ss MODEGRILLEN. s Als de blaren vallen...., De boomen beginnen zich langzamerhand van hun bladéren- pracht, eerst groen, thans een mengeling van de mooiste tinten goud tot roodbruin, te ontdoen. De bladeren vallen en wij voelen te vens aan de tempera tuur en de steeds killer wordende avonden, dat de herfst zijn intrede heeft gedaan. De zomer mantels worden lang zamerhand opgeborgen en die voor den herfst vragen onzen aandacht. Lange mantels met een flinke overslag, een voudige sportieve mo dellen zijn thans het meest in trek. De cou pe zorgt voor een goe de lijn, terwijl de kraag van hetzelfde materiaal met een knoop sluit. Aardige mantels zien wij tevens met bonten kraag, knoopen en mouwgarneering, soms zelfs een afwer king van bont op de zakken. De mouwen, welke onder de elleboog wij der worden, zijn zeer modern. Vischgraat weefsels worden zoowel in grijs, bruin, zwart en blauw verwerkt, daarnaast ech ter evenzeer de ruige, harige stoffen, o.a. homespun. Eenvoudige vilten hoeden, in de zelfde kleur, passen bij deze herfstmodellen, nu eens met een geribd zijden lint om den bol, dan weer met een rechte veer achter tegen den bol aan gehecht. De hoeden wor den steeds schuin gedragen, zóó dat het voorhoofd aan één zijde vrijwel bedekt is. WAT WE DEZEN HERFST EN WINTER ZULLEN DRAGEN. Een vlotte mantel van groene genopte boucléstof met 'n jabot-achtig vallende zilvergrijze kraag. ten. De aanzittenden scharen zich om de tafel, hetgeen minder moeilijkheden met zich brengt en kunnen zoo noodig toch in een bepaalde volgorde zitten. Zoo'n ronde tafel is inderdaad gemoede lijk als de huisgenooten 's avonds in een kring rondom geschaard en bezig zijn met lezen of handwerken. Hoe gezellig als dan tevens het theeblad met het onont beerlijke theelichtje op tafel wordt gezet en de huisvrouw niet telkens af en aan be hoeft te loopen! Wellicht denken sommige lezeressen, die een langwerpige kamer hebben, dat hier geen ronde tafel past. Wil men de tafel be slist in het midden der kamer plaatsen, dan komt een ovaal model meer tot zijn recht, doch evengoed kan men een ronde tafel meer naar één kant brengen, b.v. bij het raam, hierom komen de stoelen en van het achterste gedeelte wordt eenvoudig een zitje gemaakt met schemerlamp. Het bezwaar, dat de groote lamp niet boven de ronde tafel komt kan opgeheven worden door het verplaatsen der leiding. In zitkamers ziet men vrijwel altijd lage ronde tafels, waaromheen gemakkelijke fauteuils zijn gerangschikt met schemer en leeslamp, zoodat een gezellige hoek ge vormd wordt, waar men thee dan drinken, lezen of praten. De ronde tafel is en blijft een symbool van gemoedelijkheid en verhoogt de huiselijke sfeer. Is het dan te verwonderen dat in vele gezinnen de ronde tafel in eere wordt hersteld, juist in een tijd, dat men zoo op thuis zijn is aangewezen? DE TAFEL EN DE HUISELIJKE SFEER. Wellicht vraagt men zich bij het lezen .van het opschrift van dit artikeltje af: „wat heeft nu een tafel met de huiselijke sfeer te maken?" Wij antwoorden hierop, dat een tafel inderdaad zeer veel tot de gezelligheid in huis kan bijdragen. Komt men b.v. een kamer binnen in een vreemd huis, dan kan men eensklaps het gevoel krijgen, dat alles er keurig en smaakvol uitziet, doch dat er iets is, dat de harmonie verbreekt en ziet, het is de tafel! Groot en vierkant of rechthoekig staat hij in het midden van de kamer en de stoelen met ronde leuningen aan de vier kanten geplaatst. Velen vinden het zoo vanzelfsprekend, dat in een woon-huis- kamer een tafel met rechte kanten en hoe ken gekozen wordt, maar waarom kiest men geen ronde tafel? Toch komen de ronde en ovale tafels meer en meer in gebruik, nadat zij tiental len jaren verdrongen werden door de rech te modellen. In den Biedermeier tijd ken de men slechts ronde tafels, evenals in 't Barok en Rococo tijdperk, doch nadien is er veel veranderd, wat de stijlen betreft, die een versobering hebben aangenomen, welke inderdaad in vele opzichten meer aan de practische eischen beantwoordt. De ronde tafel biedt echter vele voordee- len en zeker behoeft men zich, als men gasten heeft, het hoofd niet te breken met de vraag, wie aan het boveneinde of aan het