.vuer L)e Brabantsche Brief EUGD AKKERTJES van Zaterdag 19 October 1935. SCHAGER COURANT. Vijfde Blad. No. 9832 'A Zoo Grieperig Ulvenhout, 15 October 1935. Menier, Ge zou gezegd hebben, Zondagmergen, dat het des nachts heel lichtekens ge vroren had. Klèèr gutste den dag over de schepping 'n Pèèrlblaauwe locht wulf- de over ons durpke dat voor 't eerst, na den ein- deloozen duister van reien weken, te gloren stond in den glinster van gouwen zonnekleuren. 'k Was bekaans vergeten hoe schoon mijn durpke was. „Trui", zee ik, als ik uit <le kerk kwam: „Trui, 't is daarbuiten 'nen dag, om stukken uit z'nen biefstuk te bijten. De veugeltjes zijn er van in de wèèr, ze fluiten werendig of 't veur- jaar is!" „Dan hoefde mijn nog nie in m'n wangen te bij ten, gek", zei Trui: ,,'t is mooi weer, ja, maar 't wier tijd zou 'k zeggen." Den koffie geurde pittig door den huis, waarin *n zonncke schemerde, dat de geboende meubels glansden in oew oogen. Van de staartklok piekten de zonnekes uit 't ronde koper der gewichten en blank vlakte de groote witgcschrobde tafel op, van den zonnevaï door de kanten gordijntjes. 't Was zelfs of den ouwen van Peeren, Trui's va der, veul vrindelijker uit zijnen ovalen zwarten lijst keek, daarboven de mahonie-glimmende kast, nou er weer 'ns 'n zonnepick langs de valgordijnen over 't portretglas schamde. „Opzij", commandeerde Trui. die mee 'n sissende pan van 't. vuur kwam. „Wa stade gij rond te kijken as 'n kat in 'n vrimd pakhuis?" „Wefke, wa-d-is ons huiske toch altij schoon op den Zondagmergen!" „Mors maar gin assie uit oew pijp!" Zachtjes en licht als veeren, zoo wiegden de geele blaren aan den notenkroon, die nog neerhangen aan den brossen bladsteel, gereed om elk oogenblikske van den tak te vallen. Groote plakaten daglicht brokkelden al door .den leeggevallen kroon, 't Is licht geworden op den erf. Wintersch licht valt nuchterkens om den stervenden notenlèèr, die daar stillekens te peinzen staat met zijnen voet in zijn eigen geblaart, dat telkens neer- smakt, na 'n kantelingske over de takken, in den èèrde, op 'n schuur of stalleke, in emmers, ja in huis soms, als 'n druk windeke over den erft veegt. Wat was Zondagmergen dieën notenkroon van zeldzamen pracht. Hij was van louter goud. 't Geele blad wierd doorlicht tot in den vuur- rooien nerf. En telkens, 't had lichtekens gevroren, als weer 'n blad losviel van dieën gouwen brossen kroon, dan kreeg ik 't gevoel, of ik niet genoeg kijken kost naar deuzen praal, die maar enkele uren zou be staan. „Ge lot vergimmen die kustelijke kermenaaikes stol ten in d'r vet", zei Trui lastig: „wat hedde toch van denmergen?" „Trui eli dieën notenleer, ee die „Ja, wa-d-ist? Staat ie in braand of zoo iets?" „Sjuust, Trui. Hij staat in rosse gloeiing van puur goud! Kek toch 's, wefke, toch is! Én al die blaren, ze vallen zoo wreed af ziede 't Is of ie z'n zak ken leegschudt van gouwen munt veur dat ie ster ven gaat." „Doe mijn 'n plazicr", bromde Trui: „en lot oew eten nie koud worren! Oewen koffie staat wit in oew kom. Oewen kermenaai lee gestolt in de pan. Za'k 'm nog efkens te vuur zetten?" „Gèren." Ondertusschen dreef 'nen witten wolk" achter den notenlèèr. Beschenen van zon glansde den wolk teu gen 't blaauw van den hemel, dat zijnen witten glans afstraalde op den erf, op onze raam, ja op den zui veren rand van de