De verloren Melodie. Sportberichten uit Den Helder. onder no. 6 H. SLIKKER Marktberichten. Advertentiën. Tel. aangesloten Vogels geduchte krachten en de defensie plus half- linie die in hoofdzaak uit de familie Been bestaat, toonde aardig spelbegrip. De W.-spelers zijn dan ook .voornamelijk gewezen Helder-adspiranten. Gaandeweg werd Helder echter sterker. Oude ge routineerde krachten als Wieren. D. Bak, Van der Wal en Rei.jnders gaven tenslotte den doorslag. Voor al fraai was het solopunt van Reijnders dat den stand op 4—2 ten voordeel e van Helder bracht. Dit team zal niet makkelijk te kloppen zijn in de hui dige eerste klasse. Een verrassende uitslag komt uit Schoorl,-waar het elftal van dien naam door Racing 4 werd geklopt! J.V.C. liet aan de traditie recht we dervaren dat Wieringerwaard steeds met leege han den uit 't Dorp terugkeert. Hazeloop en Van Balen Blanken mankeerden bij de roodbroeken. En wezen we voorts al niet op de veel te lange rustperiode. Wat moet daar van komen W.W.-ers als eerstdaags Mein Schenk ook nog in dienst moet! JVC «c-3 2 10 13-6 5 Held. Boys 3 2 1 0 6-3 5 Helder 3 3 1115-43 W .-vogels 2 10 1 5—6 2 Petten 2 10 1 5-7 2 Schoorl 3 1 0 2 5—5 2 Succes 2 3 0 2 1 5—7 2 HRC 4 3 1 0-2 4-6 2 Alias 10 0 1 2—6 0 Tweede klasse. Men merkt uit de overige opmerkingen al dat we overal eens eon kijkje zijn wezen nemen. Des mor gens in Den Helder, des namiddags via Oudesluis naar Schagen. lp Oudsluis ontving Dosko het sterke Gudeschild Hét zag er al gauw donker uit voor de zwartjes. Na dat Moerland al gauw een pracht-kans had laten voorbijgaan trokken de Texelaars van leer. En hoe!? Door een flink en onvervaard spel lagen al gauw twee ballen achter den Dosko-keeper. Van overdre ven forschheid was geen sprake in het halve uurtje dat we in Oudesluis meemaakten. Zoo spelen aÜe élubs van dje sterkte. Wil zoo'n club nu persé win nen en met flinke cijfers dan uit zich dat in den regel niet in scherper plaatsen en beheerschter spel, maar in een tikje meer lichaamsgebruik, dat evenwel niets ongeoorloofds inhield. Toen het goed en wel 20 was zeiden we Stammes en de Zijnen vaarwel, sterk vreezen d dat het een nulletje of 6 zou worden. Achteraf beschouwd hadden we dus wel aan de Oudesluis kunnen blijven, 't Had ons waarschijnlijk ook het natte pak bespaard dat de verdere fietstocht meebracht. Helder 4 sloeg M.L.D. met 75. Hier zagen we ook iels van. Wat opviel en zich in de doelcijfers trouwens ook uitte, was de zwakte van de achterhoedes. M.L.D. is de groote dageii van Wolthuis en Lienaerts wel geheel voorbij! Zeemacht kraakte Sparta 2 met 83. Dat beteekent voor de Schagenaars al de derde nederlaag. Helder 5 verloor met 45 van Racing 5. De 41 zege van vo rige week op Helder 4 mocht wat vreemd klinken, er is nogal een eenvoudige verklaring van. Helder 4 verscheen met 9 man. Inplaats van nu Helder 5 2 man te ontnemen ter aanvulling liet men het zoo. Het vijf dat de kans schoon zag nu eens met 't vierde den gek te steken kwam flink uit de hoek en won met 4—1. Voor de vereeniging als geheel is dit niet zoo leuk. Als men trachten wil Helder 4 op de bo venste plaats te krijgen is dit niet de juiste methode! Oudeschild Zeemacht H.R.C. 5 Dosko Helder4 Helder 5 M.L.D. Texel 2 Sparta 2 11—2 11—5 7—5 6—6 8-9 8—10 8—10 3-5 6—16 Lagere klassen. Wat de. lagere klassen betreft volstaan we met de opmerking dat Watervogels 2 in de derde klasse druk bezig is zich een goede positie te verwerven en met dat doel de B.K.C.