Hu bet kouder wordt! kan er weer een wollen deken bij i Ch.H.Th.Schmalz I ongeveer 2 Hl Roode Dorschkool, De tuinbouw in de L.C.0. Wijziging rentevergoeding. Koopt ze bij ons! Uit den Langendijk. Verandering in zicht? Van verschillende personen uit de tuinderswereld welke zitting hebben in de Landbouw Crisis Organi satie, kon men op tuinbouwvergaderingen de klacht vernemen, dat in de vergaderingen dier commissie bijna nooit een tuindersaangelegenheid werd behan deld. Dat het bijna steeds ging over het „kalveren schetsen" of „de toewijzing van zooveel varkens en biggen". Men vroeg zich wel eens af, waarom men eigenlijk deel uitmaakte van deze commissie, daar voortdurend en hoofdzakelijk zaken werden behan deld, waarvoor men geen interesse en ook geen ver stand van had. De combinatie van land- en tuinbouw werd niet In het belang van den tuinbouw geacht, mede doordat in de commissie de landbouw de boventoon voerde, m.a.w. meer landbouwers dan tuinders in deze com missie zaten. Dit is voor eenigen tijd terug aanlei ding geweest, voor een actie om het aantal tuinders in de commissies vergroot te krijgen. De Ned. Tuin- dersbond, of was het toen nog de Neutrale Bond, heeft gedeeltelijk succes gehad. Er werden een aantal tuinders toegevoegd. De klachten hierboven genoemd, werden echter nog steeds gehandhaafd. Op de ver gadering van „De Toekomst" te Zuidscharwoude, eenige weken geleden, werden ze nog weer opnieuw geuit. Het schijnt echter, dat er iets zal worden gedaan in de richting van een betere erkenning van den .tuinbouw in deze aangelegenheden. In de Eerste Kamer heeft de heer Dr. G. Kolff, voorzitter van de Prov. Commissie uit de Veilingen in de Provincies Gelderland, Utrecht en Overijsel deze kwestie ter sprake gebracht en den nieuwen Minister van Landbouw op de ongewenschte toestan den gewezen, welke er op dit gebied bestaan. Als een voorbeeld werd aangehaald, dat door de wijzi ging van een teelvergunning het appartat, zooals 't thans werkt, zeer veel ijtd noodig is. Wordt een aan vrage om overdracht of wijziging der teeltvergunning ingediend, dan moet eerst de tuinbouwcommissie aan het bestuur van de Gewestelijke L.C.O. advies uit brengen. Dit bestuur adviseert naar aanleiding daar van aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale in welke instelling de tuinders zijn georganiseerd, welke or ganisatie ten slotte advies uitbrengt aan den Minis ter bij wien de beslissing berust. Het is dus een zeer langen weg, welke veel tijd vordert en bovendien kostbaar is. Ten aanzien van dezen uienstand heeft de heer Kolff als een oplossing aangegrepen de tuinbouwcom- missies als zelfstandige lichamen aan te wijzen, ge westelijk de zakenvan den tuinbouw te behartigen en haar aan de hand van nauwkeurige voorschriften de beslissing over te laten inzake overdracht van teeltrechten, stichting van nieuwe bedrijven, evenals door de besturen der L.C.O. beslissingen genomen wor den over de toewijzing van biggen enz. De nieuwe Minister van Landbouw heeft in zijn antwoord niet direct gezegd, dat hierin verandering zal worden gebracht, maar toch is een onderzoek toe gezegd. Gehoopt wordt, dat het resultaat van het onderzoek aanleiding mag zijn tot een spoedige reorganisatie van de L.C.O. ten opzichte van het tuinbouwvraag- stuk. Een op ossing als wordt bedoeld, het zelfstan dig maken van de tuinbouwcommissies, zal zeer ze ker den tuinbouwers bevrediging schenken van hun verlangens. Men heeft dan de eif&n zaken te behan delen en verkeert in deze moeilijke tijden in een ge lijke-positie als de landbouwers ten opzichte van de naleving der crisiswetten. DE UIENEXPORT IN SEPTEMBER Noordholland geeft ongunstige cijfers. De exportcijfers van uien over de maand September geven weinig verschil te zien met die van verleden jaar. Er valt een geringe