la den brand in bet Paleis voor Volksvlijt Abessinië beraamt Guerilla Strafzaak tegen directeur en commissaris Er is ernstig geknoeid Uit onze omgeving. Groote spanning Langer wachten acht de Negus onverantwoord. Opmarsch van ïtaliaansehe troepen Een rij van sombere gebeurtenissen, die een schril licht werpen op de Palelsge- schiedenis. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 17 op 18 April 1929 het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam tot den grond toe af brandde. Sedert dien heeft deze gebeurtenis een treurige vermaardheid verworven. Aan assuraniiepenningen ontving de N.V. niet minder dan f450.000; het terrein, waar op eens de trotsche schepping van dr. Sar- phati had gestaan, kocht de gemeente Am sterdam voor i 1.450.000. De misère van den brand werd gevolgd door die van de „premie-loten". Het Paleis weigerde de nitloting te doen houden; een langdurige procedure voor Rechtbank, Hof en Hooge Raad bracht ten slotte uitkomst voor de lotenhouders. De N.V. moest haar verplichtingen nakomen. Doch de ellende was nog niet ten einde. Een strafrechterlijke fase is ingetreden ten gevolge van een klacht van den obligatie houder M. H. de Castro. Op 28 December 1933 werd een vergadering van obligatiehouders gehouden en hier was het dat de heer de Castro die vragen stelde, waarop de di rectie en commissarissen het antwoord moesten schuldig blijven, vragen, die een schril licht wierpen op de rij van sombere gebeurtenissen die de Paleis geschiedenis kenmerkt. Alsnog opgekomen obligaties. Z.i. immers was er geknoeid met de balans. Op de jaarrekening over de periode 1 Mei 1932— 30 April 1933 komt op de W. en V. rekening een post voor: „alsnog opgekomen obligaties F. 37.218". De balans over 1932 echter vermeldt geen uitstaan de obligaties meer. Het bestuur kon geen opheldering geven. „Mis schien waren boeken en papieren, die op de vraag van den heer Castro hoe dit mogelijk was, antwoord zouden kunnen geven, verbrand in den onheils nacht in April 1929". „Maar", zoo voerde de obligatiehouder voorts in deze vergadering aan, er zijn aangeboden obligaties uitbetaald, zonder onderzoek naar herkomst. De mo gelijkheid dat reeds uitbetaalde obligaties opnieuw worden gehonoreerd, staat hiermee open! Was dit reeds gebeurd De heer de Castro drong aan op een Justitieel on derzoek, daar hij de belangen der obligatiehouders z.i. bedreigd werden. Klacht bij de Justitie. Een maand later diende de heer de Castro offi cieel een klacht in bij de Justitie, hij had voordien met behulp van de Vereeniging v. d. Effectenhandel zelf een onderzoek ingesteld, waarbij hij tot de con clusie was gekomen, dat de balans valsch moest zijn, omdat aangeboden en uitbetaalde obligaties niet op die balans waren vermeld. In October 1934 stelde de Officier van Justitie een vervolging in tegen den directeur van het Pa leis voor Volksvlijt L. M., wegens het opzettelijk openbaar maken van een onware balans per 30 April 1932. De rollende steen. Dit zou het begin zijn van het groote onderzoek dat maanden in beslag zou nemen en dat leiden zou tot de arrestatie van den directeur en een der commissarissen. Vele andere feiten n.1. kwamen aan het licht. Naar aanleiding van de verklaringen van den directeur werd een huiszoeking gehouden ten kan tore van de N.V. Hier deed de Justitie verrassende ontdekkingen. Er werd