-reserves verhapstukte. We zijn benieuwd of H.R.C. 6 dit zal toestaan! In de vierde klasse scheiden Dirkshorn en Cal- lantsoog zich van de rest af. Bij de hoogste adspi- rantenafdeeling verrichtte B.K.C. a mooi werk. In afd. S gaat Succes a stiekumweg door. Been gebroken. Toen de wedstrijd Aartswoud 1N. Niedorp 2 20 minuten aan den gang was brak de N.N. speler Be- soo zijn been. De ma<ch werd natuurlijk gestaakt. Dit is al het derde geval van beenbreuk sedert den aanvang van de competitie. Helder hndhaaft zicht. Purmersteiln H.R.C. 20 min, voor tijd afgelast De res. elftallen doen het minder fraai. Van het N.H.V.B. front geen nieuws. Er vielen 's morgens weer rake slagen in den N.H.V. B. Watervogels, dat 's morgens den strijd tegen Helder 3 aanbond, is er niet in geslaagd haar 2e overwinning van deze competitie in de wacht te slepen. Integendeel, het liep op een nederlaag uit, wat tevens de eerste nederlaag voor de Waterpieten op eigen terrein is. Beide partijen ontliepen elkaar niet veel. Helder's overwinning is dan ook in hoofdzaak te danken aan liet op enspel van haar voorhoede. Vooral de linker- wing met den oud-lste elftal speler Bak aan 't hoofd blonk uit. Na de rust (2—2) waren de Vogels aanvankelijk iots meer in den aanval. Doch toen Helder 3 eerst 3—2 en daarna 42 er van maakten, door fraai open spel, zakten de Watervogels iets af. Met Helder in den aan val komt dan het einde. Dat Heldersche Boys een zware dobber zou hebben aan Succes II is geble ken. Met aanvankelijk de Boys iets meer in den aan val kwamen de Wieringers er meer en meer in. Het werd een mooie gelijk opgaande wedstrijd, welke in een draw (2—2) eindigde. Atlas—Petten afgelast, zoodat de Pettenaren een vergeefsche reis maakten. 's Middagsk regen we de hoofdschotel Helder—Hollandia. Onder de zeer ongunstige weersomstandigheden, is het Helder mogen gelukken haar 3e overwinning in successie te behalen. Nu moest het zoo zeer gevreesde Hollandia, de Hoornsche Leeuw de vlag strijken. Wel brulde hij af en toe en sloeg één maal gevaarlijk met z'n klauw, maar het heeft niet mogen baten, de twee kostbare punten aan de thuisculb te ontrukken. De wedstrijd. Toen scheidsrechter Henneberke, welke den ge- heelen wedstrijd de lijntjes strak hield, de elftallen om kwart voor drie in 't veld blies, regende en on weerde het. Helder had den toss verloren en speelde tegen den zwakken wind en regen in. Kiljan trapt af cn weg is Helder. De hal wordt echter keurig netjes ge retourneerd door den Holl. rechtsback, welke over 't geheel een goede wedstrijd speelde. Maar weer komt Helder terug, de voorhoede uitstekend gesteund door de middenlinie, waarin de spil Kiesewetter weer uitblonk. Telkens en telkens weer voedde hij de bei de vleugels met prachtige passes. Uit een van zijn passes zette Bijl, Helder's links buiten, schitterend voor. Kiljan liep toe, maar werd op het moment dat hij zou schieten, gevloerd. Kiese- wetter's knal uit de vrije schop, hiervoor toegestaan, ging echter naast. Direct hierna is Hollandia's rechtsbuiten er met den bal van door. Zijn scherpe voorzet gaat rakelings langs de doelmond en wordt net door den toestor menden linksbuiten overgeschoten. Na