De Prinsendam wordt Nederland gebouwd. DE VOS=Roep Een stilte, die de storm voorafgaat? KIJKEI) is K00PEI1 uj CLOECK Regenval belemmert de opmarsch in bet Zuiden. EEN GULDEN ONS LAND EN DE FINANCIEELE SANCTIES TEGEN ITALIË. Italiaansche afdeelingen geïsoleerd. „Vlootaanval" op Gibraltar. VERWOESTEND WERK VAN DE GELE RIVIER. FRANSCHE DRIEMASTER VERGAAN. Woensdag 16 October 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9830 COUIANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgavé der N.V. vü. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Pfijs per 3 maanden 11.80.- Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De toestand in het Noorden verwarrend Een politiek van stilzwijgen. Onbelangrijke mededeelingen aan de dagblad, correspondenten. (Van. onzen -speciaïen oorrespondent W. F. Deedes) ADDIS ABEBA, Dinsdagavond De vijandelijkheden aan beide fronten zijn vandaag verslapt en er is geen nieuws over eenige vijandelijke actie. Deze kalmte kan Slechts tijdelijk duren en is vermoedelijk het voorspel van ernstige gevechten, vooral in het Noorden, waar de toestand nog steeds verwarrend is. Er wordt medegedeeld, dat de Italianen langzaam optrekken naar het Zuiden langs de rivier Fafane en eveneens een krachtigen opmarsch langs de rivier Webe Shebeli voorbereiden. De Abessijnen zijn echter nog geen uitge sproken tegenactie begonnen, omdat zij, naar ik verneem, geen van beide aanvallen erpstig inzien. Twee sterke Abessijnsche troe penmachten uit Bale en Boran trekken op het oogenblik Zuid Oost- en Oostwaarts op, vermoedelijk met de bedoeling iedere Ita- liaansche troepenmacht af te snijden De Abessijnsche regeering is blijkbaar weinig verontrust over den toestand aan dit front. Het Italiaansche leger daar is betrek kelijk klein ert men schijnt in de hoofdstad van meening te zijn, dat elke inval noodza kelijk gedoemd is te mislukken. Het duurt lang eer Europeanen zich bij het klimaat hebben aangepast en het geheele district is een broedplaats voor koortsen. Bovendien' maakt het verraderlijke landschap bewegin gen van eenige afmetingen zeer moeilijk: Omdat de Italianen rekening moeten houden met deze dingen, evenals met een sterke verdedigingsmacht, die thans gevechtsklaar is, gelooit men hier, dat de Italianen geen wezenlijk succes zul len boeken, voordat het volqende regen- seizoen zal zijn begonnen. De legers uit het Westen van Abessinië bewegen zich zoo snel mogelijk in de richtingen van de oorlogsfronten. De meesten trekken op hun tocht door Addis Abeba. De stra ten zijn altijd vol als het bekend is, dat troepen door de stad zullen marcheeren en een aantal uitbundige welkomst-ova ties hebben deze week bewezen, dat de oorlogsopwinding in Abessinië op haar hoogtepunt is. Telkens spreekt dé keizer de troepen toe, die zulks zeer op prijs stellen. De Italiaansche consul uit Magalo schijnt Thans eindelijk zijn reis uit het binnenland te voltooien, ondanks wat door de Abessii- non als opzettelijk treuzelen wordt betiteld. Hij wordt ieder oogenblik te Hadanie of Arba aan den Dsjiboeti-spoorweg verwacht. Daar zal graaf Vinei, over wiens weigering om te vertrekken voor de aankomst van den Italiaanschen consul ik reeds heb geschre ven, zich spoedig bij hem aansluiten. De manier, waarop de Abessijnen het oor logsnieuws publiceeren, of liever gezegd achterhouden, wordt nog steeds druk be sproken. Ik verneem, dat, zoowel de ministers als andere officieele personen er bij betrokken, nog steeds niet tot een definitief besluit heb ben kunnen geraken. Dit verschil van mee ning moet vroeger of later op een ernstige crisis uitloopen. Een aantal ministers is al- naderen elkaar thans op het oogenblik van meening, dat een volkomen stilzwijgen de strategie der Abes sijnen het meest ten goede zal komen. An deren dringen er echter op aan, dat hét be ter zou zijn, de wereld openhartige en dui delijke verklaringen te geven over iedere beweging en elke gebeurtenis aan de fronten in