VROUW, WA\ODt WAT BRENGT DE MOD E ONS VOOR NIEUWS? Bont en imitatie voor de overgangskleeding. De wisseling der jaar getijden doet ons be hoefte gevoelen aan warmer kleeding. Over gangsjaponnen en man tels. De tijdsomstandighe- «den maken, dat over gangskleeding, die slechts enkele weken of hoogstens een paar maanden gedragen wordt niet in overeen stemming is met de beschikbare geldmidde len. Niet al te lichte wol len zomermantels en ook japonnen kunnen we op handige wijze omtooveren in over- gangs- of najaarsklee- ding met behulp van bont of mooie imita ties hiervan. Wellicht hebben wij zelf nog een mof of kort bont jasje, dat niet meer gedragen wordt, waardoor geen extra kosten gemaakt behoeven te worden. Smalle reepen bont worden langs den buitenkant der mouwen genaaid of wel licht verbroeden wij de mantelmouw door een ingezet stuk bont aan den onderarm; hetgeen zeer modern is. Kleine driehoek jes worden op de zakken genaaid en een lange breedere reep wordt om den hals gedragen, nadat hij met lichte zijde is ge voerd; de uiteinden worden over elkander geslagen of door 'n opening aan één der zij den gehaald. Misschien is er nog een lap je stof en bont over om een klein coquet mofje te maken. Bont als gedeeltelijke garneering van mantels of wandeljaponnen zien wij zeer veel toegepast en wel zóó, dat het geheele voorstuk grootendeels bedekt is, terwijl 'n opstaande kraag tegen scherpe herfstwin den beveiligt. Bonten zakken en gedeelte lijke mouwen geven een buitengewoon aar dig najaarsgeheel, waarbij een klein bont hoedje goed kleedt. Vossen worden zeer veel gedragen op de kraaglooze mantels en complets en geven een heerlijke warmte aan hals, rug en schouders. Veelal ziet men de kop op den rug gedragen, hetgeen echter aan de smaak der draagster kan worden overgelaten. Smalle reepen bont worden in horizon tale richting tot een cape verwerkt, even- tuêel met gelijke reepen als mouwgarnee- ring. De cape wordt met een satijnen strik bij een gehouden, terwijl om den hals een smal opstaand kraagje is. Een zeer gekleed geheel wordt verkre gen door een klokkende cape-kraag, waar bij een mof en baret een passend geheel vormen. Zooals wij in den aanvang reeds aange geven hebben kunnen imitaties van bont zeer goed verwerkt worden, vooral deze garneeringen en eveneens met zeer veel succes. Breitschwanz en Persianer bieden hiervoor vele mogelijkheden, evenals het tijgerbont, dat vooral bij bruin zoo goed kleedt. HUISVROUWEN, DIE AL TE FLINK EN WERKZAAM ZIJN.... Deugden, die tot ondeugden overgaan. Is het mogelijk, dat er huisvrouwen zijn, die inderdaad „al" te flink en ijverig zijn? Is het dan in deze tijden niet noodzakelijk dat men zijn werkkracht in dienst van het gezin stelt en steeds bezig is om de huis houdelijke machine op volle kracht aan den gang te houden? Zeer zeker is het noodig, dat de huis vrouw alles in het werk stelt om zoo effi ciënt mogelijk huis te houden. I-Iet is ech ter af te keuren indien overmatig gewerkt wordt, met het doel een model huisvrouw te zien, in wier woning alles onberispelijk is zonder het minste of geringste, dat niet perfect in orde is. Indien dit laatste slechts wordt nage streefd, dan zal de aandachtige toeschou wer bemerken, dat het gezinsleven van de ze volmaakte huisvrouw niet volkomen ge lukkig is. Waaraan is dit toe te schrijven? Wellicht aan het feit, dat man en kinderen zich niet in het gedachtenleven der moeder kunnen indenken of omdat de harmonie en het gezinsleven ten onder gaan door de pijn lijke orde en netheid, waarvan de huis vrouw een slavin is geworden? Vrouwen, wier geluk alleen bestaat, uit het hebben van een model huishouding, gaan er zóó in op, dat zij zich zelf verlie zen in alle mogelijke dagelijks terugkec- rende zorgen en zorgjes, zich niet open- 20129 20129. Schort van gestreepte stof en ef fen bovenstuk. Ben. i. 80 c.M. effen en 125 cM. gestreepte stof van 80 cM. breed. Patro nen verkrijgbaar voor meisjes van 1012 jaar. Het effen bovenstuk is met punten op de streepstof gestikt; op iedere punt komt een perlcmoeren knoop, evenals op de effen zak. De halsgarneering is in pun ten van gestr. stof opgestikt. Hals- en arms gaten met schuine biezen tegennaaien Sluiting aan rugzijde met knoopen. 