den uittrap komt de bal bij den Helder mïd- voor, welke door de gladheid van het veld de bal moet afstaan aan den Holl. spil, welke terug eloopen was. Deze dirigeert de bal naar den midvoor, welke na twee spelers te hebben gepasseerd, een gloeiende kogel lost, welke net door Muller kan worden over- gestompt. De corner leverde echter niets op. De spelers hebben herhaaldelijk last van het gladde terrein. Talrijke valpartijen zijn dan ook de oorzaak dat prachtige kansen gemist worden. Helder, dat meer en meer in den aanval komt, breekt gevaarlijk door. Als Kiesewetter eenmaal de bal prachtig vrijgespeeld heeft, geeft hij aan Bijl door. Deze passeert twee a drie spelers en zet dan schitte-' rend voor, welke bal opgevangen wordt door Kil jan, die den bal er in eens inloopt (1—0). Door dit succes aangemoedigd, worden meer storm aanvallen op het Hollandia doel ondernomen. De middenlinie van Hollandia trekt zich meer en meer terug en het aantal gevaarlijke worstelingen is legio. Maar telkens was er weer een Hollandia-voet, die de bal weg trapte. Eenmaal schiet Helder's rechts binnen hard in, maar de bal wordt tot corner ver werkt. Deze fvordt door Bijl goed genomen en prach tig ingekopt, teruggek'mt. weer ingekopt en met de uiterste krachtsinspannign redt Hollandia's keeper tot corner. De corner wordt uitstekend genomen, doch Helder's heele vuurlinie mist. Langzamerhand weten de Horineezen zich los te werken en breken een paar maal gevaarlijk door. De backs zijn echter op hun post. Plotseling is Helder er weer van door. Helder's rechtshalf geeft mooi door naar Barend de Boer, welke met een listig hoog bal letje den voorsprong vergroot (2—0). Het schot was misschien wel te houden geweest, maar door de glad heid van den bal schoot hij tusschen den keeper zijn handen door en verdween in het net. Nog enkele aan vallen van Helder en dan is het rust. Na de rust, het was weer een beetje harder gaan regenen, wa ren -de natte witte shirts vervangen door droge oran jeshirts. De Horeners kwamen geducht opzetten en de eerste aanvallen zijn dan ook voor hun. Bij een dezer aanvallen beging de Helder keeper de fout een speler na te trappen, waarvoor hij het veld wordt uitgestuurd. B. de Boer vervangt den keeper en Hel der speelt dus na 10 minuten spelens den wedstrijd met 10 man uit. Helder gaat nu meer verdedigen. De Hoornsche aanvallen worden talrijker en gevaarlijker doch de nieuwe keeper redt vaak meesterlijk. Toch moet hij eenmaal zwichten voor een onhoudbaar schot van den linksbuiten (21). Helder, het gevaar inziende werkt zich nu meer en meer los. Bijl welke een sublieme partij speelde, brak vaak gevaarlijk door. Eenmaal dachten we Hel der nog zelfs te zien doelpunten, toen Helder's rechts half jtfen bal doorgaf aan den midvoor, welke ineens inschoot. Doch de keeper wist vallend te keeren. Bijl snelt toe, schiet hard in, doch weer redt de keeper op keurige wijze. Enkele oogenblikken daarna fluit de scheidsrechter het einde en heeft Helder verdiend met 21 gewonnen. Naschrift. Door de verdiende doch zwaar bevochten overwin ning op Hollandia heeft Helder haar positie danig versterkt. H.R.C. dat zich zoo netjes herstelde, zag haar wer ken tot een 31 voorsprong op Purmerend onbe loond, doordat de wedstrijd 20 minuten voor tijd ge staakt werd. H.R.C 2 liet een veer aan Alc. Victrix 