Onderzoek ^RUISENDE mW «JEUGD Kantongerecht te Alkmaar. naar de gevreesde - voetziekte van tarwe (oogvlekkenziekte). Op uitnoodiging van de Afd. Waard- en Groet van de Holl. Maatschappij voor Landbouw, hield de Rijks- landbouwconsulent en Directeur van de Rijksland- houwwinterschool te Schagen, Ir. J. E. Muntinga, een lezing met lichtbeelden over dit belangwekkende on derwerp. Zooals Jjekond zal zijn, hebben de tarwevelden de laatste 25 a 30 jaar te lijden van „vallers" of „kreu pele tarwe", een verschijnsel, dat optreedt in alle landen van West-Europa en Amerika, met een op liet onze gelijkende klimaat. Tengevolge van dit ver schijnsel loopen zoowel kwaliteit als opbrengst be langrijk achteruit. In verschillende landen, vooral Duitschland en Amerika, houdt men zich bezig mot het moeilijke vraagstuk van de bestrijding dezer door schimmels verooi-zaakte voetziekte. In dit verhand zullen ongetwijfeld de resultaten van de voorloopige en verder te verwachten onder zoekingen door Ir. J. E. Muntinga, zoowel nationaal als internationaal de aandacht van de vakkundigen trekken. Dank zij de steun en buitengewone medewerking van alle leden der Afd. Waard- en Groet, verkreeg Ir. Muntinga een groote hoeveelheid materiaal, dat door hem statistisch is verwerkt en waaruit reeds vele waardevolle conclusies kunnen worden getrok ken. Men mag zich echter niet ontveinzen, dat een direct bestrijdingsmiddel van de voetziekte nog niet is ontdekt. Maar de kennis van de omstandig heden, die gunstig of ongunstig zijn voor de ontwik keling der schimmels, leiden tot een i n d i r e c t e bestrijding, die reeds belangrijke resultaten kan ge ven. In den aanvang van zijn lezing geeft Ir. Muntinga dan een uiteenzetting van wat door deskundigen on der „voetziekte" wordt verstaan. Voetziekte is een verzamelbeg r i p voor een drietal ziekten: lo. de „tarwehalmdooder", die op zandgronden voor komt, doch niet in dit onderzoek werd betrokken; 2o. d.c „oogvlekkenziekte", die vnl. op kleigronden voorkomt en waar ook de landbouwers van „Waard én Groot" enkele jaren geleden zoo mee te kampen liadden; 3o. de „scherpe oogvlekkenziekte", die eerst kort ge leden is ontdekt door Dr. Oort uit Wageningen en waar nog slechts weinig over bekend is. Ter voorkoming van verwarring wijst spr. nog op het voorkomen van 2 andere schimmelziekten, die echter niet speciaal woekeren in de „voet", d.i. de wortels en onderste stengeldeel. I)e last door deze beide schimmels, de fusarium, herkenbaar aan strepen, terwijl ze ook legering ver oorzaakt., en de bruinerandenschimmel, die wel iels- van voctziektc weg heeft, is echter vrij onbeduidend. Verder is nog een bekende vijand, de graan halm w c s p, die een eitje legt in voorjaar of voor zomer. vlak onder de aar. De larve die zich ontwik kelt, vernielt liet merg tot beneden toe, waardoor de halm zijn kracht verliest en legert. Dit is dus geen ziekte. Na deze inleiding bepaalt spr. zich tot de oog vlekkenziekte. Bij het onderzoek bleek deze ziekte reeds vroeg te herkennen aan bruinachtige vlekken, de zgn. „oogvlekken", die hun naam danken aan den typischen vorm. De besmetting vindt reeds vroeg plaats, waarschijnlijk al in den herfst en is geheel afhankelijk van de omstandigheden, waaronder de jonge plant opgroeit. Hierbij spelen een groot aantal factoren een rol, waarbij die van dc temperatuur waarschijnlijk doorslag-gevend is. Ontsmetting van het zaaizaad helpt niet, daar de