Nogmaals het verraad van Ras Gugsa. Van het strijdtoonee De steun aan den Tuinbouw lij list Italiaansche leger ie Uw Wat legeeieer Bietry vertelde. Donderdag 17 October 1935. 79ste Jaargang. 98 3 Postrekening No. 23330 SCHAG Int. Telef. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vb. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Offïcieele verklaring over ingewikkelde ge schiedenis. Twijfel over juistheid van Italiaansche niededeelingen. IS RAS GUGSA DOOD? {Van onzen specïalen correspondent W. F, Deedes) 'ADDIS ABEBA, Woensdagavond. lederen dag wordt het warnet van geruchten om trent den onvindbaren persoon van den Abessijn- schen generaal Haile Selassie Gugsa, die naar de Italianen is overgeloopen, minder oplosbaar, Hier te Addis Abeba is het nog steeds onmogelijk de zaak te ontwarren, .maar het blijkt thans uit mededeelin- gen, die ik vandaag heb gekregen, meer en meer waarschijnlijk, dat Haile Selassie Gugsa het Ita- liaansche front niet levend heeft bereikt. Volgens de Italiaansche lezing van het verhaal, gaf de jonge generaal, die de schoonzoon is van den keizer, zich vrijwillig over aan generaal Santini met de verkla ring, dat de oorlog een ramp voor zijn land had be wezen te zijn en dat zijn overgave daarom in het belang van Abessinië was. De Abessijnsche regeering heeft vanochtend toege geven, dat Dedjasmatch Haille Selassie Gugsa de Abessijnsche troepen heeft verlaten. De ministers verklaren, dat hiervoor voldoende bewijs aanwezig is. Op andere punten stemmen de Abessijnsche en de Italiaansche lezingen echter niet overeen. In sommige kringen wordt beweerd, dat een groot deel der Abes sijnsche troepen met ras Gugsa was overgeloopen. Volgens het officieele regeeringsrapport heeft ras Gugsa, die de Abessijnsche troepen Woensdag te middernacht verliet, slechts een honderdtal zijner persoonlijke dienaren met zich medegenomen. Met hen is hij in de richting van Asmara vertrok ken. Onderweg verbrak hij alle Abessijnsche verbin dingslijnen en richtte zoo veel mogelijk schade aan. Zijn aanvoerders en zijn troepen op wier steun hij rekende, weigerden echter, hem te volgen. De reden voor de overgave van ras Gugsa is vol gens het officieele comuniqué terug te brengen tot een persoonlijke grief tegen den keizer. Zooals ik reeds eerder heb medegedeeld, heeft Haile Selassie bij den dood van ras Gugsa's vader, diens bezittingen in tweeën verdeeld en een gedeelte er van aan - ras Seyoem geschonken. Hef is'bovendien bekend, dat ras Gugsa sedert lang jaloersbh is op zijn machtigen buurman ras Kassa, en dat hij' gaarne -bereid was alles te doen om het gezag van den ouderen man te ondermijnen. De officieele verklaring vervolgt, dat het misschien niet onmogelijk is, dat ras Gugsa zijn eventueel nut voor de Italianen als pretendent voor 's keizers kroon heeft voorzien. Gedeeltelijk zou. dat plan zeer wel uitvoerbaar zijn "en terzelfder tijd zou het ras Gugsa's tot nu toe onderdrukt streven naar macht bevredigen. Het regeeringscommuniqué wijst nog op een an der punt. Het is bekend, dat ras Gugsa bij minstens twee vroegere gelegenheden Asama heeft bezocht, éénmaal voordat hij trouwde met de dochter van den keizer, die twee jaren geleden bij de geboorte van een kind overleed, en nogmaals in Mei van het vorig jaar, toen hij klaarblijkelijk vriendschappelijke re laties met de Italianen heeft aangeknoopt. Dat is één lezing van het geval. ■Een andere is deze: ik heb Uit betrouwbare mirii- sterieele bron vernomen, dat het nieuws van ras Gugsa's aankomst te Asmara, niet te gelooven is en dat het verder, zeer wel mogelijk is om de juistheid der Italiaansche berichten over zijn ontvangst en zijn verder doen en laten, ernstig in twijfel