Onweerswolken boven Addis-Abeba Brutale roofoverval Alle hoop op den Guerilla- oorlog gevestigd. N. S. B. colporteur neergeschoten De dader gegrepen. Kordaat optreden van de oude vrouw. Dinsdag 1 October 1935. Postrekening No. 23330 SCHAC 79ste Jaargang. No. 9819 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkornend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend 500.000 ABESSIJNSCHE SOLDA TEN STAAN AAN DE GRENS GEREED. ADDIS ABEBA, 30 September. Vrijdag werden te Addis Abeba de Maskalfeesten (het feest, dat in Abessinïë ieder jaar aan het einde van den regentijd wordt gehouden) ingeluid. Deze feesten nemen steeds meerdere dagen in beslag en ook deze keer, in het gezicht van het naderend on heil, is daarop geen uitzondering gemaakt. Tot Zon dagavond heeft men in de Ethiopische hoofdstad gepai-adeerd, gedanst, gegeten en gedronken. Zware onweerswolken de symbolische teekens voor de onweerswolken, die zich boven den Abes- sijnschen hemel samentrekken hingen dezer da gen over de hoofdstad. In de morgenuren bleef het meestal wel droog, maar nauwelijks had de keizer om half drie ''s middags met zijn gevolg het paleis verlaten, of de eerste regendruppels vielen reeds neer. Al spoedig stroomde het water met bakken uit den hemel en felle bliksemstralen brachten de St. George Kathedraal en de op het Marktplein op gerichte feesttribunes ernstig in gevaar. In weinige oogenblikken veranderden dan de heuvelachtige straten van Addis-Abeba in ware bergriviertjes. De tienduizenden, die opgekomen waren, om getuige vah de feestelijkheden te zijn, zochten hun toevlucht ln de omliggende huizen, die al spoedig te klein ble ken te zijn, zoodat vele feestgangers doornat door den stroomenden regen werden voortgedreven. Geen feestelijke opgewondenheid, geen filmopnamen 'n zaam als een bergmeer lag daar het overstroomde marktplein. Slechts de keizer onder zijn troohbaldakijn en zijn gevolg lieten zich niet afschrikken, hoewel de tribu nes dreigden onder te spoelen. En te midden van dit oproer der natuur, te midden van dezen regen, die in den laatsten tijd een politieke beteekenis heeft gekregen, die ver buiten de grenzen van het zwarte keizerrijk uitgaat, werd de parade gehouden. Men zou bijna kunnen zeggen, dat dit een bewijs voor den spreekwoordelijken moed van de Abessijnsche soldaten is. Onder gezang trokken zij in gesloten formaties, weliswaar in vluggen tred, voorbij de tri bunes, om direct na het passeeren van den dichtst- bijzijnden hoek van een straat ergens een toevlucht voor dezen zondvloed te zoeken. „WIJ MOETEN HET DRIE MAAN DEN UITHOUDEN Het elite-kader van het Abessynische leger wordt door de lijfwacht van den negus gevormd. Met haar fonkelnieuwe uitrusting, waartoe sinds eenige da gen ook luchtafweergeschut behoort, maakte zij den indruk van een streng gedisciplineerd Europeesch legercorps. Ook de cavallerie, waarvan eenige esca- drons met bloemen en lansen voorbij de tribunes reden, zag er schitterend uit. Het gros van het Abes sijnsche leger valt echter niet met Europeesche sol daten te vergelijken. Maar de Ethiopische soldaten zijn vechtersbazen met grooten moed en een onge kend uithoudingsvermogen, en men is er hier dan ook van overtuigd, dat de eeuwenoude strijdmetho- den van de overwinnaars van Adoea nog steeds niet overtroffen zijn. Daarom hoopt men hij een Italiaanschen aanval den vijand in een guerilla-oorlog te kunnen verwik kelen. Op raad van zijn Europeesche militaire des kundigen zal .de negus ongetwijfeld een veldslag in het open veld vermijden. De eei'ste aanval wordt in de provincie Ogaden verwacht en daarom vinden daar op het oogenblik groote troepenconcentraties plaats. Aan munitie heeft men groot gebrek; daar entegen heeft men zoo juist aan de grenstroepen 25.000 gasmaskers verstrekt. De vrees voor lucht- en gasaanvallen is intusschen niet al te groot, ook in de hoofdstad zelf niet. Want. Addis-Abeba zal wel de eenige hoofdstad