2, 2—3. en Helder 2 dat met. 6 invallers vertrok verloor met 63 van Kennemer 2. H.R.C. 3 boekte haar 1ste overwin ning in den K.N.V.B. door Purmersteijn 2 met 53 te slaan. OUDESLUIS. DOSKO. I speelde haar eerste thuiswedstrijd voor de competitie, en had bezoek van Oudeschild I. De verwachtingen van dezen wedstrijd waren nogal hoog, omdat beide ploegen goed gestart waren. Het is ech ter zeker de reactie geweest van de vorige wedstrij den, want beide ploegen vielen geweldig tegen, elk verband was zoek. Enkel de vraag hoe zal de uitslag worden, hield de spanning er wat in. De wedstrijd ging vrijwel gelijk op, misschien dat D. iets meer in den aanval is geweest, doch Oude schild was iets gelukkiger en wist dan ook te win nen met 21. Beide ploegen zullen in de toekomst beter moeten gaan spelen, anders zullen de nederlagen niet uit blijven. DOSKO. 1 speelt a.s. Zondag wederom thuis en krijgt bezoek van Zeemacht I, welke over een goede ploeg beschikt. Daar D. echter gaarne het verloren terrein zal willen goed maken, kan het er nog wel eens aardig spannen. JULIANADORP. J.V.C.-nieuws. J.V.C. I ontving Zondagmiddag bezoek van Wie ringerwaard I. Scheidsrechter Wit liet niettegenstaan de den regen, aftrappen. Van den aanvang af ont wikkelde zich een mooie gelijkopgaande wedstrijd, waarin J.V.C. meer productief was. W.W. maakte na de rust gelijk 2—2 en we dachten dat 't voor J.V.C. wel eens verliezen zou kunnen worden, want op het gladde veld waren de roodbroeken goed thuis. J.V.C. brak echter door en in nog geen vijf minuten tijd had J.V.C. den stand oo 42 gebracht. Het was nu voor W.W. een verloren wedstrijd. De stand werd door J.V.C. tot 62 ongevoerd en zoo heeft Wieringer waard op het J.V.C.-terrein weer verloren, hetwelk zoo eenigszins traditie wordt. J.V.C. II behaalde voor de eerste maal de overwin ning doo. op Wieringen Succes III met 10 te klon pen, terwijl J.V.C. a van Succes a verloor met 3—1 LANDBOUWCURSUSSEN IN DE WIERINGER- MEER. Naar wij vernemen, zal er dit jaar door de Com missie voor Land en Tuinbouwonderwijs in de Wie ringermear. van welke»' oprichting wij eenigen tij 1 geleden in ons blad melding maakten, een alge meenen landbouwcursus worden gehouden. Hiervoor hebben zich reeds een 28 tal deelnemers opgegeven. Ook wordt een bijencursus georganiseerd, waar voor zich een 15-tal leerlingen hebben aangemeld. Beide cursussen worden in de school te Slootdorp gehouden. De organisatie van een cursus voor vervolgonder wijs en landbouwhuishoudkundig onderwijs is in voorbereiding. Te zijner tijd zullen wij daarover na dere mededeelingen doen. Politie. Verloren: Op den weg tusschen Slootdorp en Me- demblik, een reservewiel van Chevrolet-vrachtauto maat 32X6. Politie, Middenmeer. Op de bon. Op een der kavels aan den Schagerweg, gelukte het onzen jachtopziener v. d. Sluis te bekeuren zekere T. J. G., te Hippolytushoef. Verbalisant had zich scluil- dig gamaakt aan het plaatsen van wildstrikken. Men zij gewaarschuwd* - Voetbalsport. Het was Zondag voor onze voetballende sporters een drukken dag. Reeds te 11 uur had de inzet der wedstrijden plaats, n.1. een ontmoeting tusschen on ze adspiranten en Andijker Boys. De Andijkers wisten den uitslag te brengen op 40 in het voordeel van Andijk. Het Flevo Il-elftal kwam uit tegen de Andijker Boys I Ook dezen uitslag viel uit met