te trek ken. Volgens deze' opvatting, zouden 250 man uit Asmara de grens van Eritrea zijn overschreden om ras Gugsa te hinden en hem naar de Italianen over te halen. Ras Gugsa zou hen hartelijk hebben ontvangen en spoedig daarna met een kleine Abessijnsche troep zijn vertrokken, schijnbaar in de richting van Adi Caie. Onderweg zond hij de telegrammen aan de re geering af, die ik hier van tijd tot tijd heb doorge geven, en waarin hij het verloop van zijn marsch over de grens van Eritrea meldt. Op dit punt wijkt de nieuwe lezing van zaken af van het officieele communiqué. De marsch zou ge- ruimen tijd zijn voortgezet. De Abessijnsche metgezellen van Ras Gugsa be gonnen voortdurend meer verdenking te koesteren en zij begrepen, dat hij van plan was te deserteeren. Zij overlegden met elkander gedurende een opont houd onderweg en maakten een plan op. Toen de troepen weer op weg gingen, reed Ras Gugsa met zqn officieren voorop. Zijn metgezellen hielden de teugels van hun muildieren in en lieten hem op korte-, afstand vooruit rijden. Daarop trok een van de officieren zijn re- >lver en schoot hem in den rug. Ras Gugsa viel gevaarlijk gewond in het zand, waarop de mannen uit Asmara, nadat zij zagen, wat gebeurd was, de vlucht namen De gewonde werd naar Aksoem teruggebracht, maar overleed onderweg. Deze lezing wordt zonder twijfel door de laatste gebeurtenissen bevestigd. Vorige week ontving de regeering hier telegram men van Ras Gugsa, waarin hij zijn spijt betuigde over zijn schijnbare dwaze pogingen om de Italiaan sche vesting Adi Caie met een kleine troep te berei ken. Ik verneem, dat de keizer persoonlijk zijn te vredenheid over Ras Gugsa's verdwijnen heeft be tuigd. De verdwenen generaal was een onecht kind, een onontwikkeld man, die nooit aan het hof te Addis Abeba was ontvangen, en die door de Abessijnsche aanvoerders niet geacht en vertrouwd werd. Hii was een slecht organisator, wiens zaken steeds in de vreeselijkste wanorde waren en zijn jaloezie tegen over ras Seyoem had zulke moeilijkheden veroor zaakt. dat de keizer had gevraagd hen te verzoe nen. Daarop had een paar faar ereleden zijn hu welijk met de dochter van dén keizer plaats. De keizer hoopte daarmede tevens zijn trouw te win nen. De gebeurtenissen van de laatste week hebben bewezen, dat deze hoop iidel is gebleken. Ras Gug sa blijft een vraagstuk met velerlei aannemelijke op lossingen, die echter geen van alle volledig zijn be vestigd. (Copyright Morning Post-A.N.P.) PLANNEN DER ABESSIJNEN VOOR EEN TEGENOFFENSIEF. De Abessijnen niet verslagen. LONDEN, 17 Oct. (A.N.P.) Daily Tele- graph meldt uit Addis Abeba, dat Abéssynië op geen enkel front verslagen is, aangezien nog geen beslissende strijd is geleverd en niet geleverd zal worden aleer de Italianen de bergachtige streken zullen hebben bereikt, waar de verdedigingsstellingen zijn inge richt. De negus heeft, volgens den correspon dent het bevel voor een offensief in Ogaden belachelijk genoemd en verklaard, dat dit in strijd is met alle plannen, aangezien Abessi nië geen munitie kan verspillen in de woes tijn of in lager landen. Uit Harrar wordt geemd, dath et daar rustig is. Boven deze stad worden geen vliegtuigen meer waar genomen. Uit Rome wordt gemeld, dat de regeering besloten heeft alle correspondenten van buitenlandsche bla den in Italiaansch Somaliland uit te bannen, aan gezien men zegt, dat Graziana staande houdt, dat geen faciliteiten kunnen worden verleend voor het verzenden van telegrammen. Uit deze streek zijn sedert verscheidene dagen geen berichten ontvangen en men gelooft, dat Grazia na plannen voor een grooten opmarsch voorbereidt. Addis Abeba. In strijd met anders-luidende be richten, volgens