Economische Kroniek De Langendijker Groentenveilingen. Deflatie» die in inflatie overgaat Uit onze omgeving. Terwijl we het de vorige week meer in U bijzon der hadden over deflatie, willen we voor heden beide begrippen, die, zooals we weten, veelal als tegenstellingen worden beschouwd, nog eens nader vergelijken. We beginnen dan met een overeenkomst waaruit reeds blijkt, dat men er zeer voorzichtig mee moet zijn om ze als twee verschillende uitersten te be schouwen, n.1. de niet-inwissel baarheid der cir- culeerende betaalmiddelen tegen goud. Bij inflatie spruit deze voort uit onmacht. Men heeft zooveel papier gedrukt, dat het een onmoge lijkheid is geworden dit in te wisselen a raison van een bepaalde hoeveelheid geldeenheden tegen een kilogram goud. Zelfs al had men in Duitschland indertijd duizend maal zooveel goud gehad als In werkelijkheid het geval was. dan zou het nog vol maakt onmogelijk zijn geweest al het circuleerende papier in te ruilen tegen de voor-de-oorlogsche goud pariteit van de mark. Bij deflatie spruit de niet-inwisselbaarheid voort pit wettelijke verbodsbepalingen. Waarom die worden genomen? WANNEER EEN LAND DOOR LOOPEND WERKT MET TEKOR TEN. In de eerste plaats veelal omdat men een inflatie wil trachten te ontgaan. Wanneer een staat door loopend werkt met tekorten, dan kan daardoor een toestand ontstaan, zooals we die in verschillende rijken van Europa hebben gekend. Men kan van re- geeringswege zijn toevlucht nemen tot het in wer king stellen van de banknotenpers om aflossing en rente der leeningen en om andere betalingen te blijven voldoen. Dit drukken behoeft natuurlijk niet het geval te zijn, doch dan krijgt men vermoedelijk het verschijnsel, dat de staatspapieren ten aanzien van andere fondsen belangrijk dalen en dat aan de regeering het crediet. zou worden opgezegd. Dit laat ste zou niet alleen het regeeren uiterst bemoeilij ken al zou er ook een gezondere toestand door worden geschapen, immers de staat werd gedwon gen tot het opstellen van sluitende begrootingen daarnaast zou het binnenlandsch vertrouwen In groote mate afnemen. Dit op zichzelf beteekem, dat de binnenlandsche spaarder in het buitenland belegging gaat zoeken of, wat op hetzelfde neer komt, dat het goud begint weg te stroomen. I Wanneer nu de uitvoer van goud wordt verboden, geschiedt dit vermoedelijk voornamelijk om den hinnenlandschen belegger te dwingen met zijn geld binnen de grenzen van het rijk te blijven, aange zien anders de kapitaalmacht weldra geheel zou zijn uitgeput. Het gevolg daarvan zou zijn een zeer sterk stijgende rente en andere nadeelen voor de eigen industrie, iHET. VERBOD VAN GOUD-UITVOER. I Veelal ziet men dat landen tot het verbod van Uitvoer van goud overgaan, wanneer de beschikbare hoeveelheid tot een vrij gering bedrag is gedaald. Men zou zich kunnen afvragen of deze geringe goudvoorraad eenerzijds, de blijkbare armoede met het daaraan verbonden wantrouwen anderzijds tocli geen daling van waarde van het betaalmiddel moe ten veroorzaken. Dit behoeft niet. het geval te zijn. 1 Over dé redenen daarvan is al heel wat getheore tiseerd. Er zijn er. die zeggen, dat het de staat is, die kan proclameeren, dat een bepaalde oorkonde een bepaald aantal geldseenheden zal vertegen woordigen, waaraan sommigen dan willen zien toe gevoegd, dat die staat dan ook werkelijk de belan gen der burgers dient te beschermen. Weer anderen zijn van opvatting, dat de bereidverklaring van de overheid