een meerder heidserkenning van Andijk 52. Het Flevo I elftal gedroeg zich echter, evenals we den laatsten tijd meermalen mochten ervaren, meester De Hollandia's IV, moesten de thuisreis aanvaar den met een nederlaag van 1—2. ,T ZAND. GEKNIPT. Zaterdagmiddag hebben een tweetal jongemannen alhier een brutale overval gepleegd. Op hun rijwiel gezeten, hebben zij aan de bejaarde mej. Bakker, welke loopende huiswaarts ging, juist buiten het dorp, haar handtaschje ontrukt. Op het gegil der vrouw kwamen direct een paar boeren, welke ter plaatse aan het werk waren, toegesneld. Deze hielden daarop direct een voorbijkomende auto aan, waarmee men het tweetal, welke fietsten wat ze konden, achter na ging. Te Stolpervlotbrug kon men beide onverla ten staande houden, waarna rijksveldwachter Over hand werd gewaarschuwd, die beiden inrekende. Na een verhoor en na onderzoek van hun koffer met pantoffels beiden ventten n.1. met dit artikel bleek alras dat de politie een goede vangst had ge daan. Op hen werden n.1. een achttal huissleutels ge vonden, waarvan later bleek dat een tweetal aan een paar inwoners hier ter plaatse toebehoorden. De an deren zullen echter ook waarschijnlijk wel, ventende weg, hier en daar zijn meegepikt. Met welk doel deze sleutels zijn ontvreemd, lijkt ons, gezien het avontuur met het handtaschje niet twijfelachtig. Verder bleek het tweetal nog in het bezit van een glassnijder te zijn. Na een langdurig verhoor bekenden zij te vens de inbraak bij den heer De Graaf te Oudesluis te hebben gepleegd, terwijl voorts nog wordt onder zocht in hoeverre beiden aan den inbraak te Sint Maartensbrug debet zijn. Beide mannen, resp. 22 en 25 jaar oud, en afkomstig van Den Helder, zijn ingesloten één in de cel alhier en één te Schagerbrug, waarna zij heden naar Alk maar op transport zullen worden gesteld om aldaar voor den Officier van Justitie te worden geleid. WIERINGEN. Ongeval. Zaterdagmiddag kwam de heer C. Doesburg van den Poelweg men zijn motorfiets ter hoogte van den molen aan den Koningsweg in botsing met de bestel auto van den loodgieter Geusebroek. De auto reed in de richting Westerland en de motorrijder het tegen overgestelde. De botsingö werd veroorzaakt, doordat D. onoplettend onverwachts naar den linkerkant van den weg reed. D.. bekwam eén kneuzing aan den voet en enkele ontvellingen, terwijl de motorfiets en auto licht wer den beschadigd. D. werd in de aangereden auto naar zijn huis gebracht, waar eenige tijd rust houden wel noodig zal zijn. NOORDSCHARWOUDE, 30 September 1935. Aanvoer 1900 Kg. aardappelen, blauwe eigenhei mers f 2, 2100 Kg. uien 2.20, drielingen 70 ct., gele nep f 2.10. 1200 Kg. spercioboonen f 5.30 tot 13.50, 54800 Kg. witte kool 2.20—2.60. DE violist Czekoll lachte. Dat was zeker als een mop bedoeld, toen iemand daar vertelde, dat men aan een vrouw te gronde kon gaan. Neen. Hij dacht er anders over. Deze of een andere, de wereld was vol schoone vrouwen. En de schoon ste onder hen glimlachten hem toe, schenen slechts te bestaan, om hem met hun stralende oogen eraan te herinneren, dat het leven één triomftocht was. De violist Czekoll liep door de ontvangzaal van het Grand Hotel, groetend naar alle kanten, want allen kenden hem en iedereen was wel gekomen om hem nog eens te zien, voor hij het Grand Hotel, waar hij eenige weken verblijf