besmetting vanuit den bodem plaats heeft, als het zaad ontkiemd is. Hoe lager de temperatuur, hoe minder levensvat baarheid hebben de sporen der schimmels. De conclusie is dan ook, dat de wintertarwe h e t b e s t 1 a a t g e z a a i d kan worden, althans in géén geval eerder dan half October. Overtuigend bleek dit resultaat uit de gegevens, die aanwezen, dat bij zaaien in begin October 90 werd aangetast, - terwijl dit langzaam afneemt en eind November nog slechts 30 werd besmet. Mogelijk ook tengevolge van den invloed der tem peratuur werd zomertarwe vrijwel niet of weinig aan getast. Spr. raadt dan ook aan pl.m. 1/5 van de beschik bare oppervlakte met zomertarwe te bezaaien, hetgeen tevens een betere werkverdeeling in de hand werkt. Verder bleek uit de onderzoekingen dat de zware Feuilleton. door MARGARET PEDDLER. 4. liet jonge meisje naast hem vormde een vol maakte tegenstelling mot hem. Ze was slank, met een nog geheel onontwikkeld figuurtje,, bezat don kerblauwe oogen en haar dat het beste met de stra len der zon vergeleken kon worden; ze was even blond als haar broer donker. Iemand had eens van Yonctia gezegd dat ze tè mooi was om een gelukkig leven te kunnen hebben Haar jonge bekoorlijkheid scheen haar vader evenwel weinig voldoening te geven, want hij keek haar zelden of nooit aan. Ze herinnerde hem te pijnlijk aan Monica, op wie ze sprekend geleek., en wier leven voor haar bestaan had moeten ten onder gaan. Toen broer en zuster dan ook dicht hij waren gekomen, wendde Guy zich zooals gewoonlijk tot Piers, inplaats van tot Venetia. „Ik zou me in geen geval haasten als ik jou was", zei hij sarcastisch. „Misschien is het je niet opgevallen, dat we allemaal op jullie stonden te wachten?" Piers wierp zijn hoofd in den nek en er kwam een kille uitdrukking in zijn oogen. „Er bestond geen bepaald motief op ons te wach ten, is het wel?" vroeg hij. gronden iets meer kans geven op besmetting dan de lichtere. Een opmerkelijk verschil tusschen de winterras- sen (Carstens, Emma, Wilhelmina, Juliana) was niet te constat eeren. Wel wordt door velen de Car stens geprezen als de minst vatbare, maar de cijfers rechtvaardigen deze méening geenszins. Goede resul taten van één of ander ras staan dan ook niet in verband met de voetziekte, maar met één der vele andere factoren, die voor het- welslagen der oogst aansprakelijk zijn. Aan de hand van mooie overzichtelijke statistieken laat Ir. Muntinga zien, welk een grooten invloed de „voorvrucht" Jiecft. Zooals te begrijpen is, is zaaien op een besmet tar weveld uit den boozc. Maar uit de onderzoekingen bleek, dat de oog vlekkenziekte ook voorkomt op tal van andere gewas sen, zooals gerst, erwten en bloembollen en deze dien tengevolge uiterst slechte voorvruchten zijn. De conclusies van het onderzoek der voorvruchten luiden samengevat: lo. Hoe meer tarwe in de voorvrucht hoe meer besmetting. 2o. Verder zijn te kenmerken als: o n g u n s t ig: spinazie, maanzaad, bollen, gerst; matig: boon en, mosterd; gu n sti g: bieten, karwij, kool, aardappelen, kla ver, haver. Opgemerkt zij, dat deze kenmerken alleen de voetziekte betreffen. Voor een goede vruchtopvolging spreken nog zoovele andere facto ren mee. Zoo mogelijk moet de tarwe echter tot 1/4 of 1/5 worden beperkt, in welke richting men wel kan gaan, door de verbetering der steunvcrdeeling (bieten). Hoewel de cijfers dienaangaande geen overtuigend beeld geven, is de indruk van Ir. Muntinga