achteruitgang te constatee- ren. In September 1935 werd totaal 11.226.C08 K.G. uit gevoerd tegen 11.784.890 in dezelfde maand van ver leden jaar. Een achteruitgang dus van 550.000 K.G. of bijna 5 De Noordhollandsche export is deze maand weer aanmerkelijk minder dan verleden jaar. Dit jaar werd 1214 ton verzonden tegen verleden jaar 2940 ton. Een enorme achteruitgang alzoo. Daarente gen geeft Goeree—Overflakkee een aanmerkelijke vooruitgang te zien, n.1. van 5271 tot tot 8006 ton. HET UITVOERMONOPOLIE VOOR DUITSCHLAND. Het exporteurscredietbesluit voldoet in een behoefte. Ten aanzien van de Exporteurscredietbeschikking wordt medegedeeld, dat hierdoor in een behoefte is voorzien. Juist door de credietverleening is er toe bij gedragen dat ondanks de groote risico's en de tech nische moeilijkheden de uitvoer naar Duitschland niet meer geleden heeft dan onvermijdelijk was en de veilingen in staat zijn geweest, de uitbetalingen aan de tuinders regelmatig te doen plaats vinden. Tot aan Juli was hiervoor uitbetaald een bedrag van f 1.908.000, terwijl reeds weer teruggestort werd door het Ned. Clearings-instituut een bedrag van f267.000. De voor dit doel uitgetrokken f 5 millioen is dus ruim .voldoende gebleken. NOORDSCHARWOUDE. SJOELSPORT. Ie Klasse: P. Koeman—M. Sloovis 164 1618 1425; E. Bos Jr.—P. Visser 6IA 1143—1336; G. v. Rijn—P. Nieman 19—1 1665—1384. 2de klasse: D. Drost^-D. Peetoom 12—8 1457 1392; P. Veen—E. Bos Sr. 18—2 1662—1425; J. Duij- vis—P. Kat 10—1—9 1562—1522; J. H. de Laat—A. Kroon 5—15 133—1497 P. Pool—G. Smit 13—7 1447 —1241; Jb. PetersJ. Peetoom 12—8 1350—1267. 3de klasse: P. SmitH. Oudshoorn 173 1323 948; J. SmitH. Lichtenberg 16—4 1343—1131; J. Beenken—J. van Dort 10—1—9 12231203; G. Ame- ling—D. Man 12—1—7 1089—1025. Vergadering SJD.A.P. In de gehouden Jaarvergadering van de afdeeling der S.D.A.P. werden de jaarverslagen goedgekeurd alsmede werden de aftredende bestuursleden her kozen. Als afgevaardigde in de plaatselijke raad werd gekozen de heer P. Dissel. Na gehouden rondvraag werd door een der le den een hoofdstuk behandeld van het Plan van den Arbeid, waarop een aangename discussie volg de. BERGEN Onbezoldigd Rijksveldwachter. Bij beschikking van den Minister van Justitie van 18 dezer zijn de gemeente-veldwachters J. Tamminga en K. Boltjes aangesteld als onbezoldigd rijksveld wachter. SINT PAN G RAS Tot Hoofd der School met den Bijbel heeft het C'hr. Schoolbestuur benoemd de heer J. Kortleven te Ro zenburg, 4 WINKEL Vrijdag 18 October 1935 vergaderde het Nutsdepar- tement Winkel bij den heer R. Laan. Voorzitter opent de vergadering met welkom, waar na voorlezing notulen volgt. Ingekomen zijn een massa sprekersaanbiedingen, waarop in verband met andere plannen, deze keer niet kan worden ingegaan: Het jaarverslag wordt goedgekeurd. Uit het verslag der commissie, aangewezen voor het nazien der rekening van den penningmeester blijkt dat de uitgaven hebben bedragen f 539.45 en de ontvangsten f 523.57, alzoo sluit met een nadeelig saldo van f 15.88. Tot bestuurder der Nutsspaarbank wordt herkozen de heer G. J. van Leersum. Voor tot sluiting der vergadering wordt overge gaan, doet de voorzitter eenige mededeelingen be treffende de dit seizoen te houden tooneelwedstrijd. Hieruit blijkt o.a. dat het departement er in is ge slaagd de hand te leggen op een viertal uitstekend bekend staande tooneelvereenigingen, die elk één nutsavond zullen vullen. Voorzitter deelt verder mede dat ook de Jury is samengesteld en zal bestaan uit de volgende heeren: G. C. van Gulik en F. H. Holzmüller, beiden te Alk maar en G. J. van Leersum te Winkel. Zoals bekend worden de volgende prijzen uitge loofd, n.1. Ie prijs f 100, 2e prijs f 100, 3e prijs f 75, en 4e prijs f 50. Daarnaast nog drie eereprijzen voor de beste uit spraak, beste regie, 