welke een tegen-offensief eerst te gen het einde van October zou kunnen worden ver-" wacht, komen hier berichten binnen van het Zui delijk front, dat de Abessijnsche troepen thans voornemens zijn onmiddellijk op te rukken in Zuid oostelijke richting en daarbij in de onmiddellijke nabijheid denken te blijven van de vallei van de rivier Webbe Sjebeli. Volgens dezelfde berichten zou er geen sprake van zijn. dat de Abessijnen uit de omgeving van Harrar Zuidwaarts den vijand tege moet zouden trekken, dwars door de waterlooze, door koorts geteisterde woestijnstreken. Het. plan schijnt veeleer te zijn, dat eerstgenoemde troenen>- afdeelingen langs de Webbe Sjebeli zullen opruk ken over een betrekkelijk laag liggend en gemakke lijk terrein, waarbij zij er zorg voor willen dragen alle voedsel en water weg te halen, hetgeen een verdere opmarsch der Italianen langs dezen weg eindeloos moeilijker zou maken. Het regent weer. Asmara. De speciale correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint, dat de opmarsch der Italiaansche troepen op het Somalifront in de richting van Harrar na de bezetting van Gerlogoe- bi kort voor Gorrahei tot staan is gekomen tenge volge van zware regembuien. Het is niet uitgeslo ten. dat deze regenval tot eind November aanhoudt. Aan het Noordelijke front is het. afgezien van losse schoten, niet tot nieuwe operaties gekomen. Generaal de Bono. de Italiaansche opperbevelheb ber, is teruggekeerd naar zijn hoofdkwartier, Hii zal binnenkort een bezoek brengen aan de veroverde stad Adigrat. 1 De Enqelsche maatregelen in de Middel landsche Zee worden in stand gehouden. Naar verluidt heeft de Britsche ambassadeur te Parijs. Sir George Clerk. van zijn regeering in structie gekregen den Franschen minister van bui tenlandsche zaken en premier mede te deelen. dat de noodzakelijkheid voor in stand houding van de door de Britsche vloot genomen voorzichtigheids- maatregelen in de Middellandsche Zee blijft bestaan. 2^ millioen voor fruit en warmoezerij- gewassen. In. de Staatscourant van gisteravond (no. 202) is opgenomen de crisissteunbeschikking 1935 (fruit en warmoezerijgewassen XI). Blij kens deze beschikking zal uit bet Landbouw crisisfonds steun verleend worden aan de erkende telers van gewassen van den tuin bouw voor bepaalde producten tot een totaal bedrag van ten hoogste f2.500.000. De steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1935 door de erkende telers van die producten over eeh erkende veiling zijn verhandeld, tot de daarbij ver melde bedragen per eenheid: Tomaten Kaskomkommers Platglaskomkommers Gele kool Deensche witte kool Augurken A. en B. Augurken C. en D. Sla 1 Jan.30 Juni 1 Jan.—30 Juni 1 Jan.—30 Juni 1 Jan.1 Juni 1 Jan.1 Juni 1 Jan.—31 Aug. 1 Jan.—31 Aug. 18 Mrt.—15 Apr. f 4.a f2.—b f2.—b f 0.60a f 0.60a f4.a f2.—a f 0.50b a: per 100 kg.; b: per 100 st. In welken vorm zal de steun verstrekt worden? Een nitkeering in geld 13 een spoedige vereischte. Men schrijft ons nog uit den Langendijk: In verschillende bijeenkomsten van tuinders heeft men de noodzakelijkheid betoogd van een extra steunmaatregel voor die tuinders, welke getroffen worden door de luizenplaag. Gecombineerd» verga deringen van allerhande organisaties worden gehou den, waaruit wel kan worden opgemaakt, dat de nood hoog gestegen is. De organisaties hebben nog nooit zoo'n samenwerking gehad als thans het geval is. Het is toe te juichen, dat men elkaar ten slotte heeft gevonden en mogelijke principieele verschillen aan kan heeft gezet, om den nood van het oogen- blik zoo spoedig mogelijk te verlichten. Op welke wijze men het zich indenkt, daarover hoort, men verschillende meeningen verkondigen. Een dezer meeningen is, dat