om het papiergeld in ontvangst te nemen van zijn schuldenaren voor verrichte diensten b.v. in den vorm van vervoer, voor belastingen, levering Van gas, water, electriciteit, enz. er de waarde iaan verleent. Ten slotte wijzen sommigen op de noodzakelijkheid van onze moderne gemeenschap om de beschikking te hebben over een „ruilmiddel". Als ruilmiddel verricht het papiergeld diensten en bezit een waarde, die niets te maken heeft met het materiaal, waaruit het is gemaakt, goud, zilver, pa pier. Mits men er nu maar voor zorgt, dat de hoe veelheid papiergeld niet belangrijk verandert ten aanzien van de transacties, waarbij het, noodig is, zal de waarde in verhouding tot de goederen onge veer dezelfde blijven. Men zal er wel niet ver naast zijn, wanneer men aanneemt, dat ieder dezer inzichten een stukje van de waarheid bevat. In ieder geval heeft de practijk bewezen, dat het ruilmiddel zeer goed op waarde kan worden gehouden, zonder dat het tegen goud in wisselbaar is. Is eenmaal overgegaan tot een uitvoervérbod, dan dit spreekt wel vanzelf kunnen maatre gelen ten aanzien van uit- en invoer niet achter blijven. Immers, goederen worden in het internatio naal verkeer slechts met goederen betaald. En even- tueele overschotten kunnen uitsluitend worden ver effend met goud, doch dit laatste wil men in het land houden. NU DE VERGELIJKING TUS- SCHEN INFLATIE EN DEFLATIE Vergelijken we nu inflatie en deflatie, dan zou den \ye kunnen zeggen, dat inflatie een toestand is. waarin door overmatige uitgifte van papiergeld de waarde daarvan ten aanzien van de goederen meer of minder belangrijk daalt. Deflatie zouden we kun nen omschrijven als een toestand, waarbij men door dwangmaatregelen eenerzijds het wantrouwen den kop wil indrukken en waarbij men anderszijds tn zooverre het vertrouwen weer tracht op te wekken, doordat men da» verhouding tusschen goederen ev geldcirculatie zooveel mogelijk gelijk houdt en duy de waarde van het ruilmiddel stabiliseert. Dat wantrouwen een voorname factor is bij de flatie heeft men tot voor korten tijd vermoedelijk weinig ingezien. Hierover behoeft men zich niet te verwonderen, want de groote ervaring omtrent mo netaire maatregelen dateert van nog slechts betrek kelijk kort geleden. Nog voor weinig jaren kon men den minister van financiën onder Brüning in Duitsch land door de radio hooren zoggen: „Maar menschen, wees toch verstandig! Ga toch geen dingen doen, die overbodig zijn! Ga geen goederen opslaan en berg jullie geld niet. in een kous! Want we hebben defla tie en geen inflatie!" Daarop ongeveer kwamen zijn woorden neer. EEN MERKWAARDIGHEID IN LANDEN MET UITGESPROKEN DEFLATIE. Houdt men dus de circulatie ongeveer in evenre digheid met de behoefte aan ruilmiddel, houdt daar naast de overheid de prijs, welke zij verlangt voor haar diensten, enz. laag, verbiedt men verder den uitvoer van geldswaarden en den onbeperkten in voer van goederen, dan is de kans groot, dat men er inderdaad in slaagt de goederenprijzen in het al gemeen op het oude, betrekkelijk lage niveau te houden. Merkwaardig is het intusschen, dat men in lan den, waar een uitgesproken deflatiepolitiek wordt gevolgd, deze toch in zekeren zin ziet overgaan in inflatie. 