20130. Overall voor meisjes van gebloem de stof, waarvan noodig is ongeveer 2 M. van 80 c.M. breed. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 810 jaar. Het model om sluit de jurk geheel en al en heeft lange mouwen, die met een smal boordje worden afgewerkt.. Effen halsgarneering. Aan de beide voorpanden worden lange stofree- pen gestikt, tenvijl men in één dier deelen een opening maakt, waardoor men een der handen haalt, die op den rug gestrikt wor den. stellen voor hetgëen om haar heen ge beurt. Zeker, het is heel begrijpelijk, dat een jonge, pas getrouwde vrouw zich geheel en al aan haar huishouding geeft en de mooie nieuwe meubelen spik-span in orde zijn. Nimmer mag zij zich in den loop dei- jaren zoover laten voeren, dat zij verstart in haar werken, dat alle aandacht altijd aan haar huishouding wordt besteed als zijnde het gewichtigste, waardoor zij be langstelling verliest in alles wat daarbui ten plaats vindt. Wanneer een man op vrije middagen of avonden thuis is en lust heeft tot uitgaan of ontspanning, dan moet niet steeds weer het excuus gemaakt worden, door de vrouw, dat zij geen tijd heeft, omdat er nog zooveel gewerkt moet worden, of te moe is en uit wil rusten. Op deze wijze zullen de herhaalde wei geringen om samen te genieten er toe me dewerken, dat verwijdering ontstaat en de vrouw zal steeds meer aan zich zelf wor den overgelaten omdat werken als eerste nummer op haar programma staat. Voor den man blijven twee mogelijkhe den over: óf hij berust en geeft de hoop op om na een drukken arbeidsdag van iets anders te „genieten" dan van een onberis pelijk huis en een vrouw, die niet verder dan een engen kring ziet en opgaat in huis houdelijke zorgen of hij zoekt verstrooi ing buitenshuis. Het eerste is al treurig genoeg en draagt er niet weinig toe bij om de harmonische sfeer in huis geheel en al te doen verdwij nen, terwijl het laatste meermalen tot een algeheele verwij dering tusschen man en vrouw leidt. De vrouw heeft, het in hare hand zulks te voorkomen, door zich te wachten voor overdrijving. Van hoeveel belang het ook moge zijn, dat zij de kunst van huishouden verstaat en zelf de handen uit de mouw kan ste ken is overdrijven juist in dezen tijd, die van jaar tot jaar groot ere eischen aan ons, vrouwen stelt, zeer af te keuren. Het vereischt den ganschen mensch om te zorgen, dat het raderwerk blijft loopen, zoodat niet alle aandacht op één onderdeel het huiswerk geconcentreerd kan worden. Om in alle opzichten een goede huisvrouw te zijn, die haar veelomvattend beroep volkomen meester is, worden nog andere eischen gesteld en vrouwen, die zich zelf tot slaaf van haar werk maken, be grijpen den geest onzer tijd niet. Zij zijn ten achter gebleven en leven in een tijd, die reeds lang tot het verleden behoort; het is thans alles anders geworden. Jonge vrouwen kunnen fcich door cursussen be kwamen voor de takk die haar wacht, op dat zij niet slechts aandacht hebben voor het raderwerk der huishoudmachine, doch daarbij ook belang stellen in vraagstukken betreffende het geestelijk en maatschappe lijk leven. Vrouwen, weest flink en werkzaam in Uwe huishouding, doch overdrijft niet, weet den juisten middenweg te volgen. Bo ven den kring der huishoudelijke plichten en zorgen moet de wil uitgaan om deel te nemen in geestelijk leven en moet de be langstelling levend gehouden worden voor hetgeen man en kinderen interesseert. In deze donkere tijden wordt van de vrouw en moeder geeischt, dat zij de gave bezit als lichtbrengster haar taak in het gezin te vervullen. Men verwijdert vlekken uit wit marmer met een mengsel van 2 deelen soda. 1 deel fijn krijt en 1 deel fijn pimsteen, dat men aanmengt met water tot een dik papje. Men doopt een lapje in het mengsel en brengt het in cirkelvormige bewegingen op het marmer, daarna afnemen met zeepsop WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? Ook regenkleeding kan flatteus zijn. Regenkleeding is nu