plattebuis, die wit wier als zuiver. Als dieën wolk daar lang blijft drijven, dan wordt mijnen karbonade weer koud, docht ik. Want den brok Najaarspracht, die tinblaauwen locht met dieën zijdeglanzenden wolk achter den gouwen notenkruin, ollee, amico, daar is mijn potlood te grof en te plomp voor, om dat voor oe op te schrijven. Daar voor zou noodig zijn 'n gouwen pen, gesnejen van 'n zonnestraal en gesopt in dieën blaauwen hemel zclvers en dan bestuurd door 'nen geest zoo rein en blank als dieën tintelenden zonnewolk. Feuilleton. door MARGARET PEDDLER. 12. „Van mij?" vroeg ze vol verbazing. „Wat... wat weet je dan van me af?" Voor een kort oogenblik aarzelde hij om daarna te zeggen: „Dat zal ik Je later wel eens vertellen." Er was een bepaalde klank in zijn stem die haar aandacht trok. Ze zag bem vragend aan, en merkte toen dat hij haar weer strak aankeek, hetgeen ver oorzaakte dat opnieuw dat vreemde,, ongekende ge voel over haar kwam. Het bloed steeg haar met hee- te golven naar de slapen en ze keerde zich half om. En alsof hij vermoedde wat er in haar omging, begon hij te spreken; ditmaal was zijn stem vol maakt rustig en praatte hij over algemeenheden. „Zal ik je het een en ander over mezelf vertellen?" sloeg hij glimlachend voor. „Je hebt het volste recht iets te weten te komen omtrent een man wiens leven je redde." „Ja, doe dat", zei ze gretig. „Vertel me eens om te beginnen waarvan je vacantie neemt." „Ik heb mijn examen achter den rug en wilde zoo gauw mogelijk een baantje als architect zien te krij Want onzen Schepper Zijnen arbeid is van zo'nen majesteitelijke pracht, dat wij hoogstens maar ver guldsel bezitten om Zijn goud aan te duiën Als Trui naar d' Hoogmis was, dan ben 'k rap onze bosschen ingeschoten. Sodemearel! Da'k toch zoo weinig opschrijven kan, van al het schoons. Zoo gèren zou ik oe, jou daar in de stad, 'n staal sturen van den buiten op deuzen oogenblik. Stillekens ritselden den Herfst door de dreven met den tik van 'nen rijpen eikel, geritsel van rijpen beu- kennoot; met de spulschheid van 't windeke, dat boom voor boom streelde door zijn. hard geblaart, tot het dwerlend schuifelde over den roestgeelen boschbojem. 't Waren de leste zuchten van 'n stervend bosch, telkens als 't windeke over de kalere takken glee, door 't zonnelicht, dat dwars door de bosschen stond in den blauwen schemer van tulen nevels. Wat wier ineenen mijnen gouwen notenlèèr, die nog altij op 't vlies van m'n oogen stond, 'n poover „ding" in deuzen Herfstkathedraal van bronzen eik pilaren, die den hemel-zelvers torsten. In deuzen Tempel van den Herfst, waar de bussels zonnelicht binnenvielen door de blaauwe „ramen" van den hemel-eigens. Heel, heel fijn, als den zuiveren slag van 'n ouwer- wetsche pendule, zoo vielen diep in 't bosch drie klan ken van ons kerketorentje. De consecratie van de Hoogmis En meteen zag ik m'n goeie wijf daar knielen in heur bankske en 'k lichtte m'n petje af, sloot m'n oogen en 't was of m'n hart warm openbloeide in mn' borst van 'n plazier, dat even schoon was als dieën witglinsterenden wolk van 'n uur gelejen. 't Was of Trui naast me stond. En 'k had spijt dat 't niet zoo was. Want da's privé. Als ik m'n oogen opsloeg weer, m'n petje op m'n hoofd gooide, dan zat daar 'nen eeker, op éénen voet stap van me af, 'n beukennootje te pellen, sjuust op de manier als 'n klein aapke dat doet. 