Adoea eindelijk gevallen Nobelprijs voor Haile Selassie? Na een hardnekkigen strijd en bloedige gevechten Ernstige verliezen aan beide zijden Maandag 7 October 1935. 79ste Jaargang. No. 982 3 l/VJareima Abtt Aria frota. f Ahtolo (o Aruba. At ,*62 O. >^2 Wjqera. i Zevenwouden 6 o r> ?Ait. V -^V Jtebra-tfe^dOS i Jr fM^feöir'èrJy^ TropiscH "v s">/ Oewogdjebiea L fmUtoO A- f taio tO hteiioSi ADDIS ABEJ Dit blad verschijnt 'dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending lot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vü. P, Trapman Co.f Schagen* 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewljsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Postrekening No. 23330 SCHAGER Int. Telef, No. 20 Uil Asmara wordt gemeld, dal Adoea na een hardnekkigen strijd en bloedige gevech ten, die drie dagen en drie nachten lang duur den, door de Italianen is bezet. Aan. beide zijden werden ernstige verliezen geleden. Tijdens het bombardement van Adoea is graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini, door verscheidene kogels getroffen. Bij het aanbreken van den dag bereikte een afdeeling Italiaansche infanteristen in verspreide orde de eerste straatjes van Adoea. Zij bezetten het Italiaansche consulaat, dat verlaten was, doch waarin geen spoor van wanorde was te bekennen. Zelfs woei de Italiaansche vlag nog van het gebouw. In Adoea zijn nog talrijke punten, vanwaar 'door de Abessiniërs tegenstand wordt ge boden. De omtrekkende beweging om Adoea wordt voortgezet. Zevenduizend Danakils beletten de beide Italiaansche vleugels zich bij elkander te voegen. Ondanks heftigen tegenstand hebben de Italianen Mayeta, Enguela en Hawariate be zet* In deze opsomming der feiten zou duidelijk tot uiting komen, dat Italië verantwoordelijk moet worden gesteld voor het uitbreken der vij andelijkheden. Besmettelijke ziekten in de Italiaansche koloniën. Keizer Haile Selassie. Stockholm. In de Zwee.sche pers wordt voorge» steld, dat Keizer Haile Selassie van Abessynië in aanmerking zal komen voord en Nobel prijs wegens zijn bemoeiingen ten behoeve van den vrede. De bladen merken op, dat het moreel© effect van een dergelijke toekenning niet te overschatten kan zijn.. Drie 'dagen en 'drie nachten hebben de 'dappere 'Abbesijnsche soldaten, slecht uitgerust met mate riaal, maar goed voorzien van heldenmoed, stand gehouden tegenover de-numerieke en technische .overmacht van het Italiaansche fascistenleger. Vliegtuigen stijgen ieder uur op en laten hun moordende bommen vallen op de bevolkte steden en verzamelde legergroepen, aldus de speciale corres pondentie uit Adoea aan het „Vsbl." De Abessiniër is een uitnemend schutter, maar toch vecht hij niet, als de Arabier, individueel; hij strijdt in massa. Hij houdt er van zich in zijn onweerstaanbaar elan op den vijand te werpen. Dat maakt zijn verliezen zwaarder, maar toch heeft Ras Seyoem nog niet het gros van zijn mannen in het vuur gebracht. Adoea is verdedigd, maar daarbij ging het vooral om, de Italiaansche opmarsch te belemmeren, de aanvallers te verzwakken, en door de aanwezige troepen is met groote onversaagdheid gevochten. De Italiaansche vliegtuigen, die opstegen, hadden een fantastisch gezicht op een mierenhoop van man schappen, begeleid door tanks, vrachtwagens en muilezels. Naar den schroeienden hemel stijgen groote stofwolken omhoog. Het Italiaansche leger eet stof, slikt stof en spuwt stof. Daar doorheen donde ren de schoten der kanonnen. De generale staf 'spaart de munitie niet. Als er ergens uit het voor terrein schoten klinken, wordt daar een moorddadig geschutvuur op gericht en werpen de vliegeniers hun explosiemateriaal. Rots en zand vliegen om hoog, soms oolc „menschenvleesch". De tanks, die voorafgaan en de vleugels dekken, knarsen en kraken over den steenachtigen grond. Het leger marcheert voorwaarts langzaam, als zuch tend en houdt dan ineens stil: een Abessynische aanval. Achter' het leger volgt een vreemdsoortige stoet. Het is de genie, het zijn de wegwerkers, die, alsof zij in een gemeente aan het werk zijn, het plat- geloopen terrein walsen, pletten en tot Romeinsche heirwegen maken. Als zij zoo doorgaan zijn zij mis schien over een-paar jaar in Addis Abeba met hun primitieve autostrade. Zij worden door de inlandsche bevolking, die hier in deze streek zeer tarlijk is, met verbazing