Veel geruchten r nieuws. Londen kan op Parijs reten Breng Gezelligheid 1. Klercq en Zoon Engefand's ambassadeur bij den Duce KIJKER is KOOPEn bij (L0ECK Van het front Italiaansch mailschip in vlammen Maatregelen tegen on redelijke executies Méér dan 100 modelkamers maar De oorlog schijnt een soort geheim te zijn. Oversensbmming inzake de vloot in de Middellandsche Zee? Het is kalm. Het Fransche antwoord aan Engeland. Tengevolge van een ketelontploffing. MODERNE FOTÖ'Ï EN VER6R0QIINGEN fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp Wetsontwerp bij de Tweede Kanr" ingediend. Ernstig verkeersongeluk in Italië. Zaterdag 19 October 1935. 79ste Jaargang. No. 9832 Postrekening No. 23330 SCHA Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f180. TIëN van 1 tot 5 regels f 0 inbpgrepen. Groote letters Losse nummers 6 cent. ADVERTEN 85, iedere regel meer 15 cent (bewtjsno. worden naar plaatsruimte berekend Addis-Abeba is even vol met geruchten als met troepen. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) 'ADDIS ABEBA, Vrijdagavond. Het is nog steeds practisch onmogelijk een officieel oorlogsbulletin van eenige waar de van een Abessijnsch minister los te krij gen. De hoogwaardigheidsbekleders schij nen vastbesloten om den oorlog als een soort geheim te beschouwen, waarin alleen de re- geeering en de generaals aan het front zijn ingewijd. De hoofdstad is even vol met troe pen als met geruchten. De keizer houdt nog steeds parades van de troepen, die dagelijks uit de omliggende di stricten in de stad aankomen om zich bij het leger aan te sluiten. Maar de ministers, wier taak het is inlichtingen te verstrekken, laten zich nergens over uit. Met het minzaam gebaar van iemand die op het punt staat hoogst belangrijk nieuws te onthullen of Van een goochelaar, die op het punt staat het bekende ei te voorschijn te laten komen gaven de ministers het of- iicieele communiqué van dep dag over. Het jevatte als gewoonlijk een aantal ver haaltjes. die met den grootsprakigen naam van oorlogsnieuws worden betiteld. Het do cument, dat uit meer dan 300 woorden be stond, sprak te nauwernood over het Abes- sijnsche leger. Toch was de betreffende mi nister er hoogst trotsch op. Hij wees met spe cialen trots op de eerste passage, waarin met veel omhaal van woorden het minstens drie dagen oude nieuws van een opstand in God sjam werd tegengesproken. De tweede verklaring sloeg eveneens op een ditmaal uit Cairo afkomstig gerucht over de desertie van groote aantallen Italiaansche soldaten. Het communiqué schreef dit inci dent toe aan „de energieke houding, die En geland heeft aangenomen" en vervolgde met de mededeeling, dat de Italiaansche troepen inderdaad „ernstig gedemoraliseerd" zijn. Nog een derde ei kwam uit dezen glanzen- den hoed te voorschijn in den vorm van een vaag gesteld bericht over de Italianen, die „blijkbaar uit angst voor een aanval van ras ERNSTIGE POGING TOT WEDERZIJDSCH BE GRIJPEN EN BIJLEGGING VAN HET CONFLICT. ROME, 18 October (A.N.P.): De En^elsche ambassadeur, sir Eric Drummond, heeft van daag een onderhoud gehad met den duce. Omtrent dit onderhoud, waaraan hier ter stede een zeer bijzondere beteekenis wordt gehecht, wordt van beide kanten de grootste reserve in acht genomen. Men laat echter doorschemeren, dat de ge- daehtenwisseling een bevredigend verloop heeft gehad. - Men heeft- den indruk, dat gesproken Is over het terugtrekken van de Engelsche vlootstrijdkrachten uit de Middellandsche Zee en een vermindering van de hoeveelheid Italiaansche troepen aan de Egyptische grens van Cyrenaia. Hoewel dit anders geenszins het gebruik is, zal ditmaal, naar van Engelsche zijde verluidt, over het onderhoud tusschen Mussolini en Sir Eric Drummond •een officieel'communiqué van 12 pagina's worden ge publiceerd. Deze publicatie werd nog gisteravond of wel Zaterdagmorgen venvacht. Seyoem" aan de