o.a. een kladie gevonden, waarop met potlood een 10-tal obligaties stond aan- geteekend en waarop stond „in 't bezit van PI." (een commissaris der N.V.). Voorts werd het „fundament" voor het thans ko mende strafproces gevonden, n.1. het „Obligafie- boek". In dat boek staan de ingekochte obligaties op nummer; vóór do nummers staat een hoofdletter P„ om aan te geven, dat ze door uïtloting of inkoop in het Paleisbezit zijn gekomen. Een deel dezer met P- aangegeven obligaties zijn opnieuw aangeboden en wederom uitbe taald. Er bleek echter meer. Als voorbeeld noemen we obligatie nr. 4039; deze stond in het boek met een P. gemerkt °.n *vas» uitbe taald in 1931. Van het cijfer 4039 is gemaakt 4089 en deze „nieuwe" obligatie" is in Janu ari 1933 opnieuw gehonoreerd. De vervalsching is tamelijk grof met inkt ge schied en gemakkelijk te herkennen, ook is het getal er in letters boven geschreven. Wie heeft nu die vervalschte obligaties aange- bodenV Er zijn verschillende briefjes gevonden, waarin om uitbetaling werd gevraagd van met P. gemerkte obligaties, die briefjes zijn vermoedelijk - geschre ven door den commissaris PI. Er is b.v. een briefje bij van een „inwoner van Edam", doch toen deze aanvrage werd eeschreven, en onderteekend, was de man in kwestie al twee jaar dood. Van het briefje waarin de uitbetaling van de vervalschte obligatie 4089 werd gevraagd is op het kantoor zelfs een doorslag gevonden, hierop stond aanvankelijk 4039, doch ook dit is veranderd in 4089 (een num mer, dat nog „openstond". De directeur zeide, toen de rechter-commissaris hem vroeg wat hij hiervan dacht; .Ik sta voor een raadsel, maar ik kon niet weten, dat die man uit Edam al twee iaar dood was." Nadat de heer de Castro de plainte had ingediend kwamen er nosr steeds aanvragen om uitbetaling van obligaties binnen. Een van die brieven kwam uit Winnipeg (Amerika) Deze aanvrage was ge schreven door een zwager van den commissaris P., bij wien deze toen Aue\ 1934 logeerde. 32 Obligaties tot een bedrag van f 6400 zijn via de Amsterdamsche Bank uitbetaald aan den zwager van De geest van Van Hall. Bii het verhoor van P. verklaarde deze tegenover den rechtercommissaris dat hij die stukken indertijd van Van Hall had gekregen als onderpand van een leening aan v. H. Stukken had zij echter nooit gehad. De brief van deze dame is gevonden en uit de postzegel blijkt, dat die stukken er inderdaad niet ingezeten kunnen hebben. Soms ook. was een aanvraagbriefje eenvoudig ge steld op papier van 't Paleis; alleen het briefhoofd was er afgescheurd. Merkwaardig is ook, dat die met een P. gemerkte obligaties, die dus ten tweede male werden aange boden, grif werden uitbetaald. Kwam echter een bonafide obligatiehouder met een stuk dat nog niet eerder was gehonoreerd, dan traineerde de betaling soms maanden. Op 17 Januari van dit jaar zijn zoowel de directeur als de commissaris gearresteerd, ook een pleegzoon van M., die de boekhou ding mee voerde werd a'anvankelijk in arrest gesteld, hij is echter later weer op vrije voe ten gesteld en werd niet verder vervolgd. Nog meer feiten. Bij het voortgezet onderzoek kwamen nog meer feiten aan het licht. Dc directeur M. kocht verschil lende obligaties van kleine luiden en provinciale banken voor geringe bedragen op en bracht er het Paleis het volle bedrag voor in rekening. De directeur zou volgens de