Poging tot vredestichten „Beu van het crisis-gedoe Met Rome wordt onderhandeld KIJKEn is KOOPEn tu CLOECK BERTELS Bespreking nog in begin-stadium Burgemeester Haringhuizen geridderd De mijnwerkersstaking in Zuid-Wales. Het overlijden van Arthur Henderson. Kippen nog niet aan den leg? „Verlos het boerenvolk uit den druk van het crisis-apparaat". Vliegramp in den slaat New-York. HOE DE STORM HUIS HIELD Dinsdag 22 October 1935. Postrekening No. 23330 Der ai 731c SCHACERiCOCRANT. 79ste Jaargang. No. 983 4 Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags; Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. VÜ. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per S maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIéN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewljsno Inbegrepen. Groot» letters worden naar plaatsruimte berekend Over beëindiging van den strijd in Abessinië Gistermorgen gaf men te Londen officieel toe, dat bij wijze van proef tusschen Rome en Parijs voorstellen zijn uitgewisseld met het doel een einde te maken aan de vijandelijkhe den in Abessynië, aldus meldt de diplomatie ke correspondent van Reuter. Eveneens geeft men toe, dat „eenigszins gezinspeeld" is op de mogelijkheid, den oor log te beëindigen, in het onderhond van drie kwartier, dat de Britsche ambassadeur Drum mond Vrijdag met Mussolini heeft gehad. Man wijst er evenwel op, dat deze voorstel len nog in een beginstadium verkeeren, en eerder het karakter hebben van informeele sondeeringen, terwijl het nog wel eenigen tijd kan duren voor zij vasten vorm aanne men, want de drie betrokken partijen, t.w. Italië, Abessinië en de Volkenbond, moeten bevredigd worden. Ofschoon de eerste voorstellen van Laval door Mus solini niet aanvaardbaar werden geacht, worden de sondeeringen van de zijde van Frankrijk voortgezet. Engeland wordt hiervan op de hoogte gehouden en het lijdt weinig twijfel of op deze wijze worden ver schillende misverstanden uit den weg geruimd. Alle voorstellen inzake gebiedsafstand, die reeds Vóór het uitbreken der vijandelijkheden aan Italië ge daan zijn, vormen waarschijnlijk de basis voor de thans gedane voorstellen, aldus vervolgt de diploma tieke Reuter-correspondent, en men kan aannemen dat Mussolini zijn oorspronkelijken eisch van een mandaat over geheel Abessinië heeft gewijzigd. Te Londen blijft men er op staan, dat alles ge schiedt binnen het kader van den Volkenbond. Voorop moet- worden gesteld, dat dit geen bespre kingen tusschen deze drie mogendheden beteekent buiten den Volkenbond om, of dat een poging wordt gedaan, een beslissing te forceeren, waar Abessinië, de dupe van zou kunnen worden. In Londensclie diplomatieke kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat, wanneer een schikking op be paalde condities zal worden voorgesteld, deze niet al leen Italië zou moeten bevredigen, maar ook den keizer van Abessinië en den Volkenbond. Naar de Londensc.he corr. van het Alg. Hsbl. ver neemt, moet Mussolini in zijn zeer vriendschappelijk onderhoud met sir Eric Drummond, toen deze hem geruststellende mededeelingen kon doen over de be doelingen van Groot-Brittannië, eenige lichte toe spelingen hebben gemaakt over de mogelijkheid om den vrede te herstellen, doch den ambassadeur was tevoren verzocht, daar niet diep op in te gaan. Lig tijd Italiaansche schepen in Britsche havens beperkt. Sir Eric Drummond, de Engelsche ambassadeur te Rome, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Mussolino om hem mede te deelen, dat Engeland en de Britsche koloniën, alsmede de Anglo-Bgypti- sche Soedan, de neutraliteits-voorschriften van de conventie van Den Haag van 1907 zullen toepassen. Dit beteekent, dat geen enkel Italiaansch oorlogs schip, of Italiaansch schip, dat levensmiddelen, wa pens e.d. vervoert voor de Italiaansche troepen in Oost-Afrika, langer dan 24 uur in een Britsche ha ven mag vertoeven. Verder mogen deze schepen niet meer brandstof en levensmiddelen innemen, dan noodig is om de naastbijzijnde Italiaansche haven te bereiken. Vermoedelijk zal de Egyptische regeering eenzelfde besluit nemen. Hoewel men in Rome den toestand thans nog steeds niet met bijster veel hoop beschouwt, aldus de speciale correspondent van de „Herald Tribune", kan men toch wel zeggen, dat de impasse, waarin men thans precies een maand geleden in verzeild geraakte, is verbroken. Een maand geleden namelijk we_s Mussolini de voorstellen van de Volkenbonds commissie van vijf van de hand. Mussolini wenschte toen Abessynië in twee deelen te verdeelen: het cen trale keizerrijk van de Amhari, en Sjio-provincies en het grondgebied dat de Amhari's hadden veroverd Van dit laatstgenoemde territoir wenschte hij een strook, die Eritrea met Italiaansch Somaliland zou verbinden. Ten derde wenschte Mussolini ontwape ning van het centrale keizerrijk en reorganisatie daarvan onder Italiaansch toezicht, en ten vierde weiischte hij Abessynië een toegang naar zee te ge ven alleen over Italiaansch grondgebied. De commissie van vijf was bereid Italië eenig land af te staan in de Danakil- en Ogaden-provincies en het een bevoorrechte positie te geven bij de econo mische ontwikkeling van Abessynië. Voorts zou de reorganisatie van het leger in Ethiopië geschieden door Italiaansche deskundigen, evenals die van het wezen der financiën. De kloof tusschen deze twee voorstellen is ver nauwd. Italië houdt thans een deel van Abessynië bezet en het is zeker dat zekere Tigré-volksstammen niet afwijzend staan tegenover een Italiaansch be stuur, dat wegen en communicatie-middelen aanlegt scholen en hospitalen bouwt en andere verbeteringen aanbrengt. Aan den anderen kant komt de actie van den Volkenbond en de gespannen verhouding met Engeland. Wat dit laatste aangaat, men gelooft in Rome niet dat er practisch veel bereikt zal worden. Enge land zal misschien, als symbolische handeling, een paar vlooteenhcden uit de Middellandsche Zee terug trekken, maar daar zal het bij blijven. Zeker is slechts dat de sfeer voor onderhandelingen verbeterd is. Het moment voor opbouwend werk is dan ook gekomen, en de verantwoordelijkheid voor gebruik maken van deze gelegenheid berust voornamelijk bij den Duce. Hij weet nu met welke moeilijkheden hij rekening moet houden en bovendien spoort men hem van Fransche zijde duchtig aan om aannemelijke voorstellen te doen. De Italiaansche regeering rest een termijn van on geveer 10 dagen voordat de sancties, waartoe te Ge- nève is besloten, in werking treden en van alle kanten springt het voordeel in het oog van mogelijke gunstige gevolgen van het tot stand komen van al was het maar een begin van een band voor onder handelingen voor een vreedzame regeling van het Ethiopisch conflict. In hoeverre de Duce bereid is toe te geven wat be treft eischen die hij eerst stelde, en in hoeverre En geland bereid is toe te geven, kan niemand zeggen Eén punt is echter wel zeker, Voor de Italianen lijkt Onze gemeentepolitie, de heer Flapper, slaat op de Zaterdag gehouden politiehondendemon stratie (zie ook het verslag elders in dit nummer) de voortreffelijke prestaties van zijn hond Oade, dia op schitterende wijze de 2*50 meter hoogo schutting „nam". Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, burgemeester Haringhuizen van Wieringerwaard. het een onmogelijkheid, dat men Abessinië zou kun nen verdeelen of het onderwerpen aan maatregelen die practische uitwerking zouden moeten hebben, zoolang Hailé Selaissie nog op den troon zit en de beschikking heeft over een leger. De Italianen gelooven, dat men alleen tot practisch resultaat zal kunnen komen als de weerstand van het Abessinische leger is gebroken en den Negus maat regelen opgelegd kunnen worden waartoe de Euro- peesche mogendheden beslotenihebben. Men erkent hier in Rome dan ook openlijk, dat de Italiaansche legers op alle fronten in Abessinië zul len voortgaan met hun operaties, ondanks het begin nen van onderhandelingen in Europa. Er waren gisteravond nog altijd mijn werkers, die weigerden boven te komen. Naar Reuter uit Londen meldt bevonden zich gis teravond nog 486 mijnwerkers onder den grond in drie mijnen in de Rhondda Valley. Hun vertegenwoordigers verklaren, dat zij van de werkgevers een garantie verlangen, dat geen niet- georganiseerd earbeiders te werk zullen worden ge steld. Bij Bargoed in Zuid-Wales hebben vermoede lijk stakers pogingen gedaan een trein met arbei ders te doen ontsporen. Er was op een spoorweg bij Rrymey Valley een lorrie op de rails geplaatst. Een losse locomotief, die den trein met arbeiders toe vallig vooruitging, stuitte met lichte vaart tegen de hindernis, waardoor persoonlijke ongelukken werden voorkomen. Niettegenstaande het einde van de staking onder den grond in de Nine Miles Point staken er in Zuid-Wales neg 15.000 arbeiders. Misschien zullen vandaag nog 20.000 het werk neer leggen. Vandaag zal te Cardiff een conferentie van afgevaardigden uit het geheele gebied worden ge houden om de kwestie te bespreken. Deelneming van de Nedeiüandsche re geering. Naar aanleiding van het overlijden van Arthur Henderson heeft de minister