wèl, dat in het algemeen de hoeveelheid zaaizaad te groot is en dat de rijen niet te dicht, maar "op pl.m. 25 c.M. moeten staan. Als hoeveelheden geeft hij aan voor 1ste helft Oc tober pl.m. lOOkg.; 2e helft October pl.m. 120 kg.; 1ste helft November pl.m. 140 kg.; 2de helft Nov. pl.m. 160 kg. (Voor de „Carstens" verhoudingsgewijze minder.) Verder lijkt ook ondiep zaaien gewenscht. Zitting van Vrijdag jl. Bergen. HIJ MAG ZIJN VERKEERSCATHEGISMUS NOG WEL EENS NASNUFFELEN. De heer R. D., 'n automobilist, die er rare ver- keersmanieren op na schijnt te houden, was de bocht bij den Winderingen Hoek, te Bergen, op 5 Juli met groote snelheid en nota bene nog wel links omge slagen, met welke roekelooze manoeuvre hij gevaar had geloopen zich zelf en ook anderen het hoekje om te helpen, want het is daar een druk punt, hoe wel de weg breed genoeg is om behoorlijk de ver keersregelen in acht te nemen. De chauffeur Ham was terecht zeer verontwaardigd over dat onverant woordelijk gedoe en werkte als correct weggebrui ker er toe mede, dat genoemde heer D. heden tot f 10 boete of 8 dagen werd veroordeeld. Akersloot. DE VERSTROOIDE AUTODIEF. Een Amsterdamsche monteur, Louis H., die onder passend geleide uit de Amsterdamsche petoet werd aangevoerd, was op 6 Augustus in zijn „luxe auto" te Akersloot aangehouden door Rijks- en gemeente politie, waarbij bleek dat maneer geen nummerbewïjs kon toonon. Dit verzuim had echter gelukkige ge volgen, want er kwam nu aan het licht, dat genoemde monteur de auto gegapt had. Hij stond nu terecht ter zake het niet vertoonde nummerbewijs en be weerde het wel te hebben bezeten, maar hij had het op zijn snoepritje met den achterover gedrukten wagen, thuis laten liggen. Waar hij overigens een beleefd iongmensch was, werd hij ook netjes behan deld, en de straf niet hooger gesteld dan f 3 boete of 3 dagen. WEER EENIGE SIERTELERS IN GEBREKE. Op 6 zaakjes 5 diverse controleurs! Een aantal bollentelers, die de Sierteelt Centrale en het lang niet algomecne bollcnsaneeringsplan straal hadden genegeerd, stonden dezen morgen weer voor hun rechter Voor het half dozijn zaakjes contra na genoeg vlak bij elkaar wonende bollen- of bloemte- lers, werden 5 verschillende controleurs, opzichters of districtsleiders, en hoe deze heeren meer zijn ge titeld, als getuige opgeroepen! In de eerste plaats verschenen dan de heeren Gebr. Jan en Piet K., uit Limmen, die zonder vergunning 'n ongelukkig tulpenbollenkraampje van pl.m. ander halve are zonder vergunning hadden geteeld. Con troleur D. Dekker had deze bollen opgemeten. De ambtenaar was zeer ontstemd over deze tegen- De blikken van vader en zoon kruisten zich als zwaarden. Het leek alsof er een zwijgend© strijd tusschen hen gevoerd werd, een strijd welke te wij ten viel aan een zeker gevoel van haat. „Er bestaat geen bepaald motief, waarom we dat wèl zouden moeten doen", zei Guy kortaf. „En daar om had je de noodzakelijkheid kunnen ondervan gen. Het is al lunchtijd, en zooals je bekend zal wezen, geef ik er de voorkeur aan op tijd te eten". „Laten de dieren dus naar binnen gaan om ge voederd te worden", zei Piers glimlachend. Zonder verder een woord te zeggen liep hij door, gevolg door Budge en Venetia. Groot en volmaakt gebouwd bewoog hij zich met een zekere nonchalante aanma tiging, een houding die naar gelang der omstandig heden aantrekkelijk of brutaal genoemd kon wor den. Op het oogenblik domineerde het