boeken f 11.000 cour tage" aan een makelaar hobben gegeven, bij den ver koop van het Paleisterrein aan de gemeente. Deze makelaar had in den beginne zijn bemiddeling ver leend, later trok hij zich terug, zoodat hij de ver koop niet tot stand bracht. De makelaar ontkent het bedrag te hebben gehad; de directeur beweert dat hij op instigatie van P. heeft uitbetaald. De Rijksbelasting-accountant G. H. M. Meijer heeft op last der Justitie een onder zoek in de boeken ingesteld, hij is tot de conclusie gekomen, dat er ernstig geknoeid is, b.v. met salarissen en pensioenen. Er is ook o.a. geboekt: „restitntie grondbelasting f 1749", als uitgave. De directeur meende dat dit een, vergissing" was. De accountant komt tot de conclusie, dat ten onrechte betaald is aan obligaties een bedrag van f 101.600. Het generale totaal van de fraude zon volgens zijn berekening be dragen f 121.000. Deskundigen. De deskundigen dr. van Ledden Hulsebosch en dr. L. Schrijver hebben eveneens een onderzoek inge steld. Volgens het rapport van dr. Schrijver is het handschrift op de obligatie „4089" van den directeur M. Verschillende obligaties zijn met chloor bewerkt, en bijgeknipt omdat ze aan de randen verbrand wa ren. Uit het chemisch onderzoek is gebleken dat ze aan hooge temperaturen blootgesteld zijn geweest. Terechtzitting. Het onderzoek ter terechtzitting zal aanvangen op 10 October a.s., De rechtbank wordt gepresideerd door Mr. Briët. Het O.M. wordt waargenomen door Mr. van Arkel, Verdedigers zijn mr. Th. Muller Mas- sis (van den directeur) en mr dr. Benno J. Stokvis (van den commissaris). De dagvaarding tegen de beide verdachten die gezamenlijk terecht staan ver melden bovengenoemde feiten. WIERINGERMEER. Uitzaai wintergranen. Nauwelijks is de graanoogst bijeen verzameld, of de uitzaai van de nieuwe wintergewassen vraagt de aandacht. Machtig ronken de „trekkers" welke groepsgewijze op diverse kavels het zware kouter der plompe ploe- EENHEDEN VAN 600 MAN OVER HET LAND VERSPREID. MOBILISATIEORDER WORDT DEZE WEEK VERWACHT. ADDIS ABEBA, 30 September (A.N.P.); De afkondiging van het door den Negus reeds onderteekende algemeens mobilisatiebevel, wordt afhankelijk gesteld van de reactie van den Volkenbond op het telegram van den negus van gisteren. In Midden Abessinië duren de mobilisatie voorbereidingen voort. Uit de grensprovincies komen eveneens berichten binnen aangaande mobilisatie. De stemming is buitengewoon ge spannen. Ingewijde kringen beweren, dat nog deze week de algemeene mobilisatie-order te ver wachten is, aangezien deze kringen steeds meer aanwijzingen zien voor een tegen de volgende week beraamden Italiaanschen aan val. Volgens mededeelingen uit betrouwbare offi- cieele Abessljnsche bron zou de Volkenbond den keizer reeds hebben doen weten, dat hij onder de door Abessinië geschetste omstandig heden geen bezwaar schijnt te kunnen maken tegen een algemeene mobilisatie, aangezien deze noodig is voor de landsverdediging. GUERILLAPLAN ONTWORPEN. Naar te Addis Abeba verluidt is het plan de cam pagne, dat men heeft opgesteld om het hoofd te bie den aan een Italiaanschen inval aldus, dat op iedere drie vierkante mijlen grondgebied 600 krijgslieden ge concentreerd zullen worden. De bedoeling hiervan is, in geen geval Italië de gelegenheid te geven in een grooten veldslag een overwinning te behalen. Tot