van Buitenlandsche Zaken het volgende telegram gericht aan den se cretaris-generaal van den Volkenbond: De Nederlandsche Regeering is zeer getroffen door het overlijden van Arthur Henderson, die zoovele jaren als voorzitter der Ontwapeningsconfe rentie in den geest van het Pact van den Volken bond ernaar gestreeft heeft aan een overmatige be wapening der Staten perken te stellen. Zij gedenkt zijn door hooge idealen geleiden arbeid op dit ter rein met te meer weemoed nu zijn overlijden plaats grijpt op een oogenblik van bijzondere internatio nale moeilijkheden en vertrouwt, dat de herinne ring aan de figuur van Henderson ook op dit uur de gedachte levendig doet blijven aan het streven, dat voorgezeten heeft bij hen, die door het Pact van den Volkenbond in toenemende mate beslechting van internationale geschillen langs de wegen van het recht in stede van door middel der wapenen hoopten te bevorderen» Neemt dan toch proef met ,Bertels' kunstkorrel"! Hiermede verkrijgt U spoedig een hooge eierproductie bij lage voederkosten. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam tt Gister heeft op een vergadering van den Aarts- diocesanen Boeren- en Tuindersbond (A.B.T.B.) te Arnhem de voorzitter, de heer L. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Tweede Kamer, er in zijn openingsrede op gewezen, dat men beu is van al het crisisgedoe, dat op dikwijls ergerlijke wijze door een leger van ambtenaren, die de boerenziel niet begrijpen, wordt uitgevoerd en gecontroleerd. Het is te begrijpen, dat men zoo dikwijls uit boeren - mond kan hooren: liever geen steun en onze vrij heid, dan onder een zoodanigen dwang. Dergelijke uitingen zijn teekenend voor de boerenstand, en er blijkt uit, hoe zeer de vrije boer geplaagd wordt door terreur "en inquisitie van ons tegenwoordig apparaat. Daarom zou spr. den tegen woordigen mi nister van Landbouw en Visscherij, in wien het grootste vertrouwen wordt gesteld, wil-.»,, len verzoeken: „Verlos ons boerenvolk uit den druk van het crisis-apparaat en her stel zooveel mogelijk de vrijheid en zelf standigheid van het boerenbedrijf". Vervolgens werd scherpe critiek uitgeoefend op den Crisis-opsporingsdienst, welke bij de boeren een terreur heeft uitgeoefend, die alle perken te buiten ging. Zes personen ernstig gewond. New York. De bekende Amerikaan- sche aviatrice, Ruth Nichols, maakte gister boven Troy in den staat New York met een groot vliegtuig passagiersvlucht. Het toestel kon 20 passagiers vervoeren. Bij een landing is het toestel, vermoede lijk door het weigeren van de motoren, om laag gestort en in brand geraakt. De aviatrice, de gids, twee mecaniciens en twee passagiers werden met ernstige brand wonden geborgen. Schade aan de duinen tusschen Helder en Callantsoog. Zooals we reeds in ons nummer van gister heb ben gemeld, heeft de felle storm van Zaterdag op ernstige wijze huisgehouden langs onze Noordzee kust. Zoo is op Ameland weer opnieuw een groot* gedeelte van het land door de zee verzwolgen. Het zeewater bereikte in het Marsdiep een hoogte van niet minder dan 2.32 meter boven A. P. De hoogste stand, die sinds 1825 is genoteerd, werd op 22 December 1894 genoteerd en bedroeg 2.48 M. bo ven A. P. Uit peilingen is vastgesteld, dat de Ra zende Bol zich in den loop der jaren landwaarts verplaatst, wat een ongunstigen invloed uitoefent op onze kustlijn. Hierdoor worden hooge waterstan den in de hand gewerkt, met het gevolg afbrokke ling van onze kustlijn. Uit oude teekeningen heeft men vastgesteld, dat deze ongunstige positie van onze kustlijn ook 35 a 40 jaar geleden bestond, doch daarna heeft zij zich gedeeltelijk hersteld., De zeewering van Texel heeft geen schade onder vonden van dezen storm, doch de duinen hebben ook daar ernstig geleden. Daar bereikte het water een hoogte van 2.42 meter boven A. P. welke daar de hoogste stand is sinds 1894. Aan de Heldersche zeewering is betrekkelijk wei nig schade aangericht, behalve ter hoogte van Kaaphoofd, waar een groot gat in de glooiing is geslagen. Gister zou dit voorloopig worden hersteld Er zullen zeilen over het gat worden gespannen, die worden belast met zakken zand en steenen. Erger is het gesteld met de duinen van Den Helder tot Callantsoog. Deze zijn ter breedte van 8 a 9 meter weggeslagen, voornamelijk bij de Groote Keeten ter hoogte van paal 8. De schade aan de in zee liggende hoofden is nog niet vast te stellen, daar de waterstand nog steeds van dien aard is, dat de schade daarvan nog niet is op te nemen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1