eenmaal onmisbaar en zeer zeker spaart het onze kleeren, die er na een fiksch buitje alles behalve toonbaar uit zien. Denken wij slechts aan dunne zomerjapon- nen of garneeringen van plissé's, hoe deze nagenoeg onbruikbaar zijn, als zij door en door nat zijn geweest. Wij zouden haast zeggen, dat do aan schaffing van regen mantels, die geheel en al ingesteld zijn op hun doel wat materiaal en coupe betreft op den langen duur veel voor- deeliger blijkt te zijn dan wanneer men zijn goede kleeren herhaal delijk nat laat worden. Toch is 't allerminst gewenscht, dat regen kleeding met minder zorg wordt gekozen, vant onder alle om standigheden moeten wij zoo goed moge lijk gekleed gaan. Gummi- en gabardinemantels worden door dames het meest gedragen en een en kele maal zien wij ook de sterke, water dichte loden stof verwerkt, die echter een minder flatteus geheel geeft, alhoewel doelmatig. De regenmantels die gedurende de herfst en wintermaanden gedragen worden heb ben meestal donkere kleuren. Zeer veel zien wij gabardine in zwart, blauw, bruin en beige, met opgestikte zakken en naden en groote knoopen. Deze mantels kunnen wel het meest gedragen worden, indien het weer niet bepaald vast is en een groot voordeel is tevens, dat ze warm kleeden. Gummi regencapes zijn buitengewoon practisch om opgevouwen in een kleine tasch meegenomen te \yorden, op dagen wanneer het „misschien" zal gaan rege nen. Zij kunnen zoowel over mantels als japonnen gedragen worden. Deze model len zien wij thans ook van gabardine tot onder den rok reikende met openingen aan de voorzijde voor de handen en knoop sluiting. Bij regenkleeding moeten tevens aardige hoeden gedragen worden, hetgeen heel goed mogelijk is, want we zien reeds aar dige vilten modellen, ook van mutsen, voor zeer lage prijzen. 20333. Damesschort van zwart satinet. Benoo- digde stof 4 M. van c.M. breed. De voor stukken zijn van beleg stukken voorzien, waar door de revers ge vormd kunnen wor den, die aan een smal le omliggende kraag worden gezet. Blousemouwen, op gestikte zakken en cein tuur om het middel. 20334. Huishoudschort van wit katoen. Benoo- digde stof pl.m. 4 M. van S0 c.M. breed. Pa tronen in de maten 46 en 48. Kan ook zeer goed gemaakt worden van gebloemde stof. 20333 Een smalle shawl. TWEE BLADEN KOSTELOOS. FRAAIE PREMIE VOOR LEZERESSEN. Vraagt nog heden aan. De verrassing, die wij de afgeloopen we ken ter beschikking van onze lezeressen stelden, „Herfstkeur", is een groot succes geworden. Dames, die nog niet in het be zit zijn van genoemd modeblad, dat een keur van herfstmodellen bevat, raden wij daarom aan het vandaag nog aan te vra gen. Behalve Herfstkeur wordt vanaf heden bovendien nog het fraaie October-nummer van het Practisch Modeblad toegezonden, dat zoo juist verschenen is. Men komt op deze wijze dus in het bezit van twee mode bladen, die een voor een de moeite waard zijn. „Herfstkeur" is in alle opzichten iets bij zonders. Het is een prachtige aanvulling van hetgeen wij in deze rubriek geven, waarin uiteraard slechts een beknopt over zicht kan worden gegeven van alles wat er op modegebied plaats vindt. Overtuigt U echter zelf, door nog vandaag twaalf cent over te maken op postrekening 191919, t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Graven- hage of in postzegels op te zenden aan het adres van onze Moderedactrice, Muzen- straat 5 B, Den Haag. U ontvangt beide bladen dan omgaand en kunt er een echt gezellige avond door hebben. Wij hopen, dat wij U door het verkrijg baar stellen van deze fraaie premie een dienst hebben bewezen. Vergeet vooral niet. Uw aanvrage nog heden te posten. Het blad ontvangt U dan omgaand! ten voonverpen in heet zeepwater was- schen en op een niet te warme plaats laten drogen. Houten waschtobbes, die uit ver schillende deelen bestaan moeten steeds vochtig gehouden worden; bij groote droogte krimpt het hout en lekken de tob bes. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van :1e modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst), voor slechts 58 cent. Een zeer groot aantal modellen zijn afge beeld in het fraaie Herfstmodejournaal .Herfstkeur", dat gaarne na inzending van 12 cent porto kosteloos aan lezeressen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans bin nen 3 dagen worden afgehandeld. HOE ONDERHOUDT MEN KEUKEN GEREEDSCHAP? Verschillende huishoudmachines en ge reedschappen zijn van gegoten ijzer. Dit materiaal is zeer bros en bezit slechts een geringe graad van weerstand. Indien men een gegoten ijzer pan van den aanrecht stoot en deze op den grond laat vallen heeft men zeer veel kans op scheuren, terwijl men een vleesch- of groentenmolen van dit metaal evenmin ongestraft uit de handen kan laten vallen, daar zich dan eveneens breuken vormen. Evcntueele breuken kunnen bij dit materi aal niet gerepareerd worden, voorzichtig heid is daarom geboden, temeer daar de aanschaffing vrij duur is. Gegoten ijzer is ook gevoelig voor sterke temperatuurswisselingen, daarom moet men heete kachelringen, indien zij door overkoken vuil zijn, nimmer in een emmer koud water leggen. Soms bemerkt men een scheur in zoo'n ring en kan men zich niet begrijpen, hoe dit komt. De ring is niet gevallen, maar men vergeet, dat hij heet in koud water is gelegd! Koper is een materiaal, dat de trotsch der huisvrouw uitmaakt en haar arbeid be loont met dankbaren glans. Toch zal men ons toegeven, dat het veel tijd vraagt om het steeds onberispelijk te doen uitzien. Veel tijd kan men sparen door kranen en verschillende andere koperen dingen, die meer als gebruiksvoorwerpen dan tot ver siering der kamers dienen, met speciale vernis te bestrijken, die men in drogiste rijen verkoopt. Gebruiksvoorwerpen van hout moeten er helder wit uit blijven zien, daarom neemt men hiervoor steeds ahorn of populier. Bij natworden zet het hout uit en door de in- werking van warmte krimpt het tesamen, waardoor barsten ontstaan. Men moet hou- MOETEN KINDEREN ALLEEN SLAPEN? In vele kinderrijke gezinnen, die klein behuisd zijn, moet men noodgedwongen meerdere kinderen in één bed laten slapen. Zelfs waar zulks niet door de omstandig heden noodzakelijk is, vragen kinderen meerdere malen om bij de ouders, broer tjes of zusjes in bed te mogen slapen. Vele ouders stemmen zulks toe, omdat zij den ken dat de kleintjes dan spoediger in slaap komen. Toch moeten wij er met nadruk op wijzen, dat men uit gezondheidsoogpunt niet moet toestaan, dat het kind in een an der, dan zijn eigen bed slaapt, en indien, maar eenigszins mogelijk alléén. Houdt men hieraan niet streng de hand dan zullen kinderen, niettegenstaande al le zorgen, die aan hen besteed worden, trots goede voeding, frissche lucht en be weging er bleek en afgemat uitzien. Naarmate een mensch jonger is heeft hij meer levenskracht; een kind heeft dan ook veel meer levenskracht dan volwassenen. Slapen kinderen en volwassenen of erger nog, oudere menschen in één bed, dan heeft door de huid van beiden gedurende den nacht een uitwisseling van stoffen plaats (in onzichtbaren gasvorm natuur lijk). Het kind heeft slechts goede stoffen, en de volwassen persoon, die naast hem slaapt, staat frisch en uitgerust op. De uit waseming van de huid van de oudere per soon zal echter minder goede stoffen be-» vatten, die door het kind ingeademd wor den met het gevolg, dat hij moe is met wakker worden en bleek gaat zien. In zeer vele gevallen denken de ouders niet aan deze mogelijkheid en laten kinde ren zelfs bij oude menschen in bed slapen. Het kind wordt in zijn natuurlijke groei zoowel in lichameliiken als geestelijken zin belemmerd, wordt prikkelbaar, verliest zijn eetlust en ondervindt nog allerlei an dere bezwaren. Zoolang echter de oorzaak niet weggenomen wordt'kan het kind niet flink en krachtig worden, daarom is het noodig, dat hij alléén in bed slaapt in een goed gelucht vertrek. AMERIKA. In vele restaurants in New York krijgen de dames, die hare lippen schminken, spe ciale servetten van vloeipapier, aangezien het roode kleursel vaak moeilijk uit tafel goed te verwijderen is. Het voorbeeld vindt steeds meer navolging. Waar men thans al niet aan denken moet, als zakenman!!

Schager Courant | 1935 | | pagina 8