het. opstellen van dit plan is men gekomen op grond van de volgende overwegingen; Ten eerste blijven de troepen bij een verdeeling van 600 man over iedere vierkante mijl onder commando van de plaatselijke opperhoofden, die nauwkeurig op de hoogte zijn van de eigenaardigheden van het ter rein. Ten tweede kunnen de troepen op deze wijze een zeer belangrijk gedeelte van het voor hun onder gen door den grond trekken om het land zaaiklaar te maken. Groote 8 meter breede zaaimachines vol gen de ploegen regelmatig en strooien het zaad in den grond uit. Kinderfeest. Door den heer Scholten te Middenmeer werd j.1. Zaterdag een kinderfeest georganiseerd op eigen ini tiatief. Wedstrijden werden gehouden in zakloopen, waaraan door onderscheidene kinderen werd deel genomen. Naast hen, die een prijsje wonnen, be staande in practische cadeautjes, welwillend be schikbaar gesteld door Middenstanders, werd boven dien aan elk kind-bezoeker een reep chocolade uit gereikt. Hoewel geen officieel karakter dragend, is deze daad ongetwijfeld prijzenswaardig en loffelijk te noemen. Overgelukkig gingen de kleinen huis toe. POLITIE. Gevonden: een rijwielbelastingmerk. NIEUWE NIEDORP. Vergadering van de Middenstandsvereeniging. Aanwezig 12 leden. Voorzitter de heer C. v. d. Ha gen. Namens de aangewezen commissie werd verslag uitgebracht omtrent de ingewonnen inlichtingen ter zake voorwaarden, inning dubieuze posten door in cassobureau te Alkmaar. Hoewel op 't oogenblik de actie reeds gunstige re sultaten heeft opgeleverd, zal de commissie evengoed met de voorbereidingen voor algeheele inning, waar zulks noodig wordt geacht doorgaan. Verder worden de voorbereidingen voor de Mica (verkoopweek) besproken en besloten hiervoor re clame te maken ter meerdere bekendheid. De heer T. de Jong stelt voor een verzoek te richten aan de P.T.T. voor langere openstelling telefoon. Goedgevonden wordt dat de heer de Jong zich eerst eens in verbinding zal stellen met den kantoorhouder om nadere bijzonderheden en diens mogelijke mede werking. De heer Keetman zag in 't vervolg gaarne de me dewerking van de Middenstandsvereeniging tijdens de jaarlijksche Floraliafeesten, b.v. het organiseeren van een etalagewedstrijd. Voorzitter zegt dat de vereeniging hiervoor de me dewerking van de burgerij noodig hoeft, welke echter tot heden steeds bijzonder weinig medewerking te dezer zake heeft verleend. Men zegt echter toe voor 't volgend jaar tijdens de Floralia iets trachten te bereiken. Om het. weer eens te probeeren besluit men alvast tijdens de St. Nicolaas een etalagewedstrijd te hou den. Voor een nadere regeling hieromtrent zullen na derhand de winkeliers nog eens bij elkaar komen. Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA. Voorlichtingscursus voor arbeidersvrouwen. Uitgaande van de gedachte, dat in dezen tijd meer dan ooit noodig is het geringe inkomen zoo goed en nuttig mogelijk te besteden, zijn in verschillende plaatsen van ons land cursussen in het leven geroe pen om de vrouwen daarbij raad te geven. Het staat wel vast, dat voor hetzelfde geld een veel voedzamer, voor de gezondheid beteren maaltijd samengesteld kan worden, dan vaak geschiedt. Ook bij het verstel len en vermaken van kleeren zullen vele vrouwen gaarne nuttige voorlichting ontvangen. In gemeenten als de onze, waar dergelijk huishoudondcrwijs niet gegeven wordt, kunnen cursussen als bovengenoemd in die behoefte voorzien. Na een vergadering, waarop vertegenwoordigd wa ren de afdeelingen van de Holl. Mij. van Landbouw, den Modernen Christelijken- en R.