Levensmiddelen schrsclite Een Millioenen- Erfenis Dinsdag 1 October 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9819 te Berlijn Inbraak in een pastorie. HET STOOMSCHIP „ROTTERDAM" OP EEN RIF GELOOPEN. Huurkazerne in brand. Worsteling met een inbreker Tramwagon door den storm voortgedreven Motor met zijspan verbrand. De prijs van sommige artikelen den laatsten tijd verdubbeld. - Verzekering van offi- eieele zijde, dat het niet lang zal duren. Gedurende de laatste dagen van de afgeloopen week is het vrijwel onmogelijk geweest te Berlijn aan boter te komen. Ook het varkensvleesch en het spek was buitengewoon schaarsch. De prijs van ham is in korten tijd ongeveer verdubbeld. Van offi- cieele zijde is de verzekering gegeven dat de thans heerschende schaarschte binnenkort zal ophouden. Openlijk wordt echter toegegeven dat Duitschland met het oog op de deviezen de invoeren niet belang rijk kan vergrooten. Overdreven geruchten. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn meld de gisteravond nader: Sedert eenigen tijd heerscht hier gelijk bekend een zekere schaarschte aan varkensvleesch, boter en cocosvetten. Deze schaarschte is naar alle waar schijnlijkheid slechts van tijdelijken aard. Zij schijnt zelfs objectief beschouwd, reeds thans ©enigszins aan het afnemen, ofschoon subjectief beschouwd ve ie menschen haar nu eerst schijnen te bemerken. Daaraan is het misschien toe te schrijven, dat deze betrekkelijke schaarschte thans aanleiding geeft tot velerlei niet op de werkelijkheid berusten de praatjes. Zoo schijnen sommige menschen te denken, dat er geen varkens meer in Duitschland zijn, terwijl in waarheid altijd nog meer dan 22 millioen aanwezig zijn. Inderdaad is deze stand ech ter lager dan vorig jaar toen er nog eenige milli- oenen meer waren, maar het schijnt op zijn hoogst een verschil van 9 pet. uit te maken. Dit percenta ge is echter hoog genoeg om zekere beperking van het slachten van varkens noodzakelijk te maken. Overigens valt hierbij op te merken, dat de ver deeling van de onderscheiden agrarische producten over den bodem in Duitschland dateert uit een tijd waarmede met het tegenwoordige landbouwkundige stelsel nog niet gerekend werd. Als gevolg daarvan is bijvoorbeeld de oppervlakte, waarop veevoeder wordt verbouwd, in verhouding nog te klein. Ge schikt mestvoer voor varkens, dat tevens goedkoop genoeg is om het mesten loonend te maken binnen de gestelde maximumprijzen, schijnt niet overal in voldoende mate ter beschikking te kunnen worden gesteld. Ook schijnt er vorig jaar te veel te zijn ge slacht. Mogelijk hebben ook misrekeningen plaats gevonden en staat daarmede het ontslag in verband dat heden is verleend aan de twee directeuren voor iVleeschvoorziening in het landbouwministerie. Hoe dit ook zij, men moet zich van de schaarschte (van boter niet te overdreven voorstellingen maken. Men kan niet meer op elk willekeurig tijdstip van den dag praktisch ongelimiteerde hoeveelheden bo ter aanschaffen. Lieden, die op Maandag --laat ple gen op te staan, konden heden tegen den middag inderdaad niets meer krijgen. Maar dat neemt niet weg, dat des ochtends toch nog voor ieder gezin een behoorlijke portie verkrijgbaar is. Ook is het onzin om te beweren, dat er geen margarine meer zou zijn, a* is de voorradige hoeveelheid beperkt ge worden teneindo juist den verkoop van dierlijke [vetten te bevorderen. Ossenvleesch en schapenvleesch wordt rijkelijk aangeboden, maar de meeste koopers verlangen juist varkensvleesch, omdat zij voor het toebereiden van eerstgenoemde soorten ook vet moeten hebben, [terwijl