antwoord op de onuitputtelijke propa ganda van den vijand. Ik verneem, dat een aantal bijeenkomsten zullen plaats vinden, gedurende de-komende dagen en dat vermoedelijk een beslissing van welke aard deze ook moge zijn, zal wor den genomen tégen het einde der week. De dagbladcorrespondenten hier hebben geprotesteerd en er op gewezen, dat de publi catie van officieele communiqués zonder voldoende verklarende toelichtingen niet tot een juist begrip van den stand van zaken kan leiden. Op het oogenblik schijnt het. dat degenen, die een politiek van stilzwijgen voorstaan, hun zin krijgen. Het eerste officieele oorlogs communiqué sinds de laatste vijf dagen en feitelijk pas het zevende sinds de oorlog is begonnen werd hedenmorgen gepubliceerd en behelste niet meer dan drie nieuwsberich ten die alle even onbeduidend waren. Typeerend voor de wijze, waarop men te werk gaat, is het feit, dat hoewel de geschie denis reeds drie. dagen oud is, de regeering geen enkele poging doet om de praatjes over ernstige desertie aan het Noordelijk front tegen te spreken of te bevestigen. Toch ver neem ik, dat alle feiten over Dedjasmatch Haila Selassie Gugsa en zijn manschappen volledig bekend zijn. In ieder geval is het verdacht, dat alle officièele personen, waar mede ik tot 'nu toe heb gesproken, geneigu zijn den nadruk te leggen op de onbelang rijkheid van Bas Gugsa's desertie, steeds aangenomen natuurlijk, dat de feiten juist zijn. Zij heben het eveneens over het gemak, waarmede Bas Seyoem het bevel over de ■Noordoostelijke troepen ov'er zou kunnen ne men en schijnen er, alles bij elkander geno men, alle moeite voor te doen, den ernst van het verlies te verkleinen. Daar blijit het op het oogenblik bij. Verantwoordelijke minis ters weigeren hardnekkig een enkel woord van bevestiging of ontkenning te uiten. (Copyright Morningpost -.A.N.P.)- De berichten van het front maken mélding van hevige regenbuien in de nabijheid van Gorrahei, die de bewegingen van de Italiaansche troepen in ern stige mate belemmeren. Volgens de kaarten zouden de legers de volgende posities innemen: het tweede Italiaansche legercorps onder generaal Maravigna, aan den rechter vleugel van de Italiaansche strijd krachten is de rivieren -Setit en Takatze genacjerd. Het corps inheemsche troepen onder generaal Piroli heeft een steunpunt, gevonden bij Entiscio, terwijl de linkervleugel van het eerste legercorps onder gene raal Santini in de buurt van Adigrat is. Tegenover generaal Maravigna bevindt zich Ras Kassa met troepen- voortrekkers onder-dedzjazmatsj Ajaloe in de- nabijheid van Setit. De troepen van Ras Seyoem zouden zich dan tusschen, de Takatzerivier en Ma kalle bevinden. Niet ver hier vandaan, in het achtei land moeten zich- de troepen van den kroonp'rii bevinden. Ook in de buurt van Aüssa en aan het Somali- front zijn nieuwè Abessijnsche troepen samengetrok ken; Generaal Gadoglio, de chef van dén Italiaanschen. generalen staf is gisteren te Asmara aangekomen. De bezetting van Aksoem. Officieel wordt thans door Reutér uit Rome ge hield, dat de Italiaansche troepen gistermorgen Ak soem zijn binnengerukt. Gedurende de afgeloopen dagen was reeds herhaaldelijk gemeld dat Aksoem bezet was, doch noch van Italiaansche,- noch van Abessijnsche zijde was zulks officieel bevestigd. Ook het gisteren gepubliceerde Italiaansche legerbericht sprak over een bezetting van Aksoem niet. Het Reu- terbericht weet nog als bijzonderheid te melden, dat de stad sinds 8October reeds practisch in handen van de Italianen was, die de omringende heuvels bezetten en den vijand verhinderden zich te vereeni gen. Inmiddels werden de onderhandelingen gevoerd met de autoriteiten van de stad. Zondag overhandig den dezen aan de Italianen'de sleutels. Reuter seint uit Addis Abeba: Betreffende den opmarsch der Italiaansdhe troe pen op het Zuid-front verklaart men hier, dat het snelle vooruitrukken der fralianen het gevolg zou zijn van het woestijnachtige