Goldrush Polder Valkkoog. Predikbeurten. de OMGEVING Stijgende Goud- en Zilver productie in Amerika. Dinsdag vércraderde do Vereeniging „Weeg brug' (in liquidatie) voor de laatste maal in het lokaal van den heer H. van der Wonde. .Aanwezig 7 ladpni Voorzitter de heer P. J. Visscher, deelde me de, dat de weegbrug door het bestuur van de Vol- harding was overgenomen en dat de rekening 1934 was' nagezien door de hoeren V. de Wit eri P. Vis ser Az. Laatstgenoemde zeide. dat de ontvangsten hadden bedragen f55.54: uitgaven 188.08, alzoo een nndealig saldo ad f 92.54, nlus porto's enz. word f 33.65. Van de Volharding was ontvangen een be drag van f.50. zoodat er nu nog in kas w^s f 16.35. Besloten werd om f 6.35 aan den secretaris-pen ningmeester te geven voor gedane werkzaamheden over 1035 en de laa.ste tien gulden te schenken aart het Crisiscomité. Dit bedrag was toch te gering om het over ongeveer 53 aandeelen te verdeelen. De eindrekening sloot alzoo met een bedrag van nihil. t Voorzitter sprak den wensch uit, dat de fabriek er geen strop aan zal hebben. In ieder ge-val is de brug als zoodanig toch' behouden gebleven. De aan- deelhouders kun hen dus hun aandeel wel vernie tigen. Dat de v.ereeniging van Ziekcnhuisverpleglng hier ter plaatse in een groote behoefte voorziet en zich in de belangstelling der burgerij mag verheu gen, moge wel hieruit blijken, dat deze week het 1000ste lid is ingeschreven, wat bijkans de helft der bevolking is. ZUIDSCHARWOUDE. Een jubileum. De heer Jb. de-Geus genoot dezer dagen het zeld zame voorrecht het feit te mogen herdenken van zijn 60- arlg lidmaatschap van Het Nut. Kolven. In do gisteravond druk. bezochte vergadering van de Kolfvereeniging Op Maat-, is uitvoerig gesproken over de beslissing op de Algemoenc Vergadering van den Ned. Kolfbond, om de volgende Alg. Verg. en de Nationale Kolfwedstrijden het volgend jaar te Koog aan de aZan te houden en niet te Zuidscharwoude, zooals men hier algemeen had verwacht, ten einde alsdan luister te kunnen bijzetten aan de herdenking i van het 50-jarig bestaan van Op Maat. Verschillende 1 personen voerden over deze beslissing het woord en spraken er onverholen hun spijt en afkeuring over uit, dat zoo weinig égards werden getoond tegenover een club, die in het zeldzame voorrecht verkeert een- halve eeuw te bestaan, terwijl uit de wijze, waarop het 50-jarig bestaan van den N.K.B. zelf is gevierd, toch wel blijkt, dat men in die kringen toch hecht aan een herdenking van een dergelijk jubileum. Deze herdenking eigende zich in het bijzonder in het licht van de Nationale wedstrijden en kon weer een onge zocht middel zijn om de kolfsport nog meer te plaat- sen in het centrum van de zich al meer uitende be langstelling en sympathie voor die sport. De verga dering was het er dan ook over eens, dat. men zich niet zonder meer bij de gevallen beslissing mocht neerleggen, doch alle pogingen in hét werk moesten worden gesteld, om alsnog rechtvaardiging te krij gen voor den wensch, dat in 1936 Op Maat de gast- vrouwe zal zijn van de Alg. Verg. en de Nat. Wed strijden van den N.K.B. Tot -dat doel zal in de eer ste plaats getracht worden, om, daar het Hoofdbestuur niets tegen ruiling hacj, een conferentie.met Mik Wis van. Koog aan de Zaan te Verzoeken, teneinde aan de hand van de meest doorslaande argumenten de zaak voor' Op Maat te bepleiten en haar te verzoe- ken haar plaats op den rooster voor deze af te staan. Voorloopig zal men de resultaten van-deze conferen tie- afwachten, doch krachtige stemmen gingen nu reeds op, om aan de Nat. Kolfwedstrijden eenvoudig niet deel te nemen, als aan den gerechtvaardigden wensch van Op Maat