Charles Rex De Langendijker Groentenveilingen. Uit onze omgeving. Ethel M« DelL De plagen in de kool.De verhoog de tuinbouwsteun. - De actie voor de gedupeerden. - Tendens op de veilingen wel eens slechter ge weest. - Toch nog lage prijzen voor aardappels. - Vrij goede vraag voor diverse koolsoorten. Iets lagere prijs voor roode - Witte kool houdt zich goed. - Bloem kool lage prijzen. - Groote aan voer van uien. - De prijzen laten te wenschen over. - Aanvoer van bieten en peen. - De prijzen konden beter zijn - Slaboonen - Veel ver schil in kwaliteit Vandaar uit- eenloopende prijzen - Weinig aan voer, doch slechte prijzen voor to maten. - Idem druiven. Luizenplaag, draaihartigheid, vallers, het zijn den laatsten tijd de gesprekken van den dag. Verhoogden tuinbouwsteun door uitbetaling van dp volle 100 pet. van den richtprijs wordt dan mede in die ge sprekken, welke soms tot debatten uitdijen, als van zelf sprekend ingevlochten. Algemeen is men het er dan over eens, dat de verhooging van den tuinbouwsteun tot 12 millioen gulden alleen effect zal hebben voor hen, die inder daad ook hebben geteeld en dat het lootje zullen leg gen diegenen, (en zoo zijn er nog al wat) die door al de bovengenoemde calemiteiten zoo goed als niets zullen telen. Daaromheen concentreert zich nu de belangstelling. De vraag, hoe deze menschen gehol pen dienen te worden, houdt de geesten van onze organisatiemannen bezig. Dat is dan ook werkelijk een vraag, die om beantwoording roept. Want als daarvoor niet een goede oplossing is te vinden, dan zal de toestand van eenige honderden tuinders van zoodanigen aard zijn, dat hij nog nimmer zoo beden kelijk is geweest. Gelukkig schijnt er in kringen, waarvan ten slotte de medewerking moet komen, veel interesse te bestaan voor deze gedupeerden en als de teekenen niet bedriegen, dan wordt er wel gewerkt-in een richting, waarbij het den goeden kant wordt uitgestuwd. Noodzakelijk zal het echter zijn, dat de actie voor een redelijke oplossing niet verslapt. Bijzondere vrees hoeft daarvoor niet te be staan, omdat het hier geldt een zaak van zuivere realiteit in tegenstelling met andere, waarbij slechts van theorie sprake is en waarvoor men de groote massa der tuinders niet warm krijgt. Binnenkort begint de winterkool-campagne, zoo dat men spoedig zal kunnen vaststellen van wel ken omvang de gevolgen van de genoemde plagen en kwalen zijn. Om nu te zeggen, dat het slecht ging aan de Lan gendijker veilingen, dit kan moeilijk wox*den be weerd. De stemming, de tendens is wel eens slech ter geweest. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de ge ruchten van oorlog daaraan niet vreemd zijn. Wat de aai'dappelen in dit verband betx'eft, deze onder vonden betere vraag, al gaf dit niet onmiddellijk aanleiding tot prijs verhooging. Men vergete daarbij •aiiet., dat er hier en daar van "dit"-product nog heel wat ligt opgeslagen en als dit xiu zonder prijsver laging kan worden geruimd, dan is er ten minste al iets gewonnen. De Schotsche muizen brachten echter weer een zacht prijsje op. De hoogste no teering was f2.30; de meeste partijen wex-den echter voor f 1.70—f 1.90 verkocht. Ook de grove brachten het niet hooger dan f 1.90f 2.10. Drielingen werden verkocht voor f 1.50fl.70. Bevelanders voor den