had gehouden, ver liet. Verblijf was het overal slechts voor hem, geen thuis. Dat kende hij niet. Hij als wereldberoemd, gevierd violist, was cosmopoliet Zijn thuis was de ge- heele wereld. Elk mooi plekje op deze aarde, bijne elke groote stad ter wereld kende hij. En de wereld kende hem. Hij voelde zich overal thuis; ook in de snel treinen, op schepen en in vliegtuigen. Hij was groot en slank en had een hartstochtelijk, driest gezicht. Zijn gang was uitdagend. De pages in donkerroode uniform bogen zich bij na tot den grond, de portier salueerde, de maitre d'hotel begeleidde den aanzienlijken gast naar diens wagen. Zoo vertrok hij. Waarheen wel? Daarover behoef de hij zich geen zorgen te maken. Zijn voortreffelijke secretaris regelde alles, maakte hem het leven ge makkelijk. De violist Czekoll behoefde niets te doen dan slechts te gaan naar waar duizenden menschen hem wachtten, hij behoefde slechts te spelen. En hij overwon. Was het wel altijd liefde voor de Kunst, die de menschen tot hem dreef? Neen! Brandende sensatie zucht was het bij velen, om hem te zien, hem, den grooten violist en avonturier. Zoo was zijn leven. Het succes maakte hem hoogmoedig. Hij beschouw de het als een vanzelfsprekend iets, dat de mannen er waren om hem te eeren, de vrouwen om hem te verafgoden. Voor hem waren zij allen slechts: massa. Doch hij had deze massa noodig. Tot hij de cene ontmoette, die zijn ziel deed ontwaken. Hij gevoelde onmiddellijk een diepe verbondenheid van mensr'i tot mensch, meende in het hart van dit meisje gelijkgestemde snaren te hooren trillen. Zijn dagen werden tot een bedwelmende symphonie En wanneer het publiek, dol van geestdrift, om toegiften bedelde, dan speelde hij een lied, dat hij in deze dagen zelf had gecomponeerd: Het Lied van zijn Liefde. Hij stond op 't hoogtepunt van zijn kunstenaars- te Wieringerwaard «e NIEUWESLUIS, Wieringerwaard. Schager Roosjes Te koop: een zware Zeug met 14 ongemerkte Biggen. P. LAAN, Noordstroe, Wieringen. Te koop: In goeden staat zijnde Ford Auto, bij K. BRAK, De Bocht, St. Maartens brug. Te koop: een stuit Koemest, en 10 beste Biggen. G. VIS, Westfrieschedijk, Barsinger- horn. BROEK OP LANGENDIJK, 30 September 1935. BI. eigenheimers f 2.502.60, bl. aardappelen 2.40, uien 1.70—2, drielingen 6080 ct., grove uien 2.20, gele nep 22.20. peen 0.S01.10, spercieboonen 4.60 11.50, kroten f 0.96—2.60, roode kool 3.50—5, witte kool 0.602.50, gle kool 4.705.10, bloemkool le soort 3.607.90, 2e soort 1.501.70. m ALKMAAR, 28 September. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen ls volgt 6 paarden f 150225 30 melk koeien f 100—190.' 17 nuchtere kalveren slacht 512, 59 vette schapen 10—18.50, 5 bokken en geiten 2—6. Op de heden gehouden botermarkt werd 80—85 ct. betaald. Handel goed. Kipeieren 44.35, en eend eieren f 2.10. Handel goed. ALKMAAR, 28 Sept. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 115000 kipeieren: 5860 Kg. f 4.10—4.50, 60—62 Kg. f 4.20—4.70, 62—64 Kg. f 4.30—4.80, 64— 66 Kg. f 4.305, eendeieren f 2.202.50. WARMENHUIZEN, 28 Sept. 18500 Kg. aardappelen: Schotsche muizen driel. f 1.602.10, eigenheimers f 1.50—2.30, 4100 Kg. gele nep f 1.502.10, 5675 Kg. uien f 1.401.70, drielingen f 0.60, grove f 1.80, 5700 Kg. roode kool f 2.60—3.60, gele kool f 3.20-4. 