niet zou worden tegemoet gp- komen. De besprekingen over de wijze, waarop deze zijn 50-jarig heslaan zal vieren, konden riu verder uiteraard buiten bespreking blijven. Van de afdeeling St. Maartensbrug was een uit noodieing ingekomen tot deelname aan de wedstrijd den, die daar op 3 .en 10 Nov. zullen worden gehou den bij gelegenheid van de nieuwe kolfbaan, die door de'nieuw opgerichte club aldaar is ingericht. Deze opening zal officieel plaats vinden bij monde van den voorzitter van den N.K.B., den heer Dr. Van Balen Blanken. Een 15-tal -leden gaf zich tot deelname aan deze wedstrijden op. Nog werd behandeld een schrijven van het bestuur van den Langendijker Kolfbond, waarin werd meege deeld, dat deze nu officieel is opgericht. Op Maat is nu officieel toegetreden. De heer Boon, die op de op richtingsvergadering qua zijn bestuurslidmaatschap van Op Maat aanwezig was, deelde mee, dat de con tributie afhankelijk is gesteld van het aantal déelne; mende corpsen aap de wedstrijden, en dat-de inleg: gelden persoonlijk weer dezelfde blijven. A ,V N A PAP T.OWNA Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. E. M. van Roode van Hiilegom; J. A. Kroon van Hoorn; W. F. van Silfhout van Ber gen (N.I-L); mej. W. Hopman van Bergen (N.H.). Vertrokken: Mej B. Wijman naar Den Helder; M. KoningGrin naar Den Helder; J. Voorthuijzen naar Den Helder; H. C. J. de Bont en gez. naar Mcdem- blik; ,J. v. Doorn en echtgen. naar. Den Helder.' Burgelijken Stand. Geboren: Cornelis, zoon van W. Hoogeveen en C. M. Jonker; Petrus Johannes Cornelis, zoon van E. 'Ko men en C. Jonker; Trijntje, dochter van P. Smit en G. V. Keijzer; Foppe, zoon van G. V. d. Wal en A. de Vries. Getrouwd: J. Bregman en G CoIIjn; C. J. Zandbcr- gen-en M. Steidl; P. de Vries en M. A. Kranenburg; L. Veltman en N. Liefhebber; J. van Doorn en M. C. Vaars. Overleden: G. Smits, oud 65 jaar. Politie. Gevonden: Grijze regenjas. harenkarspel Woensdag had alhier in het lokaal van den heer C. v. Onhem te Waarland, de opqnbare verkooning plaats van een woonhuis, schuur, erf en 3 H.A. bouw land, eigendom van den heer J. Bruin ten overstaan van Notaris van Toornenburg te Alkmaar. Köoper werd en gèmïjnd door den heer H. Dekker Hz. aldaar, voor de som van f4.530.50. Maandag 21 October 1935, herdenkt de heer Jb. Dam den dag, dat hij voor 40 jaar benoemd is fot s cretaris-penningmeestcr van de Banno Haren karspel. WAARLAND. Uitslag verkooping. Op Woensdag 16 October werd ten overstaan van P. J. C. van -Toornenburg, notaris te Alkmaar, in het café van den hoer C. van Ophem, publiek verkocht, het tulnbouwbedrijfje van den heer J. Bruin Jr., be staande uit huis, schuur en 124 6nees bouwland, 't. geheel is gemijnd door den heer H. Dekker alhier voor f4835.95. HEER Ril GD WA ART) VEENHUIZEN. A.s. Zondag 20 October hoopt Ds. L. J. v. d. Kam, overgekomen uit Oosterbeek, zijn intredete doen. 's Morgens half elf bevestiging te Veenhuizen door Prof. Dr. Sevenster uit Leiden en namiddag's half 'drie te Heèrhugowaard intree. 's Morgens loopt er een extra bus van Heerhugo- waard naar Veenhuizen en 's middags omgekeerd. KOE GR AS JULIANADORP. Auto met dakpannen in de sloot Woensdagmorgen geraakte ter hoogte van de boer derij „Christina. Hoeve" aan de Middenvliet de aan hangwagen van een vrachtauto, geladen met dakpan nen, toen hij de brug wilde oprijden, van den. eerste los en reed in de sloot. Persoonlijke-ongelukken had den niet plaats, alleen wat schade aan wagen en la ding, welke beiden spoedig daaruit werden .gehaald. Paard gewond door een ploeg» De brandstoffenhandelaar J. W. stond met zijn paard en wagen aan de Blauwe Keet. Het paard schrok hier of daar