Noordgrens bezig zouden zijn met het maken van loopgraven, en het opwerpen van prikkeldraadversperringen. Dat was alles. De ministeriéele gooche laar, zweeg, glimlachte en verdween na een slotopmerking te hebben gemaakt, ver moedelijk over de snelle hand, die,het oog bedriegt. En er was weer een dag voorbij. Deze vernuftige propaganda dient ner gens toe, en stemt even weinig met de feiten als de rest van de vluchtige geruchten, die over de straten en pleinen van Addis Abeba dwarrelen. De bulletins veroorzaken iederen dag luid en onvriendelijk gelach onder de Europea nen in de stad en dat moet eigenlijk hoofd zakelijk worden medegedeeld ook onder de verantwoordelijke Ahessijnen. Die gedeelten van het nieuws, die .er waar schijnlijk uitzien, worden door geen enkel feit bekrachtigd. Die gedeelten echter, die niet meer dan praatjes zijn, worden van on der tot boven versierd met een rijkdom van ondoordachte en vaak onjuiste details- en bouwwerk in den slechtsten rococostijl. Overbodig te zeggen, dat deze als nieuws vermomde geruchten niet ernstig worden genomen in de allerlaatste plaats door verscheidene officieele regeeringspersonen, die tot voorzichtigheid bij het publiceeren van berichten aanmanen. (Copyright Morningpost - A.N.P.) NAAR EEN STELLINGOORLOG IN HET NOORDEN? GROOTE ACTIVITEIT DER ITALIANEN. Uit Harrar wordt gemeld, dat V3,p: 't Zui delijk front teruggekeerde hoofdlieden- van daag hebben medegedeeld, dat een stilstand is gekomen in de vijandelijkheden. Zij zei den te gelooven, dat generaal Rodolfo Gra- ziani, de Italiaansche opperbevolhebben, niet tot den aanval zou willen overgaan, omdat zijn vliegtuigen in hun taak waren tekort geschoten en niet de stellingen hadden ont dekt van de Abessijnsche verdedigingstroe pen. Zij verklaarden, dat de Turksche generaal Wahib Pasja, die in den wereldoorlog groote bekendheid verwierf, zijn manschappen goed verborgen heeft gehouden en hun zelfs ver boden had op de vliegtuigen te schieten, ten einde aldus, hun plaatsen niet bekend te doen maken. Luchtaanval op Makalé veroorzaakt 60 dooden en gewonden. Londen, 19 Oct. (A.N.P.) Volgens een uit Addis Abeba ontvangen Exchange Tele gram zijn bij een aanval van Italiaansche vliegers die bommen wierpen en van ma chinegeweren gebruik maakten, op Makale 60 personen gedood of gewond. Naar een stellingsoorlog in het Noorden? Addis Abeba, Van het Noordelijk front wordt gemeld, dat de Italianen een groote activiteit aan den dag leggen bij het aanleggen van stellingen. Zij hebben loopgraven aangelegd en prikkeldraadver sperringen tot stand gebracht. Men is hier van mee- ningj dat deze tactiek moet worden opgevat als een voorzorgsmaatregel tegen een massalen aanval der troepen van Ras Seyoem. Een nieuwe „sprong naar 't Zuiden." Asmara, 18 Oct. (A.N.P.) Een nieuwe „sprong naar het Zuiden" kan ieder oogenblik verwacht worden, aldus wordt hier verklaard. De Italiaansche troepen staan weer gereed voor den opmarsch. De achterhoededienste'n zijn volkomen voorbereid. De luchtmacht heeft het terrein ten Zuiden van Adoea nauwkeurig verkend. Abessijnsch vliegtuig boven Asmara? Asmara. Gemeld wordt, dat gisteren voor de tweede maal een Abessijnsch vliegtuig zou, hebben gecirkeld boven de aan de kust van Somaliland gelegen Italiaansche stad Assab. Te Harrar heerscht groote opwinding, aangezien men een nieuwen Italiaanschen aanval verwacht. Volgens te Asmara ontvangen berichten zouden de autoriteiten te Harrar niet meer zeker zijn van de ongeregelde troepen. Berichten over opstanden gedementeerd. De berichten over opstanden in de provincie Goj jam worden officieel gedementeerd. De regeering verklaart, dat de mobilisatiebevelen voortreffelijk ten uitvoer worden gelegd. De troepen zijn reeds op marsch gegaan en worden binnenkort aan het front verwacht, Frankrijk stemt in met imperatieve ka rakter van art. 16. PARIJS, 18 October (A.N.P.): Ministerpresident Laval heeft Vrijdagmiddag den Engelschen ambassa deur in kennis gesteld van den inhoud van het Fran sche antwoord op de Engelsche informatie nopens een steun van de Eransche vloot ingeval van een Italiaan schen aanval op Engeland. Naar in goedingelichte Fransche kringen verluidt, is Frankrijk het eens met het ge- biedend' karakter van het derde lid van ar tikel 16 van het Handvest van den Volken bond, dat den Volkenbondsleden verplicht dat lid van den Volkenbond bij te staan tegen wien een aanvallende staat drulcmaatregelen neemt. Frankrijk zou derhalve in een even tueel geval zijn deel nemen in de collectieve verantwoordelijkheden en geeft derhalve een bevestigend antwoord op de Britsche vraag. Men wijst er evenwel in Fransche kringen op, dat de feitelijke voorwaarden voor de ten uitvoer legging van het derde lid van artikel 16 onder de huidige omstandigheden niet het gevaar insluiten dat het zal behoeven te worden toegepast. Groot-Brittannië legt geen enkelen lust aan den dag Italië op eenige wijze aan te vallen. Evenmin is Italië van plan Engeland aan te vallen. Voor de volledige ontspanning in de Middellandsche Zee, aldus verklaart men, zou het gewenscht kunnen zijn door regeeringsverklaringen het effect van zekere aanvallen in de pers te niet te doen. De sanctiemaatregelen beperken zich thans tot eco nomisch en financieel gebied. Overigens wordt bevestigd, dat de regeering te Lon den noch aan militaire sanctiemaatregelen denkt, noch aan een blokkade, noch aan de sluiting van hét kanaal van Suez of aan een anderen maatregel, wel ke verder gaat dan het thans reeds ten uitvoer te leg gen' internationale besluit. De Engelsche regeering heeft overigens verklaard, dat zij op djt gebied afziet van ieder individueel op treden en zich zal beperken tot de te Genève door de gemeenschap van Volken genomen maatregelen. Men vreest dat 7 leden van de bemanning om het leven zijn gekomen. - Het schip wordt als verloren beschouwd. Aan boord van het 12000 ton metende Ita liaansche mailschip „Ausonia", dat gister morgen uit Syrië is aangekomen, is brand uitgebroken. De brand werd veroorzaakt door een ketelontploffing met het gevolg, dat al heel spoedig het geheele midden schip in vlammen stond. De ontploffing was zoo hevig, dat men op de in de haven liggende Engelsche oorlogs schepen het ongeluk terstond bemerkte en booten uitzette om de bemanning te redden. Het schip was eerst kort geleden uit Haifa te Alexandrië aangekomen, om quarantaine-formali teiten te vervullen. Toen zich de explosie voordeed, bevonden zich alle passagiers dientengevolge nog aan boord. De door de Britsdhe oorlogsschepen uitgezonden red dingsmanschappen zouden echter erin geslaagd zijn, alle passagiërs nog tijdig in veiligheid te brengen. De hutten begonnen reeds te branden, toen de laatste passagiers fcm boord gehaald werden. De geheele reddingsactie nam niet meer dan een half uur in beslag. Onder de passagiers ontstond aanvankelijk een paniek, doch de reddingsmanschappen konden ten- slote de gemoederen toch eenigszins kalmeeren, zoodat het reddingswerk ongestoord kon verloopen. Het schip ligt uit te branden. Over den brand wordt nader gemeld,' dat het schip uit de haven van Alexandrië gesleept is. Het ligt nu in brak water uit te branden en maakt zwa re slagzij. De blussching is door den hevigen wind onmogelijk en het schip is zoo goed als geheel ver loren. Er blijken 7 leden van de bemanning te ont breken. Een stoker is onmiddellijk bij de ontplof fing gedood. Het lot der anderen staat nog niet ab soluut vast, maar waarschijnlijk zijn ook zij door de vlammen verrast en omgekomen. Berging van het wrak. Reuter meldt nader uit Rome: Het is nog onzeker of er van het groote Italiaan sche stoomschip Ausonia nog iets gered kan wor den. Het schip is geheel uitgebrand en er is niets dan een rookende hoop ijzer van overgebleven. Men onderhandelt op het oogenblik met de ha venautoriteiten van Alexandrië of men zal pogen 't wrak tot zinken te brengen daar het uitgesloten schijnt, dat het schip later nog gebruikt kan wor den. Op de plaats waar de ramp plaats vond is de zee voor den ingang van de haven 13 Meter diep. van buitengewone kwaliteit. Ook 's Zondags geopend. VOORKOMING VAN ONREDELIJKE TERUG VORDERING VAN UITGELEENDE GELDEN. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp, houdende bijzondere maatre gelen ter voorkoming van onredelijke te rugvordering van onder verband van hypo theek op onroerend goed uitgeleende gelden. In de Memorie van Toelichting merkt de Regeering op, dat in den laatsten tijd haar klachten bereikt hebben van hypo thecaire schuldenaren, die met executie wedden bedreigd, omdat de hypothecaire credietgever zonder dringende redenen de geldleening had opgezegd, terwijl de schul denaar niet in staat was de geleende som terug te betalen. Het ingediende ontwerp doet nu een middel aan de hand, waardoor wordt voorkomen, dat de schul denaar door een onredelijke terugvordering van de geldleening ernstig wordt benadeeld. De mogelijk heid wordt geschapen voor den debiteur, van den rechter uitstel te verkrijgen voor de terugbetaling van de hoofdsom en wijziging in de verplichting tot tusschentijdsche aflossing. De rechter zal in ieder concreet geval hebben na te gaan of de schuldenaar in staat is de lee ning af te lossen, onderscheidenlijk de bovenge noemde tusschentijdsche aflossing te voldoen. Wordt den rechter aannemelijk gemaakt, dat de schuldenaar daartoe niet in staat is, dan overweegt hij in hoeverre de belangen van den schuldeischer door toewijzing van het door den schuldenaar ge daan verzoek meer zouden worden geschaad dan de belangen van den schuldenaar, bij weigering daarvan. De rechter zal hierbij de wederzij dsche geldelijke positie van schuldeischer en schuldenaar in beschouwing nemen. Blijkens den inhoud van de artikelen 1 en 2 in verband met den consideras beoogt het wetsontwerp die debiteuren te hulp te komen, die altijd regelma tig aan hun verplichtingen hebben voldaan en die ook overigens niet door executoriale maatregelen op hun onroerend goed worden getroffen, uit hoofde van nietvoldoening van andere dan hypothecaire schulden, of in staat van faillissement zijn komen te verkeeren. Vooropgesteld moge worden, dat de hypothecaire crediteuren, in het algemeen hun debiteuren rede lijk hebben behandeld. In het bijzonder geldt dit ten aanzien van de groote instellingen. Dit neemt niet weg, dat wettelijke voorziening noodig is voor die gevallen, waarin de redelijkheid niet betracht wordt. Meer algemeene voorzieningen ten aanzien Van die debiteuren, die tengevolge van de tijdsomstan digheden niet in staat zijn hun renteverplichting of hun verplichting tot periodieke aflossing van 1 pet. van de oorspronkelijke hoofdsom na te komen, wor den bij dit wetsontwerp van beperkte strekking niet voorgesteld. Van de bescherming der wet zullen dus kunnen profiteeren zij, die in het algemeen aan hun periodiek wederkeerende betalingsverplichtingen hebben vol- daan; voorts zij, die niet in staat zijn tot verder ver plichte aflossing dan 1 pet., 's jaars op de 'oorspron kelijke hoofdsom van de eerste hypotheek; en ein delijk zij, die contractueel gehouden zijn tot terug betaling der hoofdsom wegens het, niet nakomen van bijkomende verplichtingen, zooals niet vertooning van kwitanties van betaalde zakelijke belasting of assurantiepremie. in uw woning door uw Meubelen te Koopen bij Spoorstr. 8=10, tel. 206, Den Helder Vijf dooden. Grosseto: Tengevolge van een botsing tusschen een autotrein en een kleine auto op de Via Aurelia, welke ontstaan was door een slecht functionneeren der remmen, zijn vijf personen gedood en eenige an deren gewond.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1