ter wereld zijn, die theoretisch .transportabel" is in Abessinië is de hoofdstad namelijk de plaats, waar de negus zijn residentie opslaat. En de bergen, van Abessinië zijn hoog en ver Gelukt het den Abessijnen inderdaad om een snel le beslissing met Italië uit den weg te gaan, dan rekent men hier absoluut op het doorvoeren van sancties door de leden van den Volkenbond. „Wan neer wij het maar drie maanden kunnen uithouden" zoo zeide mij een Ethiopische autoriteit „dan is Italië economisch en financieel aan zijn einde." DE VROUWEN EN DE OORLOG. De oorlogsstemming is intusschen ïn Abcssynië ten top gedreven en ook de vrouwen hebben zich daaraan niet kunnen onttrekken. Een Roode-Kruis- organisatie heeft men wel een tijd geleden te Addis- Abeba gesticht, doch door de vele andere moeilijkhe den heeft men nog geen kans gezien deze instelling op een hoogte te brengen, waarop zij voor haar taak berekend zou zijn. Aan de vrouwen is dus naar oude traditie de rol toebedeeld de gewonden te verplegen. Zij zullen hun werk vooraan het front verrichten. want, alweer volgens oude traditie, trekken zij aan de zijde van hun mannen mede in den strijd. Ook de keizerin heeft zich aan de ziekenverpleging gewijd. Nog kort geleden verscheen zij op een cursus voor ziekenverpleegsters, waaraan ook haar dochter Tsa- hai en haar hofdames deelnemen. In een toespraakje dat zij daar hield, verklaarde zij: „Ik ben trotsch en verheugd over het werk, dat de Abessijnsche vrou wen verrichten en waarmede zij de vrouwen van de geheele wereld bewijzen, dat zij hun plichten kennen en vervullen zullen." ABESSYNIë GEMOBILISEERD. Alle Abessijnsche strijdkrachten zijn op het oogen- blik gemobiliseerd. De negus heeft zulks trouwens ook reeds officieel aan den Volkenbond doen weten. Niet minder dan 500.000 Abessijnsche soldaten staan thans aan de grenzen opgesteld om hun vaderland te verdedigen. De stellingen, die zij betrokken heb ben liggen echter nergens minder dan 30 K.M. van de grens verwijderd, en het is de manschappen verbo den zich binnen dezen afstand van de grens te ver- toonen. De keizer wil op deze wijze het zuiver de fensieve karakter van zijn leger bewijzen. Dat het voor de legeraanvoerders, wier mannen branden van strijdlust, niet altijd even gemakkelijk is dit bevel 1e doen gehoorzamen, spreekt vanzelf. Tot nog toe heeft zich echter nog geen enkel incident voorgedaan, wat den Italianen aanleiding zou kunnen geven, om de Abessijnen als aanvallers voor te stellen. OLIFANT GESTORVEN. In Artis te Amsterdam Het Koninklijk Zoologisch Genootschap Artis te Amsterdam heeft een aanzienijlk verlies geleden door het sterven van de bij de bezoekers van den dierentuin welbekende olifant Coba. Het dier kreeg dezer dagen een inwendig abces, als gevolg waar van een verlamming optrad, waarna het op advies van den dierenarts is afgemaakt. Coba, een Sumatraansche vrouwelijke olifant, was een geschenk van den heer W. C. Knoops en kwam op 13 Mei 1906 in het bezit van Artis. Zij is 31 iaar oud geworden. De collectie olifanten bestaat thans nog uit een drietal exemplaren. Zeven dooden bij vliegramp in Duitschland Tijdens oefenvluchten te Warnemunde. Havas meldt uit Berlijn. Naar eerst thans wordt vernomen, zijn tijdens de verleden week te Warne munde gehouden manoeuvres der Duitsche lucht strijdkrachten twee ongelukken gebeurd, die «an zeven personen het leven hebben gekost Een jachtvliegtuig en een groot bombardements vliegtuig kwamen met elkaar in botsing, met het ge volg dat beide machines tegen den grond te pletter sloegen. Hierbij zijn de vijf inzittenden omgekomen. Vervolgens kwamen twee jachtvliegtuigen met el kaar in botsing, hetgeen den beiden piloten het le ven kostte. Ernstige treinbotsing nabij Valencia Vijf en veertig passagiers gewond. Madrid. (A.N.P.) Nabij Valencia is een dicht- bezette motorfrein, die met een snelheid van 90 k.m. per uur reed, in botsing gekomen met een spoor wagen, die