varkensrug en varkensbuik vet geeft, waar door in vele gevallen boter kan worden vervangen. Men weet, dat het systeem van Darré is vaste prijzen te voorzien. Vastgestelde prijzen leiden er ge woonlijk toe dat de betreffende waar van de markt yerdwijnt. Om dit te voorkomen omvat dan ook de tegenwoordige regeling tevens de productie en den aanvoer van de producten naar de markt. Bij de [verminderde hoeveelheid beschikbare deviezen voor den invoer en meer wel door den ongunstigen oogst [van verleden jaar zijn tijdelijke schaarschten van pen of ander artikel natuurlijk niet te vermijden. Boter is intusschen naar men hoort reeds besteld. Volstrekt fantastisch is het als zekere Kringen uit Jfiet buitenland de bestaande en zooals gezegd nog maar zeer betrekkelijke schaarschte aan boter enz. zouden gaan beschouwen als een omstandigheid wel ke politieke beteekenis als die voor het bestaande regime gevaar in zich zou kunnen bergen. Tijdens den oorlog zijn er weliswaar te Rotterdam reeds relletjes uitgebroken, omdat een deel der be volking op zekeren dag rijst cadeau kreeg inplaats Van aardappelen, maar in Duitschland bleef tijdens den oorlog bij 25 gram boter te weinig, alles rustig en zelfs de nood, die het gevolg was van de inflatie, bracht het volk tegen de toenmaals zeer zwakke re geering niet in beweging. Men zal dus begrijpen, dat thans, nadat het Duit- sche volk reeds voor een groot deel nationaal-socïa- listisch is opgevoed en stellig bereid zal worden ge- Vonden werkelijke ontbering tot behoud van den bestaanden politieleen toestand te dragen in het ge heel geen sprake kan zijn van politieke gevolgen, .vooral, zoolang een ieder die het wil nog een half pond boter per dag kan krijgen, hetgeen nog steeds tien maal zooveel per dag is als het vroeger per week js geweest. Het gros van deze bevolking vat het inconvenient op als gevolg van maatregelen, welke ten slotte aan de volksgemeenschap, voor wie zuinigheid bij den invoer een gebiedende eisch is, ten goede zal komen In die richting licht ook de pers de bevolking voor. De buit bestond uit kopergeld en de fiets van den dominee. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de pastorie Ie Wateringen met ongewenscht bezoek vereerd. Toen de bewoners Zondagmorgen beneden kwamen, ston den de deur, die toegang geeft tot het kerkgebouw en buitendeur open, terwijl de geldkast die in de ang staat en de werkgelden bevat, was opengebro- en. Bij nader onderzoek bleek, dat de buit niet bijzonder groot was. Uit de geldkast had de dader enkele han den geld meegenomen, maar daar deze in hoofd zaak koperen munt bevatte, is de gestolen som niet aanzienlijk. Een fiets van ds. J. Bremmer, die in de gang stond, werd terloops meegenomen. De dader heeft zich waarschijnlijk Zaterdagavond ïn het kerkgebouw laten opsluiten en pas laat in den nacht zijn slag geslagen. De politie heeft de zaak in ènderzoek^ Geen onmiddellijk gevaar. New York: Het stoomschip „Rotterdam." van de Holland-Amerikalijn, dat 2-4.000 ton meet, en dat een rondreis maakte van New- York naar de Antillen en op 4 October terug verwacht werd, heeft draadloos gemeld, dat het nabij Marant Keys, op ongeveer 60 mijl af stand van Kingston op Jamaica, op een rif is geloopen. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar voor het schip, maar niettemin is aan de zich in de nabijheid bevindende schepen verzocht zich gereed te houden om zoo noodig assisten tie te kunnen verleenen. De cruise van de „Rotterdam" van New York uit zou zes dagen duren. Aan boord van het schip bevinden zich ongeveer 500 perso nen, van wie ruim 300 passagiers. Bij de Directie van de HollandAmerikalijn te Rotterdam was gisterochtend te elf uur nog geen bericht ontvangen. De positie van de „Rotterdam". „Het schip stoot licht" Nieuwe pogingen om het schip vlot te krijgen. De directie van de Holland Amerika Lijn deelt nog mede, dat het ss. „Rotterdam" aan de westzijde van Morant Cays is vastgeloopen. De passagiers zullen met het ss. „Ariguani", dat in Kingston ligt, van boord worden gehaald en naar Kingston worden gebracht. Aan boord heerscht volkomen rust. Aan boord volkomen rustig. United Press seint ons uit Kingston Jamaica: Het ss. „Ariguani" is heden de haven uitge stoomd, om de passagiers en een gedeelte van de be manning van het ss. „Rotterdam" van boord te halen. Volgens een draadloos telegram van de „Rotter dam" ligt het schip rustig op den grond. Kapitein van Duiken meldde in een radiotelegram aan de Holland-Amerika-lijn, dat het weer goed is. Voorbereidingen worden getroffen voor he t over brengen van de passagiers op de „Ariguani". Bij de passagiers is niet de minste onrust te bespeuren, integendeel, er heerscht een opgewekte stemming aan boord. Voorts deelde de kapitein mede, dat na de eerste vergeefsche pogingen opnieuw zal getracht worden het schip vlot te brengen. Passagiers worden van boord gehaald. De kapitein van het stoomschip „Ariguani" heeft, naar een Reuter-telegram uit New-York meldt, gis terenmiddag om 13.40 uur (New-Yorksche tijd) draadloos medegedeeld, dat zijn schip tegen vier uur bij Morant-Cays zal aankomen, om de passa giers van de „Rotterdam" aan boord te nemen. In zijn radio-bericht deelt de kapitein van de „Ari guani" verder nog betreffende de „Rotterdam" me de: Tanks 1, 2, 3 en 4 lekken. Het schip stoot licht".' Een uur tevoren deelde de „Rotterdam" radiotele-' grafisch mede: „Mooi weer. Passagiers zullen wor den overgebracht op de „Ariguani". Uit Miami seint United Press: Volgens een radio bericht, uitgezonden van het s.s. „Rotterdam", wordt geen verdere hulp dan van het ss. „Ariguani" noo dig geacht. Gevolg van een ontploffing; 8 dooden. In de parterre van een huurkazerne van drie ver diepingen is door een ontploffing brand ontstaan. De ontploffing was ver in den omtrek hoorbaar. In enkele oogenblikken stond het geheele huis in vlammen. Acht bewoners van het huis, onder wie een aantal kinderen, vonden den dood in de vlammen. Acht anderen, die uit de vensters sprongen, wer den ernstig gewond; tijdens de ontploffing bevonden zich 20 personen in het huis. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. PER KANO 10.000 KJfl. AFGELEGD. Heden zullen te Moskou arriveeren de deelnemers aan de enorme kanotocht van Baikal naar Moskou, een afstand van bijna 10.000 K.M. Onder de deelne mers bevinden zich drie commandanten van het Roo- de Leger in het Verre Oosten en drie studenten van het paedagogisch instituut te Irkoetsk. Zij hebben in 141 dagen 15 rivieren afgevaren, die de verbinding vormen tusschen het Baikalmeer en de Moskwa. Oude man kon hem echter geen baas blijven. Later herkend en gearres teerd. De familie G., wonende aan de Voormeu- lenlaan te Bussum, was Zaterdagavond om streeks acht uur uitgegaan. De inwonende vader, die thuis was gebleven, hoorde tegen negen uur gerommel aan het raam van de achterkamer. Hij ging door de keukendeur naar den tuin en zag een man bezig met het uitsnijden van een ruit. Hij greep hem beet, toen de man trachtte te ontvluchten; de 65-jarige kon het echter niet tegen den veel jongere volhouden en de inbreker wist te ontsnappen. Door dat een en ander zich onder het licht van een