terrein, .dat door zijn vlakheid gunstig is voor snelle troepenbewegingen De Italianen zouden geregeld opmarcheeren in de vallei der Webe Siibeli zonder grootèn tegen stand te ontmoeten. -Zij hebben verschillende posten in Ogaden gebombardeerd met behulp van hun vliegtuigen. Het Abessynisch radiostation te Ger- logubi is everiwel normaal blijven functionneeren, hetgeen er op zou wijzen, dat de Italianen nog niet tot deze plaats zij ndoorgédrongen en dat de vlieg tuigen zich tevreden stellen met het' doen van ver kenningsvluchten, zonder bommen af te werpen. De houding van Graaf Vinei door Italiaansche regeering goedgekeurd. de Addis Abeba. Naar alhier verluidt, heeft de Ialiaansche regeering graaf Vinei er van in ken nis gesteld, dat zij zijn weigering uit Addis Abeba ts vertrekken voor de Italiaansche consulaire amb tenaren uit het binnenland gearriveerd zou ziin, vol strekt goedkeurt. De stemming van Graaf Vinei is opgewekt. Hij wordt echter nauwlettend bewaakt door 25 gewapende manschappen, die ook, wanneer iemand tot den ex-ambassadeur wordt toegelaten, niet uit het vertrek vrijken. Mèn verwacht niet dat graaf Vinei voor he- einde van de week zal ver trekken. Het nieuwe schip voor de Holland-Amerika- lijn - Groot object voor werkverruiming Rotterdam steekt de vlag uit Na moeizame en langdurige onderhandelin gen heeft de ministerraad in zijn zitting van gisteren zijn goedkeuring aan het voorstel van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart gegeven, zoodat de houw van het nieuwe schip voor de HollandAmerika-lijn, de „Prinsendam", voor Nederland behouden blijft. Hoe groot dit object voor de werkver ruiming is, moge blijken uit het feit, dat hier in, voor vijf millioen gulden loon is geaccu muleerd. Door de regeering; wordt aan de Holland-Amerika- lijn een crediet verleend' tot ten hoogste het bedrag van de dooi4 H. A. L. te betalen bouwsom, verminderd met .een som van f800.000, voor welk bedrag door Commissarissen in dit crediet wordt deelgenomen. De beste technici zijn bij den bouw van dit "nieuwe schip betrokken. Hoe 'precies het plan der werkver- deeling zal zijn, is in een kort bestek heel moeilijk te definieeren. Er komen hier te veel détails bij te pas. Aan den bouw werken mede de Rotterdamsche Droogdok Mij., de Schelde, Wilton, Piet Smit en Werkspoor. De machines zullen worden geleverd door De Schel-' de. In elk geval wordt van alle kanten er op aange stuurd, dat de tweede Statendam in April 1938 in de vaart kan komen. Door medewerking van de vakbonden wordt elke week 2% pet. van het loon ingehouden, dat zóó lang zal duren totdat een bedrag van300.000 gulden is verkregen, een bedrag dat nog overbrugd moest wor den. Het Rotterdamsche stadhuis vlagt! Zoodra officieel bekend was geworden,, dat het niéuwe mailschip voor de Holland-Amerika-lijn in hoofdzaak te Rotterdam zou worden gebouwd, is op het stadhuis, ten teeken van -vreugde over deze voor de stad zoo bijzonder belangrijke beslissing, de vlag uitgestoken. Enkele bijzonderheden over Nederland's grootste schip. Omtrent den bouw van het nieuwe schip zijn in denlóop.der tijden al enkele details bekend aewor- Nog onlangs publiceerde Henri Reuchlin tal van gegevens die den bouw als plan voor werkverrui ming karakteriseerden. In het kort gereleveerd komen de voornaamste bijzonderheden op het volgende neer: De totale lengte wordt 229.05 M., de breedte 26.82 M., de diepgang ongeveer 31 voet, de snelheid be draagt .20.5 21 knoopen, het machinevermogen is 34.000 As P.K., het aantal passagiers ongeveer 1300: Het nieuwe H.A.L.