9 Eenerzijds wordt het evenwicht tusschen verschil lende goederen onderling verbroken als gevolg van de invoez'belemmering. De importartikelen worden schaarscher en dus duurder, vergeleken bij de in het binnenland geproduceerde goederen. Misschien zou men dit intusschen niet bepaald een inflatieverschijnsel kunnen noemen. Met iets anders is dit echter wel het geval. We willen daarbij weer uitgaan van de factor die voor een goed deel mede oorzaak was tot het nemen der deflatiemaatregelen: de credietmoeilijkheden, vooral die van den staat. Slaagt de staat er intusschen in een sluitende be grooting samen te stellen, dan zal geleidelijk de de flatie, voor wat de regeering betreft, kunnen worden geliquideerd. Immers ze l$eeft geen crediet meer noodig. Het vertrouwen zal terugkeeren. Gelukt dit sluitend maken der begrooting niet en helaas is dit meestal het geval dan wordt feitelijk de noodza kelijkheid tot deflatie van de regeering voortdurend dwingender, het wantrouwen echter steeds grooter. Een wijze nu om besparingen vast te leggen is door ze tegengoederen in te ruilen. We behoeven daarover niets in 't bijzonder te schrijven, het is allerwegen bekend. Het is duidelijk, dat ook hierdoor de moge lijkheid tot credietverleening wordt beperkt, met al le slechte gevolgen, die daaraan op den duur voor de binnenlandsche industrie zijn verbonden. Gaat de staat bovendien door de nog resteerende besparingen onder dwang voor zich op te eischen, dan is de kans groot, dat sommige der daarvoor af gegeven schuldbekentenissen de plaats van circula tiepapier gaan innemen, iets wat in Duitschland reeds schijnt te geschieden met de „Arbeitsbeschaf- fungswechsel". En waar, evenals bij het banknoten- drukken, tegenover die papieren geen tegenwaarde staat, aangezien die door den staat geregeld wordt verbruikt, begint de hoeveelheid oninwisselbaar pa pier toch weer een te groote omvang aan te nemen. De deflatiemaatregelen, die ten doel hadden de in flatie te bedwingen, verliezen hun uitwerking en langzamerhand zien we de inflatie toch ontstaan. Niet in de wisselkoersen die zijn geen barometer meer, want invoer en uitvoer zijn allang tegen el kaar uitgemeten maar in een voortdurende en ge leidelijke stijging der goederenprijzen in het binnen land, die men nu niet meer laag kan houden. WIERINGEN WINKELWEEK. Een gezellige drukte was alom, bij het verdere verloop der winkelweek te bespeuren. Maandagmid dag werd een reclameoptocht gehouden, welke over geheel Wieringen veel belangstelling trok; te 12 uur had de start plaats bij café Halfweeg. Een vijftien tal deelnemers waren aanwezig. Allereerst twee ruiters in carnavalskleeding, voor stellende de Wieringer Courant. Daarachter volgde de heer Jb. Bruul met z'n beide dochters in een sneeuwwitte ar, voorstellende de vertegenwoordigers der N.V. Natuurijs uit IJmuiden. No. 3 stelde het café Halfweeg voor: op een groote wagen was een compleet buffet (met gratis bier), een strijkje en zelfs eenige dansende paren. De „Rebellenclub" be staande uit Wieringer schoonen stelde voor de „Stad" en „Panorama". Vooral de koetsiers waren goed geslaagd. Dan volgde Dirk Smit op een ver sierde D.K.W. motor, op den voet gevolgd door de VOETZIEKTE VAN TARWE. Een rectificatie. In het verslag van de lezing met lichtbeelden die voor de afd. Waard en Groet van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd gehouden en welk verslag in ons nummer van gister werd opgenomen, staat een onjuistheid die rectificatie behoeft. De le zing toch werd gehouden door den heer Ir. J. E. Mun- tinga, leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. origineele Teun-Takes reclame. Teun voor en na de verbouwing. Achter deze raceauto reed