't Nootje in zijn voorpootjes bracht ie bij 't kna gend rattensmoeltje en ongeduldig-rap schranste-n-ie, knippend met z'n melankolieke oogskes. Dan viel achter 'm 'nen eikel. Alsof zijn kopke op 'n veerke stond, zoo snukte 't om. Met 'n sierlijk sprongske ging ie naar den eikel, vatte dien met z'n veurpootjes, stak 'm in z'n smoeleke lijk 'n peuk sigaar en huppelde weg op zijn krachtige achterpoot jes, om wat verderop den eikel te begraven als 'n appeltje-voor-den-dorst. Amico, daar zijn geloof ik geen schoonder schepsel tjes op den heelen èèrdbojem. 't Ranke lichaamke, rood als 'n rijp eikenblad, den pluimstèèrt zoo groot als ie zelf is, de gespierde, glad de pootjes en 't slimme rattenkopke met de „wijze" oogskes, ge komt op 'm niet uitgekeken. En als ie te schransen zit, met zijn witte borst naar oe toe, dan zoudt ge 'm gèren oppakken en 't dierke, stree- len, Hij had 't druk. Stoorde z'n eigen weinig aan mij, bleef aan z'n werk. Hij was aan den oogst en van dieën arbeid kan 'k meepraten. Hij sleepte de zware eikels naar duizenderlei plekskes en kuilde ze... sjccuur onder 't afgevallen blad, 'n Paar kanariegele vinken, die hum bezig zagen en „dus" ook wel wat lustten, scharlden om hum henen. Maar evenmin als van mij, trok ie z'n eigen van die duim-groote praatsmakers iets aan en bleef onverstoord z'n eikels kuilen op deuzen uitgezochten „oogstdag". Als ik verder ging, dan ontdekte-n-ik meer van deuze kleine werkers, die goed begrepen, dat de da gen tegenwoordig maar kort zijn...! De nevels waren weggetrokken. Royaal sprenkelde de zon de bosschen. levers plekten stukken goud aan de leege takken van 't leste blad, dat nog één maal warm wierd van zon. MET: WAS-«n WQ.IMG MACHINES gen. Een oom bood mij echter de gelegenheid een jaar op reis te gaan, zoodat ik verschillende typen van bouwkunde kon bestudeeren. En daar ik zoo arm ben als een kerkrat, en een dergelijke kans zich wel nooit meer zou voordoen, maakte ik er gretig gebruik van. Doch nu spijt het me eigenlijk dat het gebeurde",, eindigde hij, terwijl hij zijn donkere wenkbrauwen samentrok. „Spijt het je?" vroeg Phil hoogst verbaasd. „Waar om?" Onwillekeurig dacht ze aan Piers, die er zoo hartstochtelijk naar verlangde de wereld in te kun nen trekken. „Misschien is het heel dom van me", antwoordde hij, „maar het lijkt me toe dat men belangrijker dingen kan doen dan Europa afreizen om naar ka thedraals en paleizen te kijken. Ik had al dadelijk moeten aanpakken. En de bewuste reis zal die mo gelijkheid nog wel een jaar op den achtergrond dringen." Er was een bittere klank in zijn stem, en het leek alsof opeens een gevoel van onrust over hem was gekomen. „Ik kan me echter moeilijk te gen de wenschen van mijn oom verzetten, daar hij alle kosten vóór mijn studie betaalde. Als dat niet gebeurd was, dan zat ik nu vermoedelijk op een kantoorkruk en verdiende drie pond in de week, zonder verdere vooruitzichten. Je moet niet vergeten dat Nell en ik geen penny bezitten." „Ik vind dat je tot nu toe erg gelukkig bent ge weest", merkte Phil op. „Wij hebben geen rijke ooms in onze familie, en onze vader maakt zich niet bijs ter druk over ons." „Ja, dat weet ik." Even wachtte hij om daarna te vervolgen. „Je broers hebben me het een en an der verteld toen ze gisteravond bij me in de kamer kwamen. Het is erg