22800 Kg. witte kool f 2.10—2.50, slaboonen f 4.2012.20. MEDEMBLIK, 28 Sept. Kleine muizen f 0.850.90, blauwe f 1.101.15, uien f 0.650.70, gele nep f 1.05—1.10, per 50 Kg., witte kool f 2—2.10, roode kool f 3.40—3.50, gele kool f 1.05 —1.10, kroten f 1.20—1.75, wortelen f 1.101.25 per 100 Kg. loopbaan, op een duizelingwekkend hoogen top, van waar hij plotseling in den afgrond stortte, toen hij bemerkte, dat dit meisje slechts den kunstenaar in hem vereerde, doch niet den man liefhad. Een diepe neerslachtigheid maakte zich van hem meester. Doch hij raapte al zijn wilskracht hijeen, speelde, poogde in zijn spel de teleurstelling van zijn leven uit te snikken. Zijn sterke wil ontwaakte weer, hij streed om zich zelf, hij streed om zijn kunst, hij wilde zich er niet onder laten krijgen. Doch zijn kracht was gebroken. Geen doel zag hij meer in de toekomst, dat waard was om zijn streven op te richten. De jaren van succes, van triomf verzonken. Het leven had voor hem zijn zuiveren smaak verloren. Hij vergat de menschen en de menschen verga ten hem. Toen reisde hij weer de wereld rond. En terwijl hij vroeger lachend gepraald had, dat de hccle wereld zijn thuis was, moest hij nu ervaren, dat hij geen thuis bezat. Hij werd zeer oud. Hij teerde zijn vermogen op cn had toen nog slechts zijn viool, die hij meestal bij zich droeg. Het was hem een dwanggedachte, dat hij zijn viool niet uit handen mocht geven, daar dit nog zijn eenige kameraad was. Hij hoorde andere musici, doch de klanken uit het wondere rijk der tonen hadden geen macht meer over hem. Niets in zijn uiterlijk, noch in zijn wezen herin nerde meer aan den gevierde, die zeker was van zijn succes; de viool was het eenige overblijfsel uit zijn glanstijd. Weer zat hij op -.ekeren dag in een klein lokaal. De sterke, gloeiende koffie, die hij met gulzige teugen dronk, wekte hem op, maakte zijn denken helder; zijn oor werd aandachtig. De drie muzikanten van het koffiehuis speelden. Moest dat muziek verbeelden? Was dan, sinds hij de menschen zijn kunst niet meer schonk, hun mu- zickgevoel zoo afgestompt, dat zij dit erbarmelijk ge kras daarginds zoo maar over hun kant lieten gaan? Nu was het pauze. Hij zat en peinsde. Melodieën zweefden om hem heen, flitsen van klanken uit het lied van zijn liefde drongen zijn ziel binnen. Hij rukte zijn viool uit het foudraal, stapte op het podium naast de piano. Het was hem, als dreef een macht, sterker dan hijzelf, hem het lied van zijn liefde te spelen, te weenen, te snikken, alsof hij eerst dan vrede zou kunnen vinden. Doch zijn vingers waren ongeoefend en stram, enkele wanklanken slechts bracht hij uit het kost bare instrument te voorschijn. Het zweet brak hem uit al zijn poriën. Hij wilde zichzelf dwingen. Hij kon de melodie uit de dagen van zijn liefde, van het hoogtepunt van zijn kunste naarschap, niet meer vinden, hij had haar verloren. Toen opende hij den mond in een kreet van waanzin— doch geen geluid weerklonk. Zwijgend zakte hij in elkaar de viool barstte. De drie muzikanten snelden op hem toe. De pianist en de cellist trachtten hem bij te brengen. Doch de violist van het café greep naar het gespleten instru ment en ontdekte op de kostbare viool den naam van den beroemden kunstenaar. Toen trad hij ontroerd nader en drukte zijn groot ten collega de oogen toe. P1US HALM.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7