de wagen van D. Minnes met bloemen versierd en de Neder- landsche vlag dragende als teelten van Ned. Fabri kaat. De fa. Nanning Kaan heeft haar reclame ge maakt op het gebied van oliën en vetten. De Koorn- schoof spreekt als boeltdeelen: twee wit gebruisde bakkers met broodwagens. De keurige auto van Lut- jewinltel maakte goede indruk. De radiocentrale had een complete installatie op een wagen geplaatst en vroolijk schalde de muziek over de stoet. De fa. Rump bracht haar goud- en zilverwerken naar vo ren. En Cinema de Haan had een wagen stijlvol ver sierd, voorstellende een tafreel uit de film van a.s. Zondag: „Die lustige Witwe" met Jeanette Mac Do- nald en luitenant Maurice Chevalier. Onder zeer groote belangstelling trok deze stoet van Hippo naar Westerland om via Haukes naar den Oever terug te keeren. Het mooie weer deed een en ander wel slagen. De uitslag van den tweeden Gooiavond en wel op Zondagavond, was als volgt: 1. P. Bakker, Den Oever, f 20.met 9991 p.; 2. Jb. Bakker, Hofstraat, Den Oever, f 10.met 9989 p.; 3. A. v. Os, Den Oever f 5.met 9961 p.; 4. S. Bakker Sz. Zeestraat, Den Oever, f 2.50 met 9939; 5. Cerm Bais, Den Oever, f 2.50, met 9917; 6. A. Berkhout, Hippolytushoef, f 2.50, met 9911. Maandagmorgen f.1., 11 uur. had alhier in Hotel Centraal van den heer S. Kaan een openbare aan besteding plaats door het Architectenbureau Peters en Baanders te Den Helder. Voor rekening van den heer Jb. Koorn alhier werd aanbesteed het. bouwen van een woonhuis met garage te Zandburen. De uitslag luidt P. de Haan alhier f 4200. fa. Dek ker en Lont alhier f 5090. Broers. Breezand f 5130; Jac. Smit. alhier f5252: P. de Vries f5333; J. Klein f 5346; J. Kooij f 5410: C. de Vries f 5420; Gebr. Boer- sen f 5490; J. Hoep f 5780. TREURIG ONGELUK. Een ongeluk met doodelijken afloop. Een 24-jarige zoon van de fam. Jaspers, Mekkens- tuinweg Wieringen, had j.1. Zondag in Rotterdam het ongeluk, doordat hij niet meer kon uitwijken, par does tegen de tram te rijden, waarbij hij een zware hersenschudding opliep en kort daarna overleed. rA N N A PAULOWNA De hengelsportvereeniging hield Zondag weer een onderlingen wedstrijd in de Molenvaart. Het was ditmaal om den grootsten baars te doen. De prijs winnaars waren 1. P. Nieuwenhuizen: 2. K Hollan der en na loting 3. J. v. d. Vaart en 4. P. Kossen BREEZAND. NUTSAVOND Was het verleden jaar al vaak treurig gesteld met het bezoek aan de uitvoeringen van verschillende vereenigingen in Breezand, zooals 't Nut „Vrien denkring" het Zondagavond trof, hebben we 't nog wel niet mee gemaakt. In afwachting of er eindelijk nog een paar bezoekers zouden komen, werd al het plan geopperd maar te sluiten en het een volgen den keer nog eens te probeeren. Het „Polder-trio", dat den avond zou vullen en er alles voor klaar had, wilde echter, toen er dan toch eindelijk eenige belangstellenden binnen waren, in ieder geval door- gaanen stak dan ook, na een welkomstwoord van den heer J. Schoute, van wal. Zielig is 't. zulk spelen voor een vrijwel leege zaal maar 't trio, bestaande uit Mej. Rezel en de heeren C. Weijers en C. Swarts, liet zich niet terneer slaan en smaakte het genoegen de weinigen, die dan aan wezig waren, met hun eenactertjes te amuseeren. Vooral het eerste, „De gruweldaden van Fieber- ®anviel in den smaak, niet het. minst door de wijze waarop Fieberman (de heer Swarts) kans zag telkens weer op een andere verkeerde wijze te trach ten een ligstoel op te zetten. Ook