van, en kwam in een daar lig gende plQeg terecht. De beide achterbeenen werden deerlijk gewond. Een en ander werd door toegescho ten hulp uit elkander gehaaid, de wonden verbonden en het paard naar huis geleid. Het beest kon dien tocht op eigen gelegenheid doen. Opening bazar Chr. schooL Woensdagmiddag om 3 uur werd genoemde b'azar die strekt tot -stijving der kas van het schoolbestuur, geopend. Vele genoodigden en belangstellenden wa ren in de versierde lokalen -der school aanwezig. De heer G. A. "Niessink het woord verkrijgende laat eerst gemeenschappelijk zingen psalm 118:7. Daarna spreekt, hij woorden van waardeering en dank aan. de Meisjesvereerr., 'die alles tot stand bracht en voorts aan allen die op eenigerlei wijze medewerk ten tot.het welslagen. Daarna gaat hij voor in ge bed, een zegen vragende ook op dit werk. Het Schriftgedeelte Psalm 118:117 wordt gele zen. Een beknopte beschouwing wordt hieraan toe gevoegd- en er met 'nadruk op gewezen, dit werk en waar het voor bestemcf is met al zijn krachten t<? steunen, tot heil van allen. Hiermede wórdt de ba zar voor geoDend verklaard. Een opsomming van al datgene wat er te zien is. zullen wii niet gevep. Men kan beter er zelf heengaan en. zich overtuigen van de massa verschillende artikelen en 'spelen die er te koop en te beoefenen ziin. BLOEMBOLLEN VEILINGVEREENIGING „WEST-FRIESLAND". Gevestigd te BovenkarspeL Voor plantgoed was een goede belangstelling, voor al voor de darwins. Kwaliteit was over het geheel goed te noemen. Volgende week zal met het veilen van gladiolen worden begonnen. Noteering van heden: Albino 55-65; Alaard Pierson 20-40; Brillant Star 38-40;. Bartigon 24sJ4; Clara Butt 7-16; Couleur cardi- nal 18; Cramoisie Brillant 12-16; Chrysolora 8-15; Couronne d'or 20-22; Duc de Berlin 13-24; Diadeem 60; Farncombe Sanders 22-26; Gele Prins 23; Grand duc 75; Ingl. combe Yellow 8-9; Ingl. Pink 5; Ibis 14-17; Kris Wegdwood 4-6; King ofthe Yellow .12-24; La reine 2-9; La reine max 17; Lil. Teunifolium 26; Lodewijk XIV 55; Lady Boreel 24; La grabdesse 3; Murillo 3-10; Mr. van "der Hoef 15-26; Dw. Mr. Stan ley 8; Oranje Nassau 46-55; Prosperity 6-7; Pride of Haarlem 11; Prins van Oostenrijk 24; Pink Beauty 24; Rose la reine 6-11; Rijzende Zon 30-442; Scarlet duc 5-16; Sultan 20; TournesoJ 3-7; Victoire d'Olivei- ra 14-20: Vermillon Brillant 30; Will. Copland 14-26; Will,. Pitt 10-20; Witte duc max 20; Wouwerman 32; alles per Kg. ZONDAG 20 OCTOBER. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur: Ds. Eikema. Onderwerp: „Gelijk een bloem in October". bev. v. e. diaken. Barsingerhorn. voorm. 10 uur. Ds. v. d. Poel. -Middenmeer! nam. 7 uur Ds. Eikema. Onder werp:. .JOuce. geef ons den oorlogniet". Burgerbrug. geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Sohagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Anna Paulowna, voorm. 10 uur. Ds. Vorstman. .Oosterland. voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland. nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Heerhugowaard. geen dienst. Dirkshorn. nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Vertrouwen. Nieuwe Niedorp. voorm. .10 uur, Ds. de Leeuw. Winkel, geen samenkomst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Barsingerhorn. geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur. Ds. R. v: d. Veen. Nieuwe Niedorp. voorm. 10 uur. Ds. Haars. Hippolytushoef. geen dienst. Dinsdag 22 October, 's av. 8 uur, Doonsgez. Zusterkring. GEREF. KERK. Kolhorn. voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur. de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagèn, voorm. 