steun moet worden gegeven aan hen, die het noodig hébben, die kun nen aantoonen, dat zij zoo en zooveel verlies of scha de hebben geleden. Een steunverleenlng dus. welke niet gebaseerd is op de productie, maar een indi- vidueele. aanvullende steun. Opgemerkt wordt ten aanzien van deze wijze van steunregeling, dat het principe wel heel mooi 1», maar dat de uitvoering heel moeilijk zal zijn in verband met de vaststelling van iemands tekort. Deze vaststelling toch zal niet eerder kunnen plaats vinden dan aan het einde van het boekjaar van den tuinder. Dientengevolge zal pas aan het eind van het boekjaar uitkomen of iemand in aanmer king komt voor steun of niet. Tot dat tijdstip zal men dus moeten afwachten of er steun komt. of niet. Voor velen zal dit niet mogelijk zijn. omdat het geld voor de voortzetting van het bedrijf en het) levensonderhoud ten ©enenmale bij het grootste ge deelte der tuinders ontbreekt en afwachten tot die tijd dus uitgesloten is. Meerdere ideeën worden geopperd voor de steun- verleening. Zoo is eenigen tijd geleden door de tuin ders van Oudkarspel besloten zich tot den ge meenteraad te richten met het verzoek, de tuinders in de gelegenheid te stellen op hun eigen bedrijf in werkverschaffing te arbeiden. Naar wij vernemen is men op meerdere plaatsen van een dergelijk gevoe len. Hierdoor wordt de tuinder direct gesteund, waardoor hij zijn gezin van de eerste levensbehoef ten kan voorzien. Een zoodanige steunregeling, waardoor de menschen direct geld ontvangen is zeer aanbevelenswaardig en in de gegeven omstan- dighden de eenige welke voor velen nut kan hebben Nog zes andere vorsten loopen naar Italië over. (Per koerier tot Asmara, verder telegrafisch.) Webb Miller, de bijzondere correspondent van Uni ted Press, seint van het Italiaansche front; ADOEA, 16 October 1935. Do Zwitsersche ingenieur Ferdinand Bietry uit Le Boudret, Wallis, die vier jaren lang in opdracht van keizer Haile Selassie werkzaam was bij den aanleg van een straatweg in de nabijheid van het Ashangi- meer en dus nauwkeurig op do hoogte is van de heer- schende toestanden in Abessinië, is als eerste Euro peaan, die zichter het Abessijnsche front bevond, op de Italiaansche voorposten gestooten. Hij vertelde, dat de troepen, die hem ter bescherming waren medege geven, hem plotseling verlaten hadden en dat hii na een zeer moeilijke marsch in het gebied van de naar de Italianen overgeloopen was. Goegsa en daarmee aan het Italiaansche front was aangeland. In het gebied, waardoor hij heen getrokken was, had hij nergens grootere troepenconcentraties kunnen opmer ken, maar wel had bij bij geruchte vernomen, dat zich in de nabijheid van de natuurlijke vesting Des- sié goed gewapende en van artillerie voorziene Abes sijnsche troepen ter sterkte van eenige duizenden manschappen concentreerden. Interessant was zijn mededeeling, dat naar. zijn meening nog meer Abessijnsche stamhoofden naar de Italianen zouden overloopen, een meening, die reeds spoedig daarna reeds bevestigd werd. De door den Zwitserschen ingenieur aangelegde straatweg kan van Addis Abeba uit over een afstand van ongeveer 250 mijlen met automobielen bereden worden. Dit is ongeveer de helft van den afstand, die Addis Abeba van Makale scheidt, zoodat aan dezen straatweg een groote strategische beteekenis moet worden toege kend. Verder wist de Zwitser og te vertellen, dat de be volking in de gebieden, waar hij door hqen was ge reisd, den keizer niet zeer goed gezind was, en dat de irregulaire troepen zeer slecht bewapend waren. De troepen van Ras Goegsa waren overigens hun vorst, toen deze zich aan Italiaansche zijde schaarde, zon der tegenstand gevolgd. Priesters en abten onderwerpen zich. De