zelfden lagen prijs. Prachtige partijen witte en blauwe Eigenheimers komen er aan de veilingen, doch de prijzen blijven maar laag en als het niet iwas, dat de aanvoerders het geld zoo bitter noodig hadden, dan zou er nog minder aan de veilingen ko men en zouden ze worden ingekuild in de hoop op betere tijden. Een zeldzaamheid was het, als voor blauwe f2.50 werd betaald. Bijna alles werd voor i 1.80f2.20 verkocht. Witte brachten zelfs nog min der op. nl. f 1.70—f 2. Voor Duken werd f 1.20—f 1.60 betaald. Voor de verschillende koolsoorten was deze week bok weer goede vraag, ofschoon de prijzen wat la ger waren dan de vorige week, en vooral in de laat ste dagen nog al zakten voor de grootere sorteering. (Voor kool van 3 tot 4 pond werd f3.50 tot ruim i 4 betaald, zwaardere aanvankelijk f2.70f3, twee de soort f 1.70—f2.10. Voor gele kool tot 4 pond lie pen de noteeringen van f3.90—f4.20 en voor grootere van f3—f3.40. De groote witte kool, voor zuurkool bestemd, bracht voor eerste kwaliteit f2—f 2.40 op, de andere f 1.30—fl.70. Ook werden enkele partijen Deensche witte aange voerd, die f2—f2.70 opbrachten, al naar grootte en kwaliteit. De aanvoer van roode kool beliep 18 spoor wagens, die van gele 8 en die van witte ruim 75. De aanvoer van bloemkool was ook niet groot. De prijzen laten te wenschen ovei\ ofschoon hierbij niet mag worden vergeten, dat er aan de kwaliteit, beinvloed door de luizenplaag, heel wat mankeert. Eerste kwaliteit werd verkocht voor f2f4, waar- Dij ook nog de gx-ootte een rol speelt. Voor tweede soort werd niet meer dan fl.50 per 100 stuks be taald. Uien kwamen er in de afgeloopen week weer heel wat, alle gele uien: met de zilveruien Is het gedaan. Voor alle sorteeringen werden te lage prijzen be taald. Grove brachten f 1.80 tot ruim f2 op, middel- gi'oote f 1.40f 1.80, sommige partijen nog minder, drielingen 60 tot 80 cent en nep f2.20f2.60. Aan voer 22 spoorwagens. Aan de Broeker veiling wei-den aardige kwan- tums bieten aangevoei-d. Voor de kleine wei-d f 1.80 —f2.50 betaald, voor de groote f 1f 1.40, soms nog minder. Mooie bi-eekpeen werd verkocht voor f 1.20—f 1.60, kleinere brachten fO.60—fl op. Slaboonen kwamen er aan beide veilingen nog heel wat, gezien den tijd van het jaar. Mooie boo- nen brachten soms nog een schappelijken prijs op, nl. van f6 tot ruim f8. Een belangrijk deel bx-acht het echter maar tot f4 f6. Een deel was onver koopbaar. Tomaten kwamen er niet veel en ondanks dezen geringen aanvoer bleven de prijzen laag. Voor A- soort kon van f 3.40 tot ruim f 5 worden bedongen, voor B f 3.80 tot ruim f 4, C bracht ongeveer f 3.20 op en CC f2. Ook op de druivenmarkt was het niet gunstig. Alicante werd voor f 17f20 verkocht en Franken- thalers voor f 13f19. Noordscharwoude, 27 Sept. 1935. Aan de Redactie van de Schager Courant, Geachte Redactie, Mag ik U een kleine plaatsruimte verzoeken ter korte beantwoording van de „getrouwe lezer" uit Zuidscharwoude. Bij voorbaat mijn dank. De „getrouwe lezer" vangt aan met de opmerking, dat hij het niet wil hebben over de fruitcultuur, waar overigens tot oordeelen bevoegde personen een afwijkende meening aangaande de mogelijkheid daarvan hebben. Verderop schaart de .getrouwe le zer" zich onder de „Tot oordeelen bevoegden" door als zijn meening