laatste echter. „Die aap van een jongen moet een beetje onder den duim worden gehouden", merkte Guy op, ter wijl hij met Phil do achterhoede vormde. „En wiens taak zou dat wezen?" vroeg ze vol maakt rustig. Hij nam haar met een eigenaardigen glimlach om dc lippen op. Het was vreemd, doch hij scheen nimmer beleedigd te raken over harde dingen, welke Phil vaak zei. „Ilc veronderstel, dat het mijn taak is", gaf hij toe. „Het spijt me ontzettend, Phil, maar ik kan dat niet klaar spelen. Ilc vermoed dat het leven hem zelf wel leeren zal, precies zooals we dat allen op onze beurt moeten ondervinden." Dit laatste werd er op cynischen, bitteren toon aan toegevoegd. Hij zweeg daarna, en Phil volgde hem zonder ver der een woord te zeggen naar het smalle, kronke lende pad, hetwelk naar Wetherby Grange voerde. Haar gedachten hadden een andere wending ge nomen en ze merkte dat er een vaag gevoel van angst over haar was gekomen door Guy's laatste antwoord, pij zou dus weer weggaan, en ofschoon hij nim mer een vader genoemd had kunnen worden op wien men onder alle omstandigheden kon vertrouwen en rekenen, viel het toch niet te ontkennen dat hij een (Bestrijding van kraaien dan door menie.) Bij het onderzoek naar de grondbewerking in 1934 en liet verband met de oogvlekkenziekte, bleken ook nog eenige verrassende dingen. Goede losse structuur, niet dieper dan 15—18 c.M., bleek de kansen op besmetting te vermin deren. Werd de structuur echter al te los, dan werd het optreden der ziekte sterk bevorderd, evenals door de aanwezigheid van kluiten. Ook de bemesting is in het onderzoek betrok ken, wahrbij bleek, dat het geen aanbeveling verdient de gewassen te zwaar te laten worden. Bij de „lichte" gewassen kwam geen enkel geval voor van matige of ernstige aantasting, bij de nor male en zware echter in meerdere mate. Schrale tarwe bleek altijd mee te vallen. In het algemeen is het gebruik van stikstof niet aan te bevelen. Voor vroeg gezaaide tarwe op lichtere gronden zal een bemesting van 300 kg. kalizout 40 te probeeren zijn, om de stevigheid van het stroo, dus het weer standsvermogen te verbeteren. Bovendien verbetert het de korrel kwaliteit en is goedkoop. Hiermede hebben wij een globaal overzicht gegeven van hetgeen door Ir. J. E. Muntinga is behandeld. Voor andere afdeelingen van de Holl. Maatschappij voor Landbouw mag dit echter een aansporing zijn, zich eens met Ir. Muntinga in verbinding te stellen, teneinde hun eigen ervaringen met zijn onderzoek te vergelijken. Het na de lezing gehouden „vragenuurtje" gaf ook nog gelegenheid om verschillende punten nader on der het oog te zien. Daarbij kreeg de spr. o.a. gelegenheid nog eens te wijzen op het groote belang van lucht en licht, als verdelgers der schimmels.' Naar aanleiding hiervan zal in het komende jaar op verschillende proefvelden een nader onderzoek worden gedaan naar de wijze van zaaien en de dichtheid in verband tot de oogvlekkenziekte, waar bij speciaal zal worden gelet op den invloèd van licht en lucht. Deze is reeds onmiskenbaar, daar bijv. de randen der velden minder aangetast worden dan het midden. Met belangstelling wordt dan ook uitdien naar de resultaten van dit verdere onderzoek. werking en leidelijk verzet en waarschuwde dit bol- lenteelende broederpaar zonder vergunning, dat het plan wordt gemaakt in 't vervolg de bollensanee- ring, door de helft plus 1 leden ('n overweldigende meerderheid dus!) aangenomen, krachtdadig