-liner wordt een turbineschip met twee schoorsteenen en 10 dekken, mete en eer ste, tweede en toeristenklasse. De inrichting wordt zoodanig dat bij een teveel vraag naar een bepaalde klasse, gedeelten van een naast liggende klasse kun nen worden gelijk gemaakt Verwisselbaar dus. Buitengewone lujte zal worden vermeden, al zal wel in bijzondere mate worden gestreefd naar ge zelligheid. Er worden zooveel mogelijk hutten aan dé buitenzijde gebouwd, waar naar- buitenhutten altijd bijzonder vraag is. Zulks eischt voor de aeco- modatie een Speciaal ventilatiesysteem. Op het bovenpromenadedek komt. een theater en een lux- café-bedrijf. De derde klas-hutten komen achter in hef. schip. Ook de' bemanning krijgt verblijven. die van hetero standing zijn dan op vele schepen thans het geval is. Sport en zonnedekken zullen mede voor de ver schillende klassen aanwezig zijn. Het dubbelschroefschip zal voorts met de meest moderne navigatie-middelep worden toegerust. Binnen en buiten zal overigens het'nieuwe schip heel wat van de Statendam verschillen.. De nieuwe liner zal modern ziin, maar niet zoo luxueus, als de' Statendam en van anderen vorm, daar het stroomlijn-principe hier ook tot gelding zal worden gebracht. Den bouwers van hoog tot laag succes! Moge in het voorjaar van 1938, na een gelukkige voltooiing, het nieuwe schip zijn eerste reds naar de nieuwe wereld anvangen! Alleen bij uw oudste hoed een nieuw model voor tevens 2 MICA's. Vraagt onze "waterdichte F a 1 c o n hoeden èi f 2*50 DE VOS=Roep, Hoogzijde 102 Hef departement van financiën doet in over lég met de Nederlandsche Bank de noodige stappen. De regeeringspersdienst meldt: Overeenkomstig de Maandag door de coördi- natie-commissie te Genève aangenomen' reso lutie inzake finanrieele sanctie-maatregelen tegen Italië, waarbij de regéeripgen worden uitgenoodigd onmiddellijk de aanbevolen maatregelen in werking te stellen, voor zoo ver die toegepast kunnen woeden zoolang de wettelijke grondslag daarvoor nog biet aan- wezig is en. voorts in de praktijk alles te doen om te.bevorderen, dat,van 31 Qctober af de toepassing van de voorgestelde maatregelen verzekerd zal zijn. doet het departement van financiën in'overleg met d.e Nederlandsche Bank reeds thans de noodige stappen. Zooals reeds eerder medegedeeld, zal een wetsontwerp, dat de grondslagen voor deze en eventueel andere door den Volkenbond aan te bevelen sancties moet leveren, zeer spoedig worden ingediend. P a-rij s, 15 October: De speciale'correspon dent van Havas meldt uit Djiboeti, dat Ab.es- .sijnsche troepen ten Noorden van Fransch- Somaliland in Eritrea zijn binnengedrongen. Daardoor is een sterke Italiaansche afdeeling die ten Zuiden van den berg Moessa Ali op Abessijnsch gebied was opgerukt, afgesneden Verscheidene duizenden Italiaansche soldaten bevinden zich thans in de woestijn zonder ver binding met hun basis. Oefeningen in de Middellandsche Zee. Gibrhltar. De Britsche oorlogsschepen „-Renown" „Ilood", „Achilles", „Neptune" en „Leander", en tien torpedojagers zijn naar de Middpllandsche Zee ver trokken, waar zij nachtelijke oefeningen zullen mar ken. De oefeningen omvatttcn o.a. een gecamoufleerden danval op de rots van Gibraltar. Weer honderd dorpen door de rivier verslonden. Twee millioen vluchtelingen in Noord-Kisngsoe. Reuter seint uit Shanghai, De 'overstrooming van'de Gele Rivier neemt steeds groötér omvang aan. Het overstroomde gebied strekt zich reeds uit tot op ongeyeer 30 K.M. van de kust. Gisteren zijn meer dan 100 dorpen door -de golv.en verslonden. Een gröot clpcl vdn de bewoners is in de bergen gevlucht. Men tracht de watermassa's te keerën door het aanleggen van .nieuwe kanalen en door het verwij den van bestaande en zoo het water 'af te leiden naar de Gele Zee. Meer dan 70.000 personen zijn hier aan het werk gezet. Officieel wordj medegedeeld, dat het aantal vluch telingen in. No'ord-Kiangsoe' in October tot ongeveer twee millioen is gestegen. Zestien opvarenden vermist, Reuter seint uit Saint Malino: De.drie master „Les Deux Frères", komende van New Foundland, heeft ten noorden van Kaap Fi- nistère schipbreuk geleden. Verscheidene red dingsbooten zijn uitgevaren. Tot dusver zijn 14 schipbreukelingen opge pikt. Over het lot der redingssLoepon met nog 16 opvarenden is niets bekend.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1