te kennen te geven, dat de grond langs den te projecteeren weg, voor een groot deel de noodiee geschiktheid mist. Maar wèl zou de grond langs den bestaanden nieuwen weg geschikt zijn voor fruitcultuur. Dus alweer een afwijkende meening. Overigens heeft hij niets tegen den aanleg van den nieuwen weg, mits dit niet door de gemeenten moet worden gedragen, want daar is hij tegen. Wèl vindt de „getrouwe lezer" het goed indien dit pi'o- ject werd uitgevoerd uit het Werkfonds of Wegen fonds. En zoo zullen er wel meerdere meeningen zijn over het Plan-Zeeman, waar de Redactie gaarne haar kolommen voor openstelt, om zoodoende mede te helpen aan het geven van voorlichting in belang rijke dingen, waar de Commissie van voorbereiding van het plan-Zeeman dan ook ten zeerste erkentelijk voor is, in tegenstelling met de „getrouwe lezer". Echter heeft de Commissie zelf niet de pretentie dat zij wéét hoe het moet. Alleen weet zij, dat er in en om het Geestmer-Ambacht iets moet gebeuren, omdat het zoo niet mag blijven. Zij doet dan ook niets anders, dan te helpen bevorderen, dat er van overheidswege een wetenschappelijke studie-com missie in het leven wordt geroepen om na te gaan wat er te doen valt ter verbetering, waarbij het Plan-Zeeman tot leidraad dient. Wij vragen ons verbaasd af, welke tuinder daar nu bezwaar tegen kan hebben! Iedere ernstige po ging om weer welvaart in deze streek te brengen, moet gewaax-deerd worden. En wanneer het resultaat nihil is, welnu dan heeft de Commissie vergeefsch werk gedaan. Maar de geachte „getrouwe lezer" weet dit zelf ook wel. U, geachte Redactie, nogmaals dankzeggend, J. v. d. ABEELE, Secretaris Commissie tot voorbereiding en propageering van het „Plan-Zeeman". Gudkarspel, 28 September 1935. Mijnheer de Redacteur, Hiermede verzoeken wij u om eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat onzen dank. Het is naar aanleiding van een nieuwsbex-icht uit Oudkarspel, voorkomende in uw blad van 25 Sep tember, betreffende het circuleeren van lijsten aan gaande de wethoudersbenoeming, dat wij iets moeten recht zetten. Ten eerste is het onwaar dat de Afd. C.P.H. deze lijsten laat cix-culeeren. Een commissie van 1 i n k- sclie kiezex-s, van verschillende kleur, heeft de uitvoering van dit werk. Ten tweede waren er geen schermutselingen tegen wethouder Bommel-. Niemand zal het de R.K. kwalijk kunnen nemen, dat zij van de gelegenheid om een wethouder te krij gen, gebruik hebben gemaakt. De pei-soon van Bommer blijft volkomen buiten be schouwing. Het is echter de R.K. Staatspartij, die door de S.D.A.P. aan een wethouder is geholpen. Tenslotte: de bedoeling der commissie is, dat door middel van deze lijsten, de plaatselijke S.D.A.P. nog maals gewaarschuwd werd om te z ij n en te b 1 ij v e n dat wat zij behoort te wezen. Namelijk een partij der linkerzijde. Door de vele, ja zelfs zeer vele handteekeningen, is voor ons het bewijs geleverd, dat het linksche deel onzer gemeente niet instemt met deze manoeuvre der plaatselijke S.D.A.P. Overal, waar do S.D.A.P. en R.K. Staatspartij samengaan, zien wij afbraak. Men moet ons echter goed begi'ijpen, wij beweren niet dat er in de R.K. Staatspartij geen dcmoci'aten zijn, maar de boventoon wordt in deze partij ge voerd door de' bezittenden, de conservatieve Roomsch- Katholieken, trouw gesteund door de geestelijkheid. Daar wij bang zijn dat onze S.D.A.P. zich versja cherd heeft aan deze conservatieve machthebbers in deze partij, willen wij hen waarschuwen: ga niet op dit hellende vlak voort. Een bekend spreekwoord zegt. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Wij verwachten dat het doel der lijsten nu een ie der duidelijk is geworden en we hopen dat de S.D.A.P.ei's deze waarschuwing niet in den wind zul len slaan. Namens de Commissie: Liefdelaan B 78, Oudkarspel. C. HINK Jz. Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. NAJAARSKEURING. De Najaarskeuring van de Rundveefokvereeniging „St.-Maax-tensbrug" werd Zaterdag gehouden hij den heer A. v. d. Sluijs te St.-Maartensvlotbrug. De uitslag was als volgt: Stiex-kalvei-en van ingeschx-even moederdieren, ge boren vóór 1 Maai-t 1935: le prijs Frans A 23 van A. van der Sluys; 2e prijs Hendrik 3 van Jn. Kramer; 3e piïjs BI. Frans K 11 van Jn. Kramei*. Stierkalveren van ingeschreven moederdieren, ge boren op of na 1 Maart 1935: le prijs Frans A 27 van G. Appel; 2e prijs Frans E 30 van Jan Eriks Jr. Kuikalveren van ingeschreven moederdieren, gebo ren voor 1 Maart '35: le prijs A. Maartje 14 van C. N. de Wit; le prijs B Maartje 18 van F. Nieuwland; 2e prijs A Corx-ie 11 van Jn. Eriks Jr.; 2e prijs B Geer tje 10 van Jn. Kramer; 3e prijs A Jacoba 11 van G. Rademaker; 3e prijs B Marie 16 van C. N. de Wit. Kuikalveren van ingeschreven moederdieren, ge boren op of na 1 Maart 1935: le prijs Greta 2S van G. Appel; 2e prijs Kooy 17 van C. N. de Wit; 3e prijs Emima 22 van G. Rademaker. Eerv. vermelding Greta 4 van A. v. d. Sluijs. Hokkelingen van ingeschreven moederdieren, ge boren voor 1 Maart 1934: le prijs Bertha 10 van Jan Eriks Jr.; 2e prijs Marie 14 B-van C. N. de Wit; 3e prijs Gretha 24 van G. Appel. Eerv. vermeldingen: Antje 28 van Jn. Ei-iks Jr. en Eriks 11 van C. N. de Wit Hokkelingen van ingeschreven moederdieren. ge- boren op of na 1 Mrt. '34: lep rijs Josephine 10 van Jn. Kramer; 2e prijs Marie 15 van C. N. de Wit; 3e pi-ijs Juliana 22 van Jn. Kramer. Eerv. vermelding: Brak 6 van C. N. de Wit. Melkvaarzen: le prijs Metha 6 van Jn. Kramer; 2e prijs Burger 6 van C. N. de Wit; 3e prijs Burger 7 van dezelfde. Twenters: le prijs Josephine 7 van Jn. Kramer; 2e prijs Betsy 5 van dezelfde; 3e prijs Geertje 8 van dezelfde. Eerv. vermelding Saai*tje 7 van G. Appel. Oudere koeien, ingeschreven: le prijs A Betsy 3 van Jn. Kramer; le prijs B Josephina 6 van de zelfde; 2e prijs A Cato 14 van G. Appel; 2e prijs B Betsv 4 van Jn. Kramer; 3e prijs A Grietje 5 van dezelfde; 3e prijs B Metha 4 van dezelfde. Eerv. vex-- meldingen: Dora 13 van dezelfde, Ti-uus 9 van Jn. Eriks Jr.; Antje 25 van dezelfde. Vier dieren van één eigenaar: le prijs A, Groep 2 van Jn. Kramer; le prijs B, Groep 3 van dezelfde; 2e prijzen Groep 4 van C. N. de Wit en Gi*oep 5 van Jn. Eriks Jr.; 3e prijs Groep 1 van G. Appel. Groepen van 6 volbloeden van één stter: le prijs -f medaille Groep 4 van Fx-ans 145, eig. Jn. Kramer; 2e prijs A -f medaille, Groep 1 van Marinus B, eig, C. N. de Wit De medailles waren beschikbaar gesteld door de Coöp. Zuivelfabrieken „De Eensgezindheid" te St.» Maartensbrug en „De Dageraad" te Burgerbrug. 