de andere stukjes. „De vindingrijke echtgenoot" en .Hannes bij den tograaf' werden met aandacht en pleizier gevolgd en in z'n sluitingswoord constateerde de heer J. Schpute dan ook dat het niettegenstaande de onge zellige leegte in de zaal, toch wel een genoegelijke avondw as geworden. C ALL'ANT SOOG De „Emily Mary" is vlotgesleept Zondagavond te tien uur is het jacht de „Emily Mary" door de „Utrecht" van de ber gingsmaatschappij Weismuller te Den Hel der vlot gesleept. Het scheepje heeft men eerst op vetsleden zoover naar het strand gebracht, dat de sleepboot het verder in zijn element kon trekken. Er was vrij veel be langstelling voor deze ongewone gebeurtenis. DEN HELDER VAT MET TEER IN BRAND GEVLOGEN. Een groot onheil voorkomen. Op het dak van de Fa. Vroom en Dreesman werden gistermorgen door de fa. Zoetelief loodgieterswerk zaamheden verricht. Ten behoeve hiervan stond in de brandsteeg tusschen het gebouw van Vroom en Dreesman en dat der Fa. Kannewasser in de Keizer straat een kacheltje, waarop een pot met kokende teer. Plotseling is de inhoud van dezen pot in brand geraakt en de vlammen hiervan deelden zich mede aan een vat met teer, dat er vlak naast stond. Hoog laaiden de vlammen boven de daken dezer gebouwen uit en er vormde zich een enorme rook- en roetontwik- keling. De terstond gealarmeerde politie trachtte de zaak met zand te blusschen, doch zag haar pogingen niet met succes bekroond. Hierop probeerde het per soneel van Vroom en Dreesman het met de in den winkel aanwezige Minimax-snelblusschers en in een oogwenk waren de vlammen gedoofd en een groot gevaar was bezworen. Want, hoe klein ook in omvang de brandhaard was, de gevolgen zouden niet te over zien zijn geweest indien de Minimax-snelblusschers er niet aan te pas zouden zijn gekomen. Intusschen had het gebeurde in deze zoo druk be zochte stadswijk de aandacht van het publiek ge trokken, dat in grooten getale was samengestroomd, doch doof de politie op flinken afstand werd gehou den. De roetontwikkeling is zoodanig geweest, dat deze is doorgedrongen tot in de magazijnen der firma's Kannewasser en Vroom en Dreesman, ondanks de ge sloten deuren en ramen. We mogen intusschen de Minimaxblusschers wel dankbaar zijn, dat deze het niet verder hebben laten komen dan tot roet. HOOGWOUD Het was Zondagnacht voor den motorrijder B. D. uit Broek op Langendijk, die de kermis te Aarts woud bezocht had, 'n echte ongeluksnacht. Met een flinke snelheid van café Visser vertrekkend, reed hij, inplaats van de bocht te nemen, rechtdoor, zoo dat hij, tusschen een paar boomen door in een pas uitgediepte sloot terecht kwam. Hij en zijn duopassa gier kwamen er, behoudens een nat pak en de schi'ik zonder verwondingen af, en ook de motor kon met veel moeite op het droge geheschen worden. Onder de hand was de politie ter plaatse verschenen. Toen bleek, dat de onfortuinlijke motorrijder noch in het bezit van een rijbewijs, noch van een nummerbe- wijs, zoodat hij nog een proces-verbaal op den koop toe kreeg. Z IJ PE T ZAND. ESPERANTO-CURSUS. Zaterdagavond 5 dezer werd op de bovenzaal van den heer Schrieken een Esperanto-proefles gegeven door den heer Schut van Callantsoog, waarvoor groote belangstelling bestond; we telden n.1. een 35-tal personen; vrouwen, mannen, meisjes en jon gens, welke waren opgekomen om te hooren en te zien. Medewerking verleenden voorts dames en heeren-leden van de Esperanto-club te Callantsoog. welke eenige liederen in de