10.30 uur. Ds. Prinsen van Amster dam. Collecte Chr school. Broezand voórm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Hippolytushopf. voorm. 10 uur. de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp. voorm. 10 uur en nam: 7 uur. de heer Th. Looii, van Rotterdam. Vergadering van het dagelijksch bestuur met hoofdingelanden op Woensdag 16 Oct. 1935, 's mid dags om half twee, ten lokale van den heer M. Kui per. Voorzitter de heer T. Rons Az., secretaris de heer G. C. Sloof, penningmeester de heer A. Klerk. Afwezig is de lieer Wit, wegens ziekte en de heer Gootjes, die direct' na de opening ter vergadering Dc Voorzitter opent de vergadering en heet allen weikóm in 't bijzonder den penningmeester. Spr. hoopt dat hij zoo goed mogelijk hersteld is.'De heer Wit is herstellende en zal volgende vergadering woc-r aanwezig kunnen zijn. De penningmeester dankt voor de vriendelijke woorden; moge zijn herstel blijvend zijn. Spreker hoopt verder z'n functie in gezondheid te blijven vervullen. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzit ter mee, dat Hoogheemraadschap de te bewerken wegen in orde heeft gemaakt en wel tot ieder's te vredenheid. De notulen worden onder dankzegging goedge keurd. Ingekomen stukken* We vermelden o.a.: Ken verzoek van de huurders van den teerweg oon vrijstelling van de betaling van pacht. Geoordeeld wordt dal de eerste, spee gewonnen is, dus vrijstel ling is wat al te bar. De pachten zijn ook niet hoog, n.1. f 4 en f 2.5Q, zoodat besloten wordt voor de helft reductie te verleenen. Ook wordt besloten volgend jaar vrijstelling te gevou. Aan de banne St. Maarten worden verkocht eenige perceeltjes grond, daar waar de Kadijk wordt ver laagd, voor f 1. Het flap trekken hoeft gekost f 109.68, van het Rijk is daarvoor terug ontvangen f 54.84. De gemeente St. Maarten verzocht een onderzoek inj|te stellen naar den toestand van de sloot achter Knijnsberg. Die verspreidt n.1, een niet bepaald aan gename geur. De penningmeester licht, het verzoek toe. Men heeft spr. verteld dat er ook glas in gegooid werd. Do heer Berkhout zegt, wapneer er iets aan ge daan 'wordt, men het. best den landkant kan uit diepen. De vaargeul zit nu aan den huizenkant. Men kan dan het vuil. en de rommel op het land gooien. De hoer De Geus betwijfelt, of de stank dan weg is. De heer Rens Cz. oordeelt uitdiepen alleen goed voor tijdelijk, over twee jaren zal de toestand weer hetzelfde zijn. De heer Bruin ontkent, dat er glas in de sloot wordt gegooid, ook wordt er bijna in de sloot niet gevaren. Besloten wordt dan ook 'om 'den toestand te laten zooals die. is. Komt er een klacht, dau ken men altijd nog laten uitdiepen. Door het Hoogheemraadschap werd medegede.eld de wijziging in de voorwaarden van de overname van den Valkkoogerdijk, wat voor den polder geen verandering geeft. Begrooting 1935. Na enkele inlichtingen wordt <Je hegrooting goed gekeurd, sluitende op een bedrag van 10.456.63, de post onvoorzien bedraagt f 3S79.Q6, terwijl de omslag op f 12.50 werd bepaald, evenals vorig jaar dus. De zitdag zal worden gehouden 30 December, tevens zul len dan- waarschijnlijk 2.bestuursleden worden geko zen. (Aftr. de heeren Glas en Berkhout). Candidaat stelling 7 Noy.emhér van L—4 uur "ten huize van den heej; T. Rens Az.' Volgt de uilslag van do króosschouw. De rappor teurs hebben verschillende slootcn niet in orde be vonden en 'bij verschillende eigenaren zal een boete worden opgelegd. De rondvraag geeft tot resultaat dat een,3-tul sloo tcn er uitgegooid zullen worden, n.1. de sloot langs de Stroet (op voorstel van den heer Barten), de dui- kersloot tot de wind motor (voorstel Rens Cz) en de pol dei-sloot langs het perceel van