Plaatselijk Nieuws. fhoAe** ia eetlif EEN ONVINDBAAR RAPPORT. Raadselachtig geval. De safe van de weduwe. De zuiveringsactie te Oss. Vreeselijk einde van een caféruzie. Stuurloos in den storm. Rechtslreeksche uitkeering voor den pluimveehouder Tragische vergissing. Ontploffing in een Fransche fabriek. De Turken hadden Zondag huisarrest. Incident in de Tsjechische legatie te Berlijn. De brand op de Ausonia. Uit onze omgeving. EER INZAKE TOESTANDEN OP HET LANDBOUWCRISISBUREAU. Naar het „Alg. Hdbld." verneemt, is een rap port, dat in den afgeloopen zomer van dit jaar is opgemaakt door den heer Sirks, oud- commissaris van politie te Rotterdam en thans hoold van den Centralen Crisis Controle dienst, en behelzende de resultaten van een onderzoek inzake de gedragingen en het ver leden van twee hooge ambtenaren van het Landbouworisisbureau, thans onvindbaar. Het spoorloos verdwijnen van dit rapport uit het archief is voor minister Deckers, zoo meent genoemd blad hieraan nog te kunnen toevoegen, de feitelijke aanleiding geweest, om zooals reeds eerder ge meld mr. Schepel, Raadsheer in den Hoogen Raad en president van het Hoog Militair Gerechtshof, te verzoeken, zich met het geheele onderzoek inzake de toestanden en verhoudingen op het Landbouw crisisbureau te willen belasten. Meisje verdronken. Zondagavond keerde do 19-jarige M. Vinck uit St. Jansteen van haar ouderlijke woning per fiets terug naar St. Nicolaas (België), waar zij dienstbode was bij een tandarts. Zij kwam echter niet te St. Ni colaas aan, terwijl haar fiets en een handtaschje gevonden werden aan een kreek in de buurtschap De Trompe aan de NederlandschBelgische grens. Kort daarop werd haar lijk uit het water opgehaald. Eenige weken geleden vond een jong meisje uit Stekene (België) op dezelfde plaats den verdrin kingsdood, terwijl ook haar lijk werd opgehaald, nadat men haar fiets aan den kant gevonden had. De Nederlandsche en Belgische politie stellen een onderzoek in. Dieven graven tweeduizend gulden op in haar tuin. Tot nog toe onbekend gebleven personen hebben ten nadeele van de weduwe v. O., wonende in de z.g. „Melanen" te Bergen op Zoom, een bedrag van 2000 gulden aan bankpapier, dat in den tuin onder den grond was verborgen, ontvreemd. De weduwe v. O. ontdekte den diefstal, toen zij een betaling moest doen. Een flink bedrag aan baar geld dat eveneens onder den grond was gestopt, is on aangeroerd gelaten. De politie heeft van de daders, van wie verondersteld wordt, dat zij met den toe stand ter plaatse volkomen op de hoogte zijn geweest, geen spoor kunnen ontdekken. Weer een arrestatie. De vloed van arrestaties in Oss blijft nog aldoor aanhouden. Terwijl voor de Bossche rechtbank zware eischen worden gesteld tegen hen, die reeds terecht staan, blijven de opsporingsambtenaren in Oss nog steeds actief en zetten hun zuiveringsproces onver moeid voort. Gisterenavond hebben zij in zijn woning gearres teerd den 25-jarigen arbeider J L. Deze wordt ervan verdacht, betrokken te zijn geweest bij een roofover val. In verband met het onderzoek konden momen teel geen nadere mededeelingen worden gedaan. Man vermoord te Helmond. Zondagavond omstreeks kwart over elf ontstond in een café in do Heistraat te Helmond een vecht partij tusschen den 20-jarigen R. D. uit Stiphout en den ongeveer 25-jarigen P. S. uit Helmond. Beiden trokken een mes en tot ontzetting der andere café bezoekers stak S. ^ijn tegenstander in den buik. De Stiphoutsche jongeman zakte ineen en moest op advies van een geneesheer onmiddellijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Daar hij veel bloed verloren had, is des nachts enkele malen bloed transfusie toegepast, doch dit heeft het jonge leven niet mogen redden. De maag van den getroffene bleek doorstoken te zijn, terwijl op verschillende plaatsen de ingewanden waren geraakt. Gistermor gen is hij aan de gevolgen overleden. De gemeentepolitie heeft nog in den loop van den nacht den dader aangehouden, doch deze blijft, niet tegenstaande alle bewijzen tegen hem getuigen, ont kennen, den steek te hebben toegebracht. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Vechtpartij te Princenhage. Man door messteken ernstig verwond. Zondagmiddag had in het café van den heer G. in de Dreef te Princenhage een ernstige vechtpartij plaats. Een zekere de J. kreeg nl. ruzie met den eveneens zich daar bevindenden A. D. Op een gege ven oogenblik trok de J. een groot mes en sloeg daarmee op A. D. in, die hierbij één maal op het hoofd en twee maal in den rug ernstig werd ver wond. Dr. Glabbeek verleende de eerste geneeskun dige hulp en achtte overbrenging naar het St. Igna- tius-Ziekenhuis te Breda noodzakelijk. De messenheld had vóór de komst der politie per rijwiel het hazen pad gekozen. Zware tocht van een Letsch stoom schip. Brand in het matrozenverblijf. Deklast sloeg overboord. Gistermiddag om vier uur arriveerde te Vlissln- gen het Letsche stoomschip „Skandava" op weg van Riga naar Antwerpen. Het schip heeft een buitengewoon zwaren tocht gehad. Bij den heftigen storm, die Zaterdagnacht op de Noordzee woedde, is de geheele deklast over boord geslagen. De kracht van de golven, die over»het dek sloegen, was zóó sterk, dat het stuurstel werd gebroken en het ankerspil over boord sloeg. Om de maat vol te maken brak ten slottè brand uit in het matrozenverblijf, dat geheel uitbrandde. Met groote moeite heeft de vermoeide bemanning het schip, dat zeer slecht bestuurbaar was, naar de reede van Vlissingen kunnen brengen. Geen pijn behoeft U meer te hinderen, als Ge er maar steeds aan denkt dat er tegenwoordig "AKKERTJES" zijn. Zorg steeds een doosje in huis te hebben. Ze kosten slechts 52 cent per 12 stuks en kunnen vannacht nog van pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuw pijn, Spierpijn, Vrouwenpijn, Rheumalische pijnen, MINISTER DECKERS OVERWEEGT DIT. Naar het „Alg. Hdbld." verneemt, overweegt minister Deckers, om onder andere door het doen van rechtstreeksche nitkeeringen aan de pluimveeho.uders, de geldelijke gevol gen van de Engelsche invoerbeperking van eieren zooveel mogelijk weg te nemen. Wij herinneren er aan, dat de tot dusver genomen maatregelen zeer weinig steun heb ben gegeven. Bejaarde vrouw om het leven gekomen. Het is nu uitgekomen dat de verdrinking van een bejaarde vrouw in het Noord-Hollandsch Kanaal, waarvan eenige dagen geleden melding is gemaakt, het gevolg is geweest van een noodlottige vergissing Het slachtoffer, dat 77 jaar oud is, woonde te Wormerveer en was op bezoek geweest te Zaandam Daar is zij in een verkeerde bus gestapt, die haar naar Amsterdam bracht. Bij het Noord-Hollandsch Kanaal heeft zij waarschijnlijk een steiger voor een brug aangezien en is op deze wijze te water ge stapt. P a r ij s: Te Qulnoye bij Rijssel waren in een fabriek vier arbeiders bezig met de reparatie van een pietmachine, toen tengevolge van het lasschen een ontploffing plaats vond. Door stukken ijzer, die wer den weggeslingerd, werden twee der arbeiders zoo zwaar gewond, dat een hunner in het ziekenhuis is overleden, terwijl de toestand van den andere hope loos is. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. In een kerk te Lisse. Gistermiddag is een 56-jarige man, toen hij bezig was in een r.k. kerk te Lisse een offerblok te lichten, op heeterdaad betrapt. De man is naar het politiebu reau gebracht. Hij heeft vermoedelijk nog meer kerk diefstallen op zijn geweten. Tot 's avonds om zes uur een kanon schot het einde der volkstelling aan kondigde. Reuter seint uit Istamboel: Zondag vond in Turkije een volkstelling plaats, die onder leiding van een Zwitserschen deskundige zeer zorgvuldig werd voorbereid en uitgevoerd. Van af des morgens vijf uur lag het geheele verkeer In Turkije stil met uitzondering