van de HollandVeluwe Lijn de sluizen binnen, aan boord waarvan men echter niets van eenig onheil had bespeurd. NOG ONGERUSTHEID OVER DE „ONRUST". Vannacht om drie uur heeft men nog geen enkel téeken van leven van de „Onrust", het scheepje, dat gisteravond vermist werd, waar genomen. De storm is evenwel gaan liggen, zoodat, wanneer de opvarenden het noodweer heb ben kunnen doorstaan, de hoop bestaat, dat zij vanochtend ergens worden aangetroffen. ZENDER TE KOOTWIJK GESTOORD. Waarschijnlijk tengevolge van stormschade. De AVRO. is Zondagavond gedurende een Half Uur gedwongen geweest te zwijgen, doordat de 100 Thans op de Vliehors. Waarschijnlijk van een der slachtoffers van het in de Eierlandsche Gronden vergane schip. De Cocksdorp, 29 Septemer. Hedenmiddag om streeks zes uur is op de punt van de Vliehors het lijk aangespoeld van een naar schatting dertigiari- gen man. Het is overgebracht naar De Cocksdorp, waar het in het lijkenhuisje is opgebaard. Men meent hier te doen te hebben met het lichaam van een schepeling, afkomstig van het in de Eierland sche Gronden liggende wrak. Men acht dit vermoe den gewettigd, omdat de man slechts in een flanel gekleed was, waaruit men afleidt, dat hij getracht heeft de kust zwemmende te hereiken. K.W.-zender te Kootwijk, waarschijnlijk tengevolge van stormschade, defect is geraakt. Het noodweer, dat te Kootwijk woedde, belette het zenderpersoneel een onderzoek in de masten in te stellen. Men hoopte des nachts gelegenheid te hebben het defect op te sporen en te herstellen. De storing trad om vijf minuten voor achten op, doch het geduld van de luisteraars behoefde niet te lang op den proef te worden gesteld, want om half negen klonk de stem van den omroeper weer dooi den luidspreker. Dit was mogelijk, omdat men in middels had overgeschakeld op den versterkten 10 K.W.-zender, welke overdag wordt gebruikt. Het programma kon hiermede verder vlot worden af gewerkt. HET WRAK OP DE EIERLANDSCHE GRONDEN. Laadboom en zeil geborgen. Terschelling. Het betonningsvaartuig van het Loodswezen heeft gister een laadboom en een zeil van het op de Eierlandsche Gronden vergane schip geborgen. De gegevens, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, welk vaartuig is gezonden, ontbreken tot nu toe. Havanna (VrijdagT: Boven Midden- en West- Cuba heeft een ontzettende orkaan gewoed, die vol gens tot dusver binnengekomen berichten dertig slachtoffers heeft geëischt en groote materieele scha de heeft aangericht. Minstens 32 dooden en 300 gewonden. New York: De eerste berichten over den omvang van de orkaanramp op Cuba ma ken melding van minstens 32 dooden en 300 gewonden. In Cien Fueges zouden 1000 wonin gen zijn vernield. De havenstad Casilda zou door stormvloeden vernield zijn. De kustwacht van fort Lauderdale op Florida heeft S.O.S.- seinen opgevangen van het Britsche s.s. „Wanderer", dat in de nabijheid van Point del Birrel op de Zuid-kust van Cuba aan den grond is geloopen. De moord op Huy Long. New Orleans. In een rede te Peoria in den staat Uinois heeft de preidkant Peter N. H. Wynhoven 'n mededeeling gedaan over den dood van Senator Huy Long, die in het parlementsgebouw van Louisiana werd neergeschoten, welke reeds geruimen tijd in verschillende kringen de ronde doet. Volgens deze le zing zou de van den moord beschuldigde Dr. Weiss niet op Long geschoten hebben, doch hem hebben aangesproken, waarop een woordenwisseling zou zijn ontstaan. Daarbij zou Weiss Long hebben aangeval len en hem in het gezicht hebben geslagen. Toen do lijfwacht, die Long vergezelde, dit zag, werden eenige schoten gelost op Weiss, om den senator te bescher men. Een der kogels zou daarbij gericocheerd heb ben en onbedoeld senator Long hebben getroffen. Door de verwarring en de snelle opeenvolging der ge beurtenissen zou de juiste volgorde van dit alles niet direct zijn waargenomen. OUD KERKGEBOUW IN VLAMMEN. Een zware brand ïs gistermiddag uitgebroken in de St. Maartenskerk te Marchinelle in de Belgische provincie Henegouwen. De brandweer van Charleroi was in den laten avond nog met de bestrijding van het vuur bezig. De prachtige kerk, die een historisch monument is, dateert uit de 15e eeuw en is opgetrokken in den Romaarisch-Götischen stijl.. Het gebouw bevat vele historische graftomben. De toren is in de 12e eeuw gebouwd. DE MOBILISATIE VOORLOOPIG UITGESTELD, IN AFWACHTING VAN DE VOLKENBONDS MAATREGELEN. ADDIS ABEBA: De Keizer van Abessinië heeft gisteren aan den Volkenbond een nieuw telegram gezonden. Hij seint daarin, dat Abes- sinië in de hoop den vrede in stand te houden, ten nauwste met den Volkenbond wil samen werken. De Keizer ziet zich echter gedwongen den Volkenbond opnieuw op de aanhoudende agressieve maatregelen van Italië opmerk zaam te maken, daar deze duidelijk aanvals- bedoelingen toonen. Derhalve verzoekt hij den Volkenhond voor den eerstkomenden tijd alle maatregelen te nemen tegen een ïtaliaan- schen aanval. In afwachting hiervan wil de Keizer de algemeene mobilisatie, waartoe be sloten is en die is voorbereid, uitstellen en slechts afkondigen bij een aanval van Italië. Zal Abessynië toch gaan mobiliseeren? Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, heeft de Kei zer van Abessinië in zijn telegram aan den Volken bond verklaard, dat hij een algemeene mobilisatie niet langer meer kan uitstellen met het oog op de voort durende versterking van het Italiaansche leger in Oost-Afrika. In het telegram staat verder: „Aangezien wij den vrede toegedaan zijn, zullen wij voortgaan met den Volkenbond sa men te werken, in de hoop, dat een vreed zame regeling in overeenstemming met het Volkenbondshandvest bereikt zal worden. Wij moeten echter de ernstigste opmerkzaamheid van den Volkenbondsraad vestigen op den toe- nemenden ernst van de Italiaansche bedrei ging en de agressie die gelegen is in het voortdurend zenden van versterkingen en de andere oorlogsvoorbereidingen. Wij moeten den Volkenbondsraad verzoeken zoo spoedig mogelijk alle voorzorgsmaatregelen te nemen tegen den Italiaanschen aanval. Wij herhalen onze verzekering steeds met den Volken bondsraad te zullen samenwerken." Uit Genève wordt in verband hiermede gemeld, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, dit telegram ontvangen heeft en het na overleg met Litwinow heeft doen toekomen aan alle leden van den Volkenbondsraad. In Genève acht men het waar schijnlijk, dat een zitting van den Volkenbondsraad bijeengeroepen zal worden. Aangezien de Commissie van Dertien in feite den Volkenbondsraad vormt v'met uitzondering van Italië en Abessinië) is het mo gelijk den Raad terstond bijeen te roepen. Eden be vindt zich nog in de omgeving van Genève. Laval is weliswaar afwezig, maar Frankrijk zou door Massigli kunnen worden vertegenwoordigd. In Volkenbondskringen wijst men er op, dat het noodzakelijk is, een aantal Volkenbonds-waarnemers naar Abessinië te zenden voor het vaststellen van de verantwoordelijkheid voor een aanval. Deze kwestie wordt thans nog steds door de Commissie van Der tien overwogen. Situatie door telegram van den Negns niet gewijzigd. Genève. In vooraanstaande Engelsche kringen te Genève acht men den algemeenen toestand door het telegram' van den Negus inzake de eventueele algemeene mobilisatie van Abessinië niet gewijzigd. Geheime onderhandelingen achter de schermen? Londen. Volgens den diplomatieken correspon dent van de „Sunday Express" zouden er achter de schermen geheime onderhandelingen gaande zijn, ten einde het Italiaansch-Abessijnsch conflict bij te leg gen. Mussolini zou zich tot Laval wenden, die daar tegenover de zaak bij de Britsche regeering aanhan gig zou maken, waardoor een eventueele drie-mogend, heden conferentie mogelijk zou worden. De Volkenbond verantwoordelijk gesteld. Besluit van den Italiaanschen minister raad. Italië bereid tot onderhandelin gen met Engeland. Rome. In den Zaterdagmorgen gehouden zit ting van den Italiaanschen ministerraad is het vol gende besloten: Italië zal den Volkenbond niet verlaten tot op den dag, waarop de Volkenbond zelf de volledige verant woordelijkheid op zich neemt voor de maatregelen, die Italië zullen treffen. De Italiaansche regeering heeft aan de Britsche regeering medegedeeld, dat zij bereid is te onderhan delen over een accoord, waarbij" rekening wordt ge houden met de wettige belangen van Engeland in Oost-Afrika. De Italiaansche regeering verklaart op de meest plechtige wijze dat zij elke handeling zal vermijden die het conflict tussehen Italië en Abessinië zou kun nen doen uitgroeien. De verklaring van den Negus, dat hij bevel heeft gegeven de troepen terug te trekken tot 30 K.M. ach ter de grens kan door de Italiaansche regeering niet ernstig worden opgevat Inzittenden vrijwel ongedeerd. Onop- lettendheid oorzaak van de aanrijding. ZWOLLE. Zondagmiddag kwart voor drie is op den onbewaakten overweg tussehen Heerde en Wa penveld een auto, waarin zich een gezelschap van zes personen uit Brummen bevond, door den motor- trein, komende van Apeldoorn, aangereden. De auto werd op zij gegrepen en totaal vernield. Hoewel dit een. wonder mag heeten, bleven de in zittenden, behoudens enkele lichte