J. Boontjes (voor stel Rens Az.) Wat de duikersloot betrof vond de heer Rens Cz. het beter, wanneer de polder de .sloot opknapte en dan de eigenaars hun porties bijdroegen. Dit werd evenwel duurder geacht. De eigenaars kunnen de sloot in werkverschaffing laten uitdie- t pen, zoodat' ongeveer 2/3 gedeelte der kosten voor 'rekening van de overheid komt. De polder evenwel ontvangt geen bijdrage, wanneer die het werk ter hand neemt-. Ook drong de heer Rens Cz. nog op spoed aan. Hierna sluiting. s U.T WIE RINGERWAARD De Bond van Boerinnen en andere Plattelands vrouwen beeft wederom een succesvolle avond te .boeken. Het actieve bestuur had voor Dinsdog- avond den lieer Lienesch van Sclmgen uitgenoodigd die ons verteld heeft over ziin reis door Zwitser land als Boerenland. Aan do hand van lantaarn plaatjes heeft de heer Lienesch ons heel gezellig een paar üuj» bezig gehouden én hebben we een in druk gekregen hoe in dat bergachtige land het boerenbedrijf wordt uitgeoefend. Als een klein voorbeeld hoe geheel anders het daar gaat. werd ons o.m. verteld, dat in Zwitserland geen Edam mertjes van 4 pond worden gemaakt, doch Zwit- sersche kaas van 50. 60 of 80 kilogram. Onder de talrijke aanwezigen (er waren ruim 100 dames en heeren present) bevond zich ook een lon gedame uit Zwitserland, in Zwitsersch costuum. Er bestaat een overeenkomst tusschen de vrouwen bonden onderling, dat een dame van bier eenigen tijd naar Zwitserland kan en omgekeerd naar hter. Aan het slot bracht de presidente een woord van dank aan den spreker voor ziin mooie en leerzame lezing, alsmede aan dep hoer Sieswerda voor zijne bediening van de lantaarn. De voigende avond werd benaald in Novemner a.s en dan met eigen werk. Wie lust heeft, iets ten beste te geven, geven daarvan kennis aan het Bestuur. Hoe meer. hoe liever! Naar ons ter oore komt zal het bekende duo Daan Pool en Tommy Bouman Zondag 20 Oct in de zaal van den lieer Schenk optreden. Aangezien we met .dit tweetal hier reeds eerder kennis maakten en daar toen met groote voldoening op konden terugzien, twijfelen we er niet aan of hel zal een druk bezochte avond worden. WINKET. Woningbouw. Door het Rijk is aatl de gemeente een voorschot toe gekend van f5850.—, voor den boUw van 10 arbei derswoningen, onder verband van 2e hypotheek, uit te geven aan den aannemer W. Uiterdijk te Wierin gerwaard. N.S.B.-AVOND. Dinsdagavond hield de N.S.B. een propaganda- avond te Winkel, in de tooneelzaal van den heer D. A. de Brui,in. De belangstelling was zeer gering. De lieer Van Erp (Schagen) opende met een wel komstwoord de bijeenkomst, en ga! daarna het woord aan den spieker, den lieer Van Kampen vau Amsterdam. Spreker begint ziin rede met te wijzen op de van ouds bestaande leuze, dat Nederland be kend stond als het land der vrijheid, het land waar ieder deed wat hij goedvond te doen, doch uit ver schillende voorbeelden haalt spreker aan, hoe deze leuze tot een leugen is geworden, een leugen welke al blijkt uit een groep, die hier buitenstaande, te genwoordig zou willen zijn. doch op gezag van hun leider niet mag. De N.S.B. is veel besproken en veel gesmaad, doch waar zal het gebeuren, dat een nieuwe partij nog geen vier aar geleden ongericht, het de vorige week wist klaar tkrijgen, om 41000 volgelingen op te doen trekken naar den gehouden landdag. Spreker schildert den nood welke voor den raensch steeds stijgt. Door de leiders wordt één front gemaakt en zijn het met elkander eens en de massa volgt en vrijheid voor hen is. wat hun leiders er van maken; leiders die .eens in de 4 jaren hen overladen met beloften en 4 jaar laten zien dat er nietsv an gekomen is, en vraagt men-dan. wat