stad Aksoem bevindt zich thans geheel in Ita liaansch bezit.. Vele hooge priesters en de abten van dertien kloosters van de Koptische kerk hebben te genover generaal Maravigna verklaard, dat zij zich aan het Italiaansche gezag onderwerpen. In de stad zelf is geen enkele Abessijnsche soldaat meer ach tergebleven. Ras Seyoem, die met ongeveer 1000 man do stad verdedigde is in de richting van Tombien op de vlucht geslagen. In een officieel bericht werd hier bekend gemaakt, dat nog zes andere Noord-Abessijn- sche vorsten tot de Italianen zijn overgeloopen. De beteekenis van den val van Aksoem. De verovering van Aksoem beteekent voor de Itali anen een groot succes, vooral in psychologisch op zicht. Voor de Abessijnen is Aksoem namelijk hetzelf de, wat Rome voor de katholieke christenheid en Mekka voor de Mohammedanen is. Het is de „Hei lige Moeder der Steden", waar naar toe elk jaar dui zenden en nog eens duizenden aanhangers van de Koptische kerk pelgrimstochten ondernemen. De geschiedenis van Aksoem begint met koningin Maeheda van Saba, die volgens de sage door den roem van koning Salomo aangetrokken naar Jeru salem reisde en met een kind van don koning onder j het hart weer in haar Noord-Abessijnsche vaderland 1 terugkeerde. Memelik, die volgens de legende de zoon van Salomo en de koningin van Saba was, werd de stichter van de Abessijnsche keizersdynastie, wier hoofd- en kroningsstad Aksoem werd. Maar ook afgezien van de legende van de koningin van Saba is Aksoem een hoogst interessante oen* oude Abessijnsche stad. Haar oorsprong verliest zich in de verte van den voor-christelijken tijd, maar zoo veel staat vast, dat zij reeds ten tijde van het Ro- meinsche keizerrijk bloeide. Later werd Aksoem waarschijnlijk door Arabische stammen veroverd. In de derde eeuw van onze tijdrekening landden toen christelijke monniken aan de kust, van het Aksoemi rijk en maakten van Aksoem hun missiecentrum, van waar uit zij geheel Abessinië tot het christendom be keerden. Zij bouwden hier ook de eerste koptisch- christelijke kerken, op wier ruines Jezuiten in de 16de eeuw de kerken St. Maria en Zion bouwden. Aksoems aanzien wordt, nog verhoogd door de legen de, dat zich hier de echte ark des verbonds bevindt, die door een Abbesijnschen koningszoon uit Jeruza lem zou zijn geroofd. Tenslotte werd Aksoem voor de geloovige Abessijnen een heilige stad, die tegelijk een vrijplaats voor voortvluchtige slaven, misdadigers en politieke vluchtelingen was. Zoo groot was haar aan zien, dat eeuwenlang geen wereldlijke macht, zelfs de keizer niet, het recht van de vrijplaats dorst aan te tasten. Nog op het oogenblik stroomen ieder jaar duizen den Abessijnsche pelgrims naar de heilige stad, om aanwezig te zijn, wanneer de ark des verbonds in een processie rondgedragen wordt. Hooge geestelijken en voorname personen uit alle deelen van Abessinië, die zich er allen op beroemen van Hebreeuwsche hooge- priesters af te stammn, 'loopen in deze processie mee. Italiaansche droomen zijn werkelijkheid geworden. De verovering van de heilige stad Aksoem, waar van de bevolking voor het overgroote deel uii priesters, monniken, en kerkdienaren bestaat, heeft tengevolge gehad, dat thans de geheele Noord-Abes- sijnsche grensprovincie Tigre zich in handen van de ttalianen bevindt. Aan de staa moet een groote stra tegische waarde worden toegekend, daar zij aan den zuidrand van de Bait-Giorghis-hoogvlakte ligt, van waar uit zich zuidwaarts de groote Tembienvlakte voor de Italiaansche troepen opent. Veertig jaren 'ang hebben de Italianen Aksoem en Adoea begeerd, n thans zijn hun droomen werkelijkheid geworden. (Copyright V.P.B.-United Press).

Schager Courant | 1935 | | pagina 1