-K. Landarbeiders- bond, de Soc.-Dem. Vrouwenclub, de Ver. van Plat telandsvrouwen, dc Ver. voor Huisvrouwen, den Ned. Tuindersbond en het Witte Kruis, is besloten ook hier een cursus te organiseeren en is uit die afge vaardigden een werkcommissie gevormd bestaande Uit de dames Borst-liefhebber, voorz., KeijzerDe Jong, KomenKroon, WaiboerRczelman en den heer N. Raap, secr. Er hebhen zich al 34 deelneemsters opgegeven voor den cursus, die a.s. Donderdag in de zaal van den heer Kossen een aanvang neemt. Uit de lijst van deel neemsters blijkt echter, dat 't doel van den cursus niet ten volle tot ieder is doorgedrongen. Er ontbre ken toch op de lijst nog vele namen van vrouwen, waarvoor deze geheel kostelooze cursus juist bestemd houd benoodigde in het hun toegewezen gebied zelf vinden. Ten derde maakt een op deze wijze versprei de positie de gevaren van een bom- of gasaanval uiterst gering. Tenslotte kunnen deze in hooge mate mobiele eenheden gemakkelijk verrassende aanval len op den vijand doen en zich dan snel terugtrek ken in de heuvelen. Het ligt voor de hand dat op deze wijze geen gesloten tegenstand geboden zal worden te gen een Italiaanschen inva,l die alleen in hooge mate belemmerd zal worden, terwijl de Abcssinische troe pen achter de oprukkende ïtaliaansehe legercorpsen zullen achterblijven, de verbindingsmiddelen zullen kunnen vernielen en daarbij voortdurend den grooten steun blijven houden van de natur.rli.ike gesteldheid van het terrein, die voor de Italianen vrijwel onover komelijke moeilijkheden opleveren zal. Alleen in het Noordwesten, waar lange hellingen een gemakkelijke toegang bieden voor Gondar, zijn tank-vallen aange legd en fortificaties. Hier zullen ook meer troepen worden geconcentreerd en zal krachtige tegenstand geboden worden. Afgescheiden van al deze strategische overwegingen heeft dit plan bovendien nog het groote voordeel te- genov Genève, dat in don aanvang van den oorlog Abessinië voortdurend zal terugwiiken voor de op rukkende ïtaliaansehe legers, zoodat het aamviizen van den aanvaller '7an in het geheel geen moeilijk heden zal behoeven op te leveren. De grootste moei lijkheid zal er in bestaan, de Abessin'sriie troepen te gen te houden en hun 'eiten bii de eerste de beste gelegenheid op de traditioneele wijze een massa- aanval te verrichten. De rogeering van Ethiopië spreekt officieel in het buitenland verschenen berichten, dat de ïtaliaansehe troepen de vijandelijkheden reeds begonnen, tegen. Ook te Rome wordt ontkend, dat. de ïtaliaansehe troepen de grens van Efhiooië overschreden hebben. De dreiging van den Negus en het ant woord van Rome. Reuter seint uit Rome Het officieele bericht betreffende mobili satie in Ethiopië, zal ongetwijfeld het begin der militaire actie verhaasten. De ontvangst van het bericht heeft geen buitengewoon grooten indruk gemaakt, daar de bladen er reeds sedert verscheidene da/gen door bui- tenlandsche berichten op waren voorbereid. In Romeinsche kringen is men ervan over tuigd, dat de mobilisatie van Ethiopië prac- tisch een feit is en hecht men geen waarde aan de omstandigheid, of de mobilisatie of ficieel is of niet. Het vertrek van