ondereinde van de tafel behooren te zit- Vruchten worden slechts geschild indien zulks bepaald noodig is en dan liefst zoo dun mogelijk, aangezien de beste bestand- deelen zich onmiddellijk onder de schil be vinden. ONDERHOUD VAN VLOERKLEEDEN. Tapijten, zoowel ge spijkerde als losse vloerkleeden zijn het troetelkind van een huisvrouw, die niet al leen geheel of gedeel telijk den vloer bedek ken, doch ook een sie raad der kamer vor men, vooropgesteld dat zij met zorg gekozen zijn. Kleeden geven iets behagelijks aan een ka mer en het kiezen der passende kleuren is 'n belangrijke factor. De Finsche en Perzi sche kleeden zijn enorm in prijs gedaald en beide soorten treffen wij, evenals Ax- minster, Wilton, Deventer en andere meer en meer in woon- en zitkamers aan. De dikke, pelucheachtige kleeden vereischen bijzondere zorg en mogen de eerste twee of drie maanden niet alleen niet geklopt, doch ook niet met den stofzuiger behandeld worden. Bij deze kleeden laat de eerste tijd de scheerwol in dichte vlokken los en deze kan men het best met een zachte borstel afschuieren. Eerst wanneer het weefsel vastgeloopen is, kan men het mèt het weefsel mee stofzuigen. Kleeden worden vaak verkeerd geklopt en wel op den rechten kant. Men moet de kleeden over een rek hangen met den ver keerden kant boven en deze met den klop per bewerken; zand en stof worden dan verwijderd, daarna keert men het kleed om en schuiert den goeden kant af. Indien motjes zich ingenesteld hebben in kleeden, dan legt men deze omgekeerd op den grond, drenkt een doek in kokend wa ter en ammoniak, legt deze op den achter kant en strijkt er met een heet strijkijzer over. Plek voor plek wordt deze behande ling herhaald. Is do franje van een vloerkleed vuil, dan maakt men deze met zeepsop schoon en spoelt het na met lauw water, terwijl men het tapijt over een rek of lijn hangt, tot dat de franje droog is. De kleuren van vloerkleeden worden zeer veel opgehaald, indien men ze met vochtig zout bestrooit, daarna borstelen en nawrij- ven met een in zout water vochtig gemaak te doek of borstel. Kleeden* waarvan de franje yersleten is NAJAARSBEZIG HEDEN. De zorg voor de garderobe. Naar het uiterlijk aan zien kan men voor een deel de aard der per soon afmeten, althans in zooverre wij te doen hebben met iemand die netjes en ordelijk is. Een goede huisvrouw zal niet alleen de noo- dige zorg aan haar eigen garderobe dienen te besteden, doch ook aan die der gezinsle den. De vacanties zijn voorbij en de kinderen weer enkele weken naar school, zoodat al les zijn normale gang heeft herkregen. Herfstbezigheden vra gen thans de aandacht en hiertoe behoort ook het nazien van kasten en kleeren. Verschil-: lende dunne japonnen, blouses en jurken worden te koud en worden in de koffers opgeborgen, nadat ze eerst gewasschen zijn. Zijde japonnen, die den geheelen zo mer gedragen zijn kunnen beter eerst ge stoomd en daarna op een hanger in een kleerkast weggeborgen worden. Meermalen verdient het aanbeveling om de garnitu ren apart in een doos te bewaren. Vooral als men weinig plaatsruimte heeft en de kleeren dicht opeen worden weggehangen. Kleine reparaties worden gedaan vóór al les wat langen tijd weggeborgen wordt en de wollen kleeding, die binnenkort ge bruikt wordt, hangt men een dag in de buitenlucht. Stoom maakt veelal, dat minder frissche japonnen, hoeden en mantels er als nieuw uit gaan zien; kreuken en vouwen verdwij nen tevens. Vlekken worden voorzichtig verwijderd door de kleedingstukken op een strijkplank uit te leggen en de vlek met magnesia te bestrooien, daarna met een zacht doekje over de plek wrijven. In sommige gevallen bewijst een papje van benzine met aard appelmeel goede diensten, men moet even wel zorgen, dat geen vuur in de omgeving is, zelfs geen theelichtje. Veel ongevallen door het gebruiken v$n benzine zijn het gevolg van eigen onvoorzichtigheid. Heeft het papje even op de vlek ingewerkt, dan wordt het verwijderd door in één richting te borstelen met een schoon borsteltje. Opstrijken van mantels moet met zorg gebeuren, vooral de bovenkant der mouwen vereischt speciale aandacht! Het best kan men een oude theemuts dubbel vouwen en in de bovenmouw