hard voor jullie." „Niettemin genieten we van het leven", verklaar de Phil met een glimlach. „We zijn allemaal dol op de zee, en in den zomer denken we vrijwel om niets anders." q I 1 Zoo rillerig, zoo koortsig, geen wonder met dat slechte gura weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echtei verstandig en neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE (Akker-Cachet Tien legen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent. AKKER-CACHETS) Toen als 'n venijnige scheur in den mantel van de gouwen stilte, die hier om alles heenhing, snerpte 'n fietsbel, vlak achter me. Janus! In zijnen Zondagschen uniform.. „Mergen, Dré!" „Mergen, Jaan!' „Schoon wirke, ee!" „Ja!" ,,'t Is genot, na al 't kwaaie weer van den lesten tijd." „Oem." ,,'k Was daarnet bij oe thuis", «Zoo". „Maar ze hadden oe deuzen kaant op zien gaan." „Dré, hoe mot da nouw?" „Watte?" „Wa zijde kort uitgevallen, Dré? Of denk ik da maar?" „Neeë." „Hedde de smoor in?" „Nimme nie kwalijk, 'k Had oe gèren efkens ge sproken. Ge wit, da verbaal is deur! En 'k vind 't vrekt onplazierig. Gulie zet veur mijn 'n feest in mal kaar en enne ik zet den Blaauwe op den bon. Mee juilie as getuigen. Da's, da's Toen keek ie sjuust zoo melankoliek als dat eek hoorntje van daarsjuust. „Ik zit er mee in m'n maag, Dré!" „Oew eigen schuld!" nam ik 'm. „Weet ik", zee den stommerik. „De moeite wèèrd, om op zeuven stalemmers ge smeten te worren", dikte-n-ik nog wat aan. „Motte nie zeggen, Dré. Mijnen verrekten pols is nog nie beter en eh hierachter 't is allegaar nog blaauw zee Tonia." Amico, ik docht da 'k wa kreeg van 't lachen. „Gaan we 't bosch uit, Jaan, bij me thuis er een tje pakken?" „Da's aan ginnen doove gevraagd, Dré! Sodemera- kel, gèren! Misschien kunnen wij er samen wa-d-op vinden!" Z'n oogskes straalden van hoop. „Da's moeilijk Jaan. Ge mot nie vergeten: de Offi cier van Justitie zit nie in de propclub, zelfs nie in de huldigings-commissie! En hij hee-g-et verbaal, is nie?" Janus knikte. Somber. Ineens wier ie driftig. „Potverdviel ie uit! „Nou heb ik zo'n dartig jaren geperbeerd dieën Blaauwen Sjandoedel te snorren en nouw ik m heb, nouw heb ik m'n eigen 't ergste!" Eh... Dré?" ,jJaan?" .,-jDie huldiging ga nou zekers nie deur, ee?" „Jawel. Zoo kleingeestig zijn wij nie!" ,,'k Heb ok m'n plicht gedaan", zee-t-ie toen bru taal. 7,Janus?" „ja?" „Daar motte nouw nooit meer iets van laten mer ken, jonk, dan zou de hulde wel 's in 't water kun nen vallen, ziede!" „Bestaat er hier eenige kans om te zeilen?" vroeg hij even later. Onmiddellijk voegde hij er echter droogjes aan toe: „Te oordeelen naar den omvang en heftigheid van de golven, zou ik zeggen van niet." „Toch doen we het dikwijls", zei ze. „Er zijn da gen dat de zee zoo kalm als een meer is, zelfs rus tig genoeg voor de kano's. En we hebben zelf een boot, waarmede we wel eens gaan zeilen. Toen va der eens een edelmoedige bui had kregen we die van hem. De vorige was niet langer zeewaardig. We doopten de laatste met den naam van „Laatste Hoop". En weet je waarom dat gebeurde? We veron derstellen niet dat we ooit nog een andere zullen krijgen." Gedurende enkele oogenblikken staarde Terry peinzend voor zich uit. Gevoegd bij hetgeen Piers en Budge hem den vorigen avond hadden medegedeeld kon hij zich wel eenig idee vormen omtrent den algemeenen stand