te be schermen en door te zetten, door alle geplante bol len onverbiddelijk op te rooien en in beslag te ne men, terwijl in casu werd gevorderd tegen beide broeders te zamen f55 boete of 40 dagen hechtenis. Gelukkig echter voor deze wezenloos kijkende on geluksvogels, liep de kantonrechter minder hard van stal en werd de boete teruggebracht op 2 maal 10 gulden subs. 2 maal 8 dagen. De jonge tuinder H. Korthoven te Heiloo had ge zondigd met 'n bollenkraam vroege tulpen en vol gens onze geachte ambtenaar der Sierteelt Centrale wel 69 gulden schade berokkend, 'n Onvergeeflijke fout, als men in aanmerking neemt de groote uitga ven die de Sier Centrale zich getroost om de bol- lenteelers te gerieven, want ook hier was weer 'n andere controleur, de heer C. Kuiper, de opmeter en verbalisant. Reuzeboeten, mede uit een oogpunt van algemeene preventie zullen deze onwillige bollentelers tot rede moeten brengen en dus werd nu gevorderd f25 boe te of 10 dagen. Vonnis iets minder preventief: f10 boete of 8 dagen. Hierop was aan de beurt de chauffeur Piet Lief- tink te Egmoad Binnen, die er in de duinen 'n bol lenteelt op na had gehouden, als bijverdienste. De Sierteelt Centrale-opzichter v. d. Pol had deze bollen ontdekt, opgemeten en proces-verbaal opgemaakt. Volgens Piet waren de meeste van deze bollen niec zijn eigendom, maar van zekeren Houtenbos, die wèl lid was van de Centrale. Hij kwam er dus met 4 gulden boete of 2 dagen nog niet zoo onvoordeelig af. De tuinder Dirk Rijkes uit Oudkarspel heeft een sierteelt, speciaal ten behoeve van zijn bloemenlie- vende en leergierige 9 kleuters. De vorige maal had men hem al te grazen genomen over dit liefhebberij tuintje en was hij tot slechts f 1 boete of 1 dag ver oordeeld, maar nu was de ambtenaar woest, omdat Dirk. deze zachte waarschuwing niet voldoende had gewaardeerd en werd thans 30 gulden boete of 20 dagen gevorderd tegen den huisvader die 11 gezins leden heeft te onderhouden. De kantonrechter zelf schrok er dan ook van en zal er 'n week voor nemen om zijn vonnis eens ernstig te overwegen. In deze zaak was de controleur Kalverdijk de op- meter en verbalisant. WEER IETS NIEUWS OP SIERTEELGEBIED. De tuinder Nic. K. te Castricum was door den districtsleider opzichter, controleur, Ouwerkerk uit N. Amstel bevonden in het bezit van een trekkas, waarin een partij late Darwins. Hier betrof het niet de bollensaneering, maar de kweek van tulpen zon der vergunning en in strijd met het ministerieele ondervinding van bijna vijftig jaar van het leven had en de wereld dus moest kennen. Terwijl zij, Piers, Budge en Venetia nog zoo verschrikkelijk jong waren en zelfs het feit dat Piers, die twee jaar ouder was dan zij een en twintig was geworden, deed hem in dat opzicht niet in haar achting stijgen. Ze deden met zijn allen aan een stel blinde jon- gehonden denken, vond ze. En Guy liet het kalm aan „het leven" over om hun de oogen te openen. Gewoonlijk nam ze een vrij toegevende houding tegenover haar vader aan, alsof ze hem diep in haar hart toch nooit „au sérieux" kon nemen, en dus de noodige verontschuldigingen voor hem vond. Er was een zekere beminnelijke kant aan zijn karakter welke hij Mar meer dan aan de anderen getoond had. En ook was het meermalen voorgekomen dat ze een glimpje waarnam van zijn bijna ondragelijke een zaamheid en teleurstelling, waardoor hij geworden was, zooals hij thans was. In deze oogonbliltken even wel was