zitn er van al uwe beloften, gekomen; dan zeggen, ze. dat zelfde beloven we nog, maar die anderen hebben 't niet gewild. De N.S.B. wenscht, voor ieder vrij en rustig leven van den arbeid zijner handen, doch wat ziet men van de vrijheiddoor anderen gepre dikt voor den arbeider, de stempellokalen, der uit geworpenen, de landbouwer in zijn werk met zijn uitzichtloozen strijd, de Middenstander in zijn wan hopige worsteling tegen ondergang. Toch ziin er nog wel die vrij ziin, tegenover de arbeiders, de leiders der vakvereenigingen, t.egenover de boeren, de Zwa nemburgen en tegenver de Middenstanders de wa renhuizén. Tegen al deze verdrukking komt verzet, men vereenigt zich en protesteert, doch het schijnt hopeloos. De grooten die ziin het eens en spreker verwijst naar de Tweede Kamer, men bekampt el kander met booze gezichten, om na afloop in de sociëteit een 'gemeenschappelijke borrel te drinken, men is het eens, de baantes worden verdeeld. Vroeger bestond er voor spreker maar één plein met een poppenkast en wel te Amsterdam, maar er is nog een bijgekomen in Den Haag. Colijn krijgt ruzie met Aalberse en omgekeerd, en het gezelschap vertrekt door de eene deur om door een andere weer terug te kceren, alleen met dit verschil dat er eeu in uniform vertrokken is en in een boerekiel terugkomt. Nieuw ministère. Spreker zpt uitvoerig uiteen wat het Liberalisme is geweest voor het volk. 'hoe dit do arbeid heeft gemaakt tot koopwaar en de arbeider tot een stuk gereedschap en zelf heeft getrokken 't beste en het meeste en in egoisme is men er mede ten gronde gegaan. Het Marxisme, dat de menschen geleerd heeft geen land als hun vaderland te erkennen en ze hebben haat gezaaid En als men vraagt hoe de Christeliiken ér over denken; dan is bet antwoord van den spreker, er ziin geen christenen, alleen op Zondag, doch door de week is men of liberaal of Marxist. Als clan uitvoerig is geschetst dat deze nar tijen niet hebben gebracht een vo'doening. dooh ons land hopeloos ten grónde hebben gericht, met als kroon de wereldoorlog. Dan zet spreker uitvoerig uiteen wat het Nat. So cialisme beteekent. n.1. van Nederland een woon plaats maken voor eik Nederlander. Nederland, dat niet groot geworden is door de crooten, doch de kleinen zijn eekomen en hebben het land opge bouwd. De N.S.B. komt niet met beloften, het kan niet beter beginnen dan het nu is. omdat de N.S.B. een faillieten boedel zal overnemen. N.S.B. betee kent orde brengen in den staat, zoodat daarin ieder voor zijn arbeid een woonplaats kan hebben. Ieder zal moeten arbeiden naar kracht cn ver mogen en gelijke waardeering ondervinden. Gedurende de pauze 'bestond gelegenheid schriftcr lijk vragen te stellen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt, én welke vragen door don spreker worden beantwoord en zelfs soms zeer uitvoerig, waarbij spr. deed uitkomen do goede bèdoelingen van de N.S.B. om te komen tot eenheid van bet volk waarin niet de. gemeenschap zal staan in dienst van het geld, doch het geld in dienst der gemeenschap en waar geloof, hoop en liefde, geloof in een betere sa menleving, hoop op de toekomst en liefde voor den arbeid zal zegevieren. T A N G E N D JJ K BROEK OP LANGENDIJK. Oprichting bewaarschool Onder leiding van het bestuur der Chr. school werd een vergadering gehouden met daartoe uitgenoodig- de ouders ter bespreking oprichting kleuterschool. Meegedeeld werd dat dienaangaande inlichtingen zijn ingewonnen en dat het oprichten van een kleu terschool volgens wettelijk voorschrift groote finan- tieele moeilijkheden met zich mede zou brengen, wat ook zeer duidelijk naar voren kwam uit het aange voerde cijfermateriaal. Uit