Het Voetbalspel. Het boek en zijn geschiedenis. moet de onderkant echter wel anders kléu- ren dan de bovenkant. En je zult eens zien wat blij de jarige met dit cadeautje zal zijn!" VOOR KLEINE TOVENAARS. DE TOVERSTOK. De draaiende breinaald. door F. S. De tovenaar, die jij nu voorstelt je moet je erg griezelig verkleed hebben! legt een breinaald of een stok op de arm leuning van een stoel. Je moet de breinaald ik neem nu maar aan dat je een brei naald gebruikt zó leggen, dat hij mak kelijk draaien kan. Dan neem je je tover stok ter hand een toverstok, die je ge maakt hebt van goed droog krantenpa pier, dat je van te voren verwarmd hebt bij de kachel in een andere kamer en wrijft die het beste is om onder je ok sel te wrijven terwijl je naar je publiek terugloopt. Wanneer je nu je stok in de nabijheid brengt van de breinaald, die op de arm leuning ligt, dan begint deze te draaien. De warm-gemaakte toverstok verwarmt de lucht, daardoor ontstaat er een lucht stroom, die maakt, dat de breinaald gaat draaien. Van een jagermeester, jie den Keizer in het gezicht sloeg. Een echt gebeurde geschiedenis. Naverteld door Elsa v. d. Echt. Karei de Vijfde Jaagde eens in de buurt van Madrid. Op patrijzen. Hij was in ge zelschap van een jagermeester, en op kor te afstand volgden hovelingen en knechts. Karei de Vijfde en de jagermeester wa ren allebei uitstekende jagers, en misten zelden hun doel. Op een gegeven moment legden de twee heren tegelijkertijd op een patrijs aan, schoten... en de vogel viel op de grond. „Nou!- Die heb ik goed geraakt!" riep de keizer vergenoegd uit. „Het beest viel door mijn schot!" ant woordde de jagermeester, die er op dat ogenblik niet aan dacht dat hij tegen den Keizer in eigen persoon sprak! De keizer werd boos en hij zeil „Zeg... leugenaar!!" De jagermeester werd bleek van woede en zonder zich te bezinnen gaf hij den kei zer een muilpeer, die goed aankwam. De keizer viel achterover, en het gevolg .verstijfde van schrik. Een poosje was het stil. Toen kwamen twee knechts op den jagermeester af, en boeiden hem. En zo werd hij naar Madrid gebracht. Iedereen was er van overtuigd, dat de dood den jagermeester stond te wachten. Verbeeld je, om den keizer zo maar in het gezicht te slaan.... De keizer reed in gedachten naar zijn paleis terug. Hij dacht minder aan de muil peer, die overigens een flinke rode striem op zijn keizerlijk gelaat had achtergelaten, dan wel aan het flinke optreden van den jagermeester, die zelfs van zijn keizer geen belediging kon verdragen. Daarbij kwam nog, dat de patrijs werke lijk door den jagermeester, en niet door den keizer was gedood. Want in het dier werd alleen kruit uit het geweer van den eerste gevonden. De jagermeester antwoordde: „Majesteit, al had ik 100 levens te verlie zen, dan zou ik me nog niet voor leuge naar laten uitschelden. Zelfs niet door U! Wie het doet, sla ik op zijn gezicht!" Die laatste woorden luiden in het Spaans: pu- noen el rastro. „Je bent tenminste een flinke, eerlijke kerel", zei de Keizer. „Zulke mannen kan ik eigenlijk best gebruiken. Daarom schenk ik je gratie. Je bent vrij!" De keizer heeft later geen berouw van deze daad gehad. De jagermeester heeft hem trouw gediend. Zó trouw, dat hij als beloning in de grafelijke stand werd ver heven. En de naam die hij daarbij kreeg luidde: Punonrostro! Onder deze naam le ven tegenwoordig nog zijn nakomelingen in Spanje. DE EERSTE SCHRIJ- VERS HADDEN HET NIET MAKKELIJK. Het was alleen wel erg lastig, om die stroken paryrus te lezen. En men zocht naar iets anders. Toen kwam een Egypte naar op het idee, om bladen te beschrij ven en ze dan in de goede volgorde te leg gen. En zo werd het eerste boek gemaakt. Het oudste stuk daarvan heeft men de vo rige eeuw in een graf bij Thebe (Egypte) gevonden. Maar ook de papyrus was niet stevig ge noeg. Men ging leer gebruiken, dat men dun schaafde en het perkament was er! Men begon nu ook met veel meer zorg de letters neer te schrijven, of liever te teke nen. Vooral de hoofdletters werden heel kunstig gemaakt. En ook de omslag van het boek werd versierd. Dat was al in de vroege Middeleeuwen. En alsmaar nieuwe dingen bedachten de mensen. Men ging katoen en linnen gebrui ken, omdat deze stoffen steviger waren dan bast en goedkoper dan perkament. Toen werd het papier uitgevonden, en daardoor ging de ontwikkeling van het boek een reuze stap vooruit. Het was de boekdrukkunst die uitge vonden werd door den Hollander Laurens Janszoon Coster, den Duitscher Gutenberg, en waarschijnlijk nog door anderen, zon der dat zij het van elkaar wisten, die maakte, dat niet alleen de rijken boeken in handen kregen, maar ook het volk. En daardoor ging de ontwikkeling van