van zaken op „Wetherby Grange" Hij maakte hierover evenwel geen opmerking. „Zoodra ik weer heelemaal beter ben, gaan we samen zeilen?" vroeg hij. „Met „De Laatste Hoop", nietwaar?" „Weet je hoe je met een zeilboot moet omgaan?" vroeg Phil met kinderlijke verwondering. „Ja zeker. Als je me beter leert kennen, zul je tot de ontdekking raken dat ik heel wat talent bezit", lachte hij. En ineens vroeg hij bijna kortaf of ze hem vertrouwde. „Bedoel je waar het een boot betreft?" „Ja... en ook ten opzichte van andere dingen." Weer zag hij haar strak aan, haar als het ware dwingend haar oogen niet af te wenden. En opnieuw kwam die vreemde sensatie over haar. Phil ver schilde in vele opzichten volkomen van andere meis jes van haar leeftijd en ze was ook nog nooit ver liefd geweest. Haar hart klopte met doffe slagen, maar toch kon ze haar oogen niet afwenden. Hij had haar gevraagd of ze hem vertrouwde. Zijn „Goed, goedgoed, vergeten, vergeten Dré, verge ten!" Natuurlijk komt alles in orde amico. Maar hoe? Dat weet alleen St. Joost en misschien ook den Blaauwe...! Maar 't was 'nen schoonen dag. Jammer dat dieën Jaan mee dat fietsbelleke afijn! Waar zon is, is schaduw. ,,'k Heb den schaduw maar mee 't bosch uitgeno men, want fietsbellen en uniformen da's niks voor oogstende eekhorentjes. Veul groenten van Trui en als altij gin haarke minder van oewen toet a voe, DRé. s U.T de OMGEVING W I E n I N G E N Beroepen. De heer J. J. Oranje, Candidaat der Gereformeerde Kerk alhier, is beroepen als Predikant naar Paezens en Moddergat (Fr.). Postale verbeteringen. De bewoners der in de Nieuwlandhaven alhier lig gende vaartuigen, hebben bij het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie te 's-Gravenhage gerequestreerd in verband met de aan bezorging van telegrammen en expresse-stukken verbonden hooge kosten. Gezien de ligging der vaartuigen, moet bij de bezorging van een telegram f 0.30, van een expresse stuk f0.20 bij aanbieding door de bewoners worden voldaan. Tevens kregen de hierbedoeldc bewoners tot dusverre slechts één postbestelling per dag. Thans is door het Hoofdbestuur naar aanleiding van het-adres beslist dat de kostelooze bestellingskring van het hulpkantoor te Den Oever zal worden uitgebreid zoo danig dat ook de haven van Nieuwland daar binnen komt te vallen, zoodat voortaan alle telegrammen en expresse-stukken kosteloos zullen worden afgele verd. Bovendien is beslist dat binnenkort tot invoe ring van een 2e postbestelling voor den hier bedoel den kring zal worden overgegaan. Overtreding Motor- en Rijwieïwet. Diverse overtreders van de motor- en rijwieïwet zijn in de afgeloopen dagen wederom geverbaliseerd. Wat het zichtbaar en op de juiste wijze dragen van het rijwiel plaatje betreft, is het ons onbegrijpelijk dat er nog lieden worden aangetroffen, welke van meening zijn dat het plaatje evengoed in den zak kan wor den opgeborgen. Tot hun schade en schande erva ren zij echter geregeld dat deze vlieger niet opgaat. Processen-verbaal zijn opgemaakt tegen personen die: geen rood achterlicht op den auto voerden; geen verlicht nummerbord droegen; geen reflector op het spatscherm van hun rijwiel hadden bevestigd; zonder licht per rijwiel 's avonds reden; hun rijwielbelastingmcrk niet op de juiste wijze droegen (vier maal). De l.ierbedoelde processen-verhaal werden deze week door de Rijksveldwacht te den Oever en Oosterland in samenwerking met de belastingambte naren opgemaakt. Dat Den Oever geen dorado meer is voor overtre ders van de M. en R.