2e pi-ijs B, Groep 3 van Frans 111, eig. Jn. Eriks Jr., benevens een medaille, aangeboden door de afd. Zijpe van de Holl. Mij. van Landbouw; 3e prijs, Groep 2 van Herman, eig. A. v. d. Sluijs. Keurmeesters waren de heeren E. Koster Dz., Ir. de Vries en W, Jimmink Hz. ANNA PAULOWNA UITVOERING „DE TANGO". De mondorgelcluib „De Tango" heeft Zondag met haar uitvoering in de zaal van den heer Kossen het seizoen geopend. Het was een goede inzet; de zaal was vol en de avond zelf „Oké". Dat zeggen we er meteen maar bij naar aanleiding van een wenschl van Daan Pool en Tomimy Bouman, die dezen avond medewerkten, daarbij o.a. een liedje, getiteld „Oké" brachten en in een voorafgaand praatje hoopten, dat het publiek de geheele uitvoering ook Oké zou vinden. De heer T. de Vries, voorzitter van „De Tango", was natuurlijk, toen hij het welkomstwoord sprak, nietweinig in z'n schik met de goede opkomst. De vereeniging, zei hij, doet steeds haar best iets goeds te brengen en hij wekte op donateur te worden om dat streven aan te moedigen. „De Tango" opende het programma met een marscti en speelde daarna nog een vijftal nummers. Het wat erg geslonken clubje mocht telkens een hartelijk ap plaus in ontvangst nemen. De muziek sloeg in bij het publiek, vooral de aardige vertolking van de ,',Koekoekwals" en van „Delicato"van D. van Teese- ling. Zooals we boven reeds zeiden, Daan en Tommy luisterden den avond op. Hoe ze dat deden, moeten we dat nog vertellen? De ernstige, de vroolijke lied jes, de praatjes, de non-stop-revue „Hallo hutspot", 't was alles weer zooals we 't gewend zijn, goed ver zorgd, Oké! En naar gewoonte was 't slot ook thans een nummer van Daan in 't Westfriesch, „Kees als kalfjesteekenaar", waarin hij 't weer mooi versierde? Bij 't sluitingswoord, ook maar door Daan uitge sproken, en nog weer een aardigheid op zich zelf, werd zeer terecht een dankwoord aan de begeleiden de musici, de heex-en Van Stipriaan en Rijkers, niet onthouden. Zij hadden zich dan ook uitstekend van hun taak gekweten. I A N O E N D JJ K NOORDSCHARWOUDE. HOLL. BLOEMB. GENOOTSCHAP. De afdeeling Langendijk van het Holl. Bloembollen- kweekersgenootschap H.B.G. vergaderde Zaterdag avond in hotel Concordia alhier. De opkomst van leden was heel goed. De voorzitter, de heer P. Wijn, opende de vergadei*ing met welkom. Het agendapunt voor de alg. verg. luidt als volgtf Is het wenschelijk, dat de saneeringsmaatregelenj voor het teeltjaar 1935—1936 in haar geheel,en om vang moeten worden gehandhaafd? Het Hoofdbestuur was tot de conclusie gekomen, dat bovenstaande vraag bevestigend beantwoord moest worden. Er was een minderheid, die op ver schillende'gronden niet accooi*d kon gaan met het vasthouden aan de saneeringsmaati-egelen in den tegenwoordigen vorm, alhoewel zij geen principieele tegenstanders waren van de saneering. De meerderheid vond, dat, ondanks de fouten welke er aan kleven, de saneering goed gewerkt heeft en een chaos in den bollenhandel heeft voor komen. De meex-derheid verklaarde zich, evenals de mindei-heid, tegen teeltbeperking zonder minimum prijzen en fondsvorming, en was men algemeen van oordeel dat in de toekomst naar middelen moet worden gezocht, waardoor de z.g. surplusbollen ver minderen. De Voorzitter achtte het het beste, ook voor