het niet te loochenen, dat een zeker ge voel van verzet en afkeer zich van haar meester maakte. Hij had zijn kinderen in alle mogelijke op zichten teleurgesteld," en om die reden zouden zij wel licht de noodige ellende moeten doormaken wan neer ze eenmaal in het volle leven stonden. En weer kwam er iets van angst over haar, terwijl ze aan de toekomst dacht. Ze was bang bang en voelde zich verlaten als een kind, dat een groot, donker bosch voor zich ziet liggen waar het door heen moet. Oh, waarom ging Guy toch weer weg? Het was thans voor het eerst dat alles in haar in verzet kwam tegen zijn langdurige afwezigheid. Vroe ger had ze het de gewoonste zaak van de wereld gevonden, dat hij hen vrijwel altijd alleen liet. Doch nu was ze angstig bij de gedacht dat hij weer ver trekken zou angstig voor de toekomst! Ze werd uit haar gepeins opgeschrikt door de stem van haar vader, die vriendelijk en als terloops vroeg of ze honger had gekregen van den kano-wed strijd. hloemlstenhesiuit. De heer 'Nic. R. was al eens doo* zijn broeder gewaarschuwd dat hij met die bloemen-' kweekerij voorzichtig moest zijn en terecht, aange zien hij thans tot f20 boete of 11 dagen werd veroor deeld. Ook nu vonnis a.s. week. Dan kregen we nog als hekkesluiter van deze Sierteeltcategorie de heer G. Berghuis, tuinder te Uitgeest, welke heer er in was gevlogen met Chrisan- ten en asters. Hij had zich nu ten spoedigste voor zien van een vergunning en deze voorzorg, hoewei feitelijk mosterd na den maaltijd, was toch oorzaak, dat de straf werd beperkt tot f3 boete'of- 3 dagen. Broek op Langend ij k. k OOK VANDEN VAN DE SIERTEELT. Deze strafactie had slechts 'n zijdelingscM betrekt king op de beroemde Sierteelt en betrof 'n paar Broek op Langedijkers, Simon Schoen en Piet Glas, waarvan Simon eenden- en Piet Chrisanten- en Dah- lia's-teeler was. Nu waren deze heterogene teeltpro ducten op 30 Aug. met elkaar in contact gekomen en zou 'n eend meta 7 jongen van Simon wel 500 chri- santenplanten van Piet hebben vernield. De veld wachter Nieuwenhuis had dit vcndalisme geconsta teerd en tevens de brutale moeder-eend met het bek- merk P. als identiteitsbewijs, in de nabijheid gezien en vergeefs trachten op te vangen. Thans stonden de beide Brockers voor den kan tonrechter, probeerde Simon wat spijkers op laag wa ter te zoeken door te beweren, dat hem ten laste was gelegd „eenden", terwijl het maar een eend zou zijn en volksgenoot Plet beweerde 50 gulden schade te hebben geleden, maar zich te willen bepalen tot een vordering van 5 gulden ter waarschuwing. De kan tonrechter vond echter geen vrijheid zonder nader bewijs deze schadevergoeding toe te kennen, zoodat Piet er naast greep en had de Staat de primeur, want Simon werd veroordeeld tot 5 gulden boete of 5 dager.. Egmond aan Zee. NOG 'N LATE BRAMENKLANT. Mej. Cornelia Stam te Egmond a. Zee had nog eens wat grondstoffen voor de bramennegotie willen znpken. Maar ook in deze branche raakt het vet van den ketel. Het eenigste wat er te plukken valt, is een bonnetje voor loopen over verboden grond, 'n z.g« padovertreding: 1 gulden of 1 dag. Castricum. DAT DOEN WE NOG EENS OVER. Piet I/hte, een verpleger te Castricum, zou volgens oordeel va^i den verbalisant op een verboden weg hebben .gefieist. Waar echter de verpleger een ge heel andere meening was toegedaan, zal volgende week de verbalisant worden gehoord. Met een dergelijk watertje kwam Jonkheer E. van Panhuys, 'n Haagsche student, voor den dokter. Hier had de Limmer veldwachter v. d. Sanden het feit geconstateerd. A.s. week dus reprise. Zuidscharwoude. SLECHT BELOONDE BARMHARTIGHEID. De caféhouder Gerrit O. te Zuidscharwoude had op een bakfiets 50 kg. kersen vervoerd, zonder aan gesloten te zijn bij de Groenten- en Fruitcentrale. De knaap had daar ook niets mee te maken, aange zien hij als invaller dienst deed voor den echten fruit koopman. 