wereldhulptaal ten bes te gaven. Na een uitvoerige inleiding door den heer Schut werd door deze de z.g, proefles gegeven. Deze was hoofdzakelijk gebaseerd op de z.g. Cheh-melho- de, waarbij men zeer zeker in den kortst mogelijken tijd pl.m. 16 lessen het Esperanto aardig kan spreken. Na afloop vernamen we, dat velen zich reeds opgaven voor een dezen winter bij den heer Schrieken te houden cursus, onder leiding van ge noemden heer Schut. Nadere inlichtingen hierom trent verstrekt de heer C. de Leeuw Wz.. alhier. Moeilijk werk voor de voormannen in de tuindersbeweging. - Veel steun, doch onvoldoende. - Tegen woordige steunregeling treft slecht doel, door den geringen oogst. - Slecht weer, weinig aan voer voor aardappels en uien. - Toch lage prijzaen voor aardappe len. - Goede prijzen voor roode kool. - Idem gele. - Echter zeer ge ringe aanvoer. - Beste prijs voor witte kool. - Aanvoer Deensche witte. - Zeer verschillende prijzen voor bloemkool. - Uien laag. - Bie ten idem. - Ook wortelen lage prij zen. - Goede kwaliteit spercieboo- nen duur. - Tomaten buitenge woon slecht in prijs. - Ook drui ven. Aanvoer andijvie. Lage prijs. Voor de voormannen in de tuindersorganisaties is het tegenwoordig geen pretje, tot de leiders te behoo- ren. Door de crisisomstandigheden eischte dit ambt heel wat hoofdbrekens, vooral door de telkens en tel kens en telkens zich weer opdringende vraag, op welke wijze de tuinbouwers het best geholpen kon den worden. De laatste jaren is de tuinbouw her haaldelijk gesteund, zoowel door het rijk, als door de provincie en de gemeenten. Die hulp is steeds onvol doende gebleken en daaraan is het te wijten, dat die voormannen vaak het voorwerp zijn van critiek. Thans st.aan ze weer voor een moeilijk probleem, nl. op welke wijze de slachtoffers van de ramp, veroor zaakt door de luizen, het best kunnen worden gehol pen. Een lastig probleem is dat en de gevolgen van die ramp zijn oorzaak geworden, dat men de tegen woordige steunregeling, die er op gericht is een dus- 3 danigen steun te verstrekken, dat matig, berekende richtprijzen kunnen worden uitbetaald. Kan deze re geling tot eenige voldoening strekken, dan was het noodig, dat er voldoende werd geteeld. Anders gaf volle uitkeering van de vastgestelde richtprijzen nog niets. Men denke in dit systeem maar eens aan den vroege-aardappelen-oogst, die dit jaar zoo ernstig te lijden had van afvriezen en onderzeeërs. De ge maakte prijzen geven geen aanleiding voor het uit- keeren van steun, de gelukkigen, die niet door de ge noemde kwalen werden getroffen, hebben het niet slecht gehad, honderden anderen verdienden geen droog brood. Naast deze euvelen kwam de luizenplaag. Groote hoeveelheden bloemkool, vooral in de Streek, waren daardoor waardeloos, konden niet eens ter markt worden gebracht. Ook hierbij faalt de richtprijs-steun regeling. En als straks de winterkool in de boeten zal zijn opgeslagen, dan zullen er velen zijn, die zoo goed als niets te bewaren hebben, zoodat een uitkee ring tot den richtprijs hun niet baat. De regeering zal dus op andere wijze dienen bij te springen. Als gevolg van allerlei tegenslagen ziet het er voor de Langendijker tuinders, niet rooskleurig uit. Bij de verschillende kwalen, die het gewas dit jaar treffen, komt de laatste weken het ongunstige weer, dat een beletsel is voor vruchtbaren arbeid. De aanvoer van aardappelen aan de veilingen wordt er door belet, omdat van rooien geen sprake kan zijn. Groote