de in standhouding der saneering te stemmen. De maat regelen moeten echter px-actisch en bruikbaar wor den gemaakt Bij de bespreking werd naar voren gebx-acht dat de saneering in den huidigen vox-m ongewenscht was. dat het geknoei met de prijzen niet moet plaats vinden. Op het verkrijgen van een voorschot voor Mei wilde men aandringen, terwijl een ander weer progressieve inkrimping bepleitte. Maar het slot was dat allen zich voor saneering uitspraken. Aangedrongen zal worden op garantie van de prij zen van het surplus en de beperking voor kleine bedrijven zal op de alg. vergadering worden bespro ken, waar ook aangedrongen zal worden op het uit betalen van een voox-schot op de surplusbollen. Afgevaardigden zullen zijn de heeren Bakker en. C. de Boer Wz. Hierna sluiting. FEUILLETON door 71. „Ik' spring naar beneden", zei ze vastberaden, „tenzij je me belooft, tenzij je zweert dat je mij zult laten gaan." Hij lachte weer, maar niet vroolijk noch verachte lijk, maar als heer en meester, iets wat ze nog nooit ,van hem had gezien. „Ik beloof niets", zei hij, „ik zeg alleen, dat je op 'do een of andere manier de mijne zult zijn. Je kunt kiezen. Je kunt zwemmen of verdrinken! Maar je komt niet weg! Tusschen ons is een band dien je niet kunt verbreken, hoe je er ook aan rukt of trekt Spring naar beneden, als je dat de moeite waard .vindt, maar voor je den grond hebt bereikt, ben ik Jxij je. Ik volg je tot door de poorten van de hel. Ik ben nu lang genoeg eenzaam geweest. Voortaan gaan we samen. Dat zweer ik bij God!" Zijn woorden klonken tot in de verte over den af grond heen, maar de lach speelde nog steeds om zijn lippen en in zijn oogen straalde nog steeds de gloed, die het noodlot scheen te tarten. Toen ze dat hoorde, werd het 't meisj'e plotseling zonderling te moede. Ze begon te beven, maar waag de toch nog een laatste wanhopige poging om haar !e behouden en te voldoen aan haar trots. Ze klemde :..et trillende vingers aan beide zijden vast aan de steenen. „Er bestaat tusschen ons geen band die heeft nooit bestaan." Hij beantwoordde die woorden onmiddellijk. „Geen band tusschen ons! Groot God! Als die er niet was, zou ik je dan volgen tot in den dood!" En toen liet hij daar plotseling zaoht en teeder op volgen: „Toby, Toby, dwaas kindje, weet je dan niet, dat ik. je heb lief gehad vanaf het oogenblik dat „De Nachtvlin der" naar den grond ging." Aan de waarheid van die woorden viel niet te twijflen. Een snik ontwrong zich aan Töby's keel en de strakheid week uit haar gelaat. Ze stond een oogenblik met opgeheven hoofd in vervoering, als een die een visioen heeft. En toen riep ze angstig: „Ik kan niet terugkomen, ik val meteen!" Saltash richtte zich op, zijn voorhoofd was vochtig, maar hij aarzelde geen oogenblik. „Ik kom bij je!" zei hij. „Bijf staan, waar je staat. Ik zal je mijn hand reiken, dan kun je je daaraan vasthouden." Ze gehoorzaamde hem gedwee. Met gesloten oogen wachtte ze, totdat hij met de vlugheid van een aap was beland in de goot waar zij stond. Hij vatte haar hand en zei: „Kom nu maar mee! Dan ben je veilig. Je kunt niet vallen. Mijn liefde houdt je staande!" Ze hoorde zijn vriendelijke stem en haar angst was geweken. Zonder een woord te zeggen, gaf ze zich aan zijn leiding over. En alleen door