2 gulden boete of 2 dagen was het loon voor dezen barmhartigen Samaritaan, Egmond a. Zee. GEEN VRIJERIJTJES ACHTER HET BORDJE ARTIKEL 461 WETB. V. STRAFRECHT. Een Egmondzeesche kloris, Jan Zw., had een slipt pertje gemaakt op verboden duinterrein, welk amo- reus avontuur hem heden berekend werd tegen bra menzoekerstarief, 1 gulden of 1 dag, - Castricum. _v 'N VERDACHT ZAAKJE. - - Een Zaan&che drukkersknecht, M. J. van *fc V. werd 's avonds te Castricum op het kampeerter rein in de duinen aangetroffen en deswege geverbali seerd. De ambtenaar trok zijn neus op en vertrouwde dit nachtelijk uitstapje niet, rede waarom hij f8 boe te of 8 dagen vorderde. Vonnis 50 korting. Uitgeest HET LIEP NIET MEE. De bankwerker Hendr. K. uit IJmuiden had geen geld voor 'n acte en het dus maar geriskeerd te Uit geest met 2 hengels te gaan visschen. Maar hij had pech met dit waagstuk, kreeg f2 boete of 2 dagen en schoot er zijn hengeltjes hij in. Alkmaar. SCHOLIEREN MOET MEN OOK NIET MIN ACHTEN. De scholier G. C. D., zoon van den schoolopziener te Alkmaar, had geen richting aangegeven, komen de van Varnebroek richting standbeeld van „Truitje" en compareerde thans als verdachte. Hij wist echter de ambtenaar en kantonrechter te overtuigen, dat dit manuaal ter plaatse overbodig was en deswege van rechtsvervolging ontslagen. HOOFDSTUK IL Het oordeel der jeugd. Er was een vertrek in het groote huis, hetwelk door de Wetherby's altijd „de speelkamer" werd ge noemd, en dat deze titel reeds gekregen had terwijl ze nog maar heel klein waren. Oorspronkelijk was die kamer bij „The Grange" gebouwd, toen een der voorouders, die artistieke neigingen scheen te heb ben, het noodig achtte in het bezit te zijn van een atelier. Na diens dood was de kamer geruimen tijd voor het opbergen van rommel gebruikt geworden, doch toen de kinderen van Guy grooter werden had den ze er de noodige zorg aan bésteed en er een alleraardigst vertrek van gemaakt. De meubelen waren grootendeels op verschillen de tijdstippen van andere gedeelten van het groote, oude huis weggehaald, en gordijnen en kleeden, die daar niet meer te gebruiken waren geweest, hadden in „de speelkamer" hun entrée gedaan. In den éénen hoek stond een ouderwetsche piano, een groo te, hooge schildersezel vulde den anderen, en een divan waarop zich een geweldige menigte kussens bevond, en die geflankeerd werd door eenige leun stoelen, nam de voornaamste plaats in beslag. Aan den muur waren verschillende teekeningen opgehangen, sommige daarvan in crayon, andere weer gekleurd, en het viel niet te ontkennen dat ze iets origineels hadden. Op een middag zaten de vier Wetherbys in deze kamer bij elkander en bespraken het nieuws, dat Phil dien morgen van haar vader had vernomen: namelijk de tijding dat hij van plan was zoo gauw mogelijk weer naar het vasteland te vertrekken. „Heeft hij zich verwaardigd je te vertellen wan neer hij zou afreizen?" vroeg Piers grimmig. Ze knikte. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2