duwen, legt een voch- tigen doek over de stof en perst daarna. Bij het persen van wollen kleeding wordt steeds een heet ijzer en natten doek ge bruikt, terwijl de laatste telkens nadat 't ijzer er over heen gegaan is omhoog wordt gehouden om de stoom te laten ontsnap pen. Meer onzer huisvrouwen verven zelf kleedingstukken, hetgeen echter dikwijls tot teleurstelling leidt. Vanzelfsprekend zal men dingen, die van eenig belang zijn, des kundig laten behandelen. Wil men echter zelf zijn krachten beproeven, dan moet men steeds een groote pan, teil of emmer ge bruiken, terwijl de stof niet op een prop sa men gevouwen mag worden; deze moet als het ware in de kleurstof zwemmen. Bij het water wordt een weinig soda gevoegd, waar door het zachter wordt, terwijl alle stoffen, die men wil verven eerst gewasschen moe ten zijn om eventueele vette plekken en vlekken te verwijderen. Aangezien niet al le weefsels de kleur gelijkmatig aannemen, mogen nimmer verschillende stoffen tege lijkertijd worden geverfd. Na het verven worden zij goed gespoeld, terwijl bij het laatste spoelwater een scheut azijn wordt gedaan. WILT U WAT NIEUWS WETEN? „Herfstkeur", een schitterend modeblad, geeft nitkomst en advies. Vraag nog heden een kosteloos nummer aan! worden v. „ïgeboord met band in dezelfde kleur, tenzij men er de voorkeur aan geeft nieuwe franje aan te zetten; hiervoor zijn een behangersnaald en dito garen noodig. Oude kleeden, die in het midden versleten zijn kunnen nog vermaakt worden voor beddekleedjes, soms zijn er nog grootere stukken, welke omgeboord of tegengevoerd worden en vooral in gezinnen met kinderen gebruikt worden om bij het eten onder ta fel gelegd te worden. Versleten kleeden kunnen echter nog heel goed versteld worden, waarvoor men aan den verkeerden kant een stuk stevig linnen (gekleurd) tegen naait (zie afb.) en op den bovenkant wordt het met passende kleuren en een dikke naald doorgestopt. Het beste is niet te wachten, totdat er reeds een gat is ontstaan, doch door te stoppen, zoodra de plek dun wordt. Kleeden met dunne plekken moeten eerst versteld worden vóór men ze klopt, aange zien zich anders gaten vormen, die niet alleen veel meer werk geven om te verstel len, doch tevens veel minder fraai staan. Bouclé kleeden worden op dezelfde ma nier versteld als de dikke pelucheachtige weefsels; zij zijn in de goede kwaliteiten eveneens sterk, doch hebben een glad weef sel, de tinten zijn niet zóó warm als die der andere kleeden, die wij noemden. Verschoten bruine cocosmatten kan men opkleuren door ze te borstelen met een heete oplossing van overmangaanzure kali, die tamelijk sterk moet zijn. Cocosloopers worden weer schoon, indien men ze op hangt en met water begiet, b.v. met een tuinslang, daarna over een balcon of lijn laten drogen, Wat is „Herfstkeur" eigenlijk? U hoorde er misschien al verschillende Uwer kennissen over spreken of hebt het reeds in Uw bezit. Voor degenen, die het nog niet kennen, willen we gaarne vertellen dat „Herj£t- keur", het zoo juist verschenen, extra yit- gebreide, fraaie modeblad is, waarin tal van modellen voor de herfst zijn afgebeeld, die onze lezeressen bij het zelf maken van kleeding tot voorbeeld kunnen strekken. Een modepagina als deze rubriek kan jammer genoeg slechts een beperkt aantal modellen geven. Wij juichen het daarom van harte toe, dat er thans gelegenheid be staat om bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5b, Den Haag, het schit terende nummer van „Herfstkeur" aan te vragen door een bedrag van twaalf cent in postzegels in te zenden. (Giro 191919, t.n.v. Knippatronendienst). U krijgt dan onverwijld het bij uitstek leerzame en practische nummer „Herfst keur" toegezonden, dat u tal van mogelijk heden zal wijzen om bij het maken van Uw herfst- en winterkleeding zeer veel geld te sparen. Wij raden U daarom aan „Herfstkeur" nog aan te vragen, U zult later met ple zier terugdenken aan het oogenblik, waar op U Uwe aanvraag inzond, dat het U vele aangename uren zal schenken. Indien U vandaag twaalf cent in por to of per giro overmaakt, hebt U overmor gen reeds het blad in Uw bezit en kunt U een prettigen avond hebben met het lezen ervan. Post U aanvrage nog