het volk weer met reusachtige schreden voor waarts. Vroeger dicteerde de schrijver van een boek aan 20 a 30 klerken, zodat er even veel boeken verkocht konden worden, maar nü konden opééns honderd, duizend boe ken in korte tijd gedrukt worden! Maar wettelijk veranderde dat niets aan de zaak. De jagermeester had den keizer in zijn gezicht geslagen en dat was ver schrikkelijk. Je mag nooit iemand slaan, maar zeker den keizer niet. En dus zou hij ter dood veroordeeld worden. De jagermeester zelf verwachtte ook niets anders. Hij bereidde zich al helemaal op de dood voor. Maar op de dag vóór de terechtstelling werd hij voor den keizer gevoerd. Deze zag hem onderzoekend aan. Toen zei hij: „Moest je direct maar toeslaan, enkel en alleen omdat ik je voor leugenaar uit maakte?" Het oudste boek in Egypte gevonden. door Mevr. VI. Jansen-v. Deventer. Nu wil ik je eens wat vertellen van de geschiedenis van het boek. Het boek speelt zó'n reusachtig belangrijke rol in ons le ven, dat je er wel wat van af móet we ten Je begrijpt zeker wel, waarom boeken van zoveel belang zijn. Ik geloof dat, wan neer we ze nooit gehad hadden, we net zo veel zouden weten als een of andere wilde stam in Afrika nu weet. Het boek heeft om zo te zeggen „de wereld veroverd". En we kunnen er niet eens meer buiten. Misschien denk jij van wel! Omdat .je dan geen Franse gramatica hoefde te le ren, en niet hoefde op te tellen en af te trekken. Nu, dat verbeeld je je maar hoor! Jij zou ook niet buiten boeken kunnen, al denk je misschien van wel. De eerste schrijvers in de Oudheid had den het helemaal niet zo makkelijk als de schrijvers van nu, die maar een schrijfma chine hoeven te openen, en al hun gedach ten kunnen gaan tikken! Wanneer ze een korte brief of een ge dicht schreven, gebruikten ze een wasta feltje of een stenen tafeltje, waar ze de let ters dan met een scherp voorwerp in kras ten. Dat was het begin. Maar toen de mensen begonnen veel lan ger mededelingen te doen, moest er iets nieuws uitgevonden worden! Allereerst was er iets nodig, dat goedkoop was en EEN PUZZLE. Het is nu langzamerhand al een héle tijd geleden dat het voetbalspel van het moederland van de sport Engeland naar ons land kwam. In die eerste tijd, dat de Jongens dus voetbalden, bekommerden zij zich niet erg om de regels. Het was al meer dan voldoende om een straat of een modderveldje te hebbên, en twee goals te maken met jassen van de medespelers. En dan maar spelen! Of het nu zes tegen zes, of tien tegen tien ging, dat kwam er niet op aan. En ik geloof, dat jullie dat tegenwoordig óók niet van zoveel belang vinden als jullie maar spelen kunnen, is het niet zo?! Bij deze sport heb je prachtig de gelegen heid om alle eigenschappen, die een wer kelijk góede sportsman moet bezitten, te ontwikkelen, zoals: uithoudingsvermo gen, handigheid, opmerkzaamheid, enzo voorts. En als je dan later in een écht voetbal pakje de kleuren van je club verdedigen gaat, dan zul je zeker met veel plezier den ken aan de tijd, dat je begonnen bent met te oefenen om deze sport „onder de knie" te krijgen! Maar... daaraan ben je nu nog bezig! En het plaatje, dat je, wanneer je.de verschil lende stukken van deze puzzle goed sa- menpast, te zien krijgt, is nog maar „toe komstmuziek!" niet gauw kapot ging, om de letters op te tekenen. De mensen gingen toen boombast gebrui ken en plantenvezels. Het bleek, dat pa pyrusrollen het beste waren. Men maakte van de paryrus lange en smalle stroken, die men beschreef en om een stok wikkelde. De stok werd dan in een metalen buis ge stoken. KNUTSELHOEKJE. Wat je van sigaren kistjeshout kunt maken Een aardig cadeautje. door F. S. Wanneer een vriendje of vriendinnetje jarig is, wil je natuurlijk een cadeautje hebben om te geven. Maar wat voor cadeautje? Dat is altijd een lastig geval. In speelgoedwinkels zie je natuurlijk de prachtigste dingen, maar die zijn meestal duur. En de dingen, die niet duur zijn, daar is niet veel aan! En wat moet je dan doen? Nu, daar weet ik wel raad op. Tenmin ste voor degenen onder jullie, die van knutselen houden. Wat zou je er van zeggen, om een puzzle te maken? Zélf te maken? Je hebt er al leen maar voor nodig: sigarenkistjeshout. Dat kun je toch wel makkelijk krijgen hè? Het beste is, wanneer je de bodem van het sigarenkistje gebruikt. Daar teken je een niet te grote, maar ook niet te kleine hoofdletter T of P, of een hart, een kruis of wat dan ook, op. Als de figuur maar niet te ingewikkeld is! Nu zaag je met een figuurzaag die fi guur in zes a acht stukken, die een beetje 'n grillige vorm moeten hebben. Wanneer je dat gedaan hebt, beschilder je ze, met een mooie, heldere kleur. Je

Schager Courant | 1935 | | pagina 15