van enkele interna tionale trein- en scheepvaartverbindingen. Talrijke militaire en politie-patrouilles zorgden er voor dat de bevolking niet op straat kwam vóór des avonds om zes uur door een kanonschot het einde werd aangekondigd der telling. De van hun huisarrest verloste menschen vulden toen al heel snel straten en pleinen. Zoowel regeering als volk zien met spanning het resultaat der volkstelling tegemoet. De bevolkings-getallen voor Turkije berusten de afgeloopen jaren slechts op min of meer betrouw bare schattingen, die zich meestentijds om en nabij de 16 millioen bewogq», doch een enkelen keer ook de achttien millioen bereikten. Drie bezoekers vernielden het meubilair in de wachtkamer. Havas meldt uit Berlijn: Op de Tsjecho Slowaaksche legatie heeft zich gis termorgen eeu ernstig incident voorgedaan. Drie jongelieden vervoegden zich aan het gezant schap en vroegen den gezant te spreken. Zij ontvin gen hierop ten antwoord, dat de gezant afwezig was en dat bij hen bijgevolg niet kon ontvangen. De drie jongelui begonnen daarop uiting te geven aan hun misnoegen en beleedigingen te uiten aan het adres van Tsjecho Slowakije, in verband met de on derdrukking, waaronder, naar zij beweerden, de Duitschers in Tsjecho Slowakije gebukt gingen. Zij vernielden het meubilair in de wachtkamer en in een aangrenzend vertrek sloegen zij de ruiten in. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en ar resteerde de daders. Zij weigerden echter hun iden titeit op te geven. Naar zij verklaarden waren zij Tsjecho Slowaaksche staatsburgers van Duitsche na tionaliteit. I-Iet gezantschap wil het resultaat van het door de politie ingestelde onderzoek afwachten, alvorens na te gaan, welke gevolgen het incident zou kunnen 'hebben. De legatie kent de jongelieden niet en weet ook niet of het inderdaad Tsjecho Slowaaksche staatsburgers zijn. Zeven dooden; 6 gewonden. Naar Stefani uit Rome meldt, heeft de directie van den Lloyd Triestino over den brand die Vrijdag aan boord van de Ausonia in de haven van Alexandrië is uitgebroken, meegedeeld, dat de geheele bemanning zich dapper heeft geweerd en krachtig is bijgestaan door de bemanning van Britsche oorlogsschepen en door de havenautoriteiten, die direct met redmiddelen waren gekomen. „Met diepe smart maken wij er mel ding van dat de brand zeven dooden en zes gewonden ten gevolge heeft gehad. MOTOR BOTST OP AUTO. Berijder zwaar gewond. Maandagnamiddag kwam de ongeveer 40-jarige korporaal J. W. van de school voor verlofsofficieren 'e Breda met zijn motor op den Terhevdenscheweg in botsing met, een uit de richting Terhevden komende luxe auto van Duitsche nationaliteit. De motorrij der werd op zij geworpen en sloeg met groote krach' legen een naast den weg staanden boom. In zorgelij ken toestand werd het slachtoffer opgenomen en 4 overgebracht naar het militaire hospitaal te Breda. VOLKSONDERWIJS. De afdeeling Schagen van Volksonderwijs hield een algemeene ledenvergadering op Maandag 21 October j.1. in het Noordhollandsch Koffiehuis al- nier. Aanwezig waren slechts 3 bestuursleden en I lid. Voorzitter, de heer W. J. de Groot, opent de vergadering, zijn teleurstelling uitsprekende over de zeer geringe opkomst. In afwijking met andere jaren waren er ditmaal geen convocaties rondge zonden, doch was de bekendheid per advertentie in de Schager Courant gegeven. De notulen der vorige vergadering werden door den heer J. J. de Vries, secretaris, voorgelezen en zonder bemerkingen goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergade ring, te houden in Amsterdam in Krasnapolsky op 2 en 3 Nov. werd benoemd de heer M. Poldermans. Besproken werd de regeling van de te houden collectedag op Donderdag 31 Oct. a.s. Collectanten hiervoor kunnen zich aanmelden bij den heer W. J. de Groot, Noord, of bij den heer C. Aij, Toren plein. Busjes afhalen op 30 Oct. In de Schager Courant zal op Zaterdag 26 Oct. per advertentie nogmaals de aandacht op deze collecte gevestigd worden. De te houden propaganda-avond werd na der vastgesteld omstreeks midden Januari. Aller eerst zal half December nogmaals een algemeene ledenvergadering worden gehouden, ten einde het algemeen inzicht der leden te vernemen. Hierna sluiting. NED. VEREEN. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. De Federatie Noord-Hollands Noorden van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken vergaderde in de bovenzaal van Cérès te Scha gen. De voorzitter der federatie, de heer Jb. Rutsen, van Zuidscharwoude, opende de vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder den heer Gerhardt, lid van den Vereenigingsraad begroetende. De afdeeling Bergen, die thans 65 leden telt, is uit- genoodigd, zich bij de Federatie aan te sluiten, doch is nog niet toegetreden om financieele redenen. In de vorige vergadering is al eens gesproken over tevoeren van een actie in Warmenhuizen. Men be sloot pogingen in het werk te stellen om in contact te komen met personen in Warmenhuizen, die voor de geheelonthouding gevoelen. In Koedijk is momen teel ook een actie gaande, welke vanuit Bergen wordt gevoerd. Verder werd de aandacht gevestigd op Petten, waar wel eenige leden wonen, maar waar geen af deeling bestaat. Voorts werd door een der afgevaardigden gewezen op Schagen. In deze gemeente bestaat heelemaal geen afdeeling. Dat is wel zeer te betreuren. De wenschelijkheid, om ook hier tot het stichten van een afdeeling te komen, werd gevoeld en men zal trach ten, om bijv. met het instituut voor arbeidersont wikkeling in overleg te treden om op een bijeen komst van dit instituut te kunnen spreken. Vervolgens was het woord aan den heer Gerhardt, die een overzicht gaf van de mogelijkheden van de propaganda. Spr. constateerde, dat er een tekort is aan werkers voor de actie met de Blauwe Vaan. Ver schillende soorten propaganda-materiaal werden door den heer Gerhardt besproken. Spr. besprak o.a. nog de kaderschool te Bakkum, terwijl over de wen schelijkheid om aan de algemeene vergaderingen een weekend te verbinden, uitvoerig werd gediscusseerd Bij de rondvraag werd er de aandacht op gevestigd, dat in de steden nogal eens propaganda gemaakt wordt voor het drankgebruik. Gevraagd werd, de be schikbaarstelling van reclame-materiaal om etalage reclame te maken voor de drankbestrijding. Verder werd bij de rondvraag nog besproken het voortbestaan van de afdeelingen Opmeer-Spanbroek en Benningbroek Sijbecarspel. Men was er voor, dat deze afdeelingen op zichzelf bleven bestaan. Na nog eenige besprekingen van internen aard, werd de vergadering door den voorzitter gesloten on der dankzegging voor de opkomst. W I E R J N O E N De storm aan Den Oever. Het stormachtige weer der laatste dagen heeft aan Den Oever gelukkig weinig schade berokkend. Za terdagnacht stond het water 2.50 M. NAP. en te Kornwerderzand 2.70 M., hoogten die hier aan Den Oever en te Kornwerderzand nog niet zijn waargeno men. Te Oosterland hebben enkele keeten die naast het MUZ-park staan, last van het hooge water gehad In de keeten die het laagst stonden stond ongeveer een halve meter water. De bewoners moesten hun in boedel naar den zolder dragen om bederf van hun have en goed te voorkomen. De Bilt seint Verwachting: Meest matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Toenemende be wolking, zachter. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Barometerstand: 5 gr. C. 41 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES!! voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeer lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. EEN BALOORIG WETSOVERTREDER. Proces-verbaal met een staartje. Dinsdagavond 15 October j.1. hoorde de heer K. te Den Oever proces-verbaal door de Rijksveldwacht te Oosterland en Den Oever tegen zich opmaken wegens het bij donker met zijn vrachtauto rijden bij volsla gen gemis van een achterlicht aan zijn auto. In plaats van dankbaar te zijn jegens de beide Rijksveldwach ters die op een dergelijke wijze voor 's mans eigen en anderer veiligheid zorg droegen, hetgeen bovendien geschiedde op de van hen bekende bezadigde wijze, wond K. zich op en meende sterker te komen staan indien hij allerlei hatelijkheden aan het adres der beide dienaars der wet lanceerde. De door hem ge bezigde uitdrukkingen waren echter juist niet kras genoeg om een tweede proces-verbaal, thans wegens beleediging, tegen K. op te maken. Bij de uitreiking van de „bon" den volgenden och tend door bedoelde Rijksveldwachter^ herhaalde zich de geschiedenis en werden wederom allerlei hate lijkheden over de hoofden der politieambtenaren heen geschreeuwd. Ook thans juist bij „beleediging" af. En nog was de baloorige recalcitrante vrachtauto- berijder niet tevreden, want wederom een dag latp.r vervoegde hij zich reeds in de vroegte aan de wo ning van den Rijksveldwachter Kloprogge om de zen op irriteerenden toon te vragen wat of hij eigen lijk met „die oproeping" moest beginnen. Dat K. op minder hoffelijke wijze werd ontvangen, laat zich denken. Hij werd dan ook subiet van het erf verwij derd. Thans zoekt K. zijn kracht in het rondstrooien van praatjes als zoude hij van een der Rijksveld wachters nog geld te goed hebben doch dit niet los kunnen krijgen. Waar beide politiedienaren terzake zoo onschuldig zijn als een zoo juist geboren' lam, is het begrijpelijk dat zij deze geste van K naar waarde apprecieeren, door thans een onderzoek in te stellen wegens smaad. Een tweede „bon" zal waar schijnlijk dan ook wel spoedig volgen. Wie met vuur speelt moet zijn vingers branden, is een gezegde waarvan de juistheid langzamerhand tot K. wel zal doordringen. Het is vanzelfsprekend dat een optreden als van K. sterk moet worden afgekeurd. De beide Rijks veldwachters doen hun plicht en niet anders. Zij doen dit op een wijze, ook wat hun optreden be treft, welke boven alle kritiek is verheven. Wan neer een ander zich bij regen en storm nabij den huiselijken haard nestelt en de politieambtenaren moeten de straat op om voor de algemeene veiligheid te waken, dan past hier slechts een woord van waardeering en geen kleineering! Mast verloren. Maandagmorgen heeft het visschersvaartuig W.R. 156, eigendom van den heer S. Kooij Mz., tijdens een plotseling opkomende bui, zijn mast verloren. Het vaartuig waarop- zich de visschers N. Tijsen Dzn. en D. Kooij Szn. bevonden, was des morgens vroeg vanuit de haven te Den Oever vertrokken om ulken te visschen op de Waddenzee. Tijdens het stormachtige weer sloeg plotseling de mast overboord en dreef het scheepje hulpeloos rond. Het gebeurde was spoedig aan Den Oever bekend, daar een en an der zich had afgespeeld ter hoogte van het monument op den afsluitdijk, vanwaar men alles had waarge nomen. Nadat de visschers een geruimen tijd hadden, rond gedreven, werden ze opgepikt door de visschers G. Rotgans en gebr. De "ries en des middags om drie uur weer behouden in de haven binnengebracht. WIERINOERWAARD De fancy-lair van „Ons Genoegen". Zooals bekend zal onze plaatselijke muziek ver- eeniging „Ons Genoegen" op 2 en 3 Novëmber een fancy-fair houden in de zaal van den heer Schenk. Alle moeite zal worden gedaan den bezoekers een paar prettige avonden te bezorgen, waartoe o.a. zullen meewerken de prima dansmuziek en talrijke attrac ties. Nadere bijzonderheden worden straks per adver tentie bekend gemaakt. OUDE N E D O R P OUDE NIEDORP. ('t Veld.) Zondag j.1. speelde Rood-Wit I op eigen terrein te en Meervogels I (Akersloot). Deze wedstrijd werd loor Meervogels gewonnen met 6—4. Ruststand 4—1 in het voordeel van Meervogels. Meervogels was vol ledig, terwijl Rood-Wit 3 invallers had.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2