gadegeslagen. Links en rechts van el ke opmarcheerende colonne voeren inboorlingen uit Eitrea geiten, schapen en runderen mee voor de voeding van de troepen. Dit alles heeft veel van een volksverhuizing over de Roode Zee. Italië de aanvaller. Het rapport van de commissie van zes gereed. De commissie van zes, die Zaterdag door den Vol kenbond is ingesteld tot de bestudeering van de .vraag, of in Abessinië een aanvalshandeling is ver richt en of het pact is geschonden, heeft vanmiddag in een zitting van drie uur, die werd geleid door den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken, haar taak volbracht. De commissie heeft de documenten, die door Abes sinië en Italië zijn overhandigd, onderzocht en een rapport uitgewerkt over de gebeurtenissen van de laatste dagen. Naar verluidt, bevat dit rapport, slechts een uiteen zetting der feiten, waaruit de raad de politieke en ju ridische ponsequenties heeft te trekken. Londen; Naar de „Sunday Chronicïe" meldt, heeft de Internationale Sanitaire Commissie te Ge- nève aan de haven-autoriteiten in alle deelen der wereld vertrouwelijke instructies doen toekomen, Onder de ernstig gewonden bevindt zich ook graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini. Petroleum in melkkannen Het Noordelijk waarin verzocht wordt, bij de inklaring van Italiaan sche schepen de srengst mogelijke sanitaire maatre gelen te nemen, daar in Eritrea en in Somaliland be smettelijke ziekten zijn uitgebroken, die gemakkelijk naar andere landen zouden kunnen worden overge bracht. Daar de Italiaansche regeering een scherpe cen suur heeft ingesteld, is de omvang der epidemies niet bekend, doch men beweert, dat talrijke personen, die aan de besmettelijke ziekten lijden, naar een eiland in de nabijheid van de Grieksche kust zijn ge bracht. DE TOESTAND AAN HET FRONT. Toenemende stakingsonlusten in de Veiv eenigde Staten. Twee dooden. Zaterdagmiddag is bij Antwerpen tijdens een proef vlucht een nieuw type bombardementsvliegtuig, be stemd. voor het Belgische leger, van een hoogte van 800 M. neergestort. De beide inzittenden, Leon Stam- pe, zoon van den bekenden Antwerpschen construc teur, en de Russische ingenieur Iwanof, die de con structeur van dit type was, werdeng edood. Het vlieg tuig kwam terecht in een tuin, na het dak van een huis te hebben vernield. VLUCHT TOT 11.800 M. HOOGTE. De beroemde Russische vlieger Kokinski is met een éénmotorig vliegtuig tot een hoogte van 11.800 M. gestegen. Op deze hoogte hééft hij lansen tijd proeven gedaan. De temperatuur bedroeg in deze luchtlaag 60 graden beneden het vriespunt. De pi- loot voelde zich bij aankomst zeer wel. B a a r n. Zaterdagavond te 10.25 uur reed een personenauto bestuurd door den heer Van Dijk ui Maartensdijk 'en waarin nog twee dames en een heer gezeten waren, in volle vaart door den afgeslo ten spoorwegovergang aan de Generaal van Heutz- laan, juist toen een trein van het op ca. 75 M. ai- stand gelegen station vertrok in 1 de richting van den spoorwegovergang, terwijl voorts nog een trein van de andere zijde in aantocht was. De overweg wachter, de heer J. v. d. Brakel, behield zijn tegen woordigheid van geest, wist den van het station Baarn vertrekkenden trein vlak voor den overweg tot stilstand te brengen en zou ook den trein uit Amersfoort nog bij de post Pekinglaan ophouden, daar beide sporen versperd waren. De bestuurder, clie twee wagons, die voor den gesloten overgang stonden, heeft moeten passeeren. beweerde niet be merkt te hebben, dat de overweg gesloten was. Per- oonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto, hoewel beschadigd, kon op eigen kracht verder rei zen. Officieel Italiaansch communiqué. Front bij Adoea de nabijheid gelegen plaatsen hun onderwerping aan geboden. Het tweede legercorps heeft hij het aanbreken van den dag zijn opmarsch naar Adoea hervat. Van het Somalifront vvorclt gemeld, dat de Noord- Oostelijke afdeelingen na een korten strijd Gerlogiebi hebben veroverd. Na de verovering van Adoea. Nieuwe onderhandelingskansen? Parijs, 6 October (A.N.P.): Door de verovering van Adoea door de Italiaansche troepen is in zekere Fransche kringen de hoop herleefd op nieuwe onder handelingskansen, hoewel men vreest, dat Engeland niet bereid zal zijn tot onderhandelingen tusschen de drie mogendheden. Nog niet bevestigde berichten mel den