kwetsuren, onge deerd. Het ongeval schijnt aan onoplettendheid van den autobestuurder te wijten te zijn. Grieksch stoomschip ernstig beschadigd, Vlissingen: In den nacht van Zater dag op Zondag heeft op de Noordzee, ter hoogte van het lichtschip „Wandelaar" een aanvaring plaats gehad, tussehen het Griek sche s.s. Eirini N. Fallia, dat van Vlissingen naar Alexandrië was vertrokken, en het En gelsche s.s. „Saugar", dat op weg was naar Antwerpen. Het Grieksche stoomschip liep ernstige schade op aan stuurboordzijde, boven de waterlijn, en is, in af wachting van de te houden expertise, naar de reede van Vlissingen teruggekeerd. Het Engelsche schip heeft de reis voortgezet. Nader wordt gemeld, dat het Grieksche schip Zon* dagmiddag om half drie weer naar zee is vertrokken. Beschonkene slaat in woeste drift een dolk om zich heen. Nijmegen. Gisternacht heeft in een café aan de Hezelstraat een ernstige vechtpartij plaats gehad tussehen eenige bezoekers, De twist ging voorname lijk tussehen een zekeren K. en de L. K., die nogal veel gedronken had en zich hevig opwond, trok in woede een dolkmes, waarmee hij in woeste drift om zich heen sloeg. Daarbij trof hij niet zijn tegen stander, maar een van de andere gasten, die aan een. tafeltje zat, S. genaamd. De man werd in de borst ge troffen. De wonde kon ter plaatse worden verbon den, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis werd vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. K. werd door de andere bezoekers van het café overmeesterd. Hij liep daarbij dusdanige verwondin gen op, dat de hulp van dr. Feikema moest worden ingeroepen. K., die in beschonken toestand verkeer de, is naar het politiebureau overgebracht. Eerst he denmiddag is hij, nadat tegen hem proces-verbaal wegens ernstige mishandeling was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. We en en: Tussehen de stations Admont en Frauenberg in het Ennstal heeft men gistermorgen vroeg het lijk van een vrouw gevonden. De-gendarme rie zocht de geheele ombeving van de spoorbaan af en vond 6 k.m. van de plaats waar 't lijk gevonden was de schoenen van het slachtoffer. Men neemt aan, dat de vermoorde het slachtoffer is geweest van een roofmoord in den D-trein Boeka restParijs, die te 0.30 uur het station Admont pas seerde. Uit het paspoort, dat in de handtasch van het slachtoffer werd gevonden, bleek, dat men te doen had met de 50-jarige mevrouw Marie Farcasanu, di rectrice der kunstnijverheidsschool te Boekarest. Reisbiljet en geld ontbraken in haar tasch, wat liet vermoeden van een roofmoord versterkt. Haarlem. Door kordaat optreden van een chauf feur is in den nacht van Zaterdag op Zondag een in breker gesnapt, die zijn slag had geslagen in het ge bouw van Vroom en Dreesmann te Haarlem. De chauffeur, de 30-jarige G. M., fietste 'sn nacht9 om 4 uur door de Groote Houtstraat, toen hij achter zich een slag hoorde. Hij keek om en zag een groote handkoffer op het trottoir liggen, maar bovendien ontwaarde hij 'n man op een luifel van het gebouw van Vroom en Dreesmann. Hij voldeed aan diens verzoek om hem te helpen de straat te bereiken. Toen de gevel toerist echter be neden was, greep de chauffeur hem stevig vast en leverde hem over aan een politie-agent, die inmid dels naderbij was gekomen. De man werd naar het hoofdbureau van politic overgebracht en bekende daar, dat hij zich Zaterdag avond in het gebouw van de firma had laten inslui ten. Na het vertrek van het personeel had hij zijn koffer volgepakt met allerlei artikelen, zooals over hemden, dassen, fototoestellen etc. Ook had hij een étalagepop van het costuum ontdaan en dit zelf aan getrokken! Daar hij er niet in slaagde door één der deuren naar buiten te komen, klom hij door het raam van de eerste verdieping op een luifel, in de hoop zóó de straat te bereiken. Doordat zijn koffer, die pl.m. voor f200 aan gesto len goederen bevatte, op straat viel, trok hij de aan dacht van den juist passeerenden chauffeur, die on middellijk begreep met een inbreker te doen te hebben. De aangehoudene is de 42-jarige A. A., hij is in bewaring gesteld en zal aan de justitie worden overgegeven. ESTLANDSCHE MOTORSCHOENER VERGAAN. Vier opvarenden verdronken. Stockholm. Het Zweedsche stoomschip .Gerani" dat gister te Karlskrona binnenliep, had zeven schipbreukelingen van de Estlandsche motorschoe- ner „Viljandi" aan boord. De schoener was Don derdag gedurende den zwaren sorm bij het eiland Gotland vergaan. Van de uit 11 koppen bestaande bemanning waren vier mannen overboord geslagen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1