't beste samenspel, benevens nog personeele prijzen voor de beste tooneelspeelster speler. Op een nader vast te stellen datum zal nog een slotavond worden georganiseerd, waarbij dan tege lijkertijd de prijzen zullen worden uitgereikt. Het belooft dus een schitterend seizoen te worden. Door de commissie belast met de uitreiking der boeken wordt bij de rondvraag ter sprake gebracht het verminderd gebruik van de bibliotheek en stelt de vraag of hierin nog verbetering is te brengen. Geopperd wordt het idee inplaats. van 's avonds in de week om de veertien dagen, elke Zondagmor gen gelegenheid tot ruilen te geven. Na eenige bespreking wordt besloten dat de com missie een en ander zal overwegen, waarna de even tueel nieuwe plannen ter algemeene kennis zullen worden gebracht. Hierna sluiting. - - ZIJPE Tot voorzitter der woningbouwvereenlging „Zijpe" alhier, is benoemd de heer H. Rezelman te Schager- brug, zulks in de plaats van den heer A. Appel, die voor die functie heeft .bedankt, ZANGEN DIJ K OUDKARSPEL. Athletiek. Bestond hier voor eenige Jaren terug een vereeni ging welke de athletiek beoefende, door te weinig belangstelling voor dezen tak van sport werd de vereeniging ontbonden. Thans vernemen wij, dat pogingen aangewend worden om de athletiektraining weer te'beginnen en wel onder leiding van den heer K. Boot, NOORDSCHARWOUDE. De Nationale Tooneelwedstrijd. Zoo vond dan Zondagavond de eerste wedstrijd opvoering plaats van den Nationalen tooneelwedstrijd in „Concordia". De groote zaal was bijna uitverkocht, wat zeer ze ker al een voldoening geweest zal zijn voor de orga nisators. De Jury bestaat uit de heeren R. P. Goettsch' en H. F. Holzmüller te Alkmaar en G. 'J. van Leersum van Winkel. Het tooneel is voor dezen wedstrijd geheel gemo derniseerd en wordt het gordijn op rails voortbewo gen, wat vergeleken bij het oude tooneel een groote verbetering genoemd kan worden. Als eerste vereeniging trad dezen avond voor ons op de Haarlemsche tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" met de comedie in drie bedrijven „De drie wijze gekken" van Austin Strong. De drie wijze gekken zijn drie oude heeren, een bankier, een medicus en een rechter, die gezamenlijk een huis bewonen en strikt leven naar oude gewoon ten. Door de komst van een jong meisje wordt de ge- heele huishouding omgekeerd en na veel verwikke lingen komen de drie oude heeren toch weer in hun gewone sleurleven terug, daar zij niet bij machte zijn om met hun vroegere gewoonten te breken. Het was een mooie avond en zien wij met belang stelling de volgende avonden tegemoet. SPORT. DIVERSEN, Overschrijving. Gevraagd: H. Scheffel van Alkm. Boys naar Ou- dorp (Alg. Sp.) Verleend: H. ten Herkei van Bergen naar Ajax. (Sp.kr.) Geschorst. Met ingang van 11 Oct. Is de Helder-keeper M. Mul ler geschorst in afwachting van een nadere beslis sing naar aanleiding van zijn gedrag tijdens de wedstrijd HelderHollandia. Promotie 4A. De Sp.kr. publiceert de officieele promotiebepa lingen die zullen gelden in afd. I. Zooals men weet wordt de promotie-competitie altijd door drie clubs gespeeld, n.1. twee kampioenen en een hekke- sluiter.. Echter moet voor de vierde klassen een andere regeling worden getroffen. Daar zijn nl. 7 afdeelin- gen die elk een kampioen leveren. Na vorming van 3 tweetallen die elk met een derdeklasser-hekke- sluiter in een drietal worden ondergebracht, blijft er nog èèn kampioen over die in zooverre bevoor deeld is dat hij alleen tegenover een derde-klasser uitkomt. Vorig jaar was dat de kampioen van 4A en we weten hoe het Succes gelukt is Meteoor te verdringen. Nu blijkt wederom de kampioen van 4A te zijn bevoorrecht. De vierde klassers in ons Noorden, voorzoover ze aspiraties koesteren, kunnen dit alvast in hun oor knoopen. Oefenwedstrijden. Woensdagmiddag 23 October vinden twee proef- wedstrijden plaats. Om 2 uur te Rotterdam: Voorloopig Ned. Elftal Watford, een Engelsche derde klasser. Ons elftal is het Ned. Elftal met Vente op de rechtsbinnenplaats. Van Gelder rechtsbuiten inplaats van Wels en Mijndérs linksbuiten. Des avonds om 8 uur wordt in Den Haag een lichtwedstrend gespeeld tusschen een B- en een C.