zijn sterken wil, vexiiet ze veilig de gevaarlijke plaats. Maar toen hij haar van de borstwering tilde gaf ze een gil, als een wie de angst te machtig wordt en viel in zijn armen in zwijm. Uit dichte duisternis daagde voor Toby weer het licht. Toen ze de oogen opsloeg zag ze dat haar omge ving geheel was veranderd. Ze lag op de tijgervel len in Saltash' koepelkamer en hij, de held harer droomen, lag naast haar geknield. Dat was 't eerste wat tot haar doordrong, dat hij knielde. „O, doe dat niet! Doe dat niet!" riep ze uit. „Ik ben Maud niet!" Hij keek haar vroolijk aan, de oude scherpe trek ken waren uit zijn gelaat als weggevaagd. In zijn oogen zag ze iets vreemds, iets dat haar deed be ven, maar niet van angst of schrik. ,Dus mag ik alleen maar voor Maud knielen?" vroeg hij. Ze trachtte hem aan te zien, maar toen dat niet lukte, wendde ze het gezicht af en fluisterde: „Ik weet dat je haar altijd hebt liefgehad. Je kunt toch niet beweren dat je iemand ooit weer zoo zult liefhebben als Maud!" Toen heerschte er een oogenblik stilte en ze dreig de te stikken van aandoening. Hij legde de hand op haar hoofd en toen bedaarde ze. „Neen!" zei hij en zijn stem had een klank die Nonette niet kende. „Dat beweer ik ook niet." Die lichte aanraking scheen magnetisch, \yant plotseling sprong ze op, sloeg de armen om zijn hals en verborg het gelaat tegen zijn borst. „Maar je je kunt me toch niet werkelijk lief hebben? Weet je dat wel zeker?" Hij sloeg de armen vaster om haar heen en gaf verder geen antwoord. Saltash, die altijd zijn ant woord klaar had, wist nu niet wat te zeggen, tegen over datgene wat niet onder woorden te brengen is. Ze nestelde zich dichter tegen hem aan, als een die nu eindelijk haar „tehuis" gevonden heeft. Ze was nu niet langer ongeloovig, maar keek hem toch nog niet aan, toen ze vroeg: „Waarom heb je mij dat niet eerder gezegd?" Hij boog zijn donker hoofd totdat zijn lippen heup haar aanraakten en daarop bleven rusten. „Nonette", zei hij „je hebt gezegd dat ik je in God heb doen gelooven?" „Ja," fluisterde ze haast onverstaanbaar. „Ja." „Daarom! Daarmee had je mij op mijn gevoeligste plek getroffen, 't Heeft ook mij tot een geloovige gemaakt. Als ik je daarna - weer had bedrogen, dan had Hij reden gehad mij naar lichaam en ziel te verdoemen." „Maar dat kon je niet! Je kon me niet bedriegen noch teleurstellen." Even kreeg zijn gezicht de oude, Ieelijkc uitdruk king. „Ik heb in mijn leven veel kwaad bedreven. Nonette. Maar niemand heeft ooit zooveel vertrou wen in mij gesteld. Je dwong me als 't ware, tot zelf onderzoek, tot beter worden." Toby slaakte een zucht van verlichting en zei op vasten toon: „Was het dat? Je trachtte dus nog maar, goed te zijn!" „Juist, ik trachtte ernaar", hernam Saltash. ,En tracht je nog steeds?" er klonk weer wat vroo- lijkheid in haar stem. „Ik schei er mee uit!" antwoordde Saltash, „ten zij ik krijg wat ik wensch!" „Toby keek hem aan en zei teeder: Charles Rex." En met groote liefde zag hij op haar neer. „Een half jaar geleden heb ik 't al gezegd: Een godsgave mag men niet versmaden, dat hel) ik nog nooit gedaan!" ,,'t Duurde alleen maar een beetje lang, voor Je haar durfde aanvaarden, is 't niet!" zei Toby met een zucht. EINDE

Schager Courant | 1935 | | pagina 6