hoe veelheden uien liggen nog op de akkers, wachtende op vervoer naar de markt of op opberging in rennen of hoopen. De aanvoer van aardappelen was dientengevolge kleiner dan gewoonlijk. De verwachting, dat de prij zen daardoor wel wat zouden oploopen, werd echter beschaamd, lechts een zeer kleine stijging viel te constateeren, zoodat de aardappelen voor zeer lage prijzen werden verhandeld. Grove Schotsche muizen brachten niet meer dan f 1.60—f 1.90 per 100 K.G. op; die van middelbare grootte f2.20—f2.40. Duken werd verkocht voor f 1.20—f 1.50, een bijzonder zacht prijsje dus. Furore bracht, f 1.90 op. Graafjes f2.40. Eigenheimers werden voor f2—f2.60 verkocht, ter- vyijl Blauwe Eigenheimers ongeveer dezelfde prijzen opbrachten. Blauwe aardappelen golden f2. De inge kuilde aardappelen zijn weldra opgeruimd en in den handel in pootaardappelen begint meer leven te ko men. Over den gang van zaken bij den handel in d-e ver schillende koolsoorten kunnen de tuinders beter te vreden zijn. Voor de mooiste, groote witte kool werd van f 2.50 tot f 3 besteed, soms nog meer. Tweede kwaliteit bracht f 1.50 tot ruim f2 op. Voor kleine werd 90 cent tot f 1.10 betaald. Naar deze kool is goede vraag, van zouters. Zoo goed als alles wordt ingemaakt. Groote voorraden van deze koolsoort zijn er niet. Dit is wel een factor van deze levendige vraag. Gele kool brengt ook goede prijzen op, doch door den geringen oogst is de aanvoer gering. Aanvan kelijk werd voor eerste kwaliteit van de meest ge zochte sorteering nog ruim f 5 betaald en voor twee de kwaliteit f 3f 3.50, later zijn deze prijzen echter met 5080 cent teruggeloopen. Ook voor roode kool was goed vraag! De meeste werd aan de Broeker veiling aangevoerd. De sortee ring tot ongeveer 4 pond bracht van f4f4.30 op, en kele prima partijtjes gingen daar wel met '2040 cent bovenuit en een enkele partij bracht het tot f5. Voor zwaardere kool van de eerste kwaliteit werd f3f3.60 besteed. Tweede kwaliteit werd voor f2.20 f2.50 verkocht. Deensche witte kool, aanvankelijk f 1.90—f2.80 op brengende, naar gelang van kwaliteit, werd later voor f3f3.40 verkocht. Bloemkool verscheen alleen aan de Broeker veiling. Zij is zeer verschillend van kwaliteit en brengt dan ook sterk afwisselende prijzen op. De noteeringen, van eerste soort lagen tusschen f 3 en f 10, de hoog ste prijzen werden echter bij groote uitzondering ge maakt. Voor tweede soort werd f 1.50f 1.80 be steed. Ofschoon de aanvoer van uien gering was, bleef een verhooging van de prijzen uit. Voor grove werd f2f2.30 betaald; middelgroote brachten f 1.40 f 1.90 op, soms nog een'paar dubbeltjes minder, drie lingen werden verkocht voor 60 tot 70 cent, nep voor f 2f 2.30! Kleine bieten golden f2—f2.70, groote f 1.10—f 1.30. Ook peen was goedkoop. De mooiste partijen brach ten het tot fl.40. Veel werd voor f 1.20f 1.30 ver kocht. t Aan de veiling van den Noordermarktbond kwa men nog heel wat slaboonen, minder te Broek. Er is echter groot verschil in kwaliteit. Eerste kwali teit bracht f 12—f20 op, overigens f4— f8. Voor tomaten was de marktstemming weer aller bedroevendst. De A-soort bracht het tot slechts f3; ook B en C werden tegen dien prijs verkocht en CC voor f2. Druiven kwamen er maar weinig. Lage prijzen werden er voor betaald: Frankenthalers f 17, Alicante f 15.40—f20 en Colmar f21.70. De eerste andijvie kwam aan de markt. De prijs was 90 cent tot f 1.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7