groote contingenten, die zich sedert de laatste 48 uur hebhen ingescheept, wordt door de „Gazette del Popoio" verklaard als „ant woord op de mobilisatie van Ethiopië"-, is, n.1. voor haar, die met geringe geldmiddelen een zoo voedzaam mogelijke en afwisselende voeding wil? len leeren samenstellen. Bij meerdere deelname zal het wellicht mogelijk zijn (ook in een ander deel van de gemeento) een tweeden cursus te houden. Leidster zal zijn de landbouwhuishoudkundiga mej. J. Wynia van Schagen, die daarvoor een ver goeding ontvangt uit de gelden, die beschikbaar zijn gesteld uit een Rijksfonds, dat bestemd is voor het voorkomen van ziekten (Goede voeding is toch ook zeker een eerste vereischte om ziekten te voorko men. Daar van de deelneemsters absoluut geen vergoe ding gevraagd mag worden voor het volgen van den cursus, zullen bijkomende onkosten, als zaalhuür, enz., bestreden' worden uit subsidies. De Moderne Landarbeidersbond en Het Witte Kruis stelden daar voor reeds een bedrag beschikbaar en de andere ver- eenigingen zullen zeker niet nalaten dit goede voor-» beeld te volgen en hun bijdrage schenken voor dit mooie werk, dat zoo'n goeden invloed kan hebben op den gezondheidstoestand in de arbeidersgezin nen, te steunen. ALKMAAR, 30 September 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 112 vette koeien f 90180, handel matig; 34 kalveren: gras f IS35, vette f 3660 en vettep er Kg. 4560 cent; 43 nuchtere kalveren (slacht) f 5—13; 175 vette varkens (zware) per Kg. 4852 cent. Handel goed. WINKEL. 30 September 1935. Appelen f 15, peren f 17, druiven f 810, to maten f 1.502.50, slaboonen f 4—5, kool f 1.201.90, aardapp. f 1-1.10, p. 10 pond. Meloenen f 27, kom komers 50S0 ct. per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 30 September 1935. Aanvoer: 6200 Kg. witte kool per wagon f 251. ALKMAAR, 30 September 1935. Aardappelen f 2.20, andijvie f 0.703.30, appelen f 26, augurken f 16, bloemkool I f 914, II f 36, bieten f 1.903.10, druiven f 711, gele kool f 3.80 5.20, groene kool f 3—7.50, kropsla f 0.50—3.10, knol- selderie f 3.8U5.10, komkommers f 15, meloenen f 512, peren f 110, prei f 3.606.80, peterselie f 1» postelein 1258 ct., raapstelen f 1.30, radijs f 1.30, roode kool f 2.90—5.20, selderie f 1.90—4.10, spinazie 1236 ct., snijboonen f 21.5024. dubbele spercie- boonen f 0.75—2.80, tomaten f 1.50—2.50, uien f 1— 3.50. wortelen f 3—10.50. witlof 'I f 11.00. AMSTERDAM, Aardappelmarkt. 30 Sept. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuw; bonten f 3—3.40, id. blauwen f 3—3.40, id. eigenh. f 2.202.40, id. blau we eigenheimers f 2.40—2.80. Alle soorten poters f 2.20 —2.40, alle soorten bonken f 2—2.40, Andijker bon-* ten en blauwen f 2.803; Hillegommer zand f 3—4, Anna Paulowna zandaardappelen f 34 per 100 Kg. Drentsche en Overijsselsche zand aardappelen in 50 kilo balen f 2.803.20. Ieder die zijn aardappelen naar Amsterdam wil zenden kan zonder eenige kosten of verbinding alle inlichtingen krijgen. AMSTERDAM, 30 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 603 vette koeien, le kw. 5053 ct., 2e kw. 40—46, 3e kw. 30—38 ct. per Kg. slachtgewichtj 94 melk- en kalfkoeien f 125170, 125 vette kalveren 2e kw. 40—46 ct., 3e kw. 30—38 ct. per Kg. levend gewicht; 63 nuchtere kalveren f 3.50—6.50, 108 scha-< pen en lammeren: schapen f 1416, lammeren f 11' 13; 403 varkens: vleeschvarkens 90110 Kg. 5356 per Kg. slachtgewicht; vette varkens 5355 ct., per. Kg., 10 paarden f 70110. Overzicht: Runderen, groote aanvoer, handel in zet stug, later vlotter, prijzen iets lager. Vette kah veren korte aanvoer, handel stug, prijzen hooger. Varkens matige aanvoer, handel traag, prijzen iets hooger. BROEK OP LANGENDIJK. 