heden! Wij ontvingen reeds honderden 'dankbe tuigingen van dames, die het reeds aan vroegen. VOEDING IN VERBAND MET GEESTE: LIJK EN LICHAMELIJK WERK. Bij de samenstelling van het menu mag door de huisvrouw niet alleen rekening worden gehouden met hare kas, doch zeer zeker ook met de werkkring van den man. Hij, als kostwinner moet op de juiste wijze gevoed worden opdat zijn arbeids prestaties door een verkeerde voedingswij ze, niét verminderen en zijn organisme niet alleen gezond doch ook krachtig blijft. De man zal zelf weten te bepalen of zijn voorkeur naar een vleesch- dan wel een vegetarische dieet uitgaat, hetgeen veel af hangt van aanleg. Van medisch standpunt bezien is de geestelijke arbeidsprestatie bij vleeschvoeding minder groot, dan men wel? licht zou denken. Belangrijke voedingsstof? fen vindt men daarentegen voor hen, die geestelijk werk verrichten in zuivelproduc? ten, groenten (vooral groene) slasoorten en vruchten. Zware vette spijzen belasten de spijsverteringsorganen onnoodig, daarom zal een man, die veel zittend en geestelijk werk verricht, zich 'meer moeten bepalen tot lichtere kost, kleine hoeveelheden meelspijzen, veel groenten en fruit, weinig of geen vleesch. De man, die echter lichamelijken arbeid verricht zal veel brood, aardappelen, meel? spijzen, erwten, boonen, stevige soepen moeten gebruiken, matig vleesch, liefst veel vet en spek, doch ook groenten en vruchten. Behalve groenten en aardappelen moet een stevig bord pap als toespijs ge? geven worden. Meermalen ontstaat bij nerveuse mannen een vermagering of wel het tegenoverge? stelde: vetzucht. In het laatste geval moet het dieet aan een medicus worden overgelaten, aange? zien een leek de oorzaak niet kan beoor? deelen en velen geneigd zijn tot ondervoe? ding over te gaan. Zij verminderen de voed? seltoename, vet, boter e.d. zonder dat zij we? ten of dit wel de juiste manier is. Gemengd voedsel is aan te bevelen en vooral sla in allerlei vormen, bruinbrood, rogge, magere kaas en vruchten. Uitgeperste citroen- en sinaasappelsap is uitstekend evenals zure appels. Magere personen daarentegen kunnen door meerder vet- en boterverbruïk, meel? spijzen, melk en room hun gewicht naar omhoog zien te krijgen. In beide gevallen echter, zoowel plotselinge vermagering als steeds dikker worden is het aan te bevelen een dokter te raadplegen, aangezien door een goed gestelde diagnose de oorzaak wel? licht weggenomen kan worden, fl 1 jK 1 HUISHOUDELIJKE WENKEN. Bij het aanmaken van fornuizen moe't men het vuur niet van bovenaf, aansteken, door de kookplaat, doch altiid door de klep open te zetten. In het eerste geval krijgt men onnoodig rook en een onaangename lucht in de keuken. Koperen pannen of andere keukenartike? len, welke weinig gebruikt worden be strijkt men na het poetsen met eiwit. Zout in strooiers heeft dikwijls de neï? ging om vochtig te worden en klontjes te vormen. Men voorkomt dit door er enkele korreltjes rijst in te doen. Bakblikken moeten met slaolie worden ingevet, aangezien het zout, dat in boter is dikwijls aanleiding geeft, dat het gebak aan het blik kleeft bij het opnemen na het bakken. Visch- en vleeschconserven mogen nim mer in het blik bewaard worden, nadat het geopend is, doch op een glazen of porse leinen bordje. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst), voor slechts 58 cent. Een zeer groot aantal modellen zijn afge beeld in het fraaie Herfstmodejournaal „Herfstkeur", dat gaarne na inzending van 12 cent porto kosteloos aan lezeressen wordt toegezonden. Patroonaan vragen met de vermelding „spoed" kunnen thans bin nen 3 dagen worden afgehandeld. BONTGARNEERING. Complets en mantel- costumes hebben even eens bontgarneeringen in den vorm van kra gen, jabots of mouw- garneeringen. Ons eerste model ïs van laken met doorge stikte manchetten en revers, en heeft een kleine bonten kraag. De rok heeft een stren ge rechte lijn. De middelste mantel heeft 'n jabot van bont en mouwgarneering van hetzelfde b.v. Seal Elec tric, leent zich uitste kend bij zwart laken. Het complet van fan tasie mantelstof is drie kwart lang, heeft een platte kraag met das en mouwen met opsla-

Schager Courant | 1935 | | pagina 8