Oorlog niet moor te voorkomen, Te Londen de laatste hoop vervlogen. Bange spanning te Addis Abeba. VERDUISTERING VAN 3800 GULDEN. Tusschen de lift doodgedrukt. De prijsverhooging der benzine. ZUIVEL0PT0CHT TREKT DOOR DE HOOFDSTAD. Drinkt meer melk. Weer een lijk op Texel aangespoeld. Vraag naar scheepsruimte in Nederlandsch-ïndië. NEDERLANDER !N DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Weekstaat Nederlandsche Bank. Woensdag 2 October 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9821» Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno Inbegrepen. Groote letters wordeD naar plaatsruimte berekend Abessinië voorziet zich van wapenen. Ge heimzinnige schepen voeren wapen- voorraad aan voor het leger van den Negus. Reuter's diplomatieke correspondent te Londen verneemt, dat men aldaar weinig of geen hoop meer koestert, dat de Volkenbond een gewapend conflict in Abessynië zal kun nen voorkomen en dat de Bond hoogstens zal kunnen hereiken, dat de dunr van een oorlog zooveel mogelijk zal worden beperkt, iets, waaraan Engeland zoo krachtig mogelijk zal medewerken. Engelands vraag aan Frankrijk. Het blijkt thans, dat de door de Engelsche aan de Fransche regeering gevraagde inlichtingen, of En geland kan rekenen op den steun van Frankrijk, in dien de spanning in de Middellandsche Zee zou lei den tot een aanval op de Britsche vloot, dient om vast te stellen, of Frankrijk ermede accoord gaat, dat tijdens de periode, voorafgaande aan een beslis sing van den Volkenbond ten aanzien van een col lectieve actie, de mogendheden eensgezind blijven, indien één harer geisoleerd zou raken en tot een afzonderlijken strijd zou worden gedwongen. Deze kwestie, aldus schrijft de diplomatieke cor respondent van Reuter doet zich voor, omdat zich in artikel 16 van het volkenbondspact een leemte bevindt. Krachtens dit artikel zijn alle leden van den Volkenbond overeengekomen, wederzijdschen steun te verleenen in geval van een op zichzelf staan den aanval tégen een hunner, indien de Volkenbond zal hebben besloten tot. een gemeenschappelijk op treden. Niets is evenwel'in genoemd artikel bepaald voor de periode, welke aan die beslissing van den .Volkenbond voorafgaat. In Londen wijst men er op, dat men in de jongste antwoord-nota aan Frankrijk zóó ver is gegaan als eenige Britsche regeering slechts gaan kan en men hoopt ernstig, dat Frankrijk door de Engelsche toe zeggingen tevreden gesteld zal zijn. ADDIS ABEBA. In de Roode Zee zouden zestien ïtaliaansche onderzeebooten voor anker liggen om, naar men zegt, te trachten eventueele voorraden munitie en oorlogsmateriaal, welke door andere lan den naar Abessynië zouden worden verzonden, te on derscheppen. De stad Jijiga is voor vreemdelingen gesloten. Aan de kust van Fransch Somali-land., ten Noorden van de haven Djiboeti, zouden twee geheim zinnige schepen gezien zijn, die geen vlag voerden. Men gelooft, dat deze vaartuigen eenige duizenden mitrailleurs aan boord hebben en uit hun bewegin gen valt op te maken, dat zij het gunstige oogen- blik afwachten, om de smokkelwaar te ontschepen. Volgens een niet bevestigd gerucht zou de alge- meene mobilisatie hedenavond worden afgekondigd, liet nieuws zal, zooals mirtijd reeds gemeld, ver spreid worden door middel van vuren, die op de toppen der bergen ontstoken worden. In gezaghebbende kringen wordt verteld, dat de afkondiging der mobilisatie op bevel van den negus een plechtig karakter zal dragen en gepaard zal gaan met een godsdienstoefening en een redevoe ring in aanwezigheid van de journalisten en cine asten. De weigering van Genève om waarnemers te zen den, heeft Abessynië teleurgesteld, maar niet ver rast. Men is van meening, dat de commissie toch niet meer op tijd zou komen, aangezien de oorlog op het punt staat uit te breken. In het gebouw van de ïtaliaansche legatie gaat men voort met het treffen van toebereidselen in verband met de komende vijandelijkheden. Men heeft de meubelen, de auto's en de paarden verkocht en het Abessynisch personeel ontslagen. Bijna alle in Abessynië wonende Italianen zijn nu vertrokken. Vier van de zes ïtaliaansche consuls hebben hun post verlaten. De consul te Harrar heeft bevel gekre gen, om te vertrekken; die te Adoea is nog op zijn p •-1' vijAdoea bi] de grens "degen is. De Abessynische minister van buitenlandsche za ken heeft den consul van Ethiopië te Asmara (Eri trea) getelegrafeerd, dat hij naar zijn land terug moet keeren. Reizigers