1 October 1935. 6500 Kg. aardappelen, grooten f 1.90, eigenh. f 2—2.60, bl. dito f 2.20—2.80, 9100 Kg. uien f 1.70—1.80, driel. f 0.60—0.80, grove f 2.10, gele nep f 2.10—2.30, 7400 Kg. peen f 1.101.30, 130 Kg. spercieboonen f 5.70—^ 12!90. Roode kool 2.704.70, witte kool f 0.90—2.70, gele rooI 4.205.30, D. witte kool 1.902.80, bloemkoo., 6—10, 2es oort 1.50—1.60. 500 Kg. tomaten: A f 3, B. f 3 C f3. CC f 2. NOORDSCHARWOUDE. 1 October 1935. 11350 Kg. aardappelen: Gratins f 2.40. grooten f 1.80, r. Duken f 1.30—1.60, bl. eigenh. f 2—2.40, driel. f 1.50 15200 Kg. uien f 1.30—1.70, driel. f 0.60—0.70, grove f 2.10, drielingen f 22.20. Peen f 1.20—1.30. spercieboonen f 5.50—20.20, kro ten 1 .10—2.40. roode kool 3.80-4.10, witte 2.20—2.50. LONDEN, 30 September (A.N.P.): Eve- ning Standard meldt: Volgens ontvangen berichten zouden de ïta liaansehe troepen 32 K.M. over de voorloopige Abessijnsche grens in de buurt van Fransch Somaliland zijn opgerukt. De ïtaliaansehe troepen zouden den driehoek tusschen het ge bergte en Fransch-Somaliland hebben bezet. Op grond van de ontvangen rapporten over den Italiaanschen opmarsch heeft, volgens het blad,- de bevelhebber van de Fransche troepen in Dsjiboeti, direct deskundigen uitgezonden om de grens over een traject van 40 K.M. met palen te markeeren. Deze deskundigen zijn vergezeld geweest van een afdeeling Senegaleesche troepen. Als verdere voorzorgsmaatregel hebben 50 Fran sche vliegtuigen opdracht gekregen voor een 24 uurs verkenningsvlucht. Men vermoedt dat het doel der ïtaliaansehe actie de stad Doe- anle is. De grens in het gebied is niet nauw keurig bepaald. Conoentratie ïtaliaansehe troepen in Eritrea. Addis Abeba, 29 Sept. ('A. N. P.) Volgens al hier ontvangen berichten vinden groote troepenbe wegingen plaats van het ïtaliaansehe leger aan de grens van Eritrea. In den strategischen driehoek Adi Oegi—Asmara—Senafe zouden 51.000 man, waarvan 31 000 kleurlingen, geconcentreerd zijn. Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, is het ïta liaansehe consulaat in Ilarrar gesloten. In de Abes- sinische hoofdstad ziet men hierin een zeer ernstig voorteeken. Ras Sejoen, commandant in Tigre, dat aan Eri trea grens heeft, naar wordt gemeld, om opschor ting verzocht van het zenden van troepen naar zijn provincie. Hij is van meening. dat de aanwezige troepen voldoende zijn, vooral gegeven de moeilijk heden van ravitailleering De regens duren voort. Dit feit wordt van buitengewone beteekenis geacht voor dén bestaanden toestand. Knickerbocker, de speciale correspondent van het „Alg. Hsbl." te Addis Abeba, seint: De mededeeling van den negus aan den Volken bond, dat hij zich doör de voortgaande troepencon centratie van Italië genoopt ziet binnen enkele da gen tijds tot algemeene mobilisatie over te gaan, is slechts de bezegeling van een rèeds voldongen feit. De mobilisatie heeft reeds overal plaats gehad, uit gezonderd te Addis Abeba en in de omgeving van de hoofdstad, j

Schager Courant | 1935 | | pagina 3