-wet, zooals vroeger, dit zal een ieder langzamerhand wel duidelijk worden. Bouwvergunningen. Bouwvergunning is verleend aan den heer J. C. Klein tot den bouw van een woonhuis in de Elft en aan den heer Jb. Koorn Dzn. tot het bouwen van een woonhuis te Zandburen; aan den heer J. Gielis, tot den verbouw van zijn bestaande kapperszaak in de Voorstraat. Vervoer van arbeiders in de werkverschaf fing. Op 18 November a.s. is voor het vervoer van ar beiders naar en van de werkverschaffing weer de z.g. winterregeling van kracht. Deze regeling geldt tot en met. 28 Maart 1936. De arbeiders die dagelijks meer dan 2 maal 15 K.M. heb ben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen, dienen in den regel geheel voor rekening van de overheid te worden vervoerd per autobus, tram of trein. De arbeiders die dagelijks een afstand van 2 maal 10 tot 15 K.M. hebben af te leggen, ontvan gen een vergoeding van 50 cent per man per week. Voor afstanden van minder dan 2 maal 10 K.M., wordt geen vergoeding gegeven. Burgerl. Stand van 4—17 Oct. 1935. Geboren: Betty, dochter van N. J. Rotgans en A. Duursma. Jan, zoon van F. Mölling en A. Koers. Lena, dochter van M. J. Boekstein en A. Kok. Jannie, doch ter van B. ten Brinke en H. Korte. Simon, zoon van K. Kikkert en A. Grin. Aart, zoon van P. v. d. Herik en J. M. Petrie. Gehuwd: J. Halfweeg en T. Huisman. J. A. van Hoesel en A. S. de Greef. J. Tijsen en C. Wiegman. vraag klonk haar nog in de ooren en hij wachtte op een antwoord. En plotseling, alsof ze zich tegen een onbekende macht verdedigde, richtte ze zich op en zei: „Ik weet het niet. Ik... oh, ik weet het werkelijk niet." Er lag een uitdrukking in zijn oogen, die een mengeling vertoonde van teederheid en spotternij. „Zoo'n klein dapper ding!" merkte hij zachtjes op. „En tegelijk zoo bang... zoo verschrikt. Den een of anderen dag zul je het toch wel ontdekken, Phil." Daama gaf hij het gesprek handig een andere wending. Kort daarop kwamen Piers, Budge en Ve- netia binnen frisch van hun morgenbad, en werd de conversatie algemeen. De zon ging bloedrood in zee onder, om plaats te maken voor de heldere stralen der maan. Terry en Phil hadden een wandeling gedaan en stonden op den top van een der rotsen het wonderschoone schouwspel gade te slaan. „Dat is mijn laatste avond", zei Terry gesmoord. Phil had niets geantwoord, maar zijn woorden bleven zich aan haar opdringen. De week welke noodig was geweest voor zijn herstel was dl te vlug voorbij gegaan. Het leek haar nog zoo kort geleden, dat hij zwaar op haar arm leunend voor het eerst de trappen af kon komen. En vanaf dien dag was zijn aanwezigheid op „(The Grange" eigenlijk een stuk van haar dagelijksche leven geworden. Jemina werd „Tante Jem" voor hem, gelijk voor zooveel anderen, en de Mathesons kwamen den patiënt meer bezoeken dan eigenlijk noodig was. „Eerlijk gezegd is Terry slechts een excuus voor ons om hierheen te komen', had Nell met haar ka rakteristieke eerlijkheid te kennen gegeven. En nu was die korte, prettige tijd voorbij, en Ter ry zou weggaan. Weliswaar bleef hij nog, een poos je op „Hedgcroft", maar de mooie, intieme uren, die

Schager Courant | 1935 | | pagina 17