uit Tigre zijn in Addis Abe ba aangekomen en melden, dat 50 afdeelingen Erl- 'rcesche inboorlingen naar Abessynisch gebied zijn tedeserteerd met medeneming van 50 geweren, p-oote voorraden munitie en acht machinegeweren. De bevolking van Addis Abeba, aldus een. bijzondere correspondentie aan het „Alg. Hsbl." begint de daken met eucalyptustak- ken to camoufleeren en de regeering heeft wachters opgesteld op alle bergtoppen om de stad, omdat men het gevaar van een lucht aanval acuut gaat achten. De wachters hebben bevel gekregen, waar schuwingsschoten' të lossen zoodra zij 'vijan delijke bommenwerpers zien naderen, maar deze voorzorgsmaatregelen hebben slechts weinig beteekenis. De waarheid is, dat Mus- solirii als hij dat wil, de heele bevolking in haar slaap kan verdelgen. Het bombardement van Addis Abeba zal een be slissend oogenblik zijn. Ik heb, aldus bovengenoem de correspondent, uit goede bron vernomen, dat van Britsche en Fransche zijde vertrouwelijk pogingen zijn gedaan, Mussolini ervan te weerhouden een weerlooze stad te overvallen, maar men gelooft niet dat de mogendheden erin zijn geslaagd geruststel lende verzekeringen daaromtrent te verkrijgen. De Ethiopische autoriteiten zij ernvan overtuigd, dat de indruk in de wereld van een bombardement van de stad zoodanig zal zijn, dat Engeland er een re den in zal vinden, het Suezkanaal te sluiten. Addis Abeba. Militaire kringen verklaren, dat de regentijd, welke nu reeds acht dagen langer duurt dan gewoonlijk het geval is, wel geen verande ring zal brengen in de militaire besluiten van Ita lië, daar de provincies Ogaden, Danakil en West- tigre wel is waar nog van den regen te lijden heb ben, doch de bodem het regenwater direct absorbeert. In de Abessijnsche hoogvlakte tot Gondar toe re gent het nog steeds. De Abessijnsche troepenbewe gingen hebben hier nog weinig te beteelcenen. Volgens de Abessijnsche kringen zouden de Ita lianen tusschen 5 en 10 Oct. tot den aanval over gaan, waarbij men als eerste actie het bombarde ment verwacht van de spoorlijn en de radiostations, van Harrar en Addis Abeba. Amerikaansche journalisten hebben huizen ge huurd buiten Addis Abeba in de buurt van de ge zantschapsgebouwen. Tien Amerikaansche journa listen zullen met karavanen een bezoek aan de frontstreek brengen. Men verwacht evenwel niet dat de regeering toestemming zal verleenen. KANTOORBEDIENDE TE ALKMAAR AANGEHOUDEN. Gister is door de politie te Alkmaar een kantoorbediende aangehouden, die zich gedu rende een reeks van jaren zou hebben schul dig gemaakt aan verduistering van geld ten nadeele van een handelskantoor aldaar, tot een bedrag van ongeveer f 3800.Hij is gistermorgen ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring ge bracht. Bovengenoemde ontvreemding, aldus lezen we nog in de Alkm. Crt., heeft plaats gehad ten kantore van den kaashandel van de firma P. Kool J.Czn. door den 32-jarigen bediende J. H., die bij de boekhouding werkzaam was. Voor twee maanden werd deze be diende, tegen wien vermoedens van fraude waren ge rezen, ontslagen. Uit een daarna ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat de bediende, die vele jaren op het kantoor werkzaam was en het volle vertrou wen genoot, in den loop der jaren verschillende be dragen die thans in totaal op f3800.geraamd wor den, had verduisterd. De jongeman, die geboortig is uit een nette Alkmaarsche familie, is gehuwd. Doodelijk ongeluk op de fabriek De Sphinx te Maastricht. In de aardewerkfabriek „de Spinx" te Maastricht is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 16-jarige J. Jongen uit Limmel, het slachtoffer is geworden. Hij bevond zich op de eerste verdieping van een der hoofdgebouwen en wilde met de electrische lift naar boven gaan. Hij stelde de lift in beweging vóór dat hij er zelf was binnengegaan. Daardoor gelukte het hem niet meer, in de lift te springen. Hij bleef met het bovenlichaam op den vloer van dezè instal latie hangen en is tegen het plafond van de tweede verdieping doodgedrukt. De vrouwen en kinderen van in Abessynië wonende Duitschers verlaten Addis Abeba met het oog op bet naderende oorlogsgevaar. Financiering versnelde bruggenbouw. Onderzoek van het weisontwerp in de af deelingen der Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft besloten, op 8 Oc tober in de afdeelingen te onderzoeken het wetsontwerp tot financiering van den versnel den bruggenbouw door verhooging der tijde lijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine, alsmede een aantal contingentee- rings-ontwérpen. Een groot aantal Amsterdammers zal gistermid dag wel overtuigd zijn geworden, dat het noodig as in de toekomst meer melk te gaan drinken. Een lange rij van voertuigen, die in optocht door vele deelen van de stad is getrokken, heeft daar al thans'reclame genoeg voor gemaakt. Men kan thang merken, dat we in het gebruik van melk bij Dene marken en Zwitserland ver ten achter zijn. Van het Stadion vertrok deze rnclkoptocht met de bekende kaasdragers uit Alkmaar voorop. Daar na volgden een groot aantal meest aardig versier de motorvrachtwagens, die elk vertegenwoordigde een bekende melkfabriek of melkinrichting. Eerst werd gewandeld naar West om door de binnenstad het Oostelijk deel van de stad te bereiken. Nadat ook nog aan Zuid een bezoek was gebracht, keerde men naar het uitgangspunt terug. HET MIJN-ONGELUK BIJ PARATSJIN. Aantal dooden gestegen tot 19. Het onderzoek naar het mijn-ongeluk nabij Parat- sjin te Rhan in Joego Slavië heeft uitgewezen, dat de ontploffing van het methaangas werd veroorzaakt door een defecte mijnlamp. Het aantal dooden is gestegen tot negentien, ter wijl nog drie gewonden met den dood worstelen en vijftien zoo ernstig gewond zijn, dat zij waarschijnlijk levenslang invalide, althans ongeschikt voor den arbeid in dem ijnen, zullen blijven. Vermoedelijk een slachtoffer van het fn de Eierlandsche Gronden vergane sciiip. Uit Cocksdorp: Op de punt van de Vliehors is gistermiddag het lijk aangespoeld van een omstreeks 26-ja- rigen man. Vermoedelijk betreft het hier een schepeling, afkomstig van het in de Eierland sche Gronden liggende wrak. Gelijk reeds bekend, is Zondagmiddag op deze zelfde plaats het lijk van een man aange spoeld. Men vermoedt, dat bij verandering van wind nog meer lijken hier zullen aanspoelen. Drie opgelegde schepen van de Scheep vaart-Maatschappij „Nederland" in de vaart gebracht. AMSTERDAM: Naar wij vernemen zijn dezer da gen in verband met vraag naar scheepsruimte in Ne- derlandsch-Indië twee oudere vrachtschepen van de Scheepvaart Maatschappij „Nederland", de stoomsche pen „Saleier" en „Enggano", welke geruimen tijd op gelegd zijn geweest, naar zee vertrokken. De schepen maken de reis rond Kaap de Goede Hoop. Vandaag om 12 uur, zal ook het stoomschip „Zem- bilan" van genoemde maatschappij, dat eveneens op gelegd is geweest, via Kaap de Goede Hoop naar In dië vertre kken. EEN NIEUW MONSTER? Een twee meter Ia ng beest, gefotografeerd door den Amerikaan- schen persfotograaf, Lonis Reynolds, die het bij fort Myers in Florida tegenkwam, kort nadat er 'n vreesclijk noodweer had gewoed. Het dier werd ondanks alle nasporingen niet meer gezien Wegens verdenking van steun verleening aan de illegale communistische partij. Het A.N.P. meldt: Een afdeelingschef van een bekende firma in de hoofdstad was in het begin van de maand Septem ber voor een particulier bezoek naar Duitschland vertrokken,'doch sindsdien heeft men niets meer van den man gehoord. Thans blijkt, dat hij te Keu len is aangehouden en vervolgens opgesloten te Dus- seldorp. Hij wordt ervan verdacht een geldbedrag aan een instantie van de ''1 'gale communistische partij te hebben overhandigd. De directie van de zaak. waar hij werkzaam was. is echter niet bekend dat de man betrekkingen zou hebben onderhouden met de communistische beweging. De gearresteerde is bovendien reserve-luitenant waarnemer te Soesterberg en heeft daar nog in ae maand Augustus deelgenomen aan oefeningen. Binnenkort zal hij zich voor de Duitsche recht bank hebben te verantwoorden. Het misdrijf valt volgens het Duitsche wetboek van strafrecht ondc hoogverraad. Goudvoorraad met bijna f 6 milL ver minderd. Blijkens den nieuwen weekstaat van De Nede landsche Bank is de vermindering van den gom voorraad door toevloeiing van andere - zijde dez. week tamelijk beperkt gebleven. Per saldo bedraagt do vermindering bijna f6 mill. Tevens had een vrij sterke uitzetting van de beleeningen en discontee ringen plaats voor een gezamenlijk bedrag van ruim f32 mill., terwijl de positie van het Rijk tegenover de Circulatiebank met f1724 mill. achteruit ging. Bij dit alles dient men echter in aanmerking te ne men, dat de weekstaat juist op den ultimo werd af gesloten. dus op het meest ongunstige moment. Het gouddekkiggspercentage bedraagt thans 62.26 te gen vorige week 65.13 en verleden jaar 78.67

Schager Courant | 1935 | | pagina 1