lantaarn afspeelde kon de man aan de politie een signalement opgeven. De politie toonde den man eenige foto's. In een van deze meende hij den inbreker te herkennen. Het bleek de 30-jarige B. te zijn, uit Hilversum afkom stig, doch sinds kort in Bussum woonachtig. Van B.'s vrouw vernam de politie, dat deze naar zijn schoonouders was en Zondagmorgen kon de po litie B. in de woning van zijn schoonouders te Naar- den ai'resteeren. Hij werd naar Bussum overge bracht en Zondagmiddag met den ouden heer G. en diens buurvrouw, die de worsteling had gezien, bij de woning geconfronteerd. Beiden herkenden in B. pertinent den inbreker. B. wordt ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Hij is reeds meerdere malen met de justitie in aanraking geweest en heeft verschillende vonnissen achter den rug wegens diefstal en inbra ken. Bijtijds tot stilstand gebracht. Men schrijft uit Hellevoetsluis aan de N. R. Ct.: Door den hevigen storm, die j.1. Zondagavond hier ter plaatse woedde, werd een op het station-emplace ment der R.T.M. staande wagon, in beweging ge bracht. Daar er een flinke wind stond en deze pal in de richting van Nieuwenhoorn ging, werd de wa gon met een flink vaartje over de rails voortgestuwd in de richting van Nieuwenhoorn. Men had tijdig kunnen waarschuwen, zoodat men te Nieuwenhoorn bij het station den wagon tot stil stand kon brengen door de remmen aan te zetten, wat echter niet meeviel. Het is een geluk, dat men den wagen tot stilstand heeft kunnen brengen, daar enkele minuten later de tram van Rotterdam, die om 6 uur 45 te Hellevoet- sluis aankomt, aan het station te Nieuwenhoorn zou stoppen. Zijspanpassagiere kreeg eenige brand wonden. Zondagmiddag omstreeks 1 uur is te Epe een motor met zijspan, toebehoorende aan den heer C. H. A. Lotz te Amsterdam, verbi'and. De heer Lotz wilde benzine innemen en bediende daartoe zelf de pomp Toen hij de slang van de pomp uit het reservoir van zijn motorrijwiel wilde halen, drukte hij per on geluk de kraan open. De uit de slang stroomende benzine geraakte door de warmte van den motor in brand. Mevr. Lotz, die in de zijspan gezeten was, werd in een oogwenk in vlammen gehuld. Met moeite ge lukte het haar uit de zijspan te bevrijden. Het bleek dat zij slechts lichte verwondingen had opgeloopen. Ook de slang geraakte' in brand, doch doordat men haar begroef, werd erger voorkomen. De brandweer van Epe, die spoedig ter plaatse ver scheen, behoefde geexx dienst te doen. Het motorrijwiel was niet verzekerd. Te Berlijn werden twee 40 meter hooge fabrieks- schoorsteenen gesloopt. Interessant is hoe men deze steenen reuzen ten val brengt. Dit geschiedt n.1. niet met springstof, zooals dat voorheen het geval was, doch door middel van vuur. In den voet van den schoorsteen hakt men n.1. eenige gaten, die men, zoodra ze ontstaan zijn, met zware blokken hout op vult. Dit hout nu steekt men vervolgens aan en al naardat het door het vuur verteerd, wordt, verliest de steenen kolos zijn evenwicht om tenslotte neer te ploffen en wel naar dien kant, waarin men in den schoorsteen de gaten gehakt heeft Keeltje Faaier te Broek in Waterland. Nienw onderzoek in een oude ge schiedenis. Men schrijft aan het „Alg. Hsbl," Een geschiedenis van jaren her de millioenen- affairc van de nalatenschappen van Nèeltje Paater uit Broek in Waterland is dezer dagen weer opge haald. Een tot voor kort onbekend persoon heeft in deze zaak eenige onthullingen gedaan, die naar de meening van hen, die zich nog steeds belangheb benden noemen, een kleinen stap vooruit beteekenen op den buitengewoon langen weg, dié tot