- elftal. In het B.-elftal zien we Weber, Wels en Van Nellen; in het C.-team ontdekken we Diepenbeek, Kammeijer (Haarlem), keeper Ferwerda van Bl.- Wit. Programma 3 Nov. Ondanks HollandDenemarken zal de N.H.V.B. een volledig programma vaststellen op 3 Novem ber. Wil men uitstel dan vrage men dit aan .(Alg. Sp.) Straf. Naar, aanleiding van Alcmaria 5Schoorl 2 is S. Koeten, lid van Schoorl, gestraft voor één wed strijd wegens forsch spel en het verstrekken van onjuiste inlichtingen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig lijden, onze geliefde Echtgenoote Moe der, Dochter en Behuwddochter Trijntje Knol, in den ouderdom van 21 jaar. Uit aller naam, S. WILMS Pz. Anna Paulowna, Spoorbuurt, 19 October 1935. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag a.s., n.m. 1:30 uur te Anna Paulowna. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Klein dochter en Nicht Trijntje Knol, Echtgenoote van S. WILMS Pz., in den ouderdom van 21 jaar. Namens de Familie WILMS. S. WILMS Sr. Anna Paulowna, 19 Oct. 1935. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Gevestigd te Alkmaar Agentschap Schagen: Landbouwstraat, Wij vergoeden met ingang van 22 October 1935: aan Crediteuren in rekening-courant 2 '/2 met een dag opzegging 2'/» voor een maand voor vas* 3'/2% mi voor drie maanden Deposito vast 3'/,% voor zes maanden vast 3Va% voor een jaar vast 4 op Spaarbankboekjes 3V2 Te koop prima soort, aan groot vaarwa ter, bij H. DIGNUM te ST0LPE, gem. Zijpe. De prijzen stijgen I Nog kost kleding slechts De goederenprljzen lopen op. wacht dus niet langer met kopen van Uw kleding. Bovendien ons grote kleding* bedrijf maakt het aan personen met vaste werk kring zo gemakkelijk mogelijk. WIJ leveren o.a. WINTERJAS REGENJAS COSTUUM samen COSTUUM samen I 54.- Alles van prima stoffen vervaardigd en uitstekend van pasvorm, óók voor zware figuren. Tijdig be stellen dringend aanbevolen. Strikte geheim houding. Coupeursbezoek met stalen aan huis. Br. Bur. 28 van dit blad. *53 Wij hebben de grootste verscheiden- heid en zijn goedkooper. Reclame wollen deken f 2.90 Fantasie wollen deken f 3.75 n. AA BÉ wollen dekens gegaran. zuivere wol f 5.50, 6.50, 7.50 ÜZZZT Prima L e i d s c h e wollen dekens f 5.75. 7.50, 8.50 Flanellen lakens. Molton dekens. ZZH Gewatteerde dekens. Schagen Negen Invloedrijke regionale bladen, die systematisch geheel Noord-Holland boven het Y bestrijkenDie als „huls vriend' komen In ruim 80.000 gezinnen I Geheel Noord-Holland voor den adverteerder bereikbaar met één greep I Ziedaar wat de nieuwe combinatie van de -N.H.P.- U biedt: Een Introductie In de 80.000 gezinnen, waar De Zaanlander, het Zaanlandsch Nieuws- en Adver tentieblad, De Waterlander, de Advertentie Editie van De Waterlander, De Noord Amsterdammer, Noord-Holland, de Alkmaarsche Post, de Schager Courant en de Heldersche Courant met belangstelling gelezen worden I Door een gecombineerd advertentietarief is het U mogelijk in alle 9 bladen gelijktijdig te adverteeren tegen zeer lagen prijs. Voor de totale oplaag van 80.000 exemplaren betaalt U bij afname van 5000 regels b.v. slechts 45 cent per regel I Dat is dus wel een zéér voordeelige gelegenheid om te adverteeren I Uitvoerige inlichtingen v?oréén U gaa>he verstrekt door ons Centraal Administratieadres, Stationsstraat 71-73 te Koog aan de Zaan (Telefoon Zaandam 81460). Vraag ze reeds nu aan, met het oog op de NaJaarscempagnes l

Schager Courant | 1935 | | pagina 4