zich op het baanvak bevond. Uit de ruine van den vernielden trein, heeft men 45 passagiers gehaald, die gedeeltelijk zwaar gewond waren. Eén persoon is na aankomst in het zieken huis overleden. „JUFFERTJE HEELAL". Zondag werd op den schoonheids wedstrijd te Brussel tot „Miss Universe" uit 28 mededingsters gekozen Mej. Gharlotte Wassef uit Alexandrië (Egypte). Men ziet haar hierboven af gebeeld: de vierde van links. ANARCHIST LOST VAN DICHTBIJ VIER SCHOTEN OP HEM. Op het Stationsplein te Amsterdam, juist voor den ingang van het Centraal Station, heeft gistermiddag omstreeks vier uur een 46- jarige man, die later bij de politie zeide B. te heeten, eenige revolverschoten gelost op een colporteur van het orgaan Volk en Vaderland van de N.S.B. Deze colporteur was een 34-jarig persoon, L. H. G. Dassen geheeten, die voor een der ingangen van het Stationsgebouw stond. Daar stonden nog meer per sonen die kranten verkochten, aangezien de postedi- ties der dagbladen juist waren verschenen. Temidden van deze drukte naderde onopgemerkt een man ge kleed in een beige regenjas, die eensklaps eenige schoten op den N.S.B.er loste. Ofschoon de dader de revolver in den zak van zijn jas had, vermoedelijk om geen argwaan te verwekken en het geluid der scho ten te dempen, werden de knallen toch door verschei dene personen gehoord. De colporteur werd door eenige kogels getroffen. Hij had wonden in de liesstreek en in een der armen, doch liep nog eenige meters door, voor hij ineenzakte. De man die den aanslag had gepleegd, poogde zich, na zijn daad, door de vlucht in veiligheid te stellen. Hij rende het Stationsplein op in de richting van het Damrak. Nog voor hij echter het Middenplein had verlaten, veranderde hij blijkbaar van gedach ten en sloeg links af in de richting van het koffie huis der Noorcl-Zuid Hoilandsche tram. B'ij den groo ten lichtmast gekomen, was hij omringd door 't pu bliek, dat aanvankelijk naar alle richtingen uiteen was gestoven, doch bijna onmiddellijk daarna de ver volging had ingezet. Op den kreet: „Houdt hem, houdt hem, hij heeft geschoten", was hij spoedig gegrepen. De man trachtte zich nog los te rukken, doch op hetzelfde oogenblik waren twee agenten, die op het geluid van de schoten naderbij waren gerend, ter plaatse en arresteerden den man onmiddellijk. Hij poogde zich nog te verzetten, doch dit baatte hem niet. Omringd door het publiek werd hij naar het posthuis in het Centraal Station overgebracht, waar hij onmiddel lijk werd gefouilleerd. Twee automatische pistolen werden op hem bevonden, waarvan de eene nog met scherpe patronen was geladen, terwijl uit de andere vijf hulzen ontbraken. Deze hulzen werden los in den zak van den dader gevonden. De gewonde was intusschen door den G. G. en G.D. die zeer spoedig ter plaatse was, naar 't Bin nengasthuis vervoerd. Hij bleek door drie kogels ge troffen te zijn. Zijn toestand liet niet toe, hem een verhoor af te nemen. Later is de dader per celwagen naar het bureau Warmoesstraat overgebracht, waar hem een uitvoe rig verhoor werd afgenomen. Begrijpelijkerwijze verwekte het gebeurde in dit drukke stadsdeel groote consternatie en nog langen tijd stonden de menschen in groepen het gebeurde te bespreken. De dader bleek te zijn de 46-jarige B., woonachtig te Rotterdam. Dader geeft geen reden op van zijn daad. Omtrent het verhoor, dat op het bureau werd afge nomen, wordt vernomen, dat de dader volstond met het oogeven van zijn naam en woonplaats. Verder was er niet veel uit hem te krijgen. De man ver keerde in een zeer opgewonden en overspannen toe stand. Voor korten tijd was hij werkzaam in Frankrijk, waar hij o.a. aan de Micheiin-fabrieken werkte. Op hem werd, behalve eenige getuigschriften, een anar chistische krant gevonden. Hij heeft geen reden op gegeven voor zijn daad. In den namiddag is ook het slachtoffer, de 34-jarige L. Dassen, verhoord. Ook hij kon over het geval wei nig verklaren. Zonder dat er