de daaruit voortvloeiende besprekingen werd de gedachte aan een kleuterschool geheel verworpen en zullen pogingen aangewend worden om, zooals dat van ouds de gewoonte was, een bewaarschool te stichten, wat niet met zulke finantieele offers ge paard zal gaan. Een commissie van 5 personen uit de ouders werd aangewezen om deze aangelegenheid nader voor te bereiden. Denver (Colorado). (V.P.B. U.P.) Aangemoedigd dpor de door de regeering verhoog de goucl-' en zilverprijzenheeft men in de omgeving van de Rocky Mountains talrijke niet meer in exploitatie zijnde mijnen nieuw le ven ingeblazen. De goudkoorts brengt dagelijks honderden goud- zoekers naar beruchte plaatsen van den goldrush" als Cripple. Creek, Leadville, Central City, Vic- j tor en Blackhawk. In vele sinds jaren verlaten kampen worden j hutten gebouwd, winkels geopend en zaken gedreven. Nieuwe smelt- ovens zijn reeds gereed gekomen of er wordt druk aan gebouwd. j Daartoe aangespoord door de j hooge metaalprijzen grepen honder den werkloozen naar schop en j houweel en trekken naar de ver laten kampen, waar zij door hard werken dagelijks 2 tot 5 dollars kunnen verdienen. Soms vindt de een of andere goudzoeker ook een grootere klomp goud, Het werk Js zeer zwaar. Urenlang staan de goudzoekers in gebukte houding en dikwijls tot aan de knieën in het ijskoude water van de bergbe ken. Velen geven de poging op, maar anderen komen in hun plaats De bloei van de goudsteden heeft ook talrijke oplichters en arbeids- schuwen aangelokt, die groote" mijnbouwmaatschappijen oprichten en prachtig gedrukte aandeelen aan lichigeloo.vigen en dommen verkoopen. Echt 'Amerikaansch is de volge de ware gesc'hiedeKjs: onder-v nemer stelde aan een bpliede en goed bekend staande firma een paar dynamietstangen ter hand met de opdracht, deze op een be paalde plaats van den aan zijn maatschappij behoorenden grond tot explosie te brengen en te on derzoeken hoe groot het goudgehal te van het door deze explosie ont stane gruis was. De verschillende experimenten gaven dermate goe de uitkomsten, dat de exploitatie van de mijn zeer loonend zou zijn. Op grond van deze deskundige vaststelling werden aandeelen in groote hoeveelheden verkocht. Een van de ingenieurs van de met het onderzoek belaste firma kwam de zaak echter niet pluis voor. Hij stelde een onderzoek naar de dy namietstangen in en bemerkte, dat deze dynamietstangen voor 't grootste gedeelte gevuld ware* met het goud, dath et bij de ex plosie ontstane gruis bevatte. De opleving in de Amerikaansche ertsindustrife beperkt zich in hoofd zaak tot goud en zilver. De koper* productie heeft tot nog toe niet aan de verwachtingen voldaan. In den' staat Montana werd in 1929 nog bijna 47.000.000 ton koper gewon* nep tegen slechts 861.000 ton in 1933. Weliswaar valt er op het oogenblik weer een kleine verbe* tering in de koperindustrie te be* speuren,maar de groote werkloos heid in den staat Montana toont duidelijk aan, dat men de produc tie nog steeds niet tot het oude peil heeft kunnen opvoeren. Erger ds,n in Montana ziet het er in Ari- zona uit, waar in 1929 ertsen en mineralen tot een waarde van 155.000.000 dollar geproduceerd werden, tegen voor slechts 10.00.090 dollar in 1933. In Colorado daarentegen zijn de productiecijfers gestegen: in dezen staat werden in 1934 gewonnen 324.923.32 ounces goud. 3.475.661 ounces zilver, 11.204.000 pond ko per; 8.435.000 pond lood en 1.544.000 pond zink. Met uitzondering van zink zijn de in 1934 bereikte resultaten zeer veel beter dan in 1933. In het loo- pende jaar worden intusschen nog gunstiger uitkomsten verwacht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2