het opspo ren en verdeelen van de schatten dezer destijds zoo fabelachtig rijke vrouw kunnen leiden. Het gevolg is, dat zich andermaal een schare erfgenamen van eenige generaties in velerlei afstamming na 1 y2 eeuw weer in het bezit tracht te komen van de eer tijds zoo geheimzinnig verdwenen schatten. De erfenis-geschiedenis van Neeltje Paater heeft in vroeger jaren groot opzien gebaard. Deze erflaat ster woonde in de 18e eeuw buiten de hoofdstad, waar zij tal van groote pakhuizen bezat, in het stille Waterland. Zij, was groot-aandeelhoudster van de Ned. Oost Indische Compagnie en had daarbij het vruchtgebruik van onmetelijke landerijen. Daar haar geslacht en zijn generaties arm aan kinderen waren, en zij geen broers of zusters bezat, kwam zij bovendien in het bezit van alle familiegoederen. Haar man, met wien zij op huwelijksvoorwaarden was getrouwd, stierf reeds op vrij jeugdigen leeftijd nadien leefde zij stil en afgezonderd temidden van de pastorale rust der landelijke omgeving, onderwijl schepen uit den Oost schatten bleven aanvoeren en tal van rentmeesters haar bezit met de opbrengsten van haar onroerende goederen met den dag aanzien lijk vermeerderdexi. Toen Neeltje Paater in 1789 kinderloos stierf, de den zich bij de uitvoering van haar „laatste wilsbe schikking" groote moeilijkheden voor. De testaments papieren waren n.1. op geheimzinnige wijze voor een groot deel verdwenen, en uit het „kerkeboek", den toenmaligen Burgerlijken Stand, waren juist die bladzijden gescheurd, welke namen bevatten van erfgenamen. Daar toentertijd nog geen goede registra tie van acten, contracten en andere papieren van waarde bestond, rezen er onoverkorpenlijke moeilijk heden. Vast staat dat tal van eigendommen in handen waren gekomen van hen, die op Neeltje Paater's schatten belust waren, doch hoewel de erfgenamen vele processen voerden, kwam de zaak niet tot klaarheid. De geschiedenis verkreeg bekendheid tot ver over de landsgrenzen, en de gedésillusioneerdo belanghebbenden stonden aan spot en hoon bloot. Zelfs is in de vorige eeuw een klucht: „De erfgena men van Neeltje Paater Broek in Waterland" opge voerd. Tegen het einde der vorige eeuw is er nog eens een familieraad bijeengekomen, doch daarna ls de geschiedenis, althans voor de buitenwereld, in het vergeetboek geraakt. Thans echter schijnt iemand op grond van tot. voor kort onbekende gegevens in staat te zijn eentge klaarheid in de zaak te brengen. Het is de heer J. Reek, die gedurende verscheidene jaren nieuwe on derzoekingen heeft gedaan. In allerlei archieven heeft hij mogen zoeken en naar het schijnt heeft hij inderdaad materiaal van beteekenis gevonden Vele mede-erfgenamen wisten tot voor kort van zijn be staan niets af. De heer Reek meent, dat de gezamenlijke nala tensehappen van deze rijke vrouw destijds ruim 200 millioen gulden bedroegen, en dat deze nog niet geheel als verloren zijn te beschouwen: er bestaan bijv. fondsen, die uit de nalatenschap van Neeltje Paater zijn gesticht. Hij zegt een nieuw spoor in de zaak te hebben ontdekt en belanghebbenden, in ver gadering bijeengekomen, hebben besloten op grond van de nieuwe gegevens, stappen te doen om te ko men tot eenige opheldering van deze aloude zaak. Reeds is men opnieuw aan het afleiden der diverse stamboomen begonnen...... De gevleugelde „loodsen" der visschers zou daar in grooten getale boven de Noordzee vers vlakte verschijnen en zoodoende men de meeuwen kunnen noemen, die vooral chijnen, waar scholen haringen aan de opper den visschers den weg wijzen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5