eenige sprake is ge weest van een woordenwisseling, werd hij door B., dien hij niet kende, neergeschoten. Hij is getroffen door drie of vier kogels en in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. In den loop van den avond is een groot aantal ge tuigen gehoord* 80-jarige vronw te Terheyden overvallen. De roover nam met een klein bedrag de vlucht. Het rustige dorp Terheijden bij Breda, Is opgesohrikt door een brutalen roofoverval, welke Zondagavond aldaar om even over acht plaats vond. In de Dorpsstraat aldaar woont de 80-jarige wed. Kok, die als zeer bemiddeld bekend staat. Zondagavond was haar dienstbode uit. De oude vrouw was alleen thuis. Om kwart over acht heeft zij een oogenblik het huis verlaten, om aan de achterzijde de Iniken voor de ra men te sluiten. Daarna is zij in haar huis teruggekeerd. Groot was haar ontsteltenis toen ze werd opgeschrikt door een gemasker- den man, die haar toevoegde: je geld of je leven. Toen de vrouw beweerde geen geld in huis te hebben, greep de man, die een donkeren bril droeg en de pet diep over de oogen had getrokken, haar bij de keel en wierp haar tegen den grond. Daarna sloeg de man haar met de volle vuist in het gelaat. De oude vrouw strompelde naar een kast, waar in een botervlootje het huishoudgeld ten bedrage van f35 was geborgen. Van dit geld wist zij ongemerkt nog 2 briefjes van f 10 in een bloempot te werpen, waarna zij de resteerende f15 aan den indringer overhandigde. Deze nam daarmee geen genoegen en eischte meer. De vrouw zeide, dit boven te moeten halen en wist toen den roover haar liet gaan, de kamerdeur aan de buitenzijde te sluiten, waarna zij om hulp roepend de straat op liep. De indringer wist echter tijdig door een raam te vluchten. Burgemeester v. d. Meulen, die toevallig in de kom van de gemeente aanwezig was, stelde aanstonds met den gemeenteveldwachter en den rijksveldwachter een uitgebreid onderzoek in. Later op den avond nam ook de majoor van de rijksveldwacht uit Geertruiden berg met zijn politiehond aan het onderzoek deel. De hond liep daarbij in een bepaalde richting, waar door althans eenig spoor werd gevonden. Maandagmorgen werd het onderzoek voortgezet, waaraan ook werd deelgenomen door den politiedes kundige uit Breda. De door dezen gevonden sporen gaven zeer positieve aanwijzingen in welke richting de roover moest worden gezocht. Maandagavond half elf hebben eenige arrestaties plaats gehad, doch bijzonderheden konden in ver band met het onderzoek, dat tegen middernacht nog in vollen gang was, niet worden meegedeeld. Een arrestatie. Naar men gisteravond laat uit JBreda aan de N. R. Ct meldde, heeft de politie na een uitgebreid verhoor aanleiding gevonden een van de gearresteerden in verzekerde bewaring te stellen. Deze verdachte is de 20-jcirige boerenzoon A. O., die eenige huizen van de woning van de wed. K. verwijderd woont en dus met haar doen en laten op de hoogte was. Het had bovendien de aandacht getrokken dat deze jongeman Zondagavond laat op de kermis te Beek (gem. Prin- cenhage) meer geld heeft uitgegeven dan redr' —er- wijs in zijn bezit kon zijn. OUDHEIDKUNDIGE VONDST IN NOORD-AFRIKA. Rome. Te Sabratha in Italiaansch Noord-Afrika zijn, naar men meldt, opnieuw fragmenten van een Romeinschen tempel aan het licht gekomen, welke blijken te dateeren uit het begin der 2e eeuw na Chr. Vermoedelijk is een deel van dit bouwwerk eens ten gevolge van erosie der zee ingestort. De opgravin gen in deze rijke archeologische zone worden inmid dels voortgezet. DE GROOTSTE LAMPION TER WERELD. Bij het laatste lampionfeest in Japan, een nationale feestdag, hing in de straten van Tokio bovenstaande reusachtige lampioen, waarvan men eerst goed een indruk krijgt, wanneer men haar vergelijkt met de menschen die er naast staan. Voor den te houden keuveltjesavond hier te lande de volgende maand een inderdaad wel wat al te groot formaat.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1