in dit verband, dat Laval zich heden telefonisch in verbinding zou hebben gesteld met Mussolini, ten einde te trachten een basis voor onderhandelingen te vinden nog voor de Volkenbondsvergadering Woens dag bijeenkomt. Nederlandsche ambulance naar Abessi nië? Plannen van een voorloopig comité. Een aantal ingezetenen van Rotterdam heeft zich verccnigd tot een Voorloopig Comité tot Steunver- leening aan het Abessijnsche Roode Kruis, dat plan nen heeft voor de uitzending van een Nederlandsche ambulance naar Abessinië. Het comité richt een oproep tot het Nederlandsche volk, waarin het zegt: „Thans, nu Abessinië door Ita lië is aangevallen, gaan onze gedachten uit naar de gewonden op de slagvelden. Hier ligt voor het Ne derlandsche volk, dat steeds boreid is' geweest, in den nood te helpen, een prachtige taak. Wij roepen alle menschlievende Nederlanders op tot krachtdadigen steun teneinde te komen tot .de uitzending van een Nederlandsche ambulance naar Abessinië". Adhaesiebètuigingen worden gaarne Ingewacht aan een der navolgende adressen: Dr. G. P. van den Berk hof, Heemraadsinger 238; L. van der Sluis, Heemraad straat 41; Mr. Herman Vlug, Wijnhaven 45, allen te Rotterdam. Belgisch bombardements* vliegtuig neergestort. New York. Uit verschillende deelen des lands wordt gemeld, dat de stakingsohlusten Zaterdag ih aantal en hevigheid zijn toegenomen. In verschillende dis tricten dreigen nieuwe stakingen.. Te New Orleans is hqt opnieuw lot bloedige onlus ten gekomen tusschen stakende havenarbeiders en- de politie. Een persoon werd gedood, terwijl verschil lende betoogers gewond werden. In Illinois en Wisconsin hebben stakende melkboe ren de landwegen versperd, ten. einde den aanvoer van melk, welke voor de groote steden bestemd was tegen te gaan. Op verschillende farms hebben de stakers petr'oleüm in de melkkannen gegooid, om do- ze onbruikbaar te maken. Het eerste slachtoffer. Uit Kenosha. De melkoorlog van Chicago heeft het eerste slachtoffer geëischt. Een aantal posters trachtte hier een melkwagen aan te houden en te beletten melk naar de stad te vervoeren. De chauf feur stuurde den wagen echter recht op de menigte in, met het gevolg dat een der posters gedood werd. Droevig ongeluk te Ommen Twee menschen in het Kanaal verrdronkeit. Ommen. Zaterdagmiddag heeft, in deze gemeente een droevig ongeluk plaats gehad, waarbij twee menschen om het leven zijn gekomen. Het _zoontje van den heer K. uit Lemelerveld fietste langs het kanaal Zwolle- Almelo en raakte op een gegeven oogenblik de macht over het stuur kwijt, waardoor hij te water reed. De timmermansknecht Blek- kenhorst.d ie het ventje zag drijven, haast te zich met een derde in een bootje naar de plaats van het ongeluk, dóch toen hij den drenkeling wilde grijpen, sloeg het boolie om, zoodat de beide inzittenden eveneens i© water raakten. Er waren op dat oogenblik geen andere menschen in de nabijheid, zoodat geen hulp van den kant kon worden geboden. De tweede inzittende van het boot je wist zich nog te redden, hoewel hij niet kon zwem men, doch Blekkenhorst en de kleine wielrijder verdronken. In volle vaart tegen afgesloten spoorboomen Tegenwoordigheid van geesl van den overwegwachter. Rome, 6 October (A.N.P.)Zondagmiddag is het volgende officieele communiqué over den toestand van het Abessijnsche front uitgegeven: „Den vijfden October is de Italiaansche vlag, die den achttienden Mei 1896 op het fort Adigrat naar be neden was gehaald, opnieuw op het vervallen fort geheschen door de troepen onder bevel van generaal Tandini. Bevolking en priesters hebben hun onder werping aangeboden. Het inboorlingencorps heeft door verrassende ma noeuvres Amba-Raoeger ingenomen, de verdedigers dezer stad teruggedreven en zich in het dal van Adoea verschanst. Het luchtwapen heeft met goed gevolg samengewerkt met de vrschillene marsch-co- lo'nnes. Generaal de Bono deelt mede, dat „alle troepen bui tengewoon grooten moed,discipline en weerstandsver mogen aan den dag hebben gelegd. Tegen den avond werd halt gehouden in de toen bereikte stellingen. Pioniersafdeelingen en duizenden arbeiders zijn dag en nacht aan het werk en hebben reeds het muildier pad van de grens naar Adigrat in een straatweg ver anderd, die ook voor vrachtauto's bruikbaar is. Tegen den avond hebben ook hoofden van de in

Schager Courant | 1935 | | pagina 1